Odstřelovači - přesné zbraně
Napsal: 29/1/2009, 14:33
Takže po dlouhém klidu jsem opět zpět na palbě a začnu poměrně delším „seriálem“ o odstřelovačství / snipingu.
Hned na začátek bych chtěl uvést jen jednu věc, možná se tu vyskytují lidé s jinými názory, vyznáním atd. u kterých je použití termínu „odstřelování“ a jiných slov se stejným kořenem kategoricky odmítáno. Proto bych byl rád, kdyby jste mi napsali, pokud by se Vám nelíbil tento termín, změním jen, tak abych nevzbuzoval nějaké hádky, nevůli atd.
Dlouho jsem přemýšlel jak nazvat tento seriál a taky jak vůbec začít, přemýšlel jsem i po cestě do práce kde jsem na přechodu napustil svého vyučujícího z taktiky, takže jsem zvědavý jak dopadne zkouška kterou mám příští týden…
Dříve než můžu začít s rozborem zbraní, střeliva, optiky, střelby atd. je nutno vysvětlit jednotlivé pojmy a měřidla, s nimiž je toto „řemeslo“ spojeno a bez nichž by byly jednotlivé články o ničem, jelikož by jste nevěděli kolik co asi je, co to je atd.
Základní jednotkou v profesi snipera (S) a celkově co se týká přesné střelby je MOA.
Minute Of Angle – úhlová minuta. Jak je patrné z obrázku tak 1 MOA je 29 mm na 100 metrech – přesně je to 28,7 mm, ovšem zaokrouhluje se to, jelikož desetina mm je až moc malá jednotka.
S touto jednotkou se setkáte jak u pušek, tak u střeliva a i u optiky.
U zbraní se touto jednotkou označuje přesnost, když Vám někdo řekne že tato a ona puška dosahuje přesnosti ½ MOA tak víte, že na 100m pevně uchycená, neboli střelba opřenou zbraní s podporou zasáhnete kolečko o průměru 14,5 mm. U zbraní je toto klíčová jednotka jelikož každý kdo se zajímá o nějakou zbraň tak se prvně zeptá kolik dokáže puška nastřílet.
U optiky se MOA používá u korekce, kdy jedno kliknutí optiky znamená určitou hodnotu MOA, nejčastěji to bývá ¼ MOA. To znamená, že když chytnete točítko na optice a otočíte jím o jedno kliknutí tak se bod zásahu posune na 100 metrech o 7,25 mm.
Další jednotkou je MILRAD – neboli Miliradian, je to stejný druh jednotky jako je MOA, akorát že větší, jeden MIL (zkrácenina) je na 100 metrech 99 mm přesně.
Tato jednotka je používá při odhadech vzdálenosti. V českém překladu se jí často říká „dílec“ proto když to někde uslyšíte, budete vědět že je řeč o Miliradianu. Všichni jsme viděli nějaký americký film kde má odstřelovač optiku s křížem na kterém jsou takové tečky, kaňky atd. Je to speciální osnova optik US Army, která se používá na přesně měření vzdálenosti. Rozestupy mezi jednotlivými kaňkami jsou přesně 1 MIL. Jmenuje se MIL-DOT
Technika je velice jednoduchá, odstřelovač se podívá například na postavu, o té ví že je vysoká 180 cm, nyní se na ni podívá skrz optický zaměřovač s osnovou MIL-DOT. Změří kolik teček při pohledu přes optiku daná osoba zabírá, dosadí tuto hodnotu do vzorce a vyjde mu výsledek přibližné vzdálenosti oné postavy.
Vzorec pro výpočet vzdálenosti podle osnovy MIL-DOT, nebo osnovy se zaznačenými rozestupy MIL je následující.
Výška cíle v palcích x 25,4
Počet dílců jež terč pokrývá
Blíže k záměrným osnovám a optikám v bližším článku.
KONSTRUKCE PŘESNÝCH ZBRANÍ
Budu to popisovat konstrukční prvky zbraní podle známého amerického puškaře Mika R. Laua, nutno dodat, že názory na jednotlivé prvky e značně liší a člověk od člověka má jiný názor, proto zde můžete rozvést debat, jen bych byl rád kdyby to bylo v umírněných mezích, ne jak na jednom nejmenovaném portále o zbraních kde si nadávají u threadu který řeší přebíjení střeliva do pušek…
PAŽBA
Budu zde brát především konstrukci taktických přesných zbraní, takže konstrukce pažeb pro sportovní, nebo lovecké zbraně se může lišit.
Taktická pažba by měla být taková aby si ji střelec mohl uzpůsobit ku obrazu svému podle svých tělesných proporcí. Klíčové jsou především dva stavitelné prvky a tou je stavitelná botka a stavitelná lícnice. Krásný příklad najdeme u odstřelovací pušky US Army (ne MARINES !!!) M24 A2 ta má krásně stavitelnou botku a lícnici do značných vzdáleností.
M24A2 Remington Military
Botka pažby by měla být u všech taktických zbraní stavitelná, lícnice být nemusí, stačí když je pevnou součástí pažby – tzv. pažba Monte-Carlo jako je vidět u pušek US MARINES M40 A1.
M40A1 - fotka zbraně jež dělá Mike Lau na zakázku ve své firmě Texas Brigade Armory
Pažba je taky hlavní součástí zbraně, proto je důležitá její váha, těžší zbraň má lepší střelecké vlastnosti a nezvýrazňuje chybu střelce, avšak její nevýhodou a to dosti podstatnou je, že se pronese, což je u taktické pušky velké mínus.
SPOUŠŤOVÝ MECHANISMUS
V každém případě hraje spoušť důležitou roli, proto by měla být stavitelná. U moderních pušek jako jsou americké M24,M40, nebo české CZ 700, nebo jiné jako třeba TIKKA T3 Varmint, AWP atd. je možné nastavit jak odpor spouště, většinou se začíná na 0,5 – 0,7 kg, tak lze nastavit propad spouště, resp. místo záběru kdy dojde k výstřelu. Tyt prvky jsou velice důležité jelikož každý střelec je originál a každému sedí něco jiného.
ZÁVĚR a POUZDRO ZÁVĚRU
Závěr jakožto základní prvek zbraně by měl být precizně vyrobenou součástkou. Jednou z firem, která vyrábí precizní závěry je firma Remington a její závěrový systém 700 jež je používán ve všech odstřelovačkách US ARMY a MARINES M24 A1/A2/A3 M40 A1/A2/A3/A5.
M40A3 a M40A3 - opět z dílny Mika Laua Texas Brigade Armory
U těchto závěrů je ceněno jejich přesné zpracování, bezproblémové podávání nábojů z nábojové schránky a hlavně velkou skluzavku pro podávání nábojů jež je k nábojům „šetrná,“ jak totiž víme tak sebemenší neviditelný šrám může způsobit velké odchylky při střelbě.
Dalším velice osvědčeným závěrovým systémem je Mauser 98, ten je například použit u pušek CZ 700 Sniper, ovšem v trošku pozměněné podobě – chybí „motýl“ pojistky. Co jsem ovšem slyšel z řad uživatelů, tak tyto zbraně nejsou moc oblíbené z důvodu nekvalitního zpracování pro domácí trh, závěr je prý strašně nepevný a hodně se vykle. Na druhou stranu se závěry těchto pušek vyznačují nejjemnějším chodem a údajně s nimi lze pracovat jen malíčkem.
CZ 700 Sniper - foto Česká zbrojovka Uherský Brod
Součástí závěru je samozřejmě vytahovač a vyhazovač nábojnic.
Jedná se o vcelku stejnou součástku u mnoha zbraní, ovšem jednotlivé firmy vyrábějící přesné zbraně dodávají na trh různá provedení. Výborným příkladem je právě naše zbrojovka v Uherském brodě a její odstřelovací puška CZ 700, výrobce Vám u ní dá na výběr zda chcete závěr kompletní tedy vytahovač a vyhazovač, nebo pouze vytahovač – toto provedení je skvělé pro profesionální odstřelovače jež si po výstřelu nábojnice vytahují ručně aby nebyl vidět odlesk při prudkém vyhození nábojnice. Problém ovšem nastává při rychlopalbě, jelikož střelec musí „lovit“ nábojnici a tahat ji ven po každém výstřelu.
NÁBOJOVÁ KOMORA
Vzhledem k tomu že naprostá většina odstřelovačů jak armádních tak policejních jednotek NEMŮŽE ve svých služebních zbraních používat své vlastní koupené či přebité střelivo, nabízí výrobci jednotlivých zbraní úpravy odstřelovacích zbraní přesně pro jednotlivý druh náboje-střely-výrobce. O systému výběru munice do odstřelovaček jsem četl především u US Army, kde zkouší různé druhy střeliva, vyberou to nejlepší a nechají si vyrobit rozsáhlou sérii.
Co vím od nás – AČR tak se hodně lidí ze 4.Brigády rychlého nasazení zlobí (mírné slovo) jelikož do svých nově nakoupených zbraní odstřelovačů mechanizovaných družstev fasují stejné střelivo jako kulometníci. Toto střelivo je do odstřelovačích zbraní naprosto nevyhovující a výrobce udává že by se ani nemělo používat. Ve výzbrojním katalogu sice je střelivo ráže 7,62x54R do odstřelovačích zbraní, kde ale je nikdo neví…U specializovaných útvarů jsou na tom samozřejmě lépe, nejspíš proto že ráže .308 winchester nebyla zavedena za totality takže jí nejsou plné sklady…
SVDS - zdroj Valery Shilin´s Gun Club
Ale abych se vrátil zpět k nábojovým komorám. Náboj musí do komory zajet přesně , tak aby konec (ústí kulky a nábojnice) bylo přesně na kraji nábojové komory a kulky se tak přesně zařízla do hlavně a nedocházelo k vychýlení konce při explozi při výstřelu. Renomované zbrojovky, především Remington s tímto přišly a dělají to u zbraní jež dodávají i s hlavněmi, pro US Army je to tedy pouze modelová řada M24. Odstřelovačky US Marines modelové řady M40 mají od Remingtonu pouze závěry, hlavně jsou jiné.
Nutno říci že ač se jedná o náboje jedné ráže například .308 Winchester - 7,62x51 může se délka celkového náboje vzhledem k různému zasunutí střely do nábojnice velice lišit!
HLAVEŇ
K hlavním by se toho dalo napsat kvanta a kvanta, názory se ovšem liší výrobce od výrobce, člověk od člověka a jednotlivé filozofie je možné krásně vidět na jednotlivých výrobních údajích pušek výrobců. Jeden výrobce vyrábí pušku se stoupáním tolik a tolik a další pušku se stejně dlouhou hlavní a ráží s naprosto jiným stoupáním. Těžké hlavně jsou označované „Varmint“ lze je proto „odhalit“ už v názvu zbraně.
Na čem se ovšem většina lidí shodně je to že přesné pušky by měly mít těžkou a v rámci určení dlouhou hlaveň. Těžká hlaveň zajišťuje především dobrý odvod tepla z hlavně, jež se tak rychle nezahřeje a samozřejmě stabilita těžké hlavně je k nezaplacení. Dalším aspektem je to že těžké hlavně většinou vydrží více výstřelů než se „vystřílí“ a je třeba je vyměnit.
Stoupání drážek je jeden z aspektů který je samozřejmě pro přesnou střelbu důležitý, ovšem stoupání se liší podle jednotlivých ráží a váze střel, délce hlavní, je to téma jež je tak moc diskutovatelné že odpověď nejsem schopný napsat.
Velice důležitým aspektem je také uchycení hlavně, nejpřesnější pušky mají hlaveň tzv. volně plovoucí, jež se nedotýká pažby, je uchycena pouze v pouzdře. Jde o to že vibrace při výstřelu nejsou nijak limitovány kontaktem hlavně s pažbou a kulka si tak volně bez omezení prolétá hlavní aniž by vibrace jež způsobe byly nějak omezovány.
ZÁSOBNÍK
Odstřelovací pušky se hodně různí, jasné je především to že nejpřesnější jsou pušky jednoranové u nichž se náboj vkládá přímo do závěru-komory – neotírá se tak o nic při podávání. Sebemenší otěrka může způsobit velké odchylky. Dále jsou v pořadí zbraně opakovací jež mají buď zásobník nebo nábojovou vložku což je v podstatě to stejné, vyjímka je tam ta, že zásobník lze odejmout, vložka se nabíjí přes otevřený závěr.
Jako poslední jsou zbraně samonabíjecí jež jsou mnoha lidmi dosti zatracovány vzhledem ke svojí menší přesnosti. Vysvětlení pro menší přesnost těchto zbraní jsou různá od velkého množství součástek, přes silné a hrubé podávání nábojů ze zásobníku a jejich těžkém zarážení do komory, atd.
Ještě mi chybí montážní lišty, ty rozebere v dalším článku, který se bude týkat optiky, ten bude ale až za týden, jelikož v neděli odjíždím na lyžařský kurz na týden.
OT. Word mi furt přepisuje některá slova, takže kdyby jste narazili na nějakou volovinu tak debil je word, ne já.
PS může to dát administrátor na portál? díky
Hned na začátek bych chtěl uvést jen jednu věc, možná se tu vyskytují lidé s jinými názory, vyznáním atd. u kterých je použití termínu „odstřelování“ a jiných slov se stejným kořenem kategoricky odmítáno. Proto bych byl rád, kdyby jste mi napsali, pokud by se Vám nelíbil tento termín, změním jen, tak abych nevzbuzoval nějaké hádky, nevůli atd.
Dlouho jsem přemýšlel jak nazvat tento seriál a taky jak vůbec začít, přemýšlel jsem i po cestě do práce kde jsem na přechodu napustil svého vyučujícího z taktiky, takže jsem zvědavý jak dopadne zkouška kterou mám příští týden…
Dříve než můžu začít s rozborem zbraní, střeliva, optiky, střelby atd. je nutno vysvětlit jednotlivé pojmy a měřidla, s nimiž je toto „řemeslo“ spojeno a bez nichž by byly jednotlivé články o ničem, jelikož by jste nevěděli kolik co asi je, co to je atd.
Základní jednotkou v profesi snipera (S) a celkově co se týká přesné střelby je MOA.
Minute Of Angle – úhlová minuta. Jak je patrné z obrázku tak 1 MOA je 29 mm na 100 metrech – přesně je to 28,7 mm, ovšem zaokrouhluje se to, jelikož desetina mm je až moc malá jednotka.
S touto jednotkou se setkáte jak u pušek, tak u střeliva a i u optiky.
U zbraní se touto jednotkou označuje přesnost, když Vám někdo řekne že tato a ona puška dosahuje přesnosti ½ MOA tak víte, že na 100m pevně uchycená, neboli střelba opřenou zbraní s podporou zasáhnete kolečko o průměru 14,5 mm. U zbraní je toto klíčová jednotka jelikož každý kdo se zajímá o nějakou zbraň tak se prvně zeptá kolik dokáže puška nastřílet.
U optiky se MOA používá u korekce, kdy jedno kliknutí optiky znamená určitou hodnotu MOA, nejčastěji to bývá ¼ MOA. To znamená, že když chytnete točítko na optice a otočíte jím o jedno kliknutí tak se bod zásahu posune na 100 metrech o 7,25 mm.
Další jednotkou je MILRAD – neboli Miliradian, je to stejný druh jednotky jako je MOA, akorát že větší, jeden MIL (zkrácenina) je na 100 metrech 99 mm přesně.
Tato jednotka je používá při odhadech vzdálenosti. V českém překladu se jí často říká „dílec“ proto když to někde uslyšíte, budete vědět že je řeč o Miliradianu. Všichni jsme viděli nějaký americký film kde má odstřelovač optiku s křížem na kterém jsou takové tečky, kaňky atd. Je to speciální osnova optik US Army, která se používá na přesně měření vzdálenosti. Rozestupy mezi jednotlivými kaňkami jsou přesně 1 MIL. Jmenuje se MIL-DOT
Technika je velice jednoduchá, odstřelovač se podívá například na postavu, o té ví že je vysoká 180 cm, nyní se na ni podívá skrz optický zaměřovač s osnovou MIL-DOT. Změří kolik teček při pohledu přes optiku daná osoba zabírá, dosadí tuto hodnotu do vzorce a vyjde mu výsledek přibližné vzdálenosti oné postavy.
Vzorec pro výpočet vzdálenosti podle osnovy MIL-DOT, nebo osnovy se zaznačenými rozestupy MIL je následující.
Výška cíle v palcích x 25,4
Počet dílců jež terč pokrývá
Blíže k záměrným osnovám a optikám v bližším článku.
KONSTRUKCE PŘESNÝCH ZBRANÍ
Budu to popisovat konstrukční prvky zbraní podle známého amerického puškaře Mika R. Laua, nutno dodat, že názory na jednotlivé prvky e značně liší a člověk od člověka má jiný názor, proto zde můžete rozvést debat, jen bych byl rád kdyby to bylo v umírněných mezích, ne jak na jednom nejmenovaném portále o zbraních kde si nadávají u threadu který řeší přebíjení střeliva do pušek…
PAŽBA
Budu zde brát především konstrukci taktických přesných zbraní, takže konstrukce pažeb pro sportovní, nebo lovecké zbraně se může lišit.
Taktická pažba by měla být taková aby si ji střelec mohl uzpůsobit ku obrazu svému podle svých tělesných proporcí. Klíčové jsou především dva stavitelné prvky a tou je stavitelná botka a stavitelná lícnice. Krásný příklad najdeme u odstřelovací pušky US Army (ne MARINES !!!) M24 A2 ta má krásně stavitelnou botku a lícnici do značných vzdáleností.
M24A2 Remington Military
Botka pažby by měla být u všech taktických zbraní stavitelná, lícnice být nemusí, stačí když je pevnou součástí pažby – tzv. pažba Monte-Carlo jako je vidět u pušek US MARINES M40 A1.
M40A1 - fotka zbraně jež dělá Mike Lau na zakázku ve své firmě Texas Brigade Armory
Pažba je taky hlavní součástí zbraně, proto je důležitá její váha, těžší zbraň má lepší střelecké vlastnosti a nezvýrazňuje chybu střelce, avšak její nevýhodou a to dosti podstatnou je, že se pronese, což je u taktické pušky velké mínus.
SPOUŠŤOVÝ MECHANISMUS
V každém případě hraje spoušť důležitou roli, proto by měla být stavitelná. U moderních pušek jako jsou americké M24,M40, nebo české CZ 700, nebo jiné jako třeba TIKKA T3 Varmint, AWP atd. je možné nastavit jak odpor spouště, většinou se začíná na 0,5 – 0,7 kg, tak lze nastavit propad spouště, resp. místo záběru kdy dojde k výstřelu. Tyt prvky jsou velice důležité jelikož každý střelec je originál a každému sedí něco jiného.
ZÁVĚR a POUZDRO ZÁVĚRU
Závěr jakožto základní prvek zbraně by měl být precizně vyrobenou součástkou. Jednou z firem, která vyrábí precizní závěry je firma Remington a její závěrový systém 700 jež je používán ve všech odstřelovačkách US ARMY a MARINES M24 A1/A2/A3 M40 A1/A2/A3/A5.
M40A3 a M40A3 - opět z dílny Mika Laua Texas Brigade Armory
U těchto závěrů je ceněno jejich přesné zpracování, bezproblémové podávání nábojů z nábojové schránky a hlavně velkou skluzavku pro podávání nábojů jež je k nábojům „šetrná,“ jak totiž víme tak sebemenší neviditelný šrám může způsobit velké odchylky při střelbě.
Dalším velice osvědčeným závěrovým systémem je Mauser 98, ten je například použit u pušek CZ 700 Sniper, ovšem v trošku pozměněné podobě – chybí „motýl“ pojistky. Co jsem ovšem slyšel z řad uživatelů, tak tyto zbraně nejsou moc oblíbené z důvodu nekvalitního zpracování pro domácí trh, závěr je prý strašně nepevný a hodně se vykle. Na druhou stranu se závěry těchto pušek vyznačují nejjemnějším chodem a údajně s nimi lze pracovat jen malíčkem.
CZ 700 Sniper - foto Česká zbrojovka Uherský Brod
Součástí závěru je samozřejmě vytahovač a vyhazovač nábojnic.
Jedná se o vcelku stejnou součástku u mnoha zbraní, ovšem jednotlivé firmy vyrábějící přesné zbraně dodávají na trh různá provedení. Výborným příkladem je právě naše zbrojovka v Uherském brodě a její odstřelovací puška CZ 700, výrobce Vám u ní dá na výběr zda chcete závěr kompletní tedy vytahovač a vyhazovač, nebo pouze vytahovač – toto provedení je skvělé pro profesionální odstřelovače jež si po výstřelu nábojnice vytahují ručně aby nebyl vidět odlesk při prudkém vyhození nábojnice. Problém ovšem nastává při rychlopalbě, jelikož střelec musí „lovit“ nábojnici a tahat ji ven po každém výstřelu.
NÁBOJOVÁ KOMORA
Vzhledem k tomu že naprostá většina odstřelovačů jak armádních tak policejních jednotek NEMŮŽE ve svých služebních zbraních používat své vlastní koupené či přebité střelivo, nabízí výrobci jednotlivých zbraní úpravy odstřelovacích zbraní přesně pro jednotlivý druh náboje-střely-výrobce. O systému výběru munice do odstřelovaček jsem četl především u US Army, kde zkouší různé druhy střeliva, vyberou to nejlepší a nechají si vyrobit rozsáhlou sérii.
Co vím od nás – AČR tak se hodně lidí ze 4.Brigády rychlého nasazení zlobí (mírné slovo) jelikož do svých nově nakoupených zbraní odstřelovačů mechanizovaných družstev fasují stejné střelivo jako kulometníci. Toto střelivo je do odstřelovačích zbraní naprosto nevyhovující a výrobce udává že by se ani nemělo používat. Ve výzbrojním katalogu sice je střelivo ráže 7,62x54R do odstřelovačích zbraní, kde ale je nikdo neví…U specializovaných útvarů jsou na tom samozřejmě lépe, nejspíš proto že ráže .308 winchester nebyla zavedena za totality takže jí nejsou plné sklady…
SVDS - zdroj Valery Shilin´s Gun Club
Ale abych se vrátil zpět k nábojovým komorám. Náboj musí do komory zajet přesně , tak aby konec (ústí kulky a nábojnice) bylo přesně na kraji nábojové komory a kulky se tak přesně zařízla do hlavně a nedocházelo k vychýlení konce při explozi při výstřelu. Renomované zbrojovky, především Remington s tímto přišly a dělají to u zbraní jež dodávají i s hlavněmi, pro US Army je to tedy pouze modelová řada M24. Odstřelovačky US Marines modelové řady M40 mají od Remingtonu pouze závěry, hlavně jsou jiné.
Nutno říci že ač se jedná o náboje jedné ráže například .308 Winchester - 7,62x51 může se délka celkového náboje vzhledem k různému zasunutí střely do nábojnice velice lišit!
HLAVEŇ
K hlavním by se toho dalo napsat kvanta a kvanta, názory se ovšem liší výrobce od výrobce, člověk od člověka a jednotlivé filozofie je možné krásně vidět na jednotlivých výrobních údajích pušek výrobců. Jeden výrobce vyrábí pušku se stoupáním tolik a tolik a další pušku se stejně dlouhou hlavní a ráží s naprosto jiným stoupáním. Těžké hlavně jsou označované „Varmint“ lze je proto „odhalit“ už v názvu zbraně.
Na čem se ovšem většina lidí shodně je to že přesné pušky by měly mít těžkou a v rámci určení dlouhou hlaveň. Těžká hlaveň zajišťuje především dobrý odvod tepla z hlavně, jež se tak rychle nezahřeje a samozřejmě stabilita těžké hlavně je k nezaplacení. Dalším aspektem je to že těžké hlavně většinou vydrží více výstřelů než se „vystřílí“ a je třeba je vyměnit.
Stoupání drážek je jeden z aspektů který je samozřejmě pro přesnou střelbu důležitý, ovšem stoupání se liší podle jednotlivých ráží a váze střel, délce hlavní, je to téma jež je tak moc diskutovatelné že odpověď nejsem schopný napsat.
Velice důležitým aspektem je také uchycení hlavně, nejpřesnější pušky mají hlaveň tzv. volně plovoucí, jež se nedotýká pažby, je uchycena pouze v pouzdře. Jde o to že vibrace při výstřelu nejsou nijak limitovány kontaktem hlavně s pažbou a kulka si tak volně bez omezení prolétá hlavní aniž by vibrace jež způsobe byly nějak omezovány.
ZÁSOBNÍK
Odstřelovací pušky se hodně různí, jasné je především to že nejpřesnější jsou pušky jednoranové u nichž se náboj vkládá přímo do závěru-komory – neotírá se tak o nic při podávání. Sebemenší otěrka může způsobit velké odchylky. Dále jsou v pořadí zbraně opakovací jež mají buď zásobník nebo nábojovou vložku což je v podstatě to stejné, vyjímka je tam ta, že zásobník lze odejmout, vložka se nabíjí přes otevřený závěr.
Jako poslední jsou zbraně samonabíjecí jež jsou mnoha lidmi dosti zatracovány vzhledem ke svojí menší přesnosti. Vysvětlení pro menší přesnost těchto zbraní jsou různá od velkého množství součástek, přes silné a hrubé podávání nábojů ze zásobníku a jejich těžkém zarážení do komory, atd.
Ještě mi chybí montážní lišty, ty rozebere v dalším článku, který se bude týkat optiky, ten bude ale až za týden, jelikož v neděli odjíždím na lyžařský kurz na týden.
OT. Word mi furt přepisuje některá slova, takže kdyby jste narazili na nějakou volovinu tak debil je word, ne já.
PS může to dát administrátor na portál? díky