Hawker Tempest

Moderátoři: Hans S., Tempik

Odpovědět
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

jersey.se píše: Tempík: Co se týče létajících pum, nejúspěšnější jednotkou proti nim byla 91. peruť z West Mallingu, později z Deanlandu. Motory Griffon jejich Spitfirů XIV byly upraveny na plnící tlak 172 kPa a ve výšce 600m dosahovaly 640 km/h. To alespoň tvrdí ALfred Price, známý spitfirolog, ovšem přiznávám, že mi to úplně nekoresponduje s Farkyho tabulkami.
91.squadrona byla nejúspěšnější jednotkou Spitfirů proti V-1. Bezpochyby nejvíc zničených V-1 si připsala 3. squadrona RAF vyzbrojená Tempesty. Jen součet skóre pilotů téhle jednotky s pěti a více zničenými V-1 dává 281 V-1 confirmed destroyed.

Dr. Price a ta tabulka se shodují přesně, 172 kPa je 25lb (přesněji pound-force per sq. inch, dneska se používá zkratky psi), 600 m je 1960 stop (feetů) a 640 km/h je 397,5 mph (mil za hodinu). Ta tabulka krásně sedí. Zběžně jsem nahlédnul do jeho práce o Spitfirech pro Osprey Publishing, tam se doslova píše o 400 mph/2000 ft a +25lbs boostu. Já si dokonce myslím že z té tabulky Price čerpal.

Edit - mimochodem, druhým nejúspěšnějším lovcem V-1 po Tempestu nebyl Spitfire, ale Mosquito!
lkala
praporčík
praporčík
Příspěvky: 306
Registrován: 26/8/2008, 12:52
Bydliště: Brno

Příspěvek od lkala »

Začneme tím tlakem:

Obrázek

Na obrázku výše je asi nejčastěji používaný způsob regulace plnícího tlaku motoru.

Vzduch vstupuje zprava ve směru šipky. Kompresor ho stlačí a dále postupuje zprava doleva horní trubkou. V ní je řazena první klapka. Tato klapka je regulována (přivírána) automaticky pomocí regulačního zařízení v závislosti na velikosti tlaku za kompresorem (za touto klapkou). Regulační zařízení pracuje tak, že stlačený vzduch za první klapkou je veden k tzv. „barometrické dóze“. Ta reaguje na změnu velikosti vnějšího tlaku (tedy tlaku mimo tuto dózu) tak, že se roztahuje, případně smršťuje. Na dózu je připevněn ventil, který v závislosti na jejím roztažení (smrštění) uzavírá, případně otevírá otvor pro přívod tlakového oleje. Nad prostorem pro tlakový olej je píst, pružina a táhlo ke klapce.

V případě, že stlačený vzduch za první klapkou má příliš nízký tlak (než tlak „nastavený“ regulátorem, který šlo ovlivnit), došlo k roztažení barometrické krabice. Tím se ventil posunul směrem vzhůru a došlo k uzavření otvoru pro tlakový olej. Tímto došlo ke zvýšení tlaku oleje po pístem a následně k vytlačení tohoto pístu vzhůru. V důsledku pohybu pístu došlo k otevření škrtící klapky a tím zvýšení tlaku vzduchu za touto klapkou. Při příliš vysokém zvýšení tlaku dojde ke stlačení barometrické krabice, pohybu ventilu dolů, otevření otvoru a snížení tlaku oleje pod pístem. Následně dojde k přivření škrtící klapky.

Výsledkem toho je vznik rovnováhy. Karburátor (splynovač) si odmysli, ten tam není. Druhá klapka je klasická škrtící klapka, kterou znáš z automobilu. Tu ovládal pilot letadla.

Smyslem tohoto způsobu je, že (v této variantě řízení) pilot nemůže nijak ovlivnit činnost první klapky. Ta je řízena výhradě tlakem a je nezávislá na poloze druhé klapky. Jedná se tedy o pojistku proti příliš vysokému tlaku, kterým by pilot mohl zničit motor (v případě pouze jedné ručně ovládané škrtící klapky).

Variant tohoto systému bylo více (některé s částečnou možností ovlivnění i první klapky ze strany pilota), ale všechny byly založeny na tomto principu. S nárůstem výšky letu docházelo k postupnému otevírání první klapky a to až do jmenovité výšky, ve které byla plně otevřená. V některých případech (Jumo) se pro první klapku používalo otočné šoupátko.

Příklad na motoru DB 601:


Obrázek

Obrázek


Předstih zapalování pouze krátce, protože by to bylo na celé magneto. Předstihy byly v počátcích řízeny ručně, ale u významných motorů automaticky. Ruční nastavení se používalo málo a vypadalo asi takto:


Obrázek


Nastavením ve směru otáčení hřídele magneta způsobovalo přestavění zápalu „na později“ a opačně.

Automatické se používalo (dle mých informací, ale nezaručeně) jako odstředivé.

Odstředivé obsahovalo odstředivý regulátor závislý na otáčkách motoru, který měnil okamžik zapalování podle těchto otáček. V podstatě se jednalo o dvě závaží, která se postupně rozevírala.

Ještě jsem se setkal s elektrickým nastavováním okamžiku zapalování, ale zde nevím jistě, jestli se skutečně u těchto leteckých motorů používalo. K magnetům z těchto motorů informací obecně moc není.
Obrázek
lkala
praporčík
praporčík
Příspěvky: 306
Registrován: 26/8/2008, 12:52
Bydliště: Brno

Příspěvek od lkala »

Ještě jsem zapomněl, o čidlu klepání jsem u těchto motorů nikdy neslyšel (a velice pochybuji, že by bylo někde použito - pokud vůbec existovalo, na druhou stranu piezoelektrický snímač již myslím existoval).
Obrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Jen tak pro zajímavost: Neprovázanost (mechanická) obou klapek u Fw 190 A, resp. u BMW 801, značně komplikovala pozdější zvyšování plnicího tlaku. Regulační klapka totiž regulovala na nižší tlaky i když to nebylo tak docela vítané. Řešilo se to neuvěřitelně jednoduchým způsobem, kdy byl z části systému upouštěn vzduch, čímž se "barometrická krabička" roztáhla a tlak dorovnala :) Na motorech je pro mě krásné, že jim pendrek rozumím a je to takové "kouzlo" :)
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Ikala: Díky! Je to úplně jinak než znám z regulace turbodmychadla, ale možná, že starší Mercedesy s kompresorem byly ovládány podobně...
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Pročetl jsem si starou diskusi o Tempestu a o přistáních na vodě, možná mám k tomu ještě něco zajímavého. Shedan v knize Tempest Pilot píše, že když létali na Typhoonech, že jim říkali, že se s ním bude špatně přistávat na vodě, což se potvrdilo. Při přistání na břicho na pevnině to, ale prý tragédie nebyla ani v terénu, protože těžký motor docela prorazil cestu. Prý věřili, že je to z důvodu kombinace masivního chladiče a velké vrtule. Když dostali Tempesty, výrobce tvrdil, že s ním na vodě přistání tak problematické nebude. Prý se tomu smáli a nevěřili. Jenže když při stíhání V-1 musel do moře přistát Bruce Lawless, jeho Tempest tak učinil spůsobně a dokonce ještě na vodě docela dlouho plaval. Hlavním rozdílem Tempestu oproti Typhoonu byla tloušťka křídel, což potvrzuje i Shedanův zážitek, neboť je jedním z mála, který přistání s Typhoonem na vodu přežili. Moře bylo klidné a první se dotkl vody ocasem - jakmile ovšem dosáhla hladina křídel, bylo to prý jako náraz do betonové zdi.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Ten článek o kořistném Tempestu u LW je docela zajímavý. Nejvíc mě zaujalo to odhadování výkonů s motorem Sabre VI a 130 grade fuel (...which has yet to reach the front... který má zasahovat na frontě) s tím, že Sabre VI je podle mne dostupných zdrojů "similiar with Sabre II with overboost" (podobný Sabru II s vyšším plnícím tlakem a pužívaný i v Tempestu mk.V) Odhady rychlosti u země +- sedí s motorem IIb na 11lb s již prodebatovaným 130 grade fuel (jak Farky správně podotknul, tak 150 grade fuel se opravdu k operačním Tempestům pravděpodobně nedostal a článek aktualizuji). Je až vcelku překvapující shoda Clostermana a Harmanna ve stejném palivu a výkonu. Pomalu jako by od sebe opisovali. Rychlost na úrovni moře +-620k/h sedí. 730km/h ve výšce 8000 je však hodně nadhodnocena a spíš značí to, že němci neměli potuchy o špatnývh výškovostech Sabrů. Maximální naměřené hodnoty pozdějších sérií se pohybovali mezi 700-715km/h ve výšce kolem 6000-6500m

Původní testovací stroj z onoho článku pocházel podle sériového čísla někdy z konce léta 44 ještě s motorem Sabre IIa a vzhledem ke špatnému stavu motoru jsou také rychlostní údaje vcelku přesné. Škoda že testy u LW neproběhli ve větším klidu během delší doby. I tak je to zajímavé čtení.

Někdo se tu ptal i na maximální číslo MACH naměřeno Tempestu - bylo jím 0.87. Ovšem jak poznamenal Hans.S - tohle číslo nám řekne jen něco o tlouštce křídla, případně aerodynamické čistotě (Jersey tu tuším nadhodl i otázku kolem nečistoty u chladiče pod motorem na podbradku. Oproti prototypu bez podbradku ztratil stroj až 50 km/h, ale i tak patřil Tempest mk.V k aerodynymicky velmi čistým letounům. Chladiče narušující aerodynamiku měl každý stroj s vodou chlazeným motorem a vždy to bylo o kompromisu chlazení/odpor vduchu).
Spitfire měl například MACH číslo tuším 0.89, ale v manuálu pro něj se udává maximální povolená rychlost o cca 130 km/h menší než u Tempestu a již od rychlostí 300MPH (480km/h) Spitfire tuhne s obratností pod Tempesta.
Maximální povolená rychost udávaná v manuálech nám neřekne skoro nic o čísle MACH (a číslo MACH má pro pístové stroje 2.sv. jen minimální vliv). Jen nám říká, kdy se vlivem kompresibility vzduchu stane letadlo neovladatelným. Dokonce se z údaje v manuálu ani nedá odhadnout průběh nárůstů sil na řízení v závislosti na rychlosti. Třeba takový FW 190 má velmi podobnou "povolenou" maximální rychlost se Spitfirem i Bf-109, a přesto oba deklasoval při manévrech na vyšších rychlostech. Tyhle "maximální povolené rychlosti" se však nemusely až tak do krve dodržovat. Jak je vidět z MACHových čísel, tak letadla snesla mnohem více. Jen se stala neovladatelnými. V případě překročení této rychlosti byly různá opatření. Některá letadla měla aerodynamické brzdy (P-38 byl snad jejproslavenější v téhle problematice), u Spitfiru zpravidla stačilo stáhnout plyn a díky lehkosti a houstnoucímu vzduchu letadlo zpomalilo na únosnou mez, nebo například u P-47 se v manuálu píše, že se motor má naopak udržet v maximálním výkonu (ztlumením by u tak těžkého letala nedošlo ke zpomalení na požadovanou úroveň) a pokud je výška alespoň 3000m, tak s nárůstem rychlosti naroste i vztlak a letadlo začne "stoupáním" srovnávat do vodorovného letu a zpomalovat.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Pro přiblížení čtenářů Palby s bojovými zkušenostmi, hodnotami a výsledky Tempestu (verze mk.V) jsem se rozhodl sepsat chronologicky veškeré ztráty na strojích i pilotech a zároveň jejich úspěchy během služby u 2.TAF. Samozřejmě nemohu popsat každý operační vzlet, ikdyž bych rád. Zdroje které mám k dispozici mi dávají přehled jen o ztrátách a nárocích vlastních i nepřátelských letounů. Výsledky pozemních útoků - pokud u toho nebyl ztracen či poškozen Tempest - nejsem schopen bohužel dohledat. To bude také důvod toho, že nám spousta dnů zbyde "prázdných". Neznamená to však, že Tempesty ten den nelétaly. Znamená to, že nedošlo k žádným ztrátám od flaku a ani nepřátelské letouny se do dění nezapojily. V některých případech se mi povedlo najít i pohled z druhé strany a dali se vystopovat i konkrétní němečtí piloti, nebo alespoň jejich uskupení, které se s Tempesty utkalo. Bývá ale velmi časté, že piloti obou stran špatně identifikují svého protivníka. Piloti Tempestů nárokující si sestřel Bf-109 se ve skutečnosti utkali s Fw-190, u vícemotorových strojů LW je to ještě mnohem nepřehlednější a jsou známé i záměny Me-262 vs Ar-234. Němečtí piloti naopak zaměňují Tempesty nejen za Spitfiry a Typhoony, ale i za P-47, či P-51.
Samozřejmě uvítám jakékoliv doplnění popisovaných událostí a to především z druhé strany – v tomto ohledu je totiž moje knihovna omezenější. Jakýkoliv německý popis utkání s Tempesty velmi rád uvítám a pomůže to poskládat tuhle -minimálně pro mne- zajímavou skládačku.


Konečně v Evropě!

Již bylo uvedeno výše v čláku a rozebráno i v diskuzy nasazení Tempestu mk.V během útoků V-1 na Anglií. Tempesty se díky svým výkonům v malých a středních výškách staly nejůspěšnějšími lovci těchto Hitlerových odvetných zbraní. Lovily je ve dne i v noci a po většinu doby byli páteří obrany ostrovů.
S osvobozováním Francie ale došlo i k úbytku střel V-1. Němcům začalo ubývat ramp pro odpal a dolet V-1 přestával stačit. Také britské PL dělostřelectvo zefektivnilo obranu a stalo se hlavním tahounem za honbou "Doodlebugs". Tempesty už měly čas i na jiné operace.
Tak se během konce léta Tempesty pomalu zase vraceli na ne již tak pevně okupovanou Evropu. Jejich lety se ale většinou sestávaly jen z patrol a útoků na nahodilé pozemní cíle, případně pokrytí návratu bombardérů. Luftwaffe se během počátečního spojeneckého tažení Francií objevila jen poskromnu a setkání spojeneckých letounů se stroji protivníka bylo jen velmi řídké. Z pohledu perutí Tempestů šlo vlastně jen o předehru budoucích dní.
Vrchní velení spojenců si po V-1 našlo ale další úkol pro Tempesty. Zvěsti o německých proudových letounech už nebyly jen informace na papíře, ale už se opravdu začali vyplňovat. V Evropě byli spatřeny tyhle nové stroje na vlastní oči a ač byly jejich počty a s tím spjaté úspěchy pochybné, tak bylo potřeba vymýšlet řešení. Vlastní proudové letouny sice do vzduchu vzlétly jen o pár dní později, ale s jejich provozem nebyly zkušenosti a víceméně se s jejich bojovým nasazením v první linii prozatím nepočítalo.
Volba padla na Tempest mk.V a nový Spitfire mk.XIV.
20. září 1944 tak byl veliteli 150. Wingu (W/C R.P. Beamont) složeného 3., 56. a 486 squadrony předán rozkaz o převelení k 2.TAF pod 122.Wing . Celé křídlo bylo během dvou dnů nachystáno na přelet, ale špatné počasí zapříčinilo zpoždění celého přesunu.


Tempesty u 2.TAF před 66ti lety - 28. září 1944...
byl den určený ke změně domovského letiště a uskutečnil se přesun. První den byly v jedné velké formaci přeletěny všechny provozuschopné stroje – celkem 48 letounů na letiště B.6 Grimbergen. Večer předtím – jak jinak- probíhá velká "party" a R.P. Beamont vzpomíná:
"Doma (na letišti Newchurch – pozn. Tempík) bylo všechno v horečné činnosti – přesun wingu byl stanoven na 8:00 hodin příštího dne! Pilotům zbyl sotva čas uspořádat na rozloučenou s Newchurch slavnostní wing-party. Bobby Hall, oslavující své přeložení od 56. sqn, mně při něm jménem celého wingu věnoval jemně rytý stříbrný korbel v upomínku na naše společně prožité "Léto tempestů 150. wingu". Hřejivost tohoto okamžiku poněkud ochladla, když jsem zjistil, že do poloviny korbele je nalito Cointreau a že se očekává, že to na jeden zátaj vyprázdním!...
...Bude-li někdo z pilotů mít kocovinu jako já, budeme se muset během dlouhého přeletu přes severní moře držet pěkně pohromadě – a řádný přísun kyslíku nám snad nijak neuškodí!...
...Když na přiblížení začal sestupovat poslední stupňovitý sled Tempestů, už jsem vypínal motor na stojánce a přes 40 Tempestů hřmělo a kašlalo po trávě cizího letiště za mnou – a já byl na ně nesmírně hrdý."
R.P.Beamont - Tempesty nad Evropou

Stroje 3., 56. a 486. jsou okamžitě se všemi náležitostmi začleněny do 122. wingu.

Ještě tento den vzlétla 56.sqn pod velením Digera Cotes-Predyho na "průzkum bojem a setkala se s FockeWulfy FW-190 nad Reichwaldem. Nárokuje si poškození třech nepřátelských strojů bez vlastních ztrát. To nebyl špatný začátek.
Naposledy upravil(a) Tempik dne 28/12/2010, 13:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Tempesty u 2.TAF před 66ti lety - 29. září 1944

80. a 274. squadrona se v rámci připojení Tepmestů k 2. TAF přesunuje na letiště Antwerpy a připojuje se ke 3., 56. a 486. squadroně v rámci 122. wingu.
Zhruba od poloviny září 44 probíhala spojenecká operace pod označením "Market garden". Jen v kostce pro naše potřeby shrnu o co šlo:
Operace Market Garden byla kombinovaná akce pozemních i vzdušných sil. Spojencům v postupu dále do Německa ležela řeka Rýn (Rhein) a stala se místem německého odporu. Její překročení nebylo zrovna jednoduché a tak došlo k nasazení parašutistů 82. a 101. americké výsaadkové divize spolu s britskou 1. výsadkovou divizí a 1. polskkou parašutistickou brigádou .
Parašutistům se stala ale velmi nepříjemná situace. V oblasti jejich seskoku v týlu nepřítele se nacházeli dvě tanové divize veteránů odpočívající v zázemí po bojích na východní frontě. Jednalo se o 9. tankovou divize SS „Hohenstaufen“ a 10. tankovou divize SS „Frundsberg“. Není asi potřeba doplňovat, že výsadkáři nemohli mít k dispozici žádné těžké zbraně a jejich ztráty byli během operace obrovské.
Pro jejich podporu bylo sice plánován silný letecký deštník, ale překvapení z tankových divizí bylo velmi nepříjemné. Navíc se až příliš pozdě zjistilo, že zalesněný terén za Rýnem není zcela ideální prostor k leteckým útokům tak jako byla kapsa u Falais.
Spojenci tedy vrhli veškeré své stíhací bombardéry do oblasti Nijmegeen – Arnhem a snažili se těžce zkoušeným výsadkářům pomoci. 29. září již sice bylo oficiálně po akci a výsadkáři se stahovali, ale vzduch byl stále plný letadel, která dozvuky bitvy kryla.Tak se naskytly příležitosti potkat Messerschmidty i Focke-Wulfy.
Tempesty 56. sqn byly od 11:00 na hlídce v oblasti města Emmerich, které se nacházelo dále od bojů ve středu německa. Tempesty měly oproti Spitfirům delší dolet a tak se vydávaly hlouběj za frontu a vyhledávaly nepřtelské stíhače ještě před jejich doletem do cílové oblasti.
Osum Typhoonů 137.sqn vyzbrojených raketami zrovna vyhledávalo cíle v oblasti Kleve – Goch – Weeze když byli napadeni cca 20 Messerschmidty a Focke-Wulfy. Jejich štěstím bylo, že nedaleko nich se nacházela 416.sqn Spitfirů a 56.sqn Tempestů. Spitfiry se zapojili do boje a započatý boj nemohl být S/L Coated-Preedem - velitelem 56.sqn- přehlédnut. Pro němce už to nebylo přečíslení 20 ku osmi, ale sami se dostali do nevýhody - 8 typhoonů se dostalo pod křídla 12ti spitfirům a osmi Tempestům. Boj proběhl velmi rychle. Prakticky všichni piloti obou perutí si svoje sestřely nárokovali zhruba ve stejnou dobu– v 11:45 byla LW chudší o 12 svých strojů. 7 jich padlo rukou 416. sqn a 5 měla na svědomí 56.sqn. Všem Typhoonům 137 se podařilo vrátit a navíc nedošlo v tomto boji k žádné ztrátě na straně RAF! K identifikaci nepřátelských letounů ještě doplním, že Typhoony 137. sqn hlásili napadení Fw-190 a Bf-109, ale obě stíhací perutě hlásili protivníka jen jako Fw-190. Pro německé piloty bylo setkíní jistě nepříjemné. S Tempesty se ještě moc neznaly a snažíce se vyhnout přímému boji volily let střemhlav a na raychlosti pryč. Tohle by pravděpodobně fungovalo proti Spitfirům, ale již ne proti novým stíhačům RAF.
Úspěch 56. sqn se dá vyčíslit následovně
S/L D.V.C Coates-Preedy – nárokuje 1 sestřelený Fw
F/L A.R.Moore ve spolupráci s P/O K.Watsem nárokují poškozený Fw
F/O D.E. Ness má na kontě dokonce 2 Fw stejně jako
F/O J.J. Payton s 2 Fw
Poslední poškozený FW si nárokuje W/W D.S. McKenzie

Ve vduchu toho dne byly i Tempesty 3. sqn. Ti bohužel takové štěstí neměly a protivníka nepotkaly.
Co ale potkaly byl přesný flak. Stroj F/O R.H. Clappertona byl zasažen a ten musel vyskočit 3km severovýchodně od městečka Kranenburg. Clappperton byl zkušený pilot a na jeho kontě bylo 24 sestřelených V-1. Jeho výskok neušel německým vojákům a tak se dostal do nepřátelského zajetí.


Bojová hlášení

S/L D.V.C Coates-Preedy
Vedl jsem 56sqn na patrolu v oblati Arnhem - Nijmegeen. Když jsem byl ve výšce necelých 3 km jižně od Nijmegeenu, tak jsem dostal zprávu, že na východ od nás jsou hunové. Nad Emerichem jsem zahlédl nějaké spitfiry pronásledující asi 20 nepřátel v naší výšce. Když jsme se dostali do boje, tak jsem spatřil jednoho Fw otočit a snažícího zmizet střemhlavým letem do řídkého mraku. Následoval jsem ho dolů s číslem 4 (pozn. 4. letoun ve formaci) a vystřelik krátkou dávku s 30° předsazením ma 100 metrů. Zahlédl jsem 2, nebo tři zásahy na jeho špičce křídla. On začal stoupat na hranici přetažení. Vystřelil jsem ještě dlouhou dávku ze vzdálenosti 100 a 30 metrů bez předsazení a viděl zásahy od motoru po kokpit. Světle šedý kouč se valil z jeho motoru, který se zastavil a Fw padal dolů. Nesledoval jsem ho, protože na mém ocase už byl další hun a musel jsem unout. Červená 4 ale letoun sledovala a potvrzuje mi sestřel. Poškozené nepřátelské letadlo padalo kolmo k zemi a těsně nad zemí explodovalo. Pilot nevyskočil. Nárokuji jeden FW 190 jako zničený
Viděl jsem pak další Fw-190 s Tempestem, který po něm střílel ze vzdálenosti 30 metrů. Nepřátelské letadlo dopadlo v plamenech na louku. Pilot stroj neopustil.
Dohromady jsem ve vzduchu viděl 5 hořících německých strojů.


F/O D. E. Ness
Letěl jsem jako modrá 2. Když se moje sekce dostala do mely, tak jsem vystřelil po třech prolétajících hunech bez nějakého efektu a pak přede mnou proletěl jěště jeden. Byl jsem od něj 300 mettrů a začal jsem ho odtahovat. Spatřil mě, otočil letoun na záda a přešel do střemhlavého letu, ale byl jsem schopný se jej držet přesto že měl počáteční náskok. Letěl střemhlav skrz mrak. Když se mrak protrhl, tak byl 20° od mého kursu vzdálený cca 300 metrů přede mnou a stále klesal. Vystřelil jsem krátkou dávku s předsazením. Až po jeho stažení na 100 metrů jsem vystřelil dlouhou 3s dávku s 10° předsazením.Přes zaměřovač jsem sledoval zásahy na pravé straně trupu. Nepřátelský stroj pokračoval v klesavém letu dokud nenarazil na zem a explodoval. Tohle potvrzuje S/Ldr. Cotes-Preddy.
Po té jsem stoupal do výšky 1 km a spatřil jsem fw 350 metrů přede mnou klesajíci pryč ode mne směrem domů . Dohnal jsem ho velmi rychle při rychlosti přibližně 560 km/h a přiblížil se když se nsažil otočit na mě. Vypálil jsem vteřinovou dávku ze vzdálenosti 200 metrů s 20° předsazením bez zásahu. Po té jsme dobře 4 minuty bojovali ve výšce stromů a hun měl zřejmě na mysli zmizet domů. Našel jsem způsob jak se za ním držet při manévrech a vystřelil tři krátké dávky sledujíce zásahy na pravém křídle, ze kterého odlétly velké kusy. U obu letadel jsem jasně viděl kondenzační stopu. Hun začal prudce stoupat až se dostal do vývrtky. Musel jsem zmněnit manévr a opět jsem přestřelil. Cyhstajíce se na poslední útok jsem zahlédl, že pilot odhodil překryt kabiny a vyskočil. Po dosednutí na zem jsem ještě zahlédl jak pilot odbíhá.
Nárokuji dva zničené Fw-190


F/Lt. A. R. Moore
letěl jsem jak o žlutá 1. Zahlédl jsem Fw křižovat z prava doleva ode mne v naší výšce (2km). Dostal jsem se za jeho ocas a on půlvýkrutem přešel do letu střemhlav. Nebylo vůbec těžké ho stáhnout až na 50 metrů a ystřelil přímo d něj 4s dávku. Viděl jsem zásahy podél boku motoru a kokpitu a velký kus odletěl z ocasu (potvrzuje F/lt Ryan). Hun šel v 70-80°k zemi. Otočil jsem se a zahlédl jak po něm vystřelil bez efektu ještě P/O Wats. Přestal jsem ho sledovat když byl Fw už jen 700 metrů před dopadem.
Nárokuji jeden Fw jako pravděpodobně zničený

P/O K. Watts
letěl jsem jako modrá 4 a sztratil svoji sekci. Připojil jsem se tedy k jinému Tempestu (F/lt More) který proháněl Fw. Ze vzdálenosti 400-500 metrů jsem viděl jeho zásahy a velký kus odpadnuvší ze stroje protivníka. Fw pokračoval v letu střemhlav. Ddruhý Tempest jej nechal být a já jej ještě sledoval. Vypálil jsem p něm ze vzdálnosti 150 metrů. Viděl zásahy na motoru a kokpitu a vyvalil se z něj dým bez ohně. Nepřátelský stroj vůbec nereagoval a pořád rovně směřoval k zemi pod úhlem 60°. Viděl jsem jak se trácí v oparu a nechal jsem ho dle být.
Nárokuji jej jak pravděpodobně zničený ve spoluprci s F/Lt. Moorem

Tempesty 122. wingu provedly 29. září 96 vzletů a nalétali 118 hodin.
Naposledy upravil(a) Tempik dne 30/9/2010, 20:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Tempesty u 2.TAF před 66ti lety - 30.září 1944

byl jedním ze dnů, kdy se Luftwaffe nedostavila. 274.sqn patrolovala poblíž Arnhemu a na žádný pohyb ve vzduchu nenarazila. Pravděpodobně došlo na ostřelování nahodilých pozemních cílů, když Tempest F/S N. G. G. Carna dostal těžký zásah flakem a jeho stroj se zřítil jižně od Arnhemu. Pilot bohužel nepřežil. Stalo se tak v odpoledních hodinách v 15:25
O půl hodiny později byla na patrole 486.sqn opět v oblasti Arnhemu, když F/L S. S. Williams zahlédl hloboku pod sebou osamělý Bf-109:

Bojové hlášení F/L S. S. Williams
Letěl jsem jako zelená 1 patrolu nad oblastí Arnhemu. Když jsem letěl jižně souběžně s Arnhemem ve výšce 1500 metrů, tak jsem zahlédl jedno Bf-109 letící na jih ve výšce 150-200 metrů. Ohlásil jsem do rádia nepřátelský kntakt a vzal dolů celou svoji sekci. Když začal němec otáčet prtoti nám, tak jsem dal povel k rozpuštění formace a snažil se dostat za něj. On mírně stoupal a já jsem měnil svoji výšku za snahu se za něj dostat. Po dvou otočkách jsem byl ještě asi 70 metrů nad ním a on stále točil za mne. S velkým předsazením 95° jsem na vzdálenost 600 metrů vystřelil dvouvteřinovou dávku. Neviděl jsem žádné zásahy, hun se mi ztratil na chvíli pod nosem letadla a následně přestal točit a začal stoupat. Z chladiče mu ucházel glykol a chvíli po té mu vzplanul motor. Letoun začal ztrácet výšku když německý pilot vyskočil ve výšce150 metrů. Stroj dopadl do lesa a roztříštil se. Sestřel potvrzjí piloti mé squadrony. Nárokuji jeden Bf-109 jako zničený.

Tohle byl jediný kontakt s nepřítelem tohoto dne. Poslední zaznamenanou událostí je poškození stroje F/O R. J. Rothwella z 56. sqn flakem. Jeho poškozený stroj dovedl až k Eindhovenu a letoun nouzově posadil poblíž letiště. Stroj byl odepsán, ale pilotovi se nic nestalo.

Tempesty tento den strávili hlídkováním nad Arnhemem prakticky celý den a jedna peruť Tempestů střídala v hlídce jinou. Nepřítel se tento den ale téměř vůbec neukázal po celé frontě. Hlášeny tento den byly jen dva sestřely a jediné ztráty 2.TAF byly jen od flaku. Uskutečnili 71 vzletů a odletěli 110 hodin.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Tempesty u 2.TAF před 66ti lety – 1. října 1944...
...bylo špatné počasí. Nejen Luftwaffe tento den neměla moc vzletů. Přesto se tento den událo i něco zaznamenáníhodného.
Všechny squadrony 122. Wingu se přestěhovali na letiště B.80 Volkel, které se stalo na dlouhou dobu jejich domovským letištěm. Na letišti se nacházel ještě 121. Wing s letouny Typhoon. Jistě to nebylo náhodou, neboť oba stroje používali stejné motory a pocházeli od stejného výrobce - Hawker Siddeley Aircraft
Umístění Tempestů na letiště Volkel byla navíc takovou malou hříčkou osudu. Letiště vybudovali němci pro svoje noční stíhače. Dráha byla dlouhá a betová. Oním kuriózním prvkem je to, že z této základny operovali dvě zbraně, kvůli kterým byl Tempest povoláván. První z nich byly V-1, které zde byli odpalovány a druhou se po té staly i Me-262, které popohnaly jeho nasazení v Evropě. Ukázkou toho jak rychle se snažila RAF dostat Tempesty dopředu je i to, že letiště bylo dobyto prakticky před pár dny a pořád se pracovalo na jeho rekonstrukci – mělo za sebou nejen útoky bombardérů USAAF, RAF, ale nakonec se na něm podepsali i němečtí ženisté. Vzdálenost letiště od fronty nepředstavovala v tu dobu ani 10 km.

Bohužel i dnešní propršený den si vybral svoji daň německý flak.
3. sqn byla na "bojovém průzkumu" a W/O F. M. Raid byl zasažen německou PL obranou. Svůj poškozený stroj dovedl ve špatném počasí až k novému letišti Volkel, ale bohužel se kousek odtud zřítil a pád nepřežil.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Tempesty u 2.TAF před 66ti lety – 2. října 1944...
...vedl Wing Comander R. P. Beamont 56.sqn opět nad oblast Arnhemu. Zahlédl čtyři Spitfiry a na ně padající Focke-Wulfy. Pustil se tedy za němci a než se Focke-Wulfům podařilo schovat, tak jednoho z nich sestřelil. Rychlost při které vystřelil se pohybovala mezi 810 až 820 km/h IAS ve střemhlavém letu ve výšce 900 m nad zemí v potrhané oblačné přikrývce!

Bojové hlášení
W/Cdr R. P. Beamont D.S.O. DFC
Když jsem vedl 56. sqn na patrolu do oblasti Nijmeegen ve směru na jihovýchod ve výšce 3,5 km, tak jsem zahlédl 4 spitfiry padající dolů na naši sedmou hodinu. Okamžitě jsem za nimi zahlédl další formaci. Tyhle jsem identifikoval jako Fw-190 a rozpustil jsem squadronu k jejich pronásledování. 12 až 15 FW se pokusilo o útok, ale potlačením nemohli tak ostře dolů a museli se nejdříve otočit na záda přes křidélka. Zamířili si to jihovýchodně skrz díru v mraku.
V tuhle chvíli jsme byli přibližně někde jižně od Nijmegeenu.Sletěl jsem z 3,5 km do 1,5 km a přiblížil se na 300 metrů za nejbližší Focke-Wulf rychlostí 810 km/h. Vyslal jsem dvě 4 vteřinové dávky z mrtvého úhlu. Začal hořet a ještě více kolmo mířil k zemi na rychlosti 820 km/h nechávaje za sebou stopu z kouře a ohně. Ve výšce 800 m jsem jej ztratil ze zaměřovače, protož jsem musel vybírat střemhlavý let, ale po vyrovnání jsem pod sebou skrz oblaka viděl ohnivou kouli.
Červená dvě potvvrzuje zapálený nepřátelský letoun a červená tři potvrzuje požár v místě dopadu.
Hustá pokrývka mraků (7/10) znemožnila určit přesné místo boje, ale muselo to být někde mezi jihovýchodem a jihozápadem od Nijmegeenu.
Všechna nepřátelská letadla měla šedozelené zbarvení s jasně rozeznatelnými kříži.
Nárokuji jeden Fw-190 jako zničený
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Tempesty u 2.TAF před 66ti lety – 3. a 4. října 1944..
..bylo opět špatné počasí. Žádné střety ve vzduchu nebyly zaznamenány celou 2.TAF a nedošlo ani k žádným nehodám, či ztrátám od flaku. Letky se zabydlovaly na nových letištích a hlavně mechanici měli hodně práce.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Tempesty u 2.TAF před 66ti lety – 5. října 1944...

274. sqn se toho dne účastnila bombových náletů na jednotky Wehrmachtu jižně od Arnhemu. Flakem zasažený F/O G.T Kennel odtáhl svůj poškozený stroj až k městečku Wageningen a tam nouzově přistál. Byl prakticky nadohled svým pozemním jednotkám, když se dostal do zajetí.
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Můžu se zeptat, odkud čerpáš? Nic bohužel dodat nemůžu, su momentálně cca dva tisíce kilometrů od domova a zhruba do konce ledna ještě budu, ale zajímalo by mě, odkud to všechno je (předpokládám, že základ bude Shoresova 2nd TAF?).
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Ano, hlavně data a čísla je Shoresova a Thomasova práce v 2.TAF. Pak Osprey, R.Beamont, B.Philpott, M.Spick, ale i Wrener Girbig. U nás vyšla i publikace od Modellpresu. Pak samozřejmě "Combat reporty" samotných pilotů, když se mi je podaří dohledat. Ale veškeré ztráty a nároky co najdu jinde kontroluji opravdu u 2TAF. Ne že by se nějak markantně rozcházely události, ale semtam haprují nějaká data. Jeden píše, že náš pilot byl zajat v den x a druhý že v den x+1. Hledal jsem i v literutuře německé, ale tam jsem našel jen toho Girbiga (který navíc popisuje některé věci minimálně zvláštně).
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Myslel jsem si to :) Shores s Thomasem jsou totiž asi základní věc k operacím 2. TAF (už se mi doma hřeje i čtvrtý díl, bohužel si na něj ještě počkám...), Franks dělá jen Fighter Command/ADGB a Foreman... Ten myslím zahrnuje ve War Diaries/Victory Claims i 2. TAF? Z druhé strany bych se zkusil podívat, jak je na tom s prací Jochen Prien, jestli už k danému období vyšly Jagdfliegerverbände (z hlavy nevím, mám jen ty vztahující se k BoB; ale cca před rokem avizoval vydání druhé půlky roku 1944 na západě?).
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Díky, kouknu po tom. Franks má vlastně minimálně jeden den, kdy by měl mít Tempesty rozepsány - 1.ledna 1945. Na to jsem zapomněl.
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Franks dělá mnohem víc než jen FC/ADGB, ale to je teď jedno. Důležité je, že ve svých Royal Air Force Fighter Command Losses of the Second World War, Volume 3 shrnul i ztráty 2.TAF v letech 1944-45.

Foreman se svými Victory Claims skončil bohužel (prozatím?) k 30. červnu 1943, takže je pro Tempesta nepoužitelný. V jeho The Fighter Command War Diaries, Part 5 ale 2.TAF v letech 1944-45 je.

Prienovy Jagdfliegerverbände to zase pokrývají zatím jen do konce roku 1943. Ale určitě budou Prien a spol. pokračovat.

Poznámka - tyhle informace mám od kamaráda RAFologa, osobně do toho moc nedělám. Takže jak jsem nakoupil, tak prodávám.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

6. října 1944..

brzy ráno vyrazila 486.sqn vyhledávat německou aktivitu – ať už vzdušnou, či pozemní. V 7:45 spatřili piloti německý vlak a zaútočili na něj. Ochromování pozemní dopravy bylo hned jejich druhým nejdůležitějším úkolem po vybudování vzdušné nadvlády. Bohužel byl vlak bráněn vlakem a F/O R. J. Cammock zaplatil životem. Jeho letoun se zřítil 8 km východně od Deventeru.
Pozdní odpoledne se už ale ukázala Luftwaffe. 4 stroje 56.sqn byly opět na bojovém průzkumu v oblasti Nijmegeenu a o půl čtvrté odpolední se dostali do kontaktu s 30+ nepřátelskými letouny v potyčce se spitfiry mk.XIV 402.sqn. Podařilo se jim beze ztrát setřelit dva Focke-Wulfy 190. Pravděpodobně se jednalo o nepřátelské stroje z JG26.

Bojové hlášení

P/O A. S. Millar

Letěl jsem jako žlutá 3. Věž hlásila 30+ nepřátelských letouů ve výšce 7,5km když jsme byli severě od Nijmegeenu ve výšce necelých 2,5 km. Naše sekce začla stoupat a hned na to jsem spatřil dva FW-190 za sebou klesající kolmo k zemi následované jedním Spitfirem. Se žlutou 4 jsem je z výšky 2,5 km následovali až do výšky země v úhlu 80°. Můj rychloměr ukazoval přes 840 km/h a rychle jsem se přibližoval. Dorovnal jsem a ze vzdálenosti 1.5km východním kursem jsem 190ku dohnal na 300 metrů. Vystřelil jsem tři krátké dávky. Projektily dopadaly do země před něj a on okamžitě změnil kurs a mírně stoupal. Otočil jsem za ním a vystřelil delší dávku s 20° předsanením z přibližně 20 metrů. Hun se stočil na záda a rozbil se v centru vesnice. Několik domů začalo hořet. Tohle se událo poblíž Gochu. Nárokuji jeden FW-190 jako zničený

F/Sgt L. Jackson
Letěl jsem jako žlutá 4. Následoval jsem žlutou tři dolů za dvojicí FW-190 až k zemi. Zaostával jsem za ním 300m po pravici, ale dotáhl jsem ho a viděl Fw-190 dopadnout přímo do vesnice. Druhá 190ka točila na mě a byla ode mne 400 metrů. Prudce až na hranici přetažení jsem jsem se pokusil dotočit za ní. Pustil jsem vteřinovou dávku a zahlédl zásahy na ocase. Letoun se protočil nazad a vertikálně udeřil do země a explodoval. Nárokuji jeden FW-190 jako zničený.
Odpovědět

Zpět na „Stíhací letouny“