J. Walter Christie a jeho tanky

Obrněná technika USA do roku 1945
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Příspěvek od TonyHazard »

Kopíku našel ve svých zdrojích ten Tvůj zajímavý "tank".

Obrázek

Je to konvertibilní obrněný vůz označený jako T5, vyroben pravděpodobně v září 1931. Později byl přejmenován na bojový automobil T2, přičemž pancéřová deska na zadní části pozvozku (odpružení) byla odstraněna.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Já sem zase narazil na označení ChristieT1-combatcar...
V tomhle je ve zdrojích hrozný nepořádek, Christie se snažil prorazit a používal, řekněme velmi agresívní reklamní politiku. V některých případech označení zrovna moc neodpovídá roku vzniku.
K tomuhle stroji nemám vlastně nic, z označení se dá usuzovat, že jde o vozidlo pro jízdu.
Christieho vozidla pro armádu byla značena jako tanky, ale jízda tanky mít nesměla, tak jim nezbylo než to přejmenovat na combatcar, protože obrněná auta mít mohli.
Zrovna tady je asi největší Christieho chyba, tyto stroje se od požadavků jízdy lišily jen větším ( o hodně ) výkonem a nižší spolehlivostí. A to podle všeho nechtěl upravit....
Zajímavost se tady skrývá v odpružení i přes překrytí pancířem je naprosto jisté, že zadní nápravy jsou odpruženy pomocí listové pružiny. Takže už to není jen čistě Christieho odpružení...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

J. Walter Christie a jeho tanky

Příspěvek od TonyHazard »

Kopíku : Nechci Ti v tom dělat chaos, toho Tvého názvu jsem si všiml, když jsem přebíral z Fotofora Tvůj obrázek. Mám docela dobrý zdroj, tenhle "bojový automobil" T2 mám na několika fotkách i bez toho krytu vzadu, ale chce to čas, není jednoduché je z něj dostat. Později doložím.
Brouzdáme ve stejných vodách, to je meziválečná americká technika. Může se stát i to, že nakonec budeš mít pravdu Ty.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

V klidu, chaos nevadí, pokud budu něco doplňovat, tak do článku.
Navíc do budoucna chystám článeček o tom ostatním, co používalo tenhle typ podvozku, včetně toho, co koupili Američani. Tady sem to totiž jen naznačil, což je bohužel hlavní nedostatek mých článků, to přiznám bez mučení.
K označování, jako u všeho, jedno označení výrobce, jedno armádní ( tankistů ) a buďme rádi že to nezkoušela i námořní pěchota :D , stačí že další označení patřilo jízdě. Takže je možné, že platí všechny, navíc nám to mohl Christie zavařit ještě nějakým dočasným označením...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

J. Walter Christie a jeho tanky

Příspěvek od TonyHazard »

Kopíku jak jsem slíbil, zde je několik fotek, mimo jiné ten obrněný vůz T2 s odstraněnou deskou na podvozku.

Obrázek Obrázek
Obrněný vůz T2 a jeho další verze T2A1 (vpravo). Stroj T2A1 vyfocen 25. října 1932.

Obrázek Obrázek
Christieho obojživelný vůz a jeho převoz při testech.

Obrázek Obrázek
Christieho samohybka asi M1920 a jeho konkurent od Holta (vpravo). Na Christieho vozidlo šlo montovat zbraň s ráží 75 a 105 mm.

Zdroj : Americké lehké tanky ve válce 1941 -1945 (Steven J. Zaloga).
Stuart a historie amerických lehkých tanků (R. P. Hunnicutt)
Naposledy upravil(a) TonyHazard dne 5/10/2009, 20:39, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tony - to je neuvěřitelné co s kopapakou dokážete vydolovat. Tiše zírám. To jsou kousky!
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

To je všechno o hledání, jen tenhle článek jde hrubě přes den čistého času hledání. Nejhorší na tom je, že tak 90 % článků je nachlup stejných a stejně obsahuje jen úplně nejzákladnější fakta. Samozřejmě nejdřív najdeš ty stejné a na zajímavé věci narazíš někde na stránkách které s tanky nemají nic společného. A ještě jsou psané čínsky :D

U Američanů v období do krize jde navíc o dost šílené množství prototypů, u některých existuje jen fotka nebo název. U některých je toho trošku víc, ale bez detailů, příkladem můžou být starší prototypy Christieho samohybných děl.
Protože se tu jinde řeší pohon tanků, přihodím fotku 240 mm samohybné houfnice s benzíno-elektrickým pohonem Caterpillar Mark IV z roku 1920...

Obrázek

Ale musím dodat, že ( nejen ) Francouzi byli rychlejší...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“