II. díl. Německo. Nacismus. Č 13.
Napsal: 22/4/2008, 07:43
II.díl. Německo. Nacismus. Č 13.
Takhle nacismus rozšiřoval „životní prostor“ do začátku 2. světové války, v letech 1933/39.

Hitler má moc. Hitler ovládá Německo!
Jak přebudoval Hitler Německo od roku 1933 do roku 1939? Jaký vliv mělo toto přebudování vnitřní i vnější (zahraniční politika) na Evropu a celý svět? I když odpověď známe, je jím 1. září 1939 - začátek 2. světové války, řekněme si postupně co se v Německu, a v kontextu k tomu v Evropě stalo.
Nejprve tedy to vnitřní přebudování Německa, od roku 1933 do roku 1939, tedy přebudovávání hospodářské, sociální a rasové politiky, podle světonázoru NSDAP a Hitlera.
Ten první úkol, který NSDAP a Hitlera čekal v hospodářské oblasti bylo odstranit nezaměstnanost. Tady jak jsme řekli, Hitlerovi pomáhala končící hospodářská krize a začínající „státní konjunktura“. Lidé toužili po zboží. Není správný názor, že nezaměstnanost byla ihned odstraněna zbrojením. Čísla říkají, že Říše, jednotlivé země a obce vydaly do konce roku 1933 3,1 miliardy RM (říšských marek) na veřejné nevojenské velké pracovní příležitosti, jako je začínající výstavba dálnice, výstavba bytů a podpora soukromé spotřeby. Vojenské výdaje ve stejném období hovoří, že bylo vydáno něco mezi 0,7 až 1,9 miliardy RM. Od roku 1933 do konce roku 1934 je to pak 5 miliard RM pro civilní sektor a vojenské výdaje za stejné období jsou 6 miliard RM. Německo zde mělo velkou výhodu v tom, že například právě zbrojní průmysl mohlo začínat na nejnovějších vědeckotechnických znalostech, s nejnovějšími technologiemi, neboť předtím mělo zbrojení zakázáno ( i když již předtím, kreslili navrhovali a zkoušeli). Také když se podíváme na vznik nové techniky a letadel, viz. zde: http://www.palba.cz/viewforum.php?f=116
O vzniku obrněné techniky ve Výmarské republice a později v Hitlerově říši, hovoří TonyHazard zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2545
Něco je zde: http://www.palba.cz/viewforum.php?f=20
Většinou je počátkem vzniku prvotní modernější výzbroje Wehrmachtu, použité i v 2. světové válce, rok 1933 nebo 1934 a pozdější roky.
Snížení nezaměstnanosti v Říši je patrné okamžitě po uchopení moci Hitlerem. Jestliže byla v roce 1932 snížena nezaměstnanost z 5,6 miliónu lidí na 4,8 miliónu lidí v roce 1933, je to již v roce 1934 2,7 miliónu a nezaměstnanost stále klesá. Nutno říci, že se začátek nezaměstnanosti odstraňoval veřejnými zakázkami a teprve koncem roku 1934 se přesouvá velká zaměstnanost, s konečnou platností do zbrojení.
Veřejné práce v Německu se financovaly prostřednictvím „deficit spending“ (schodková vydání), což není vynález NSDAP, ale začaly s ním předchozí vlády. Národní socialisté v tom jen pokračovali.
Hitlerova hospodářská politika je vlastně pragmatický krizový management s pokusem o realizaci světonázorově fixovaných představ o pořádku. Tímto postupem se daří NSDAP dosáhnout do konce roku 1936 toho, že je v Německu plná zaměstnanost obyvatelstva. Nejprve to tedy bylo dosaženo zapálením národohospodářů NSDAP, kteří chtěli překonat krizi, ale pak se čím dál tím více zapojují do řízení hospodářství se státní intervencí.
Hitler tak začíná naplňovat svou ideologii o soukromokapitalistickém hospodářském systému, ale chce ho systematicky podřídit státní kontrole.
Proto také již v roce 1934 navrhuje „nový plán“ (Čtyřletý plán), který má již v sobě obsáhlou a přímou kontrolu celého zahraničního obchodu a jak si dál řekneme, nejen zahraničního obchodu.
Je zřízeno 25 „dozorčích míst“, které jsou rozděleny podle hospodářského odvětví, a jenom tato dozorčí místa potvrzují každý jednotlivý importní obchod. Jedině s potvrzením od tohoto úřadu jsou importérovi (dovozci) přiděleny nezbytné devizy z regionálního devizového místa. Nový plán není nic jiného, než úplný státní monopol zahraničního obchodu. I když soukromé vlastnictví zůstává v globále nedotčeno, stát si vyhradil právo přímého investičního řízení.
Úplně první je v březnu 1933 zavedena a zákonem z července 1934 stanovena kontrola surovin, kde každý musí ukázat na co je použije. Je určeno 28 rozdělovacích míst, které na základě shromážděných informací rozhodují, do kterých nových průmyslových zařízení suroviny půjdou, anebo, která průmyslová zařízení se rozšíří.
Všechna potvrzovací a dozorčí výkonná moc je přenesena nařízením k tomuto zákonu o donucovacím kartelu, z července 1934, na říšského ministra hospodářství. Prakticky celá investiční činnost v Říši je tak podřízena státní kontrole.
Samozřejmě i mzdy a ceny v takovémto soukromokapitalistickém systému jsou regulovány a v celé „Třetí říši“ jsou státem pevně stanoveny.
Stát tak řídí nejen přidělování surovin, ale i investice, mzdy, ceny a z části také spotřebu.
Ze začátku se vše omlouvá překonáváním hospodářské krize a počátkem zbrojení. Zdá se to divné, ale národohospodáři NSDAP toho využívají pak i dále, především ve vyzbrojování.
Je to takový mišmaš mezi tržním a plánovaným hospodářstvím.
Ovšem to, že Hitler uznával formu osobního vlastnictví „de jure“ ve skutečnosti moc neznamená, protože odmítá, aby podnikatel svobodně disponoval s produkcí i výdělkem. Vnější forma je sice zachována, ale Hitler její obsah pomalu mění.
Hitler vlastně vytvořil takové pojetí, že podnikatel je pověřencem státu a musí pouze bezpodmínečně plnit předem stanovené cíle státu. Když by se podnikatel nechtěl podvolit, je nad ním otevřena skrytá hrozba zestátnění, socializace.
Je to právě tento „Čtyřletý plán“, který radikalizuje Hitlerovu kritiku soukromokapitalistického a tržně hospodářského systému.
Kapitalista, podnikatel se brání.
Konflikt mezi podnikateli a státem řízeným národohospodáři NSDAP se vyhrocuje v roce 1937.
Tady jsou zajímavé způsobem SMS zapisované postřehy v Goebbelsově deníčku ze dne 16. března 1937, cituji:
„U vůdce odpoledne. Velké sezení u stolu. Jedná se mocně proti takzvaným hospodářským vůdcům. Nemají vůbec ponětí o skutečně nacionální ekonomii. Jsou hloupí, egoističtí, nenacionální a vzdělaní jako zabedněnci. Rádi by sabotovali čtyřletý roční plán, ze samé zbabělosti a myšlenkové lenosti. Ale nyní musí.“
A jak vážně to myslel Hitler, o tom hovoří jeho projev v květnu 1937, kde říká, cituji:
„Říkám německému průmyslu například: ‚Vy musíte to a to a to nyní stačit.‘ Vracím se k tomu potom zpět ve čtyřletém plánu. Kdyby mi německé hospodářství odpovědělo: ‚To nemůžeme‘, pak bych mu řekl: ‚Dobrá, tak to tedy převezmu sám, ale musí se to zvládnout.‘ Když mi ale hospodářství řekne: ‚To uděláme‘, pak jsem velmi rád, že není třeba abych to přebíral.“
Velkokapitál a podnikatelé byli pod diktátem státu!!!
Hitler konflikty řešil různě. Když se mu vzepřeli podnikatelé okolo dodávek železné rudy, založil prostě společnost s příznačným názvem: Hermann-Göring-Werke na dovoz železné rudy ze Švédska. Ukazoval všem, že jeho hrozby jsou míněny vážně, a že nacistický režim se nebojí prosazovat své cíle i proti odporu částí velkokapitálu těžkého průmyslu.
Hitler neměl nějaký úplný plán při převzetí moci, jak převzít hospodářské řízení státu, je ale patrné, že využíval krizových situací, a z nich vznikajících „příležitostí“, aby krok za krokem sledoval svůj cíl, své světonázorové představy (mít silnou armádu a získat „životní prostor“).
To, že neměl připraven plán platí i pro oblast společenské politiky.
Chtěl zlepšit situaci dělníkovi, kterého potřeboval, který pro něho bude později bojovat. Připravuje mu tedy lepší pozice. Je to pro něj soukmenovec, kterého chce vytáhnout z nejnižších pater. Jak říká je základní myšlenkou „společenské revoluce“ národního socialismu, skončit ze získanými přednostními právy, získat podle nového výběru, bez ohledu na původ, narození, společenskou nebo náboženskou příslušnost, „nové lidi“.
Ukazuje se to v různých oblastech života. Tam byl pozoruhodný například vysoký podíl dělnických dětí v Hitlerových vzorových školách, v národně-politických výchovných zařízeních a školách Adolfa Hitlera (pohyboval se kolem 13,1% až 19,5%). Školy Adolfa Hitlera tvořily děti dělníků a zaměstnaných řemeslníků třetí nejsilnější skupinu po úřednících a zaměstnancích, zatímco pouze 2,2% žáků pocházelo z akademických rodin, ti představovaly nejmenší skupinu. Ve stanovách bylo přímo řečeno, že ve školách Adolfa Hitlera musí být zvláště pečováno o žáky ze sociálně špatně situovaného obyvatelstva. To byl elitní funkční model NSDAP, Hitler tak chtěl získat „novou elitu“.
Víme, že nacisté věnovali velkou pozornost propagandě. Propaganda nacismu se věnovala rovnostářskému vědomí, v němž byl možný snadnější sociální vzrůst, čímž chtěli ukázat, jak ten režim před nimi byl špatný.
Byla to „převýchova“, která má vést k odstranění „stavovského tmářství“ a „třídního vědomí“. Tuto převýchovu má provádět Německá pracovní fronta (DAF). DAF neměl jen ideologické cíle, ale byl i něco na způsob odborářských organizací v tradičním smyslu. DAF byl bojovníkem za lepší životní a pracovní podmínky průmyslového dělnictva.
Hitler vždy DAF podporoval, i svou osobní autoritou, když narazila na masivní odpor v řadách podnikatelů.
Hitler kryl vždy DAF záda a 24. října 1934 podepsal s šéfem DAF Leyem nařízení, jehož gumové paragrafy mohly legitimovat jakoukoliv myslitelnou sociálně-politickou činnost pracovní fronty.
Dne 29. srpna 1936 podepisuje Hitler provolání Leye, kterým se zavádí v podnicích soutěž o „Vzorný národně-socialistický podnik“.
Člověk je tvor soutěživý. Touto soutěživostí podniků o nejlepší sociálně-politické výkony dojde k vzrůstu výdajů obhospodařovaných úřadem „Krása práce“ (za podnikové kantýny, podnikové lékaře, sportoviště, zaměstnanecké byty atd.) z 80 miliónů RM (1936) na více než 200 miliónů RM (1938). Tehdy také říšský zmocněnec práce odhaduje, že sociální reformy v roce 1936, včetně proplacených volných dní, zvyšují mzdové náklady průmyslu celkem asi o 6,5%. Mocenské postavení zaměstnavatelů, podnikatelů se omezuje čím dál víc.
Tady je také patrné, že ministr hospodářství Schacht s tím nesouhlasí a demonstrativně odmítá účastnit se ceremoniálu propůjčování zlatých vlajek národně-socialistickým vzorným podnikům. Propůjčovat chodí Adolf Hitler osobně.
Některé oblasti sociální politiky skutečně zaznamenaly pozoruhodný pokrok. Je to například zlepšení ochrany mládeže, ochrana mateřství a ochrana sociálního pojištění. Také dovolená v tomto nacistickém období vzroste z průměrných tří na šest až dvanáct dnů. Tehdy je to i v mezinárodním srovnání vymoženost.
Došlo také k určité změně vztahu mezi dělníky a úředníky. Bylo samozřejmě přihlédnuto k zájmům dělníka. Nároky a privilegia úřednického stavu se nyní rozšiřují také na dělníky. Příkladem jsou třeba výplaty mzdy předem, před obecnými volnými dny, pro zlepšenou úpravu dovolené a mnoho dalších. Úředníkům se nic neubírá, jen ztrácí svá privilegia a tím svou podstatu středostavovského zvláštního vědomí. NSDAP vychází vstříc starým požadavkům dělníků na sociální uznání. Hitler toho samozřejmě v propagandě využívá, že vytýká buržoazii nejen v Německu, že se o dělníka málo starala.
Hitler chce odstranit „stavovské tmářství“ a chce nastolit „německou národní pospolitost“, tak jak o tom snil již v zákopech. Vytváří „německého soukmenovce“, který má nárok na sociální vymoženosti. Hitler potřebuje výkonného dělníka, Hitler potřebuje budoucího vojáka.
Ale jen „německý soukmenovec“ je ten vyvolený. Ty, které národní pospolitost vyobcuje, zažívají jinou realitu. Ti nemají rovné šance, ti jsou zbavováni práv a pronásledováni.
Takhle nacismus rozšiřoval „životní prostor“ do začátku 2. světové války, v letech 1933/39.

Hitler má moc. Hitler ovládá Německo!
Jak přebudoval Hitler Německo od roku 1933 do roku 1939? Jaký vliv mělo toto přebudování vnitřní i vnější (zahraniční politika) na Evropu a celý svět? I když odpověď známe, je jím 1. září 1939 - začátek 2. světové války, řekněme si postupně co se v Německu, a v kontextu k tomu v Evropě stalo.
Nejprve tedy to vnitřní přebudování Německa, od roku 1933 do roku 1939, tedy přebudovávání hospodářské, sociální a rasové politiky, podle světonázoru NSDAP a Hitlera.
Ten první úkol, který NSDAP a Hitlera čekal v hospodářské oblasti bylo odstranit nezaměstnanost. Tady jak jsme řekli, Hitlerovi pomáhala končící hospodářská krize a začínající „státní konjunktura“. Lidé toužili po zboží. Není správný názor, že nezaměstnanost byla ihned odstraněna zbrojením. Čísla říkají, že Říše, jednotlivé země a obce vydaly do konce roku 1933 3,1 miliardy RM (říšských marek) na veřejné nevojenské velké pracovní příležitosti, jako je začínající výstavba dálnice, výstavba bytů a podpora soukromé spotřeby. Vojenské výdaje ve stejném období hovoří, že bylo vydáno něco mezi 0,7 až 1,9 miliardy RM. Od roku 1933 do konce roku 1934 je to pak 5 miliard RM pro civilní sektor a vojenské výdaje za stejné období jsou 6 miliard RM. Německo zde mělo velkou výhodu v tom, že například právě zbrojní průmysl mohlo začínat na nejnovějších vědeckotechnických znalostech, s nejnovějšími technologiemi, neboť předtím mělo zbrojení zakázáno ( i když již předtím, kreslili navrhovali a zkoušeli). Také když se podíváme na vznik nové techniky a letadel, viz. zde: http://www.palba.cz/viewforum.php?f=116
O vzniku obrněné techniky ve Výmarské republice a později v Hitlerově říši, hovoří TonyHazard zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2545
Něco je zde: http://www.palba.cz/viewforum.php?f=20
Většinou je počátkem vzniku prvotní modernější výzbroje Wehrmachtu, použité i v 2. světové válce, rok 1933 nebo 1934 a pozdější roky.
Snížení nezaměstnanosti v Říši je patrné okamžitě po uchopení moci Hitlerem. Jestliže byla v roce 1932 snížena nezaměstnanost z 5,6 miliónu lidí na 4,8 miliónu lidí v roce 1933, je to již v roce 1934 2,7 miliónu a nezaměstnanost stále klesá. Nutno říci, že se začátek nezaměstnanosti odstraňoval veřejnými zakázkami a teprve koncem roku 1934 se přesouvá velká zaměstnanost, s konečnou platností do zbrojení.
Veřejné práce v Německu se financovaly prostřednictvím „deficit spending“ (schodková vydání), což není vynález NSDAP, ale začaly s ním předchozí vlády. Národní socialisté v tom jen pokračovali.
Hitlerova hospodářská politika je vlastně pragmatický krizový management s pokusem o realizaci světonázorově fixovaných představ o pořádku. Tímto postupem se daří NSDAP dosáhnout do konce roku 1936 toho, že je v Německu plná zaměstnanost obyvatelstva. Nejprve to tedy bylo dosaženo zapálením národohospodářů NSDAP, kteří chtěli překonat krizi, ale pak se čím dál tím více zapojují do řízení hospodářství se státní intervencí.
Hitler tak začíná naplňovat svou ideologii o soukromokapitalistickém hospodářském systému, ale chce ho systematicky podřídit státní kontrole.
Proto také již v roce 1934 navrhuje „nový plán“ (Čtyřletý plán), který má již v sobě obsáhlou a přímou kontrolu celého zahraničního obchodu a jak si dál řekneme, nejen zahraničního obchodu.
Je zřízeno 25 „dozorčích míst“, které jsou rozděleny podle hospodářského odvětví, a jenom tato dozorčí místa potvrzují každý jednotlivý importní obchod. Jedině s potvrzením od tohoto úřadu jsou importérovi (dovozci) přiděleny nezbytné devizy z regionálního devizového místa. Nový plán není nic jiného, než úplný státní monopol zahraničního obchodu. I když soukromé vlastnictví zůstává v globále nedotčeno, stát si vyhradil právo přímého investičního řízení.
Úplně první je v březnu 1933 zavedena a zákonem z července 1934 stanovena kontrola surovin, kde každý musí ukázat na co je použije. Je určeno 28 rozdělovacích míst, které na základě shromážděných informací rozhodují, do kterých nových průmyslových zařízení suroviny půjdou, anebo, která průmyslová zařízení se rozšíří.
Všechna potvrzovací a dozorčí výkonná moc je přenesena nařízením k tomuto zákonu o donucovacím kartelu, z července 1934, na říšského ministra hospodářství. Prakticky celá investiční činnost v Říši je tak podřízena státní kontrole.
Samozřejmě i mzdy a ceny v takovémto soukromokapitalistickém systému jsou regulovány a v celé „Třetí říši“ jsou státem pevně stanoveny.
Stát tak řídí nejen přidělování surovin, ale i investice, mzdy, ceny a z části také spotřebu.
Ze začátku se vše omlouvá překonáváním hospodářské krize a počátkem zbrojení. Zdá se to divné, ale národohospodáři NSDAP toho využívají pak i dále, především ve vyzbrojování.
Je to takový mišmaš mezi tržním a plánovaným hospodářstvím.
Ovšem to, že Hitler uznával formu osobního vlastnictví „de jure“ ve skutečnosti moc neznamená, protože odmítá, aby podnikatel svobodně disponoval s produkcí i výdělkem. Vnější forma je sice zachována, ale Hitler její obsah pomalu mění.
Hitler vlastně vytvořil takové pojetí, že podnikatel je pověřencem státu a musí pouze bezpodmínečně plnit předem stanovené cíle státu. Když by se podnikatel nechtěl podvolit, je nad ním otevřena skrytá hrozba zestátnění, socializace.
Je to právě tento „Čtyřletý plán“, který radikalizuje Hitlerovu kritiku soukromokapitalistického a tržně hospodářského systému.
Kapitalista, podnikatel se brání.
Konflikt mezi podnikateli a státem řízeným národohospodáři NSDAP se vyhrocuje v roce 1937.
Tady jsou zajímavé způsobem SMS zapisované postřehy v Goebbelsově deníčku ze dne 16. března 1937, cituji:
„U vůdce odpoledne. Velké sezení u stolu. Jedná se mocně proti takzvaným hospodářským vůdcům. Nemají vůbec ponětí o skutečně nacionální ekonomii. Jsou hloupí, egoističtí, nenacionální a vzdělaní jako zabedněnci. Rádi by sabotovali čtyřletý roční plán, ze samé zbabělosti a myšlenkové lenosti. Ale nyní musí.“
A jak vážně to myslel Hitler, o tom hovoří jeho projev v květnu 1937, kde říká, cituji:
„Říkám německému průmyslu například: ‚Vy musíte to a to a to nyní stačit.‘ Vracím se k tomu potom zpět ve čtyřletém plánu. Kdyby mi německé hospodářství odpovědělo: ‚To nemůžeme‘, pak bych mu řekl: ‚Dobrá, tak to tedy převezmu sám, ale musí se to zvládnout.‘ Když mi ale hospodářství řekne: ‚To uděláme‘, pak jsem velmi rád, že není třeba abych to přebíral.“
Velkokapitál a podnikatelé byli pod diktátem státu!!!
Hitler konflikty řešil různě. Když se mu vzepřeli podnikatelé okolo dodávek železné rudy, založil prostě společnost s příznačným názvem: Hermann-Göring-Werke na dovoz železné rudy ze Švédska. Ukazoval všem, že jeho hrozby jsou míněny vážně, a že nacistický režim se nebojí prosazovat své cíle i proti odporu částí velkokapitálu těžkého průmyslu.
Hitler neměl nějaký úplný plán při převzetí moci, jak převzít hospodářské řízení státu, je ale patrné, že využíval krizových situací, a z nich vznikajících „příležitostí“, aby krok za krokem sledoval svůj cíl, své světonázorové představy (mít silnou armádu a získat „životní prostor“).
To, že neměl připraven plán platí i pro oblast společenské politiky.
Chtěl zlepšit situaci dělníkovi, kterého potřeboval, který pro něho bude později bojovat. Připravuje mu tedy lepší pozice. Je to pro něj soukmenovec, kterého chce vytáhnout z nejnižších pater. Jak říká je základní myšlenkou „společenské revoluce“ národního socialismu, skončit ze získanými přednostními právy, získat podle nového výběru, bez ohledu na původ, narození, společenskou nebo náboženskou příslušnost, „nové lidi“.
Ukazuje se to v různých oblastech života. Tam byl pozoruhodný například vysoký podíl dělnických dětí v Hitlerových vzorových školách, v národně-politických výchovných zařízeních a školách Adolfa Hitlera (pohyboval se kolem 13,1% až 19,5%). Školy Adolfa Hitlera tvořily děti dělníků a zaměstnaných řemeslníků třetí nejsilnější skupinu po úřednících a zaměstnancích, zatímco pouze 2,2% žáků pocházelo z akademických rodin, ti představovaly nejmenší skupinu. Ve stanovách bylo přímo řečeno, že ve školách Adolfa Hitlera musí být zvláště pečováno o žáky ze sociálně špatně situovaného obyvatelstva. To byl elitní funkční model NSDAP, Hitler tak chtěl získat „novou elitu“.
Víme, že nacisté věnovali velkou pozornost propagandě. Propaganda nacismu se věnovala rovnostářskému vědomí, v němž byl možný snadnější sociální vzrůst, čímž chtěli ukázat, jak ten režim před nimi byl špatný.
Byla to „převýchova“, která má vést k odstranění „stavovského tmářství“ a „třídního vědomí“. Tuto převýchovu má provádět Německá pracovní fronta (DAF). DAF neměl jen ideologické cíle, ale byl i něco na způsob odborářských organizací v tradičním smyslu. DAF byl bojovníkem za lepší životní a pracovní podmínky průmyslového dělnictva.
Hitler vždy DAF podporoval, i svou osobní autoritou, když narazila na masivní odpor v řadách podnikatelů.
Hitler kryl vždy DAF záda a 24. října 1934 podepsal s šéfem DAF Leyem nařízení, jehož gumové paragrafy mohly legitimovat jakoukoliv myslitelnou sociálně-politickou činnost pracovní fronty.
Dne 29. srpna 1936 podepisuje Hitler provolání Leye, kterým se zavádí v podnicích soutěž o „Vzorný národně-socialistický podnik“.
Člověk je tvor soutěživý. Touto soutěživostí podniků o nejlepší sociálně-politické výkony dojde k vzrůstu výdajů obhospodařovaných úřadem „Krása práce“ (za podnikové kantýny, podnikové lékaře, sportoviště, zaměstnanecké byty atd.) z 80 miliónů RM (1936) na více než 200 miliónů RM (1938). Tehdy také říšský zmocněnec práce odhaduje, že sociální reformy v roce 1936, včetně proplacených volných dní, zvyšují mzdové náklady průmyslu celkem asi o 6,5%. Mocenské postavení zaměstnavatelů, podnikatelů se omezuje čím dál víc.
Tady je také patrné, že ministr hospodářství Schacht s tím nesouhlasí a demonstrativně odmítá účastnit se ceremoniálu propůjčování zlatých vlajek národně-socialistickým vzorným podnikům. Propůjčovat chodí Adolf Hitler osobně.
Některé oblasti sociální politiky skutečně zaznamenaly pozoruhodný pokrok. Je to například zlepšení ochrany mládeže, ochrana mateřství a ochrana sociálního pojištění. Také dovolená v tomto nacistickém období vzroste z průměrných tří na šest až dvanáct dnů. Tehdy je to i v mezinárodním srovnání vymoženost.
Došlo také k určité změně vztahu mezi dělníky a úředníky. Bylo samozřejmě přihlédnuto k zájmům dělníka. Nároky a privilegia úřednického stavu se nyní rozšiřují také na dělníky. Příkladem jsou třeba výplaty mzdy předem, před obecnými volnými dny, pro zlepšenou úpravu dovolené a mnoho dalších. Úředníkům se nic neubírá, jen ztrácí svá privilegia a tím svou podstatu středostavovského zvláštního vědomí. NSDAP vychází vstříc starým požadavkům dělníků na sociální uznání. Hitler toho samozřejmě v propagandě využívá, že vytýká buržoazii nejen v Německu, že se o dělníka málo starala.
Hitler chce odstranit „stavovské tmářství“ a chce nastolit „německou národní pospolitost“, tak jak o tom snil již v zákopech. Vytváří „německého soukmenovce“, který má nárok na sociální vymoženosti. Hitler potřebuje výkonného dělníka, Hitler potřebuje budoucího vojáka.
Ale jen „německý soukmenovec“ je ten vyvolený. Ty, které národní pospolitost vyobcuje, zažívají jinou realitu. Ti nemají rovné šance, ti jsou zbavováni práv a pronásledováni.