II. díl. Německo. Nacismus. Č 9.
Napsal: 14/4/2008, 07:00
II.díl. Německo. Nacismus. Č 9.
Dne 27. února 1933 hoří Reichstag – 28 dní po jmenování Adolfa Hitlera říšským kancléřem.

Po vítězných volbách v září 1930 se zvýšil příliv nových členů do NSDAP. Hitler sám v tom viděl určité nebezpečí, že se ke straně přidají mnohé „zbabělé“ a „oportunistické“ síly, kdežto on potřebuje „odvážné“ a „statečné“ revolucionáře. Když se ho v té době ptali, zda chce mít NSDAP „kádrovou“, nebo „masovou“ stranu, nikdy nedal jasnou odpověď. Po uchopení moci NSDAP vyhlásí přechodně omezení pro příjímání do strany.
To, že strana před uchopením moci přijímala za členy všechny kdo se přihlásili, mělo své opodstatnění. Bylo třeba z něčeho platit propagandu a stálý a trvalý volební boj. NSDAP totiž aktivně a propagandisticky, oproti ostatním stranám, vedla trvalý volební boj.
Tady je na místě otázka, na kterou si postupně odpovíme. Z čeho byla financována NSDAP?
Již tehdy v 30. letech vznikla legenda, že NSDAP financují mocní dárci peněz a muži v pozadí. Toho využívali všichni, kdo prováděli antifašistickou propagandu. Všichni a mnozí ještě dodnes tvrdí, že Hitler byl pouhou loutkou velkokapitálu a také velkokapitálem vznikl a byl jím po celou dobu financován. Tato 100x, 1000x opakovaná nepravda se dostala i do historické literatury a mnozí jsou o tom přesvědčeni dodnes. Všichni, kdo si libují ve spikleneckých teoriích, tak těmto všem vyhovuje vyšší, tajemné a skryté pozadí financování Hitlera a NSDAP. Komunistům se nedivme, ti tuto teorii živili celou studenou válku a dělali to v rámci třídního boje. Divme se těm historikům, kteří měli možnost si vše prozkoumat a neudělali to.
Pravda je totiž prostá!!!
Skutečnost je, že několik velkoprůmyslníků Hitlera podpořilo finančními dary. K těm nejznámějším dárcům peněz patří například velkoprůmyslník Fritz Thyssen, nebo také, jak se mu tehdy říkalo „Bismarck uhelných dolů“ Emil Kirdorf. O Emilu Kirdorfovi dokonce Hitler sám prohlásil, že mu jednou zachránil život, když si Hitler chtěl pro velké dluhy vzít život tak, že NSDAP v jednom okamžiku podpořil větším finančním darem.
To je ale vše!
Velkokapitál se totiž k NSDAP před rokem 1939 stavěl mimořádně skepticky a kriticky. Ona totiž NSDAP v sociálněekonomických otázkách zastávala názory přímo extrémně levicové. Také v Říšském sněmu hlasovala NSDAP o hospodářských otázkách velice často s komunisty a sociálními demokraty (do roku 1933).
Pro velkokapitál byly tendence NSDAP, stavět se v sociálněekonomických otázkách na stranu levice, nepřijatelné a podnikatelé v nacionální straně viděli nebezpečí pro své záměry. V řadě směrnic velkokapitálu převažuje hodnocení NSDAP, že je spolu s komunisty, sociálními demokraty a odbory, jako jeden z nositelů marxismu a jeho zkázonosných „myšlenek o třídním boji“ a jeho „utopistických“ marxistických cílů v oblasti hospodářského života (například Paul Reusch, zakladatel vlivného „Ruhrlade“, vydal tuto směrnici v roce 1929). Časopis svazu zaměstnavatelů vydaný v předvečer voleb 1930, ve své analýze NSDAP kritizuje pro její agresivní nepřátelství vůči podnikatelům a varuje, že národní socialismus patří ke spikleneckým, demagogickým a teroristickým součástem socialismu.
Teprve když se NSDAP v září 1930 stává 2 nejsilnější stranou v Německu, dochází k zesíleným kontaktům mezi národními socialisty a podnikateli. Teprve tehdy jednotliví průmyslníci (lobby) poskytují národním socialistům peníze, ale to stejně jako i jiným stranám, takříkajíc jako „pojišťovací prémie“ pro případ, že by se NSDAP mohla dostat do vlády. Jednotliví podnikatelé také podporují jednotlivé národní socialisty, od kterých by se dalo čekat, že budou v NSDAP vystupovat proti socialistickým tendencím.
Zásadní výzkum pro historii dokazuje, že finanční dary velkokapitálu neměly rozhodující význam! Rozhodující význam pro financování NSDAP až do převzetí moci, mají obrovské sumy, které NSDAP plynou z členských příspěvků, ze vstupného při volebních shromáždění a z dalších komerčních akcí. NSDAP se do převzetí moci financuje především sama!
Důležitější než shánění peněz od velkokapitálu byl pro NSDAP, její fanatismus, připravenost k obětem, idealismus a fantazie členů strany. A to nejen do jejího převzetí moci, ale bohužel i později.
Nutno také říci, že se Hitler několikrát pokoušel různými způsoby rozptýlit obavy podnikatelů z jeho strany, z NSDAP. Příkladem toho je řeč, kterou měl dne 26. ledna 1932 v düsseldorfském průmyslovém klubu. Tato řeč je zmiňována v každé Hitlerově biografii, ve školních učebnicích. Historik Henry Turner o ní hovoří jako o řeči a legendě z ní vzešlé, že je založena ponejvíce na nepřípadných a nebo zcela padělaných zprávách.
Hitlerova řeč k podnikatelům jen dokazuje, že se uměl vcítit do publika ke kterému hovoří, dokazuje jeho schopnost přenést se do jejich myšlenkového světa. Říká to, co chtějí slyšet, vnitřně logickým myšlenkovým pochodem pak v závěru končí tím, že je přesvědčen o tom, že má pravdu on! Jeho argumentační pochod je možno charakterizovat několika málo slovy:
Když by se – shodně s názorem jeho podnikatelského publika – uznalo osobní vlastnictví, muselo by to vést také v politické oblasti určitého důsledku a učinit „vůdcovský princip“ základem politického systému. Jestliže se však budeme držet demokracie, sugeruje pak Hitler svým posluchačům, povede to brzy k přenesení tam platných principů na hospodářství, to by ale znamenalo zavedení komunismu.
Přestože byla Hitlerova řeč přednášena se záměrem, aby přiměla podnikatele k podpoře NSDAP, nebo alespoň neutralizovala předsudky k jeho straně, byly pasáže z této řeči opakovaně nekriticky citovány jako odhalení údajně „pravých názorů“ Hitlera, nebo dokonce jako „programové“ odhalení vůdce NSDAP.
Přesto je nutno říci, že si Hitler byl vědom té skutečnosti, že proti vůli velkokapitálu by se mu těžko podařilo dostat se k moci.
O tom svědčí i rozhovor, který měl s Otto Wagnerem. Wagner mu vytýkal, že podceňuje moc hospodářských vůdců. Hitler mu na to odpověděl, cituji:
„Vy, ale podceňujete politickou moc těchto mužů, Wagnere, a hospodářství vůbec. Mám pocit, zda jsme si nejprve neměli proti nim získat Wilhelmstrasse.“
Hitler se velmi snažil, aby jednotlivosti z hospodářskopolitických úvah, které se projednávaly ve stranickém vedení pronikly ven a přispěly k uklidnění podnikatelů. Na konci září 1931 napomínal i Wagnera, aby se hospodářskopolitické plány a úvahy nestaly předmětem propagandy. To by prý bylo možné jedině tehdy, kdyby měl politickou moc v rukách, neměl Židy jako protihráče, kdyby měl v rukou celý soukromý průmysl, zvláště těžký průmysl, stejně jako střední rolnictvo, velkostatkáře a banky.
Hitler před rokem 1933 zaujímá k hospodářským otázkám nepřesná a všeobecná stanoviska. Když totiž NSDAP v roce 1932 uveřejní zcela konkrétní hospodářský „okamžitý program“, je tento program jednoznačně odmítnut vlivnými hospodářskými kruhy. Hitler tak uposlechne rady, kterou mu 29. srpna 1932 udělí Hjalmar Schacht, aby v budoucnosti „pokud možno nepředkládal žádný detailizovaný hospodářský program“.
Hitler se tedy před rokem 1933 vyjadřuje zdrženlivě k hospodářským otázkám, to však neznamená, že by hospodářství nerozuměl a ekonomické otázky neuznával. Jen jeho pojetí podoby budoucího hospodářského řádu má 2 navzájem si odporující prvky. Na jedné straně Hitler vychází ze své sociálně darwinistické filozofie „věčného boje“, hospodářský princip konkurence jako motor ekonomického a průmyslového vývoje. Vycházeje z toho zásadně odmítá všechny požadavky, které byly zaměřeny na „úplnou socializaci“.
Ovšem jako rozhodný příznivec „primárnosti politiky“ je však Hitler skeptický vůči soukromokapitalistickému systému „volného tržního hospodářství“. Hitler totiž rozhodně odmítal přesvědčení, které vybojovali představitelé ideologie tržního hospodářství – užitek celku je současně výsledkem zastoupení různých zájmů jednotlivců na trhu.
K tomuto ve svém projevu 13. listopadu 1930 uvede, cituji:
„V celém hospodářském životě, v celém životě jako takovém, je třeba se zbavit představ, že užitek jednotlivce je podstatný a že na užitku jednotlivce se vybuduje užitek celku, že tedy nejprve užitek jednotlivců vybuduje užitek celku. Správně to je opačně. Užitek celku určuje užitek jednotlivců. Zisk jednotlivce bude teprve odvozen od zisku celku… Kdyby nebyl tento princip uznán, pak by musel nastoupit neodvratný egoismus, který společnost rozloží.“
O těchto Hitlerových úvahách hovoříme proto, že Hitler mezi roky 1930 až 1933 spousta věcí, které hlásal do této doby, prostě z volebních důvodů potlačuje. Své hospodářské zájmy prostě v těchto letech moc neprezentuje, zvláště po zářijových volbách v roce 1930. Stejně tak potlačuje význam antisemitismu, stejně tak potlačuje téma „životního prostoru“. To přestože víme, že právě tato dvě témata hrají v jeho knize Mein Kampf velkou roli.
Ono to neznamenalo, že by od těchto cílů ustoupil, Hitler je jen potlačil. Věděl, že tato témata by mu vůbec nepomohla při získání moci. V této době by těmito tématy oslovil jen omezený okruh voličů a mnohé by odstrašil. Neznamená to, že se od témat odklonil, jen je dočasně potlačil.
Dne 27. února 1933 hoří Reichstag – 28 dní po jmenování Adolfa Hitlera říšským kancléřem.

Po vítězných volbách v září 1930 se zvýšil příliv nových členů do NSDAP. Hitler sám v tom viděl určité nebezpečí, že se ke straně přidají mnohé „zbabělé“ a „oportunistické“ síly, kdežto on potřebuje „odvážné“ a „statečné“ revolucionáře. Když se ho v té době ptali, zda chce mít NSDAP „kádrovou“, nebo „masovou“ stranu, nikdy nedal jasnou odpověď. Po uchopení moci NSDAP vyhlásí přechodně omezení pro příjímání do strany.
To, že strana před uchopením moci přijímala za členy všechny kdo se přihlásili, mělo své opodstatnění. Bylo třeba z něčeho platit propagandu a stálý a trvalý volební boj. NSDAP totiž aktivně a propagandisticky, oproti ostatním stranám, vedla trvalý volební boj.
Tady je na místě otázka, na kterou si postupně odpovíme. Z čeho byla financována NSDAP?
Již tehdy v 30. letech vznikla legenda, že NSDAP financují mocní dárci peněz a muži v pozadí. Toho využívali všichni, kdo prováděli antifašistickou propagandu. Všichni a mnozí ještě dodnes tvrdí, že Hitler byl pouhou loutkou velkokapitálu a také velkokapitálem vznikl a byl jím po celou dobu financován. Tato 100x, 1000x opakovaná nepravda se dostala i do historické literatury a mnozí jsou o tom přesvědčeni dodnes. Všichni, kdo si libují ve spikleneckých teoriích, tak těmto všem vyhovuje vyšší, tajemné a skryté pozadí financování Hitlera a NSDAP. Komunistům se nedivme, ti tuto teorii živili celou studenou válku a dělali to v rámci třídního boje. Divme se těm historikům, kteří měli možnost si vše prozkoumat a neudělali to.
Pravda je totiž prostá!!!
Skutečnost je, že několik velkoprůmyslníků Hitlera podpořilo finančními dary. K těm nejznámějším dárcům peněz patří například velkoprůmyslník Fritz Thyssen, nebo také, jak se mu tehdy říkalo „Bismarck uhelných dolů“ Emil Kirdorf. O Emilu Kirdorfovi dokonce Hitler sám prohlásil, že mu jednou zachránil život, když si Hitler chtěl pro velké dluhy vzít život tak, že NSDAP v jednom okamžiku podpořil větším finančním darem.
To je ale vše!
Velkokapitál se totiž k NSDAP před rokem 1939 stavěl mimořádně skepticky a kriticky. Ona totiž NSDAP v sociálněekonomických otázkách zastávala názory přímo extrémně levicové. Také v Říšském sněmu hlasovala NSDAP o hospodářských otázkách velice často s komunisty a sociálními demokraty (do roku 1933).
Pro velkokapitál byly tendence NSDAP, stavět se v sociálněekonomických otázkách na stranu levice, nepřijatelné a podnikatelé v nacionální straně viděli nebezpečí pro své záměry. V řadě směrnic velkokapitálu převažuje hodnocení NSDAP, že je spolu s komunisty, sociálními demokraty a odbory, jako jeden z nositelů marxismu a jeho zkázonosných „myšlenek o třídním boji“ a jeho „utopistických“ marxistických cílů v oblasti hospodářského života (například Paul Reusch, zakladatel vlivného „Ruhrlade“, vydal tuto směrnici v roce 1929). Časopis svazu zaměstnavatelů vydaný v předvečer voleb 1930, ve své analýze NSDAP kritizuje pro její agresivní nepřátelství vůči podnikatelům a varuje, že národní socialismus patří ke spikleneckým, demagogickým a teroristickým součástem socialismu.
Teprve když se NSDAP v září 1930 stává 2 nejsilnější stranou v Německu, dochází k zesíleným kontaktům mezi národními socialisty a podnikateli. Teprve tehdy jednotliví průmyslníci (lobby) poskytují národním socialistům peníze, ale to stejně jako i jiným stranám, takříkajíc jako „pojišťovací prémie“ pro případ, že by se NSDAP mohla dostat do vlády. Jednotliví podnikatelé také podporují jednotlivé národní socialisty, od kterých by se dalo čekat, že budou v NSDAP vystupovat proti socialistickým tendencím.
Zásadní výzkum pro historii dokazuje, že finanční dary velkokapitálu neměly rozhodující význam! Rozhodující význam pro financování NSDAP až do převzetí moci, mají obrovské sumy, které NSDAP plynou z členských příspěvků, ze vstupného při volebních shromáždění a z dalších komerčních akcí. NSDAP se do převzetí moci financuje především sama!
Důležitější než shánění peněz od velkokapitálu byl pro NSDAP, její fanatismus, připravenost k obětem, idealismus a fantazie členů strany. A to nejen do jejího převzetí moci, ale bohužel i později.
Nutno také říci, že se Hitler několikrát pokoušel různými způsoby rozptýlit obavy podnikatelů z jeho strany, z NSDAP. Příkladem toho je řeč, kterou měl dne 26. ledna 1932 v düsseldorfském průmyslovém klubu. Tato řeč je zmiňována v každé Hitlerově biografii, ve školních učebnicích. Historik Henry Turner o ní hovoří jako o řeči a legendě z ní vzešlé, že je založena ponejvíce na nepřípadných a nebo zcela padělaných zprávách.
Hitlerova řeč k podnikatelům jen dokazuje, že se uměl vcítit do publika ke kterému hovoří, dokazuje jeho schopnost přenést se do jejich myšlenkového světa. Říká to, co chtějí slyšet, vnitřně logickým myšlenkovým pochodem pak v závěru končí tím, že je přesvědčen o tom, že má pravdu on! Jeho argumentační pochod je možno charakterizovat několika málo slovy:
Když by se – shodně s názorem jeho podnikatelského publika – uznalo osobní vlastnictví, muselo by to vést také v politické oblasti určitého důsledku a učinit „vůdcovský princip“ základem politického systému. Jestliže se však budeme držet demokracie, sugeruje pak Hitler svým posluchačům, povede to brzy k přenesení tam platných principů na hospodářství, to by ale znamenalo zavedení komunismu.
Přestože byla Hitlerova řeč přednášena se záměrem, aby přiměla podnikatele k podpoře NSDAP, nebo alespoň neutralizovala předsudky k jeho straně, byly pasáže z této řeči opakovaně nekriticky citovány jako odhalení údajně „pravých názorů“ Hitlera, nebo dokonce jako „programové“ odhalení vůdce NSDAP.
Přesto je nutno říci, že si Hitler byl vědom té skutečnosti, že proti vůli velkokapitálu by se mu těžko podařilo dostat se k moci.
O tom svědčí i rozhovor, který měl s Otto Wagnerem. Wagner mu vytýkal, že podceňuje moc hospodářských vůdců. Hitler mu na to odpověděl, cituji:
„Vy, ale podceňujete politickou moc těchto mužů, Wagnere, a hospodářství vůbec. Mám pocit, zda jsme si nejprve neměli proti nim získat Wilhelmstrasse.“
Hitler se velmi snažil, aby jednotlivosti z hospodářskopolitických úvah, které se projednávaly ve stranickém vedení pronikly ven a přispěly k uklidnění podnikatelů. Na konci září 1931 napomínal i Wagnera, aby se hospodářskopolitické plány a úvahy nestaly předmětem propagandy. To by prý bylo možné jedině tehdy, kdyby měl politickou moc v rukách, neměl Židy jako protihráče, kdyby měl v rukou celý soukromý průmysl, zvláště těžký průmysl, stejně jako střední rolnictvo, velkostatkáře a banky.
Hitler před rokem 1933 zaujímá k hospodářským otázkám nepřesná a všeobecná stanoviska. Když totiž NSDAP v roce 1932 uveřejní zcela konkrétní hospodářský „okamžitý program“, je tento program jednoznačně odmítnut vlivnými hospodářskými kruhy. Hitler tak uposlechne rady, kterou mu 29. srpna 1932 udělí Hjalmar Schacht, aby v budoucnosti „pokud možno nepředkládal žádný detailizovaný hospodářský program“.
Hitler se tedy před rokem 1933 vyjadřuje zdrženlivě k hospodářským otázkám, to však neznamená, že by hospodářství nerozuměl a ekonomické otázky neuznával. Jen jeho pojetí podoby budoucího hospodářského řádu má 2 navzájem si odporující prvky. Na jedné straně Hitler vychází ze své sociálně darwinistické filozofie „věčného boje“, hospodářský princip konkurence jako motor ekonomického a průmyslového vývoje. Vycházeje z toho zásadně odmítá všechny požadavky, které byly zaměřeny na „úplnou socializaci“.
Ovšem jako rozhodný příznivec „primárnosti politiky“ je však Hitler skeptický vůči soukromokapitalistickému systému „volného tržního hospodářství“. Hitler totiž rozhodně odmítal přesvědčení, které vybojovali představitelé ideologie tržního hospodářství – užitek celku je současně výsledkem zastoupení různých zájmů jednotlivců na trhu.
K tomuto ve svém projevu 13. listopadu 1930 uvede, cituji:
„V celém hospodářském životě, v celém životě jako takovém, je třeba se zbavit představ, že užitek jednotlivce je podstatný a že na užitku jednotlivce se vybuduje užitek celku, že tedy nejprve užitek jednotlivců vybuduje užitek celku. Správně to je opačně. Užitek celku určuje užitek jednotlivců. Zisk jednotlivce bude teprve odvozen od zisku celku… Kdyby nebyl tento princip uznán, pak by musel nastoupit neodvratný egoismus, který společnost rozloží.“
O těchto Hitlerových úvahách hovoříme proto, že Hitler mezi roky 1930 až 1933 spousta věcí, které hlásal do této doby, prostě z volebních důvodů potlačuje. Své hospodářské zájmy prostě v těchto letech moc neprezentuje, zvláště po zářijových volbách v roce 1930. Stejně tak potlačuje význam antisemitismu, stejně tak potlačuje téma „životního prostoru“. To přestože víme, že právě tato dvě témata hrají v jeho knize Mein Kampf velkou roli.
Ono to neznamenalo, že by od těchto cílů ustoupil, Hitler je jen potlačil. Věděl, že tato témata by mu vůbec nepomohla při získání moci. V této době by těmito tématy oslovil jen omezený okruh voličů a mnohé by odstrašil. Neznamená to, že se od témat odklonil, jen je dočasně potlačil.