Ella
Napsal: 17/1/2009, 16:17
Ella
Jelizaveta Fjodorovna (Alžběta Hessensko-darmstadtská)
(1864 – 1918)
Příběh starší sestry poslední ruské carevny Alexandry Fjodorovny, Alžběty Hessensko-darmstadtské, leží dodnes v jejím stínu. Každý ví, že rodina cara Mikuláše II. byla zastřelena v Jekatěrinburgu. O Alžbětě, kterou zavraždili nedaleko města Alapajevsk roku 1918, se mnoho neví. Přitom její život by vystačil na několik románů..
Pokud bystě chtěli znovuobjevit zapomenutou stránku ruských dějin, čeká Alžbětin příběh právě na vás..
"Když někdo plakal, plakala s ním. Pokud se někdo radoval, smála se s ním, což je kolikrát mnohem obtížnější.. Hlavní náplní jejího srdce bylo hledat v lidech něco dobrého.."
Z memoárů moskevského metropolity Anastasia[/align]

Ella
Alžběta Alexandra Luisa Alice, princezna Hessensko-darmstadtská, se narodila 1. listopadu roku 1864 v německém městě Darmstadt. Jejími rodiči byli kníže Ludvík VI. Hessensko-darmstadtský a Alice Anglická, druhá dcera královny Viktorie. Měla šest sourozenců- z toho čtyři sestry (Viktorii, Irenu, Alix a Marii) a dva bratry (Ernsta-Ludvíka a Fridricha).
Jméno Alžběta jí rodiče vybrali podle stejnojmenné maďarské světice, ale nikdo jí nikdy neřekl jinak než Ella. Modrooká holčička si získala srdce celé rodiny. Jako druhé nejstarší dítě se starala o mladší sourozence a výrazně tak pomáhala své matce.
Štěstí její rodiny však dlouho netrvalo. Roku 1878 schvátila Darmstadt epidemie záškrtu. Všechny knížecí děti onemocněly, s výjimkou Alžběty. Pro Alici bylo velmi složité zvládat veškerou péči, v prosinci sama onemocněla a musela pochovat čtyřletou Marii. Z vyčerpání a nemoci se nikdy nevzpamatovala a 14. prosince zemřela. Po matčině smrti se ji Ella snažila ve všem nahradit, učila své sourozence a pomáhala v paláci.
Naučila se od dětství hovořit dvěma jazyky, na matku Angličanku mluvila anglicky a na otce německy. Přísná anglická výchova ji řádně vyškolila, musela si zametat a umývat podlahu ve svém pokoji.
Milovala přírodu, chodila na procházky a jezdila na koni. Zvláštní inspiraci nacházela v květinách. Vynikala v kreslení, trávila hodně času ve svém ateliéru, později se naučila kreslit ruské ikony a věnovala je dalším členům rodiny. Chodila na divadelní představení s klasickou hudbou a sama výborně zpívala.
Krásné dívky si brzy všimli nápadníci. Mezi šlechtici se říkalo, že v Evropě žijí pouze dvě krásné ženy, obě žijí v Německu a jmenují se Alžběta. Tou první byla Sisi, manželka císaře Františka Josefa I., druhou nebyl nikdo jiný než Ella. Záhy o její ruku požádali dva vážní kandidáti - budoucí německý císař Vilém a ruský velkokníže Sergej Alexandrovič, syn cara Alexandra II.. Rodina si přála, aby si dívka vzala Viléma, zejména její babička královna Viktorie si plánovala, jaké zisky by jí tento sňatek mohl přinést. Ella se však rozhodla jinak a v roce 1884 kývla na nabídku z Ruska.
V témže roce, 15. června, se konala v kapli Zimního paláce slavná svatba. Alžběta přijela s celým doprovodem a vzala s sebou i mladší sestru Alix. Po obřadu se konal ples, na němž dvanáctiletá Alix poznala svého budoucího manžela, šestnáctiletého careviče Nikolaje Alexandroviče.
Ella roku 1891 přestoupila na pravoslavnou víru a přijala ruské jméno Jelizaveta Fjodorovna (Jelizaveta je ruskou podobou jména Alžběta, takže se vlastně jmenovala stále stejně).
Společnost si okouzlující dívku zamilovala, i rozvětvená Romanovská dynastie ji považovala za vlastní dceru. Byla ozdobou každého plesu, udivovala svou dobrotou, ochotou a příjemným vystupováním.

Sergej Alexandrovič
Manželství se Sergejem jí žádné děti nepřineslo. Spekuluje se, že velkokníže byl bisexuál a raději vyhledával mužskou společnost. Ella se na něj nezlobila, smířila se se svým osudem a snažila se muže podporovat a být mu neustále oporou. Léta trávili v rezidenci Iljinsk asi šedesát kilometrů od Moskvy na břehu řeky. Zde se Ella učila mluvit rusky a seznámila se s tradicemi země. Často sem zvala děti Sergejových příbuzných, trávila s nimi svůj volný čas a vynahrazovala si své bezdětné manželství. Pořádala rovněž večírky na podporu chudých, kde vybírala peníze na stavbu nemocnic. Charita jí byla velmi blízká, ráda pomáhala lidem.
Žena Sergejova bratra Pavla, řecká princezna Alexandra, roku 1889 zemřela. Zůstaly po ní dvě malé děti - Marja a Dmitrij. Pavel se znovu oženil s Olgou Valerijanovnou Palej, která pocházela z neurozeného rodu. Car nechal Pavla i s novou ženou vyhnat ze země, ale Alexandřini potomci museli zůstat v Rusku. Ella se jich okamžitě ujala, nahradila jim matku a považovala je za své vlastní děti.

Jelizaveta Fjodorovna
Rusko utrpělo ve válce s Japonskem katastrofální porážku, lid nebyl s jejími výsledky spokojen a pořádal demonstrace. Když velkokníže Sergej viděl, jak se situace v jeho zemi hroutí, rozhodl se, že nastal čas žít jinak. Po třinácti letech služby se 1. ledna roku 1905 vzdal titulu guvernéra Moskvy, přestěhoval se s tříčlennou rodinu do Neskučnovského paláce a snažil se ji všemožně chránit. Obával o Ellin život, zakázal jí vycházet na ulici a zůstat v domě sama.
V únoru roku 1905 udělil osud Elle krutou lekci. Revolucionář Ivan Platonovič Kaljajev byl přesvědčený, že velkokníže Sergej je odpovědný za bídu, hlad a chudobu v zemi a rozhodl se, že na něj spáchá atentát. Plán chtěl uskutečnit 15. února, kdy se měl Sergej vracet z návštěvy Velkého divadla. Kaljajev stál připravený s ukrytou bombou u cesty a očekával průjezd kočáru. Když zjistil, že velkokníže necestuje sám a doprovází ho jeho manželka a děti, o něž zrovna pečovala, nedokázal ji hodit. Odpovědnost za smrt nevinných byla příliš silná. Vyčíhá si jiný den, kdy pojede sám.
18. února Jelizaveta scházela z kremelských schodů, když zaslechla výbuch. Rána vycházela ze směru, kterým odjel Sergejův kočár. Seběhla dolů a utíkala k místu, odkud se výbuch ozval..
Z dálky zahlédla ohořelou kostru zdobeného kočáru, jejího muže výbuch roztrhal na kusy. Bomba mu dopadla přímo do klína. Dav na ulici sledoval, jak se na smrt bledá velkokněžna v překrásných vyšívaných šatech potácí po chodníku a sbírá zakrvácené ostatky milovaného muže. Ze sněhu vytáhla zlatý medailónek, sevřela ho v dlani a rozplakala se..
O osudech kočího pár drobností v poznámce.
Atentátník popsal ve svých pamětech celou tragédii následujícími slovy: "Hodil jsem bombu ze vzdáleností menší než čtyři kroky. Exploze mě strhla k zemi, viděl jsem, jak se kočár rozletěl na kusy. Plášť mi zasypaly úlomky spáleného dřeva. Z obličeje mi stékala krev.."

Kočár po výbuchu bomby
Kaljajeva okamžitě zatkli a uvěznili v pevnosti. Přesto, že jí zabil muže, šla velkokněžna týž den navštívit cara Mikuláše a prosila ho, aby atentátníkovi udělil milost. Panovník její prosby nevyslyšel a oznámil jí, že bude vrah popraven. Nato se vypravila do věznice si s Kaljajevem promluvit osobně. Posadila se s ním v jeho cele a ptala se, proč Sergeje zabil. Když jí neodpověděl, mile se usmála a požádala ho, aby svých činů litoval, že mu Bůh odpustí. V zápětí dodala, že ona sama mu už vše odpustila. 10. května byl popraven, Jelizaveta se za něj modlila a doufala, že bude jeho duše spasena..
Její život nabyl nových rozměrů. Najednou pro ni nic neznamenaly plesy, drahé šaty a vyjížďky na koni. Všechny své vzácné šperky rozdala, nechala si pouze snubní prstýnek. Přestala jíst maso a neoblékala jiné než černé šaty. Celé dny trávila ve své kapli a přestala komunikovat s okolím..
Když se vzpamatovala z nejhoršího utrpení, věnovala své zbývající síly chudým a nemocným. V Moskvě založila ženský klášter svaté Marie a Marty, vstoupila mezi jeptišky a stala se jejich představenou. Společnými silami zbudovaly nemocnici, kapli, lékárnu a sirotčinec. Navštěvovala nejzaostalejší moskevské čtvrti, kde pomáhala nemocným, aby zapomněla na vlastní neštěstí.

Ella jako představená kláštera
Během své nekončící práce nezapomínala na rodinu. Psala své sestře dopisy a zajímala se o výchovu svých neteří. Olga, Taťána, Marie a Anastázie milovaly tetičku Ellu, každá její návštěva pro ně byla svátkem. Rozuměla jejich starostem, pomáhala a radila jim, nebo si s nimi jen povídala. Nedávala najevo, že se ve skrytu duše trápí.
Přítomnost Grigorije Jefimoviče Rasputina na carském dvoře zcela chápala. Sice pro ni znamenal jen lháře a podvodníka, nevěřila jeho podivným metodám, ale nestěžovala si na něj. V roce 1916 jí došla trpělivost, nemohla se dále dívat, jak sibiřský mužik ničí její milou sestru a ovládá její myšlení. Navštívila Alix a prosila ji, aby si kvůli dětem našla jiného lékaře. Jenže carevna se odmítla svého věrného pomocníka vzdát. Věřila, že on jediný může syna Aljošu zachránit a vyléčit jeho závažné onemocnění- carevič trpěl hemofilií. Zavrtěla hlavou a beze slova vyšla z pokoje. Ella zůstala sama, dívala se, jak sestra mizí na chodbě a prosila Boha, ať jí odpustí hříšnou slabost. Od tohoto dne se přestaly vídat, čtyři velkokněžny ztratily laskavou tetu. Nepsaly si ani dopisy.

Ellina sestra, carevna Alix
V průběhu první světové války Ella organizovala síť městských lazaretů pro raněné vojáky, působila jako ošetřovatelka a objížděla všechna důležitá ruská centra, kde vysvětlovala jeptiškám, jak zacházet s raněnými a jak jim poskytnout nejlepší pomoc.
Roku 1914 zavítala do městečka Alapajevsk. Sídlo se nachází na soutoku řek Nějva a Alapaicha ve Sverdlovské oblasti, jejímž správním centrem je Jekatěrinburg. Za necelé čtyři roky ji v tomto městě zavraždí..
Roku 1918 vydal Lenin rozkaz, aby byla nebezpečná velkokněžna zatčena. Vyplněním úkolu pověřil vojáky Čeky (Čeka byla první z řady tajných policí v pozdějším Sovětském svazu, její plný název zní: Mimořádná komise pro boj s kontrarevolucí, spekulací a sabotáží). Ellu uvěznili v Permu, po několika týdnech ji převezli do Jekatěrinburgu, kde k ní připojili další členy Romanovské dynastie - velkoknížata Sergeje Michajloviče, Ioanna Konstantinoviče, Konstantina Konstantinoviče, Igora Konstantinoviče a Vladimira Pavloviče Palej; Fjodora Remeze a jeptišku Varvaru Jakovlevovou (pár podrobností v poznámce).
20. května odvezli skupinku do Alapajevska a ubytovali ji v místní škole na okraji města. Ella neztrácela naději, povzbuzovala ostatní a dodávala jim odvahu, že vše dobře skončí a pokud je zastřelí, sejdou se v nebi a budou díky boží milosti spaseni.
Okolo poledne 17. července zavítala do alapajevské školy návštěva. Pracovník Čeky Petr Starcev jim odebral všechny peníze a cenné šperky a oznámil, že město není bezpečené a musí být znovu převezeni.
Pozdě v noci je stráže probudily, naložily na korbu auta a zavázaly jim oči, aby se nepokoušeli uprchnout. Vozy zastavily asi osmnáct kilometrů za městem u starého dolu. Vězně dovedli k okraji dvacet metrů hluboké důlní šachty a strčili je jednoho po druhém dovnitř. Vojáci se domnívali, že jejich práce skončila, pád do hromady ostrého kamení nemohli přežít. Nastartovali motor, když zaslechli zpěv.. S hrůzou v očích se přikradli k šachtě, pohlédli dolů a spatřili, jak Ella s ostatními zpívá náboženské písně. Aby je umlčeli, naházeli do jámy granáty. Ani výbuchy je prý nedokázaly zabít. Píseň stále pokračovala. Čekisté v posvátné hrůze důl opustili..
Na konci července dobyla Alapajevsk Bílá armáda a okamžitě po nich vyhlásila pátrání. 8. října objevili v šachtě dolu Novaja-Selimskaja jejich těla. Bližší výzkum odhalil, že jediný Sergej Michajlovič byl zastřelen (pravděpodobně se pokusil o útěk a po několika metrech ho zastřelili). Ellu zasáhly střepiny granátu a ztratila mnoho krve, přesto našla dostatek sil, aby si utrhla lem šatů a pokusila se tímto provizorním obvazem zastavit krvácení hlavy mladého Ioanna..
Na přání jednoho z bílých vůdců, Alexandra Kolčaka, byly ostatky vyzvednuty a umístěny v alapajevské katedrále. Když armáda vyklidila město, odvezla rakve na Sibiř, kde je v červenci 1919 pohřbili v Irkutsku. Příští rok byly přemístěny do Číny, když se ani v této zemi nedočkaly vytouženého klidu, našly své poslední místo v izraelském Jeruzalémě. Dodnes je můžeme nalézt v chrámu Máří-Magdalény..
K jejímu hrdinství, oddanosti k Bohu a církvi, odvaze a dobrotě nezůstalo pravoslaví lhostejné. Exilová církev ji svatořečila v roce 1981 a vlastní církev Rusi krátce po pádu režimu, roku 1992. Svatá Alžběta je jednou z nejpopulárnějších moderních světic, kromě Ruska se těší velké slávy a váženosti ve Velké Británii, Německu a Izraeli..
V zahradách kláštera svaté Marie a Marty, který velkokněžna založila, byl po pádu SSSR postaven pomník s nápisem: "Velkokněžně Jelizavetě Fjodorovně, s lítostí.".
I přesto, že ji v životě postihla řada osobních neštěstí, nedovolila si dát najevo svůj smutek. Starala se o rodinu, pomáhala chudým a nikoho nepovažovala za zcela špatného člověka. Kdyby měla možnost promluvit si se svými vrahy, nezahrnula by je záplavou nadávek. Odpustila by jim a pomodlila se za ně. Natolik byla vyjímečná..
Za sebe můžu napsat: Málokteré ruské osobnosti si vážím tolik jako právě Elly..
____________________
* poznámka:
a) Několik drobností o Elliných příbuzných a přátelích, kteří byli zastřeleni nedaleko Alapajevska
I. Velkokníže Sergej Michajlovič se narodil roku 1869, byl pátým synem Michajla Alexandroviče (což byl sedmý syn cara Mikuláše I.)
II. Velkokníže Ioann Konstantinovič se narodil v roce 1886 jako prvorozený syn Konstantina Konstantinoviče (K.K. byl vnuk Mikuláše I.)
III. Velkokníže Konstantin Konstantinovič ml. se narodil roku 1891, byl to Ioannův mladší bratr
IV. Velkokníže Igor Konstantinovič, narozený v roce 1894, byl jeho dalším sourozencem
V. Vladimir Pavlovič Palej (*1897) byl vnukem Alexandra II., jeho otec Pavel byl za svůj nerovný sňatek vyhnán z Ruska
VI. Fjodor Semjonovič Remez byl hlavním důvěrníkem a rádcem zavražděného Sergeje
VII. Varvara Jakovlevová- známá jako "sestřička Varja" byla Ellinou blízkou přítelkyní, datum narození není přesně známo. Pomáhala velkokněžně s řízením ústavu pro nemocné tuberkulózou a vstoupila do jejího kláštera sv. Marie a Marty.
b) Jak skončil Sergejův kočí?
Jmenoval se Andrej Rudinkin, zmínky o jeho rodině jsem žádné nenašla. Výbuch ho přímo nezabil, způsobil mu těžké popáleniny a tržné rány. Převezli ho do nejbližší nemocnice, v níž o tři dny později zemřel.
Velkokněžna poté navštívila jeho rodinu a pravděpodobně poskytla jeho ženě finanční podporu.
Sergej si byl vědom, jaké nebezpečí mu hrozí a svého služebníka na něj upozornil a on přesto zůstal v jeho službách. Možnost vrátit se domů dostal, počítal s tím, že ho na každé cest mohou zavraždit a přesto zůstal. Více informací o jeho životě se nedochovalo.
Jelizaveta Fjodorovna (Alžběta Hessensko-darmstadtská)
(1864 – 1918)
Příběh starší sestry poslední ruské carevny Alexandry Fjodorovny, Alžběty Hessensko-darmstadtské, leží dodnes v jejím stínu. Každý ví, že rodina cara Mikuláše II. byla zastřelena v Jekatěrinburgu. O Alžbětě, kterou zavraždili nedaleko města Alapajevsk roku 1918, se mnoho neví. Přitom její život by vystačil na několik románů..
Pokud bystě chtěli znovuobjevit zapomenutou stránku ruských dějin, čeká Alžbětin příběh právě na vás..
"Když někdo plakal, plakala s ním. Pokud se někdo radoval, smála se s ním, což je kolikrát mnohem obtížnější.. Hlavní náplní jejího srdce bylo hledat v lidech něco dobrého.."
Z memoárů moskevského metropolity Anastasia[/align]

Ella
Alžběta Alexandra Luisa Alice, princezna Hessensko-darmstadtská, se narodila 1. listopadu roku 1864 v německém městě Darmstadt. Jejími rodiči byli kníže Ludvík VI. Hessensko-darmstadtský a Alice Anglická, druhá dcera královny Viktorie. Měla šest sourozenců- z toho čtyři sestry (Viktorii, Irenu, Alix a Marii) a dva bratry (Ernsta-Ludvíka a Fridricha).
Jméno Alžběta jí rodiče vybrali podle stejnojmenné maďarské světice, ale nikdo jí nikdy neřekl jinak než Ella. Modrooká holčička si získala srdce celé rodiny. Jako druhé nejstarší dítě se starala o mladší sourozence a výrazně tak pomáhala své matce.
Štěstí její rodiny však dlouho netrvalo. Roku 1878 schvátila Darmstadt epidemie záškrtu. Všechny knížecí děti onemocněly, s výjimkou Alžběty. Pro Alici bylo velmi složité zvládat veškerou péči, v prosinci sama onemocněla a musela pochovat čtyřletou Marii. Z vyčerpání a nemoci se nikdy nevzpamatovala a 14. prosince zemřela. Po matčině smrti se ji Ella snažila ve všem nahradit, učila své sourozence a pomáhala v paláci.
Naučila se od dětství hovořit dvěma jazyky, na matku Angličanku mluvila anglicky a na otce německy. Přísná anglická výchova ji řádně vyškolila, musela si zametat a umývat podlahu ve svém pokoji.
Milovala přírodu, chodila na procházky a jezdila na koni. Zvláštní inspiraci nacházela v květinách. Vynikala v kreslení, trávila hodně času ve svém ateliéru, později se naučila kreslit ruské ikony a věnovala je dalším členům rodiny. Chodila na divadelní představení s klasickou hudbou a sama výborně zpívala.
Krásné dívky si brzy všimli nápadníci. Mezi šlechtici se říkalo, že v Evropě žijí pouze dvě krásné ženy, obě žijí v Německu a jmenují se Alžběta. Tou první byla Sisi, manželka císaře Františka Josefa I., druhou nebyl nikdo jiný než Ella. Záhy o její ruku požádali dva vážní kandidáti - budoucí německý císař Vilém a ruský velkokníže Sergej Alexandrovič, syn cara Alexandra II.. Rodina si přála, aby si dívka vzala Viléma, zejména její babička královna Viktorie si plánovala, jaké zisky by jí tento sňatek mohl přinést. Ella se však rozhodla jinak a v roce 1884 kývla na nabídku z Ruska.
V témže roce, 15. června, se konala v kapli Zimního paláce slavná svatba. Alžběta přijela s celým doprovodem a vzala s sebou i mladší sestru Alix. Po obřadu se konal ples, na němž dvanáctiletá Alix poznala svého budoucího manžela, šestnáctiletého careviče Nikolaje Alexandroviče.
Ella roku 1891 přestoupila na pravoslavnou víru a přijala ruské jméno Jelizaveta Fjodorovna (Jelizaveta je ruskou podobou jména Alžběta, takže se vlastně jmenovala stále stejně).
Společnost si okouzlující dívku zamilovala, i rozvětvená Romanovská dynastie ji považovala za vlastní dceru. Byla ozdobou každého plesu, udivovala svou dobrotou, ochotou a příjemným vystupováním.

Sergej Alexandrovič
Manželství se Sergejem jí žádné děti nepřineslo. Spekuluje se, že velkokníže byl bisexuál a raději vyhledával mužskou společnost. Ella se na něj nezlobila, smířila se se svým osudem a snažila se muže podporovat a být mu neustále oporou. Léta trávili v rezidenci Iljinsk asi šedesát kilometrů od Moskvy na břehu řeky. Zde se Ella učila mluvit rusky a seznámila se s tradicemi země. Často sem zvala děti Sergejových příbuzných, trávila s nimi svůj volný čas a vynahrazovala si své bezdětné manželství. Pořádala rovněž večírky na podporu chudých, kde vybírala peníze na stavbu nemocnic. Charita jí byla velmi blízká, ráda pomáhala lidem.
Žena Sergejova bratra Pavla, řecká princezna Alexandra, roku 1889 zemřela. Zůstaly po ní dvě malé děti - Marja a Dmitrij. Pavel se znovu oženil s Olgou Valerijanovnou Palej, která pocházela z neurozeného rodu. Car nechal Pavla i s novou ženou vyhnat ze země, ale Alexandřini potomci museli zůstat v Rusku. Ella se jich okamžitě ujala, nahradila jim matku a považovala je za své vlastní děti.

Jelizaveta Fjodorovna
Rusko utrpělo ve válce s Japonskem katastrofální porážku, lid nebyl s jejími výsledky spokojen a pořádal demonstrace. Když velkokníže Sergej viděl, jak se situace v jeho zemi hroutí, rozhodl se, že nastal čas žít jinak. Po třinácti letech služby se 1. ledna roku 1905 vzdal titulu guvernéra Moskvy, přestěhoval se s tříčlennou rodinu do Neskučnovského paláce a snažil se ji všemožně chránit. Obával o Ellin život, zakázal jí vycházet na ulici a zůstat v domě sama.
V únoru roku 1905 udělil osud Elle krutou lekci. Revolucionář Ivan Platonovič Kaljajev byl přesvědčený, že velkokníže Sergej je odpovědný za bídu, hlad a chudobu v zemi a rozhodl se, že na něj spáchá atentát. Plán chtěl uskutečnit 15. února, kdy se měl Sergej vracet z návštěvy Velkého divadla. Kaljajev stál připravený s ukrytou bombou u cesty a očekával průjezd kočáru. Když zjistil, že velkokníže necestuje sám a doprovází ho jeho manželka a děti, o něž zrovna pečovala, nedokázal ji hodit. Odpovědnost za smrt nevinných byla příliš silná. Vyčíhá si jiný den, kdy pojede sám.
18. února Jelizaveta scházela z kremelských schodů, když zaslechla výbuch. Rána vycházela ze směru, kterým odjel Sergejův kočár. Seběhla dolů a utíkala k místu, odkud se výbuch ozval..
Z dálky zahlédla ohořelou kostru zdobeného kočáru, jejího muže výbuch roztrhal na kusy. Bomba mu dopadla přímo do klína. Dav na ulici sledoval, jak se na smrt bledá velkokněžna v překrásných vyšívaných šatech potácí po chodníku a sbírá zakrvácené ostatky milovaného muže. Ze sněhu vytáhla zlatý medailónek, sevřela ho v dlani a rozplakala se..
O osudech kočího pár drobností v poznámce.
Atentátník popsal ve svých pamětech celou tragédii následujícími slovy: "Hodil jsem bombu ze vzdáleností menší než čtyři kroky. Exploze mě strhla k zemi, viděl jsem, jak se kočár rozletěl na kusy. Plášť mi zasypaly úlomky spáleného dřeva. Z obličeje mi stékala krev.."

Kočár po výbuchu bomby
Kaljajeva okamžitě zatkli a uvěznili v pevnosti. Přesto, že jí zabil muže, šla velkokněžna týž den navštívit cara Mikuláše a prosila ho, aby atentátníkovi udělil milost. Panovník její prosby nevyslyšel a oznámil jí, že bude vrah popraven. Nato se vypravila do věznice si s Kaljajevem promluvit osobně. Posadila se s ním v jeho cele a ptala se, proč Sergeje zabil. Když jí neodpověděl, mile se usmála a požádala ho, aby svých činů litoval, že mu Bůh odpustí. V zápětí dodala, že ona sama mu už vše odpustila. 10. května byl popraven, Jelizaveta se za něj modlila a doufala, že bude jeho duše spasena..
Její život nabyl nových rozměrů. Najednou pro ni nic neznamenaly plesy, drahé šaty a vyjížďky na koni. Všechny své vzácné šperky rozdala, nechala si pouze snubní prstýnek. Přestala jíst maso a neoblékala jiné než černé šaty. Celé dny trávila ve své kapli a přestala komunikovat s okolím..
Když se vzpamatovala z nejhoršího utrpení, věnovala své zbývající síly chudým a nemocným. V Moskvě založila ženský klášter svaté Marie a Marty, vstoupila mezi jeptišky a stala se jejich představenou. Společnými silami zbudovaly nemocnici, kapli, lékárnu a sirotčinec. Navštěvovala nejzaostalejší moskevské čtvrti, kde pomáhala nemocným, aby zapomněla na vlastní neštěstí.

Ella jako představená kláštera
Během své nekončící práce nezapomínala na rodinu. Psala své sestře dopisy a zajímala se o výchovu svých neteří. Olga, Taťána, Marie a Anastázie milovaly tetičku Ellu, každá její návštěva pro ně byla svátkem. Rozuměla jejich starostem, pomáhala a radila jim, nebo si s nimi jen povídala. Nedávala najevo, že se ve skrytu duše trápí.
Přítomnost Grigorije Jefimoviče Rasputina na carském dvoře zcela chápala. Sice pro ni znamenal jen lháře a podvodníka, nevěřila jeho podivným metodám, ale nestěžovala si na něj. V roce 1916 jí došla trpělivost, nemohla se dále dívat, jak sibiřský mužik ničí její milou sestru a ovládá její myšlení. Navštívila Alix a prosila ji, aby si kvůli dětem našla jiného lékaře. Jenže carevna se odmítla svého věrného pomocníka vzdát. Věřila, že on jediný může syna Aljošu zachránit a vyléčit jeho závažné onemocnění- carevič trpěl hemofilií. Zavrtěla hlavou a beze slova vyšla z pokoje. Ella zůstala sama, dívala se, jak sestra mizí na chodbě a prosila Boha, ať jí odpustí hříšnou slabost. Od tohoto dne se přestaly vídat, čtyři velkokněžny ztratily laskavou tetu. Nepsaly si ani dopisy.

Ellina sestra, carevna Alix
V průběhu první světové války Ella organizovala síť městských lazaretů pro raněné vojáky, působila jako ošetřovatelka a objížděla všechna důležitá ruská centra, kde vysvětlovala jeptiškám, jak zacházet s raněnými a jak jim poskytnout nejlepší pomoc.
Roku 1914 zavítala do městečka Alapajevsk. Sídlo se nachází na soutoku řek Nějva a Alapaicha ve Sverdlovské oblasti, jejímž správním centrem je Jekatěrinburg. Za necelé čtyři roky ji v tomto městě zavraždí..
Roku 1918 vydal Lenin rozkaz, aby byla nebezpečná velkokněžna zatčena. Vyplněním úkolu pověřil vojáky Čeky (Čeka byla první z řady tajných policí v pozdějším Sovětském svazu, její plný název zní: Mimořádná komise pro boj s kontrarevolucí, spekulací a sabotáží). Ellu uvěznili v Permu, po několika týdnech ji převezli do Jekatěrinburgu, kde k ní připojili další členy Romanovské dynastie - velkoknížata Sergeje Michajloviče, Ioanna Konstantinoviče, Konstantina Konstantinoviče, Igora Konstantinoviče a Vladimira Pavloviče Palej; Fjodora Remeze a jeptišku Varvaru Jakovlevovou (pár podrobností v poznámce).
20. května odvezli skupinku do Alapajevska a ubytovali ji v místní škole na okraji města. Ella neztrácela naději, povzbuzovala ostatní a dodávala jim odvahu, že vše dobře skončí a pokud je zastřelí, sejdou se v nebi a budou díky boží milosti spaseni.
Okolo poledne 17. července zavítala do alapajevské školy návštěva. Pracovník Čeky Petr Starcev jim odebral všechny peníze a cenné šperky a oznámil, že město není bezpečené a musí být znovu převezeni.
Pozdě v noci je stráže probudily, naložily na korbu auta a zavázaly jim oči, aby se nepokoušeli uprchnout. Vozy zastavily asi osmnáct kilometrů za městem u starého dolu. Vězně dovedli k okraji dvacet metrů hluboké důlní šachty a strčili je jednoho po druhém dovnitř. Vojáci se domnívali, že jejich práce skončila, pád do hromady ostrého kamení nemohli přežít. Nastartovali motor, když zaslechli zpěv.. S hrůzou v očích se přikradli k šachtě, pohlédli dolů a spatřili, jak Ella s ostatními zpívá náboženské písně. Aby je umlčeli, naházeli do jámy granáty. Ani výbuchy je prý nedokázaly zabít. Píseň stále pokračovala. Čekisté v posvátné hrůze důl opustili..
Na konci července dobyla Alapajevsk Bílá armáda a okamžitě po nich vyhlásila pátrání. 8. října objevili v šachtě dolu Novaja-Selimskaja jejich těla. Bližší výzkum odhalil, že jediný Sergej Michajlovič byl zastřelen (pravděpodobně se pokusil o útěk a po několika metrech ho zastřelili). Ellu zasáhly střepiny granátu a ztratila mnoho krve, přesto našla dostatek sil, aby si utrhla lem šatů a pokusila se tímto provizorním obvazem zastavit krvácení hlavy mladého Ioanna..
Na přání jednoho z bílých vůdců, Alexandra Kolčaka, byly ostatky vyzvednuty a umístěny v alapajevské katedrále. Když armáda vyklidila město, odvezla rakve na Sibiř, kde je v červenci 1919 pohřbili v Irkutsku. Příští rok byly přemístěny do Číny, když se ani v této zemi nedočkaly vytouženého klidu, našly své poslední místo v izraelském Jeruzalémě. Dodnes je můžeme nalézt v chrámu Máří-Magdalény..
K jejímu hrdinství, oddanosti k Bohu a církvi, odvaze a dobrotě nezůstalo pravoslaví lhostejné. Exilová církev ji svatořečila v roce 1981 a vlastní církev Rusi krátce po pádu režimu, roku 1992. Svatá Alžběta je jednou z nejpopulárnějších moderních světic, kromě Ruska se těší velké slávy a váženosti ve Velké Británii, Německu a Izraeli..
V zahradách kláštera svaté Marie a Marty, který velkokněžna založila, byl po pádu SSSR postaven pomník s nápisem: "Velkokněžně Jelizavetě Fjodorovně, s lítostí.".
I přesto, že ji v životě postihla řada osobních neštěstí, nedovolila si dát najevo svůj smutek. Starala se o rodinu, pomáhala chudým a nikoho nepovažovala za zcela špatného člověka. Kdyby měla možnost promluvit si se svými vrahy, nezahrnula by je záplavou nadávek. Odpustila by jim a pomodlila se za ně. Natolik byla vyjímečná..
Za sebe můžu napsat: Málokteré ruské osobnosti si vážím tolik jako právě Elly..
____________________
* poznámka:
a) Několik drobností o Elliných příbuzných a přátelích, kteří byli zastřeleni nedaleko Alapajevska
I. Velkokníže Sergej Michajlovič se narodil roku 1869, byl pátým synem Michajla Alexandroviče (což byl sedmý syn cara Mikuláše I.)
II. Velkokníže Ioann Konstantinovič se narodil v roce 1886 jako prvorozený syn Konstantina Konstantinoviče (K.K. byl vnuk Mikuláše I.)
III. Velkokníže Konstantin Konstantinovič ml. se narodil roku 1891, byl to Ioannův mladší bratr
IV. Velkokníže Igor Konstantinovič, narozený v roce 1894, byl jeho dalším sourozencem
V. Vladimir Pavlovič Palej (*1897) byl vnukem Alexandra II., jeho otec Pavel byl za svůj nerovný sňatek vyhnán z Ruska
VI. Fjodor Semjonovič Remez byl hlavním důvěrníkem a rádcem zavražděného Sergeje
VII. Varvara Jakovlevová- známá jako "sestřička Varja" byla Ellinou blízkou přítelkyní, datum narození není přesně známo. Pomáhala velkokněžně s řízením ústavu pro nemocné tuberkulózou a vstoupila do jejího kláštera sv. Marie a Marty.
b) Jak skončil Sergejův kočí?
Jmenoval se Andrej Rudinkin, zmínky o jeho rodině jsem žádné nenašla. Výbuch ho přímo nezabil, způsobil mu těžké popáleniny a tržné rány. Převezli ho do nejbližší nemocnice, v níž o tři dny později zemřel.
Velkokněžna poté navštívila jeho rodinu a pravděpodobně poskytla jeho ženě finanční podporu.
Sergej si byl vědom, jaké nebezpečí mu hrozí a svého služebníka na něj upozornil a on přesto zůstal v jeho službách. Možnost vrátit se domů dostal, počítal s tím, že ho na každé cest mohou zavraždit a přesto zůstal. Více informací o jeho životě se nedochovalo.