O.T.M.A
Napsal: 3/1/2009, 20:12
O.T.M.A
Olga – Taťána – Marie - Anastázie
Poslední ruské velkokněžny
"Milé a krásné bylo, že i v životě i v okamžiku své smrti zůstaly spolu,"
Julia "Lili" Dehn, blízká přítelkyně carevny Alexandry Fjodorovny[/align]
O.T.M.A bylo původně heslo, které určil car Mikuláš II. jako klíč k pokladnici, v níž se nacházely nejkrásnější a nejcennější šperky Romanovské dynastie. Vzniklo spojením počátečních písmen v křestních jménech všech čtyř carových dcer - Olgy, Taťány, Marie a Anastázie. Symbolizovalo jejich jednotu, vzájemnou lásku a sounáležitost. Když posílaly dopis svým příbuzným, nepodepisovaly se jednotlivými jmény, napsaly pouze O.T.M.A..

1. STRUČNĚ O ŽIVOTĚ O.T.M.A
Rodiči čtyř princezen a careviče Alexeje byli poslední ruský car Mikuláš II. Alexandrovič (syn cara Alexandra III. Alexandroviče a carevny Marji Fjodorovny- vlastním jménem Marie Sofie Frederiky Dagmar Dánské) a carevna Alexandra Fjodorovna (rozená Alix, kněžna Hessensko -Darmstadtská).
Vyrůstali v harmonické rodině, rodiče tvořili skvěle se doplňující dvojici s dobrým vztahem a zápalem pro rodinu. Zklamání jim přinesl pouze osud: v Romanovské dynastii bylo zvykem, že se rodí více chlapců než děvčat. U carových bratrů i bratranců vše probíhalo dle tohoto nepsaného zákona, jen ve vládnoucí větvi se narodily po sobě čtyři dívky. Páté dítě carského páru byl vytoužený chlapec Alexej, v jehož existenci se mezi lidem přestalo věřit. Všichni očekávali další dceru. Carovo nadšení nešlo popsat, konečně se dočkal syna a několik hodin se modlil k Bohu, aby mu poděkoval.
Časem se zjistilo, že dostal darem otrávené jablko. Carevič trpěl dědičnou formou hemofilie, která ho odsoudila ke krátkému životu. Tato nemoc způsobuje poruchy ve srážlivosti krve, nemocného stravují časté záchvaty krvácení do kloubů a svalů, které se nedá nijak zastavit. I bez pomoci bolševiků by se dlouhého života nedočkal, ale jen díky nim mu bylo souzeno zůstat navždy jen následníkem trůnu.
Výchova carských dětí byla velice přísná. Nebyly rozmazlovány, jak se o nich tradičně říká. Spaly v hromadných ložnicích- dvě nejstarší a dvě nejmladší dívky spolu, postele byly tvrdé a bez polštářů. Každé ráno se koupaly ve studené vodě a ve volném čase vyšívaly, háčkovaly nebo vykonávaly jiné domácí práce. Krajky velkokněžen se poté prodávaly.
Alexejova nemoc zapříčinila hluboké deprese a hysterii carevny.
Najednou pro ni nic neznamenaly předchozí děti, měla plnou hlavu Aljoši a snažila se ho zachránit. Nemoc byla jedním z hlavních důvodů, proč se u dvora objevil záhadný sibiřský mužik Grigorij Jefimovič Rasputin. Svými řečmi dokázal přesvědčit carevnu, že on jediný může jejímu synovi pomoct. Rasputinův vliv na carský pár dosáhl ohromných rozměrů, dokonce se s ním měla radit Alexandra o všem, co odposlouchala z tajného balkónku, z něhož bylo dobře slyšet vše, o čem se diskutovalo v carově kanceláři.
V carském paláci je carevnin favorit Rasputin 30. prosince 1916 zavražděn. Jeho skandální život plný alkoholu a žen spojil člena parlamentu Vladimira Puriškeviče a knížete Felixe Jusupova, manžela velkokněžny Iriny Alexandrovny ( dcery Xenie Alexandrovny - nejstarší z dcer cara Alexandra III.). Jeho smrt je opředena moha legendami, říká se, že přežil účinky otravy cyankáli, jeho vrazi ho proto museli ještě třikrát střelit a potom jeho tělo hodit do řeky Něvy..
Po smrti Rasputina čekala na carevnu další rána. Zemi ovládl teror a tisíciletému carství odzvonilo. Převrat nazývaný Únorový se v měsíci únoru odehrál pouze v Rusku, kde touto dobou ještě platil starý juliánský kalendář. Evropa jej zaznamenala podle gregoriánského kalendáře 15. března.
Mikuláš II. byl nucen abdikovat a k moci se dostává liberálně-demokratická strana vedená menševikem - knížetem Georgijem Georgijevičem Lvovem. Je vytvořena Prozatímní vláda, ale bolševický směr nebyl s tímto výsledkem spokojen. Vládu proto doplňují představitelé chudších vrstev, dělníci a armáda – nastává období dvojvládí. V létě 1917 střídá knížete Lvova ve vedení strany Alexander Fjodorovič Kerenskij. Bolševici semknutí kolem Vladimira Iljiče Lenina tajně plánují další státní převrat.
Poté, co se musel car nedobrovolně vzdát trůnu, věznili ho s rodinou v Carském Sele. Na přání bolševiků je deportován na Sibiř, do města Tobolsk. Doprovázelo je služebnictvo, kuchař, dvorní dámy a osobní lékař Botkin. Na Sibiři zastihl carskou rodinu další převrat.
6. 11. 1917, v předvečer převratu, se Lenin dostává do Petrohradu. Druhý den 7. listopadu je zahájena Velká říjnová socialistická revoluce (dle juliánského kalendáře 25. října, odtud název říjnová) .. V noci je dobyt Zimní palác, vedení Prozatímní vlády pozatýkáno, všechna důležitá místa obsazena, bolševici naplňují svůj sen..
V dubnu a květnu roku 1918 byli Mikuláš s Alexandrou a dcerou Marií převezeni do Jekatěrinburgu, další děti dorazily o pár týdnů později.
17. července téhož roku nechalo vedení bolševiků celou carskou rodinu postřílet. Zemřela s nimi i Alexandřina komorná Anna Stěpanovna Děmidova, kuchař Ivan Michajlovič Charitonov, lokaj Alexej Jegorovič Trupp a osobní lékař Jevgenij Sergejevič Botkin.
O posledních ruských velkokněžnách, které byly zastřeleny v domě průmyslníka Nikolaje Ipaťjeva přejmenovaného na "Dům zvláštního určení", se hovoří nejčastěji v souvislosti s tím, jestli nějaká z nich dokázala přežít utajovanou operaci bolševiků. V průběhu první poloviny 20. století se co chvíli objevila v médiích zpráva, že se podařilo vypátrat hledané carské děti. Řada žen se vydávala za zmizelé velkokněžny (nejslavnější ze všech byla Anna Anderson a její převlek za nejmladší Anastázii), ale žádné to nebylo nikdy oficiálně potvrzeno.
V ruském městě Jekatěrinburg, které bylo později překřtěno Rudými na Sverdlovsk, se mnoho let pátralo po ostatcích carské rodiny. Roku 1991 proběhl první velký výzkum hromadného hrobu, kde měla být pohřbena Mikulášova rodina. Během výzkumu se zjistilo, že schází kostra careviče Alexeje a jedné z jeho starších sester- Marie nebo Anastázie. Svět zaplavila vlna radosti, že bolševici neměli odvahu zastřelit všechny a slitovali se.
23. srpna 2007 byly nedaleko Jekatěrinburgu, v místech popisovaných pamětníkem a pravděpodobným carovrahem Jurovským, objeveny dvě částečně spálené lidské kostry. Lékaři potvrdili, že se jedná o chlapce ve věku 10 až 13 let ( Alexejovi bylo právě třináct let) a dívku starou přibližně 18 až 23 let ( Anastázii bylo roku 1918 17 let a Marii o dva roky více). Spolu s lidskými ostatky byly nalezeny střípky skla, stříbra a zlata.
V prosinci 2007 začali vědci s testy, které měly pomocí DNA odhalit příslušnost obou dětí do Romanovského rodu. 30. dubna 2008 vynesli lékaři verdikt: obě nalezená těla patří s naprostou jistotou pohřešovaným dětem Mikuláše II.. Jeho rodina byla tedy kompletní, on a jeho žena a všech pět dětí byli roku 1918 zavražděni a nikomu se nepodařilo utéct. Stále existují lidé, kteří budou tvrdit, že výzkum byl jeden velký podvrh a malá Anastázie přežila. Legenda je to bezpochyby krásná, ale nechme ji dětem.
Na místě Ipaťjevova domu byl roku 2003 postaven Chrám na krvi, kde můžete navštívit i přilehlou galerii o carově nejbližších. V roce 2000 byli také všichni členové carské rodiny prohlášeni pravoslavnou církví za svaté..
Ostatky panovníka a jeho dětí byly po osmdesáti letech vyzvednuty z hromadného a neoznačeného hrobu a přeneseny do Petrohradu, kde byly slavnostně pohřbeny v katedrále svatého Petra a Pavla nacházející se uvnitř Petropavlovské pevnosti.
1. října 2008 rozhodl Nejvyšší soud Ruské federace, že rodina cara Mikuláše bude omilostněna a zbavena titulu nepřítel lidu. Mluvčí soudu prohlásil, že byli nespravedlivě pronásledováni a jejich jména by měla být očištěna.

oficiální portrét carské rodiny, na snímku je se čtyřmi velkokněžnami i carevič Alexej
Řekli jsme si, jak to skončilo. Vraťme se v čase zpátky do Carského sela u na počátku 20. století, kdy se revoluce pouze plánovala a car Mikuláš se radoval se svých dětí.
2. ŽIVOTOPISY CAROVÝCH DCER
JEJÍ CARSKÁ VÝSOST, VELKOKNĚŽNA OLGA NIKOLAJEVNA ROMANOVA
Prvorozená dcera cara Mikuláše II. Alexandroviče a carevny Alexandry Fjodorovny
(1895 – 1918)
Olga, v rodině přezdívaná Olja či Oljenka, se narodila 3. listopadu (podle nového způsobu počítání kalendáře 15. listopadu) roku 1895 kolem deváté hodiny ráno v Alexandrovském paláci v Carském selu. Mikuláš nejprve litoval, že dítě není chlapec, ale nakonec byl rád, že mu Bůh seslal zdravé dítě.

Olga Nikolajevna
Pokřtili ji 26. listopadu roku 1895, jméno Olga mělo v rodině dlouhou tradici. Jeho první slavnou nositelkou byla kněžna Olga ( žena knížete Igora, první vládkyně Kyjevské Rusi a první žena, která se nechala pokřtít.).
Modrooká dívka se ráda vzdělávala; naučila se mluvit plynně francouzsky, anglicky, německy a pochopitelně rusky. Vynikala ve hře na piáno. Naučila se logicky uvažovat a vždy rychle zhodnotila situaci kolem sebe. Po večerech si četla knížky, její nejoblíbenější byli Bídníci, a učila mladší sourozence. Vyčítali jí přílišnou upřímnost, otevřenost a touhu si vždy hájit svůj názor a hádat se kvůli němu. Se svou matkou nikdy příliš dobře nevycházela a často se hádaly, proto také většinou nestály na portrétech vedle sebe.
Byl jí přidělen 3. jelizavetogradský husarský regiment, kterému velela a sama jej připravovala pro vojenskou službu.
Od jejího narození se přemýšlelo, za koho ji provdají. O prvorozenou dceru ruského cara byl velký zájem. Nejváženějšími kandidáty byli: velkokníže Dmitrij Pavlovič (syn Pavla Alexandroviče a vnuk Alexandra II.); rumunský korunní princ Karel; Edvard, princ z Walesu ( nejstarší syn anglického krále Jiřího V.) a srbský korunní princ Alexander. Velkokněžna však vybrané mladíky odmítla a prohlásila, že si vezme jedině Rusa, a to takového, ke kterému by cítila fyzickou přitažlivost.
Laskavá Olga se během první světové války dobrovolně zapojila do Červeného kříže a pracovala jako zdravotní sestra. V roce 1915 svou práci opustila, ze záplavy krve a nevyléčitelných raněných ji schvátily těžké deprese a migrény. Nemohla odpustit rodičům, že jí nedovolili si vzít jednoho vojáka, o něhož pečovala ve špitále. Na oplátku se rozhodla, že si nikdy nevybere jediného z nabízených ženichů. Zájmu o charitu se nezřekla, posílala každý měsíc vysoké finanční částky na pomoc chudým a postiženým dětem.
Roku 1917 byla dívka se svou rodinou zatčena a uvězněna. Ve svých komnatách se pustila do literární činnosti, psala krátké básně pro jednotlivé členy rodiny a modlitby, v nichž žádala Boha o odpuštění.
Po převozu do Jekatěrinburgu ztratila víru ve vysvobození, uzavřela se před světem a téměř přestala mluvit. Za necelé tři měsíce v sibiřském zajetí velmi zhubla, svou bledostí připomínala ducha. Smířila se svým osudem, tušila, že ji čeká jen smrt. Předčítala příbuzným z Bible a jiných náboženských knih, k nimž přidávala i své vlastní modlitby.
Z noci na 17. července roku 1918 byla se svou rodinou zastřelena na přímý rozkaz nejvyššího bolševického vedení v Moskvě. Vojáky vedl čekista Jakov Jurovskij. Mikulášovy příbuzné nahnali do sklepa, kde je rozestavěli jako při focení, dokonce přinesli i židli pro careviče Alexeje, který téměř nemohl chodit. O plánované vraždě neměli ani ponětí. Po přečtení rozsudku smrti měl údajně svržený panovník nechápavě vykřiknout: "Cože?" . Čekisté ho však připravili o odpověď. Nejstarší dceru trefili přímo do srdce, byla tedy ušetřena potupné smrti mezi bajonety.
Nejmilejší dceři Mikuláše II. bylo dvaadvacet let. Její nadějná budoucnost a šťastný život, který jí předpovídali, když se narodila, se Olze nikdy nesplnil.
JEJÍ CARSKÁ VÝSOST, VELKOKNĚŽNA TAŤÁNA NIKOLAJEVNA ROMANOVA
Druhá dcera cara Mikuláše II. Alexandroviče a carevny Alexandry Fjodorovny
(1897 – 1918)
Velkokněžna Taťána (neboli Tánuška, jak na ji volaly sestry) se narodila 10. června roku 1897 Alexandrovském paláci v Petrodvorci. Pokřtili ji 20. června 1897 v kapli svatého Petra a Pavla v Petrodvorci. Jméno Taťána měla údajně získat podle hrdinky v Puškinově románu Evžen Oněgin, v Romanovském rodě se nevyskytovala žádná jiná žena téhož jména.

Taťána Nikolajevna
Podobala se svým vzhledem matce Alexandře, mluvilo se o ní jako o nejkrásnější ze všech carových dcer. Rodinné známé popisovaly dívku jako velmi pracovitou, přizpůsobivou a elegantní. Podobně jako Olga hovořila francouzsky, anglicky a německy. Z ručních prací ovládala háčkování, vyšívání a pletení. Milovala módu a navrhovala pro rodinu šaty.
Přidělili ji pod správu 8. Vozněsenský jízdní regiment, s nímž se účastnila výcviku a vojenských přehlídek. Dosáhla hodnosti plukovníka.
Vždy si vážila své matky a starala se o ni, za což si vysloužila její největší přízeň. Když byl carevič nemocný nebo utrpěl nějaký úraz, byla ta právě Taťána, kdo se o něho vedle matky pečoval, četl mu knihy a hrál si s ním. Byla výrazně nábožensky založená, předčítala úryvky z Bible a přepisovala si nejzajímavější pasáže do svého deníku.
Roku 1914 vstoupila se svou starší sestrou do Červeného kříže a pomáhala raněným z první světové války. Doktoři ji chválili pro její obratnost, říkali, že by z ní byla dobrá lékařka. Kvůli nízkému věku ji však nepustili ke složitějším případům. Jako zdravotní sestra pracovala do roku 1917, kdy byla s celou rodinou zatčena.
Jako jediná si nestěžovala na nové podmínky a nevyhýbala se strážím. V Jekatěrinburgu se stala důležitou spojkou mezi hlídači a carskou rodinou. Díky ní zjistili, jaká mají práva a jaká pravidla musí dodržovat. Bavila se s bolševickými vojáky, vyptávala se na jejich rodiny a zjišťovala, jak vypadá město za bránou domu. Před rodinou skrývala své obavy, že by nemuseli vyváznout živí a naopak s nimi živě diskutovala o budoucím životě v Anglii, kde budou žít, až je zachrání. O Alexeje, který potřeboval pravidelně léky a speciální péči, se starala a hrála s ním karty. Carevně Alexandře nezbývaly síly, musela se pohybovat na kolečkovém křesle. Své poslední odpoledne 16. července strávila s matkou, četla jí z knihy proroka Ámose a povídala si s ní.
Z noci na 17. července roku 1918 byla Taťána Nikolajevna zastřelena spolu se svými příbuznými. Na rozdíl od Olgy nesmírně trpěla, všechny sestry a jejich matka si všily do korzetů diamanty a těžké šperky, které je chránily jako "brnění" a způsobily, že se od nich některé kulky odrazily. Čekisté zpanikařili: poprava měla proběhnout co nejrychleji a v naprostém utajení a ty zatracené velkokněžny ne a ne umřít. Když jim došly poslední náboje, doběhli pro bajonety, kterými přeživší dívky ubodali. Nejmilejší dceři Alexandry Fjodorovny bylo pouhých jednadvacet let.
JEJÍ CARSKÁ VÝSOST, VELKOKNĚŽNA MARIE NIKOLAJEVNA ROMANOVA
Třetí dcera cara Mikuláše II. Alexandroviče a carevny Alexandry Fjodorovny
(1899 – 1918)
Marie (v ruštině Marja) a pro sestry Máša se narodila 14. června (v novém způsobu počítání kalendáře 27. června) roku 1899 v Petrodvorci okolo poledne. Fakt, že se carevna Alexandra porodila již třetí dceru a žádného následníka trůnu, vyvolal se společnosti vlnu nespokojenosti. Carova manželka nebyla zdaleka tak silná jako před lety, často omdlévala a byl div, že se vůbec mohla Marie dožít dospělosti. Pokřtěna byla 9. července v místě narození.

Marja Nikolajevna
Třetí carova dcera přitahovala zájem okolí, byla dobrosrdečná a laskavá. Její rysy se podobaly spíše ruským než německým předkům. Nejkrásnější byly její velké modré oči, přirovnávali ji k andělům malíře Sandra Botticelliho. Rozuměla si nejvíc s nejmladší Anastázií, se kterou sdílela společnou ložnici. Snila o tom, že si vezme ruského vojáka a bude s ním mít mnoho dětí.
Jazyky ovládala stejné jako její sestry, jen se nikdy nenaučila německy. Vyšívala, četla a dobře malovala, zajímavostí bylo, že vždy kreslila jen levou rukou. Hodně času trávila se svým dědečkem- carem Alexandrem III. Alexandrovičem, k němuž ji svazovala rodinná podoba a nezvyklá síla. Jako malá dokázala Marie bez potíží zvednout svou učitelku na ramena. Jejím regimentem byl ustanoven 6. Kazaňský dragounský, milovala společné přehlídky.
V době vypuknutí světové války byla příliš mladá na to, aby se mohla stát zdravotní sestrou. Místo toho debatovala se svými vychovatelkami o politice. Občas jí dovolili navštívit raněné v nemocnici, poslouchat jejich zážitky a hrát s nimi biliár.
Po pádu impéria jela z rodiči do Jekatěrinburgu, zbývající členové rodiny přijeli později. Ve svém zajetí dále kreslila a svá díla ukazovala bolševickým vojákům.
17. července roku 1918 byla se svou rodinou zavražděna. Všité šperky přivodily Marii bolestivou smrt, zranění po kulkách nebyla smrtelná a proto ji následně bodali bajonety. I to však velkokněžna přežila, ležela mezi svou rodinou živá dokud jí nenahmatali při kontrole tep. Dívka vykřikla a neméně zděšený voják ji mlátil pěstmi tak dlouho, dokud nezmlkla. Její tvář údajně po smrti nebylo možno rozpoznat.
Marii Nikolajevně bylo devatenáct let.
JEJÍ CARSKÁ VÝSOST, VELKOKNĚŽNA ANASTÁZIE NIKOLAJEVNA ROMANOVA
Nejmladší dcera cara Mikuláše II. Alexandroviče a carevny Alexandry Fjodorovny
(1901 – 1918)
Anastázie byla nejmladší ze čtyř carových dcer, narodila se 5. června (dle nových pravidel kalendáře 18.června) roku 1901 v Petrodvorci okolo šesté hodiny ráno. Když přinesli Mikulášovi zprávu, že i jeho čtvrté dítě je dcera, vydal se panovník na dlouhou procházku, aby si v klidu utřídil myšlenky a poté mohl předstoupit před svou ženu.
Jméno Anastázie znamená v překladu "Vstanu z mrtvých", docela příznačné pro její osud.. Dívku pokřtili 30. června v petrodvorské kapli svatého Petra a Pavla.

Anastázie Nikolajevna
Velkokněžna byla ze svých sourozenců zdaleka nejmenší, což jí vyneslo rodinnou přezdívku Malenkaja tj. Maličká. Ze své výšky ani věku se netrápila, naopak byla nejveselejší a nejživější. Alexandra jí přezdívala Šotek. Když se Anastázie nudila, podrážela nohy sluhům.
Učení jí nebavilo, francouzsky mluvila sice perfektně, ale gramatiku nepovažovala za důležitou, a proto se ji neučila. Energická dívka se vyžívala v konverzaci, kreslení, fotografování a herectví. Svými vtipy bavila celou rodinu až do své předčasné smrti. Hrála na piáno, balalajku i kytaru. Než se svými sestrami si raději hrávala s dětmi sluhů, které ji naučily lézt po stromech. Matka se na ni často hněvala a říkala, že se musí začít chovat jako kněžna, to ovšem nebylo nic pro Anastázii. Její vojáci pocházeli z řad 148. Kaspiánského regimentu.
Ošetřovat Alexeje ji rovněž nudilo, ale lítat s ním po paláci bylo něco jiného. Carevič jednou dostal auto s pravými gumami, do kterého si mohl sednout a připadat jako dospělý. Jezdili spolu po chodbách a děsili služky.
Pravidelné návštěvy divadelních představení v petrohradské opeře strávila schovaná za závěsem, kde si nenápadně pochutnávala na spoustě čokoládových bonbónů.
Když vypukla válka, bylo jí třináct let, tudíž jí nemohli pustit mezi ošetřovatelky. Dovolili ji navštěvovat s Marií vojáky na pokojích, čehož Malenkaja využila k tomu, aby všechny obrala o peníze místo toho, aby rozptylovala a uklidňovala jejich duše.
Krachu impéria se Anastázie vůbec nebála, jen měla strach, aby si měla kde hrát, politické důvody příliš nechápala. Věděla pouze, že jsou zatčení nějakými vojáky, kterým se mstila tak, že jim dělala různé naschvály a hlasitě se jim smála.
V Jekatěrinburgu si stále nedokázala připustit, že by ji mohli zabít. Považovala je za ubohé mužiky, kteří nemají právo ani pohlédnout na pravou velkokněžnu. Neustále jim to připomínala a sledovala jejich nenávistné pohledy s posměchem. Podobně jako její sestru Marii ji čekalo velké trápení, když dokázala přežít střelbu z pušek a museli ji domlátit bajonety. Byl jí pouze sedmnáct let.
Záhy se vyrojily více či méně přikrášlené pohádky o tom, že dívka dokázala uprchnout a skrýt se. Během první poloviny dvacátého století se objevily ženy s modrýma očima, blonďatými vlasy a vyprávěním, že právě ony jsou hledané velkokněžny. Za zmínku stojí Anna Anderson, svým rodným jménem Anastázie Manahan případně Anastázie Čajkovska. Narodila se údajně 22. prosince 1896 na území dnešního Polska. Řada lidí pod přísahou vypověděla, že se jedná opravdu o carovu dceru. Anna se vyznala ve struktuře Zimního paláce a rodinných vztazích Romanovců. Dokonce prý měla stejné fyzické rysy jako Anastázie. Spojovala je choroba Hallus valgus způsobující specifické zakřivení palců u nohy bránící v chůzi nebo jizva na zádech. Po její smrti se provedly testy DNA, kdy srovnaly vzorky její kostní tkáně s vzorkem manžela královny Alžběty II. - Filipa, vévody z Edinburghu. Filipova DNA, jakožto vzorek vzdáleného příbuzného carevny Alexandry, se neshodovala s Anniným, tudíž jakýkoli příbuzenský vztah byl naprosto vyloučen. Podobně dopadly i další uchazečky o carský titul.
Nálezy z roku 2007 a 2008 pomohly celou záhadu objasnit, nyní můžeme říct, že všichni členové Mikulášovy rodiny jsou nalezeni, žádný se neztratil. Výzkumy potvrzují, že byli zavražděni stejný den- kolem půlnoci 17. července 1918.
Pohádka o dívce, která se schovala před vrahy a unikla ze zajetí patří jednou provždy do kresleného filmu. Titulu jedné z největší legend či záhad 20. století však v dnešní době Anastázii Nikolajevně již nikdo neodpáře.
Za skvělé obrázky velmi děkuji Grand Duchess Ally.
Olga – Taťána – Marie - Anastázie
Poslední ruské velkokněžny
"Milé a krásné bylo, že i v životě i v okamžiku své smrti zůstaly spolu,"
Julia "Lili" Dehn, blízká přítelkyně carevny Alexandry Fjodorovny[/align]
O.T.M.A bylo původně heslo, které určil car Mikuláš II. jako klíč k pokladnici, v níž se nacházely nejkrásnější a nejcennější šperky Romanovské dynastie. Vzniklo spojením počátečních písmen v křestních jménech všech čtyř carových dcer - Olgy, Taťány, Marie a Anastázie. Symbolizovalo jejich jednotu, vzájemnou lásku a sounáležitost. Když posílaly dopis svým příbuzným, nepodepisovaly se jednotlivými jmény, napsaly pouze O.T.M.A..

1. STRUČNĚ O ŽIVOTĚ O.T.M.A
Rodiči čtyř princezen a careviče Alexeje byli poslední ruský car Mikuláš II. Alexandrovič (syn cara Alexandra III. Alexandroviče a carevny Marji Fjodorovny- vlastním jménem Marie Sofie Frederiky Dagmar Dánské) a carevna Alexandra Fjodorovna (rozená Alix, kněžna Hessensko -Darmstadtská).
Vyrůstali v harmonické rodině, rodiče tvořili skvěle se doplňující dvojici s dobrým vztahem a zápalem pro rodinu. Zklamání jim přinesl pouze osud: v Romanovské dynastii bylo zvykem, že se rodí více chlapců než děvčat. U carových bratrů i bratranců vše probíhalo dle tohoto nepsaného zákona, jen ve vládnoucí větvi se narodily po sobě čtyři dívky. Páté dítě carského páru byl vytoužený chlapec Alexej, v jehož existenci se mezi lidem přestalo věřit. Všichni očekávali další dceru. Carovo nadšení nešlo popsat, konečně se dočkal syna a několik hodin se modlil k Bohu, aby mu poděkoval.
Časem se zjistilo, že dostal darem otrávené jablko. Carevič trpěl dědičnou formou hemofilie, která ho odsoudila ke krátkému životu. Tato nemoc způsobuje poruchy ve srážlivosti krve, nemocného stravují časté záchvaty krvácení do kloubů a svalů, které se nedá nijak zastavit. I bez pomoci bolševiků by se dlouhého života nedočkal, ale jen díky nim mu bylo souzeno zůstat navždy jen následníkem trůnu.
Výchova carských dětí byla velice přísná. Nebyly rozmazlovány, jak se o nich tradičně říká. Spaly v hromadných ložnicích- dvě nejstarší a dvě nejmladší dívky spolu, postele byly tvrdé a bez polštářů. Každé ráno se koupaly ve studené vodě a ve volném čase vyšívaly, háčkovaly nebo vykonávaly jiné domácí práce. Krajky velkokněžen se poté prodávaly.
Alexejova nemoc zapříčinila hluboké deprese a hysterii carevny.
Najednou pro ni nic neznamenaly předchozí děti, měla plnou hlavu Aljoši a snažila se ho zachránit. Nemoc byla jedním z hlavních důvodů, proč se u dvora objevil záhadný sibiřský mužik Grigorij Jefimovič Rasputin. Svými řečmi dokázal přesvědčit carevnu, že on jediný může jejímu synovi pomoct. Rasputinův vliv na carský pár dosáhl ohromných rozměrů, dokonce se s ním měla radit Alexandra o všem, co odposlouchala z tajného balkónku, z něhož bylo dobře slyšet vše, o čem se diskutovalo v carově kanceláři.
V carském paláci je carevnin favorit Rasputin 30. prosince 1916 zavražděn. Jeho skandální život plný alkoholu a žen spojil člena parlamentu Vladimira Puriškeviče a knížete Felixe Jusupova, manžela velkokněžny Iriny Alexandrovny ( dcery Xenie Alexandrovny - nejstarší z dcer cara Alexandra III.). Jeho smrt je opředena moha legendami, říká se, že přežil účinky otravy cyankáli, jeho vrazi ho proto museli ještě třikrát střelit a potom jeho tělo hodit do řeky Něvy..
Po smrti Rasputina čekala na carevnu další rána. Zemi ovládl teror a tisíciletému carství odzvonilo. Převrat nazývaný Únorový se v měsíci únoru odehrál pouze v Rusku, kde touto dobou ještě platil starý juliánský kalendář. Evropa jej zaznamenala podle gregoriánského kalendáře 15. března.
Mikuláš II. byl nucen abdikovat a k moci se dostává liberálně-demokratická strana vedená menševikem - knížetem Georgijem Georgijevičem Lvovem. Je vytvořena Prozatímní vláda, ale bolševický směr nebyl s tímto výsledkem spokojen. Vládu proto doplňují představitelé chudších vrstev, dělníci a armáda – nastává období dvojvládí. V létě 1917 střídá knížete Lvova ve vedení strany Alexander Fjodorovič Kerenskij. Bolševici semknutí kolem Vladimira Iljiče Lenina tajně plánují další státní převrat.
Poté, co se musel car nedobrovolně vzdát trůnu, věznili ho s rodinou v Carském Sele. Na přání bolševiků je deportován na Sibiř, do města Tobolsk. Doprovázelo je služebnictvo, kuchař, dvorní dámy a osobní lékař Botkin. Na Sibiři zastihl carskou rodinu další převrat.
6. 11. 1917, v předvečer převratu, se Lenin dostává do Petrohradu. Druhý den 7. listopadu je zahájena Velká říjnová socialistická revoluce (dle juliánského kalendáře 25. října, odtud název říjnová) .. V noci je dobyt Zimní palác, vedení Prozatímní vlády pozatýkáno, všechna důležitá místa obsazena, bolševici naplňují svůj sen..
V dubnu a květnu roku 1918 byli Mikuláš s Alexandrou a dcerou Marií převezeni do Jekatěrinburgu, další děti dorazily o pár týdnů později.
17. července téhož roku nechalo vedení bolševiků celou carskou rodinu postřílet. Zemřela s nimi i Alexandřina komorná Anna Stěpanovna Děmidova, kuchař Ivan Michajlovič Charitonov, lokaj Alexej Jegorovič Trupp a osobní lékař Jevgenij Sergejevič Botkin.
O posledních ruských velkokněžnách, které byly zastřeleny v domě průmyslníka Nikolaje Ipaťjeva přejmenovaného na "Dům zvláštního určení", se hovoří nejčastěji v souvislosti s tím, jestli nějaká z nich dokázala přežít utajovanou operaci bolševiků. V průběhu první poloviny 20. století se co chvíli objevila v médiích zpráva, že se podařilo vypátrat hledané carské děti. Řada žen se vydávala za zmizelé velkokněžny (nejslavnější ze všech byla Anna Anderson a její převlek za nejmladší Anastázii), ale žádné to nebylo nikdy oficiálně potvrzeno.
V ruském městě Jekatěrinburg, které bylo později překřtěno Rudými na Sverdlovsk, se mnoho let pátralo po ostatcích carské rodiny. Roku 1991 proběhl první velký výzkum hromadného hrobu, kde měla být pohřbena Mikulášova rodina. Během výzkumu se zjistilo, že schází kostra careviče Alexeje a jedné z jeho starších sester- Marie nebo Anastázie. Svět zaplavila vlna radosti, že bolševici neměli odvahu zastřelit všechny a slitovali se.
23. srpna 2007 byly nedaleko Jekatěrinburgu, v místech popisovaných pamětníkem a pravděpodobným carovrahem Jurovským, objeveny dvě částečně spálené lidské kostry. Lékaři potvrdili, že se jedná o chlapce ve věku 10 až 13 let ( Alexejovi bylo právě třináct let) a dívku starou přibližně 18 až 23 let ( Anastázii bylo roku 1918 17 let a Marii o dva roky více). Spolu s lidskými ostatky byly nalezeny střípky skla, stříbra a zlata.
V prosinci 2007 začali vědci s testy, které měly pomocí DNA odhalit příslušnost obou dětí do Romanovského rodu. 30. dubna 2008 vynesli lékaři verdikt: obě nalezená těla patří s naprostou jistotou pohřešovaným dětem Mikuláše II.. Jeho rodina byla tedy kompletní, on a jeho žena a všech pět dětí byli roku 1918 zavražděni a nikomu se nepodařilo utéct. Stále existují lidé, kteří budou tvrdit, že výzkum byl jeden velký podvrh a malá Anastázie přežila. Legenda je to bezpochyby krásná, ale nechme ji dětem.
Na místě Ipaťjevova domu byl roku 2003 postaven Chrám na krvi, kde můžete navštívit i přilehlou galerii o carově nejbližších. V roce 2000 byli také všichni členové carské rodiny prohlášeni pravoslavnou církví za svaté..
Ostatky panovníka a jeho dětí byly po osmdesáti letech vyzvednuty z hromadného a neoznačeného hrobu a přeneseny do Petrohradu, kde byly slavnostně pohřbeny v katedrále svatého Petra a Pavla nacházející se uvnitř Petropavlovské pevnosti.
1. října 2008 rozhodl Nejvyšší soud Ruské federace, že rodina cara Mikuláše bude omilostněna a zbavena titulu nepřítel lidu. Mluvčí soudu prohlásil, že byli nespravedlivě pronásledováni a jejich jména by měla být očištěna.

oficiální portrét carské rodiny, na snímku je se čtyřmi velkokněžnami i carevič Alexej
Řekli jsme si, jak to skončilo. Vraťme se v čase zpátky do Carského sela u na počátku 20. století, kdy se revoluce pouze plánovala a car Mikuláš se radoval se svých dětí.
2. ŽIVOTOPISY CAROVÝCH DCER
JEJÍ CARSKÁ VÝSOST, VELKOKNĚŽNA OLGA NIKOLAJEVNA ROMANOVA
Prvorozená dcera cara Mikuláše II. Alexandroviče a carevny Alexandry Fjodorovny
(1895 – 1918)
Olga, v rodině přezdívaná Olja či Oljenka, se narodila 3. listopadu (podle nového způsobu počítání kalendáře 15. listopadu) roku 1895 kolem deváté hodiny ráno v Alexandrovském paláci v Carském selu. Mikuláš nejprve litoval, že dítě není chlapec, ale nakonec byl rád, že mu Bůh seslal zdravé dítě.

Olga Nikolajevna
Pokřtili ji 26. listopadu roku 1895, jméno Olga mělo v rodině dlouhou tradici. Jeho první slavnou nositelkou byla kněžna Olga ( žena knížete Igora, první vládkyně Kyjevské Rusi a první žena, která se nechala pokřtít.).
Modrooká dívka se ráda vzdělávala; naučila se mluvit plynně francouzsky, anglicky, německy a pochopitelně rusky. Vynikala ve hře na piáno. Naučila se logicky uvažovat a vždy rychle zhodnotila situaci kolem sebe. Po večerech si četla knížky, její nejoblíbenější byli Bídníci, a učila mladší sourozence. Vyčítali jí přílišnou upřímnost, otevřenost a touhu si vždy hájit svůj názor a hádat se kvůli němu. Se svou matkou nikdy příliš dobře nevycházela a často se hádaly, proto také většinou nestály na portrétech vedle sebe.
Byl jí přidělen 3. jelizavetogradský husarský regiment, kterému velela a sama jej připravovala pro vojenskou službu.
Od jejího narození se přemýšlelo, za koho ji provdají. O prvorozenou dceru ruského cara byl velký zájem. Nejváženějšími kandidáty byli: velkokníže Dmitrij Pavlovič (syn Pavla Alexandroviče a vnuk Alexandra II.); rumunský korunní princ Karel; Edvard, princ z Walesu ( nejstarší syn anglického krále Jiřího V.) a srbský korunní princ Alexander. Velkokněžna však vybrané mladíky odmítla a prohlásila, že si vezme jedině Rusa, a to takového, ke kterému by cítila fyzickou přitažlivost.
Laskavá Olga se během první světové války dobrovolně zapojila do Červeného kříže a pracovala jako zdravotní sestra. V roce 1915 svou práci opustila, ze záplavy krve a nevyléčitelných raněných ji schvátily těžké deprese a migrény. Nemohla odpustit rodičům, že jí nedovolili si vzít jednoho vojáka, o něhož pečovala ve špitále. Na oplátku se rozhodla, že si nikdy nevybere jediného z nabízených ženichů. Zájmu o charitu se nezřekla, posílala každý měsíc vysoké finanční částky na pomoc chudým a postiženým dětem.
Roku 1917 byla dívka se svou rodinou zatčena a uvězněna. Ve svých komnatách se pustila do literární činnosti, psala krátké básně pro jednotlivé členy rodiny a modlitby, v nichž žádala Boha o odpuštění.
Po převozu do Jekatěrinburgu ztratila víru ve vysvobození, uzavřela se před světem a téměř přestala mluvit. Za necelé tři měsíce v sibiřském zajetí velmi zhubla, svou bledostí připomínala ducha. Smířila se svým osudem, tušila, že ji čeká jen smrt. Předčítala příbuzným z Bible a jiných náboženských knih, k nimž přidávala i své vlastní modlitby.
Z noci na 17. července roku 1918 byla se svou rodinou zastřelena na přímý rozkaz nejvyššího bolševického vedení v Moskvě. Vojáky vedl čekista Jakov Jurovskij. Mikulášovy příbuzné nahnali do sklepa, kde je rozestavěli jako při focení, dokonce přinesli i židli pro careviče Alexeje, který téměř nemohl chodit. O plánované vraždě neměli ani ponětí. Po přečtení rozsudku smrti měl údajně svržený panovník nechápavě vykřiknout: "Cože?" . Čekisté ho však připravili o odpověď. Nejstarší dceru trefili přímo do srdce, byla tedy ušetřena potupné smrti mezi bajonety.
Nejmilejší dceři Mikuláše II. bylo dvaadvacet let. Její nadějná budoucnost a šťastný život, který jí předpovídali, když se narodila, se Olze nikdy nesplnil.
JEJÍ CARSKÁ VÝSOST, VELKOKNĚŽNA TAŤÁNA NIKOLAJEVNA ROMANOVA
Druhá dcera cara Mikuláše II. Alexandroviče a carevny Alexandry Fjodorovny
(1897 – 1918)
Velkokněžna Taťána (neboli Tánuška, jak na ji volaly sestry) se narodila 10. června roku 1897 Alexandrovském paláci v Petrodvorci. Pokřtili ji 20. června 1897 v kapli svatého Petra a Pavla v Petrodvorci. Jméno Taťána měla údajně získat podle hrdinky v Puškinově románu Evžen Oněgin, v Romanovském rodě se nevyskytovala žádná jiná žena téhož jména.

Taťána Nikolajevna
Podobala se svým vzhledem matce Alexandře, mluvilo se o ní jako o nejkrásnější ze všech carových dcer. Rodinné známé popisovaly dívku jako velmi pracovitou, přizpůsobivou a elegantní. Podobně jako Olga hovořila francouzsky, anglicky a německy. Z ručních prací ovládala háčkování, vyšívání a pletení. Milovala módu a navrhovala pro rodinu šaty.
Přidělili ji pod správu 8. Vozněsenský jízdní regiment, s nímž se účastnila výcviku a vojenských přehlídek. Dosáhla hodnosti plukovníka.
Vždy si vážila své matky a starala se o ni, za což si vysloužila její největší přízeň. Když byl carevič nemocný nebo utrpěl nějaký úraz, byla ta právě Taťána, kdo se o něho vedle matky pečoval, četl mu knihy a hrál si s ním. Byla výrazně nábožensky založená, předčítala úryvky z Bible a přepisovala si nejzajímavější pasáže do svého deníku.
Roku 1914 vstoupila se svou starší sestrou do Červeného kříže a pomáhala raněným z první světové války. Doktoři ji chválili pro její obratnost, říkali, že by z ní byla dobrá lékařka. Kvůli nízkému věku ji však nepustili ke složitějším případům. Jako zdravotní sestra pracovala do roku 1917, kdy byla s celou rodinou zatčena.
Jako jediná si nestěžovala na nové podmínky a nevyhýbala se strážím. V Jekatěrinburgu se stala důležitou spojkou mezi hlídači a carskou rodinou. Díky ní zjistili, jaká mají práva a jaká pravidla musí dodržovat. Bavila se s bolševickými vojáky, vyptávala se na jejich rodiny a zjišťovala, jak vypadá město za bránou domu. Před rodinou skrývala své obavy, že by nemuseli vyváznout živí a naopak s nimi živě diskutovala o budoucím životě v Anglii, kde budou žít, až je zachrání. O Alexeje, který potřeboval pravidelně léky a speciální péči, se starala a hrála s ním karty. Carevně Alexandře nezbývaly síly, musela se pohybovat na kolečkovém křesle. Své poslední odpoledne 16. července strávila s matkou, četla jí z knihy proroka Ámose a povídala si s ní.
Z noci na 17. července roku 1918 byla Taťána Nikolajevna zastřelena spolu se svými příbuznými. Na rozdíl od Olgy nesmírně trpěla, všechny sestry a jejich matka si všily do korzetů diamanty a těžké šperky, které je chránily jako "brnění" a způsobily, že se od nich některé kulky odrazily. Čekisté zpanikařili: poprava měla proběhnout co nejrychleji a v naprostém utajení a ty zatracené velkokněžny ne a ne umřít. Když jim došly poslední náboje, doběhli pro bajonety, kterými přeživší dívky ubodali. Nejmilejší dceři Alexandry Fjodorovny bylo pouhých jednadvacet let.
JEJÍ CARSKÁ VÝSOST, VELKOKNĚŽNA MARIE NIKOLAJEVNA ROMANOVA
Třetí dcera cara Mikuláše II. Alexandroviče a carevny Alexandry Fjodorovny
(1899 – 1918)
Marie (v ruštině Marja) a pro sestry Máša se narodila 14. června (v novém způsobu počítání kalendáře 27. června) roku 1899 v Petrodvorci okolo poledne. Fakt, že se carevna Alexandra porodila již třetí dceru a žádného následníka trůnu, vyvolal se společnosti vlnu nespokojenosti. Carova manželka nebyla zdaleka tak silná jako před lety, často omdlévala a byl div, že se vůbec mohla Marie dožít dospělosti. Pokřtěna byla 9. července v místě narození.

Marja Nikolajevna
Třetí carova dcera přitahovala zájem okolí, byla dobrosrdečná a laskavá. Její rysy se podobaly spíše ruským než německým předkům. Nejkrásnější byly její velké modré oči, přirovnávali ji k andělům malíře Sandra Botticelliho. Rozuměla si nejvíc s nejmladší Anastázií, se kterou sdílela společnou ložnici. Snila o tom, že si vezme ruského vojáka a bude s ním mít mnoho dětí.
Jazyky ovládala stejné jako její sestry, jen se nikdy nenaučila německy. Vyšívala, četla a dobře malovala, zajímavostí bylo, že vždy kreslila jen levou rukou. Hodně času trávila se svým dědečkem- carem Alexandrem III. Alexandrovičem, k němuž ji svazovala rodinná podoba a nezvyklá síla. Jako malá dokázala Marie bez potíží zvednout svou učitelku na ramena. Jejím regimentem byl ustanoven 6. Kazaňský dragounský, milovala společné přehlídky.
V době vypuknutí světové války byla příliš mladá na to, aby se mohla stát zdravotní sestrou. Místo toho debatovala se svými vychovatelkami o politice. Občas jí dovolili navštívit raněné v nemocnici, poslouchat jejich zážitky a hrát s nimi biliár.
Po pádu impéria jela z rodiči do Jekatěrinburgu, zbývající členové rodiny přijeli později. Ve svém zajetí dále kreslila a svá díla ukazovala bolševickým vojákům.
17. července roku 1918 byla se svou rodinou zavražděna. Všité šperky přivodily Marii bolestivou smrt, zranění po kulkách nebyla smrtelná a proto ji následně bodali bajonety. I to však velkokněžna přežila, ležela mezi svou rodinou živá dokud jí nenahmatali při kontrole tep. Dívka vykřikla a neméně zděšený voják ji mlátil pěstmi tak dlouho, dokud nezmlkla. Její tvář údajně po smrti nebylo možno rozpoznat.
Marii Nikolajevně bylo devatenáct let.
JEJÍ CARSKÁ VÝSOST, VELKOKNĚŽNA ANASTÁZIE NIKOLAJEVNA ROMANOVA
Nejmladší dcera cara Mikuláše II. Alexandroviče a carevny Alexandry Fjodorovny
(1901 – 1918)
Anastázie byla nejmladší ze čtyř carových dcer, narodila se 5. června (dle nových pravidel kalendáře 18.června) roku 1901 v Petrodvorci okolo šesté hodiny ráno. Když přinesli Mikulášovi zprávu, že i jeho čtvrté dítě je dcera, vydal se panovník na dlouhou procházku, aby si v klidu utřídil myšlenky a poté mohl předstoupit před svou ženu.
Jméno Anastázie znamená v překladu "Vstanu z mrtvých", docela příznačné pro její osud.. Dívku pokřtili 30. června v petrodvorské kapli svatého Petra a Pavla.

Anastázie Nikolajevna
Velkokněžna byla ze svých sourozenců zdaleka nejmenší, což jí vyneslo rodinnou přezdívku Malenkaja tj. Maličká. Ze své výšky ani věku se netrápila, naopak byla nejveselejší a nejživější. Alexandra jí přezdívala Šotek. Když se Anastázie nudila, podrážela nohy sluhům.
Učení jí nebavilo, francouzsky mluvila sice perfektně, ale gramatiku nepovažovala za důležitou, a proto se ji neučila. Energická dívka se vyžívala v konverzaci, kreslení, fotografování a herectví. Svými vtipy bavila celou rodinu až do své předčasné smrti. Hrála na piáno, balalajku i kytaru. Než se svými sestrami si raději hrávala s dětmi sluhů, které ji naučily lézt po stromech. Matka se na ni často hněvala a říkala, že se musí začít chovat jako kněžna, to ovšem nebylo nic pro Anastázii. Její vojáci pocházeli z řad 148. Kaspiánského regimentu.
Ošetřovat Alexeje ji rovněž nudilo, ale lítat s ním po paláci bylo něco jiného. Carevič jednou dostal auto s pravými gumami, do kterého si mohl sednout a připadat jako dospělý. Jezdili spolu po chodbách a děsili služky.
Pravidelné návštěvy divadelních představení v petrohradské opeře strávila schovaná za závěsem, kde si nenápadně pochutnávala na spoustě čokoládových bonbónů.
Když vypukla válka, bylo jí třináct let, tudíž jí nemohli pustit mezi ošetřovatelky. Dovolili ji navštěvovat s Marií vojáky na pokojích, čehož Malenkaja využila k tomu, aby všechny obrala o peníze místo toho, aby rozptylovala a uklidňovala jejich duše.
Krachu impéria se Anastázie vůbec nebála, jen měla strach, aby si měla kde hrát, politické důvody příliš nechápala. Věděla pouze, že jsou zatčení nějakými vojáky, kterým se mstila tak, že jim dělala různé naschvály a hlasitě se jim smála.
V Jekatěrinburgu si stále nedokázala připustit, že by ji mohli zabít. Považovala je za ubohé mužiky, kteří nemají právo ani pohlédnout na pravou velkokněžnu. Neustále jim to připomínala a sledovala jejich nenávistné pohledy s posměchem. Podobně jako její sestru Marii ji čekalo velké trápení, když dokázala přežít střelbu z pušek a museli ji domlátit bajonety. Byl jí pouze sedmnáct let.
Záhy se vyrojily více či méně přikrášlené pohádky o tom, že dívka dokázala uprchnout a skrýt se. Během první poloviny dvacátého století se objevily ženy s modrýma očima, blonďatými vlasy a vyprávěním, že právě ony jsou hledané velkokněžny. Za zmínku stojí Anna Anderson, svým rodným jménem Anastázie Manahan případně Anastázie Čajkovska. Narodila se údajně 22. prosince 1896 na území dnešního Polska. Řada lidí pod přísahou vypověděla, že se jedná opravdu o carovu dceru. Anna se vyznala ve struktuře Zimního paláce a rodinných vztazích Romanovců. Dokonce prý měla stejné fyzické rysy jako Anastázie. Spojovala je choroba Hallus valgus způsobující specifické zakřivení palců u nohy bránící v chůzi nebo jizva na zádech. Po její smrti se provedly testy DNA, kdy srovnaly vzorky její kostní tkáně s vzorkem manžela královny Alžběty II. - Filipa, vévody z Edinburghu. Filipova DNA, jakožto vzorek vzdáleného příbuzného carevny Alexandry, se neshodovala s Anniným, tudíž jakýkoli příbuzenský vztah byl naprosto vyloučen. Podobně dopadly i další uchazečky o carský titul.
Nálezy z roku 2007 a 2008 pomohly celou záhadu objasnit, nyní můžeme říct, že všichni členové Mikulášovy rodiny jsou nalezeni, žádný se neztratil. Výzkumy potvrzují, že byli zavražděni stejný den- kolem půlnoci 17. července 1918.
Pohádka o dívce, která se schovala před vrahy a unikla ze zajetí patří jednou provždy do kresleného filmu. Titulu jedné z největší legend či záhad 20. století však v dnešní době Anastázii Nikolajevně již nikdo neodpáře.
Za skvělé obrázky velmi děkuji Grand Duchess Ally.