palba.cz a novověk

Dotazy od uživatelů na různé "záhady a podivnosti" na fóru Palba

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

palba.cz a novověk

Příspěvek od Bleu »

Zdravím,

Mám technickou připomínku nebo spíš dotaz. Proč jsou nektere články o novověkych tematech razeny ve středověku (např. Vzpoura na Bounty, clanek o Drakeovi, clanek o lancknechtech...) a zaroveň i proč je novověká čast fóra uzavřena či lepe řečeno chybi tam jakékoli "mistnosti"...
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Ahoj,

s tím řazením tématu středověk/novověk je to kolikrát docela složité. Existuje několik hraničních letopočtů, které by měly ukončovat éru středověku – 1453, 1492 atd. Každá země se vyvíjela různou rychlostí, v Itálii začínala renesance a v Čechách stále vládla gotika.
Vezmi si třeba takového Jindřicha VIII. : když jsme tyhle epochy škatulkovali, tak jsme vybrali konec středověku rok objevení Ameriky. Jindřich strávil část svého života ve středověku (byl sice ještě dítě) a část v novověku. Takže je docela diskutabilní, kam ho šoupnout. Já jsem ho dala do středověku. V případě Alžběty I. je jasné, že patří do novověku, ale v době, kdy jsem o Alžbětě psala článek, byly novověké osobnosti nadepsány jako "generálové a válečníci" nebo něco takového. Zařadit mezi ně Alžbětu mi tehdy přišlo divné, tak jsem ji raději práskla do středověku. K těmto článkům se poté zřejmě kupily další zaměřené na Anglii, osobnosti novověku jsou dnes na Palbě de facto čistě ruské.
Dá se to samozřejmě předělat a přesunout, klidně si to vezmu na starost. Ať po dlouhé době něco dělám.

Sekce novověku je v tomto stavu nejspíš proto, že admini neměli čas ji po rozsáhlých změnách vyspravit nebo se na to od té doby zapomnělo. V čem konkrétně je problém netuším, protože podobné technické vymoženosti vůbec nechápu. Prosím tedy někoho z velení, jestli by s tím nezkusil, je-li to možné, něco udělat. Díky.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Ljubov píše:Ahoj,

s tím řazením tématu středověk/novověk je to kolikrát docela složité. Existuje několik hraničních letopočtů, které by měly ukončovat éru středověku – 1453, 1492 atd. Každá země se vyvíjela různou rychlostí, v Itálii začínala renesance a v Čechách stále vládla gotika.
Přesně. Pro západní země je velkým milníkem Kolumbus a rok 1492, pro středomoří a Balkán to je rok 1453 a pád Cařihradu, pro střední Evropu 1526 bitva u Mohače, respektive nástup Habsburků a sjednocení Uher,Rakouska a Českých zemí pod jednu korunu. A pak je tu ještě třeba teorie "dlouhého středověku", který končí počátkem 18. století.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

S adminy a správci témat středověku a novověku jsme se domluvili použít jako hraniční datum rok 1492, tedy objevení Ameriky. Je to nejrozšířenější hraniční datum přijímané i v našich dějepisných knížkách 70 až 90 let 19.století (tedy doba studijních let většiny přispěvatelů na Palbě).

Co se Novověku týče, spíše bych poprosil někdo kdo to umí, aby přesunul některá témata...jako napříkald španělsko-americkou válku z Evropy, do Ameriky, protože tato válka se vedla především na Americkém kontinentu. Stejně tak na Americký kontinent patří článek o potopení lodi USS Maine (stalo se tak na Kubě). Také článek od Destroymena "Boje na Guadalcanalu v roce 1896" by měl patřit do Asii (případně Oceanie, ta tu ale zastoupena není:-)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

OK, já tu Španělsko-americkou válku, Maine a Guadalcanal klidně přesunu, nemám teď co dělat. Kdyby bylo ještě něco v jiný kolonce, tak mi to sem taky připište. Je docela možné, že jsem nějakou tu techniku zařadila jinam.

Myslím si, že prostě nejde vybrat jedno datum, které by jasně stanovovalo, že tohle je středověk a tohle zase novověk. Trvalo to několik desetiletí a upřímně řečeno, někde se životní podmínky od středověku zase tak mnoho nezměnily. Jinak, mě učily na gymnáziu dějepis dvě různé učitelky a každá brala jako konec středověku jiný letopočet..

P.S. :
našich dějepisných knížkách 70 až 90 let 19.století (tedy doba studijních let většiny přispěvatelů na Palbě)

Nebude to 19. století překlep? :D

EDIT: Témata jsou přemístěna
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ljubov je ve formě. Děkuji a myslím, že na problém s novověkem by se už kluci z generality mohli podívat. Trvá to už dosti dlouho.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Ljubov není ve formě, Ljubov se pouze nudí, tak alespoň udělala něco užitečného. :D
Kdyby se ten novověk nějak spravil, bylo by to naprosto skvělé. Předem díky všem, kteří by s tím ztratili trochu času.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Co se děje s Novověkem? Byl tady nějaký požadavek? Já o ničem nevím..
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Hans - až si toto přečteš, vyjeď nahoru aklikni na Novověk. A hned budeš v obraze. Přes portál se rozbalí normálně. Fakt hustý jako lesní med.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Jj ten požadavek tu byl od doby, co byla spuštěna nová verse novověku. Ale tehdy se nejspíš řešilo něco důležitějšího pro chod portálu nebo nebyl čas, a pak se na to zapomnělo. Dalo by se s tím něco provést?
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Ljubov píše:Jj ten požadavek tu byl od doby, co byla spuštěna nová verse novověku. Ale tehdy se nejspíš řešilo něco důležitějšího pro chod portálu nebo nebyl čas, a pak se na to zapomnělo. Dalo by se s tím něco provést?
Správný palbák nepoužívá hen ty onaké odkazy, pěkně se prokliká přes fórum :D
A odkazy na německý pancéřový zvěřinec fungují, o tom přece vojenská historie je, ne? :D :D :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Já už jsem si na to proklikávání zvykla, že mi to ani nepřišlo divný, vzpomněla jsem si na to až dneska, když to Bleu připomněl.

Je fakt, že Tigery přitáhnou víc pozornosti, ale kdyby nebylo novověku, tak by ta německá technika skončila někde u výroby mečů. Ale už mlčím, hlavně, že si mám kde hrát. :D
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Na zvěřinec se lidi lepí jak vosy na bonbóny, jde asi o nejprofláknutější vojenské téma :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Nemůžu posoudit, pro mě je ta technika všechna stejná a vůbec jí nerozumím. Mám raději středověk, šerm a podobné záležitosti. To mně přijde mnohem elegantnější. Ale každý to vidí jinak. :wink:
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Jo už vím co myslíte :) Nemůžete očekávat, že když něco řeknu že udělám a pak se půl roku nic neděje, že si náhle vzpomenu na to co to bylo :D

Je to opravené :)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Sláva - ale já si na to klikání přes portál tak zvykl, že mi to bude chybět. :rotuj:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Je to opravené
Děkuju :D
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Odpovědět

Zpět na „Dotazy od uživatelů“