V. díl. ČSR. Mnichov 1938. Č 17.
Napsal: 7/7/2008, 07:01
V.díl. ČSR. Mnichov 1938. Č 17.
Dlouholetý ministr zahraničí ČSR a pozdější její prezident dr. Eduard Beneš.

Varianta XVIII.
Na aktivu „Malé dohody“ v Bukurešti v roce 1936 se jako druhé téma připravovaly společné operační plány pro případ všeobecného válečného konfliktu v Evropě, které dostaly název Varianta XVIII.
Ve Variantě XVIII. se již braly v úvahu uzavřené spojenecké smlouvy mezi Francií, SSSR a Československem a také sovětsko-rumunský pakt o neútočení. V úvahu se brala i dohoda s Tureckem a Řeckem, která byla zaměřena proti Bulharsku.
Všechny tyto dohody jako politické úspěchy, znamenají, že v případě „Velké Evropské války“ bude SSSR spojencem Francie a Československa proti nacistickému Německu. Pak také dohoda s Tureckem a Řeckem zcela paralyzuje činnost armády bulharské. Činnost Bulharska by nyní byla možná jen pokud by se hroutila ofenzíva proti Maďarsku a pokud by se špatně vyvíjely události na čs.-německé a italsko-jugoslávské frontě.
V tomto konfliktu samozřejmě představuje nejnebezpečnějšího protivníka Wehrmacht, od něhož se očekávalo, že zaútočí po obsazení Rakouska.
Wehrmacht by tím dosáhl spojení s italskou armádou a stál by na hranicích s Jugoslávií. Některé jednotky Wehrmachtu by tak mohly být přesunuty do Maďarska, kde by mohly být nasazeny proti Jugoslávii.
Mapa Evropy 1937.

Úvahy „Malé dohody“ zapracované do Varianty XVIII. jasně říkaly, že by bylo Německo nuceno bojovat na dvou frontách – na východě proti Československu – na západě proti Francii. Pokud by chtěl Wehrmacht zvítězit, musí nejprve rychle porazit a obsadit Československo a pak rychle přesunout většinu svých jednotek na západ proti Francii.
Československou armádu by musel Wehrmacht v tomto případě zastihnout nepřipravenou a porazit jí dříve než na východní frontu dorazí Rudá armáda.
Zase - ani v této Variantě neuvádí malodohodové plány nějaké přesné direktivy pro přesun Rudé armády do ČSR. Jen z různých jiných souvislostí v plánech je patrné, že jediná uvažovaná cesta sovětské armády je přes Rumunsko.
Podle Varianty XVIII. se počítalo, že Wehrmacht nasadí proti Československu stejně vojska jako u Varianty XIV. (20 divizí, z nichž 2 až 3 motorizované, od 14. mob. dne dalších 10 divizí a 5 rakouských). Německý generální štáb vyžadoval rozvinutí všeobecného útoku nejpozději do 1 týdne od zahájení války. To proto, aby AČSR nedokončila mobilizaci a nestačila zaujmout ani nástupní prostory. Podle zpravodajců AČSR zde byl rozdíl v provedení útoků proti předchozím Variantám.
Nástup Wehrmachtu v roce 1936 předpokládal, že útok bude vycházet od Krušných hor směrem na Prahu, ale ten bude zahájen až po prvních úspěších na Hlavních nástupových směrech. Hlavními nástupovými směry byly - ze Slezska na Olomouc a od rakouských hranic na Brno. Uvažoval se také útok z jihu, který měl Wehrmacht vést už od Českých Budějovic, protože německý generální štáb věděl o nepříznivé dopravní situaci v Rakousku. Útok Wehrmachtu z Moravského pole by dle názoru čs. hlavního štábu přicházel v úvahu až při zahájení generálního ústupu AČSR z Čech.
Aby se AČSR nezachytila na Slovensku, měl Wehrmacht přesunout část svých sil do Maďarska a spolu s maďarskou armádou tak oddělit Československo od Rumunska.
Je jasné, že malodohodové štáby za této situace nemohou počítat s nějakou maďarskou neutralitou. Předpokládalo se takovéto rozmístění maďarských sil: proti Jugoslávii bude obranný kryt tvořit 5 pěších a 1 jezdecká divize. Většina maďarských jednotek bude nasazena proti severozápadnímu Rumunsku, aby bylo odříznuto čs. železniční spojení s Rumunskem a aby zde maďarská armáda vybudovala odolné obranné pozice v Sedmihradsku. Samotná ofenzíva proti Československu přichází v úvahu až po stabilizaci proti Rumunsku. Tato stabilizace má znemožnit příchod Rudé armády na čs.-německou frontu. Pokud by se to nepovedlo, musí Maďaři vázat na čs. hranicích co nejvíce jednotek AČSR.
„Malá dohoda“ tak počítala, že maďarská armáda sestaví své záložní skupiny v prostoru u Budapešti.
Nástup maďarských jednotek proti severozápadnímu Rumunsku se měl uskutečnit od Debrecenu ve směru na Careii Mare a Satu Mare, v průsmycích mezi severními výběžky Bilharských hor a horami Rodenskými, podél řeky Samos. Po dosažení železničních tratí směřujících k pohraniční stanici Halmey by útok pokračoval v jen menším rozsahu. Maďarská armáda by tím chtěla jen získat výhodnějších terénních čar, na kterých by se maďarské a německo-maďarské jednotky mohly udržet proti nastupující Rudé armádě. Zde by vyčkávaly v tvrdé obraně do doby úplné likvidace Československa. To by umožnilo přesun významnějších německých jednotek na rumunsko-maďarskou frontu.
Při těchto úvahách malodohodové štáby téměř nepočítaly, že by Bulharsko do války vstoupilo. Teoreticky by to přicházelo v úvahu jen v tom případě, že by bylo obsazeno Československo, francouzská ofenzíva by probíhala neúspěšně na západě a neúspěšně by probíhaly rumunsko-sovětské akce proti Maďarsku. Jen v tomto případě se mohla bulharská armáda, odhadovaná na 10 až 14 divizí, pokusit překročit Dunaj a ohrožovat Bukurešť. Rumunské velení to však nepovažovalo za pravděpodobné – nedostatečné technické vybavení. Také se muselo brát v úvahu, že by proti Bulharsku prováděla útočné akce jugoslávská armáda. Proti ní by museli Bulhaři vyčlenit 3 divize soustředěné v jihozápadním Bulharsku v prostoru Petrič a další přibližně stejně silnou skupinu v údolí řeky Marica proti turecké pohraniční pevnosti Edirne, kudy vedla většina komunikací. Bulharům by na útok proti Rumunsku zbývalo jen 6 divizí. Teprve snad ve druhém měsíci války mohla bulharská armáda postavit celkem 20 divizí pěších, 1 horskou a 2 divize jezdecké.
Bulharský říční oddíl, který se odhadoval na 2 menší říční monitory a 4 ozbrojené strážní čluny se moc v úvahu nebral. On by totiž mohl zasahovat jedině, kdyby Bulharsko vyřadilo rumunské dělostřelectvo na levém břehu Dunaje. Hlavní štáb „Malé dohody“ z těchto výše popsaných skutečností považoval Bulharsko za příliš izolované a neschopné do války zasáhnout.
Nejdůležitější pro „Malou dohodu“ bylo rychle vyřadit Maďarsko.
Hlavní tíhu ofenzivních bojů v této Variantě ponese Rumunsko, její armáda, od 12. mobilizačního dne nasadí 20 svých divizí, které by nastupovaly zejména od Oradea ve směru na Debrecen. Pokud by maďarská armáda pokračovala v ofenzivě proti strategicky důležitému severozápadnímu Rumunsku, nasadí rumunská armáda proti nim jen takové síly, které se zde budou schopny udržet až do příchodu Rudé armády na obrannou linii.
V případě, že se maďarská ofenzíva zaměří na Jugoslávii, stočí se rumunský nápor u Solnoku na jih a bude směřovat na Keczkemet do týlu maďarských vojsk útočících proti Subotici.
Za takto dané situace musí AČSR věnovat hlavní pozornost, aby zadržela německo-maďarský nápor. Úspěch čs. obrany závisí na včasném obsazení pohraničních hřebenů. AČSR se musí zaměřit na co nejrychlejší provedení mobilizace, přesuny vojsk do nástupních prostorů a zaujmutí obranných postavení. Již v roce 1936 se u AČSR počítalo s novým prvkem v obraně – se souvislými pásy pevnostních opevnění. Tyto pevnůstky měly umožnit včasnou strategickou obranu a obrana AČSR tak mohla odolat i mnohonásobné nepřátelské přesile na delší dobu. Z toho důvodu mohla AČSR vést ofenzívu proti Maďarsku až s 9 divizemi. Pokud by se maďarsko-německá vojska zasekla v Sedmihradsku, měla být ihned zahájena československá ofenzíva. Směr Hlavního úderu čs. armády byl obdobný jako u předchozích Variant, jen s tím rozdílem, že mělo být co nejdříve dosaženo předmostí, odkud by mohla být ostřelována maďarská města a jiné cíle.
Obrana Jugoslávie proti Itálii a Albánii se i u Varianty XVIII. v malodohodových válečných plánech uvažovala až na druhém místě. Hlavní pozornost se zase věnovala Maďarsku. Jugoslávský hlavní štáb i tady, u této varianty, věřil, že jeho skvěle vycvičená vojska a terén Italy zastaví na hranicích.
Jugoslávská armáda chtěla využít toku řeky Drávy a hornaté oblasti Korutanska a soustředit asi 6 divizí v prostoru Subotica, s prvou obrannou linií na kanálu spojujícím Suboticu s řekou Tisou ( Baczser kanal, jižně od Subotice v Jugoslávii ). Tady se mělo postupně soustřeďovat až 14 jugoslávských divizí a z nástupního prostoru mezi Dunajem a dolní Tisou vyrazit přes Szegedin na Keczkemet a Budapešť. Menší část jugoslávských sil měla postupovat více na severovýchod a vnikat do týlu maďarských vojsk bojujících na rumunské frontě. Útok jugoslávské armády měl být maximálně urychlen, pokud by příliš pokročily akce maďarsko-německých vojsk v severozápadním Rumunsku.
Soustředěná ofenzíva všech tří armád „ Malé dohody“ proti Maďarsku byla připravena až do všech nejmenších podrobností tak, aby bylo možné co nejrychleji obklíčit maďarskou armádu před Budapeští a porazit ji.
Ve Variantě XVIII., v jejích plánech, byla zapracována i dosti podrobná, i když málo pravděpodobná, možnost konfliktu s Bulharskem.
„ Malá dohoda „ nevylučovala tu možnost, že by bulharské choutky na boj podpořil svým vyloděním italský expediční sbor na bulharském pobřeží u Burgasu nebo Varně.
Při podobném vývoji měla jugoslávská armáda zaujmout na bulharských hranicích spolehlivý obranný kryt, vybudovaný z maximálně 60 druhořadých pěších praporů, 8 až 10 korouhví jezdectva, 70 až 80 dělostřeleckých baterií a 60 letadel. Pokud by se Italové vylodili, počítalo se, že cílem bulharského útoku bude prostor Skopje.
Když se již v prvé fázi války podaří malodohodovým vojskům paralyzovat Maďarsko, je aktivita Bulharu nepravděpodobná.
Pokud by i tak chtěli Bulhaři bojovat, počítalo se s rumunským útokem od Bechetu, kombinovaným s jugoslávským náporem od Pirotu, jejichž konečným cílem by mělo být obklíčení a zničení bulharské armády u Sofie.
Pokud by Bulharsku vyhlásilo válku Turecko a Řecko, vyčkali by Jugoslávci a Rumuni s ofenzívou až po porážce Maďarska.
Varianta XIX.
Poslední varianta před Mnichovem!
Na konci listopadu 1937, těsně před rokem Mnichova 1938, se koná na X. konferenci „ Malé dohody“ v Praze, jednání o rozsáhlých vojenských opatřeních.
Poslední, v Praze připravovaná, „ Varianta XIX., má řešit nástupní plány pro „Velkou válku v Evropě“, ve které má být Československo napadeno Německem, Rakouskem a Maďarskem a Rumunsko pak Maďarskem a Bulharskem.
Strategickým záměrem nepřátel je v první fázi vyřadit rychlým úderem ČSR.
Tak jak rychle rostla síla Wehrmachtu a rostl počet jeho obrněných a motorizovaných divizí, musely malodohodové štáby počítat s překvapujícím útokem. Útok proti ČSR mohl následovat po krátkém ultimátu a mohl přijít i bez vyhlášení války. Právě těmto záměrům Německa, chtěl čelit čs. hlavní štáb urychleným budováním opevnění. Opevnění, jejich několik linií, mělo zabezpečit krytí mobilizace AČSR, mělo zabezpečit přesuny jednotek do nástupových prostorů. Ve válce měla opevnění zabezpečit obranu státu už na hranicích Čech a Moravy na dlouhou dobu.
V té době bylo na spadnutí připojení Rakouska k Německu a tak ČSR musela počítat s výstavbou alespoň dílčích opevnění na přírodou nechráněné jižní hranici. Počítalo se i s budováním souvislé linie opevnění na maďarských hranicích.
Podle zpráv z čs. rozvědky počítal čs. hlavní štáb armády, že Wehrmacht bude schopen už od 5 dne války zaútočit nejméně 22 pěšími a 3 motorizovanými divizemi, které se budou snažit obklíčit a zničit čs. armádu ještě v českomoravském prostoru.
Podle generálního štábu Wehrmachtu mělo být Československo zlikvidováno dřív, než se na západě řádně rozvine francouzská ofenzíva.
Při německém útoku na Československo se od maďarské armády očekávalo, že zahájí ofenzívu ve směru na západní Slovensko, čímž bude podporovat německý tlak od západu.
Československé zpravodajské služby v té době dodaly zprávy, že existují různé formy maďarského nástupu proti Československu. Tyto formy útoku se liší podle bojové situace na ostatních frontách.
Pokud by se německý nástup do Československa zastavil, nebo ustrnul na nenarušených liniích čs. opevněních, bylo nutno očekávat zvýšené německo-maďarské útoky proti západnímu Slovensku.
Kdyby naopak akutně hrozilo nebezpečí hromadné přepravy Rudé armády přes severozápadní Rumunsko, zaměřily by se maďarské útoky na vyřazení železničního uzlu Satu Mare, a na paralyzování železnice probíhající dále na západ těsně po čs. hranici.
Podle štábů „Malé dohody“ a jejích zpravodajských služeb by Maďarsko muselo v každém případě vyčlenit 4 divize pro obranu na řece Drávě a v úseku mezi Dunajem a Tisou na jugoslávské hranici a dalších nejméně 5 až 6 divizí k obraně na rumunských hranicích. Pak by zbytek, což je v nejlepším případě 12 až 15 maďarských smíšených brigád, které by mohly být teprve ve 2. etapě mobilizace doplňovány na normální divize, mohl zaútočit na Československo.
Podle představ čs. velení se mohlo největší nebezpečí zrodit z údolí Nitry nebo Váhu, což by usnadnilo Německu zničení československé armády.
Pokud by však útok Wehrmachtu probíhal podle jejich plánů, nemusela by jej už maďarská armáda podporovat útokem do Pováží, ale mohla by útočit v operačním směru na Košice, nebo na železnice v severozápadním Rumunsku. To aby byl včas zastaven sovětsko-rumunský nápor, který by směřoval na pomoc ČSR.
Ale opět - je tady třeba dodat, že ani v těchto plánech Varianty XIX., není k dispozici ani jediný důkaz, že by byly dělány nějaké přípravy na sovětsko-rumunskou vojenskou spolupráci - ani v rumunských historických archivech – ani v historických archivech SSSR.
Dlouholetý ministr zahraničí ČSR a pozdější její prezident dr. Eduard Beneš.

Varianta XVIII.
Na aktivu „Malé dohody“ v Bukurešti v roce 1936 se jako druhé téma připravovaly společné operační plány pro případ všeobecného válečného konfliktu v Evropě, které dostaly název Varianta XVIII.
Ve Variantě XVIII. se již braly v úvahu uzavřené spojenecké smlouvy mezi Francií, SSSR a Československem a také sovětsko-rumunský pakt o neútočení. V úvahu se brala i dohoda s Tureckem a Řeckem, která byla zaměřena proti Bulharsku.
Všechny tyto dohody jako politické úspěchy, znamenají, že v případě „Velké Evropské války“ bude SSSR spojencem Francie a Československa proti nacistickému Německu. Pak také dohoda s Tureckem a Řeckem zcela paralyzuje činnost armády bulharské. Činnost Bulharska by nyní byla možná jen pokud by se hroutila ofenzíva proti Maďarsku a pokud by se špatně vyvíjely události na čs.-německé a italsko-jugoslávské frontě.
V tomto konfliktu samozřejmě představuje nejnebezpečnějšího protivníka Wehrmacht, od něhož se očekávalo, že zaútočí po obsazení Rakouska.
Wehrmacht by tím dosáhl spojení s italskou armádou a stál by na hranicích s Jugoslávií. Některé jednotky Wehrmachtu by tak mohly být přesunuty do Maďarska, kde by mohly být nasazeny proti Jugoslávii.
Mapa Evropy 1937.

Úvahy „Malé dohody“ zapracované do Varianty XVIII. jasně říkaly, že by bylo Německo nuceno bojovat na dvou frontách – na východě proti Československu – na západě proti Francii. Pokud by chtěl Wehrmacht zvítězit, musí nejprve rychle porazit a obsadit Československo a pak rychle přesunout většinu svých jednotek na západ proti Francii.
Československou armádu by musel Wehrmacht v tomto případě zastihnout nepřipravenou a porazit jí dříve než na východní frontu dorazí Rudá armáda.
Zase - ani v této Variantě neuvádí malodohodové plány nějaké přesné direktivy pro přesun Rudé armády do ČSR. Jen z různých jiných souvislostí v plánech je patrné, že jediná uvažovaná cesta sovětské armády je přes Rumunsko.
Podle Varianty XVIII. se počítalo, že Wehrmacht nasadí proti Československu stejně vojska jako u Varianty XIV. (20 divizí, z nichž 2 až 3 motorizované, od 14. mob. dne dalších 10 divizí a 5 rakouských). Německý generální štáb vyžadoval rozvinutí všeobecného útoku nejpozději do 1 týdne od zahájení války. To proto, aby AČSR nedokončila mobilizaci a nestačila zaujmout ani nástupní prostory. Podle zpravodajců AČSR zde byl rozdíl v provedení útoků proti předchozím Variantám.
Nástup Wehrmachtu v roce 1936 předpokládal, že útok bude vycházet od Krušných hor směrem na Prahu, ale ten bude zahájen až po prvních úspěších na Hlavních nástupových směrech. Hlavními nástupovými směry byly - ze Slezska na Olomouc a od rakouských hranic na Brno. Uvažoval se také útok z jihu, který měl Wehrmacht vést už od Českých Budějovic, protože německý generální štáb věděl o nepříznivé dopravní situaci v Rakousku. Útok Wehrmachtu z Moravského pole by dle názoru čs. hlavního štábu přicházel v úvahu až při zahájení generálního ústupu AČSR z Čech.
Aby se AČSR nezachytila na Slovensku, měl Wehrmacht přesunout část svých sil do Maďarska a spolu s maďarskou armádou tak oddělit Československo od Rumunska.
Je jasné, že malodohodové štáby za této situace nemohou počítat s nějakou maďarskou neutralitou. Předpokládalo se takovéto rozmístění maďarských sil: proti Jugoslávii bude obranný kryt tvořit 5 pěších a 1 jezdecká divize. Většina maďarských jednotek bude nasazena proti severozápadnímu Rumunsku, aby bylo odříznuto čs. železniční spojení s Rumunskem a aby zde maďarská armáda vybudovala odolné obranné pozice v Sedmihradsku. Samotná ofenzíva proti Československu přichází v úvahu až po stabilizaci proti Rumunsku. Tato stabilizace má znemožnit příchod Rudé armády na čs.-německou frontu. Pokud by se to nepovedlo, musí Maďaři vázat na čs. hranicích co nejvíce jednotek AČSR.
„Malá dohoda“ tak počítala, že maďarská armáda sestaví své záložní skupiny v prostoru u Budapešti.
Nástup maďarských jednotek proti severozápadnímu Rumunsku se měl uskutečnit od Debrecenu ve směru na Careii Mare a Satu Mare, v průsmycích mezi severními výběžky Bilharských hor a horami Rodenskými, podél řeky Samos. Po dosažení železničních tratí směřujících k pohraniční stanici Halmey by útok pokračoval v jen menším rozsahu. Maďarská armáda by tím chtěla jen získat výhodnějších terénních čar, na kterých by se maďarské a německo-maďarské jednotky mohly udržet proti nastupující Rudé armádě. Zde by vyčkávaly v tvrdé obraně do doby úplné likvidace Československa. To by umožnilo přesun významnějších německých jednotek na rumunsko-maďarskou frontu.
Při těchto úvahách malodohodové štáby téměř nepočítaly, že by Bulharsko do války vstoupilo. Teoreticky by to přicházelo v úvahu jen v tom případě, že by bylo obsazeno Československo, francouzská ofenzíva by probíhala neúspěšně na západě a neúspěšně by probíhaly rumunsko-sovětské akce proti Maďarsku. Jen v tomto případě se mohla bulharská armáda, odhadovaná na 10 až 14 divizí, pokusit překročit Dunaj a ohrožovat Bukurešť. Rumunské velení to však nepovažovalo za pravděpodobné – nedostatečné technické vybavení. Také se muselo brát v úvahu, že by proti Bulharsku prováděla útočné akce jugoslávská armáda. Proti ní by museli Bulhaři vyčlenit 3 divize soustředěné v jihozápadním Bulharsku v prostoru Petrič a další přibližně stejně silnou skupinu v údolí řeky Marica proti turecké pohraniční pevnosti Edirne, kudy vedla většina komunikací. Bulharům by na útok proti Rumunsku zbývalo jen 6 divizí. Teprve snad ve druhém měsíci války mohla bulharská armáda postavit celkem 20 divizí pěších, 1 horskou a 2 divize jezdecké.
Bulharský říční oddíl, který se odhadoval na 2 menší říční monitory a 4 ozbrojené strážní čluny se moc v úvahu nebral. On by totiž mohl zasahovat jedině, kdyby Bulharsko vyřadilo rumunské dělostřelectvo na levém břehu Dunaje. Hlavní štáb „Malé dohody“ z těchto výše popsaných skutečností považoval Bulharsko za příliš izolované a neschopné do války zasáhnout.
Nejdůležitější pro „Malou dohodu“ bylo rychle vyřadit Maďarsko.
Hlavní tíhu ofenzivních bojů v této Variantě ponese Rumunsko, její armáda, od 12. mobilizačního dne nasadí 20 svých divizí, které by nastupovaly zejména od Oradea ve směru na Debrecen. Pokud by maďarská armáda pokračovala v ofenzivě proti strategicky důležitému severozápadnímu Rumunsku, nasadí rumunská armáda proti nim jen takové síly, které se zde budou schopny udržet až do příchodu Rudé armády na obrannou linii.
V případě, že se maďarská ofenzíva zaměří na Jugoslávii, stočí se rumunský nápor u Solnoku na jih a bude směřovat na Keczkemet do týlu maďarských vojsk útočících proti Subotici.
Za takto dané situace musí AČSR věnovat hlavní pozornost, aby zadržela německo-maďarský nápor. Úspěch čs. obrany závisí na včasném obsazení pohraničních hřebenů. AČSR se musí zaměřit na co nejrychlejší provedení mobilizace, přesuny vojsk do nástupních prostorů a zaujmutí obranných postavení. Již v roce 1936 se u AČSR počítalo s novým prvkem v obraně – se souvislými pásy pevnostních opevnění. Tyto pevnůstky měly umožnit včasnou strategickou obranu a obrana AČSR tak mohla odolat i mnohonásobné nepřátelské přesile na delší dobu. Z toho důvodu mohla AČSR vést ofenzívu proti Maďarsku až s 9 divizemi. Pokud by se maďarsko-německá vojska zasekla v Sedmihradsku, měla být ihned zahájena československá ofenzíva. Směr Hlavního úderu čs. armády byl obdobný jako u předchozích Variant, jen s tím rozdílem, že mělo být co nejdříve dosaženo předmostí, odkud by mohla být ostřelována maďarská města a jiné cíle.
Obrana Jugoslávie proti Itálii a Albánii se i u Varianty XVIII. v malodohodových válečných plánech uvažovala až na druhém místě. Hlavní pozornost se zase věnovala Maďarsku. Jugoslávský hlavní štáb i tady, u této varianty, věřil, že jeho skvěle vycvičená vojska a terén Italy zastaví na hranicích.
Jugoslávská armáda chtěla využít toku řeky Drávy a hornaté oblasti Korutanska a soustředit asi 6 divizí v prostoru Subotica, s prvou obrannou linií na kanálu spojujícím Suboticu s řekou Tisou ( Baczser kanal, jižně od Subotice v Jugoslávii ). Tady se mělo postupně soustřeďovat až 14 jugoslávských divizí a z nástupního prostoru mezi Dunajem a dolní Tisou vyrazit přes Szegedin na Keczkemet a Budapešť. Menší část jugoslávských sil měla postupovat více na severovýchod a vnikat do týlu maďarských vojsk bojujících na rumunské frontě. Útok jugoslávské armády měl být maximálně urychlen, pokud by příliš pokročily akce maďarsko-německých vojsk v severozápadním Rumunsku.
Soustředěná ofenzíva všech tří armád „ Malé dohody“ proti Maďarsku byla připravena až do všech nejmenších podrobností tak, aby bylo možné co nejrychleji obklíčit maďarskou armádu před Budapeští a porazit ji.
Ve Variantě XVIII., v jejích plánech, byla zapracována i dosti podrobná, i když málo pravděpodobná, možnost konfliktu s Bulharskem.
„ Malá dohoda „ nevylučovala tu možnost, že by bulharské choutky na boj podpořil svým vyloděním italský expediční sbor na bulharském pobřeží u Burgasu nebo Varně.
Při podobném vývoji měla jugoslávská armáda zaujmout na bulharských hranicích spolehlivý obranný kryt, vybudovaný z maximálně 60 druhořadých pěších praporů, 8 až 10 korouhví jezdectva, 70 až 80 dělostřeleckých baterií a 60 letadel. Pokud by se Italové vylodili, počítalo se, že cílem bulharského útoku bude prostor Skopje.
Když se již v prvé fázi války podaří malodohodovým vojskům paralyzovat Maďarsko, je aktivita Bulharu nepravděpodobná.
Pokud by i tak chtěli Bulhaři bojovat, počítalo se s rumunským útokem od Bechetu, kombinovaným s jugoslávským náporem od Pirotu, jejichž konečným cílem by mělo být obklíčení a zničení bulharské armády u Sofie.
Pokud by Bulharsku vyhlásilo válku Turecko a Řecko, vyčkali by Jugoslávci a Rumuni s ofenzívou až po porážce Maďarska.
Varianta XIX.
Poslední varianta před Mnichovem!
Na konci listopadu 1937, těsně před rokem Mnichova 1938, se koná na X. konferenci „ Malé dohody“ v Praze, jednání o rozsáhlých vojenských opatřeních.
Poslední, v Praze připravovaná, „ Varianta XIX., má řešit nástupní plány pro „Velkou válku v Evropě“, ve které má být Československo napadeno Německem, Rakouskem a Maďarskem a Rumunsko pak Maďarskem a Bulharskem.
Strategickým záměrem nepřátel je v první fázi vyřadit rychlým úderem ČSR.
Tak jak rychle rostla síla Wehrmachtu a rostl počet jeho obrněných a motorizovaných divizí, musely malodohodové štáby počítat s překvapujícím útokem. Útok proti ČSR mohl následovat po krátkém ultimátu a mohl přijít i bez vyhlášení války. Právě těmto záměrům Německa, chtěl čelit čs. hlavní štáb urychleným budováním opevnění. Opevnění, jejich několik linií, mělo zabezpečit krytí mobilizace AČSR, mělo zabezpečit přesuny jednotek do nástupových prostorů. Ve válce měla opevnění zabezpečit obranu státu už na hranicích Čech a Moravy na dlouhou dobu.
V té době bylo na spadnutí připojení Rakouska k Německu a tak ČSR musela počítat s výstavbou alespoň dílčích opevnění na přírodou nechráněné jižní hranici. Počítalo se i s budováním souvislé linie opevnění na maďarských hranicích.
Podle zpráv z čs. rozvědky počítal čs. hlavní štáb armády, že Wehrmacht bude schopen už od 5 dne války zaútočit nejméně 22 pěšími a 3 motorizovanými divizemi, které se budou snažit obklíčit a zničit čs. armádu ještě v českomoravském prostoru.
Podle generálního štábu Wehrmachtu mělo být Československo zlikvidováno dřív, než se na západě řádně rozvine francouzská ofenzíva.
Při německém útoku na Československo se od maďarské armády očekávalo, že zahájí ofenzívu ve směru na západní Slovensko, čímž bude podporovat německý tlak od západu.
Československé zpravodajské služby v té době dodaly zprávy, že existují různé formy maďarského nástupu proti Československu. Tyto formy útoku se liší podle bojové situace na ostatních frontách.
Pokud by se německý nástup do Československa zastavil, nebo ustrnul na nenarušených liniích čs. opevněních, bylo nutno očekávat zvýšené německo-maďarské útoky proti západnímu Slovensku.
Kdyby naopak akutně hrozilo nebezpečí hromadné přepravy Rudé armády přes severozápadní Rumunsko, zaměřily by se maďarské útoky na vyřazení železničního uzlu Satu Mare, a na paralyzování železnice probíhající dále na západ těsně po čs. hranici.
Podle štábů „Malé dohody“ a jejích zpravodajských služeb by Maďarsko muselo v každém případě vyčlenit 4 divize pro obranu na řece Drávě a v úseku mezi Dunajem a Tisou na jugoslávské hranici a dalších nejméně 5 až 6 divizí k obraně na rumunských hranicích. Pak by zbytek, což je v nejlepším případě 12 až 15 maďarských smíšených brigád, které by mohly být teprve ve 2. etapě mobilizace doplňovány na normální divize, mohl zaútočit na Československo.
Podle představ čs. velení se mohlo největší nebezpečí zrodit z údolí Nitry nebo Váhu, což by usnadnilo Německu zničení československé armády.
Pokud by však útok Wehrmachtu probíhal podle jejich plánů, nemusela by jej už maďarská armáda podporovat útokem do Pováží, ale mohla by útočit v operačním směru na Košice, nebo na železnice v severozápadním Rumunsku. To aby byl včas zastaven sovětsko-rumunský nápor, který by směřoval na pomoc ČSR.
Ale opět - je tady třeba dodat, že ani v těchto plánech Varianty XIX., není k dispozici ani jediný důkaz, že by byly dělány nějaké přípravy na sovětsko-rumunskou vojenskou spolupráci - ani v rumunských historických archivech – ani v historických archivech SSSR.