Aero A-102
Napsal: 27/8/2009, 09:06
Aero A-102
Prototyp stíhacího letounu
1934
Prototyp stíhacího letounu
1934
- aneb, co mohlo být místo Avie B-534 -
Firma Aero drží národní primát, když v roce 1920 sestrojila první stíhací letadlo mladého československého státu. Přestože model Aero Ae-02 dosahoval slušných výkonů a z úst pilotů se mu dostávalo pouze superlativ, nebyl nikdy sériově vyráběn, přestože v té době Československo disponovalo řadou válečných letounů různého stáří, typu a technického stavu a výroba nového jednotného modelu by byla pouze přínosem pro obranu státu. Firma se neúspěchem nedala odradit a pokračovala v dalším vývoji, který nakonec dokázala proměnit v sériovou státní zakázku na stíhací model Aero A-18 z roku 1924, lehký bombardovací A-100 a A-101 a další stroje. Tyto zakázky a další práce dokázaly firmě zajistit prosperitu a to i v době celosvětové hospodářské krize a tak se konstruktéři mohli i nadále zaobírat stavbou nových a modernějších strojů.
VÝVOJ a KONSTRUKCE
Konkurenční firma Avie měla v ČSR prakticky monopol na výrobu stíhacích letounů. Ve dvacátých letech se prosadila především stíhací Avií BH-21 (1925), na kterou se pokusila, a to úspěšně, navázat strojem B-534. Aerovka tak mohla kontrovat pouze svou stíhačkou A-18 z roku 1924. Tým konstruktérů z Avie pod vedením Ing. Novotného již od roku 1931 pracoval na novém stíhacím letounu pro obranu státu podle parametrů, které v roce 1932 vyhlásilo MNO (Ministerstvo národní obrany). Z prototypu Avia B-34 se pak postupně rodila Avia B-534.
U Aerovky začaly práce na novém stíhacím letounu podle požadavků MNO koncem léta 1932, kdy byly dohotoveny první ideové výkresy elegantního dvojplošníku bez baldachýnu, kterému horní křídlo „vyrůstalo“ z hřbetu trupu a lomilo se do tvaru písmene „M“. Podle výpočtů měl dvojplošník s motorem Gnome-Rhóne (Mistra Major) 14Krsd dosahovat maximální rychlosti 397 km/h, což by bylo dokonce více než u konkurenční Avie stavěná „pětsetřicetčtyřka“. S tímto navrženým projektem pak šla Aerovka do výběrového řízení s konkurenčními stroji z Letova (Š-231), Avie (B-34) a Pragy (BH-44). Avie opět vyhrála se svým modelem B-34, ale výhra to byla těsná. Letoun B-34 nesplňoval to, co od něj MNO očekávalo, a svými výkony konkurenci příliš nepřevyšoval. Proto bylo rozhodnuto postavit jej pouze ve 12 kusové sérii a dále pro ČSR hledat základní stíhací letoun.

Vedení Aerovky bylo jasné, že pokud se chce prosadit v konkurenci s mocnou Avii podporovanou kapitálem ze Škodovky (Avie byla součást Škodových podniků), musí přijít s něčím novým, převratným a moderním. Po změnách v původním projektu vznikl návrh elegantního dolnoplošníku označeném jako A-102D. Tento projekt znovu putoval do kanceláří MNO (počátkem roku 1933). Velkou devizou byla předpokládaná maximální rychlost 421 km/h. U MNO stejně jako jinde ve světě ale panovala neopodstatněná obava z jednoplošníků (křehkost konstrukce), kterou ale do určité míry v době technické nevyzrálosti z dvacátých let podpořila i samotná Avie svými ne vždy zcela vyzrálými dolnoplošníky. MNO tedy souhlas k pokračování projektu nedalo. Je však pravdou, že ani konstruktéři Aerovky neměli s touto koncepcí letounu zkušenosti a je tedy otázkou jak by zvládli řadu problémů s konstrukcí trupu a křídla. Proto po zamítnutí projektu A-102D navrhli jít cestou hornoplošníku se vzpěrovým křídlem.
Samozřejmě že ani konstrukce hornoplošníku nebyla zcela jednoduchá. Dosti se experimentovalo s polohou křídla a trupu, tvaru křídla, jeho zalomení, s výztužným systémem apod. Nakonec se vše zdárně podařilo vyřešit a prototyp mohl být za cca 6 měsíců postaven, přičemž byl zřejmě inspirován francouzskými hornoplošníky a polskými stroji PZL P.7 a P.11 s tzv. „Pulawského křídlem“. Jeho první zalétání se uskutečnilo v červenci 1934, pro Aerovku bohužel však již v době, kdy byla Avie B-534 vybrána jako hlavní stíhací letoun nové koncepce pro československé letecké ozbrojené síly (6.6.1934). Přesto fa Aero vkládala do svého projektu velké naděje a doufala, že se ji podaří zvrátit výsledek rozhodnutí MNO ze dne 6.6.1934 ve svůj prospěch a svrhnout tak monopol Avie na dodávku stíhacích letadel pro čs.armádu.
Prototyp letounu Aero A-102 byl jednomístný, jednomotorový vzpěrový hornoplošník. Kovová kostra letounu byla potažena duralem a impregnovaným plátnem. Hvězdicový motor Walter Gnome Rhóne „Mistral Major“ 14Kfs dával výkon 670 kW / 900 k (podle Václava Němečka byl výkon pohonné jednotky 588 kW /800 k) a byl kapotován krytem NACA, vrtule byla kovová, třílistá. Podvozek byl pevný, aerodynamicky zakryt kapkovitými kapotami. První prototyp byl celý v barvě khaki bez jakéhokoliv vojenského nebo továrního označení. Druhý byl nastříkán stříbrnou barvou, měl kokardy na SOP a křídlech a na kýlovce charakteristický nápis Aero a označení typu. Byl to velice ladný letoun, jehož eliptické křídlo, lomené do M, bylo napojeno přímo na hřbet trupu. V nejširších částech bylo podepřeno vzpěrami ve tvaru písmene „N“ a zde také byla vestavěna výzbroj – na každé straně dva pevné kulomety vz. 30 ráže 7,91 mm. Kulomety tak nepotřebovaly synchronizaci, což se příznivě projevilo vyšší kadencí palby, která tak nemusela být vedena přes rotující třílistou vrtuli. Aby bylo docíleno palby do cíle, byly kulomety lehce odkloněny od kolmé osy křídla. Trasa střel se tak přibližně ve vzdálenosti 120 – 150 metrů protínala. Zásobu munice odhaduji na 250-500 střel na zbraň, což byl standard té doby.
Prototyp zalétán v červenci 1934 s motorem Walter 14Kfs s reduktorem a byl podroben řadě zkoušek, ve kterých vesměs obstál velice pozitivně (druhý prototyp měl motor bez reduktoru). Velkým kladem byla jeho vysoká rychlost přesahující 430 km/h. Byl tak o nějakých 50 km/h rychlejší než MNO vybraná Avie B-534. Stroj také velmi dobře stoupal. Jeho největší stoupavost byla 14,3 m2, což bylo opět téměř shodné s Avii, a do výšky 5.000 metrů vystoupal za 5 min a 46 sec. Dalším kladem byla obratnost, která asi nemohla být srovnatelná s dvojplošníky, ale i tak byla vysoká. Rovněž délka potřebné vzletové plochy pouhých 135 metrů byla až překvapující a letoun se tak přímo hodil na polní letiště. Kromě kladů měla Aerovka pouze jedinou slabinu a bohužel zrovna dosti podstatnou. A-102 nebyla vybavena vztlakovými klapkami a při svém vysokém plošném zatížení 110 kg/m2 (Avie B-534 měla 78 kg/m2) měla vysokou přistávací rychlost 140 km/h. Na tehdejší dobu to byla příliš velká rychlost pro přistání, která dělala problémy i zkušeným továrním pilotům, natož nováčkům. To nakonec rozhodlo, že slibný letoun, který svého konkurenta B-534 v mnohém převyšoval, nebyl zaveden do sériové výroby. MNO se navíc domnívalo (nevím jestli oprávněně), že technologická náročnost výroby eliptického křídla by způsobovala problémy při sériové produkci.

SLUŽBA
Aero A-102 i poté co nebyl MNO přijat do sériové výroby byl nadále zkoušen a zalétáván továrními piloty. Bohužel ještě v průběhu roku 1934 stroj havaroval poté, co při příletu na kbelské letiště pilotu Vnukovi vysadil motor a letoun havaroval do svahu pod letištěm. Další nehoda se stala roku 1936, kdy pro změnu havaroval pilot major Amruš. Po každé nehodě byl letoun znovu opraven, aby mohly dále pokračovat jeho zkoušky. Ovšem v roce 1936 se již v Avii rozbíhala konstrukce stíhacího letounu zcela nové koncepce (Avia B-35, Avia B-135) jako protiváha německým Me Bf 109, proti které se Aero A-102 nemohlo již svou starší koncepcí a výkony prosadit.
Poprvé a vlastně naposled se A-102 představila veřejnosti na velké Národní letecké výstavě v roce 1937 (12.-20.července), kde byla dominantou stánku společnosti Aero. Tou dobou se již Aerovka věnovala konstrukcím bombardovacích a průzkumných strojů jako A-304 a později A-300. Nadějná stíhačka z roku 1934 tak upadla v zapomnění.

Aero A-102 ve španělské občanské válce???
O dalším osudu A-102 prameny mlčí až na jeden španělský web, který se zmiňuje, že v občanské válce byl používán republikány i tento stroj! Bylo nebo nebylo možné, aby Aerovka létala ve španělské občanské válce? Zkusíme si shrnout pár fakt, která známe. Dne 9.září 1937 sestřelil vynikající německý pilot Oblt. Harro Harder kromě jednoho Polikarpova I-15 i jeden stroj Loire 46. Vítězství nad francouzským strojem mu bylo připsáno. Harder tedy sestřelil rychlý stíhací vzpěrový hornoplošník s eliptickým křídlem, hvězdicovým motorem, pevným podvozkem a otevřeným pilotním prostorem. Tento popis sedne i na československou A-102. Na sestřelu by nebylo nic divného, kdyby tou dobou všechny Loire 46 nebyly již rok mimo službu. Celkem bylo do Španělska dodáno 5 těchto strojů v číslech 2 až 6. První havaroval 26.9.1936 v Getafe a byl neschopen letu. Druhý letoun byl dne 16.10.1936 sestřelen u Mocejón v oblasti Madridu. Třetí (č.6, N-093) byl zničen při bombardování letiště Getafe. Poslední dva stroje byly převeleny na méně exponovanou jižní frontu k Malaze, kde byl jeden při první letu sestřelen a druhý havaroval o pár dní později. Žádný z havarovaných letounů nebyl opraven a naopak jejich části byly použity jako náhradní díly pro více ceněné stroje D-372. Takže otázka zní, kde se po více jak roce vzal jeden letuschopný Loire 46? Možná se Španělům přeci jenom jeden buď podařilo opravit nebo dostali další z Francie. O tom ale nikde ve zdrojích není ani zmínka. A nebo se Aerovka mohla rozhodnout snížit si své náklady na vývoj A-102 a rozhodla se zapomenutý letoun za nějakou rozumnou cenu republikánům prodat. To je technické možné, protože republikáni měli kontakty v tehdejším Československu a ke svému boji potřebovali vše, co létalo. Šance, že A-102 skutečně ve Španělsku létala, tu tedy je, ale jestli se to podaří někdy skutečně prokázat, toť otázka.
ZÁVĚR
Stíhací letoun Aero A-102 byl velice nadějný stroj, který pokud by byl přijat do sériové výroby ve velkých počtech, mohl představovat pro německé bombardéry větší hrozbu než v červnu 1934 přijatá Avie B-534, která poté tvořila páteř čs.stíhacího letectva v době Mnichovské krize (září 1938). Svou rychlostí se Aerovka již mohla alespoň rovnat maximální rychlostí většině německých stíhacích i bombardovacích strojů z předválečné doby. Kromě rychlosti byla ceněna i její obratnost a stoupavost, v které si nic nezadala s dvouplošníky té doby. Avie B-534 i Aero A-102 měly větší stoupavost i obratnost než německé Messerschmitty Bf 109 prvních předválečných verzí. Dalším velkým plusem byla velice krátká vzletová dráha pouhých 135 metrů. Pokud by se vyřešil i problém s vysokou přistávací rychlostí, nic by nebránilo ideálnímu použití Aerovky na polních letištích. Určitou výhodou může být i nesynchronizovaná kulometná výzbroj. Aerovka tak ve stejnou chvíli mohla na cíl vyslat větší počet střel, než omezená palba vedená přes synchronizaci spojenou s rotující vrtulí. Určitý handicape Aerovky v jejím použití vidím v chybějící možnosti nést pumový náklad, nebo jsem se alespoň o této možnosti nikde nedočetl.
Podle zdrojů byl A-102 vybaven buď 588 kW (Zdroj: V.Němeček) nebo 670 kW motorem. Pokud by měl pravdu zdroj Václava Němečka (Československá letadla 1. 1918-1945), tak by případné použití silnějšího motoru Avia HS 12Ydrs o 632 kW (použitý u B-534) mohlo přinést další zvýšení výkonů letounu.
TTD – Aero A-102
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
* Počet členů osádky: 1
* Rozpětí: 11,50 m
* Délka: 7,30 m
* Výška:
* Nosná plocha: 18,50 m2
* Plošné zatížení: 110 kg/m2
* Hmotnost prázdného letounu: 1.478 kg
* Vzletová hmotnost: 2.036 kg
* Maximální rychlost: 434 km/h
* Cestovní rychlost: 350 km/h
* Výzbroj: 4x kulomet vz.30 ráže 7,92 mm
* Dostup: 10.000 m
* Stoupavost: 14,3 m/s
* Dolet: 670 km
* Motor / Výkon: Walter Mistral Major 14Kfs / 670 kW (900 k)
* Vyrobeno kusů: 1 ks prototyp
* Uživatelé: Československo

Zdroje:
Československá letadla (1) 1918-1945 – Václav Němeček – 1983
http://www.mujweb.cz/www/letecke-muzeum/aero-a-102.html
http://wp.scn.ru/en/ww15/f/1433/4/0#1
http://www.adlertag.de/flugzeuge
http://www.vinar.cz/mitte/
http://www.modelmag.info
http://www.wikipedia.org
http://www.palba.cz
Zvláštní poděkování Martanovi za kontrolu pravopisu