Boje rakousko-uherské armády na Haliči v srpnu a září 1914

Moderátor: Tkuh

čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

Díky
Pátrač píše:Ale jestli Ti tato drobnost dělá husí kůži :D tak to raději nečti. Mohou tam být další chyby a nerad bych aby to s Tebou švihlo. :rotuj:
Ne, nehodlám se k tomu nějak podrobně vypisovat, obecně WW1 mne zajímá z jiného pohledu. Ale pár provopisek jsem tam při prolétnutí našel - detaily :D
Co ale pak časem v klidu projdu je Přemyšl, to mne zajímá, co jsi přinesl nového :wink:

Na další nehodlám reagovat.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Nic ve zlém četaři.

Já mám s psaním poměrně problém, protože jsem dysgrafik a tak občas píšu věci kterém ani opravný program nenajde. A to jsem prý podle testů i dyslektik ale tomu moc nevěřím, že by mohlo postihmou jednoho člověka najednou.

Přečti si to pokud najdeš čas - ale o Přemyšlu je tam jen kousek. Jeho dvojitá obrana je zcela jistě zajímavá, ale nemám ji v plánu. A nic nového jsem tam ohledně této pevnosti nepřinesl.

Spíše by mě zajímalo z jakého pohledu Tebe osobně Velká válka zajímá. Dej vědět, třeba bych měl něco co by Tě zaujalo.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

Odpověď na dotaz je velice prostá - pevnosti a jejich dobývání a naprosto nejvíce ten malý drobek, 30,5cm moždíř Škoda všech vzorů. Pokud bys k tomu měl cokoliv o místě nasazení, jednotkách, výsledcích, výrobních číslech apod, budu ti velice vděčen. A nemusí se to týkat jen WW1.

Jasně, korektory měkké a tvrdé I/Y ve shodě nerozliší, ale je dobré (myslím teď nejenom z hlediska pravopisu) si nechat článek projít ještě dalšími lidmi před vypuštěním. Najde se nejenom spousta chyb (znám z vlastní zkušenosti:-) ), ale i nejasných věcí, které tobě přijdou zřejmé, ale neznalý nad nimi třeba jen kroutí hlavou. To samozřejmě nevztahuji na nic konkrétního v tomto, ani jiném článku. Ale to už jsem zase zopakoval, co sem nepatří :D
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ten velký lauf byl dokonale rozebrán v ATM dokonce jako seriál. Ale to určitě víš. Nyní lépe chápu tvoje pokrytí se husí kůží z h - moždíře.

A tuto práci můj jinak věrný pobočník odmítl číst, že tak dlouhý elaborát číst nebude a nebude - být válka je to vzpoura a za úsvitu...
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 25/9/2009, 20:38, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

čet.Hrad:
Mortar, Mörser, mažiar, (h)moždíř, mozsár, vo viacerích rečiach sa tie výrazy používajú jak pre drtič korenia tak aj pre drtič vnútorností vojakov nepriatela. Naviac sa tie výrazy v rôznych rečiach navzájom podobajú takže asi budú mať rovnaký základ z ktorého pochádzajú. Jo a pripájam sa k tomu že preklepy sa riešia keď tak cez SZ.

Pátrač:
Trochu OT, ale jak som tak pozeral tvoje posledné články, tak jeden velitel fúzatejší ako druhý až na jedného. Tak som si pozeral fotky všetkých vtedajších maršálov čo som našiel a došiel som k dvom zisteniam:
- Snáď jediný maršál bez fúzov bol v článku spomínaný Kövess úr. Ostatní mali priam vzorové fúzy, prípadne aspoň symbolicky, ale tento nič.
- No a to druhé, všetky tie z božej vôle cisárske a královské výsosti boli maršálmi nielen doma či u spojencov ale naviac niektorí aj u svojich nepriatelov. :) Napríklad polní maršáli spojeného královstva Wilhelm II. a Franz Josef I., naopak nemecký Generalfeldmarschall King George V. ...
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Škodováckou 305 tu už kdysi dávno řešil Martan - http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1434.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jmenování do čestných hodností generálů a maršálů bylo běžným koloritem tehdejších mezinárodních vztahů. Vždyť to byli všelijakými kličkami vztahů příbuzní jeden s druhým a třetím.

cayman - nad tím jsem nepřemýšlel. Tehdy to bylo normální.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

sa58 píše:Škodováckou 305 tu už kdysi dávno řešil Martan - http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1434.
Ehm, díky, ale s křížkem po funuse :wink: už jsem tam svůj komentář psal před delším časem. Je to naprostý základ k této zbrani a navíc s několika nepřesnostmi. Jde mi hlavně o nasazení, tedy odkazy na vzpomínky vojáků, drobné šarvátky apod. Obecně k technickému popisu snad již víc dodat nejde.
Uživatelský avatar
fru
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 24/4/2010, 09:48
Bydliště: Iglau

Příspěvek od fru »

Moc hezky popsáno...je to stručné, ale výstižné. Všechny zúčastněné strany nepočítaly ze 4letým konfliktem a z toho vyplývající logistikou, propagandou, orientací průmyslu a možnými důsledky s rozvratem panovnických domů. V případě Ruska tragické podcenění, včetně neposkytnutím patřičné podpory těm schpným ( Kornilov, Brusilov ) v souvislosti Petrohradských událostí a vzpoury posádky. Bolševici měli propagandu zmáknutou. Slabá Kerenského vláda na tom nic nemohla změnit, už bylo pozdě..nebyl zájem národa pokračovat ve válce, zdálo se jednoduší uvěřit lžím a slibům bolševiků.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Vítej nováčku. Jsi zde nastálo nebo jen na čumedu? Jinak jsi mě zaskočil. Toto že je stručné? Kolego to je poctivých 26 stran wordu velikost písmen 12. PSal jsem s tím nemálo hodin.

Jinak mám pocit, že jsi se nezorientoval v datech. To co jsem v této práci popsal je ještě 3 roky od Kerenského a bolševiků.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Mě to spíš vyznívá jako pochvala Pátrači, teda spíš jako nikoli příliš rozvláčné....
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
fru
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 24/4/2010, 09:48
Bydliště: Iglau

Příspěvek od fru »

.. jsem zde doufám nastálo..:o) baví mě tato historie..stručnost nebyla myšlena jako stručnost, přece jen události několika let v takto širokém záběru bylo stlačeno tímto způsobem, neboť události by vydaly jistě na několik knih...tak jsem to myslel. Klobouk dolů Pátrači. Kerenský a jeho vláda byla jen prodloužení agonie, vím že jsi popisoval něco jiného.
Myšleno v souvislosti s tím, že právě Kornilov byl v té době zřejmě jediný, kdo měl loajální nedemoralizované jednotky a nastalém chaosu byl schopen ještě povstání potlačit silou, včetně internace Lenina, Stalina aj. Otázka zní, jaký by byl další vývoj...spekulace. Jednak již výkonná moc nefungovala a nepřišly nejen rozkazy, na které Kornilov čekal se svými lebkami,..ale ani slíbené jednotky/sotně kozáků.


Jinak zdravím všechny kolegy milovníky vojenské historie!!
Naposledy upravil(a) fru dne 24/4/2010, 21:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

No tak to jsi na správném místě. A o některých ruských generálech zde máme skvělé práce od našeho sluníčka Ljubov. Podívej se sem:

http://www.palba.cz/viewforum.php?f=92
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
bady
Příspěvky: 8
Registrován: 28/12/2011, 17:19

Příspěvek od bady »

Ahoj Pátrači - jak jsem zjišťoval, byl na začátku války odvelen můj praděda František Heryan z Vidče odveden k 25. střeleckému pluku v Kroměříži. Tento pluk byl součástí 2. rakousko uherské armády a byl dislokován v Haliči. Velitelem této armády byl polní maršál Eduard Bohm- Ermolli. Můj praděda byl od 11. října 1914 veden jako nezvěstný a od té doby se o něm nic neví. Byl bych moc vděčný za jakékoliv nové informace.
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 553
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Příspěvek od parmezano »

může mi někdo odpovědět na mé dvě otázky ?
Můj prastrýc se narodil a žil na Moravě v Drnovicích u Vyškova , ale za mobilizace v roce 1914 narukoval k 1 tyrolskému střel. pluku do italského Strigna a to mi přijde strašně divné , že to nebylo k nějakému "moravskému" útvaru .
za druhé bych by mě zajímalo zda na podzim roku 1914 , když ruská armáda došla na východní Slovensko k Humennému byla železniční trať Lupkow - Hummenné přestavěna na "ruský" železniční rozchod 1520 mm
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

1. vojaci spoločnej armády slúžili tam, kde ich poslal erár. V "okolí" slúžili vlasti- zeměbranci. Aj to nebolo pravidlo. Druhá vec je aj to, že v c.k. armáde 4. prápory pluku boli odlúčené. Takže pluk mohol byť napr. v Prahe, kde vojak narukoval, ale vojnu si odkrútil v napr. Budejoviciach alebo v Dalmácii. Tam sa potom aj dotyčný vracal, pokiaľ nebol ako záložak prevedený do vlastibrany. Ďalšia možnosť je, že je ho domovská obec - trvalé bydlisko spadalo pod Stigno. O aký konkrétny prípad ide, by bolo treba pohľadať v archívoch.
2. Nie. Rusi neútočili hlavným údolím Laborca, ale vedľajším. Takže trať Lupkov - Humenné nebola ani v Ruskom držaní.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Boje rakousko-uherské armády na Haliči v srpnu a září 19

Příspěvek od kacermiroslav »

Po krušných sto dnech války
Národní listy, 15. 11. 1914

Plných sto dní již zuří vůkol nás litice světové války na pevninách i mořích.

Co strastí, hrůz, úzkostí a utrpení lidského zřely tyto strašlivé dni! Kdo sečte ty hekatomby životů lidských, kdo ty rány, kdo ty bolesti duše i těla! Žijeme ve století dvacátém, ale hrůzy třicetileté války pustoší širé země vůkol, jimiž bouře válečná se nese. Co tu požárů, co rozkotaných příbytků vesnických jako městských. Celé dědiny obráceny ve zbořeniště a spáleniště, z mnoha měst pouhé zříceniny, pod nimiž pohřbeno tolik majetku, tolik umění, tolik štěstí.

Sto strašných dní války přečkáno, ale dosud nikde ani průsvitu naděje v temnu. Soudilo se, že tak obrovská válka nemůže potrvati dlouho. Ohromnost její potřeb, obětí a spoust že brzy vyčerpá síly zápasících. Dnes vidíme, že tomu tak není, že zásoby sil jsou na všech stranách dosud veliké, bojovnost nezlomena a štěstí válečné že dosud nikomu se nezasnoubilo. Předseda vlády anglické Asquith předpovídá, že válka ještě dlouho potrvá, ač prý ne přece tak dlouho, jak se z prvopočátku státníci angličtí domnívali.

Poměrně nejmenšími sílami vládne přirozeně království srbské a Černohorské, takže si troufá velitel naší jižní armády do zimy polní výpravu proti Srbsku vítězně ukončit.

Překonati bude však i tu našemu chrabrému vojsku, jakož i našemu umění strategickému nemalých ještě obtíží dobýváním hornatin středního a jižního Srbska, zvláště přikvačí-li nepohoda, činící cesty horské neschůdnými.

Tolikéž stratégové němečtí jeví velikou důvěru ve své vítězství nad Francií, majíce za to, že nebude Francie na dlouho již s to doplňovati značné své ztráty čerstvými silami, zvláště pak důstojnictvem, kdežto armáda německá může ještě dlouho z Německa čerpati nových záloh.

Povoláním části starší vycvičené domobrany. Dosud má Francie v poli půl třetího milionu vojska, avšak z okolnosti, že povolala již do zbraně nováčky osmnácti až devatenáctileté (ročníky 1915 a 1916), soudí Němci, že ocitla se již na doběrku svých branných sil, aniž jí přijde ještě valných posil z Afriky neb Indie.

Početní síla anglického vojska páčí se dnes nejvýše na 350.000 mužů (i s Kanaďany a Indy), a sotva prý se již zvýší; honosí-li se starý lord Kitchener, že do příštího jara bude moci vyslat na bojiště 2 až 3 miliony vycvičených brancův, považuje se to v Německu za lichou chlubnost britskou; kde prý by se nabrala Anglie důstojníků na výcvik takové spousty rekrutův; a kdyby na krásně toho dovedla, tož prý s nimi přijde na bojiště již pozdě.

Doufají tedy v Německu, že nynější gigantický zápas ve Francii bude do úsvitu příštího jara dobojován, aniž do té doby přijde odkudkoliv Francii pomoc.

Těšíce se sami z nenadálé nepřímé pomoci Turecka, nepochybují Němci, že Itálie zůstane i na dále nečinnou, a přes nepopiratelné sympatie lidu italského pro Francii, že nepřispěje republice francouzské ani v nejtěžší chvíli její k záchraně. Interesem italské politiky není prý silná, vítězná Francie ve Středozemním moři, spíše naopak.

Co se však Ruska týče, tož nejeví se býti dosud v Německu nikterak ustaranými obavou, že by mohlo Rusko, přes nevyčerpatelnou hojnost svých branných sil a přes svůj nynější rychlý postup od Visly k hranicím Poznaňska a pruského Slezska, kdy vítězně proniknout k Berlínu, nad tož až ku hranicím francouzským. Troufají si zadržeti třebas třímilionovou armádu ruskou pomocí tak zdatného spojence, jakého našli v Rakousko-Uhersku po tak dlouho v Kongressovce, až budou s „prací“ ve Francii hotovi. Zatím prý stačí síly jejich pohotové mezí Odrou a Vartou proti nebezpečí ruského vpádu do Německa úplně.

Veškeren německý tisk oplývá nyní blahořečením Rakousku za veliké, obětovné služby jeho prokázané doposud Německu. Známý válečný kritik berlínského Tagblattu, pruský major m, sl. E. Moraht napsal 11. t. m. pro vídeňskou N. F. Presse:

„Milionové nevyčerpatelné vojsko Ruska mělo se s postupujícími Francouzi, Angličany a Belgy sejít uprostřed Německa. Prozatím nemají k tomu Rusové ani času ani síly. Musilo by to divně chodit, aby západní bojiště bylo povážlivě Rusy zasaženo. Do jistých mezí ovšem dlužno jistý vliv připustit: zmenšuje naší útočnou sílu na západě; že však nad to nevzrostl, za to děkuje Německo svému věrnému spojenci. Nikdy nesmíme my, říšští Němci, zapomenout veliké služby, jakou Rakousko-Uhersko nám prokázalo. A to tím méně, jelikož není to žádným do očí bijícím slavným činem, musí-li se ve strategické obraně po tak dlouho odolávat přesile nepřátel, až mohl německý spojenec ruku podat.“
ObrázekObrázekObrázek
Bublifuk
praporčík
praporčík
Příspěvky: 353
Registrován: 2/9/2008, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Boje rakousko-uherské armády na Haliči v srpnu a září 19

Příspěvek od Bublifuk »

S velkou prodlevou doplněk výtečného článku: Onen XVII. sbor, který byl součástí 4. RU armády a jehož složení se autorovi nepodařilo zjistit, lze plnohodnotným sborem nazvat pouze stěží, neb sestával z jediné pěší divize (č.19), dvou pochodových brigád a jedné brigády polního dělostřelectva.
Součástí 4. armády původně nebyl, byl k ní připojen až 20.8.1914, možná proto je o něm možno sehnat pouze kusé informace.
Obrázek

Nemůžeš tvrdit, že civilizace nezaznamenává určitý pokrok, neboť v každé další válce Tě zabijí novým způsobem.
W.Rogers
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Boje rakousko-uherské armády na Haliči v srpnu a září 19

Příspěvek od Rase »

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Boje rakousko-uherské armády na Haliči v srpnu a září 19

Příspěvek od Rase »

Zajímavý leták starý přesně 103 let. 2.září 1914 vstoupila Ruská armáda na Lvov, hlavní město Východního Haliče a zmocnila se ohromných skladů výstroje, výzbroje a zásob Rakousko-uherské armády.
Jestli to chce někdo přeložit, nebudu se zlobit :)

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“