III. Díl. Španělsko. Fašismus 1936 až 1939. Č 1
Napsal: 28/4/2008, 07:00
III.díl. Španělsko. Fašismus 1936 až 1939. Č 1.
Území pod správou Španělské republiky – červenec 1936.

Velkou zkušebnou zbraní (tanků, letadel, děl, lodí a ostatního vojenského materiálu), vojenské taktiky a strategie, zkušebnou tajné, černé, ale i normální diplomacie Evropy a světa, byl vojenský konflikt ve Španělsku – Občanská válka ve Španělsku 1936 až 1939.
Ano, Španělsko byla „zkušebna“ pro 2. světovou válku!
Jak tento konflikt vznikl? Co mu předcházelo?
Podívejme se nejprve na samotný počátek.
Počátkem všech konfliktních situací ve Španělsku je vytvoření profašistické vlády v prosinci 1933 pod vedením pravicového radikála A. Lerrouxe. Období vlády A. Lerrouxe se v levicové historii nazývá také období tzv. „Černé dvouletí 1934 až 1935“ (bienio negro). Tehdy se v řídícím státním aparátu Španělska dostává moc do rukou tradičního španělského kléru (velmi silná katolická církev ve Španělsku) a profašisticky orientovaných pravicových stran. Tyto strany obnovují dřívější výsady církve a ruší vymoženosti, kterých se do té doby domůže dělnictvo, rolnictvo, ale i střední třída, v prvních letech Španělské republiky. Levicový tisk pak přímo podléhá přísné cenzuře. Všechny sebemenší projevy nespokojenosti levicových sil vláda krutě potlačuje.
To samozřejmě nezůstává bez odezvy, vládní kroky naráží na ohromný odpor širokých lidových mas, kde je jak střední třída, tak levice. Podnětem odporu se stanou v únoru 1934 demonstrace, které chtějí vyjádřit solidaritu rakouskému lidu, který vystoupil proti stoupencům nacistického režimu, nacionálním socialistům, kteří v Rakousku podnikli puč (při kterém byl zabit Dollfus). Bylo to vlastně povstání proti fašismu, který se začal nebezpečně šířit Evropou.
Na vládní útoky proti všem vydobytým právům španělské levice a středu vzniknou, jako protest, ohromné lidové demonstrace. Největší pak je stávka v červnu 1934. Tehdy stávkuje 500 000 zemědělských dělníků v jižním Španělsku a tato stávka trvá 15 dní. Vážný odpor proti pravicové reakci podniknou také počátkem září 1934 široké vrstvy obyvatelstva v Barceloně a v Madridu. Tehdy vyjde do ulic více jak 200 000 dělníků a lidí středního stavu, aby zmařilo fašistický sjezd. Na shromážděních zazní mimo jiných hesel také výzva, aby byla vytvořena jednotná protifašistická fronta.
V červnu 1934 se spojí socialističtí vůdcové s komunisty v dělnických aliancích a takto společně vyzvou rolníky a střední stav ke vzniku jednotného protifašistického hnutí.
Když se 4. října 1934 stanou členy Lerrouxovy vlády také představitelé kontrarevoluční a fašistické strany CEDA (Španělská konfederace autonomních skupin) vyvolá to ve Španělsku generální stávku. Generální stávka vypukne po celém Španělsku. Stávkují pracující v Madridu, v Katalánii, Baskicku a v ostatních místech Španělska.
Zvláště těžké protesty pracujících propuknou v Asturii, kde vedle sebe bojují socialisté, anarchosyndikalisté a komunisté. Ozbrojené oddíly havířů tady obsazují zbrojovky v Oviedu a Trubii. Tady se tyto aliance socialistů, anarchosyndikalistů a komunistů mění v revoluční orgány, které řídí ozbrojený boj, organizují výrobu a zásobování v oblasti. Veškerá moc přechází v Asturii do rukou revolučních orgánů, které vytvořily svou rudou gardu.
K potlačení ozbrojeného povstání v Asturii přesouvají vládní reakční profašistické síly svou rychlou občanskou gardu (Guardia Civil), marocké oddíly a cizineckou legii. Rudé gardy se v hlavním městě Asturie, Oviedu reakčním silám brání. Propuknou těžké boje do kterých „Vládní vojska“ nasazují letadla a děla. Přes veškerou úpornou obranu revolučních gard je ozbrojený boj v Oviedu a v Asturii utopen v krvi. Po celé Asturii je vyhlášen „výjimečný stav“ a vojenské soudy vynesou mnoho rozsudků smrti. Více jak 30 000 socialistů, anarchosyndikalistů a komunistů, příslušníků revolučních gard, je uvrženo do žaláře. Tehdy bylo jednou z hlavních příčin porážky v Asturii, již tehdy nejednotnost skupin( jednotné velení), a že se k revolučním gardám nepřidalo rolnictvo.
Krvavé říjnové události ve Španělsku pak dají podnět k vytvoření široké protifašistické lidové fronty. To se spojí Všeobecná unitární konfederace (socialisté a komunisté) v prosinci 1935 a potom začátkem ledna 1936 se připojí buržoazní republikáni.
Dne 15. ledna 1936 je podepsána dohoda o „Lidové frontě“, jejímiž členy se stanou socialistická a komunistická strana, socialistická a komunistická mládež, Republikánská levice, Republikánská unie, Katalánská levice, Všeobecný svaz práce a další levicové strany.
V programu „Lidové fronty“ je požadavek na amnestii pro politické vězně, potrestání reakcionářů (profašistických stran) za jejich zločiny, kterých se dopustili v Asturii. Dále „Lidová fronta“ požaduje demokratizaci armády, půdu pro rolníky a bezzemky, přijetí všech dělníků, kteří byli propuštěni pro revoluční činnost, zpět do práce, obnovení demokratických svobod, snížení daní a nájmu za půdu, zvýšení mezd a další.
V první chvíli považují vůdcové socialistů a buržoazní republikáni takto utvořený lidový blok s levicí v Lidovou frontu, jen za – volební blok.
Po celém Španělsku se konají tábory lidu a schůze na podporu „Lidové fronty“. Toto hnutí „Lidové fronty“ je tak mohutné, že musí i profašistická reakční vláda Španělska reagovat. Musí rozpustit kortesy (španělský parlament) a vypsat nové volby.
V době volební kampaně ve Španělsku, vláda ještě více zpřísní cenzuru a pozatýká velké množství protifašisticky smýšlejících lidí (samozřejmě na 1 místě byli komunisté, jako byla Doroles Ibárruri a V. Uriba). Církevní hodnostáři samozřejmě provádí těžkou agitaci proti kandidátům „Lidové fronty“ (zvláště poukazují na komunisty, bolševiky a přirovnávají situaci k SSSR). Fašistické strany v předvolebním boji přímo otevřeně vyhrožují občanskou válkou. Síly profašistické vládní reakce spoléhají na teror, násilí a podvody, které jim mají zajistit volební úspěch.
Ale ouha!!!
Ve volbách, které se konají dne 16. února 1936 vítězí „Lidová fronta“. Do kortesů je zvoleno 268 protifašisticky smýšlejících poslanců. Je to 158 republikánů, 88 socialistů a 17 komunistů. Vládní profašistické, pravicové a centristické strany získají jen 205 poslanců.
Lidová fronta má jasnou nadpoloviční většinu.
K vládě ve Španělsku se dostanou 2 strany „Lidové fronty“ – Republikánská levice a Republikánská unie. Ministerským předsedou se stane nejdříve Manuel Azaňa a později když je Azaňa zvolen prezidentem republiky, stane se předsedou vlády Quiroga.
Prezident Španělské republiky Manuel Azaňa.

Ve Španělsku se začíná s novou vládou rýsovat objektivní možnost pokojného vývoje demokratické revoluce.
Nová španělská vláda vyhoví mnoha všeobecně demokratickým požadavkům. Osvobodí politické vězně, nařídí přijmout zpět do práce osoby propuštěné z politických důvodů. Zavede sociální zákonodárství a úrazové pojištění, zavede i penze pro přestárlé a placenou dovolenou i pro dělníky. Vyhlásí také právo všech národů Španělska na autonomii a začne provádět dílčí agrární reformu, aby tak zastavila nucené stěhování rolníků z propachtované půdy.
Demokratický tábor a nově vzniklá vláda ve Španělsku zlepší postavení pracujících a do jisté míry upevní své pozice. Ale skutečně jen do jisté míry.
Tento demokratický tábor je velice různorodý. Ti chtějí to a ti ono!
Co byla však největší tragédie této mladé španělské demokracie, této nové vlády, že nepodnikla nic proti opozici. Nepodnikla nic proti reakčním silám. Nepodnikla nic proti profašistickým stranám. Reakční a pravicoví stoupenci zůstali dále ve státním aparátu a fašistické organizace dál vyvíjely činnost ve španělské armádě. Z levice, zvláště od komunistů, přicházeli návrhy, aby byla zlikvidována materiální základna fašistické kontrarevoluce. Levice (zvláště komunisté) dokonce navrhovala konfiskaci veškeré velkostatkářské půdy a její bezplatné předání chudým a nejchudším rolníkům a zemědělským rolníkům. Navrhovala anulování všech rolnických dluhů, okamžité zlepšení postavení bezzemků a pracujícího rolnictva. Dále pak znárodnění velkoprůmyslu, bank a železnic. Také demokratizaci státního aparátu a armády. Takto levicově laděné návrhy, zvláště některé, však odmítli i socialističtí předáci (socdem). No a republikáni a anarchosyndikalisté to odmítli vůbec, zvláště znárodňování!!!
Opozice a reakční síly spolu s profašistickými stranami se samozřejmě snažily všechny tyto politické a hospodářské vymoženosti odbourat. Chtěli obnovit moc a výsady velkého kapitálu, statkářů a vysokého kléru. Skupina fašisticky smýšlejících důstojníků za podpory velkokapitálu připravuje fašistické spiknutí. Ano, tady ve Španělsku je fašismus již od začátku podporován velkokapitálem. Rozhodující roli ve Španělsku, ve španělském fašismu, mají finanční magnáti, pozemková aristokracie, vyšší klérus a španělská generalita.
Do čela tohoto spiknutí se postaví generálové Sanjurjo, Franco, Mola a další významné vojenské osoby starého režimu. Mezi nimi i známý bankéř a podloudník Juan March, dále vedoucí činitelé banky Urquijo, jež zastupovala kapitál katolické církve. Spiklenci se budou spoléhat hlavně na španělskou armádu a na takzvané falangisty (úderné oddíly fašistické organizace Španělská falanga, složené především ze synů bohatých sedláků a z dalších vojenských dobrodruhů a synů bohatých kapitalistů).
Protože je trnem v oku levicová „Lidová fronta“ i různým demokratickým státům ( jsou tam komunisté a ultralevičáci, kteří chtějí vyvlastňovat soukromý majetek), dostane se podpory fašismu ve Španělsku i od některých kruhů v Anglii, Francii a USA. Dokonce oficiální vlády těchto tří států jsou o přípravách puče informovány.
Fašističtí spiklenci ve Španělsku také dostanou velkou finanční pomoc od anglického naftového krále Deterdinga.
Přímou pomoc pak dostanou fašisté Španělska od fašistické Itálie a nacistického Německa, když na druhé straně demokracie „ Lidové fronty“ Španělska dostane pomoc ze SSSR a dobrovolníků světa.
Zprávy o přípravě fašistického puče se dostanou také samozřejmě i k „Lidové frontě“. Ve velkých městech Španělska, v blízkosti sídel vládních stran a odborových organizací se ve dne v noci drží hlídky pracujících, které vytvářejí bojové družiny.
Jednotu demokratického tábora však narušuje nedůsledná politika socialistů a anarchosyndikalistů, jejich vůdců, stejně jako nerozhodnost buržoazních republikánů, kteří mají obavy z vyzbrojení dělníků a rolníků, jakož i z jejich revoluční iniciativy. Buržoazní republikáni jsou sice pro boj proti fašismu, ale část jejich vůdců, právě pro obavy z revolučnosti mas, je připravena uzavírat kompromisy s reakcí a s některými pravicovými stranami v ní.
Území pod správou Španělské republiky – červenec 1936.

Velkou zkušebnou zbraní (tanků, letadel, děl, lodí a ostatního vojenského materiálu), vojenské taktiky a strategie, zkušebnou tajné, černé, ale i normální diplomacie Evropy a světa, byl vojenský konflikt ve Španělsku – Občanská válka ve Španělsku 1936 až 1939.
Ano, Španělsko byla „zkušebna“ pro 2. světovou válku!
Jak tento konflikt vznikl? Co mu předcházelo?
Podívejme se nejprve na samotný počátek.
Počátkem všech konfliktních situací ve Španělsku je vytvoření profašistické vlády v prosinci 1933 pod vedením pravicového radikála A. Lerrouxe. Období vlády A. Lerrouxe se v levicové historii nazývá také období tzv. „Černé dvouletí 1934 až 1935“ (bienio negro). Tehdy se v řídícím státním aparátu Španělska dostává moc do rukou tradičního španělského kléru (velmi silná katolická církev ve Španělsku) a profašisticky orientovaných pravicových stran. Tyto strany obnovují dřívější výsady církve a ruší vymoženosti, kterých se do té doby domůže dělnictvo, rolnictvo, ale i střední třída, v prvních letech Španělské republiky. Levicový tisk pak přímo podléhá přísné cenzuře. Všechny sebemenší projevy nespokojenosti levicových sil vláda krutě potlačuje.
To samozřejmě nezůstává bez odezvy, vládní kroky naráží na ohromný odpor širokých lidových mas, kde je jak střední třída, tak levice. Podnětem odporu se stanou v únoru 1934 demonstrace, které chtějí vyjádřit solidaritu rakouskému lidu, který vystoupil proti stoupencům nacistického režimu, nacionálním socialistům, kteří v Rakousku podnikli puč (při kterém byl zabit Dollfus). Bylo to vlastně povstání proti fašismu, který se začal nebezpečně šířit Evropou.
Na vládní útoky proti všem vydobytým právům španělské levice a středu vzniknou, jako protest, ohromné lidové demonstrace. Největší pak je stávka v červnu 1934. Tehdy stávkuje 500 000 zemědělských dělníků v jižním Španělsku a tato stávka trvá 15 dní. Vážný odpor proti pravicové reakci podniknou také počátkem září 1934 široké vrstvy obyvatelstva v Barceloně a v Madridu. Tehdy vyjde do ulic více jak 200 000 dělníků a lidí středního stavu, aby zmařilo fašistický sjezd. Na shromážděních zazní mimo jiných hesel také výzva, aby byla vytvořena jednotná protifašistická fronta.
V červnu 1934 se spojí socialističtí vůdcové s komunisty v dělnických aliancích a takto společně vyzvou rolníky a střední stav ke vzniku jednotného protifašistického hnutí.
Když se 4. října 1934 stanou členy Lerrouxovy vlády také představitelé kontrarevoluční a fašistické strany CEDA (Španělská konfederace autonomních skupin) vyvolá to ve Španělsku generální stávku. Generální stávka vypukne po celém Španělsku. Stávkují pracující v Madridu, v Katalánii, Baskicku a v ostatních místech Španělska.
Zvláště těžké protesty pracujících propuknou v Asturii, kde vedle sebe bojují socialisté, anarchosyndikalisté a komunisté. Ozbrojené oddíly havířů tady obsazují zbrojovky v Oviedu a Trubii. Tady se tyto aliance socialistů, anarchosyndikalistů a komunistů mění v revoluční orgány, které řídí ozbrojený boj, organizují výrobu a zásobování v oblasti. Veškerá moc přechází v Asturii do rukou revolučních orgánů, které vytvořily svou rudou gardu.
K potlačení ozbrojeného povstání v Asturii přesouvají vládní reakční profašistické síly svou rychlou občanskou gardu (Guardia Civil), marocké oddíly a cizineckou legii. Rudé gardy se v hlavním městě Asturie, Oviedu reakčním silám brání. Propuknou těžké boje do kterých „Vládní vojska“ nasazují letadla a děla. Přes veškerou úpornou obranu revolučních gard je ozbrojený boj v Oviedu a v Asturii utopen v krvi. Po celé Asturii je vyhlášen „výjimečný stav“ a vojenské soudy vynesou mnoho rozsudků smrti. Více jak 30 000 socialistů, anarchosyndikalistů a komunistů, příslušníků revolučních gard, je uvrženo do žaláře. Tehdy bylo jednou z hlavních příčin porážky v Asturii, již tehdy nejednotnost skupin( jednotné velení), a že se k revolučním gardám nepřidalo rolnictvo.
Krvavé říjnové události ve Španělsku pak dají podnět k vytvoření široké protifašistické lidové fronty. To se spojí Všeobecná unitární konfederace (socialisté a komunisté) v prosinci 1935 a potom začátkem ledna 1936 se připojí buržoazní republikáni.
Dne 15. ledna 1936 je podepsána dohoda o „Lidové frontě“, jejímiž členy se stanou socialistická a komunistická strana, socialistická a komunistická mládež, Republikánská levice, Republikánská unie, Katalánská levice, Všeobecný svaz práce a další levicové strany.
V programu „Lidové fronty“ je požadavek na amnestii pro politické vězně, potrestání reakcionářů (profašistických stran) za jejich zločiny, kterých se dopustili v Asturii. Dále „Lidová fronta“ požaduje demokratizaci armády, půdu pro rolníky a bezzemky, přijetí všech dělníků, kteří byli propuštěni pro revoluční činnost, zpět do práce, obnovení demokratických svobod, snížení daní a nájmu za půdu, zvýšení mezd a další.
V první chvíli považují vůdcové socialistů a buržoazní republikáni takto utvořený lidový blok s levicí v Lidovou frontu, jen za – volební blok.
Po celém Španělsku se konají tábory lidu a schůze na podporu „Lidové fronty“. Toto hnutí „Lidové fronty“ je tak mohutné, že musí i profašistická reakční vláda Španělska reagovat. Musí rozpustit kortesy (španělský parlament) a vypsat nové volby.
V době volební kampaně ve Španělsku, vláda ještě více zpřísní cenzuru a pozatýká velké množství protifašisticky smýšlejících lidí (samozřejmě na 1 místě byli komunisté, jako byla Doroles Ibárruri a V. Uriba). Církevní hodnostáři samozřejmě provádí těžkou agitaci proti kandidátům „Lidové fronty“ (zvláště poukazují na komunisty, bolševiky a přirovnávají situaci k SSSR). Fašistické strany v předvolebním boji přímo otevřeně vyhrožují občanskou válkou. Síly profašistické vládní reakce spoléhají na teror, násilí a podvody, které jim mají zajistit volební úspěch.
Ale ouha!!!
Ve volbách, které se konají dne 16. února 1936 vítězí „Lidová fronta“. Do kortesů je zvoleno 268 protifašisticky smýšlejících poslanců. Je to 158 republikánů, 88 socialistů a 17 komunistů. Vládní profašistické, pravicové a centristické strany získají jen 205 poslanců.
Lidová fronta má jasnou nadpoloviční většinu.
K vládě ve Španělsku se dostanou 2 strany „Lidové fronty“ – Republikánská levice a Republikánská unie. Ministerským předsedou se stane nejdříve Manuel Azaňa a později když je Azaňa zvolen prezidentem republiky, stane se předsedou vlády Quiroga.
Prezident Španělské republiky Manuel Azaňa.

Ve Španělsku se začíná s novou vládou rýsovat objektivní možnost pokojného vývoje demokratické revoluce.
Nová španělská vláda vyhoví mnoha všeobecně demokratickým požadavkům. Osvobodí politické vězně, nařídí přijmout zpět do práce osoby propuštěné z politických důvodů. Zavede sociální zákonodárství a úrazové pojištění, zavede i penze pro přestárlé a placenou dovolenou i pro dělníky. Vyhlásí také právo všech národů Španělska na autonomii a začne provádět dílčí agrární reformu, aby tak zastavila nucené stěhování rolníků z propachtované půdy.
Demokratický tábor a nově vzniklá vláda ve Španělsku zlepší postavení pracujících a do jisté míry upevní své pozice. Ale skutečně jen do jisté míry.
Tento demokratický tábor je velice různorodý. Ti chtějí to a ti ono!
Co byla však největší tragédie této mladé španělské demokracie, této nové vlády, že nepodnikla nic proti opozici. Nepodnikla nic proti reakčním silám. Nepodnikla nic proti profašistickým stranám. Reakční a pravicoví stoupenci zůstali dále ve státním aparátu a fašistické organizace dál vyvíjely činnost ve španělské armádě. Z levice, zvláště od komunistů, přicházeli návrhy, aby byla zlikvidována materiální základna fašistické kontrarevoluce. Levice (zvláště komunisté) dokonce navrhovala konfiskaci veškeré velkostatkářské půdy a její bezplatné předání chudým a nejchudším rolníkům a zemědělským rolníkům. Navrhovala anulování všech rolnických dluhů, okamžité zlepšení postavení bezzemků a pracujícího rolnictva. Dále pak znárodnění velkoprůmyslu, bank a železnic. Také demokratizaci státního aparátu a armády. Takto levicově laděné návrhy, zvláště některé, však odmítli i socialističtí předáci (socdem). No a republikáni a anarchosyndikalisté to odmítli vůbec, zvláště znárodňování!!!
Opozice a reakční síly spolu s profašistickými stranami se samozřejmě snažily všechny tyto politické a hospodářské vymoženosti odbourat. Chtěli obnovit moc a výsady velkého kapitálu, statkářů a vysokého kléru. Skupina fašisticky smýšlejících důstojníků za podpory velkokapitálu připravuje fašistické spiknutí. Ano, tady ve Španělsku je fašismus již od začátku podporován velkokapitálem. Rozhodující roli ve Španělsku, ve španělském fašismu, mají finanční magnáti, pozemková aristokracie, vyšší klérus a španělská generalita.
Do čela tohoto spiknutí se postaví generálové Sanjurjo, Franco, Mola a další významné vojenské osoby starého režimu. Mezi nimi i známý bankéř a podloudník Juan March, dále vedoucí činitelé banky Urquijo, jež zastupovala kapitál katolické církve. Spiklenci se budou spoléhat hlavně na španělskou armádu a na takzvané falangisty (úderné oddíly fašistické organizace Španělská falanga, složené především ze synů bohatých sedláků a z dalších vojenských dobrodruhů a synů bohatých kapitalistů).
Protože je trnem v oku levicová „Lidová fronta“ i různým demokratickým státům ( jsou tam komunisté a ultralevičáci, kteří chtějí vyvlastňovat soukromý majetek), dostane se podpory fašismu ve Španělsku i od některých kruhů v Anglii, Francii a USA. Dokonce oficiální vlády těchto tří států jsou o přípravách puče informovány.
Fašističtí spiklenci ve Španělsku také dostanou velkou finanční pomoc od anglického naftového krále Deterdinga.
Přímou pomoc pak dostanou fašisté Španělska od fašistické Itálie a nacistického Německa, když na druhé straně demokracie „ Lidové fronty“ Španělska dostane pomoc ze SSSR a dobrovolníků světa.
Zprávy o přípravě fašistického puče se dostanou také samozřejmě i k „Lidové frontě“. Ve velkých městech Španělska, v blízkosti sídel vládních stran a odborových organizací se ve dne v noci drží hlídky pracujících, které vytvářejí bojové družiny.
Jednotu demokratického tábora však narušuje nedůsledná politika socialistů a anarchosyndikalistů, jejich vůdců, stejně jako nerozhodnost buržoazních republikánů, kteří mají obavy z vyzbrojení dělníků a rolníků, jakož i z jejich revoluční iniciativy. Buržoazní republikáni jsou sice pro boj proti fašismu, ale část jejich vůdců, právě pro obavy z revolučnosti mas, je připravena uzavírat kompromisy s reakcí a s některými pravicovými stranami v ní.