Izraelský tank Merkava

Cokoliv s pancířem mimo NATO a VS
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od Rase »

V některých zemích je zkrátka tank nástrojem politické erekcotvorby, jinde jen nástroj k ničení nepřítele.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Chlapi, chápem Honzíka, chápem aj Raseho.
Kua, fakt žijeme v divnej dobe. Aj keď slovami klasika, pre nás asi najbezpečnejšou, ale asi len pre nás.
Koncept tanku dostáva na prdel v UK, po Armiji 2020 je raketovo-hlavňový tank tiež asi ideologické pasé.( skúsenosti z Dobasu si nedovolím kriticky hodnotiť, tam to malo logiku a asi aj výsledky, plus sa nejednalo o kabinetnú diskusiu ale reálny boj)
Btw, aké sú možnosti tanku síce s elektrochemickým vysokotlakým kanónon pre opaľovanie rakiet z kanónu? Dosť nízke?
Pravdepodobne Lahat u Merkavy a Refleks u "spriaznených" 125mm je v prdeli.
Tak ako v letectve, tak aj v tankových vojskách nás asi čaká obdobie viac zaujímavých na koncepcie kadiaľ a ako ďalej, navzdory tomu, čo sa ako koncepcia javila doteraz.
Som zvedavý, čo bude Merkava "V". To by mohlo určiť smer, nie nový "európsky" francúzsko-nemecký tank, ani žiadna nekĺbová Armata.
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4896
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od Juraj Tichý »

Z Armiji 2020 by som žiadne zavery nerobil. Mohlo ist o jednoduchsiu, ci zložitejšiu závadu, nie trvalý problém.
Ak si s tým dovolili ist na ukážky, museli im predtym testy fungovať.
redy
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 246
Registrován: 12/7/2011, 14:30

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od redy »

Pikujuci brizolit píše:Turisti našli zopár "opustených" Merkáv IV na Golanských výšinach, aj s muníciou, bez stráže.
Obrázek
NANUK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 343
Registrován: 18/12/2017, 12:07

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od NANUK »

Nepovedený nájezd tanku Merkava na návěs.

https://twitter.com/i/status/1330567231986667520
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od Skeptik »

Jo, když se daří, tak se daří :lol: ... bez ohledu na národnost, pohlaví a barvu pleti :lol:
Hlavně, že se nikomu nic nestalo.

Jinak v tom tweetu je i video z druhé strany, jehož kameraman neztratil rozvahu a natočil celý skok.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od Rase »

wh4eyq8ei6e61.jpg
az1.jpg
main-qimg-02e9d7bda644fc8da52a8eced2ce506c-lq.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 15/6/2023, 20:34, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od Rase »

Poprvé v historii prodává Izrael více než dvě stovky tanků Merkava. Konkrétně má jít o verzi Mk.II a Mk.III pro jeden evropský stát a jeden v Africe. Spekuluje se o Řecku nebo Kypru, kde by měly zastoupit jejich tanky Leopard 1 nebo spíš T-80U. Tyto státy patrně dodaly na Ukrajinu i systémy PVO (nebo dodají). Druhým státem patrně bude Maroko. Předpokládá se, že jeden stát dostane Merkavy Mk.II a druhý Mk.III, nedojde tak ke tříštění typů. Zatím je celá věc hodně zastřená a v režimu utajení, jednání ale mají být velmi pokročilá a obchod se má uskutečnit do tří měsíců.

https://www.jpost.com/israel-news/defen ... cle-746428
https://twitter.com/nexta_tv/status/1669386285775986688

800px-ArtImage_Merkava_Mk.3D_(USA).png
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1388
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od KOLT »

Spekuluje se, že to minimálně v jednom případě má být náhrada za ex-sovětské stroje, které mají jít na UA.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od Rase »

V případě Kypru by to byly T-80U a u Maroka ty T-72AM co jim nedávno modernizoval Excalibur Army a sami je nepotřebují.

morocco-T-72.jpg
original.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1388
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od KOLT »

Pravda, i Maroko by mohlo poslat.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od Dzin »

Docela by mě zajímalo, jak se tohle vyvine, teoreticky by mohli Merkavy skončit i přímo na Ukrajině, přeci jen se jedná o starší typy, hlavně co se 2 týká a Izrael tím nic neriskuje. Ale pravděpodobnější je ona náhrada.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1388
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od KOLT »

Tam to podle mě blokuje politika. Nicméně i tahle „záměna“ bude v Evropě vnímáno jako pomoc, ačkoliv před Ruskem se budou Izraelci moct tvářit, že jsou neutrální.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od Dzin »

Nebo Izrael přehodnotil, že se mu "neutralita" vůči rusku přestává vyplácet. Důvod je významné posilování Íránu dodávky z Ruska, což určitě není v zájmu Izraele. V tomto by mě docela zajímala dohoda Írán a USA, která yb snad měla být nyní nově uzavřena a o které zatím jen trochu probleskují zprávy.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od Dzin »

Mimochodem, všude možně čtu, že Izrael vyvezl Merkavy do Kolumbie, ale nikde jsem zatím neviděl z oficiálních zdrojů, že by je Kolumbie opravdu ve výzbroji měla. Nemáte k tomu někdo něco?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1388
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od KOLT »

Žil jsem v domění, že obchod s Kolumbií nakonec neklapl.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od Dzin »

Viz. třeba i ten článek na novinkách. Pořád se to po různí objevuje. Ale jak píšeš, také si myslím, že se to nerealizovalo.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1388
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od KOLT »

Právě se všude psalo, že vyjednávají, ale o tom, že by koupili, jsem se nikde nedočetl. Naopak jsem kdysi někde zaznamenal, že byl problém s průchodností kolumbijským terénem (což ale bude mít IMHO jakýkoliv tank západní školy).
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od Rase »

KOLT píše: 16/6/2023, 12:13 Žil jsem v domění, že obchod s Kolumbií nakonec neklapl.
Taky se říkalo, že Ázerbájdžán pořídí Namery, ale asi z toho rovněž sešlo. Docela by mě zajímalo, zda je problém v reálné ceně nebo technických parametrech.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Izraelský tank Merkava

Příspěvek od Dzin »

Vesměs to vypadá, že konec zájmu následuje po testech techniky a tedy je dost možné, že za to mohou její parametry. Ale zkoušel jsem se dívat na izraelské stránky a nic bližšího jsem nenašel.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“