Stránka 1 z 1

Financování Sudetoněmecké strany z Německa (27.2.1935)

Napsal: 27/7/2009, 11:10
od kacermiroslav
Historické dokumenty

Financování Sudetoněmecké strany z Německa

Záznam německého diplomata Stiveho
27.února 1935


Dr. Steinacher z VDA žádal o obnos 3 milionů Kč (přibližně 300.000 RM) pro volby v Československu, které se očekávají v příštích měsících. Tento obnos má být použit k podpoře Henleinovy fronty, masového hnutí německé menšiny v Československu, aby ve volbách dosáhla co nejlepších výsledků. Dr. Steinacher sdělil, že o této záležitosti již hovořil s říšským ministrem financí, který je v zásadě ochoten dát tento obnos k dispozici, jakmile obdrží příslušnou žádost od Ministerstva zahraničí…

I když prozrazení akce představuje pro sudetské Němce veliké riziko, Dr. Steinacher zdůraznil, že německá strana má převážný politický zájem na tom, aby Henleinova fronta nebyla v rozhodném okamžiku opuštěna. Bude se uvažovat o všech prostředcích k změnšení rizika (doba akce, výše obnosu, maskování předání peněz atd.). Nejdříve půjde o to, dát Henleinovi zásadní příslib pomoci. Předávání peněz v českých korunách se dá protáhnout na dobu několika měsíců. Bylo by žádoucí již teď získat zásadní rozhodnutí o obnosu z fondu říšského Ministerstva financí a jeho převodu.



Zápis velvyslaneckého rady v Ministerstvu zahraničních věcí v. Bismarcka
15.února 1937


Sudetoněmecká strana byla po úspěšných volbách v roce 1935 běžně podporována Ministerstvem zahraničních věcí určitými obnosy za účelem dalšího upevnění stranické organizace. Konrad Henlein již během své poslední návštěvy v lednu vyslovil přání, aby Ministerstvo zahraničních věcí pokračovalo se subvencí i v příštím rozpočtovém roce, protože SdP se nachází v těžké situaci. Po prozkoumání situace, jež bylo umožněno úzkou spoluprácí Sudetoněmecké strany, zdá se, že další platby jsou žádoucí. Proto se doporučuje, aby v příštím rozpočtovém roce byla pro SdP rezervována celková částka 180.000 RM, z nichž má být měsíčně vyplaceno přes německé vyslanectví v Praze 12.000 RM v českých korunách. Zbývající obnos 3.000 RM má být nadále měsíčně vyplácen důvěrníku strany v Berlíně panu Metznerovi, Berlín-Schmargendorf, Auguste-Viktoria Str.33, ke krytí výdajů…

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tyto dva dokumenty ukazují, že Sudetoněmecká strana (SdP) se svými politickými ambicemi nevystupovala jen s požadavky autonomie na Československé republice, ale čím dál tím více domlouvala své kroky s Německem. Německá Velkoněmecká říše zajistila vzniklé SdP stály přísun financí, který nutně v Sudetech potřebovali pro volby v dubnu 1935 i v následném období. Tím se SdP dostala podpora, s kterou mohli „medializovat“ svou stranu a získávat tak podporu především z německého prostředí Československé republiky. Ve volbách do parlamentu 19.května 1935 získala SdP 15,2% hlasů, což znamenalo přes 62% hlasů v německých Sudetských pohraničních oblastech. Tím se SdP dostálo demokratických „záruk“ v Československém parlamentu a mohli tak oficiálně prosazovat své cíle, které čím dál tím více směřovali k požadavku začlenění Sudetských oblastí k Velkoněmecké říši. Jen pro informaci, 3 Mio Kč z roku 1935 odpovídá cca 200 Mio Kč ze současnosti. Když to pak srovnáme s volební kampaní a její cenou, dnešních politických stran, tak vidíme, že z Německa byla na tuto činnost Sudetům věnovaná velká suma peněz.


Zdroje:
XX. století o sobě, dějiny v dokuemntech – Kvaček, Kuklík, Mandelová, Mařízková – Dialog 2005

Napsal: 2/12/2009, 10:26
od kacermiroslav
Historické dokumenty

Plné podřízení Sudetoněmecké strany Hitlerovi
Henleinův dopis A.Hitlerovi
19.listopadu 1937


Vývoj událostí na sudetoněmecké straně vyvrcholil ve všeobecné poznání, že dorozumění mezi Němci a Čechy v Československu je prakticky nemožné a vyřešení sudetoněmecké může přejít jen z Říše…

Sudetští Němci jsou dnes nacionálně socialistického ražení a jsou organizováni v jednotné nacionálně socialistické straně, která je založena na vůdcovském principu…

Sudetoněmecká strana (SdP) svou výchovnou a organizační prací zažehnala nebezpečí „zčeskoslovenštění“, tj. „pošvýcarštění“ sudetských Němců a orientovala celou národní skupinu, jakož i její životní zájmy na nacionálně socialistickou základnu…

SdP musí maskovat své nacionálně socialistického vyznání. Jako strana uvnitř demokratického systému Československa musí ve svých projevech v tisku a v parlamentě, jakož i při organizační práci mezi sudetskými Němci používat demokratické terminologie a demokratických, parlamentních metod…

Rozpolcenost ve vnějším obrazu SdP se stupňuje ještě tím, že vnitřně netouží po jiném než po včlenění sudetoněmeckého území, ba celého česko-moravsko-slezského prostoru do Říše.


Zdroje:
XX.století o sobě, dějiny v dokumentech – Kvaček, Kuklík, Mandelová, Pařízková – Dialog 2005

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tento dokument z listopadu roku 1937, ve kterém píše Konrád Henlein (1898-1945) Hitlerovi ukazuje, že již v této době se SdP plně ztotožnila s plánem nacistů na zničení Československé republiky. Přitom se SdP navenek snažila stále působit, že se pohybuje na půdě demokratického státu, jehož zákony respektuje.