VII. díl. Norsko, Dánsko 1940. Č 54.
Napsal: 18/5/2009, 06:26
VII.díl. Norsko, Dánsko 1940. Č 54.
Mapa bojů u Narviku do 8. června 1940.

V Norsku začínalo předposlední a poslední dějství!
V začátku třetí dekády května 1940 již přebral generál Auchinleck plně všechny pravomoci nad pozemními jednotkami v Norsku a ve funkci vystřídal generála Mackesyho. Mezi lordem z Corku, „vlajkovým důstojníkem pro Narvik“ a generálem Auchinleckem pak dojde k dohodě, že útok na Narvik musí počkat do té doby než se ustálí počasí. Spojenci chtěli vybrat pro vylodění dny špatného počasí, které by zabránily německé Luftwaffe, aby svá letadla poslala nad vyloďovací svazy.
Veškeré spojenecké úsilí ke konci druhé a na začátku třetí dekády května 1940 se u Narviku soustřeďovalo na vyčištění letiště u Bardufossu a na výstavbu přistávací plochy u Skanlandu.
Velení v Norsku nic nedbalo na depeše z Velké Británie, které vyjadřovaly hluboké zklamání nad tím, že norské velení nevyužívá úspěchu u Bjerkviku. Lord z Corku a z Orrery však zdůrazňoval, že nyní není netrpělivost na místě a zdržení je nevyhnutelné. Do Londýna přímo 20. května 1940 napsal, cituji:
„Plně chápu, že obsazení města je žádoucí, a toužím po tom, abych ohlásil jeho dobytí. Nejdůležitějším úkolem v dané chvíli však je dokončení a ochrana letišť, a k tomu je třeba všech motorových a výsadkových člunů. Jestliže zde máme udržet své pozice, je v první řadě důležité, abychom mohli co nejdříve do boje nasadit svá letadla… To lze označit za nutný předpoklad všech kombinovaných operací v jakémkoliv měřítku. Bylo by pošetilostí přejít za těchto okolností od nezbytně nutné přípravy letišť ke zteči Narviku. Zpoždění s letišti se stalo nebezpečné.“
Jeho věty jsou nadčasové a patří ke každému násilnému vylodění – obojživelné operaci
A skutečně, jak již víme, den po této depeši do Londýna, dne 21. května 1940, přistávala na letišti v Bardufossu britská 263. peruť se svými Gloster Gladiator Mk. I, II z letadlové lodě „Furious“ a letadlová loď „Glorious“ přivážela Sea Hurricany Mk. IA viz
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1164
, které přistály dne 26. května 1940.
Když se pak štáb v Harstadu dozvěděl, že Hurricany přistály, vydal rozkaz k zahájení útočné operace proti Narviku – termín útoku v noci z 27. na 28. května 1940.
Ovšem do toho, jak víme, přišla 25. května 1940 nešťastná zpráva, že spojenecké vlády rozhodly, že budou Spojenci evakuováni z celého Norska.
Zastavím se trochu a osvětlím alespoň částečně, jak se rodilo rozhodnutí o evakuaci Norska.
Prvopočátky rozhodnutí o vyklizení Norska hledejme ve dni 11. května 1940. To znamená, že probíhal druhý den operaci Fall Gelb – operace Žlutý – napadení Beneluxu a Francie – útok Říše směrem na Západ. Zároveň to byl první celý den, kdy byl v úřadě Velké Británie její nový předseda vlády, nám dobře známý 1. lord Admirality Winston Churchill (politické okolnosti výměny za Chamberlaina si řekneme u VIII. díl. Francie 1940).
Do úřadu nového předsedy vlády Velké Británie dne 11. května 1940 docházejí samé špatné zprávy, z nichž některé jsou i nepravdivé a neověřené. O úspěších Wehrmachtu nedocházely dopoledne jen zprávy z Holandska a z Belgie, ale v dopoledních hodinách toho dne se v Londýně také objevila zpráva z Norska, ze spojenecké základny Harstadu, toto místo severně od Narviku, intenzivně bombardovala Luftwaffe. Zároveň v tom byla taková podivná zpráva, že německé pozemní jednotky jsou díky sovětsko-německému paktu o neútočení přesunovány po železnici z Leningradu do Murmanska (nepotvrzená, nepravdivá, nikde jinde jsem na potvrzení této zprávy nenarazil). Tento přesun Wehrmachtu měl být součástí příprav operace, v průběhu které by byla vzata do kleští severní oblast Norska.
Tehdy měl Winston Churchill hnutí mysli, které jemu - tento první celý den ve funkci - napovídalo, aby přesunul vojska z Harstadu směrem na jih do Mosjöenu, v němž ještě byla nepočetná britská posádka (v Tromsö severně nad Narvikem již velká posádka byla).
Ovšem britští náčelníci štábu jednotlivých druhů vojsk Churchillovi oponovali, že cituji:
„..na západní frontě probíhá zápas na život a na smrt.“
Jasně mu tím říkali, že není k dispozici dost jednotek, které jsou nutné k obraně Mosjöenu a nebo Bodö. Zároveň tak vyjadřovali, že není dost jednotek ani v případě Narviku, které leží tak vysoko severně od polárního kruhu.
Tehdy se vytvořil precedens – pravidlo, které platilo po celou 2. světovou válku.
Tím pravidlem bylo, že v případě, že Winston Churchillovy návrhy narazily na silný odpor náčelníků štábů – byly tyto příslušné plány prostě odloženy.
A teď to důležité pro 2. světovou válku a demokracii:
Britský ministerský předseda neměl, na rozdíl od Hitlera, pravomoc, která by mu umožňovala jednat v rozporu s názory svých strategických poradců.
Naopak však platilo pravidlo, že mohl značně energicky podpořit jejich doporučení a pak trvat na jeho rychlém uskutečnění.
Toto pravidlo použil hned první den své vlády, když podpořil návrh, aby Velká Británie obsadila Island, který v té době podléhal dánské svrchovanosti a byl významnou strategickou základnou. Bylo totiž nutné, aby ho neobsadili Němci, kteří se zmocnili Dánska. Na Islandu bylo nutné co nejdříve vybudovat námořní a leteckou základnu a další podpůrná zařízení.
Když se pak situace v Norsku zhoršovala, přišlo jak víme rozhodnutí štábu Spojenců, v noci z 24. na 25. května 1940, které k schválilo operaci Alphabet – evakuace Narviku a to do 8. června 1940, kdy mělo být vyklizeno zároveň i celé Norsko.
Ještě jednu důležitou věc bychom si zde měli říci.
Jak víme, 15. dubna 1940 přestal Bletchley Park luštit německé kódy z Enigmy, říkali jsme si o tom u článku Č 16 zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3175
a o problémech, které do té doby britská tajná administrativa měla.
Když přišel 22. květen 1940 tak šifranti z Bletchley Parku znovu již kód Enigmy luštili a opět to bylo od té nedbalé Luftwaffe. Ale za ten skoro měsíc, se toho hodně změnilo a Britové se velice mnoho naučili a „Tajná britská Administrativa“ již fungovala mnohem lépe.
„Britská zpravodajská služba“ měla denně od dešifranů Enigmy - od 22. května 1940 – zprávy - jež byly odesílány velitelstvím německé Luftwaffe do polních postavení a zpět.
Nejcennější z těchto zpráv byly zprávy, které odesílali styční důstojníci letectva, kteří byli vysláni k pozemním jednotkám. Informace od nich totiž obsahovaly řadu náznaků, které analytikům Bletchley Parku umožňovali rozpoznat postavení a úmysly německých pozemních jednotek v boji, a to právě v době, kdy se obracely směrem k moři ( myšleno samozřejmě především ve Francii – Fall Gelb – operace Žlutý, ale také samozřejmě z Norska z postupu z jihu).
Jak píše Martin Gilbert, ve své knize – Druhá světová válka – Úplná historie, na straně 98, když cituje z oficiálních dějin „Britské zpravodajské služby“:
„Záplava operačních zpravodajských hlášení, byla dešifrována, překládána, doplňována a vyhodnocována rychlostí tisíce zpráv za den.“
A dále historie „Britské zpravodajské služby“ říká, že výsledky z Enigmy byly předávány dálnopisem, nebo kurýrem ve Whitenhallu. S tím zároveň od 24. května 1940, byly nejdůležitější zprávy předávány přímo z Bletchley Parku do velitelství britských ozbrojených sil a zároveň i jednotlivým velitelstvím složek Royal Air Force – britského královského letectva.
Protože bylo třeba, aby se Němci nedozvěděli, že Britové odhalili jejich největší tajemství, jejich nejutajovanější metody spojení, užívali Britové speciální šifru, která byla vysílána zvláště určenými pojítky spojovacího vojska. Bylo to prostřednictvím mobilní jednotky „Britské zpravodajské služby“, která poskytovala nejvyšším představitelům složek ozbrojených sil pomoc při vyhodnocování získaného materiálu a rovněž poskytovala doporučení, pokud šlo o možnosti jejich nejvýhodnějšího využití.
V době kdy byli britští velitelé vypjati bojem v Norsku, ale především ve Francii a to do krajnosti, byly tyto cenné informace z dešifrovaných zpráv Enigmy velice cenné. Odhalovaly činnost německého letectva a zároveň hovořily o úmyslech německé armády (ale německé tanky už byly po 22. květnu 1940 moc daleko ve Francii).
Tady je nutno také říci, že britským odborníkům, analytikům a všem z „Britské zpravodajské služby“, kteří byli soustředěni v Bletchley Parku, však ještě nějakou dobu trvalo než se jim podařilo vyřešit spoustu dalších problémů.
Řekněme si některé problémy.
Oficiální historie „Britské zpravodajské služby“ k tomu totiž říká, cituji:
„Kromě samého jejich množství (myšleno množství zpráv), se texty zpráv hemžily nejasnostmi – zkratkami označujícími jednotky a materiál, označeními v mapách a souřadnicích, zeměpisnými a osobními krycími názvy, zavedenými označeními, vojenským vyjadřováním a dalšími skrytými narážkami srozumitelným pouze zasvěceným.“
Další problémy byly s tím, že atmosférické i technické poruchy zavinily nekvalitní odposlech, nebo byl text zkomolen v zápalu boje.
Takovou zvláštností, která působila potíže při luštění kódů bylo také, a je to fakt s podivem, že velitelství německého letectva – Luftwaffe – ve svých směrnicích a také její polní velitelé - se vzájemně často odkazovali na mapy - a teď pozor - britského generálního štábu v měřítku 1 : 50 000, které britská armáda už dávno přestala používat.
Další zvláštností v této zpravodajské hře pak bylo, že šifranti z Bletchley Parku nemohli tyto mapy od svých nadřízených dostat (prostě mapy už nebyly), a proto byli nuceni je rekonstruovat na základě německých odkazů, což samozřejmě představovalo pracný postup.
Přes všechny tyto potíže se však Britům v čase, který když narůstal, narůstaly s ním i úspěchy a tak se dařilo stále víc a víc získávat informace, které měly neocenitelnou hodnotu.
.
Bohužel, doba konce května 1940 byla ještě doba, kdy Britové a Spojenci všude jen ustupovali a tak cenné rozluštění zpráv z Enigmy ještě tolik nepomáhalo.
Mapa bojů u Narviku do 8. června 1940.

V Norsku začínalo předposlední a poslední dějství!
V začátku třetí dekády května 1940 již přebral generál Auchinleck plně všechny pravomoci nad pozemními jednotkami v Norsku a ve funkci vystřídal generála Mackesyho. Mezi lordem z Corku, „vlajkovým důstojníkem pro Narvik“ a generálem Auchinleckem pak dojde k dohodě, že útok na Narvik musí počkat do té doby než se ustálí počasí. Spojenci chtěli vybrat pro vylodění dny špatného počasí, které by zabránily německé Luftwaffe, aby svá letadla poslala nad vyloďovací svazy.
Veškeré spojenecké úsilí ke konci druhé a na začátku třetí dekády května 1940 se u Narviku soustřeďovalo na vyčištění letiště u Bardufossu a na výstavbu přistávací plochy u Skanlandu.
Velení v Norsku nic nedbalo na depeše z Velké Británie, které vyjadřovaly hluboké zklamání nad tím, že norské velení nevyužívá úspěchu u Bjerkviku. Lord z Corku a z Orrery však zdůrazňoval, že nyní není netrpělivost na místě a zdržení je nevyhnutelné. Do Londýna přímo 20. května 1940 napsal, cituji:
„Plně chápu, že obsazení města je žádoucí, a toužím po tom, abych ohlásil jeho dobytí. Nejdůležitějším úkolem v dané chvíli však je dokončení a ochrana letišť, a k tomu je třeba všech motorových a výsadkových člunů. Jestliže zde máme udržet své pozice, je v první řadě důležité, abychom mohli co nejdříve do boje nasadit svá letadla… To lze označit za nutný předpoklad všech kombinovaných operací v jakémkoliv měřítku. Bylo by pošetilostí přejít za těchto okolností od nezbytně nutné přípravy letišť ke zteči Narviku. Zpoždění s letišti se stalo nebezpečné.“
Jeho věty jsou nadčasové a patří ke každému násilnému vylodění – obojživelné operaci
A skutečně, jak již víme, den po této depeši do Londýna, dne 21. května 1940, přistávala na letišti v Bardufossu britská 263. peruť se svými Gloster Gladiator Mk. I, II z letadlové lodě „Furious“ a letadlová loď „Glorious“ přivážela Sea Hurricany Mk. IA viz
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1164
, které přistály dne 26. května 1940.
Když se pak štáb v Harstadu dozvěděl, že Hurricany přistály, vydal rozkaz k zahájení útočné operace proti Narviku – termín útoku v noci z 27. na 28. května 1940.
Ovšem do toho, jak víme, přišla 25. května 1940 nešťastná zpráva, že spojenecké vlády rozhodly, že budou Spojenci evakuováni z celého Norska.
Zastavím se trochu a osvětlím alespoň částečně, jak se rodilo rozhodnutí o evakuaci Norska.
Prvopočátky rozhodnutí o vyklizení Norska hledejme ve dni 11. května 1940. To znamená, že probíhal druhý den operaci Fall Gelb – operace Žlutý – napadení Beneluxu a Francie – útok Říše směrem na Západ. Zároveň to byl první celý den, kdy byl v úřadě Velké Británie její nový předseda vlády, nám dobře známý 1. lord Admirality Winston Churchill (politické okolnosti výměny za Chamberlaina si řekneme u VIII. díl. Francie 1940).
Do úřadu nového předsedy vlády Velké Británie dne 11. května 1940 docházejí samé špatné zprávy, z nichž některé jsou i nepravdivé a neověřené. O úspěších Wehrmachtu nedocházely dopoledne jen zprávy z Holandska a z Belgie, ale v dopoledních hodinách toho dne se v Londýně také objevila zpráva z Norska, ze spojenecké základny Harstadu, toto místo severně od Narviku, intenzivně bombardovala Luftwaffe. Zároveň v tom byla taková podivná zpráva, že německé pozemní jednotky jsou díky sovětsko-německému paktu o neútočení přesunovány po železnici z Leningradu do Murmanska (nepotvrzená, nepravdivá, nikde jinde jsem na potvrzení této zprávy nenarazil). Tento přesun Wehrmachtu měl být součástí příprav operace, v průběhu které by byla vzata do kleští severní oblast Norska.
Tehdy měl Winston Churchill hnutí mysli, které jemu - tento první celý den ve funkci - napovídalo, aby přesunul vojska z Harstadu směrem na jih do Mosjöenu, v němž ještě byla nepočetná britská posádka (v Tromsö severně nad Narvikem již velká posádka byla).
Ovšem britští náčelníci štábu jednotlivých druhů vojsk Churchillovi oponovali, že cituji:
„..na západní frontě probíhá zápas na život a na smrt.“
Jasně mu tím říkali, že není k dispozici dost jednotek, které jsou nutné k obraně Mosjöenu a nebo Bodö. Zároveň tak vyjadřovali, že není dost jednotek ani v případě Narviku, které leží tak vysoko severně od polárního kruhu.
Tehdy se vytvořil precedens – pravidlo, které platilo po celou 2. světovou válku.
Tím pravidlem bylo, že v případě, že Winston Churchillovy návrhy narazily na silný odpor náčelníků štábů – byly tyto příslušné plány prostě odloženy.
A teď to důležité pro 2. světovou válku a demokracii:
Britský ministerský předseda neměl, na rozdíl od Hitlera, pravomoc, která by mu umožňovala jednat v rozporu s názory svých strategických poradců.
Naopak však platilo pravidlo, že mohl značně energicky podpořit jejich doporučení a pak trvat na jeho rychlém uskutečnění.
Toto pravidlo použil hned první den své vlády, když podpořil návrh, aby Velká Británie obsadila Island, který v té době podléhal dánské svrchovanosti a byl významnou strategickou základnou. Bylo totiž nutné, aby ho neobsadili Němci, kteří se zmocnili Dánska. Na Islandu bylo nutné co nejdříve vybudovat námořní a leteckou základnu a další podpůrná zařízení.
Když se pak situace v Norsku zhoršovala, přišlo jak víme rozhodnutí štábu Spojenců, v noci z 24. na 25. května 1940, které k schválilo operaci Alphabet – evakuace Narviku a to do 8. června 1940, kdy mělo být vyklizeno zároveň i celé Norsko.
Ještě jednu důležitou věc bychom si zde měli říci.
Jak víme, 15. dubna 1940 přestal Bletchley Park luštit německé kódy z Enigmy, říkali jsme si o tom u článku Č 16 zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3175
a o problémech, které do té doby britská tajná administrativa měla.
Když přišel 22. květen 1940 tak šifranti z Bletchley Parku znovu již kód Enigmy luštili a opět to bylo od té nedbalé Luftwaffe. Ale za ten skoro měsíc, se toho hodně změnilo a Britové se velice mnoho naučili a „Tajná britská Administrativa“ již fungovala mnohem lépe.
„Britská zpravodajská služba“ měla denně od dešifranů Enigmy - od 22. května 1940 – zprávy - jež byly odesílány velitelstvím německé Luftwaffe do polních postavení a zpět.
Nejcennější z těchto zpráv byly zprávy, které odesílali styční důstojníci letectva, kteří byli vysláni k pozemním jednotkám. Informace od nich totiž obsahovaly řadu náznaků, které analytikům Bletchley Parku umožňovali rozpoznat postavení a úmysly německých pozemních jednotek v boji, a to právě v době, kdy se obracely směrem k moři ( myšleno samozřejmě především ve Francii – Fall Gelb – operace Žlutý, ale také samozřejmě z Norska z postupu z jihu).
Jak píše Martin Gilbert, ve své knize – Druhá světová válka – Úplná historie, na straně 98, když cituje z oficiálních dějin „Britské zpravodajské služby“:
„Záplava operačních zpravodajských hlášení, byla dešifrována, překládána, doplňována a vyhodnocována rychlostí tisíce zpráv za den.“
A dále historie „Britské zpravodajské služby“ říká, že výsledky z Enigmy byly předávány dálnopisem, nebo kurýrem ve Whitenhallu. S tím zároveň od 24. května 1940, byly nejdůležitější zprávy předávány přímo z Bletchley Parku do velitelství britských ozbrojených sil a zároveň i jednotlivým velitelstvím složek Royal Air Force – britského královského letectva.
Protože bylo třeba, aby se Němci nedozvěděli, že Britové odhalili jejich největší tajemství, jejich nejutajovanější metody spojení, užívali Britové speciální šifru, která byla vysílána zvláště určenými pojítky spojovacího vojska. Bylo to prostřednictvím mobilní jednotky „Britské zpravodajské služby“, která poskytovala nejvyšším představitelům složek ozbrojených sil pomoc při vyhodnocování získaného materiálu a rovněž poskytovala doporučení, pokud šlo o možnosti jejich nejvýhodnějšího využití.
V době kdy byli britští velitelé vypjati bojem v Norsku, ale především ve Francii a to do krajnosti, byly tyto cenné informace z dešifrovaných zpráv Enigmy velice cenné. Odhalovaly činnost německého letectva a zároveň hovořily o úmyslech německé armády (ale německé tanky už byly po 22. květnu 1940 moc daleko ve Francii).
Tady je nutno také říci, že britským odborníkům, analytikům a všem z „Britské zpravodajské služby“, kteří byli soustředěni v Bletchley Parku, však ještě nějakou dobu trvalo než se jim podařilo vyřešit spoustu dalších problémů.
Řekněme si některé problémy.
Oficiální historie „Britské zpravodajské služby“ k tomu totiž říká, cituji:
„Kromě samého jejich množství (myšleno množství zpráv), se texty zpráv hemžily nejasnostmi – zkratkami označujícími jednotky a materiál, označeními v mapách a souřadnicích, zeměpisnými a osobními krycími názvy, zavedenými označeními, vojenským vyjadřováním a dalšími skrytými narážkami srozumitelným pouze zasvěceným.“
Další problémy byly s tím, že atmosférické i technické poruchy zavinily nekvalitní odposlech, nebo byl text zkomolen v zápalu boje.
Takovou zvláštností, která působila potíže při luštění kódů bylo také, a je to fakt s podivem, že velitelství německého letectva – Luftwaffe – ve svých směrnicích a také její polní velitelé - se vzájemně často odkazovali na mapy - a teď pozor - britského generálního štábu v měřítku 1 : 50 000, které britská armáda už dávno přestala používat.
Další zvláštností v této zpravodajské hře pak bylo, že šifranti z Bletchley Parku nemohli tyto mapy od svých nadřízených dostat (prostě mapy už nebyly), a proto byli nuceni je rekonstruovat na základě německých odkazů, což samozřejmě představovalo pracný postup.
Přes všechny tyto potíže se však Britům v čase, který když narůstal, narůstaly s ním i úspěchy a tak se dařilo stále víc a víc získávat informace, které měly neocenitelnou hodnotu.
.
Bohužel, doba konce května 1940 byla ještě doba, kdy Britové a Spojenci všude jen ustupovali a tak cenné rozluštění zpráv z Enigmy ještě tolik nepomáhalo.