Dokumenty k pozadí sibiřské anabáze čs. legionářů.
Napsal: 26/8/2009, 22:37
Dokumenty k pozadí sibiřské anabáze čs. legionářů.
Něco málo z telegrafických rozkazů, projevů, dopisů, memorand a úředních styků k sibiřské anabázi československých vojáků, což snad vedle čtení spisů přímých účastníků rozšíří čtenářům obzor do zákulisí celé akce.
Dokumenty nashromáždilo trio historiků Jaroslav Werstadt, Jan Opočenský, Jaroslav Papoušek, vydány byly v září 1935 v dokumentační knize, která sloužila jako příloha knihy Dr. Edvarda Beneše „Světová válka a naše revoluce“. Dokumenty, jsou ponechány v původním znění a překladu, od výše jmenovaných historiků. Jen uvádím, že archiv ruských legionářů, na který jsou odkazy, je dnes součástí vojenského historického archivu v Praze 8 Karlíně.
část 1
Na konci roku 1917 bylo na území carského Ruska přibližně 40 000 spojeneckých vojáků československé Národní rady formujících se do dvou divizí a několika menších oddílů. Národní rada toho roku dosáhla od revolučního Ruska (myšleno prozatimní vláda z února 1917) s jednocení československých vojáků v Rusku pod jednu armádu československou řízenou z Francie. Českoslovenští vojáci politicky podléhali Národní radě a po vojenské stránce vrchnímu velení československé armády v Paříži (francouzský generál Janin). I když šlo pouze o formální věc, díky špatnému spojení ČS jednotek v Rusku a domácí základny ve Francii. Národní rada s vrchním francouzským velením se v první polovině roku 1917 rozhodla o převezení všech československých jednotek z Ruska do Francie a od června 1917 se na dopravě vojáků začalo intenzivně pracovat. První oddíl československých vojáků pod vedením kapitána Husárka se dostal do Francie už v říjnu 1917 a druhý oddíl vedený kapitánem Gibišem došel do Cognacu v únoru 1918. A pak se ozvala "Aurora"...
Masaryk pobývající během bolševické revoluce v Petrohradu ihned začal rozesílat do Kyjeva, kde byla politická i vojenská ústředna československých sil v carském Rusku, i do dalších míst dopisy a telegramy o zaujetí přísné neutrality v nastalém revolučním zmatku, aby se Čechoslováci vyhnuli problémům ať s bolševickou vládou či jinýma živlama.
Originál podepsaný vlastní rukou Masaryka; rusky.
V Petrohradě dne 9. listopadu (27. října) 1917.
Dopis profesora Masaryka všem vojenským úřadům a náčelníkům, velícím československým vojskům, o neutralitě při vnitřních ruských sporech.
Opíraje se o dohodu československé Národní rady se Stanem nejvyššího velitele a s hlavní správou generálního štábu, že československých vojsk nemůže býti použito ve vnitřních sporech v Rusku, nýbrž jen proti vnějším nepřátelům Ruska, žádám, aby československých vojenských oddílů v žádné formě nebylo používáno při nynějším politickém mezistranickém sporu.
Předseda Československé Národní Rady
T. G. Masaryk
Masaryk následně odejel sám do Kyjeva, kde uzavřel s tehdejší Ukrajinskou vládou smlouvu, kterou dosáhl zásobování československého vojska vším potřebným. Již v lednu roku 1918 sovětská vojska vedená plukovníkem Muravjevem začala ohrožovat samotný Kyjev a jejich postup Ukrajinou i díky pomoci místních bolševiků byl nezadržitelný. Ukrajinská vláda se odhodlala k poslednímu gestu vzdoru a dne 24. ledna vyhlásila úplnou nezávislost na Rusku a začala vyjednávat s Němci. Za této situace v podstatě československo ukončilo styky s vládou Ukrajinskou a začalo vyjednávat o neutralitě s velitelem sovětského vojska.

V popředí stojí zleva šéf Odbočky Národní rady Václav Girsa, předseda Národní rady profesor T. G. Masaryk, velitel československého armádního sboru v Rusku generálmajor Šokorov
Opis v archívu ruských legionářů.
V Jagotíně dne 31. ledna 1918.
Smlouva mezi štábem II. československé divise a velením jasinovského oddílu donského vojska o přísné ozbrojené neutralitě československých vojsk.
Při skončeném jednání s velitelem Jasinovského oddílu donských vojsk bylo stanoveno toto:
1. Jasinovský oddíl donského vojska uznává přísnou ozbrojenou neutralitu jmenovaných československých vojsk.
2. V případě potřeby připouštíme odchod československých oddílů z městečka Jagotína.
3. Při odchodě československých vojenských oddílů má býti v čele nesen národní červenobílý prapor; naším heslem "komuna", heslem československých vojenských oddílů je "Čech". Současně zavádí se spojovací služba.
4. Československé oddíly v městečku Jagotíně přejímají místní strážní službu, a to v obvodu lihovaru; zavazují se nevydávati z něho líh v žádném případě.
5. Československé oddíly mohou posílati své posly na všechny strany mimo rayon válečných událostí.
Smlouva je platna do 2. února do 12 hodin v noci, což potvrzujeme svými podpisy a pečetěmi.
Pečeť:
Jasinovský oddíl donského vojska pro boj s protirevolucí.
Podepsal velitel oddílu: Žloba (vlastnoruční podpis - dále už jen v. p.)
Za štáb II. čsl. divise: Divisní lékař Dr. Foustka (v. p.)
Divisní meteorolog: Dr. Vipler (v. p.)
Velitel úderného praporu: Dvořák (v. p.)
Předseda komitétů setnin a praporů: Houžvic (v. p.)
K dokumentu je připojena poznámka:
Poznámka: Vrchní velitel vohjsk vlády lidových komisařů plukovník Muravjev, pozval k sobě 1. února velitele II. čsl. divise, náčelníka štábu a dra Foustku. Těmto zástupcům štábu Muravjev oznámil, že uvedená smlouva není vázána výpovědní lhůtou a rozšiřuje se na všechny československé oddíly.
Den před vstupem sovětských vojsk do Kyjeva, vydal Masaryk jménem Národní rady prohlášení o dalším vedení války proti R-U a Německu, i přes mírová jednání bolševiků v Litevském Brestu.
Československý Deník z 10. února 1918.
V Kijevě dne 7. února 1918.
Deklarace Československé Národní rady, prohlašující československé vojsko ve všech dílech dřívějšího ruského státu za část autonomní československé armády ve Francii.
Proti různým pochybnostem, vznikajícím z mírových jednání v Litevském Brestu, prohlašujeme, že naše vojsko a naši organisovaní zajatci nikterak neustupují od svého revolučního boje proti Rakousko-Uhersku a Německu; ve svém boji za právo sebeurčení a samostatnost československého národa setrváme a proto prohlašujeme československé vojsko ve všech dílech dřívějšího ruského státu za část autonomní československé armády ve Francii.
V Kijevě dne 25. ledna (7. února) 1918.
Předseda československé Národní rady: T. G. Masaryk
Předsednictvo odbočky československé Národní rady pro Rusko:
Místopředsedové: Prokop Maxa, Rudolf Medek
Sekretáři: Jiří Klecanda, Dr. Ivan Markovič

Ústup československých jednotek z Ukrajiny do Ruska.
Původní, na stroji psaný opis ruského textu; archív ruských legionářů.
V Kijevě dne 16. února 1918.
Náčelník štábu vrchního velitele Muravjeva komisaři československých vojsk prof. Masarykovi: sděluje, že vrchní velitel Muravjev nemá námitek proti dopravě československého vojska do Francie a proti jeho vydržování jinými vládami.
Vrchní velitel nařídil, aby Vám bylo oznámeno, že nemá námitek ani proti odchodu Vašich oddílů do Francie, aniž proti tomu, aby přešly na účet jiných vlád.
Zároveň zasílaje Vám telegram velitele stanice Berezan Samonenka čís. 210, prosím Vás, abyste učinil opatření pro uklidnění 7. československého pluku a poslal tam komisaře nebo dokonce spolehlivý oddíl.
Náčelník štábu vrchního velitele revoluční armády východní fronty na Ukrajině: Podpis nečitelný.
Adjutant štábu: Šerezňakov (?) (v. p.)
Na kopii, kterou zaslal profesor Masaryk do Paříže Národní radě je v pravém horním rohu vlastní rukou Masaryka tužkou napsána poznámka: "Důkaz, že s bolševiky lze jednat."
S Muravjevem bylo smluveno, že československé jednotky budou nadále zásobovány, jídlem, penězi a vším potřebným a zároveň budou jako doposud strážit a zabezpečovat území kde jsou posádkou. Mezitím ale Němci v průběhu února postupovali směrem na Kyjev a první boje Čechoslováků s němci započali již 25. února. 28. února obsadili Němci Kyjev a 8. března v oblasti Konotopu poblíž Bachmače začali nové boje s Němci, které trvali až do 13. března a vyžádali si na 145 mrtvých, 41 pohřešovaných a 210 zraněných Čechoslováků.
Národní rada v Paříži dostala dne 4. března 1918 z ministerstva války zprávu podepsanou generálem Fochem, podle níž se profesor Masaryk dohodl s bolševickou vládou, že československé vojsko zůstane v Rusku. Což se samozřejmě těžce dotklo plánů francouzského ministerstva války a činitelů na Quai d´Orsay (francouzské ministerstvo zahraničních věcí). De Margerie z francouzského ministerstva zahraničních věcí pak k tomu zaslal oficiální přípis.

Quai d´Orsay francouzské ministerstvo zahraničních věcí, jež bylo koncem války téměř denním místem návštěv Dr. Edvarda Beneše.
Originál francouzsky.
V Paříži dne 11. března 1918.
Dopis francouzského ministerstva zahraničních věcí předsedovi Národní rady o stanovisku francouzského ministerstva zahraničních věcí k domnělé dohodě profesora Masaryka se sovětskou vládou o setrvání čsl. Oddílů v Rusku.
Ministr války oznámil mi 4. tohoto měsíce, že podle údajů českých delegátů, sdělených v Rusku gen. Niesselovi, p. Masaryk sjednal prý s maximalistickými úřady kompromis, který umožní českým formacím setrvati na místě.
Za těchto podmínek náčelník francouzské vojenské mise v Rusku dal Čechům volnost jednání a přerušil vyjednávání o převozu těchto oddílů do Francie, které zahájil z rozkazu ministra války.
Mám čest oznámiti Vám tyto údaje. Rozumí se, že odpovědnost za toto rozhodnutí padá pouze na vyjednavače, kteří se domnívali, že je mohou učiniti bez spolupráce s kompetentními francouzskými úřady.
Za ministra a s jeho pověřením státní rada, plnomocný ministr; P. De Margerie.
Beneš a členové pařížské Národní rady, tím byly velmi zmateni, neb to jednak neodpovídalo plánům Národní rady a pak to bylo protichůdné ke zprávám od profesora Masaryka podaných přímo Národní radě. Následně se ukázalo, že zpráva spočívala na omylu, jehož se dopustil vojenský atašé v Moskvě francouzský generál Niessel, od něhož informace pocházela. Patrně si nesprávně vykládal ujednání profesora Masaryka s Muravjevem a s vládou bolševickou z počátku měsíce března.
Počátkem března 1918 probíhaly v Moskvě rozhovory Masaryka a sovětské vlády na konečném oficiálním svolení k přepravě československého armádního sboru. 7. března opustil Masaryk Moskvu a vydal se na cestu do Vladivostoku, Tokia a Ameriky. Dne 15. března dostal komisař československého vojska, Prokop Maxa, zprávu, že sovětská vláda dala k této cestě svolení, při čemž byla vrchním velitelem, Antonovem Ovsejenkem, tlumočena žádost, aby československé vojsko zanechalo sovětskému vojsku část zbraní. Klecandova zpráva ze dne 15. března 1918, presidiální komisi Odbočky Národní rady, hovoří o osobním souhlasu Lenina s odjezdem armádního sboru. Velitel československého armádního sboru generálmajor Šokorov, vydal hned následujícího dne rozkaz aby se vojsko připravilo k odjezdu a zároveň bylo nařízeno, aby část výzbroje , která by znesnadňovala jízdu a která je zbytečná, byla odevzdána velitelství sovětských vojsk.
Na stroji psaný opis; v archívu ruských legionářů
V …… dne 16. března 1918.
Rozkaz vrchního velitele Antonova-Ovsejenka všem velitelům a přednostům stanic, aby všemožně pomáhali pohybu československého vojska na východ.
Nařizuji všem velitelům a přednostům stani, aby nečinili žádných překážek pohybu československého armádního sboru po trati 1. Vorožba-Bělgorod-Kupjansk-Liski-Povorino-Penza-Samara; po trati 2. Vorožba-Kursk-Voroněž-Grjazy-Kozlov-Rtiščevo-Penza-Samara; po trati 3. Kursk-Orel-Jelec a Kursk-Kastorna-Jelec, Ranenburg-Kozlov-Rtiščevo-Penza-Samara a aby všemožně urychlovali jeho pohyb.
Pečeť
Vrchní velitel sovětských vojsk republik jižního Ruska: Antonov-Ovsejenko
Téhož dne byl vydán Antonovem Ovsejenkem rozkaz tohoto znění:
„Naši druhové z československého armádního sboru, kteří slavně a chrabře bojovali u Žitomíra, kryjíce Kijev, a pod Hrebjonkou i Bachmačem, hájíce cestu k Poltavě a Charkovu, nyní odcházejí z území Ukrajiny a odevzdávají nám část výzbroje. Revoluční vojska nezapomenou bratrské pomoci, kterou československý armádní sbor prokázal v boji pracujícího lidu Ukrajiny s bandami loupežného imperialismu. Výzbroj, odevzdávanou Čechoslováky, přijímají revoluční vojska jako bratrský dar.“ Vrchní velitel sovětských vojsk jihoruských republik, Antonov- Ovsejenko.“

Vladimir Aleksandrovič Antonov-Ovsejenko vrchní velitel sovětských vojsk republik jížního Ruska.
Prozajímavost dodávám, že Antonov-Ovsejenko po skončení občanské války se stal konzulem a pobýval mimo jiné i v ČSR. Jako konzul se účastnil i Španělské občanské války v Barceloně, odkud byl odvolán. V únoru 1938 byl uvězněn a následně popraven.
Ale již dne 18. března 1918 se situace v Moskvě změnila, někoho tam napadlo, že by se československá vojska mohli připojit k Semenovovi, respektive k Japoncům a začali dělat potíže s odjezdem do Omsku. Byla proto zahájena nová jednání, která vedl v Moskvě Jiří Klecanda a v Penze Dr. Girsa, Prokop Maxa, Vlastimil hurban a Dr. Markovič. Výsledkem Penzského jednání byla dohoda se sovětskou vládou ze dne 26. března. Telegram z 26. března je tím zajímavější, že se jedná nejspíše o nejstarší projev Stalina k československým záležitostem.
Na stroji psaný opis; v arch. Ruských legionářů
V Moskvě, Kreml, dne 26. března 1918.
Telegram lidového komisaře Stalina zástupcům československého armádního sboru o usnesení rady lidových komisařů o podmínkách svobodné cesty československého armádního sboru do Vladivostoku.
Rada lidových komisařů považuje návrh československého armádního sboru za spravedlivý a zcela přijatelný, dají-li se bezpodmínečně ešelony na okamžitou cestu k Vladivostoku a budou-li odstraněni protirevoluční velitelé.
Čechoslováci nejedou jako bojové jednotky, nýbrž jako skupina svobodných občanů, beroucích s sebou určité množství zbraní pro sebeochranu proti přepadením protirevolucionářů.
Rada lidových komisařů nařizuje – penzenské radě – soudruhovi Kurajevovi – odvolati všechny staré komisaře a ustanoviti nové, spolehlivé průvodce do Vladivostoku, kteřížto komisaři mají hájiti nedotknutelnost Čechoslováků jako organisovaného celku a systematicky informovati radu lidových komisařů o všech příhodách, jež se sběhnou při pohybu Čechoslováků.
Příslušný telegram bude rozeslán radou lidových komisařů všem zainteresovaným radám.
Vyřiďte Čechoslovákům, že rada lidových komisařů jest hotova poskytnouti jim všemožnou pomoc na území Ruska, budou-li čestně a upřímně loyální.
Z rozkazu rady lidových komisařů
Stalin.
Spojenecká politika co se týká Ruska a zdejší občanské války se místy rozcházela a to byl zrovna případ i československých oddílů. Zatímco Francie už od roku 1917 toužila přepravit československé jednotky do Francie, kde měli zaplnit místo těch co už kanóny sežraly, tak Británie se obávala bolševického postupu do Sibiře a ráda by použila československých jednotek jako oporu spojeneckých zájmů v Rusku a proto se obrátila na Paříž s následujícím textem.
Opis, na stroji psaný, úředně ověřený a zaslaný dne 1. dubna 1918 francouzským ministerstvem války Národní radě; francouzsky.
V Londýně dne 1. dubna 1918.)
Telegram francouzského vojenského attaché ministru války o názorech britského ministerstva války na použití českých oddílů v Rusku, o žádosti Trockého, aby armádní sbor byl v Rusku ponechán a o třech možnostech řešení otázky.
Britský generální štáb odevzdal britskému ministerstvu zahraničních věcí notu, jejíž taxt Vám pošlu nejbližším kurýrem a která se týká jeho návrhu o způsobu, jak použíti českého armádního sboru, který jest nyní v Rusku a na cestě z Kurska do Samary. Ministerstvo války soudí, že tento sbor čítá asi 40 000 mužů, ale že nemá ani dělostřelectva ani obozu a že celkem jest složen jen z pěchoty, ozbrojené puškami a mající jen tolik střeliva, kolik může sama unésti.
Trocký prý žádal, aby český armádní sbor byl ponechán v Rusku a stal se jádrem reorganisované ruské armády. Avšak Národní rada prý to odmítla a armádní sbor je prý na cestě do Vladivostoku.
Ministerstvo války silně pochybuje že by bylo lze najíti lodi, které by jej převezly do Evropy, ale má-li toto vojsko skutečnou cenu, mohlo by ho býti podle názoru ministerstva války vhodně použito v Rusku nebo na Sibiři.
V tomto případě zdají se býti možnými tři řešení. 1. Dopraviti Čechy do krajiny Omska, kde Národní rada doufá organisovati druhý armádní sbor a kde by mohli brániti pronikání nepřítele do Sibiře. 2. Poslati je do Archangelska, aby chránili zásoby a pokusili se organisovati spojení se Sibiří přes Perm. Toto řešení bude lze asi těžko uskutečniti. 3. Dopraviti Čechy do Zabajkalí aby kooperovali se Semenovem. Z těchto tří řešení ministerstvo války považuje za nejpraktičtější třetí řešení ovšem s podmínkou, že by armádní sbor mohl nalézti v Čitě nutné zásoby a munici.
Myslím, že by ministerstvo války rádo znalo Váš názor na toto různá řešení.
Proti třetímu řešení byl jednoznačně samotný československý armádní sbor a Odbočka Národní rady v Rusku. Opis pamětního spisu odbočky Národní rady, odevzdaného dne 30. dubna 1918 omskému sovětu a kategoricky vyvracejícího domněnku, že by mohl armádní sbor pomáhati Semenovi, je uložen taktéž v archívu ruských revolucionářů.
V Paříži se Národní rada obrátila i hned na francouzské ministerstvo války. Po vzájemné dohodě Beneše, generála Janina (velitel československé armády) a generála Albyho (šéf generálního štábu na ministerstvu války), odeslal generál Janin následujícího dne odpověď pro ministra války Clemenceaua.

Georges Benjamin Clemenceau francouzský ministr války a předseda vlády, fotografie pochází ještě z 19. století.
Opis, na stroji psaný, úředně ověřený a zaslaný současně gen. Janinem Národní radě; francouzsky.
V Paříži dne 2. dubna 1918.
Dopis velitele československé armády generála Maurice Janina ministru války Clemenceauovi o zamítavém názoru Národní rady na návrh britského ministerstva války, aby českých oddílů vojenských bylo použito v Rusku.
Národní rada, jíž jsem podal zprávu o telegramu vojenského attaché v Londýně ze dne 1. dubna, týkajícím se úvah britského ministerstva války o tom, jak použíti v Rusku a na Sibiři českých vojenských sil, které jsou právě transportovány, uložila mi, abych znova naléhavě zdůraznil její dřívější návrhy a požadavky na převoz těchto jednotek do Francie.
Jak již oznámila a jak to ostatně vyplývá z telegramů gen. Lavergnea, české jednotky jsou prodchnuty bezpodmínečnou touhou přijeti a bojovati na západní frontě. Tato touha, utvrzovaná jejich neméně absolutní nedůvěrou k bolševickým vládcům a k vojenským oddílům, jimiž tito disponují, způsobila by u nich, kdyby byly ponechány v Rusku, naprostou demoralisaci, která by vedla k jejich rozkladu a rozpadnutí. Tento fakt kromě toho by zhoršil v československých zemích nemilý mravní efekt, způsobený zprávami rakouského tisku o více méně nešťastných bojích, k nimž došlo na Ukrajině mezi některými těmito jednotkami a vpadnuvšími tam Austroněmci. Byl zajat značný počet českých vojínů, kteří jsou v nebezpečí, že budou zastřeleni, a o československých jednotkách bylo vykládáno, že byly opuštěny Spojenci, ačkoliv byly jimi organisovány. Zesílení těchto pověstí, k němuž jistě by došlo, kdyby tyto jednotky byly ponechány proti své vůli v Rusku, zasadilo by osudnou ránu dosavadnímu houževnatému odporu československého národa proti rakousko-uherské vládě.
Z těchto úvah vyplývá, že je nutno a priori vyloučiti rozhodnutí, aby byly zadrženy u Omska nebo u Archangelska. Doprava do Archangelska mohla by tedy přicházeti v úvahu jen z toho důvodu, že by usnadnila převoz do Francie. Co se týče použití českých oddílů ve východní Sibiři, Národní rada považovala by eventuálně za možné, aby jich bylo dočasně použito, než by přišly na řadu při převozu a pokud by se až do té chvíle zdržovaly v této krajině.
M. Janin

Velitel československé armády francouzský generál Maurice Janin.
Francouzský vojenský attaché 11. dubna oznamuje další zastavení československého armádního sboru a jeho další odzbrojování, které mělo býti přerušeno a sbor se na vlastní pěst vydal na východ. Čímž opět došlo ke zmatení francouzů i Národní rady.
Opis, na stroji psaný, úředně ověřený a zaslaný dne 15. dubna 1918 francouzským ministerstvem války Národní radě; francouzsky.
V Moskvě dne 11. dubna 1918
Telegram francouzského vojenského attaché ministerstvu války o stavu československého armádního sboru a o směrech jeho převozu do Francie.
Za nynějšího stavu věcí není možno stanoviti přesně ani den, kdy Český armádní sbor dorazí na Dálný Východ, ba dokonce ani, zdali tam bude moci vůbec dospěti.
Mé telegramy 64 a 72 do Paříže a 9 velvyslanci Vám oznámily, že armádní sbor začíná odzbrojovati a že z rozkazu Trockého byl zadržen pro události na Dálném Východě.
Upozornil jsem na nebezpečí tohoto odzbrojení: bylo tomu tak dobře porozuměno, že český sbor je přerušil a mohl svémocně pokračovati v jízdě.*
V této chvíli 5 vlaků minulo Omsk. Poslední vlaky jsou v Charkově, Tambově; vstupem 3 000 zajatců byl rozmnožen stav sboru na 45 000 mužů.
Běží nyní o rozhodnutí, zda mají býti posláni do Vladivostoku, při čemž nelze říci, že se tam vůbec dostanou, nebo zda mají býti posláni do Archangelska, kam vždy mohou doraziti. Rovněž lze je rozděliti a poslati oběma směry.
Konečně by si Národní rad přála, aby jeden pluk projel Amerikou a roznítil nadšení u tisíců tamních Slováků, kteří nejsou občany americkými.
Prosím, aby mi byly dány instrukce v době co nejkratší; jsou naléhavé. Považuji za nezbytné zdůrazniti, že lze ponechati za těchto podmínek v Rusku jen velmi nepatrnou část této jednotky. Zdá se, že vojenský duch této jednotky je výborný; přeje si bojovati ve Francii.
*K odzbrojování na základě penzenské dohody došlo za souhlasu francouzského vojenského přidělence majora Vergé; odzbrojování bylo přerušeno jen dočasně, když byl pro japonský výsadek ve Vladivostoku pohyb armádního sboru počátkem dubna zastaven; zprávy, že armádní sbor pokračoval v jízdě ze své moci, neodpovídaly skutečnosti.
Dne 20. dubna zakročuje vláda pařížská u vlády americké, se žádostí o dodání lodí pro přepravu československého armádního sboru z Vladivostoku a eventuálně z Archangelska. Čímž Francie poprvé písemně uvažuje o možném rozdělení československého sboru do dvou směrů.
Opis, na stroji psaný, úředně ověřený a zaslaný dne 25. dubna 1918 francouzským ministerstvem války Národní radě; francouzsky.
V Paříži dne 20. dubna 1918.
Dopis ministerského předsedy a ministra války komisaři pro národní dopravu a obchodní loďstvo; dopisem je žádán, aby se postaral o tonáž, potřebnou pro převoz československého armádního sboru do Francie.
Mám čest zaslati Vám opis telegramu našeho vojenského attaché v Moskvě ze dne 11. dubna č. 85-87 o nynější situaci českého sboru v Rusku.
Tento kontingent, čítající 50 000 mužů, se rozhodl odebrati se do Francie. Jedna část nastoupila již cestu drahou do Vladivostoku.
Je to oddíl výtečný, vycvičený a ukázněný, jehož brzký příchod na francouzskou frontu má co největší důležitost.
Za účelem zajištění jeho převozu požádal jsem pana ministra zahraničních věcí, aby bezodkladně podnikl kroky u americké vlády pro získání tonáže, potřebné k jeho nalodění ve Vladivostoku anebo v Dálném.
Je dosud nejisto, přijede-li český sbor do těchto přístavů. Dlužno tudíž uvažovati o možnostech rychlejší dopravy přes Archangelsk.
Mám čest Vás žádati, abyste byl tak laskav a naléhavě zakročil u britských úřadů a získal je pro spolupráci při této dopravě, jejíž nutnost a naléhavost jistě pochopíte.
Podepsán: Alby*
*Náčelník francouzského generálního štábu na ministerstvu války.
Zároveň Paříž schvaluje jednání s bolševickou vládou o přepravě československých jednotek z Ruska.
Opis, psaný na stroji, úředně ověřený a zaslaný současně francouzským ministerstvem války Národní radě; francouzsky.
V Paříži dne 20. dubna 1918.
Telegram ministerského předsedy a ministra války francouzskému vojenskému attaché v Moskvě, zmocňujícího jednati se sovětskou vládou o odjezdu čsl. armádního sboru do Francie přes Archangelsk nebo Vladivostok.
Odpověď na telegram 72 z 9. dubna a 85-87 z 11. dubna.
1. Britská vláda byla upozorněna na velmi značnou důležitost, kterou má za nynější situace převoz českých vojenských oddílů na francouzsko-anglickou frontu.
2. Budu Vás informovati o všech rozhodnutích, která budou učiněna, abych Vám umožnil jednati v dohodě s p. Noulensem* a s bolševickou vládou, aby byl zajištěn svobodný projezd Čechů buď do Archangelska nebo do Vladivostoku podle toho, jak kde bude možno najmouti lodi.
Alby
*Francouzský velvyslanec.
Jednání francouzské vojenské mise se sovětskou vládou vedl kapitán Sadoul.
Další zastavení československého sboru mělo s největší pravděpodobností na svědomí spojenecko-sovětské jednání, kde bylo rozhodnuto, aby další doprava přes Irkutsk byla zastavena. Z neinformovanosti tento rozkaz vzbudil další nedůvěru Čechoslováků k bolševickým sovětům.

Georgij Vasiljevič Čičerin lidový komisař.
Opis v archívu ruských legionářů
V Moskvě dne 21. dubna 1918.
Telegram lidového komisaře zahraničních věcí Čičerina sibiřské sovětské vládě o zastavení dopravy československých oddílů na východ.
V obavě před japonským útokem na Sibiř Německo důrazně žádá („trebujet“), aby bylo započato s rychlou evakuací německých zajatců z východní Sibiře do západní, nebo evropského Ruska. Prosím, učiňte všechna opatření. Československé oddíly nesmí se pohybovati na východ.
Čičerin, lidový komisař.
V knize „Cesta revoluce“ Jaroslava Kratochvíla, str. 63, je vyslovena domněnka, že poslední věta byla pozdějším doplňkem a provokací. Na to zareagoval historik Jaroslav Papoušek ve svém díle „Proč došlo ke konfliktu legií se sověty.“ Praha, 1928 str. 28. – Otázku, zda věta o československých oddílech byla připojena z podnětu Německa, či z popudu spojeneckých zástupců nebo konečně z vlastního rozhodnutí sovětských činitelů, dosud známé dokumenty neobjasňují. Určité známky naznačují, že rozhodnutí bylo učiněno sovětskou vládou samostatně. Bylo snad při tom počítáno, že za takových okolností bude lze vystaviti armádní sbor účinnější agitaci českých komunistů. Je při nejmenším nápadné, že orgán českých komunistů o možnosti cesty na Archangelsk již tři dny před tímto rozhodnutím psal: „Ano, situace v Sibiři je taková, že cesta Sibiří znamená pro český korpus cestu ohněm ne jednoho statisíce zajatců všech národností, nemluvě již o vlivu, který toto hnutí zajatců vykonává na místní sověty. Tato nelítostná skutečnost se českému vojsku říci nesmí, a jak se dovídáme v posledních chvílích, řekne se mu, že se změnil strategický plán a že se do Francie půjde kratší cestou, přes Archangelsk, který mají Angličané v rukou.“
Trochu odběhnu od tématu – Jaroslav Kratochvíl i Jaroslav Papoušek byli oba obětí nacistického režimu. Jaroslav Kratochvíl člen KSČ, byl během okupace zapleten do odboje a 11. ledna 1945 zatčen Gestapem. Oba umírají na samém konci války v koncentračních táborech (Kratochvíl v Terezíně dne 20. března ale Papouška jsem nevypátral).
Něco málo z telegrafických rozkazů, projevů, dopisů, memorand a úředních styků k sibiřské anabázi československých vojáků, což snad vedle čtení spisů přímých účastníků rozšíří čtenářům obzor do zákulisí celé akce.
Dokumenty nashromáždilo trio historiků Jaroslav Werstadt, Jan Opočenský, Jaroslav Papoušek, vydány byly v září 1935 v dokumentační knize, která sloužila jako příloha knihy Dr. Edvarda Beneše „Světová válka a naše revoluce“. Dokumenty, jsou ponechány v původním znění a překladu, od výše jmenovaných historiků. Jen uvádím, že archiv ruských legionářů, na který jsou odkazy, je dnes součástí vojenského historického archivu v Praze 8 Karlíně.
část 1
Na konci roku 1917 bylo na území carského Ruska přibližně 40 000 spojeneckých vojáků československé Národní rady formujících se do dvou divizí a několika menších oddílů. Národní rada toho roku dosáhla od revolučního Ruska (myšleno prozatimní vláda z února 1917) s jednocení československých vojáků v Rusku pod jednu armádu československou řízenou z Francie. Českoslovenští vojáci politicky podléhali Národní radě a po vojenské stránce vrchnímu velení československé armády v Paříži (francouzský generál Janin). I když šlo pouze o formální věc, díky špatnému spojení ČS jednotek v Rusku a domácí základny ve Francii. Národní rada s vrchním francouzským velením se v první polovině roku 1917 rozhodla o převezení všech československých jednotek z Ruska do Francie a od června 1917 se na dopravě vojáků začalo intenzivně pracovat. První oddíl československých vojáků pod vedením kapitána Husárka se dostal do Francie už v říjnu 1917 a druhý oddíl vedený kapitánem Gibišem došel do Cognacu v únoru 1918. A pak se ozvala "Aurora"...
Masaryk pobývající během bolševické revoluce v Petrohradu ihned začal rozesílat do Kyjeva, kde byla politická i vojenská ústředna československých sil v carském Rusku, i do dalších míst dopisy a telegramy o zaujetí přísné neutrality v nastalém revolučním zmatku, aby se Čechoslováci vyhnuli problémům ať s bolševickou vládou či jinýma živlama.
Originál podepsaný vlastní rukou Masaryka; rusky.
V Petrohradě dne 9. listopadu (27. října) 1917.
Dopis profesora Masaryka všem vojenským úřadům a náčelníkům, velícím československým vojskům, o neutralitě při vnitřních ruských sporech.
Opíraje se o dohodu československé Národní rady se Stanem nejvyššího velitele a s hlavní správou generálního štábu, že československých vojsk nemůže býti použito ve vnitřních sporech v Rusku, nýbrž jen proti vnějším nepřátelům Ruska, žádám, aby československých vojenských oddílů v žádné formě nebylo používáno při nynějším politickém mezistranickém sporu.
Předseda Československé Národní Rady
T. G. Masaryk
Masaryk následně odejel sám do Kyjeva, kde uzavřel s tehdejší Ukrajinskou vládou smlouvu, kterou dosáhl zásobování československého vojska vším potřebným. Již v lednu roku 1918 sovětská vojska vedená plukovníkem Muravjevem začala ohrožovat samotný Kyjev a jejich postup Ukrajinou i díky pomoci místních bolševiků byl nezadržitelný. Ukrajinská vláda se odhodlala k poslednímu gestu vzdoru a dne 24. ledna vyhlásila úplnou nezávislost na Rusku a začala vyjednávat s Němci. Za této situace v podstatě československo ukončilo styky s vládou Ukrajinskou a začalo vyjednávat o neutralitě s velitelem sovětského vojska.

V popředí stojí zleva šéf Odbočky Národní rady Václav Girsa, předseda Národní rady profesor T. G. Masaryk, velitel československého armádního sboru v Rusku generálmajor Šokorov
Opis v archívu ruských legionářů.
V Jagotíně dne 31. ledna 1918.
Smlouva mezi štábem II. československé divise a velením jasinovského oddílu donského vojska o přísné ozbrojené neutralitě československých vojsk.
Při skončeném jednání s velitelem Jasinovského oddílu donských vojsk bylo stanoveno toto:
1. Jasinovský oddíl donského vojska uznává přísnou ozbrojenou neutralitu jmenovaných československých vojsk.
2. V případě potřeby připouštíme odchod československých oddílů z městečka Jagotína.
3. Při odchodě československých vojenských oddílů má býti v čele nesen národní červenobílý prapor; naším heslem "komuna", heslem československých vojenských oddílů je "Čech". Současně zavádí se spojovací služba.
4. Československé oddíly v městečku Jagotíně přejímají místní strážní službu, a to v obvodu lihovaru; zavazují se nevydávati z něho líh v žádném případě.
5. Československé oddíly mohou posílati své posly na všechny strany mimo rayon válečných událostí.
Smlouva je platna do 2. února do 12 hodin v noci, což potvrzujeme svými podpisy a pečetěmi.
Pečeť:
Jasinovský oddíl donského vojska pro boj s protirevolucí.
Podepsal velitel oddílu: Žloba (vlastnoruční podpis - dále už jen v. p.)
Za štáb II. čsl. divise: Divisní lékař Dr. Foustka (v. p.)
Divisní meteorolog: Dr. Vipler (v. p.)
Velitel úderného praporu: Dvořák (v. p.)
Předseda komitétů setnin a praporů: Houžvic (v. p.)
K dokumentu je připojena poznámka:
Poznámka: Vrchní velitel vohjsk vlády lidových komisařů plukovník Muravjev, pozval k sobě 1. února velitele II. čsl. divise, náčelníka štábu a dra Foustku. Těmto zástupcům štábu Muravjev oznámil, že uvedená smlouva není vázána výpovědní lhůtou a rozšiřuje se na všechny československé oddíly.
Den před vstupem sovětských vojsk do Kyjeva, vydal Masaryk jménem Národní rady prohlášení o dalším vedení války proti R-U a Německu, i přes mírová jednání bolševiků v Litevském Brestu.
Československý Deník z 10. února 1918.
V Kijevě dne 7. února 1918.
Deklarace Československé Národní rady, prohlašující československé vojsko ve všech dílech dřívějšího ruského státu za část autonomní československé armády ve Francii.
Proti různým pochybnostem, vznikajícím z mírových jednání v Litevském Brestu, prohlašujeme, že naše vojsko a naši organisovaní zajatci nikterak neustupují od svého revolučního boje proti Rakousko-Uhersku a Německu; ve svém boji za právo sebeurčení a samostatnost československého národa setrváme a proto prohlašujeme československé vojsko ve všech dílech dřívějšího ruského státu za část autonomní československé armády ve Francii.
V Kijevě dne 25. ledna (7. února) 1918.
Předseda československé Národní rady: T. G. Masaryk
Předsednictvo odbočky československé Národní rady pro Rusko:
Místopředsedové: Prokop Maxa, Rudolf Medek
Sekretáři: Jiří Klecanda, Dr. Ivan Markovič

Ústup československých jednotek z Ukrajiny do Ruska.
Původní, na stroji psaný opis ruského textu; archív ruských legionářů.
V Kijevě dne 16. února 1918.
Náčelník štábu vrchního velitele Muravjeva komisaři československých vojsk prof. Masarykovi: sděluje, že vrchní velitel Muravjev nemá námitek proti dopravě československého vojska do Francie a proti jeho vydržování jinými vládami.
Vrchní velitel nařídil, aby Vám bylo oznámeno, že nemá námitek ani proti odchodu Vašich oddílů do Francie, aniž proti tomu, aby přešly na účet jiných vlád.
Zároveň zasílaje Vám telegram velitele stanice Berezan Samonenka čís. 210, prosím Vás, abyste učinil opatření pro uklidnění 7. československého pluku a poslal tam komisaře nebo dokonce spolehlivý oddíl.
Náčelník štábu vrchního velitele revoluční armády východní fronty na Ukrajině: Podpis nečitelný.
Adjutant štábu: Šerezňakov (?) (v. p.)
Na kopii, kterou zaslal profesor Masaryk do Paříže Národní radě je v pravém horním rohu vlastní rukou Masaryka tužkou napsána poznámka: "Důkaz, že s bolševiky lze jednat."
S Muravjevem bylo smluveno, že československé jednotky budou nadále zásobovány, jídlem, penězi a vším potřebným a zároveň budou jako doposud strážit a zabezpečovat území kde jsou posádkou. Mezitím ale Němci v průběhu února postupovali směrem na Kyjev a první boje Čechoslováků s němci započali již 25. února. 28. února obsadili Němci Kyjev a 8. března v oblasti Konotopu poblíž Bachmače začali nové boje s Němci, které trvali až do 13. března a vyžádali si na 145 mrtvých, 41 pohřešovaných a 210 zraněných Čechoslováků.
Národní rada v Paříži dostala dne 4. března 1918 z ministerstva války zprávu podepsanou generálem Fochem, podle níž se profesor Masaryk dohodl s bolševickou vládou, že československé vojsko zůstane v Rusku. Což se samozřejmě těžce dotklo plánů francouzského ministerstva války a činitelů na Quai d´Orsay (francouzské ministerstvo zahraničních věcí). De Margerie z francouzského ministerstva zahraničních věcí pak k tomu zaslal oficiální přípis.

Quai d´Orsay francouzské ministerstvo zahraničních věcí, jež bylo koncem války téměř denním místem návštěv Dr. Edvarda Beneše.
Originál francouzsky.
V Paříži dne 11. března 1918.
Dopis francouzského ministerstva zahraničních věcí předsedovi Národní rady o stanovisku francouzského ministerstva zahraničních věcí k domnělé dohodě profesora Masaryka se sovětskou vládou o setrvání čsl. Oddílů v Rusku.
Ministr války oznámil mi 4. tohoto měsíce, že podle údajů českých delegátů, sdělených v Rusku gen. Niesselovi, p. Masaryk sjednal prý s maximalistickými úřady kompromis, který umožní českým formacím setrvati na místě.
Za těchto podmínek náčelník francouzské vojenské mise v Rusku dal Čechům volnost jednání a přerušil vyjednávání o převozu těchto oddílů do Francie, které zahájil z rozkazu ministra války.
Mám čest oznámiti Vám tyto údaje. Rozumí se, že odpovědnost za toto rozhodnutí padá pouze na vyjednavače, kteří se domnívali, že je mohou učiniti bez spolupráce s kompetentními francouzskými úřady.
Za ministra a s jeho pověřením státní rada, plnomocný ministr; P. De Margerie.
Beneš a členové pařížské Národní rady, tím byly velmi zmateni, neb to jednak neodpovídalo plánům Národní rady a pak to bylo protichůdné ke zprávám od profesora Masaryka podaných přímo Národní radě. Následně se ukázalo, že zpráva spočívala na omylu, jehož se dopustil vojenský atašé v Moskvě francouzský generál Niessel, od něhož informace pocházela. Patrně si nesprávně vykládal ujednání profesora Masaryka s Muravjevem a s vládou bolševickou z počátku měsíce března.
Počátkem března 1918 probíhaly v Moskvě rozhovory Masaryka a sovětské vlády na konečném oficiálním svolení k přepravě československého armádního sboru. 7. března opustil Masaryk Moskvu a vydal se na cestu do Vladivostoku, Tokia a Ameriky. Dne 15. března dostal komisař československého vojska, Prokop Maxa, zprávu, že sovětská vláda dala k této cestě svolení, při čemž byla vrchním velitelem, Antonovem Ovsejenkem, tlumočena žádost, aby československé vojsko zanechalo sovětskému vojsku část zbraní. Klecandova zpráva ze dne 15. března 1918, presidiální komisi Odbočky Národní rady, hovoří o osobním souhlasu Lenina s odjezdem armádního sboru. Velitel československého armádního sboru generálmajor Šokorov, vydal hned následujícího dne rozkaz aby se vojsko připravilo k odjezdu a zároveň bylo nařízeno, aby část výzbroje , která by znesnadňovala jízdu a která je zbytečná, byla odevzdána velitelství sovětských vojsk.
Na stroji psaný opis; v archívu ruských legionářů
V …… dne 16. března 1918.
Rozkaz vrchního velitele Antonova-Ovsejenka všem velitelům a přednostům stanic, aby všemožně pomáhali pohybu československého vojska na východ.
Nařizuji všem velitelům a přednostům stani, aby nečinili žádných překážek pohybu československého armádního sboru po trati 1. Vorožba-Bělgorod-Kupjansk-Liski-Povorino-Penza-Samara; po trati 2. Vorožba-Kursk-Voroněž-Grjazy-Kozlov-Rtiščevo-Penza-Samara; po trati 3. Kursk-Orel-Jelec a Kursk-Kastorna-Jelec, Ranenburg-Kozlov-Rtiščevo-Penza-Samara a aby všemožně urychlovali jeho pohyb.
Pečeť
Vrchní velitel sovětských vojsk republik jižního Ruska: Antonov-Ovsejenko
Téhož dne byl vydán Antonovem Ovsejenkem rozkaz tohoto znění:
„Naši druhové z československého armádního sboru, kteří slavně a chrabře bojovali u Žitomíra, kryjíce Kijev, a pod Hrebjonkou i Bachmačem, hájíce cestu k Poltavě a Charkovu, nyní odcházejí z území Ukrajiny a odevzdávají nám část výzbroje. Revoluční vojska nezapomenou bratrské pomoci, kterou československý armádní sbor prokázal v boji pracujícího lidu Ukrajiny s bandami loupežného imperialismu. Výzbroj, odevzdávanou Čechoslováky, přijímají revoluční vojska jako bratrský dar.“ Vrchní velitel sovětských vojsk jihoruských republik, Antonov- Ovsejenko.“

Vladimir Aleksandrovič Antonov-Ovsejenko vrchní velitel sovětských vojsk republik jížního Ruska.
Prozajímavost dodávám, že Antonov-Ovsejenko po skončení občanské války se stal konzulem a pobýval mimo jiné i v ČSR. Jako konzul se účastnil i Španělské občanské války v Barceloně, odkud byl odvolán. V únoru 1938 byl uvězněn a následně popraven.
Ale již dne 18. března 1918 se situace v Moskvě změnila, někoho tam napadlo, že by se československá vojska mohli připojit k Semenovovi, respektive k Japoncům a začali dělat potíže s odjezdem do Omsku. Byla proto zahájena nová jednání, která vedl v Moskvě Jiří Klecanda a v Penze Dr. Girsa, Prokop Maxa, Vlastimil hurban a Dr. Markovič. Výsledkem Penzského jednání byla dohoda se sovětskou vládou ze dne 26. března. Telegram z 26. března je tím zajímavější, že se jedná nejspíše o nejstarší projev Stalina k československým záležitostem.
Na stroji psaný opis; v arch. Ruských legionářů
V Moskvě, Kreml, dne 26. března 1918.
Telegram lidového komisaře Stalina zástupcům československého armádního sboru o usnesení rady lidových komisařů o podmínkách svobodné cesty československého armádního sboru do Vladivostoku.
Rada lidových komisařů považuje návrh československého armádního sboru za spravedlivý a zcela přijatelný, dají-li se bezpodmínečně ešelony na okamžitou cestu k Vladivostoku a budou-li odstraněni protirevoluční velitelé.
Čechoslováci nejedou jako bojové jednotky, nýbrž jako skupina svobodných občanů, beroucích s sebou určité množství zbraní pro sebeochranu proti přepadením protirevolucionářů.
Rada lidových komisařů nařizuje – penzenské radě – soudruhovi Kurajevovi – odvolati všechny staré komisaře a ustanoviti nové, spolehlivé průvodce do Vladivostoku, kteřížto komisaři mají hájiti nedotknutelnost Čechoslováků jako organisovaného celku a systematicky informovati radu lidových komisařů o všech příhodách, jež se sběhnou při pohybu Čechoslováků.
Příslušný telegram bude rozeslán radou lidových komisařů všem zainteresovaným radám.
Vyřiďte Čechoslovákům, že rada lidových komisařů jest hotova poskytnouti jim všemožnou pomoc na území Ruska, budou-li čestně a upřímně loyální.
Z rozkazu rady lidových komisařů
Stalin.
Spojenecká politika co se týká Ruska a zdejší občanské války se místy rozcházela a to byl zrovna případ i československých oddílů. Zatímco Francie už od roku 1917 toužila přepravit československé jednotky do Francie, kde měli zaplnit místo těch co už kanóny sežraly, tak Británie se obávala bolševického postupu do Sibiře a ráda by použila československých jednotek jako oporu spojeneckých zájmů v Rusku a proto se obrátila na Paříž s následujícím textem.
Opis, na stroji psaný, úředně ověřený a zaslaný dne 1. dubna 1918 francouzským ministerstvem války Národní radě; francouzsky.
V Londýně dne 1. dubna 1918.)
Telegram francouzského vojenského attaché ministru války o názorech britského ministerstva války na použití českých oddílů v Rusku, o žádosti Trockého, aby armádní sbor byl v Rusku ponechán a o třech možnostech řešení otázky.
Britský generální štáb odevzdal britskému ministerstvu zahraničních věcí notu, jejíž taxt Vám pošlu nejbližším kurýrem a která se týká jeho návrhu o způsobu, jak použíti českého armádního sboru, který jest nyní v Rusku a na cestě z Kurska do Samary. Ministerstvo války soudí, že tento sbor čítá asi 40 000 mužů, ale že nemá ani dělostřelectva ani obozu a že celkem jest složen jen z pěchoty, ozbrojené puškami a mající jen tolik střeliva, kolik může sama unésti.
Trocký prý žádal, aby český armádní sbor byl ponechán v Rusku a stal se jádrem reorganisované ruské armády. Avšak Národní rada prý to odmítla a armádní sbor je prý na cestě do Vladivostoku.
Ministerstvo války silně pochybuje že by bylo lze najíti lodi, které by jej převezly do Evropy, ale má-li toto vojsko skutečnou cenu, mohlo by ho býti podle názoru ministerstva války vhodně použito v Rusku nebo na Sibiři.
V tomto případě zdají se býti možnými tři řešení. 1. Dopraviti Čechy do krajiny Omska, kde Národní rada doufá organisovati druhý armádní sbor a kde by mohli brániti pronikání nepřítele do Sibiře. 2. Poslati je do Archangelska, aby chránili zásoby a pokusili se organisovati spojení se Sibiří přes Perm. Toto řešení bude lze asi těžko uskutečniti. 3. Dopraviti Čechy do Zabajkalí aby kooperovali se Semenovem. Z těchto tří řešení ministerstvo války považuje za nejpraktičtější třetí řešení ovšem s podmínkou, že by armádní sbor mohl nalézti v Čitě nutné zásoby a munici.
Myslím, že by ministerstvo války rádo znalo Váš názor na toto různá řešení.
Proti třetímu řešení byl jednoznačně samotný československý armádní sbor a Odbočka Národní rady v Rusku. Opis pamětního spisu odbočky Národní rady, odevzdaného dne 30. dubna 1918 omskému sovětu a kategoricky vyvracejícího domněnku, že by mohl armádní sbor pomáhati Semenovi, je uložen taktéž v archívu ruských revolucionářů.
V Paříži se Národní rada obrátila i hned na francouzské ministerstvo války. Po vzájemné dohodě Beneše, generála Janina (velitel československé armády) a generála Albyho (šéf generálního štábu na ministerstvu války), odeslal generál Janin následujícího dne odpověď pro ministra války Clemenceaua.

Georges Benjamin Clemenceau francouzský ministr války a předseda vlády, fotografie pochází ještě z 19. století.
Opis, na stroji psaný, úředně ověřený a zaslaný současně gen. Janinem Národní radě; francouzsky.
V Paříži dne 2. dubna 1918.
Dopis velitele československé armády generála Maurice Janina ministru války Clemenceauovi o zamítavém názoru Národní rady na návrh britského ministerstva války, aby českých oddílů vojenských bylo použito v Rusku.
Národní rada, jíž jsem podal zprávu o telegramu vojenského attaché v Londýně ze dne 1. dubna, týkajícím se úvah britského ministerstva války o tom, jak použíti v Rusku a na Sibiři českých vojenských sil, které jsou právě transportovány, uložila mi, abych znova naléhavě zdůraznil její dřívější návrhy a požadavky na převoz těchto jednotek do Francie.
Jak již oznámila a jak to ostatně vyplývá z telegramů gen. Lavergnea, české jednotky jsou prodchnuty bezpodmínečnou touhou přijeti a bojovati na západní frontě. Tato touha, utvrzovaná jejich neméně absolutní nedůvěrou k bolševickým vládcům a k vojenským oddílům, jimiž tito disponují, způsobila by u nich, kdyby byly ponechány v Rusku, naprostou demoralisaci, která by vedla k jejich rozkladu a rozpadnutí. Tento fakt kromě toho by zhoršil v československých zemích nemilý mravní efekt, způsobený zprávami rakouského tisku o více méně nešťastných bojích, k nimž došlo na Ukrajině mezi některými těmito jednotkami a vpadnuvšími tam Austroněmci. Byl zajat značný počet českých vojínů, kteří jsou v nebezpečí, že budou zastřeleni, a o československých jednotkách bylo vykládáno, že byly opuštěny Spojenci, ačkoliv byly jimi organisovány. Zesílení těchto pověstí, k němuž jistě by došlo, kdyby tyto jednotky byly ponechány proti své vůli v Rusku, zasadilo by osudnou ránu dosavadnímu houževnatému odporu československého národa proti rakousko-uherské vládě.
Z těchto úvah vyplývá, že je nutno a priori vyloučiti rozhodnutí, aby byly zadrženy u Omska nebo u Archangelska. Doprava do Archangelska mohla by tedy přicházeti v úvahu jen z toho důvodu, že by usnadnila převoz do Francie. Co se týče použití českých oddílů ve východní Sibiři, Národní rada považovala by eventuálně za možné, aby jich bylo dočasně použito, než by přišly na řadu při převozu a pokud by se až do té chvíle zdržovaly v této krajině.
M. Janin

Velitel československé armády francouzský generál Maurice Janin.
Francouzský vojenský attaché 11. dubna oznamuje další zastavení československého armádního sboru a jeho další odzbrojování, které mělo býti přerušeno a sbor se na vlastní pěst vydal na východ. Čímž opět došlo ke zmatení francouzů i Národní rady.
Opis, na stroji psaný, úředně ověřený a zaslaný dne 15. dubna 1918 francouzským ministerstvem války Národní radě; francouzsky.
V Moskvě dne 11. dubna 1918
Telegram francouzského vojenského attaché ministerstvu války o stavu československého armádního sboru a o směrech jeho převozu do Francie.
Za nynějšího stavu věcí není možno stanoviti přesně ani den, kdy Český armádní sbor dorazí na Dálný Východ, ba dokonce ani, zdali tam bude moci vůbec dospěti.
Mé telegramy 64 a 72 do Paříže a 9 velvyslanci Vám oznámily, že armádní sbor začíná odzbrojovati a že z rozkazu Trockého byl zadržen pro události na Dálném Východě.
Upozornil jsem na nebezpečí tohoto odzbrojení: bylo tomu tak dobře porozuměno, že český sbor je přerušil a mohl svémocně pokračovati v jízdě.*
V této chvíli 5 vlaků minulo Omsk. Poslední vlaky jsou v Charkově, Tambově; vstupem 3 000 zajatců byl rozmnožen stav sboru na 45 000 mužů.
Běží nyní o rozhodnutí, zda mají býti posláni do Vladivostoku, při čemž nelze říci, že se tam vůbec dostanou, nebo zda mají býti posláni do Archangelska, kam vždy mohou doraziti. Rovněž lze je rozděliti a poslati oběma směry.
Konečně by si Národní rad přála, aby jeden pluk projel Amerikou a roznítil nadšení u tisíců tamních Slováků, kteří nejsou občany americkými.
Prosím, aby mi byly dány instrukce v době co nejkratší; jsou naléhavé. Považuji za nezbytné zdůrazniti, že lze ponechati za těchto podmínek v Rusku jen velmi nepatrnou část této jednotky. Zdá se, že vojenský duch této jednotky je výborný; přeje si bojovati ve Francii.
*K odzbrojování na základě penzenské dohody došlo za souhlasu francouzského vojenského přidělence majora Vergé; odzbrojování bylo přerušeno jen dočasně, když byl pro japonský výsadek ve Vladivostoku pohyb armádního sboru počátkem dubna zastaven; zprávy, že armádní sbor pokračoval v jízdě ze své moci, neodpovídaly skutečnosti.
Dne 20. dubna zakročuje vláda pařížská u vlády americké, se žádostí o dodání lodí pro přepravu československého armádního sboru z Vladivostoku a eventuálně z Archangelska. Čímž Francie poprvé písemně uvažuje o možném rozdělení československého sboru do dvou směrů.
Opis, na stroji psaný, úředně ověřený a zaslaný dne 25. dubna 1918 francouzským ministerstvem války Národní radě; francouzsky.
V Paříži dne 20. dubna 1918.
Dopis ministerského předsedy a ministra války komisaři pro národní dopravu a obchodní loďstvo; dopisem je žádán, aby se postaral o tonáž, potřebnou pro převoz československého armádního sboru do Francie.
Mám čest zaslati Vám opis telegramu našeho vojenského attaché v Moskvě ze dne 11. dubna č. 85-87 o nynější situaci českého sboru v Rusku.
Tento kontingent, čítající 50 000 mužů, se rozhodl odebrati se do Francie. Jedna část nastoupila již cestu drahou do Vladivostoku.
Je to oddíl výtečný, vycvičený a ukázněný, jehož brzký příchod na francouzskou frontu má co největší důležitost.
Za účelem zajištění jeho převozu požádal jsem pana ministra zahraničních věcí, aby bezodkladně podnikl kroky u americké vlády pro získání tonáže, potřebné k jeho nalodění ve Vladivostoku anebo v Dálném.
Je dosud nejisto, přijede-li český sbor do těchto přístavů. Dlužno tudíž uvažovati o možnostech rychlejší dopravy přes Archangelsk.
Mám čest Vás žádati, abyste byl tak laskav a naléhavě zakročil u britských úřadů a získal je pro spolupráci při této dopravě, jejíž nutnost a naléhavost jistě pochopíte.
Podepsán: Alby*
*Náčelník francouzského generálního štábu na ministerstvu války.
Zároveň Paříž schvaluje jednání s bolševickou vládou o přepravě československých jednotek z Ruska.
Opis, psaný na stroji, úředně ověřený a zaslaný současně francouzským ministerstvem války Národní radě; francouzsky.
V Paříži dne 20. dubna 1918.
Telegram ministerského předsedy a ministra války francouzskému vojenskému attaché v Moskvě, zmocňujícího jednati se sovětskou vládou o odjezdu čsl. armádního sboru do Francie přes Archangelsk nebo Vladivostok.
Odpověď na telegram 72 z 9. dubna a 85-87 z 11. dubna.
1. Britská vláda byla upozorněna na velmi značnou důležitost, kterou má za nynější situace převoz českých vojenských oddílů na francouzsko-anglickou frontu.
2. Budu Vás informovati o všech rozhodnutích, která budou učiněna, abych Vám umožnil jednati v dohodě s p. Noulensem* a s bolševickou vládou, aby byl zajištěn svobodný projezd Čechů buď do Archangelska nebo do Vladivostoku podle toho, jak kde bude možno najmouti lodi.
Alby
*Francouzský velvyslanec.
Jednání francouzské vojenské mise se sovětskou vládou vedl kapitán Sadoul.
Další zastavení československého sboru mělo s největší pravděpodobností na svědomí spojenecko-sovětské jednání, kde bylo rozhodnuto, aby další doprava přes Irkutsk byla zastavena. Z neinformovanosti tento rozkaz vzbudil další nedůvěru Čechoslováků k bolševickým sovětům.

Georgij Vasiljevič Čičerin lidový komisař.
Opis v archívu ruských legionářů
V Moskvě dne 21. dubna 1918.
Telegram lidového komisaře zahraničních věcí Čičerina sibiřské sovětské vládě o zastavení dopravy československých oddílů na východ.
V obavě před japonským útokem na Sibiř Německo důrazně žádá („trebujet“), aby bylo započato s rychlou evakuací německých zajatců z východní Sibiře do západní, nebo evropského Ruska. Prosím, učiňte všechna opatření. Československé oddíly nesmí se pohybovati na východ.
Čičerin, lidový komisař.
V knize „Cesta revoluce“ Jaroslava Kratochvíla, str. 63, je vyslovena domněnka, že poslední věta byla pozdějším doplňkem a provokací. Na to zareagoval historik Jaroslav Papoušek ve svém díle „Proč došlo ke konfliktu legií se sověty.“ Praha, 1928 str. 28. – Otázku, zda věta o československých oddílech byla připojena z podnětu Německa, či z popudu spojeneckých zástupců nebo konečně z vlastního rozhodnutí sovětských činitelů, dosud známé dokumenty neobjasňují. Určité známky naznačují, že rozhodnutí bylo učiněno sovětskou vládou samostatně. Bylo snad při tom počítáno, že za takových okolností bude lze vystaviti armádní sbor účinnější agitaci českých komunistů. Je při nejmenším nápadné, že orgán českých komunistů o možnosti cesty na Archangelsk již tři dny před tímto rozhodnutím psal: „Ano, situace v Sibiři je taková, že cesta Sibiří znamená pro český korpus cestu ohněm ne jednoho statisíce zajatců všech národností, nemluvě již o vlivu, který toto hnutí zajatců vykonává na místní sověty. Tato nelítostná skutečnost se českému vojsku říci nesmí, a jak se dovídáme v posledních chvílích, řekne se mu, že se změnil strategický plán a že se do Francie půjde kratší cestou, přes Archangelsk, který mají Angličané v rukou.“
Trochu odběhnu od tématu – Jaroslav Kratochvíl i Jaroslav Papoušek byli oba obětí nacistického režimu. Jaroslav Kratochvíl člen KSČ, byl během okupace zapleten do odboje a 11. ledna 1945 zatčen Gestapem. Oba umírají na samém konci války v koncentračních táborech (Kratochvíl v Terezíně dne 20. března ale Papouška jsem nevypátral).