MIG-3

Letadla 1918-1945 - Šturmovik, Lavočkin, Jak, MiG.....

Moderátor: Hans S.

Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

On to ani prototyp není, byly to už hotové draky typu LaGG-3, ale už s motorem Švecov M-82. Teprve po dalších úpravách, tedy po snížení hřbetu za kabinou atd, získal jména La-5.

A propo, proč si je francouzští piloti, kteří létali na typu Jak-3, Jakovlevy tak moc oblíbily, že je prohlásili za jedno z nejlepších stíhacích letadel? Asi ne proto, že se rozpadaly ve vzduchu. :wink:

Ale takové otázky bysme tu neměli řešit ne, toto je o letadlech Mig-1 a 3. :lol:
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

Neviem v akej miere je verný let.simulátor IL2 a ako ho hodnotíte vážený kolegovia, ale je to asi jediná možnosť skúsiť si pilotáž a Mig 3 som radšej po zlej skúsenosti z divokého a neskrotného tanca ktorý sa končil na 80% pádom zďaleka obchádzal, snáď len jedno dobré, keď ma dokopal do výšok a na základňu skor ako mi mohli BFky rozstrieľať chvost. Ale to je v rovine simulácie...pre každého pilota čo pozná plus a mínus svojho stroja, plus vyzdvihne a využije, mínus sa snaží obísť a nedostať sa tam. :wink:
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Ještě k LaGGu-3, i když, jak už bylo řečeno, je to trochu mimo téma. Sovětští letci si jeho zkratku vykládali jako Lakirovanij Gvarantirovanij Grob. To o něčem vypovídá. Jeho první verze byly brány jako nejhorší z nastupující generace moderních stíhacích letounů.
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

mechoš píše:...........Některý série museli uzemnit protože se jim trhal potah z křídel,nebo museli omezit rychlost ve střemhlavém letu na 650km/h a takové podobné věci.Pochopitelně ale v Jakovlevových pamětech se člověk takové věci nedočte :-)
V tomhle se kupodivu pleteš, protože o tom Jakovlev ve svych pamětech sám píše. Když se o této vadě dozvěděl Stalin, tak si ho pozval do Kremlu na kartáč a dle samotného Jakovleva ho častoval výrazy jako "vy jste fašisti, vy jste horší než fašisti apod." Konstruktér měl zřejmě kliku, že byl jinak Stalinovým oblíbencem, to z jeho pamětí přímo trčí, a pokud byl nějak postižen, tak rozhodně mírněji, než by to odnesl na jeho místě někdo jiný. Kdo to za něj odskákal, to už samozřejmě nepíše.
mechoš
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 181
Registrován: 5/10/2005, 08:45

Příspěvek od mechoš »

No co jsem četl tak název Lakirovanyj garantirovanyj grob vymyslel pravděpodobně Jakovlev :-).To taky o něčem vypovídá :-).Jinak neříkám že by byl LaGG bůhvíjak dobrý letadlo,hlavně byl na svou váhu podmotorovanej,což se posléze vyřešilo použitím silnějšího motoru v La5 a 7.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Hydrostar: žádné LaG-5 neexistovali. První provedení, přestavěné z LaGG-3, bylo označené hned od začátku jako La-5 typ1.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Dokaž to. LaG-5 opravdu existoval. Tak jak sem říkal. Až po dalších úpravách vznikl La-5.

Jen tak pro trochy gramatiky dodávám, že LaGy-5 existovaly. :oops:
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Ehm...dle mě je spíš na místě, aby jsi dokázal Ty, že existovali. Tohle je jak s existencí života ve vesmíru. Lze 100% dokázat jen existenci. Ne neexistenci. Co mi víme, co mohlo vzniknout v nějaké dílně závodu jako zapomenutý prototyp.
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Jak už tady v diskuzi někdo zmínil, podívejte se do knihy Triumf a tragédie, je to tam přesně a detailně popsáno. Mám ji doma v knihovně, takže teď z hlavy problém nevyřeším. :oops:
finak
Příspěvky: 5
Registrován: 22/11/2004, 12:46

Příspěvek od finak »

Podla vsetkeho existoval len 1 kus - experimentalny s hviezdicovym motorom M82.

vid napr.:
http://www.lietadla.com/lietadla/ruske/lagg-3.htm
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Dobrá tedy, doufám, že nebudete pochybovat o temto zdroji.

http://airwar.valka.cz/muzeum/sssr/la_05/default.htm
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Mno, popravdě, to je velmi velké zjednodušení, co se tam píše, nemluvě o některých chybách. Air War nepovažuji za příliš dobré stránky, ba spíše za dost špatné. Obecný problém (nejen) internetových zdrojů je to, že přepisují omyly. Jedním z nich je právě i LaG-5.

Pro mě je relevantní především tištěná literatura...a u sovětských letounů asi ne náhodou východního původu. Viz. třeba ona zmiňovaná kniha Triumf a tragédie, opravdu doporučuji.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Nechť jsem tedy doporučen na jmenování dementem. A jak možeš tvrdit, že zrovna tam néni chyba? A proč tyto stránky nepovažuješ za kvalitní? :roll:
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ale proč hned dement, neblbni...

No ale když tam třeba čtu, že Jak-3 U byl spolu s Jak-9 U a La-11 standardním stíhacím letounem až do nástupu reaktivní techniky...tak se opravdu bavím! Nemluvě o naprosto nesmyslném popisu této jen prototypové verse. A to se zmiňuju jen o jednom do očí bijícím příkladu!
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Tak sem prohledal zatím české stránky na netu a z těch co mají smysl sem našel:
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/20531

Ostatní kopírují nebo je z nich okopírován článek z airwar.valka.cz

Uvidíme


ad "dement": nač hned ty přehnané reakce? :shock:
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

No a teď teda babo raď. Ad dement, tak ani ne moc přehnaná reakce. ;-) U mě normální.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

hydrostar píše:No a teď teda babo raď. Ad dement, tak ani ne moc přehnaná reakce. ;-) U mě normální.
Baba a radit? Maximálně tak o oblečení :D :mrgreen:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

A ešte varechu do ruky...ale niektore lietaju ako furie a netreba im ani metly.. :lol: stíhači traste sa..aspoň keď dojdete domov z krčmi čo asi viac na východ je zvykom. Inak sledoval som dokument o žene pilotke bez práce, nalietaných niekoľko tisícok hodin na prúdoch a preukaz-licenciu na 21! stíhacích strojov
Naposledy upravil(a) Foxbat dne 19/10/2006, 18:33, celkem upraveno 1 x.
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Že označení Lag5 či Lagg5 je blbost se lze dočíst ve spoustě knížek, namátkou mě napadá Sestřelte Hartmanna!, kde to je tuším uvedeno taky (pokud se pletu, tak sry, mám v tom už krapet guláš :wink: )
válka je vůl
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Něco o LaG-5 z ruského webu (anglicky)

http://www.aviation.ru/okb.php

P.S.: Nedoporučuji hledat heslo Lag?5 v Googlu samotné, pokud se ovšem nezajímáte o statistiku a časové řady (lag 5 je jakýsi korelační koeficient)!
Odpovědět

Zpět na „Ruské letectvo“