Armádní stíhací letoun Nakajima typ 2 (Ki-44) Shoki

Moderátor: Hans S.

Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Já neříkám že by Ki-44 představovaly nějako větší překážku, ono při té převaze a jejich počtech ani nemohly. Ale jejich likvidace byla těžší a ztrátovější. Bohužel máš pravdu, že nasazení Shoki jsou dost málo popsaná historie.

Japonci zpočátku zkoušeli nějakou ochranu nádrží pomocí bavlněné masy, snad jí byly vyplněny nádrže či co, bohužel jsem k tomu nalezl jen velmi málo...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

YAMATO píše:ale mnohé nasvědčuje, že byly pro Spojence v době jejich ofensiv o dost těžší cíl než např. Ki-43 či A6M.
YAMATO píše:Já neříkám že by Ki-44 představovaly nějako větší překážku, ono při té převaze a jejich počtech ani nemohly. Ale jejich likvidace byla těžší a ztrátovější.
Tak teď už vážně nevím - myslíš tedy že to byla, nebo že to nebyla větší překážka, než ostatní letouny? :)
Z čeho konkrétně vycházíš, když tvrdíš, že Ki-44 na tom v přímé konfrontaci s hlavní silou nepřítele byly nějak výrazněji lépe, než Ki-43 a A6M? Když jsem si teď znovu přečetl kapitolu "Stíhačka Ki-44 dorazila do Číny" (Hata, Izawa, Shores), tak ta letadla mají podobné ztráty, jako Ki-43.
YAMATO píše:Japonci zpočátku zkoušeli nějakou ochranu nádrží pomocí bavlněné masy, snad jí byly vyplněny nádrže či co, bohužel jsem k tomu nalezl jen velmi málo...
Jo, stěny mohly být opatřeny nějakými bavlněnými potahy. Trochu zatáhnout (a omezit tak únik paliva) by se to mohlo.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Předpokládám, že myslíš začátek kariéry Ki-44. Viz. výše...šok z naprosto nového stroje s do té doby nevídanými vlastnostmi atd. Počítám, že nejprve zkoušeli kalsické bojové postupy, podobně šúpatně dopadli, když to takto zkusili s Ki-45. Teprve využitím kladů těch strojů a úpravou taktiky tak, aby byly zápory poníženy začaly přicházet úspěchy.

Začínáme moc slovíčkařit a mlátit prázdnou slámu...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Ki-44 do Číny dorazily v rámci 85. sentai 3. 7. 1943 a kapitola popisuje jejich působení do července 1944. Tedy nemyslím začátek bojové kariéry, ale období, kdy ten letoun měl být na absolutním vrcholu.

Ki-45 byly v háji neustále - tam nebylo co vylepšovat. I s použitím moderních taktik by dopadaly jako Bf 110, nebo spíš hůře. To byla prostě špatná koncepce, slepá ulička vývoje.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Hm, pak koukám co zdroj to jiné hodnocení. To je z Krvavých jatek? Na ty se teď chystám v rámci potopení svazu Z, tak to omrknu. Další debata je zatím zbytečná...

Ki-45: ale houby, že by to bylo spíš nevhodné nasazení? Proti B-29 nic lepšího v dostatečných počtech do konce války neměli. A tam určitě v háji nebyl, i přes absenci radiolokátoru byl dost účinný. Ve dne ostatně také. Kvůli tomu, že jej zpočátku nasadili blbě mi přijde poněkud zkratkovité jej takhle odsoudit.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Ne, z Krvavých jatek ne. Je to ta hrozně přeložená (ale jinak moc pěkná) publikace Jednotky stíhacích letadel japonské armády a jejich esa 1931 - 1945

Tam jsou uvedeny snad všechny operace japonských armádních jednotek od Číny po konec druhé světové. Včetně nároků a ztrát, byť to je uvedeno jen v textu a ne v tabulce. V knize není ani tak celkové hodnocení letadel, jako spíš čistá čísla nároky vs. ztráty. Je tam ale i dost poznámek o počátcích tvorby moderní taktiky, nebo třeba i o požadavku přezbrojení právě na Ki-44, protože s Ki-43 se daly špatně plnit některé bojové úkoly (byť tohle bylo zmíněno zrovna v souvislosti s útoky na pozemní cíle).

Ki-45 mohl být úspěšný jen pokud se nesetkal s výkonnými "lehčími" stíhačkami. Úplně stejně, jako Bf 110. Během původního nasazení měly Ki-45 ztráty obrovské a nevím nic o tom, že by později jejich setkání s konvenčními stíhačkami dopadala nějak lépe.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

To si schovej k Ki-45, který poměrně brzo dokončím. Nicméně opakuji...chybou bylo jeho nasazení proti běžným stíhačkám. Podle tvé logiky by pak byl slepou uličkou i Beaufighter, Mosquito, Ju 88 C/R/G a další...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

YAMATO píše:To si schovej k Ki-45, který poměrně brzo dokončím. Nicméně opakuji...chybou bylo jeho nasazení proti běžným stíhačkám.

Souhlasím. Byl tak ale nasazován docela dlouho.
Podle tvé logiky by pak byl slepou uličkou i Beaufighter, Mosquito, Ju 88 C/R/G a další...
Psal jsi o Ki-45: "Teprve využitím kladů těch strojů a úpravou taktiky tak, aby byly zápory poníženy začaly přicházet úspěchy."

Jenže ani sebelepší změna taktiky jim pomoci nemohla, pokud nebyl skutečně radikálně změněn způsob nasazení (což později byl), resp. změněno určení letounu. Pod taktikou osobně chápu taktiku leteckého boje.
To, že byl letoun úspěšný jako noční stíhač nemá s taktikou co do činění. Koneckonců ten Bf 110 jsem tam neplácl jen tak - Ki-45 je k němu vhodnou paralelou.
Slepou uličkou vývoje byla snaha o stavbu denního stíhacího letounu této koncepce a předpoklad, že při konfrontaci s lehkými letouny stejného určení obstojí.

Nicméně myslím, že oba mluvíme o tom samém, jen trochu jinými slovy. Nechal bych tuhle diskusi až právě na ten Ki-45. Ta dvoumotorová letadla jsou vůbec vděčným tématem diskusí :)
Uživatelský avatar
Saburo
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 213
Registrován: 12/8/2012, 19:31

Re: Armádní stíhací letoun Nakajima typ 2 (Ki-44) Shoki

Příspěvek od Saburo »

Na blogu www.aviationofjapan.com se někdy v minulosti objevila informace o zrekonstuované a letuschopné Ki-44. Je to v podstatě nové letadlo, asi kolem 80% dílů má být nově vyrobených, ten vrak který zrekonstruovali byl bohužel v tak špatném stavu. No nic to nemění na faktu, že by se jednalo o jediný dochovaný kus této stíhačky.
Nahrál jsem do zdejší galerie foto, snad ho admin schválí a bude pak moct být tady (vojenské letectvo-letadla různá).

p.s. nic ve zlém, ale zdejší "redakční systém" nebo jak se tomu říká, je jednoznačně ten nejhorší a nejméně user friendly co jsem kdy zažil...
Obrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Re: Armádní stíhací letoun Nakajima typ 2 (Ki-44) Shoki

Příspěvek od Hans S. »

Saburo píše:p.s. nic ve zlém, ale zdejší "redakční systém" nebo jak se tomu říká, je jednoznačně ten nejhorší a nejméně user friendly co jsem kdy zažil...
Hlavně, že je aspoň v něčem NEJ :)
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Armádní stíhací letoun Nakajima typ 2 (Ki-44) Shoki

Příspěvek od jarl »

Saburo píše:Nahrál jsem do zdejší galerie foto, snad ho admin schválí a bude pak moct být tady (vojenské letectvo-letadla různá).
Obrázky nahrávej do Alba a budeš je moci sám vložit do svého příspěvku. Návod najdeš zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=1&t=5875
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Armádní stíhací letoun Nakajima typ 2 (Ki-44) Shoki

Příspěvek od Zemakt »

Já jsem je pro jistotu nenašel ani v galerii :???: .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Saburo
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 213
Registrován: 12/8/2012, 19:31

Re: Armádní stíhací letoun Nakajima typ 2 (Ki-44) Shoki

Příspěvek od Saburo »

Nejdříve ten obrázek musí schválit admin, pak se bude vidět v galerii a já (nebo admin) na něj sem dám odkaz, s tím problém nemám. Ale ty ostatní věci?
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Armádní stíhací letoun Nakajima typ 2 (Ki-44) Shoki

Příspěvek od Zemakt »

To ostatní se tváří huř než ve skutečnosti je, chce si to jenom ošahat.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Stíhací letouny“