Alexander Samsonov
Napsal: 26/7/2009, 21:45
Alexander Vasiljevič Samsonov
(1859 – 1914)
"Byl to ušlechtilý člověk, jakých je na světě málo.. Vážil si své rodiny, služby i vlasti. Svou sebevraždou dal najevo, že si bere za celou záležitost odpovědnost a sňal ji z nás všech. Tímto činem se stal v našich očích nesmrtelným.."
generálporučík Alexander M. Krymov

Alexander Vasiljevič Samsonov se narodil 2. února roku 1859 ve vesnici Andrejevka (Jelizavetgradský újezd, Chersonská gubernie - oblast mezi řekami Dněpr a Dněstr, dnešní Ukrajina). Jeho otcem byl vysloužilý poručík Vasilij Vasiljevič Samsonov a matkou Naděžda Jegorovna, bohatá statkářka, které patřilo několik pozemků a usedlostí v okolních vesnicích.
V rodině Samsonovových měla vojenská služba dlouhou tradici, i Alexander se po vzoru předků, ukrajinských kozáků, rozhodl, že vstoupí do armády. Všeobecné vzdělání získal na Vladimirském vojenském gymnáziu v Kyjevě, poté roku 1875 nastoupil na prestižní Nikolajevské jezdecké učiliště v Petrohradě, které úspěšně zakončil roku 1877. V hodnosti korneta (nejnižší vojenská hodnost u jezdectva) byl poslán ke 12. Achtyrskému husarskému pluku. Tento pluk měl v ruské armádě dlouhou tradici a těšil se velké úctě. Od roku 1651, kdy byl založen, v něm sloužila řada svobodných kozáků a Alexander byl rád, že je může následovat.
12. dubna 1877 Rusko vstoupilo do války s Tureckem, aby podpořilo balkánské národy bojující za nezávislost. Osmnáctiletý Alexander Samsonov se svým plukem také vyrazil na pomoc. Prošel boji v Rumunsku i Turecku, za svou odvahu byl vyznamenán medailí „Za chrabrost“.
Po válce byl přijat na petrohradskou Akademii Generálního štábu, kterou ukončil roku 1884. Od 10. července 1885 působil u Kavkazské granátnické divize, kde sloužil do 4. února 1889. V roce 1887 byl pověřen vedením eskadrony 24. Lubenského dragounského pluku v Bělorusku. Roku 1888 se vrátil zpět ke svým povinnostem na Kavkaze.
Od 11. března 1893 působil jako štábní důstojník při štábu Varšavského vojenského okruhu. 25. července byl, již v hodnosti plukovníka, jmenován ředitelem Jelizavetgradského junkerského učiliště. Zároveň vstoupil do městského výboru Červeného kříže města Jelizavetgrad. Školu vedl osm let a dokázal z ní vybudovat druhé největší a nejvyhlášenější jezdecké učiliště. Přísně dbal na dodržování pravidel a každé porušení vojenské i křesťanské etiky trestal. Jeho žáci jej plně respektovali, vážili si ho a po absolvování školy se nechávali přeložit do pluků, kterým Alexander Samsonov velel.
Roku 1904 vstoupilo Ruské impérium do války s Japonskem. Generálmajor Alexander Samsonov 15. března převzal vedení Ussurijské jízdní brigády. 17. května vyrazil s 8. kozáckým plukem do první bitvy. V boji o Judzjatun si získal pověst ideálního velitele jízdy, tato bitva byla jedna ze dvou, v níž dokázali kozáci zvítězit nad Japonci. 4. japonská divize tu byla obklíčena a nucena kapitulovat.
25. června se účastnil bitvy u Senjučena, od 10. do 11. července neúspěšně bojoval v bitvě o Tašičao, kde Rusové ztratili asi tisícovku mužů. V bitvě o Liaojang mu svěřili vedení kozáckého oddílu, s nímž dokázal ubránit křídlo před neustálými útoky Japonců a umožnil tak ustupujícím ruským jednotkám bezpečně uniknout na sever. Boj o Liaojang dopadl vítězně pro Japonsko. 4. září Alexej Kuropatkin, který celé bitvě velel, nařídil vyklidit město a jednotky přesunout do blízkého Mukdenu. Vypálené Liaojang padlo po těžce zaplaceném vítězství do rukou Japoncům.

Alexander Samsonov
2. září 1904 byl Alexander Samsonov jmenován velitelem Sibiřské kozácké divize a prošel s ní většinou pozemních bojů Rusko-japonské války. V říjnu téhož roku válčil na řece Ša, bitva skončila nerozhodně, Rusové se opět stáhli k Mukdenu. Vše se schylovalo k rozhodujícímu střetnutí. Konflikt, který měl vše rozhodnout, vypukl 21. února 1905. Bitva u Mukdenu, jak vešel do dějin, trvala do 5. března. Japoncům se nakonec zdařilo přinutit Rusy k ústupu, během této akce však ztratili na sedmdesát tisíc svých vojáků. Ruské ztráty činily asi 100 000 lidí.
Právě v této bitvě si Alexander navždy znepřátelil Paula von Rennenkampfa, čehož roku 1914 geniálně využili Němci a porazili Rusy u Tannenbergu. Samsonov tvrdil, že von Rennenkampf mu odmítl poslat posily, když se ocitl v obklíčení. Přes relativní neúspěch car Mikuláš II. Samsonova odměnil za jeho vytrvalost a odvahu řády sv. Anny a sv. Stanislava I. stupně, řádem sv. Georgije IV. stupně a daroval mu pozlacenou šavli s nápisem "Za chrabrost".. Byl rovněž povýšen do hodnosti generálporučíka.
Roku 1904 se pětačtyřicetiletý Alexander oženil s dcerou velkostatkáře z vesnice Akimovka, Jekatěrinou Alexandrovnou Pisarevovou. Narodily se jim dvě děti, syn Vladimir a dcera Věra, ale další podrobnosti se mi bohužel nepodařilo nikde najít.
Roku 1906 se stal náčelníkem štábu Varšavského vojenského okruhu a o rok později ho jmenovali atamanem donských kozáků. V roce 1909 ho car učinil správcem gubernie Turkestán s centrem v Taškentu, velitelem místních posádek a atamanem Semirečenského kozáckého vojska. Alexander se ukázal jako zdatný a spravedlivý gubernátor. Vylepšil vzájemné vztahy mezi Rusy a středoasijskými národy, modernizoval způsoby pěstování bavlny a zasadil se o vybudování nových vodních kanálů pro zavlažování polí. V následujícím roce se dočkal snad největší pocty svého života, když byl povýšen na generála kavalérie podobně jako jeho "soupeř" Paul von Rennenkampf.
28. června 1914, kdy byl v Sarajevu spáchán atentát na Františka Ferdinanda d'Este, si Alexander Samsonov s manželkou a dětmi užíval volných dní na Kavkaze. Rakousko-Uhersko vypovědělo válku Srbsku a celá Evropa se připravovala na ofensivu. Chystalo se i Ruské impérium, Mikuláš II. jmenoval svého bratrance Nikolaje Nikolajeviče vrchním velitelem vojsk a svolal vybrané generály, aby z nich vytvořil generální štáb. Alexander zamířil z Kavkazu rovnou do Varšavy, kde 19. července přijal místo velitele 2. ruské armády. Mobilizace byla vyhlášena 30. července.

Alexander Samsonov
17. srpna 1914 vpadla 1. ruská armáda Paula von Rennenkampfa podporovaná 2. ruskou armádou do Východního Pruska a 20. srpna porazila německou 8. armádu pod vedením Maximiliana von Prittwitze u Gumbinnen. Nečekaný a rychlý útok vnesl do německých řad zmatek. Rusové využili své početní převahy a ovládli pás území u svých hranic. První dny války na východní frontě vypadaly pro cara a jeho vojsko velmi nadějně. Bohužel, brzy se mohli se svými úspěchy rozloučit.
Prittwitze nahradila dvojice Erich Ludendorff a Paul von Hindenburg. Jejich úkol zněl jasně: ruské armády se nesmí dostat k pobřeží Baltu a ovládnout hlavní město, Königsberg. Počáteční paniku vystřídalo pečlivé plánování. Nejprve si ujasnili, že nejdříve musí zastavit Alexandra Samsonova a společně s Maxem Hoffmanem vymysleli zničující plán. Byli si dobře vědomi, že vztahy mezi von Rennenkampfem a Samsonovem jsou na bodu mrazu. Naplánovali, že zároveň zaútočí na 2. ruskou armádu z obou křídel a pokusí se ji obklíčit. Díky neochotě vzájemně spolupracovat, již podněcoval i velitel Severozápadního frontu - Jakov Žilinskij - si 1 a 2. ruská armáda předávala informace se zpožděním a ztrácela přehled o situaci na bojišti. Pokud by Němci na Samsonova zaútočili rychle, von Rennenkampfovy oddíly by dorazily pozdě, nebo by je generál nemusel poslat vůbec.
23. srpna 1914 byla zahájena bitva u Tannenbergu.. Všechno probíhalo téměř přesně podle německého plánu, Alexandru Samsonovovi odřízli cestu pro ústup zpět do Ruska a jeho vojáci byli pevně obklíčeni. Rusové ztráceli každý den stovky mužů a ti, kteří nepadli v boji, se houfně vzdávali. Alexandrovi bylo jasné, že nemůže zvítězit a z obklíčení nevyvázne. 29. srpna se naposled pokusil probít se na svobodu, ale neuspěl. Zůstal sám mezi bažinami.. Pozdě odpoledne téhož dne řekl ke svému štábu: "Car mi důvěřoval. Copak se mu mohu po této katastrofální porážce podívat do tváře?" a vyšel ven. Z noci na 30. srpna případně téhož dne ráno se v lese blízko vesnice Willenberg zastřelil.. Tímto však příběh Alexandra Samsonova zdaleka nekončí..

Bitva u Tannenbergu
Ohledně místa jeho smrti se dlouho nevědělo nic, protichůdná tvrzení vojáků se objevila i v tehdejším tisku. Samsonovova manželka Jekatěrina Alexandrovna zprávám o jeho smrti neuvěřila, myslela si, že je stále naživu v německém zajetí. První hledání vyhlásil bývalý předseda Dumy, A. I. Gučkov. Gučkov se domníval, že by se jeho tělo (počítal s tím, že Alexander nepřežil) mělo nacházet v okolí vesnice Groß-Pivnitz, ale narazil na odpor německých úřadů, které ho odmítly vpustit na své území. Zklamaný Gučkov se musel vrátit zpátky do Ruska.
Po tomto neúspěchu Jekatěrina vstoupila do řad Červeného kříže a znovu žádala o povolení vstupu na německé území. V říjnu 1915 Němci souhlasili a umožnili jí navštívit zajatecké tábory a lazarety. Dva měsíce strávila hledáním po táborech, ale manžela nenašla. Začala si uvědomovat, že živého ho pravděpodobně nenajde, ale bez jeho těla se nechtěla vrátit domů. Vymohla si proto ještě návštěvu vesnice Groß-Pivnitz, kde se mělo podle Gučkova nacházet jeho tělo.
Na cestách jí doprovázel německý důstojník. Od místních se dozvěděla, že loni ke konci léta byl v okolních lesích nalezen zastřelený ruský důstojník. Poslali ji za mlynářem, který zorganizoval jeho pohřeb a ponechal si u sebe nějaké cennosti, jež u mrtvého našel. Mlynář jí předal zlatý medailónek, v němž byl schovaný malý portrét. Jekatěrina okamžitě rozpoznala své děti. Bylo víc než jasné, že našla to, co hledala. Onen mlynář jí zavedl do lesa, kam tělo zakopal. S pomocí několika místních vykopali ostatky a uložili je do připravené dřevěné rakve.
3. listopadu 1915 byla rakev odeslána do Berlína, odtud putovala do Stockholmu a pak konečně do Petrohradu. Jekatěrina cestovala s ní, aby Alexandrovo tělo znovu neztratila. 21. listopadu ve tři hodiny odpoledne dorazila do Jelizavetgradu. Generála vítala 54. chersonská pěší družina, jeho bývalí studenti z Jelizavetgradského učiliště a mnozí další. Na druhý den vlak dorazil do vesnice Tašlyk, odkud bylo Alexandrovo tělo koňským povozem převezeno na rodinné panství ve vesnici Jegorovka. Pohřbili ho v kapli rodiny Samsonovových v sousední osadě Jakimovka. Postupně se na generála zapomnělo, po rozpadu Sovětského svazu se místní obyvatelé rozhodli, že světu znovu připomenou jeho památku. 13. února roku 2002 byl na dvoře Jakimovské školy odhalen kamenný památník.
SEZNAM ŘÁDŮ, JIMIŽ BYL ALEXANDER SAMSONOV VYZNAMENÁN:
1877 - Řád svaté Anny IV. stupně
1880 - Řád svatého Stanislava III. stupně
1885 - Řád svaté Anny III. stupně
1889 - Řád svatého Stanislava II. stupně
1892 - Řád svaté Anny II. stupně
1896 - Řád svatého Vladimira IV. stupně
1900 - Řád svatého Vladimira III. stupně
1904 - Řád svatého Stanislava I. stupně
1905 - Řád svaté Anny I. stupně
1906 - Řád svatého Vladimira II. stupně
1907 - Řád svatého Georgije IV. stupně
1909 - Řád Bílého orla
1913 - Řád svatého Alexandra Něvského
ZDROJE:
http://www.day.kiev.ua/
http://ru.wikipedia.org/
http://www.firstworldwar.com/
http://www.hrono.ru/
http://www.emc.komi.com/
http://www.peoples.ru/
___________________________________
Přivítám jakékoli dotazy, obrázky, nové informace apod. Budu zároveň ráda za možnou opravu údajů v textu (nejsem žádný znalec WW1) a těším se na případnou diskusi..
(1859 – 1914)
"Byl to ušlechtilý člověk, jakých je na světě málo.. Vážil si své rodiny, služby i vlasti. Svou sebevraždou dal najevo, že si bere za celou záležitost odpovědnost a sňal ji z nás všech. Tímto činem se stal v našich očích nesmrtelným.."
generálporučík Alexander M. Krymov

Alexander Vasiljevič Samsonov se narodil 2. února roku 1859 ve vesnici Andrejevka (Jelizavetgradský újezd, Chersonská gubernie - oblast mezi řekami Dněpr a Dněstr, dnešní Ukrajina). Jeho otcem byl vysloužilý poručík Vasilij Vasiljevič Samsonov a matkou Naděžda Jegorovna, bohatá statkářka, které patřilo několik pozemků a usedlostí v okolních vesnicích.
V rodině Samsonovových měla vojenská služba dlouhou tradici, i Alexander se po vzoru předků, ukrajinských kozáků, rozhodl, že vstoupí do armády. Všeobecné vzdělání získal na Vladimirském vojenském gymnáziu v Kyjevě, poté roku 1875 nastoupil na prestižní Nikolajevské jezdecké učiliště v Petrohradě, které úspěšně zakončil roku 1877. V hodnosti korneta (nejnižší vojenská hodnost u jezdectva) byl poslán ke 12. Achtyrskému husarskému pluku. Tento pluk měl v ruské armádě dlouhou tradici a těšil se velké úctě. Od roku 1651, kdy byl založen, v něm sloužila řada svobodných kozáků a Alexander byl rád, že je může následovat.
12. dubna 1877 Rusko vstoupilo do války s Tureckem, aby podpořilo balkánské národy bojující za nezávislost. Osmnáctiletý Alexander Samsonov se svým plukem také vyrazil na pomoc. Prošel boji v Rumunsku i Turecku, za svou odvahu byl vyznamenán medailí „Za chrabrost“.
Po válce byl přijat na petrohradskou Akademii Generálního štábu, kterou ukončil roku 1884. Od 10. července 1885 působil u Kavkazské granátnické divize, kde sloužil do 4. února 1889. V roce 1887 byl pověřen vedením eskadrony 24. Lubenského dragounského pluku v Bělorusku. Roku 1888 se vrátil zpět ke svým povinnostem na Kavkaze.
Od 11. března 1893 působil jako štábní důstojník při štábu Varšavského vojenského okruhu. 25. července byl, již v hodnosti plukovníka, jmenován ředitelem Jelizavetgradského junkerského učiliště. Zároveň vstoupil do městského výboru Červeného kříže města Jelizavetgrad. Školu vedl osm let a dokázal z ní vybudovat druhé největší a nejvyhlášenější jezdecké učiliště. Přísně dbal na dodržování pravidel a každé porušení vojenské i křesťanské etiky trestal. Jeho žáci jej plně respektovali, vážili si ho a po absolvování školy se nechávali přeložit do pluků, kterým Alexander Samsonov velel.
Roku 1904 vstoupilo Ruské impérium do války s Japonskem. Generálmajor Alexander Samsonov 15. března převzal vedení Ussurijské jízdní brigády. 17. května vyrazil s 8. kozáckým plukem do první bitvy. V boji o Judzjatun si získal pověst ideálního velitele jízdy, tato bitva byla jedna ze dvou, v níž dokázali kozáci zvítězit nad Japonci. 4. japonská divize tu byla obklíčena a nucena kapitulovat.
25. června se účastnil bitvy u Senjučena, od 10. do 11. července neúspěšně bojoval v bitvě o Tašičao, kde Rusové ztratili asi tisícovku mužů. V bitvě o Liaojang mu svěřili vedení kozáckého oddílu, s nímž dokázal ubránit křídlo před neustálými útoky Japonců a umožnil tak ustupujícím ruským jednotkám bezpečně uniknout na sever. Boj o Liaojang dopadl vítězně pro Japonsko. 4. září Alexej Kuropatkin, který celé bitvě velel, nařídil vyklidit město a jednotky přesunout do blízkého Mukdenu. Vypálené Liaojang padlo po těžce zaplaceném vítězství do rukou Japoncům.

Alexander Samsonov
2. září 1904 byl Alexander Samsonov jmenován velitelem Sibiřské kozácké divize a prošel s ní většinou pozemních bojů Rusko-japonské války. V říjnu téhož roku válčil na řece Ša, bitva skončila nerozhodně, Rusové se opět stáhli k Mukdenu. Vše se schylovalo k rozhodujícímu střetnutí. Konflikt, který měl vše rozhodnout, vypukl 21. února 1905. Bitva u Mukdenu, jak vešel do dějin, trvala do 5. března. Japoncům se nakonec zdařilo přinutit Rusy k ústupu, během této akce však ztratili na sedmdesát tisíc svých vojáků. Ruské ztráty činily asi 100 000 lidí.
Právě v této bitvě si Alexander navždy znepřátelil Paula von Rennenkampfa, čehož roku 1914 geniálně využili Němci a porazili Rusy u Tannenbergu. Samsonov tvrdil, že von Rennenkampf mu odmítl poslat posily, když se ocitl v obklíčení. Přes relativní neúspěch car Mikuláš II. Samsonova odměnil za jeho vytrvalost a odvahu řády sv. Anny a sv. Stanislava I. stupně, řádem sv. Georgije IV. stupně a daroval mu pozlacenou šavli s nápisem "Za chrabrost".. Byl rovněž povýšen do hodnosti generálporučíka.
Roku 1904 se pětačtyřicetiletý Alexander oženil s dcerou velkostatkáře z vesnice Akimovka, Jekatěrinou Alexandrovnou Pisarevovou. Narodily se jim dvě děti, syn Vladimir a dcera Věra, ale další podrobnosti se mi bohužel nepodařilo nikde najít.
Roku 1906 se stal náčelníkem štábu Varšavského vojenského okruhu a o rok později ho jmenovali atamanem donských kozáků. V roce 1909 ho car učinil správcem gubernie Turkestán s centrem v Taškentu, velitelem místních posádek a atamanem Semirečenského kozáckého vojska. Alexander se ukázal jako zdatný a spravedlivý gubernátor. Vylepšil vzájemné vztahy mezi Rusy a středoasijskými národy, modernizoval způsoby pěstování bavlny a zasadil se o vybudování nových vodních kanálů pro zavlažování polí. V následujícím roce se dočkal snad největší pocty svého života, když byl povýšen na generála kavalérie podobně jako jeho "soupeř" Paul von Rennenkampf.
28. června 1914, kdy byl v Sarajevu spáchán atentát na Františka Ferdinanda d'Este, si Alexander Samsonov s manželkou a dětmi užíval volných dní na Kavkaze. Rakousko-Uhersko vypovědělo válku Srbsku a celá Evropa se připravovala na ofensivu. Chystalo se i Ruské impérium, Mikuláš II. jmenoval svého bratrance Nikolaje Nikolajeviče vrchním velitelem vojsk a svolal vybrané generály, aby z nich vytvořil generální štáb. Alexander zamířil z Kavkazu rovnou do Varšavy, kde 19. července přijal místo velitele 2. ruské armády. Mobilizace byla vyhlášena 30. července.

Alexander Samsonov
17. srpna 1914 vpadla 1. ruská armáda Paula von Rennenkampfa podporovaná 2. ruskou armádou do Východního Pruska a 20. srpna porazila německou 8. armádu pod vedením Maximiliana von Prittwitze u Gumbinnen. Nečekaný a rychlý útok vnesl do německých řad zmatek. Rusové využili své početní převahy a ovládli pás území u svých hranic. První dny války na východní frontě vypadaly pro cara a jeho vojsko velmi nadějně. Bohužel, brzy se mohli se svými úspěchy rozloučit.
Prittwitze nahradila dvojice Erich Ludendorff a Paul von Hindenburg. Jejich úkol zněl jasně: ruské armády se nesmí dostat k pobřeží Baltu a ovládnout hlavní město, Königsberg. Počáteční paniku vystřídalo pečlivé plánování. Nejprve si ujasnili, že nejdříve musí zastavit Alexandra Samsonova a společně s Maxem Hoffmanem vymysleli zničující plán. Byli si dobře vědomi, že vztahy mezi von Rennenkampfem a Samsonovem jsou na bodu mrazu. Naplánovali, že zároveň zaútočí na 2. ruskou armádu z obou křídel a pokusí se ji obklíčit. Díky neochotě vzájemně spolupracovat, již podněcoval i velitel Severozápadního frontu - Jakov Žilinskij - si 1 a 2. ruská armáda předávala informace se zpožděním a ztrácela přehled o situaci na bojišti. Pokud by Němci na Samsonova zaútočili rychle, von Rennenkampfovy oddíly by dorazily pozdě, nebo by je generál nemusel poslat vůbec.
23. srpna 1914 byla zahájena bitva u Tannenbergu.. Všechno probíhalo téměř přesně podle německého plánu, Alexandru Samsonovovi odřízli cestu pro ústup zpět do Ruska a jeho vojáci byli pevně obklíčeni. Rusové ztráceli každý den stovky mužů a ti, kteří nepadli v boji, se houfně vzdávali. Alexandrovi bylo jasné, že nemůže zvítězit a z obklíčení nevyvázne. 29. srpna se naposled pokusil probít se na svobodu, ale neuspěl. Zůstal sám mezi bažinami.. Pozdě odpoledne téhož dne řekl ke svému štábu: "Car mi důvěřoval. Copak se mu mohu po této katastrofální porážce podívat do tváře?" a vyšel ven. Z noci na 30. srpna případně téhož dne ráno se v lese blízko vesnice Willenberg zastřelil.. Tímto však příběh Alexandra Samsonova zdaleka nekončí..

Bitva u Tannenbergu
Ohledně místa jeho smrti se dlouho nevědělo nic, protichůdná tvrzení vojáků se objevila i v tehdejším tisku. Samsonovova manželka Jekatěrina Alexandrovna zprávám o jeho smrti neuvěřila, myslela si, že je stále naživu v německém zajetí. První hledání vyhlásil bývalý předseda Dumy, A. I. Gučkov. Gučkov se domníval, že by se jeho tělo (počítal s tím, že Alexander nepřežil) mělo nacházet v okolí vesnice Groß-Pivnitz, ale narazil na odpor německých úřadů, které ho odmítly vpustit na své území. Zklamaný Gučkov se musel vrátit zpátky do Ruska.
Po tomto neúspěchu Jekatěrina vstoupila do řad Červeného kříže a znovu žádala o povolení vstupu na německé území. V říjnu 1915 Němci souhlasili a umožnili jí navštívit zajatecké tábory a lazarety. Dva měsíce strávila hledáním po táborech, ale manžela nenašla. Začala si uvědomovat, že živého ho pravděpodobně nenajde, ale bez jeho těla se nechtěla vrátit domů. Vymohla si proto ještě návštěvu vesnice Groß-Pivnitz, kde se mělo podle Gučkova nacházet jeho tělo.
Na cestách jí doprovázel německý důstojník. Od místních se dozvěděla, že loni ke konci léta byl v okolních lesích nalezen zastřelený ruský důstojník. Poslali ji za mlynářem, který zorganizoval jeho pohřeb a ponechal si u sebe nějaké cennosti, jež u mrtvého našel. Mlynář jí předal zlatý medailónek, v němž byl schovaný malý portrét. Jekatěrina okamžitě rozpoznala své děti. Bylo víc než jasné, že našla to, co hledala. Onen mlynář jí zavedl do lesa, kam tělo zakopal. S pomocí několika místních vykopali ostatky a uložili je do připravené dřevěné rakve.
3. listopadu 1915 byla rakev odeslána do Berlína, odtud putovala do Stockholmu a pak konečně do Petrohradu. Jekatěrina cestovala s ní, aby Alexandrovo tělo znovu neztratila. 21. listopadu ve tři hodiny odpoledne dorazila do Jelizavetgradu. Generála vítala 54. chersonská pěší družina, jeho bývalí studenti z Jelizavetgradského učiliště a mnozí další. Na druhý den vlak dorazil do vesnice Tašlyk, odkud bylo Alexandrovo tělo koňským povozem převezeno na rodinné panství ve vesnici Jegorovka. Pohřbili ho v kapli rodiny Samsonovových v sousední osadě Jakimovka. Postupně se na generála zapomnělo, po rozpadu Sovětského svazu se místní obyvatelé rozhodli, že světu znovu připomenou jeho památku. 13. února roku 2002 byl na dvoře Jakimovské školy odhalen kamenný památník.
SEZNAM ŘÁDŮ, JIMIŽ BYL ALEXANDER SAMSONOV VYZNAMENÁN:
1877 - Řád svaté Anny IV. stupně
1880 - Řád svatého Stanislava III. stupně
1885 - Řád svaté Anny III. stupně
1889 - Řád svatého Stanislava II. stupně
1892 - Řád svaté Anny II. stupně
1896 - Řád svatého Vladimira IV. stupně
1900 - Řád svatého Vladimira III. stupně
1904 - Řád svatého Stanislava I. stupně
1905 - Řád svaté Anny I. stupně
1906 - Řád svatého Vladimira II. stupně
1907 - Řád svatého Georgije IV. stupně
1909 - Řád Bílého orla
1913 - Řád svatého Alexandra Něvského
ZDROJE:
http://www.day.kiev.ua/
http://ru.wikipedia.org/
http://www.firstworldwar.com/
http://www.hrono.ru/
http://www.emc.komi.com/
http://www.peoples.ru/
___________________________________
Přivítám jakékoli dotazy, obrázky, nové informace apod. Budu zároveň ráda za možnou opravu údajů v textu (nejsem žádný znalec WW1) a těším se na případnou diskusi..