V. díl. ČSR. Mnichov 1938. Č 13.
Napsal: 30/6/2008, 11:06
V.díl. ČSR. Mnichov 1938. Č 13.
Mapa Evropy v 30. letech.

Varianta X.
Tato varianta počítala s tím, že hlavní těžiště války bude v jihovýchodní Evropě, kde Jugoslávii přepadne Itálie podporovaná od počátku Albánií. Tento konflikt také připouštěl koordinaci útoků Itálie, Německa, Rakouska a Maďarska ve stejnou dobu. Maďaři by do tohoto konfliktu vstoupili hned od počátku války, nebo když by se jim jevila situace příhodná a to hned. Varianta X., na rozdíl od předchozích variant nepočítala s účastí SSSR.
Tato Varianta X. se projednávala na konferenci dne 15. listopadu 1932 a hned v začátku hl. štáby „ Malé dohody“ konstatovali, že se nesmí čekat jak se projeví Maďarsko. Rozhodli se, že i v případě neutrality Maďarska si najdou vhodnou záminku, dají Maďarsku ultimatum a po krátkém ultimatu proti němu vystoupí vojensky v souladu s nástupními plány dle Varianty IX.
Nebyla také ani vyloučena možnost, že Maďarsko bude od počátku války podporovat italskou ofenzivu proti Jugoslávii, a to 12 až 14 pěšími a 1 až 2 jezdeckými divizemi ve směru na Záhřeb.
AČSR mohla být hned od začátku vytížena obranou proti překvapivému německému útoku a tak by převzala hlavní ofenzivu proti Maďarsku armáda rumunská. Rumunská armáda by své útočné operace zahájila nejpozději do 10. mobilizačního dne ve všeobecném směru na Budapešť. Jugoslávská armáda a AČSR by tuto rumunskou akci podpořily jen v omezeném rozsahu. Při rozboru se předpokládalo, že italská ofenzíva ve velice úzké frontě proti Terstu bude delší dobu neúspěšná. To donutí Itálii vylodit větší jednotky v Albánii a zahájit ofenzívu proti jižnímu Srbsku ve směru na Skopje.
Ofenzíva italské armády proti dobře vycvičeným jugoslávským jednotkám pro boj v horách, však nemusela uspět. Trvání italské ofenzívy také záviselo na kapacitě námořního přísunu, který byl značně omezen nedostatečnou vykládací technikou a vybaveností albánských přístavů, stejně jako špatnou dopravní sítí v albánském vnitrozemí. Z těchto důvodů by Jugoslávie posílila své jednotky proti Maďarsku a pověřila je většími ofenzivními akcemi.
Rumunská ofenzíva na Budapešť by tak mohla být podporována větší částí jugoslávských jednotek z jihu a alespoň symbolickými jednotkami AČSR ze severu.
Ofenzíva proti Maďarsku chtěla zabránit koordinaci útoků italské a německé ofenzívy, proto Rumuni svůj útok měli zahájit co nejdříve.
AČSR by nejprve kryla maďarské hranice. Až by stabilizovala německou frontu, měly čs. jednotky zahájit proti Maďarsku omezené útočné akce přibližně podle Varianty IX.
Na žádost jugoslávské vlády věnovaly štáby „Malé dohody“ této Variantě X. velkou pozornost. Jugoslávie totiž nebyla proti Itálii zajištěna spojeneckou smlouvou o neútočení.
Všechny snahy Jugoslávie rozšířit „Malou dohodu“ proti Itálii totiž neuspěly, stejně jako neuspěly snahy ČSR rozšířit ji o smlouvu proti Německu, stejně tak neuspělo Rumunsko, když chtělo rozšířit malodohodovou alianci proti SSSR.
Mapa Maďarska.

Varianta XI.
Stejně jako Varianta IX. předpokládala i Varianta XI., že konflikt v Evropě vypukne na jihu s těžištěm proti Jugoslávii. Tato Varianta XI. navíc předpokládala i společný bulharsko-sovětský útok na Rumunsko a německo-rakouský útok na ČSR.
Také tady při Variantě XI. si dává „Malá dohoda“ jako prvořadý úkol, vyřadit nejprve Maďarsko, aby bylo zachováno vzájemné spojení mezi armádami a státy „Malé dohody“.
Pro většinu variant je charakteristické, že si štáby „Malé dohody“ dávají jako prvořadý úkol vyřadit nejprve slabší protivníky, i za cenu, že proti nim budou muset nasadit většinu svých sil.
Dle Varianty XI. má ofenzíva proti Maďarsku proběhnout podle schématu, který je uveden u Varianty IX.
Když bude Maďarsko vyřazeno, nebo až se zhroutí maďarská obrana, přijde na řadu Bulharsko. Je tedy jasné, že první je třeba vyřadit ty slabší, kterými jsou tady Maďarsko a Bulharsko.
Ofenzíva proti Bulharsku je záležitostí rumunské a jugoslávské armády. Když se bude hroutit maďarská obrana, bude to starost AČSR, aby obsadila a zajistila Maďarsko. To umožní rumunské armádě odeslat na bulharskou frontu minimálně 112 pěších praporů, 165 baterií děl, 24 korouhví jezdectva a nejméně 60 bojových letadel.
Proti Bulharsku má jugoslávská armáda přispět ještě většími silami. Jugoslávie má vyslat proti Bulharsku 120 až 140 pěších praporů, 180 až 200 dělostřeleckých baterií, 16 korouhví jezdectva a 100 až 120 bojových letadel, což je celkem 14 až 16 divizí.
Cílem koordinovaného jugoslávsko-rumunského útoku je oblast okolo bulharského hlavního města Sofie, kde se předpokládá obklíčení a zničení většiny bulharské armády. ofenzíva má mít 2 etapy.
V etapě 1. zajistí rumunské jednotky přechody přes Dunaj a přesunou na jeho pravý břeh dostatek sil.
Teprve v etapě 2. budou pronikat na jihozápad směrem na Sofii.
Jugoslávská armáda vede Hlavní nápor od Pirot (Pirot leží na jugoslávské straně hranic, 75 km SZ do Sofie), přes Slivnicu údolím Mnišavy, který by byl doplněn pomocným útokem od řeky Vardy, nasměrovaným do povodí Strumice (Strumica pohraniční řeka v jihozáp. výběžku řecko-jugoslávsko-maďarských hranic) v oblasti severně od bulharsko-řeckých hranic. Pravé křídlo rumunských jednotek musí při tom udržovat spojení s Jugoslávci postupem od Bechetu (Bechetu, na soutoku Schylu (Jiu), asi 100 km SZ od bulharského Plevna) na soutok Schylu s Dunajem.
Tady bylo patrné, že uvažované množství rumunských a jugoslávských jednotek je značně nadsazené a přeceňuje množství jednotek, které by bylo schopno nasadit Maďarsko a Bulharsko.
U Maďarska se očekával nástup dle Varianty IX., ale ze zvýšeným úsilím proti Jugoslávii. Pokud by do války zasáhli i Bulhaři, nepočítali Rumuni s možností pokusu o zajištění předmostí na levém břehu Dunaje a s útokem bulharské armády na nedalekou Bukurešť.
Dle Rumunů, ale i malodohodových štábů, nebyla bulharská armáda na takovou akci (přechod řeky Dunaje) technicky dobře vybavena. Tady se spíš uvažovalo, že se Bulhaři pokusí vniknout do Dobrudži a budou postupovat po pravém břehu Dunaje k jeho deltě, vstříc útoku Rudé armády. Pokud však spojený nepřátelský generální štáb soustředí nápor na Jugoslávii a zapojí do útoku i bulharskou armádu, považuje se za pravděpodobné, že Bulhaři vyčlení pro obranu na Dunaji jen slabé síly a větší část svých jednotek nasadí do útoku ve směru na Skopje a Niš.
Ve Variantě XI. byly uvedeny i předpokládané síly, které by použily útočníci proti „Malé dohodě“.
Italové by proti Jugoslávii nasadili 12 až 14 pěších divizí a předpokládalo se, že by i Maďarsko použilo stejné množství divizí (12 až 14), které by byly ještě doplněny 6 divizemi bulharskými.
Pro nás zajímavé je, že proti ČSR se v roce 1932 počítalo, že Německo nasadí 20 až 30 divizí, Rakousko 5 divizí a Maďarsko 4 až 6 divizí.
Rumunský hlavní štáb odhadoval, že proti němu v Besarábii bude v I. fázi války útočit 15 až 20 divizí sovětských, z nichž však ale většina Rudé armády nastoupí proti Polákům. Bylo totiž patrné ze špionážní činnosti, že SSSR se bude snažit co nejdříve obsadit východní část Polska, aby tak dosáhl spojení s německou armádou na západě.
Podle této kalkulace má být proti Jugoslávii nasazeno 24 až 30 divizí pěších, proti Československu celkem 19 až 41 divizí a proti Rumunsku 21 až 28 divizí.
Celkem tedy „Malá dohoda“ předpokládala, že dle Varianty XI. bude čelit 74, v krajním případě až 99 pěším divizím, přičemž bylo nutno počítat s nárůstem počtu nepřátelských divizí v čase, a to zvláště po skončení mobilizace v SSSR.
Tady je zvláštní, že tato Varianta XI. vůbec nepočítá s možností využití rakouského území pro útok na Jugoslávii (zvláště když další varianty s tím počítají). Vůbec se také u Varianty XI. nerozebírá způsob obrany jednotlivých států proti útoku velkých sousedních států (SSSR, Německo, Itálie).
Varianta XII.
Také Varianta XII. podrobněji řeší již několikrát uvažovaný případ komplikovaného velkého evropského válečného konfliktu.
V tomto velkém válečném konfliktu připadá v úvahu útok sovětsko-maďarský na Rumunsko, italsko-albánský útok na Jugoslávii a německo-maďarský útok na Československo.
Největším rizikem Varianty XII. je samozřejmě sovětsko-maďarská ofenzíva proti Rumunsku.
Hlavní štáb rumunské armády předpokládá v roce 1932, že válka se SSSR vypukne během krátké doby.
Rudá armáda v prvé vlně zaútočí se 14 až 16 pěšími a se 4 až 5 jezdeckými divizemi. Již zhruba od 15. mobilizačního dne SSSR posílí prvosledové jednotky o dalších 15 divizí a po skončení mobilizace, tedy zhruba za měsíc, vyšle dalších 30 až 50 divizí. Tak proti Rumunsku a Polsku bude stát celkem 63 až 85 divizí, z nichž ale většina bude nasazena proti Polsku. Hlavní sovětský nápor se všeobecně očekává v Bukovině, ve směru k průsmykům severozápadně a jihozápadně od pohoří Rodna. Velice pravděpodobný je pak další pomocný sovětský útok ve směru na Jassy, který je motivován snahou rychle navázat kontakt Rudé armády s maďarskými jednotkami.
Vstřícný maďarský útok počítal se 14 pěšími a 1 jezdeckou divizí. Maďarský útok bude proveden ve směru na Oradea a Baj v severní části Sedmihradska a pomocný útok od Békes podél rozvětveného toku řeky Körös.
Sovětsko-maďarská ofenzíva má jasný strategický úmysl, kterým je obsadit co nejrychleji Rumunsko a oddělit ho od spojenců na severu, tedy od Polska a Československa. To samozřejmě předpokládá, že útokem musí být ovládnuto Sedmihradsko.
Rumunské vrchní velení vědělo, že je skoro nemožné odolávat delší dobu sovětským útokům z východu a maďarským útokům ze západu. Rumunská obrana se musí na západě opřít o Sedmihradsko a na východě o řeku Dněstr, jehož břeh musí být co nejdříve opevněn linií stálých pevnůstek.
Při této variantě proto Rumuni požadují od svých malodohodových spojenců, aby co nejrychleji zlikvidovali Maďarsko. Rumunská armáda se tak může soustředit na obranu proti SSSR. Má to být společná jugoslávská a československá ofenzíva, která zlikviduje maďarský ofenzivní tlak a povede k rychlému obsazení Maďarska.
Uvažovalo se i o variantě, že Maďarsko do války nevstoupí společně se SSSR, ale bude nějaký čas vyčkávat a k SSSR se připojí až při jeho znatelných úspěších. V tom případě musí vojska „Malé dohody“ udržovat na maďarských hranicích jisté krycí jednotky a nemůže být tak dosaženo cíle č. 1 tj. donutit Maďarsko ke kapitulaci dříve, než se rozvinou velké akce na frontách s dalšími státy.
Takovéto setrvávání Maďarska v neutralitě je nevýhodné i z hlediska války na rumunsko-sovětské frontě. Pokud by Rudá armáda postupovala do rumunského vnitrozemí, mohlo ztratit Rumunsko část svých nejvýkonnějších tratí a silnic, které by mu znemožnily spojení s Československem a Polskem. Pozdější stabilizace fronty někde ve středním Rumunsku by pozdější nástup rumunské armády ztížila, protože Maďaři by už překročili největší část málo přístupného terénu Sedmihradska. Státy „Malé dohody“ tedy uvažují, že nesmí ponechat Maďarsku svobodu jednání.
Naopak!
„Malá dohoda“ vydá Maďarsku krátké ultimátum, když to nepomůže, vyprovokuje Maďarsko ke vstupu do války.
Mapa Evropy v 30. letech.

Varianta X.
Tato varianta počítala s tím, že hlavní těžiště války bude v jihovýchodní Evropě, kde Jugoslávii přepadne Itálie podporovaná od počátku Albánií. Tento konflikt také připouštěl koordinaci útoků Itálie, Německa, Rakouska a Maďarska ve stejnou dobu. Maďaři by do tohoto konfliktu vstoupili hned od počátku války, nebo když by se jim jevila situace příhodná a to hned. Varianta X., na rozdíl od předchozích variant nepočítala s účastí SSSR.
Tato Varianta X. se projednávala na konferenci dne 15. listopadu 1932 a hned v začátku hl. štáby „ Malé dohody“ konstatovali, že se nesmí čekat jak se projeví Maďarsko. Rozhodli se, že i v případě neutrality Maďarska si najdou vhodnou záminku, dají Maďarsku ultimatum a po krátkém ultimatu proti němu vystoupí vojensky v souladu s nástupními plány dle Varianty IX.
Nebyla také ani vyloučena možnost, že Maďarsko bude od počátku války podporovat italskou ofenzivu proti Jugoslávii, a to 12 až 14 pěšími a 1 až 2 jezdeckými divizemi ve směru na Záhřeb.
AČSR mohla být hned od začátku vytížena obranou proti překvapivému německému útoku a tak by převzala hlavní ofenzivu proti Maďarsku armáda rumunská. Rumunská armáda by své útočné operace zahájila nejpozději do 10. mobilizačního dne ve všeobecném směru na Budapešť. Jugoslávská armáda a AČSR by tuto rumunskou akci podpořily jen v omezeném rozsahu. Při rozboru se předpokládalo, že italská ofenzíva ve velice úzké frontě proti Terstu bude delší dobu neúspěšná. To donutí Itálii vylodit větší jednotky v Albánii a zahájit ofenzívu proti jižnímu Srbsku ve směru na Skopje.
Ofenzíva italské armády proti dobře vycvičeným jugoslávským jednotkám pro boj v horách, však nemusela uspět. Trvání italské ofenzívy také záviselo na kapacitě námořního přísunu, který byl značně omezen nedostatečnou vykládací technikou a vybaveností albánských přístavů, stejně jako špatnou dopravní sítí v albánském vnitrozemí. Z těchto důvodů by Jugoslávie posílila své jednotky proti Maďarsku a pověřila je většími ofenzivními akcemi.
Rumunská ofenzíva na Budapešť by tak mohla být podporována větší částí jugoslávských jednotek z jihu a alespoň symbolickými jednotkami AČSR ze severu.
Ofenzíva proti Maďarsku chtěla zabránit koordinaci útoků italské a německé ofenzívy, proto Rumuni svůj útok měli zahájit co nejdříve.
AČSR by nejprve kryla maďarské hranice. Až by stabilizovala německou frontu, měly čs. jednotky zahájit proti Maďarsku omezené útočné akce přibližně podle Varianty IX.
Na žádost jugoslávské vlády věnovaly štáby „Malé dohody“ této Variantě X. velkou pozornost. Jugoslávie totiž nebyla proti Itálii zajištěna spojeneckou smlouvou o neútočení.
Všechny snahy Jugoslávie rozšířit „Malou dohodu“ proti Itálii totiž neuspěly, stejně jako neuspěly snahy ČSR rozšířit ji o smlouvu proti Německu, stejně tak neuspělo Rumunsko, když chtělo rozšířit malodohodovou alianci proti SSSR.
Mapa Maďarska.

Varianta XI.
Stejně jako Varianta IX. předpokládala i Varianta XI., že konflikt v Evropě vypukne na jihu s těžištěm proti Jugoslávii. Tato Varianta XI. navíc předpokládala i společný bulharsko-sovětský útok na Rumunsko a německo-rakouský útok na ČSR.
Také tady při Variantě XI. si dává „Malá dohoda“ jako prvořadý úkol, vyřadit nejprve Maďarsko, aby bylo zachováno vzájemné spojení mezi armádami a státy „Malé dohody“.
Pro většinu variant je charakteristické, že si štáby „Malé dohody“ dávají jako prvořadý úkol vyřadit nejprve slabší protivníky, i za cenu, že proti nim budou muset nasadit většinu svých sil.
Dle Varianty XI. má ofenzíva proti Maďarsku proběhnout podle schématu, který je uveden u Varianty IX.
Když bude Maďarsko vyřazeno, nebo až se zhroutí maďarská obrana, přijde na řadu Bulharsko. Je tedy jasné, že první je třeba vyřadit ty slabší, kterými jsou tady Maďarsko a Bulharsko.
Ofenzíva proti Bulharsku je záležitostí rumunské a jugoslávské armády. Když se bude hroutit maďarská obrana, bude to starost AČSR, aby obsadila a zajistila Maďarsko. To umožní rumunské armádě odeslat na bulharskou frontu minimálně 112 pěších praporů, 165 baterií děl, 24 korouhví jezdectva a nejméně 60 bojových letadel.
Proti Bulharsku má jugoslávská armáda přispět ještě většími silami. Jugoslávie má vyslat proti Bulharsku 120 až 140 pěších praporů, 180 až 200 dělostřeleckých baterií, 16 korouhví jezdectva a 100 až 120 bojových letadel, což je celkem 14 až 16 divizí.
Cílem koordinovaného jugoslávsko-rumunského útoku je oblast okolo bulharského hlavního města Sofie, kde se předpokládá obklíčení a zničení většiny bulharské armády. ofenzíva má mít 2 etapy.
V etapě 1. zajistí rumunské jednotky přechody přes Dunaj a přesunou na jeho pravý břeh dostatek sil.
Teprve v etapě 2. budou pronikat na jihozápad směrem na Sofii.
Jugoslávská armáda vede Hlavní nápor od Pirot (Pirot leží na jugoslávské straně hranic, 75 km SZ do Sofie), přes Slivnicu údolím Mnišavy, který by byl doplněn pomocným útokem od řeky Vardy, nasměrovaným do povodí Strumice (Strumica pohraniční řeka v jihozáp. výběžku řecko-jugoslávsko-maďarských hranic) v oblasti severně od bulharsko-řeckých hranic. Pravé křídlo rumunských jednotek musí při tom udržovat spojení s Jugoslávci postupem od Bechetu (Bechetu, na soutoku Schylu (Jiu), asi 100 km SZ od bulharského Plevna) na soutok Schylu s Dunajem.
Tady bylo patrné, že uvažované množství rumunských a jugoslávských jednotek je značně nadsazené a přeceňuje množství jednotek, které by bylo schopno nasadit Maďarsko a Bulharsko.
U Maďarska se očekával nástup dle Varianty IX., ale ze zvýšeným úsilím proti Jugoslávii. Pokud by do války zasáhli i Bulhaři, nepočítali Rumuni s možností pokusu o zajištění předmostí na levém břehu Dunaje a s útokem bulharské armády na nedalekou Bukurešť.
Dle Rumunů, ale i malodohodových štábů, nebyla bulharská armáda na takovou akci (přechod řeky Dunaje) technicky dobře vybavena. Tady se spíš uvažovalo, že se Bulhaři pokusí vniknout do Dobrudži a budou postupovat po pravém břehu Dunaje k jeho deltě, vstříc útoku Rudé armády. Pokud však spojený nepřátelský generální štáb soustředí nápor na Jugoslávii a zapojí do útoku i bulharskou armádu, považuje se za pravděpodobné, že Bulhaři vyčlení pro obranu na Dunaji jen slabé síly a větší část svých jednotek nasadí do útoku ve směru na Skopje a Niš.
Ve Variantě XI. byly uvedeny i předpokládané síly, které by použily útočníci proti „Malé dohodě“.
Italové by proti Jugoslávii nasadili 12 až 14 pěších divizí a předpokládalo se, že by i Maďarsko použilo stejné množství divizí (12 až 14), které by byly ještě doplněny 6 divizemi bulharskými.
Pro nás zajímavé je, že proti ČSR se v roce 1932 počítalo, že Německo nasadí 20 až 30 divizí, Rakousko 5 divizí a Maďarsko 4 až 6 divizí.
Rumunský hlavní štáb odhadoval, že proti němu v Besarábii bude v I. fázi války útočit 15 až 20 divizí sovětských, z nichž však ale většina Rudé armády nastoupí proti Polákům. Bylo totiž patrné ze špionážní činnosti, že SSSR se bude snažit co nejdříve obsadit východní část Polska, aby tak dosáhl spojení s německou armádou na západě.
Podle této kalkulace má být proti Jugoslávii nasazeno 24 až 30 divizí pěších, proti Československu celkem 19 až 41 divizí a proti Rumunsku 21 až 28 divizí.
Celkem tedy „Malá dohoda“ předpokládala, že dle Varianty XI. bude čelit 74, v krajním případě až 99 pěším divizím, přičemž bylo nutno počítat s nárůstem počtu nepřátelských divizí v čase, a to zvláště po skončení mobilizace v SSSR.
Tady je zvláštní, že tato Varianta XI. vůbec nepočítá s možností využití rakouského území pro útok na Jugoslávii (zvláště když další varianty s tím počítají). Vůbec se také u Varianty XI. nerozebírá způsob obrany jednotlivých států proti útoku velkých sousedních států (SSSR, Německo, Itálie).
Varianta XII.
Také Varianta XII. podrobněji řeší již několikrát uvažovaný případ komplikovaného velkého evropského válečného konfliktu.
V tomto velkém válečném konfliktu připadá v úvahu útok sovětsko-maďarský na Rumunsko, italsko-albánský útok na Jugoslávii a německo-maďarský útok na Československo.
Největším rizikem Varianty XII. je samozřejmě sovětsko-maďarská ofenzíva proti Rumunsku.
Hlavní štáb rumunské armády předpokládá v roce 1932, že válka se SSSR vypukne během krátké doby.
Rudá armáda v prvé vlně zaútočí se 14 až 16 pěšími a se 4 až 5 jezdeckými divizemi. Již zhruba od 15. mobilizačního dne SSSR posílí prvosledové jednotky o dalších 15 divizí a po skončení mobilizace, tedy zhruba za měsíc, vyšle dalších 30 až 50 divizí. Tak proti Rumunsku a Polsku bude stát celkem 63 až 85 divizí, z nichž ale většina bude nasazena proti Polsku. Hlavní sovětský nápor se všeobecně očekává v Bukovině, ve směru k průsmykům severozápadně a jihozápadně od pohoří Rodna. Velice pravděpodobný je pak další pomocný sovětský útok ve směru na Jassy, který je motivován snahou rychle navázat kontakt Rudé armády s maďarskými jednotkami.
Vstřícný maďarský útok počítal se 14 pěšími a 1 jezdeckou divizí. Maďarský útok bude proveden ve směru na Oradea a Baj v severní části Sedmihradska a pomocný útok od Békes podél rozvětveného toku řeky Körös.
Sovětsko-maďarská ofenzíva má jasný strategický úmysl, kterým je obsadit co nejrychleji Rumunsko a oddělit ho od spojenců na severu, tedy od Polska a Československa. To samozřejmě předpokládá, že útokem musí být ovládnuto Sedmihradsko.
Rumunské vrchní velení vědělo, že je skoro nemožné odolávat delší dobu sovětským útokům z východu a maďarským útokům ze západu. Rumunská obrana se musí na západě opřít o Sedmihradsko a na východě o řeku Dněstr, jehož břeh musí být co nejdříve opevněn linií stálých pevnůstek.
Při této variantě proto Rumuni požadují od svých malodohodových spojenců, aby co nejrychleji zlikvidovali Maďarsko. Rumunská armáda se tak může soustředit na obranu proti SSSR. Má to být společná jugoslávská a československá ofenzíva, která zlikviduje maďarský ofenzivní tlak a povede k rychlému obsazení Maďarska.
Uvažovalo se i o variantě, že Maďarsko do války nevstoupí společně se SSSR, ale bude nějaký čas vyčkávat a k SSSR se připojí až při jeho znatelných úspěších. V tom případě musí vojska „Malé dohody“ udržovat na maďarských hranicích jisté krycí jednotky a nemůže být tak dosaženo cíle č. 1 tj. donutit Maďarsko ke kapitulaci dříve, než se rozvinou velké akce na frontách s dalšími státy.
Takovéto setrvávání Maďarska v neutralitě je nevýhodné i z hlediska války na rumunsko-sovětské frontě. Pokud by Rudá armáda postupovala do rumunského vnitrozemí, mohlo ztratit Rumunsko část svých nejvýkonnějších tratí a silnic, které by mu znemožnily spojení s Československem a Polskem. Pozdější stabilizace fronty někde ve středním Rumunsku by pozdější nástup rumunské armády ztížila, protože Maďaři by už překročili největší část málo přístupného terénu Sedmihradska. Státy „Malé dohody“ tedy uvažují, že nesmí ponechat Maďarsku svobodu jednání.
Naopak!
„Malá dohoda“ vydá Maďarsku krátké ultimátum, když to nepomůže, vyprovokuje Maďarsko ke vstupu do války.