Slovenský štát_1939 - 1945
Napsal: 23/7/2008, 12:43
Slovenský štát
1939 – 1945
část 1.

Slovensko v letech 1939-1944
úvodní slovo:1939 – 1945
část 1.

Slovensko v letech 1939-1944
Tímto tématem otevíráme Pandořinu skříňku Česko - Slovenských vztahů, které přiznejme si, za 75 let společného soužití nebyli vždy zcela idylické, nicméně vzájemně nám pomohli přežít první polovinu 20.století, kdy hrozilo že oba národy budou vymazány z mapy světa. Tento článek si klade za úkol pokusit se alespoň o částečnou rekonstrukci nejdiskutovanějšího období vzájemných dějin a to formou faktů. Jsem si vědom, že zdroje a názory se mohou lišit, proto bych byl rád, aby případná diskuse, které zcela jistě vyvolá emoce, se zdržela urážlivých výroků ať na jedné, či druhé straně, nebo vůči pisatelům. Věřím, že pokud tato pravidla budou dodržována, můžou být příspěvky, fakta…, prospěšná pro všechny zúčastněné a mohou pomoci objasnit či změnit náhled na události popisované v tomto inkriminovaném období.
Obsah:
1. Vznik Slovenského státu
2. První Vídeňská arbitráž
3. Politika
4. Židovská otázka
5. Slovenská armáda
6. Válka s Maďarskem
7. Válka s Polskem
8. Válka se Sovětským svazem
9. Slovenské národní povstání
10. Konec Slovenského státu
11. Slováci v zahraničních armádách
12. Ekonomické následky WW2
Oficiální název Slovenská republika, byl stát na území dnešního Slovenska v letech 1939 – 1945. V důsledku Mnichovské dohody ze září 1938 bylo území Slovenska (tehdy ještě jako součást Československa) okleštěná o jižní území, obsazené sousedním Maďarskem. Po správní stránce bylo Slovensko rozděleno na 6 žup (Bratislava, Nitra, Trenčín, Banská Bystrica, Ružomberok, Prešov).
Vznik:.......................................14.března 1939
Zánik:.......................................8.května 1945 (kapitulace)
Hlavní město:.............................Bratislava
Rozloha:....................................38.055 km2
Počet obyvatel:..........................2.655.053 (v roce 1940)
1. Vznik
Slovenský štát vzniknul díky mocenským zájmům Německa, které od počátku roku 1939 chystalo vést válku proti Polsku. Za tímto účelem se Německo rozhodlo zlikvidovat i ten zbytek z Československa, který byl po přijeté Mnichovského diktátu značně oslaben, nicméně stále vyzbrojen moderní armádou, schopnou provést pro Německo něco nepředvídatelného. Dne 13.března 1939 si Adolf Hitler do Berlína pozval Dr. Jozefa Tisa a Ferdinanda Ďurčanského. Nabídnul slovenským představitelů vyhlášení samostatného státu, výměnou za rozbití ČSR. Na výběr tak měli dvě varianty. Buď bude Slovensko i nadále jako autonomní oblast součást ČSR, čímž si však proti sobě poštve Hitlera, nebo vyhlásí Samostatnost s vědomí, že zbytek Čech a Moravy bude obsazen Německem.
Zápis z jednání mezi Josefem Tisem a Adolfem Hitlerem dne 13.března 1939:
"Ďalej boli prítomní: ríšsky minister zahraničných vecí von Ribbentrop, štátny minister Meissner, generál Keitel, generál Brauchitsch, štátny tajomník Dietrich, štátny tajomník Keppler, minister Ďurčanský.
Vodca pozdravuje ministerského predsedu Tisa a v dlhšom výklade mu opisuje vývoj v Československu. Od jesene minulého roku zažilo Nemecko dve sklamania. Jedno zapríčinilo Československo, ktoré čiastočne vedené zlou vôľou, čiastočne, ako napríklad u Chvalkovského, pre slabosť, nezabránilo, aby sa politické pomery nedostali do koľají, neúnosných pre Nemecko. Len Nemecku môže Československo ďakovať za to, že ho ešte viac neokýptili. S najväčším sebazaprením sa Nemecko vzdalo jazykových ostrovov pri svojich hraniciach, len aby zabezpečilo Československu normálny životný priestor. Vďaky sa za to nedočkalo. Žiadny Čech nestratil v Nemecku zamestnanie. Naopak, prijali sme u nás mnohých Čechov. Nik im neskrivil ani vlas na hlave, nik ich neurážal, ani nenapadol. Celkom inak to vyzerá na českej strane. Čo najprísnejšie opatrenia pri prepúšťaní sa týkali Nemcov. Tisíce prišli o chlieb. Všade dochádza k všemožným provokáciám voči Nemcom a k ich diskriminácii. Nemci sú aj naďalej pod dozorom, takže ich situácia je ešte horšia ako pred septembrovou krízou. Tento vývoj nezodpovedá dohodám. V tlači sa Nemecko až do pred včerajška usilovalo o absolútne lojálny postoj. Tlač bola zdržanlivá a mnohé z toho, čo sa tam udialo, nezverejňovala, len aby udržala nezakalenú atmosféru. Zatiaľ v tom čase opätovne česká tlač prinášala nepriaznivé správy o Nemecku a určité orgány neustali vo svojom systematickom štvaní. Pokračovala letáková a ústna propaganda. Čechom sa navráva, že súčasný stav je len dočasný, opätovne sa medzi ľudom oživujú nádeje na zmenu nepriaznivú pre Nemecko. Vodca to už Chvalkovskému povedal a vytkol mu, že sa tu neustále prilieva olej do ohňa. Stredná Európa je daný, uzavretý hospodársky priestor, ktorý môže žiť len vtedy, ak je úplne pokojný. Potrebuje uvoľnenie. Geograficky je to už charakterizované tým, že Čechy a Morava sú obkľúčené Nemeckom a Nemecko vo svojom priestore nikdy nemôže strpieť ohnisko nepokojov.
V posledných týždňoch sa pomery stali neudržateľnými. Starý Benešov duch opäť oživol. Český ľud podnecujú k odporu. Situácia je neistá a nepokojná. A včera došlo k tým udalostiam v Brne a Jihlave. Kým my v Nemecku s Čechmi zaobchádzame dobre, v Československu to ide od desiatich k piatim. Takéto pomery nemôže Nemecko trpieť. Aj tamojší Nemci sa bránia, pretože nechápu, prečo by sa im malo vodiť ešte horšie ako predtým. Českú otázku sme vtedy vyriešili v súlade s našim svetonázorovým chápaním. Avšak ak toto riešenie nepovedie k úspechu, tak sme rozhodnutí vyriešiť ju bezo zvyšku, bez ohľadu na tieto ideologické zásady.
Druhým sklamaním pre nás je postoj Slovenska. V minulom roku stál Vodca pred ťažkým rozhodnutím, a to či má dopustiť obsadenie Slovenska Maďarskom, alebo nie. Vodca mal mylné predstavy, veril totiž, že Slovensko sa chce pripojiť k Maďarsku. Tento omyl vyplýval zo vzdialenosti medzi Slovenskom a Nemeckom a z prevahy väčších problémov, ktoré vtedy tento problém zatieňovali. Až počas krízy sa Vodca vzdal tohto názoru. Vtedy po prvýkrát počul a pozoroval, že Slovensko chce žiť vlastným životom. V Mníchove boli Vodcove rozhodnutia vedené nie mocensko-politickými ale národno-politickými záujmami. Urobil niečo, čo mu odcudzilo jeho priateľa Maďarsko, lebo tento princíp presadil aj proti vôli Maďarska. Tento svoj postup pred mesiacmi opätovne vysvetľoval.
A teraz poslal do Bratislavy ako svojho vyslanca Kepplera, ktorému Sidor vyhlásil, že je vojakom Prahy a bude sa vzpierať možnému odchodu Slovenska z československého zväzku. Keby to bol Vodca vedel už skôr, nemusel si znepriateliť svojho priateľa Maďarsko, ale mohol ponechať voľný priebeh všetkému, ako to prebiehalo.
Preto teraz dovolil prísť ministrovi Tisovi, aby tak v čo najkratšom čase získal jasno v tejto otázke. Nemecko nemá východne od Karpát žiadne záujmy. Vlastne by mu malo byť jedno, čo sa tam deje. Otázka stojí tak, či Slovensko chce žiť vlastným životom, alebo nie. On od Slovenska nič nechce. Svoj národ, ba ani jediného vojaka by nenasadzoval za niečo, čo slovenský národ vôbec nechce. Chcel by len konečne mať potvrdené, čo vlastne Slovensko chce. Nechce, aby mu Maďarsko predhadzovalo, že konzervuje niečo, čo vôbec nechce byť konzervované. Na nepokoje a demonštrácie sa vo všeobecnosti pozerá veľmi zhovievavo, avšak v tomto prípade sú nepokoje len vonkajším znakom vnútornej neistoty. To nebude trpieť a preto dovolil prísť Tisovi, aby vypočul jeho rozhodnutie. Ide už nie o dni ale o hodiny. Raz bol povedal, že ak sa chce Slovensko osamostatniť, on bude toto jeho snaženie podporovať, ba dokonca garantovať. Splní svoje slovo, ako náhle Slovensko jasne vysloví svoju vôľu po samostatnosti. Ak by však váhalo alebo sa nechcelo od Prahy odtrhnúť, tak on prenechá osud Slovenska vývoju, za ktorý už nebude zodpovedný. Potom už bude vystupovať len v nemeckom záujme, a ten neleží východne od Karpát. Nemecko nemá so Slovenskom nič do činenia. Ono nikdy nepatrilo k Nemecku.
Vodca sa pýta ríšskeho ministra zahraničných vecí, či k tomu chce ešte niečo dodať. Ríšsky minister zahraničných vecí zdôrazňuje aj vo svojom mene, že tu ide o rozhodnutie v rozmedzí hodín a nie dní. Predkladá Vodcovi práve doručenú správu, ktorá hovorí o pohyboch maďarských jednotiek pri slovenskej hranici. Vodca číta toto hlásenie, zmieňuje sa o ňom Tisovi a vyslovuje nádej, že sa Slovensko skoro a jasne rozhodne.
Tiso ďakuje Vodcovi za jeho slová. Už dávno túžil počuť z Vodcových úst, aký je jeho vzťah k jeho národu a jeho krajine a ako sa on pozerá na tieto problémy. Berie na vedomie, čo bolo povedané, a ubezpečuje, že Vodca sa na Slovensko môže spoľahnúť. Prosí o prepáčenie, že sa pod dojmom Vodcových slov nemôže okamžite jasne vyjadriť alebo dokonca prijať nejaké rozhodnutie. Chce sa so svojím priateľom vzdialiť a celú otázku si v pokoji premyslieť, no oni však preukážu, že sú hodní starostlivosti a záujmu, ktorý Vodca preukazuje ich krajine. Tým sa rozhovor skončil."
Po těchto rozhovorech v Berlíně byl Slovenský štát vyhlášen „Sněmem Slovenské země“ v Bratislavě dne 14.března 1939. Prvním a jediným prezidentem Slovenského štátu (Slovenská republika až od 21.června 1939) se stal Dr. Jozef Tiso. Tak vznikl nový stát pár měsíců před zahájením Druhé světové války a několik měsíců po Mnichovské dohodě (září 1938) na troskách Česko-Slovenské republiky (tzv. druhá republika) jako přímý důsledek zhoršující se mezinárodní politické situace a na hrubý nátlak nacistického Německa. Nově vzniklý stát byl již dříve okleštěn o jižní oblasti Slovenska a Podkarpatské Rusi, které zabralo v souladu s Mnichovskou dohodou Maďarsko a dále pak o území Oravy a Spíše, které zabralo Polsko.
Ke vzniku Slovenské republiky přispěla mimo jiné i neochota, či další důvody, ze strany pražské vlády ohledně uspořádání vztahů mezi Čechy a Slováky podle původní Pittsburské dohody z roku 1918. Vyrovnání se Slovensko dočkalo až za Druhé republiky (1938 – 1939), kdy v Žilině 6.října 1938 byla zformovaná autonomní slovenská vláda v čele s Dr. Jozefem Tisem (*1887 - +1947). Téměř všechna moc se na Slovensku soustředila do rukou politické strany HSĹS. Podobné autonomie se dočkala i Podkarpatská Rus.

Jozef Tiso a Adolf Hitler_1942
2. První Vídeňská arbitráž
Jednalo se o mezinárodní arbitráž, která jako přímý důsledek Mnichovské dohody byla svolána 2.listopadu 1938. Touto arbitráži byla Česko-Slovenská republika na nátlak Německa a Itálie nucena odstoupit svá jižní území o celkové výměře 11.830 km2 Maďarsku (10.307 km2 jižní Slovensko + 1.523 km2 na Podkarpatské Rusi) a dalších 226 km2 Polsku (především území Oravy a Spíše). A to i přesto, že západní mocnosti již v Mnichově garantovali hranice Česko-Slovenské republiky. Na tomto území žilo celkem 859.885 obyvatel z toho však bylo 276.287 slovenské národnosti, kteří se tak museli vystěhovat ze svých domovů nebo se stát součástí jiných zemí ovšem s riziky národnostních třenic. V listopadu také Německá Třetí říše zabrala dle Mnichovské dohody předmostí (Petržalka) hlavního města Bratislavy a nedaleký hrad Děvín o celkové výměře 37 km2 a 15.566 obyvatelích.

- červená barva - území zabrané Maďarskem po Vídeňské arbitráži
- modrá barva - území zabrané Maďarskem po Malé válce
3. POLITIKA
První slovenská republika byla od svého vzniku politickým a vojenským spojencem nacistického Německa, se kterým podepsala Ochrannou smlouvu, ve které Německo získalo právo umisťovat své vojenské jednotky v ochranném pásmu podél hranic s Protektorátem Čechy a Morava. V listopadu 1940 přistoupila k Paktu tří, tj. Osa Berlín-Řím-Tokio. Dalšími signatáři Paktu tří, bylo Německo, Itálie, Japonsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko. Dále se Slovensko v roce 1940 stalo součástí Paktu proti Kominterně (proti bolševismu), jehož dalšími členy bylo Německo, Itálie, Japonsko, Mandžukuo, Finsko a Španělsko. Slovenská republika byla uznána v průběhu její existence řadou zemí, především pak členskými státy Osy (Paktu tří) jako bylo Německo, Maďarsko, Itálie, Sovětský svaz (až po uzavření Sovětsko Německého paktu o neútočení ze srpna 1939), Vatikán, Švýcarsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Španělsko, Švédsko, Rumunsko, Bulharsko, Jugoslávie (později Chorvatsko), Mandžusko, Kostarika, Ekvádor, Salvador, čínská vláda v Nankingu, francouzská vláda ve Vichy…atd.
Vládnoucí politickou stranou bylo HSĽS (Hlinkova slovenská ľudová strana, v jejímž čele byl katolický kněz Dr Jozef Tiso, který byl od 26.března prezidentem Slovenské republiky. Značnou politickou moc však měl kromě prezidenta i premiér Vojtech Tuka (*1880 - +1946), který byl proti Tisově vůli vnucen na tento post Německem. Právě tento politik maďarského původu bez vědomí prezidenta vyhlásil válku Sovětskému svatu a kdo prosazoval konečné řešení židovské otázky.
Politický proud orientující se na Německo započal na Slovensku již v době vyhlášení autonomie v rámci ČSR. Nutno podotknout že až do smrti Andreje Hlinky v roce 1938 (zakladatel politické strany HSĽS – Hlinkova slovenská ľudová strana), byla jeho stranou HSĽS požadována autonomie pouze v rámci ČSR. Teprve po jeho smrti se v HSĽS začali formovat radikálnější požadavky s jednoznačnými separastickými tendencemi. Představitelé tohoto separastického proudu byly především Ferdinand Ďurčanský, Jozef M. Kirschbaum, Alexander Mach, Vojtech Tuka a Karol Sidor. Poslední zmiňovaný si však uvědomoval nebezpečí ze strany nacistického Německa a hledal oporu samostatného Slovenska v sousedním Polsku. Taktéž před Dr. Tisem odmítl vyhlášení samostatnosti pod Německem. Nicméně politika na Slovensku v letech 1938 – 1939 stále více směřovala k proněmecké zahraniční politice a v pohledu na vnitřní uspořádání směřovala k totalitnímu fašizujícímu režimu. Na autonomním Slovensku se to projevilo zejména nuceným sjednocováním politických stran, zmanipulovanými volbami s jedinou kandidátkou do Sněmu Slovenské země (18.prosince 1938), zesílením cenzury, zákazem vydávání opozičních tisků, zřízením úřadu propagandy, zřízením koncentračního tábora v ilavské věznici (nešlo o koncentrační tábor ve smyslu jak je chápán u nacistického Německa), pouličním výtržnostem, násilím, zastrašováním občanů Hlinkovými gardami, prvními protižidovskými akcemi a vyháněním občanu české národnosti atd. (po vyhlášení Slovenského státu bylo nuceno se vystěhovat do Protektorátu Čechy a Morava na 130.000 Čechů). Cíl vzniku samostatného Slovenského státu byl autonomní slovenskou vládou v čele s J.Tisem vyhlášen již v programu vlády, který byl slovenskému sněmu předložen 21.února 1939. Tento program byl v Praze chápán jako útok na existenci ČSR tak, jak bylo v rámci vyrovnání mezi Českem a Slovenskem deklarováno. Centrální vláda se nakonec rozhodla pro mocenský zásah za cílem udržení celistvosti ČSR. Proto byl na Slovensku v noci z 9. na 10.března 1939 vyhlášen výjimečný stav. Prezident Hácha odvolal slovenskou autonomní vládu. Vojenské a četnické složky obsadily na Slovensku klíčové pozice a internovali na 250 osob, převážně funkcionářů Hlinkových gard. Během zásahu nedošlo k žádným násilnostem ani lidským ztrátám. Vojenský zásah na hraně ústavnosti však měl opačný efekt, než jaký se od něj v Praze očekával. Na Slovensku to bylo chápáno jako útok na autonomní státoprávnost a nenašel zde žádnou podporu. Již během 24 hodin viditelně zkrachoval.

Hlinkovi gardy
4. Židovská otázka
Podle sčítání obyvatelstva z roku 1930 žilo na území Slovenska přibližně 135.000 obyvatel židovského původu, přičemž po 1.Vídeňské arbitráži v listopadu 1938 se přibližně 40.000 židů dostalo na odstoupená území, která zabralo Maďarsko. Již v Žilině 6.října 1938 při vyhlášení autonomie, byl v Manifestě slovenského národa úryvek:…“Vytrváme po boku národov bojujúcih proti marxisticko-židovskej ideológii rozvratu a násilia“ (Slovenská pravda 8.10.1938, s.1.). Radikálnější akce na sebe nenechali dlouho čekat. Po 1.Vídeňské arbitráži bylo na 7.500 židů deportováno na území, které po této arbitráži okupovalo Maďarsko. Stejně jako v Čechách i zde byl v židovstvu hledán obětní beránek, který byl zodpovědný za územní ztráty.
Židovská komunita na Slovensku se po vzniku autonomie velmi rychle dostala do pozice občanů druhé kategorie, kteří již nebyli pro elitu HSĽS partneři k diskusi a jednání o jejich osudu. V lednu 1939 pak vláda vytvořila komisi pro řešení židovské otázky, jejíž členem nebyl žádný zástupce židovské komunity na Slovensku (Slovenský národný archív, fond Úrad predsedníctva vlády, kartón 35, 747/39).
Mezi radikálním (Tuka, Mach) a umírněným křídlem (Tiso) v řadách HSĽS v otázce antisemitismu panoval především rozdíl v rychlosti vyřazování židovské komunity z občanského, politické, kulturního a ekonomického života na Slovensku. Umírněnější chtěli postupovat v omezení jejich postavení na 4%, což představovalo číslo vzájemnosti jejich počtu k majoritní komunitě. Radikálnější chtěli vyřadit židovskou komunitu za každou cenu bez jakýchkoliv ohledů. Důvod byl především ekonomický, protože podle zprávy vypracované Ústredným hospodárským úradom k 1.lednu 1941, bylo na Slovensku na 12.300 židovských podniků a celková hodnota židovského majetku představovala přibližně 38% slovenského národního bohatství.
V březnu 1939 vznikl Slovenský štát a řešení židovské otázky se stalo jednou z nejdůležitějších úloh v novém státě. Již v dubnu 1939 na základě vládního nařízení 63/1939 byla přijata první definice židovského občana, což se dostáváme k otázce řešení rasového původu. Toto nařízení dále již usměrňovalo počet židovských občanů v nikterých povoláních. Tento trend se postupně přitvrzoval. K radikálnímu obratu došlo v létě 1940, kdy Německo po svém vítězství na Západě určilo svým satelitním státům jasnou formu na řešení židovské otázky. V červenci 1940 se J.Tiso setkal v Salzburgu s A.Hitlerem, kde Německo autoritativně provedlo zásahy ve vládních a stranických funkcích na Slovensku a protlačila do čela radikálnější křídlo. Důsledkem tohoto jednání byl Slovenským sněmem odsouhlasen zákon 210/1940 s pověřením vlády na řešení židovské otázky v horizontu jednoho roku. Prezident tento zákon podepsal. V září 1940 pak byl vytvořen Ústredný hospodárský úrad (v čele s A.Morávkem), který přímo podléhal předsedovi vlády V.Tukovi. Tento úřad měl řešit hospodářské vyřazování židovského majetku. Na ministerstvu vnitra bylo vytvořeno tzv. židovské oddělení (14.oddělení). Právě toto oddělení od roku 1942 organizovalo deportace židů do vyhlazovacích táborů.
V letech 1940 – 1941 nastali rozsáhlé změny v židovské komunitě. Z přibližně 12.300 židovských podniků, jich bylo arizováno jen na 2.000, ostatní byly likvidovány. Taktéž na 100.000 ha půdy bylo odejmuto a stejně tak stovky domů. Pro židy, kteří tímto přišli o práci (cca 10.000) se Ústredný hospodárský úrad snažil zajistit rekvalifikaci, tento proces byl ale na počátku roku 1942 zastaven. O tom, že ztráta práce vedla k prudkému ekonomickému a sociálnímu propadu v židovské komunitě asi není třeba co dodávat. Na 64.000 židů zůstalo bez jakékoliv možnosti obživy. Dne 2.dubna 1941 byly vyhláškou ministerstva vnitra vytvořeny pracovní tábory a vládním nařízením 153/1941 pak vláda určila podmínky pro pracovní povinnost židů ve věku 18 až 60 let. V září 1941 existovalo na 80 pracovních středisek, kde pracovalo 5.440 židů. Snahy o vytvoření větších pracovních táborů narazili na nedostatek finančních prostředků a byli záhy opuštěny.
Deportace židů v roce 1942 byly vyvrcholením politiky antisemitismu slovenských politických orgánů, vlády, sněmu a Státní rady. Židé na Slovensku se tak stali velmi rychle objektem nacistického řešení. Slovenská strana tak přijala v březnu 1942 nabídku na vyvážení židů ze Slovenska na území okupovaného Polska. Již 2.prosince 1941 podepsal premiér Tuka v Bratislavě s německým vyslancem H.E.Ludinem dohodu o deportaci židů - slovenských státních příslušníků. Už tehdy se Tuka zavázal, že za každého deportovaného žida zaplatí 500,- RM. S otázkou deportací vystoupil předseda vlády Tuka a ministr vnitra Mach na zasedání slovenské vlády 3.března 1942. Následně Tuka na zasedání Státní rady 6.března 1942 prohlásil na téma deportace:….“Otázka Židov má byť vyriešená postupne vysťahovaním a to do oblasti Ukrajiny. Už nám aj označili, kde majú byť umiestnení. Židia tým, že opustia územie nášho štátu prestanú byť štátnymi občanmi Slovenskej republiky. So sebou môžu vziať na 14 dní jedenia. Slovenská republika je povinná s každým Židom odovzdať 500 RM. Vysťahovacia akcia Židov začne mesiacom marcom a končí asi v mesiaci auguste 1942. Bola však z našej strany vyhradená podmienka, aby Židia, ktorí sú prekrstení boli v novom domove umiestnení vo zvláštnych osadách od ostatných Židov separovane, kde budú mať svojích duchovných a svoje kostoly“.
Na zasedání vlády 24.března 1942 přednesl ministr vnitra A.Mach návrh na ústavní zákon y vystěhování židů, který byl zaslaný na jednání Sněmu Slovenské republiky. Sněm ústavní zákon 68/1942 o vystěhování Židů projednal až 15.května 1942, přičemž byl do zákona vložen paragraf, který umožňoval části židů z důvodu sociální potřeby zůstat (určitá specifická povolání atd.). Dále prezident republiky mohl udělit vyjímky, přičemž J.Tiso udělil na 1.000 vyjímek, které od deportace ochránili cca 4.000 židů. Od března do října 1942 bylo ze Slovenska provedeno 58 transportů, přičemž bylo deportováno 57.628 židů (2/3 všech židů na Slovensku). Až na pár stovek z tohoto počtu ostatní zahynuli. Deportování podle ústavného zákona byli zbaveni státního občanství a mohli s sebou vzít max. 50 kg potřebného majetku (který byl přesně určen). Slovenská vláda za každého deportovaného zaplatila jako osidlovací příspěvek 500,- RM (přibližně tehdejších 5.000,- Ks). Ústavní zákon následně legalizoval deportace. V srpnu 1942 před odchodem posledních tří transportů vystoupil v problematice Židovstva na dožínkových slavnostech v Holíči i prezident J.Tiso:… „Ešte by som sa zmienil o jednej otázke, ktorá sa spomína, a to o otázke židovskej. Vraj, či je to kresťanské, čo sa robí. Je to ľudské? Nie je to rabovka? Ale pýtam sa ja: Je to kresťanské, keď sa národ slovenský chce zabaviť svojho večného nepriateľa, Židia? Je to kresťanské? Láska k sebe je príkazom božím, a tá láska k sebe mi rozkazuje, aby som od seba odstránil všetko to, čo mi škodí, čo mi ohrožuje život. A že Slovákovi židovský živel ohrožoval život, myslím, o tom nikoho netreba presvedčovať. Nedávno naši páni dostali do rúk starú knihu, v ktorej boly popísané mestá uhorské i hornouhorské. Tam bolo napísané, koľko vtedy v roku 1840 bolo Židov na Slovensku v mestách. Vo veľkých mestách, ako je Žilina, Nitra a iné, bolo vtedy 30-40 Židov. A za 100 rokov sa to zdesaťnásobilo! Bolo ich stále viac a akých! Nie na poli, ale v úradoch, v bankách a na všelijakých vysokých miestach sedeli Židia. Títo odčerpávali dôchodok slovenskej zeme, slovenskej práce pre seba. Mali sme zistené, že 38% národného dôchodku mali Židia. Vtedy, keď tri milióny národa maly 62%, vtedy 5% Židov malo 38% národného dôchodku! A ten pomer medzi národom a židovstvom sa stále rozširoval. Bolo by to vyzeralo ešte horšie, keby sme sa neboli vzchopili v čas, keby sme sa neboli od nich očistili. A urobili sme tak podľa príkazu božieho: Slovák, shoď, zbav sa svojho škodcu!“ Stanovisko radikálů a umírněných se tímto dostalo na stejnou úroveň.
Na Slovensku po deportacích zůstalo necelých 20.000 židů. Před deportacemi uteklo do sousedního Maďarska kolem 6. až 8.000 židovských občanů a dalších cca 2.000 se skrývalo na území Slovenska. Na podzim 1944 po potlačení SNP (Slovenské národní povstání) a po příchodu německých vojsk na území Slovenska, se opět započalo s deportacemi židů do vyhlazovacích táborů. Realizaci tentokráte přenechala slovenská strana plně v rukou nacistického Německa. Tudíž již nebyla respektována žádná další vyjímka. Ze Slovenska tak v druhé etapě 1944 – 1945 bylo deportováno dalších 13.500 židů, přičemž asi 1.000 bylo popraveno ještě na území Slovenska. Přibližně 10.000 dalších židovských občanů se zachránilo díky pomoci slovenských občanů.

Deportace Žídů
Zdroje:
Ivan Kamenec – Slovenský stát – 1992
http://www.druhasvetovavalka.nazory.cz
http://www.altermedia.info
http://www.holocaust.cz
http://www.cz.altermedia.info
http://www.ww2wings.com
http://www.fronta.cz
http://www.wikipedia.org