Michail Skobelev

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Desátníku - to ale velmi zajímavá informace. Co všechno je v tomto článku schováno. :up: Platí pro vás oba.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Za dějiny nemůžeme ani jeden z těch co zde diskutujeme. A že některé věci vidíme rozdílně neznamená žádnou nenávist nebo stupidní zlobu. Jen u některých opatrnost a nedůvěru. A na to mají právo.
Přemýšlím nad tím, Pátrači, a myslím, že máš pravdu. Chápu, že problém rozdílného myšlení neznamená xenofobii, ale jsem na otázku národnosti a menšin docela citlivá. Pokud přijdu do neznámého prostředí, tak na mě většina lidí kouká s nedůvěrou a jakýmsi zděšením jenom proto, že mám jiné jméno (a bohužel nepříliš oblíbeného etnika). Stává se mi to tak často, takže už z téhle nedůvěry a někdy i skryté nenávisti podezírám všechny, kteří to tak třeba vůbec nemyslí. Třeba se z toho jednou zblázním a bude pokoj. :D
Rusové si zákupskou smlouvou zajistili neutralitu jediný reálný síly, která mohla jejich velmocenské choutky na Balkáně zarazit a bez obav mohli rozpoutat další válku s Turky. Smlouva vyhovovala i Rakušákům, protože nějaká jižní Besarábie, notabene přístav Batumi jim mohly bejt ukradený a na druhou stranu si starej ješita Franc Josef kvůli pochybnému zisku Bosny a Hercegoviny mohl konečně nechat říkat "rozmnožitel říše"

Díky, že jsi to přepsal do téhle podoby, takto tomu rozumím a souhlasím s tím. Předchozí verse je pro mé jednoduché myšlení nepochopitelná. Návaznost tehdejší ruské politiky na SSSR a dnešní Rusko je mi také jasná. Je to přesně, jak píše Pátrač. Na Sibiři se po rozpadu Sibiřského chanátu Rusko mohlo roztahovat jak chtělo, nikde nikdo, stačily mu k tomu kozácké jednotky. Až se dostalo ke konci Asie, obrátilo se na jih a znovu zabíralo území, dokud se nedostalo k Číně. Potom přišel na řadu Kavkaz, Střední Asie, Finsko, Balkán, Pobaltí atd. Posouvalo se tak daleko, dokud "nedostalo po tlamě". Maskování této kolonizace jako pomoc bratrským národům je pořádně hnusné. Myslím si sice, že toho využívaly i jiné země, ale pro Rusko je to opravdu nejtypičtější.
Jinak, to označení "rozmnožitel říše" patřilo i mezi carské tituly. Kdo ví, kde se to vlastně vzalo?
Rusko bylo, je a bude kontinentální velmocí. Nic se s tím nedá dělat
.
Bude, to máš pravdu. Ale je tak velké, že mu to přináší řadu vnitřních problémů. Ruská ekonomika se od 90. let vyšvihla hodně nahoru, ale nestačí (nebo nechce) ty peníze dodávat do okrajových částí země, kde jsou nejvíce potřeba. Raději si to ponechá pár stovek milionářů, které obyvatelstvo třeba takové Kalužské oblasti (která patří mezi nejchudší části země) vůbec nezajímá. Obrovská rozloha má svá pozitiva, ale i spoustu potíží. Čeho víc si netroufám odhadnout.

Děkuji, Bublifuku, za to úžasné doplnění. Nádhera! :up: O jakou část zimy šlo bohužel nevím, ale myslím, že únor a březen už jsou příliš pozdě. 22. února byl Michail Skobelev povýšen na plukovníka a tou dobou už byl zpátky v Rusku.
O obavách z doplnění nechci nic slyšet. Jsem naopak ráda, že se tu sbírají informace a funguje diskuse. Přináší to tolik nových faktů a názorů, byla by škoda o ně přijít :!:
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Já se do toho nějak zamotal. A začíná mi to nějak růst. Ale zkusím své grafomanské spády ovládnout. Ještě trošku vydržet prosím.

Ano diskuse je k tomuto článku zajímavá. Moc se mi líbí.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

A o jaké téma se vlastně jedná? Pokud to není překvapení? :D

Tato diskuse je opravdu skvělá. Hlavně jsem ráda, že jsem zjistila, jak to probíhalo v Bosně před vyhlášením války. Alespoň mám další důvod se pořádně zamyslet nad tehdejší ruskou politikou a své mínění přehodnotit.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ono přehodnotit jako přehodnit. Já tu mapu měl v záloze pro jiný případ ale protože jsem chtěl trochu uklidnit možnou flambovačku tam kde je zbytečná použil jsem ji zde. Je z anglického zdroje - tedy nikdo nemůže říkat, že je to nějaká propaganda a ukazuje jednoznačně to co říkám ledaskde a pořád.

Tedy to, že naše sympatie či antipatie jsou sice přirozená emoce ale jak píše Destroyman ve vláknu o bitvě uCušimi, neměla by měnit historickou podstatu. Takže pokud Rusko obviníme z toho, že se snažilo urvat bezohledně a nekompromisně co mohlo, tak bychom neměli nevidět, že ostaní velmoci to dělaly také a v dané době i ve větším měřítku.

Že nakonec velmoci ztratily témeř vše a Rusku většina zůstala je dáno, jak jsem psal, jeho unikátním postavením na euroasijském kontinentu. Dobytá území mohlo jako jediná velmoc v průběhu staletí přímo připojit ke svému územ a nebylo jak je o ně připravit.

Ale jsme lidé a já se někdy neubráním tomu, že mám tendenci stranit svým oblíbencům jako jsou Mongolové či právě Rusové. Ale čestně to přiznávám a snažím se aby to neovliňovalo to co prezentuji. Proto stále častěji diskuse kde bych mohl vyvolat náraz sice sleduji, ale nevstupuji do nich nebo jen málo.

Ale zde se mi to líbilo a líbí a zde ten náraz klidně snesu. Je to dobré téma.

Jinak jsem dokončil půřez dějinami Turkmenistánu zatím do 15 století. Dnes to dotáhnu do století devatenáctého a pak už jen dopracuji samotnou válku, která Turkmenistan připojila na dlouhou dobu k Rusku. Prostě jsem se podíval podrobně na největší vojenský úspěch generála, kterého jsi biograficky rozebrala.

Sám jsem překvapený jak jsou dějny této oblasti zajímavé a navíc jsem se tím dostal k mým oblíbeným kočovníkům.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Bublifuk
praporčík
praporčík
Příspěvky: 353
Registrován: 2/9/2008, 16:20
Bydliště: Praha

Příspěvek od Bublifuk »

jakou část zimy šlo bohužel nevím, ale myslím, že únor a březen už jsou příliš pozdě. 22. února byl Michail Skobelev povýšen na plukovníka a tou dobou už byl zpátky v Rusku.

No, právě tohle mě vede spíš k tomu, že se ničeho neúčastnil. Pokud byl ještě v zimě 1873 ve Francii a už v únoru 1874 zpět v Rusku, s přihlédnutím k tehdejším možnostem dopravy...

Každopádně mohl stihnout začátek obléhání Bilbaa v tom prosinci, ale ten pohled na časovou osu mi spíš napovídá, že možná chtěl, ale nakonec do Španělska neodjel.
Takže asi tak. 8-)
Obrázek

Nemůžeš tvrdit, že civilizace nezaznamenává určitý pokrok, neboť v každé další válce Tě zabijí novým způsobem.
W.Rogers
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Páni, tak na Turkmenistán se opravdu těším. Zvlášť na bitvu u Geok-Tepe, kterou jsem poněkud odflákla. Historie Střední Asie je nesmírně zajímavá a především neznámá. Žádný dobrý zdroj jsem k ní zatím neobjevila.

Rozdíly mezi ruskou kolonizací s kolonizací jiných zemí nevidím. Každý chtěl pro sebe urvat co nejvíc a za každou cenu. Jenže jedině Rusko chtělo spolknout Československo, tak možná proto jsou jeho kolonizační snahy viděny tak "negativně".

Přehodnocení ruské politiky na Balkáně jsem nemyslela tak, že se z těch dobrých stanou najednou ti špatní (nikdo sice není jen dobrý nebo jen špatný), jenom jsem o tom chtěla víc popřemýšlet, dát to pořádně do kontextu.
Souhlasím s tím, že bychom neměli historii předkládat na základě emocí a osobních sympatií. Snažím se tomu vyhnout (jestli je to poznat netuším), ale zrovna Rusko nejsem schopná posoudit objektivně. Je to domov a vždycky bude, což se samozřejmě odráží v mých názorech. Pokusím se na tom zapracovat. I když, myslím, že zachovat si stoprocentní nestrannost asi není v lidských silách.

Ke Španělsku: Možná šlo o nějaký menší, v celkovém měřítku méně významný konflikt. Zkusím se po tom ještě podívat. :wink:
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Odpovědět

Zpět na „osobnosti a dynastie“