V. díl ČSR. Mnichov 1938. Č 5.
Napsal: 16/6/2008, 06:35
V.díl. ČSR. Mnichov 1938. Č 5.
Evropa 1925.

Tak jak se složitě vyvíjela situace v Evropě a ve světě, v druhé polovině 30. let, stejně tak složitě se vyvíjejí vztahy uvnitř „Malé dohody“.
Navenek naprostá shoda a při každé příležitosti se vydávají komuniké, že jsou všechny 3 státy připraveny své závazky splnit. Komuniké, která vydávají vládní představitelé i zástupci hlavních štábů velení, po pravidelných setkáních, vůbec nenaznačují, že dochází k rozporům. Ti, co čtou mezi řádky, a nebo jsou blíže zasvěceni do problematiky „Malé dohody“ však vidí, že právě ta výhradní orientace na Maďarsko, je vzhledem k stanoviskům Itálie, v podstatě neúčinná. Že je to právě ta neschopnost malodohodových států prohloubit závazky proti Německu, Itálii a do určitého času i proti SSSR, co jí znehodnocuje.
Skoro do konce roku 1936 zaujímají státy „Malé dohody“, alespoň navenek, společný postoj k otázkám mezinárodní politiky.
Tak například v červenci 1933 podepíší konvenci o definici „Agresora“ a postupují také společně, aby zmařili „Pakt čtyř“ (Velká Británie, Francie, Itálie a Německo), který navrhne Itálie.
Jednotně začínají prosazovat později i normalizaci vztahů se SSSR.
Ostře odsoudí italskou agresi v Habeši a důsledně plní sankce, které Itálii způsobí velké ekonomické potíže.
Společně se připojí i ke smlouvě o neintervenci, podepsané v Rio de Janeiru v roce 1936, ale nepřeruší diplomatické styky s republikánským Španělskem.
Naprosto jednotně vždy vystupují vůči všem snahám o porušení Versailleské smlouvy.
K prvnímu určitému rozporu dojde ve dnech 6. a 7. června 1936 při jednáních v Bukurešti, kterého se účastní československý prezident Beneš, rumunský král Carol

a jugoslávský regent Pavel.

Po skončení zasedání je vydáno rozporuplné prohlášení k případnému německému Anšlusu Rakouska ve kterém se říká, cituji:
„V případě Anšlusu, nepůjdou-li velmoci, nebudeme mobilizovat, budeme hledat modus vivendi. Budeme mobilizovat částečně, nemluvíce o tom.“
Regent Pavel pak při tom upozorní na prohlášení francouzského státníka Flandina, že Francie při Anšlusu nic nepodnikne a poté připustil, že, cituji:
„leda snad, kdyby Malá dohoda šla napřed.“
Rumunský ministr zahraničí Titulescu k tomu dodá, že, cituji:
„není závazek pro Francii mašírovat.“
Dohromady se sice účastníci konference ztotožňují s Benešovým názorem, že Anšlusem Rakouska by vzniknout světový konflikt mohl, ale jak Pavel, tak i Titulescu se nemíní v tomto směru nijak angažovat, takže nebezpečí rakouského Anšlusu se tím zcela znevažuje.
A je to právě Jugoslávie, která se v roce 1936 jako první snaží zbavit závazků „Malé dohody“.
Nejprve zamítá čs. návrh, aby se rozšířily malodohodové spojenecké smlouvy. Zamítá je přesto, že jsou podloženy slibem rozsáhlých čs. dodávek včetně vybudování zbrojních továren v Jugoslávii na výrobu „Malou dohodou“ unifikovaných zbraní.
A zase hned naopak dne 24. ledna 1937 Stojadinovičova vláda uzavírá samostatnou smlouvu o věčném přátelství s Bulharskem. Jugoslávie tak narušuje účinnost tzv. Balkánského paktu z 9. února 1934 namířeného proti bulharským snahám o revizi hranic v oblasti Egejského a Černého moře. Jugoslávie pak také uzavírá s fašistickou Itálií v březnu 1937 pakt o neútočení, a tím se stane nejslabším článkem pomalu upadající „Malé dohody“.
Ale rychlý odklon Jugoslávie od „Malé dohody“ nevyjadřuje jen toto výše popsané, vyjadřují to i další jednání, v nichž Jugoslávie zaujímá nežádoucí postoje (pro Malou dohodu).
Je to například postoj již při konferenci, která se koná dne 16. až 19. září 1937. Tehdy navrhuje rumunský ministr zahraničí N. P. Comnéne členským státům Balkánské dohody a pak ještě jugoslávské vládě zvlášť, zorganizovat společnou protirevizní akci na podporu Československa (revize vychází z Německa, Itálie a týká se menšin). Již ta předběžná jednání s jugoslávským představitelem Anričem jsou zcela bezvýsledná. Konečnou, naprosto negativní odpověď tlumočí 25. října 1937 rumunskému ministru zahraničí přímo sám předseda jugoslávské vlády Stojadinovič. Pak se také ostatní státy Balkánské dohody, Turecko a Řecko vyjádří, že rumunský návrh nepodpoří.
V průběhu této doby dojde k slavnostnímu prodloužení jugoslávsko-francouzské smlouvy. Při té příležitosti navštívil Stojadinovič Paříž, kde ujišťuje francouzskou vládu, že Jugoslávie zůstane Francii a „Malé dohodě“ věrná a že nelze pochybovat o tom, že v případě vypuknutí světového konfliktu vystoupí po boku Francie. Licoměrné Jugoslávii to již nikdo nevěří, protože její slova jsou v rozporu s činy jugoslávské vlády.
Nikdo tehdy nepochyboval, že je Jugoslávie na cestě k neutralitě.
Francouzský ministr zahraničí Delbos pak oplácí v prosinci 1937 návštěvu Jugoslávii. Delbosovi však neujde, že před jeho návštěvou Stojadinovič oficiálně navštívil Řím a Berlín.
V Itálii Stojadinovič zdůraznil, že Jugoslávie bude i nadále pokračovat v cestě, kterou ji vytyčuje italsko-jugoslávská dohoda z března 1937. Stojadinovič pak dodá, že výslovně odmítl požadavky na posílení „Malé dohody“.
Když se potom v polovině ledna 1938 setká v Berlíně Stojadinovič s Hitlerem prohlásí, že Jugoslávie se nikdy nepřikloní k jakékoli alianci, která by byla zaměřena proti Německu. Zároveň Stojadinovič kladně komentuje Hitlerovy výroky o hrozbě bolševizace Evropy a o společném německo-jugoslávském zájmu zamezit každému pokusu o restauraci Habsburků. Jediným čím Stojadinovič trochu zklame Itálii při rozhovorech v Německu je, že se nevyjádří k návrhu na větší sblížení s Maďarskem.
I jiné příležitosti Stojadinovič využívá k rozbití souladu mezi státy „Malé dohody“. Soustavně se vyjadřuje v tom smyslu, že je naprosto nutné dosáhnout čs. dohody s Německem a projevuje nedůvěru k bojové zdatnosti Československé armády, která prý má slabinu v nevýhodném národnostním složení.
Násilný Anšlus Rakouska Německem považuje Stojadinovič za nevyhnutelný a vyjádří se tak, že to pro Jugoslávii nepředstavuje žádné neštěstí.
Stojadinovič je tak zaslepen, že přitom vůbec nebere v úvahu, že právě obsazení Rakouska bude pro Jugoslávii v roce 1941 osudné. Bude stejně osudné jako přímé spojení Německa s Maďarskem.
I to jak kritizuje Československou armádu za její národnostní složení se má jednou vymstít právě Jugoslávii.
Právě v roce 1941, za války Jugoslávie s Německem, dojde na frontě k drtivému selhání chorvatských pluků a přímo k dezerci několika větších slovinských jednotek z fronty. Toto vše způsobí kolaps celé jugoslávské armády a Jugoslávie je dobyta za několik dní.
V roce 1937, 38 kde nyní jsme, to hraje Stojadinovič na všechny strany.
Jak se zhoršuje postoj „Slovanské Jugoslávie“ vůči „Slovanskému Československu“ to dokumentuje i výrok zástupce Jugoslávie ve Společnosti národů Subotiče, který pronese v lednu 1938 v Bělehradě k rumunskému diplomatovi Miceskovi. Tehdy Subotič Miceskovi řekne, že by bylo žádoucí, aby se Rumunsko co nejvíce ztotožnilo s novými trendy jugoslávské zahraniční politiky a že tak zůstane ušetřeno válečných bouří, které se mohou kvůli Československu rozpoutat.
Ten samý Subotič pak svému čs. kolegovy Heidrichovi říká, že, cituji:
„Stojadinovičovou snahou je, aby Jugoslávie mohla v příštím konfliktu zůstat pokud možno neutrální.“
Neutrální by prý Jugoslávie měla být i kvůli tomu, že je úroveň jugoslávské armády nedostatečná.
Ale jugoslávská vláda Stojadinoviče jde dál, ona zpochybňuje i možnost francouzské vojenské pomoci Československu (tady má bohužel pravdu, kterou si v té době nikdo neuvědomí a ani v čase nepřipustí). Jugoslávie tvrdí, že v okamžiku vypuknutí československo-německé války Francie zřejmě podlehne tlaku Velké Británie, která není vůbec ochotna vést pochybnou válku kvůli Československu.
Ještě to byla doba, kdy to Francii nadzvedne. Ještě to byla doba, kdy to v celé Francii vzbudí značné pohoršení. Již 20. ledna 1938 sděluje francouzský ministr zahraničí Delbos čs. vyslanci Š. Osuskému, že povolal do Paříže bukurešťského a bělehradského vyslance a pověřil je, aby svým vládám tlumočili francouzskou nespokojenost s jejich současnou politikou.
Přímo při tom pak Osuskému řekne, že, cituji:
„Burgérovi uložil, aby vyřídil Stojanovičovi a regentu Pavlovi, že na oko neustále ujišťují Francii i „Malou dohodu“, že budou při nich stát, budou-li napadeny, ale že Francie bohužel s politováním konstatuje, že skutečná jugoslávská politika se s těmito slovy značně rozchází.“
Tehdy se ještě francouzská vláda marně pokouší na Jugoslávii působit i ekonomickým nátlakem. Páky však nemá. Zahraniční obchod mezi Jugoslávií a Francií je nevýrazný. A pokud jde o prodej zbraní, tam Francie nechce výrazně zasahovat, neboť si chce udržet aspoň nějaký vliv na velení jugoslávské armády.
Ohromné zklamání pak přinese schůzka představitelů „Malé dohody“ ve dnech 4. a 5. května 1938, tedy jen několik měsíců před Mnichovskou schůzkou, Mnichovskou zradou, krizí v Československu.
Schůzka se má konat původně v Praze, ale na přání právě Stojadinoviče, který nechce provokovat Německo, je schůzka přeložena do odlehlé rumunské Sinaje.
Hlavním bodem schůzky „Malé dohody“ je posouzení maďarských možností po březnovém Anšlusu Rakouska. Zároveň má být probrán postoj jednotlivých signatářů „Malé dohody“ vůči Maďarsku a případné anulování vojenských klauzulí zahrnutých do Trianonské smlouvy (zda povolit zbrojení Maďarsku).
Na schůzce se také okrajově probírá i postoj signatářů „Malé dohody“ v případě, že by vypukla československo-německá válka. Přestože k Maďarsku zaujaly všechny 3 státy podobný postoj, postoj jednoznačný a nekompromisní, k Československu zaujímají na Sinaji jugoslávští a rumunští představitelé odlišný postoj.
Oba – rumunský ministr zahraničí Comnéne i jugoslávský ministerský předseda Stojadinovič – považují agresivnější postoj Maďarska za naprosto nereálný a předpokládají, že se Maďarsko do války jít neodváží.
Ale také oba dají jasně najevo – že pokud se Československo dostane do konfliktu s Německem – bude to výhradně věc Československa.
Stojadinovič dokonce prohlásí, že, cituji:
„Jugoslávie by byla nepoctivá, kdyby slibovala pomoc v případě útoku Německa a Itálie.“
Pak Stojadinovič řekne, že ani vznik všeobecného konfliktu by nemusel znamenat automatickou jugoslávskou účast ve válce a že Německo válku nechce, protože se nejprve musí vypořádat s Anšlusem Rakouska. Pokud jde o Německo má v Československu zájem jen o uspokojení sudetských Němců. Rumunský ministr zahraničí Comnéne pak k tomu jen dodá, že rád sdílí Stojadinovičův optimismus a rovněž československé vládě radí jednat se sudetskými Němci.
Poznámka:
Termín „modus vivendi“ použitý při závěrečném prohlášení z Bukurešti viz zde - http://cs.wikipedia.org/wiki/Modus_vivendi
Evropa 1925.

Tak jak se složitě vyvíjela situace v Evropě a ve světě, v druhé polovině 30. let, stejně tak složitě se vyvíjejí vztahy uvnitř „Malé dohody“.
Navenek naprostá shoda a při každé příležitosti se vydávají komuniké, že jsou všechny 3 státy připraveny své závazky splnit. Komuniké, která vydávají vládní představitelé i zástupci hlavních štábů velení, po pravidelných setkáních, vůbec nenaznačují, že dochází k rozporům. Ti, co čtou mezi řádky, a nebo jsou blíže zasvěceni do problematiky „Malé dohody“ však vidí, že právě ta výhradní orientace na Maďarsko, je vzhledem k stanoviskům Itálie, v podstatě neúčinná. Že je to právě ta neschopnost malodohodových států prohloubit závazky proti Německu, Itálii a do určitého času i proti SSSR, co jí znehodnocuje.
Skoro do konce roku 1936 zaujímají státy „Malé dohody“, alespoň navenek, společný postoj k otázkám mezinárodní politiky.
Tak například v červenci 1933 podepíší konvenci o definici „Agresora“ a postupují také společně, aby zmařili „Pakt čtyř“ (Velká Británie, Francie, Itálie a Německo), který navrhne Itálie.
Jednotně začínají prosazovat později i normalizaci vztahů se SSSR.
Ostře odsoudí italskou agresi v Habeši a důsledně plní sankce, které Itálii způsobí velké ekonomické potíže.
Společně se připojí i ke smlouvě o neintervenci, podepsané v Rio de Janeiru v roce 1936, ale nepřeruší diplomatické styky s republikánským Španělskem.
Naprosto jednotně vždy vystupují vůči všem snahám o porušení Versailleské smlouvy.
K prvnímu určitému rozporu dojde ve dnech 6. a 7. června 1936 při jednáních v Bukurešti, kterého se účastní československý prezident Beneš, rumunský král Carol

a jugoslávský regent Pavel.

Po skončení zasedání je vydáno rozporuplné prohlášení k případnému německému Anšlusu Rakouska ve kterém se říká, cituji:
„V případě Anšlusu, nepůjdou-li velmoci, nebudeme mobilizovat, budeme hledat modus vivendi. Budeme mobilizovat částečně, nemluvíce o tom.“
Regent Pavel pak při tom upozorní na prohlášení francouzského státníka Flandina, že Francie při Anšlusu nic nepodnikne a poté připustil, že, cituji:
„leda snad, kdyby Malá dohoda šla napřed.“
Rumunský ministr zahraničí Titulescu k tomu dodá, že, cituji:
„není závazek pro Francii mašírovat.“
Dohromady se sice účastníci konference ztotožňují s Benešovým názorem, že Anšlusem Rakouska by vzniknout světový konflikt mohl, ale jak Pavel, tak i Titulescu se nemíní v tomto směru nijak angažovat, takže nebezpečí rakouského Anšlusu se tím zcela znevažuje.
A je to právě Jugoslávie, která se v roce 1936 jako první snaží zbavit závazků „Malé dohody“.
Nejprve zamítá čs. návrh, aby se rozšířily malodohodové spojenecké smlouvy. Zamítá je přesto, že jsou podloženy slibem rozsáhlých čs. dodávek včetně vybudování zbrojních továren v Jugoslávii na výrobu „Malou dohodou“ unifikovaných zbraní.
A zase hned naopak dne 24. ledna 1937 Stojadinovičova vláda uzavírá samostatnou smlouvu o věčném přátelství s Bulharskem. Jugoslávie tak narušuje účinnost tzv. Balkánského paktu z 9. února 1934 namířeného proti bulharským snahám o revizi hranic v oblasti Egejského a Černého moře. Jugoslávie pak také uzavírá s fašistickou Itálií v březnu 1937 pakt o neútočení, a tím se stane nejslabším článkem pomalu upadající „Malé dohody“.
Ale rychlý odklon Jugoslávie od „Malé dohody“ nevyjadřuje jen toto výše popsané, vyjadřují to i další jednání, v nichž Jugoslávie zaujímá nežádoucí postoje (pro Malou dohodu).
Je to například postoj již při konferenci, která se koná dne 16. až 19. září 1937. Tehdy navrhuje rumunský ministr zahraničí N. P. Comnéne členským státům Balkánské dohody a pak ještě jugoslávské vládě zvlášť, zorganizovat společnou protirevizní akci na podporu Československa (revize vychází z Německa, Itálie a týká se menšin). Již ta předběžná jednání s jugoslávským představitelem Anričem jsou zcela bezvýsledná. Konečnou, naprosto negativní odpověď tlumočí 25. října 1937 rumunskému ministru zahraničí přímo sám předseda jugoslávské vlády Stojadinovič. Pak se také ostatní státy Balkánské dohody, Turecko a Řecko vyjádří, že rumunský návrh nepodpoří.
V průběhu této doby dojde k slavnostnímu prodloužení jugoslávsko-francouzské smlouvy. Při té příležitosti navštívil Stojadinovič Paříž, kde ujišťuje francouzskou vládu, že Jugoslávie zůstane Francii a „Malé dohodě“ věrná a že nelze pochybovat o tom, že v případě vypuknutí světového konfliktu vystoupí po boku Francie. Licoměrné Jugoslávii to již nikdo nevěří, protože její slova jsou v rozporu s činy jugoslávské vlády.
Nikdo tehdy nepochyboval, že je Jugoslávie na cestě k neutralitě.
Francouzský ministr zahraničí Delbos pak oplácí v prosinci 1937 návštěvu Jugoslávii. Delbosovi však neujde, že před jeho návštěvou Stojadinovič oficiálně navštívil Řím a Berlín.
V Itálii Stojadinovič zdůraznil, že Jugoslávie bude i nadále pokračovat v cestě, kterou ji vytyčuje italsko-jugoslávská dohoda z března 1937. Stojadinovič pak dodá, že výslovně odmítl požadavky na posílení „Malé dohody“.
Když se potom v polovině ledna 1938 setká v Berlíně Stojadinovič s Hitlerem prohlásí, že Jugoslávie se nikdy nepřikloní k jakékoli alianci, která by byla zaměřena proti Německu. Zároveň Stojadinovič kladně komentuje Hitlerovy výroky o hrozbě bolševizace Evropy a o společném německo-jugoslávském zájmu zamezit každému pokusu o restauraci Habsburků. Jediným čím Stojadinovič trochu zklame Itálii při rozhovorech v Německu je, že se nevyjádří k návrhu na větší sblížení s Maďarskem.
I jiné příležitosti Stojadinovič využívá k rozbití souladu mezi státy „Malé dohody“. Soustavně se vyjadřuje v tom smyslu, že je naprosto nutné dosáhnout čs. dohody s Německem a projevuje nedůvěru k bojové zdatnosti Československé armády, která prý má slabinu v nevýhodném národnostním složení.
Násilný Anšlus Rakouska Německem považuje Stojadinovič za nevyhnutelný a vyjádří se tak, že to pro Jugoslávii nepředstavuje žádné neštěstí.
Stojadinovič je tak zaslepen, že přitom vůbec nebere v úvahu, že právě obsazení Rakouska bude pro Jugoslávii v roce 1941 osudné. Bude stejně osudné jako přímé spojení Německa s Maďarskem.
I to jak kritizuje Československou armádu za její národnostní složení se má jednou vymstít právě Jugoslávii.
Právě v roce 1941, za války Jugoslávie s Německem, dojde na frontě k drtivému selhání chorvatských pluků a přímo k dezerci několika větších slovinských jednotek z fronty. Toto vše způsobí kolaps celé jugoslávské armády a Jugoslávie je dobyta za několik dní.
V roce 1937, 38 kde nyní jsme, to hraje Stojadinovič na všechny strany.
Jak se zhoršuje postoj „Slovanské Jugoslávie“ vůči „Slovanskému Československu“ to dokumentuje i výrok zástupce Jugoslávie ve Společnosti národů Subotiče, který pronese v lednu 1938 v Bělehradě k rumunskému diplomatovi Miceskovi. Tehdy Subotič Miceskovi řekne, že by bylo žádoucí, aby se Rumunsko co nejvíce ztotožnilo s novými trendy jugoslávské zahraniční politiky a že tak zůstane ušetřeno válečných bouří, které se mohou kvůli Československu rozpoutat.
Ten samý Subotič pak svému čs. kolegovy Heidrichovi říká, že, cituji:
„Stojadinovičovou snahou je, aby Jugoslávie mohla v příštím konfliktu zůstat pokud možno neutrální.“
Neutrální by prý Jugoslávie měla být i kvůli tomu, že je úroveň jugoslávské armády nedostatečná.
Ale jugoslávská vláda Stojadinoviče jde dál, ona zpochybňuje i možnost francouzské vojenské pomoci Československu (tady má bohužel pravdu, kterou si v té době nikdo neuvědomí a ani v čase nepřipustí). Jugoslávie tvrdí, že v okamžiku vypuknutí československo-německé války Francie zřejmě podlehne tlaku Velké Británie, která není vůbec ochotna vést pochybnou válku kvůli Československu.
Ještě to byla doba, kdy to Francii nadzvedne. Ještě to byla doba, kdy to v celé Francii vzbudí značné pohoršení. Již 20. ledna 1938 sděluje francouzský ministr zahraničí Delbos čs. vyslanci Š. Osuskému, že povolal do Paříže bukurešťského a bělehradského vyslance a pověřil je, aby svým vládám tlumočili francouzskou nespokojenost s jejich současnou politikou.
Přímo při tom pak Osuskému řekne, že, cituji:
„Burgérovi uložil, aby vyřídil Stojanovičovi a regentu Pavlovi, že na oko neustále ujišťují Francii i „Malou dohodu“, že budou při nich stát, budou-li napadeny, ale že Francie bohužel s politováním konstatuje, že skutečná jugoslávská politika se s těmito slovy značně rozchází.“
Tehdy se ještě francouzská vláda marně pokouší na Jugoslávii působit i ekonomickým nátlakem. Páky však nemá. Zahraniční obchod mezi Jugoslávií a Francií je nevýrazný. A pokud jde o prodej zbraní, tam Francie nechce výrazně zasahovat, neboť si chce udržet aspoň nějaký vliv na velení jugoslávské armády.
Ohromné zklamání pak přinese schůzka představitelů „Malé dohody“ ve dnech 4. a 5. května 1938, tedy jen několik měsíců před Mnichovskou schůzkou, Mnichovskou zradou, krizí v Československu.
Schůzka se má konat původně v Praze, ale na přání právě Stojadinoviče, který nechce provokovat Německo, je schůzka přeložena do odlehlé rumunské Sinaje.
Hlavním bodem schůzky „Malé dohody“ je posouzení maďarských možností po březnovém Anšlusu Rakouska. Zároveň má být probrán postoj jednotlivých signatářů „Malé dohody“ vůči Maďarsku a případné anulování vojenských klauzulí zahrnutých do Trianonské smlouvy (zda povolit zbrojení Maďarsku).
Na schůzce se také okrajově probírá i postoj signatářů „Malé dohody“ v případě, že by vypukla československo-německá válka. Přestože k Maďarsku zaujaly všechny 3 státy podobný postoj, postoj jednoznačný a nekompromisní, k Československu zaujímají na Sinaji jugoslávští a rumunští představitelé odlišný postoj.
Oba – rumunský ministr zahraničí Comnéne i jugoslávský ministerský předseda Stojadinovič – považují agresivnější postoj Maďarska za naprosto nereálný a předpokládají, že se Maďarsko do války jít neodváží.
Ale také oba dají jasně najevo – že pokud se Československo dostane do konfliktu s Německem – bude to výhradně věc Československa.
Stojadinovič dokonce prohlásí, že, cituji:
„Jugoslávie by byla nepoctivá, kdyby slibovala pomoc v případě útoku Německa a Itálie.“
Pak Stojadinovič řekne, že ani vznik všeobecného konfliktu by nemusel znamenat automatickou jugoslávskou účast ve válce a že Německo válku nechce, protože se nejprve musí vypořádat s Anšlusem Rakouska. Pokud jde o Německo má v Československu zájem jen o uspokojení sudetských Němců. Rumunský ministr zahraničí Comnéne pak k tomu jen dodá, že rád sdílí Stojadinovičův optimismus a rovněž československé vládě radí jednat se sudetskými Němci.
Poznámka:
Termín „modus vivendi“ použitý při závěrečném prohlášení z Bukurešti viz zde - http://cs.wikipedia.org/wiki/Modus_vivendi