(Nejen) pravěké fortifikace na našem území, část 2 - popis
Napsal: 7/11/2009, 20:34

(NEJEN) PRAVĚKÉ FORTIFIKACE NA NAŠEM ÚZEMÍ, část 2
POPIS A ZOBRAZENÍ JEDNOTLIVÝCH FORTIFIKAČNÍCH PRVKŮ PRAVĚKÝCH A RANNĚ STŘEDOVĚKÝCH OPEVNĚNÝCH SÍDEL NA NAŠEM ÚZEMÍ V PRŮŘEZU TISÍCILETÍ.
ÚVOD
Někdy před osmi tisíci lety se tlupy lovců a sběračů putujících volně krajinou natolik rozrostly početně, že je lov a sběr přestal být schopen uživit. Nevíme co se stalo a jak to proběhlo ale od jistého momentu lidé zjistili, že chov a pěstování jim zajistí potravu bezpečněji a ve větším množství než dosavadní způsob. V momentě, kdy se lidé začali usazovat a začali shromažďovat potraviny do zásoby a souběžně zahájili budování prvních sídel zjistili, že mohou o to, co složitě a s námahou vypěstovali a vykrmili, mohou přijít. Objevila se hrozba, že jejich majetek, zdraví a životy mohou a často také byly ohrožovány doposud kočujícími tlupami a nebo kmeny, které z nějakého důvodu byly méně úspěšné v novém způsobu obživy.
Jediný způsob, jak si nový způsob života a jeho výdobytky uhájit, bylo být trvale připraven k boji. A otevřený boj má vždy v sobě riziko, že ten kdo je v právu může prohrát a ztratit vše. V prvním díle jsem se pokusil co nejpečlivěji popsat, jak lidé dospěli k tomu, že postavili první pevnost.
Nikdo neví a ani vědět nebude, kdy se na našem dnešním území objevila první pevnost. Tyto pevnosti pravěkých kultur i kultur z období, které nazýváme dobou hradištní se vyskytují na celém území naší země. A možná budete překvapeni tím, když vám sdělím, že:
- na území Moravy a Slezska bylo bezpečně identifikováno 251 lokalit s charakterem fortifikace, které nazýváme a nadále i já v textu budu nazývat hradišti.
- na území Čech pak bylo identifikováno 412 takovýchto lokalit
- jen na území, tedy v dnešních hranicích Hlavního města Prahy bylo identifikován a zkoumáno 13 hradišť
Tyto udaje platí pro rok 2009. Je tedy možné, že tato čísla opět zvětšila svoji hodnotu.
Termín hradiště, který budu používat a to jen proto, že ho používá i současná archeologie trpí mnoha neduhy. Jak do něj v městnat všechno co se zde budovali v průběhu několika tisíc let? Tento pojem tak obsahuje objekty pravěké i ranně středověké budované v naprosto odlišných historických, kulturních i časových souvislostech. Co to tedy je HRADIŠTĚ.
Za hradiště dnes považujeme lokality, které jsou v první řadě chráněné přírodou a to:
- příkrými svahy
- vodními toky
- roklinami
Tyto přírodní podmínky pak jsou podpořeny umělou lidskou činností. Jedná se o umělé bariéry znesnadňující postup možného protivníka. Jsou:
- zahloubené to terénu a pak se jedná o různé příkopy
- vztyčené nad terénem a pak se jedná o ploty, palisádové stěny a hradby.
Jejich celková mohutnost pak určuje, zda opevnění nazýváme lehké nebo těžké.
Potud se vše zatím jeví jako jednoduché. Ale my musíme vnímat i to, že tato hradiště mohla a také zcela jistě měla navzájem velmi odlišné funkce v dané lidské společnosti. Jaké ty funkce mohly být? Zcela jistě to mohly být:
- obydlené pevnosti
- správní, ekonomická centra i místa kde se uplatňovalo právo
- refugia, tedy hradiště, která sloužila v dobách ohrožení k zajištění bezpečnosti lidí ze širokého okolí.
Některá hradiště pak mohla být :
- sídlem společenské elity
- posvátnými okrsky nebo kultovními místy
Jejich někdy až neuvěřitelné rozlohy naznačují, že mohly sloužit i ke shromažďování většiny populace k náboženských oslavám a rituálům, mohly také sloužit k shromažďování a secvičování mužské populace před bojovou výpravou.
Tyto funkce se také mohly kumulovat a možná, že zde byly i funkce o kterých nemáme ani tušení. Zde nás v poznání omezuje to, že opravdu jistotu máme až u hradišť, která jsou zachycena i v prvních písemných záznamech. Tedy bohužel v době, kdy se na našem území přestávala hradiště budovat a začala z lidského snažení mizet.
První hradiště mající charakter fortifikace se prokazatelně na našem území objevily na sklonku mladší doby kamenné. Tedy asi tak 5000 let před naším letopočtem. Poslední hradiště se objevují v podobě hradské královské soustavy v průběhu 12. století našeho letopočtu, tedy v době kdy se objevují hady přechodného typu tento zdroj sporů mezi vědci a předchází tak první vrcholně středověké hrady. Je tedy obtížné najít společné prvky objektů, které se zde s neuvěřitelným úsilím budovaly celých 6000 let.
Je pouze jeden prvek, který je sjednocuje a je jedno, kdy bylo které postaveno. Je to jejich obranný, defenzivní charakter. Jde mi tedy o jedno. Probrat se v tomto díle celou šíří jednotlivých prvků ze kterých se tyto fortifikace skládaly. Abychom se ale mohli odrazit od něčeho pevného, následuje pohled na ideální rekonstrukci hradiště. Pohled je z půdorysu a základní popis je snad přehledně umístěn přímo na obrázku.

Vybral jsem si nejčastěji využívaný geomorfologický typ, tedy hradiště na ostrožně obklopené řekou. To jsem rozdělil tak, aby byl vidět nárůst fortifikační odolnosti od nejnižší úrovně na šíjovém příkopu s palisádou až po těžce opevněnou akropoli. Takže takto nějak by vypadalo ideální hradiště tak, jak si ho představuji já, Pátrač. Tedy autorem tohoto jsem pouze a jen já a pokud obsahuje nějaké chyb, je to moje vina. Než se ale pustím do jednotlivých kapitol, musíme si vysvětlit první důležitý termín. Jde o termín AKROPOLE.
Akropole byl původně termín, který označoval návrší s hradem, uvnitř něhož stál vladařský palác a byl zde umístěn také - a to je důležité – posvátný či jinak řečeno duchovní prostor, tedy nějaká podoba svatyně. takto byl chápat tento termín ve starověku a akropole tvořila centrum starořeckých měst.
Přeneseně je v dnešní době takto nazývána ústřední část hradiště. Její umístění v v celém opevněném areálu není konstantní a někdy dokonce bývají dvě. Bývá to zpravidla samostatně umístěný a samostatně opevněný prostor, umístěný na nejlépe chráněném a nejhůře přístupném místě celého mnohonásobně opevněného areálu.
Akropole bývá spojována s s přítomností místní elity a nebo duchovního kultu.
A nyní se pokusíme prokousat jednotlivými prvky.
Podkapitola číslo 1: PŘÍKOPY, PLOTY A PALISÁDY.
Půjdeme na to tak, že budu popisovat vše, co by se na takovém hradišti v různých obdobích mohlo vyskytnout. Budu se snažit vše řádně definovat a kde to půjde vložím obrázek, který řešený prvek bude co nejlépe charakterizovat.PŘEDPOLÍ: jde o prostor nacházející se před vnějším okrajem obranného nebo opevněného prostoru. Tento prostor neobsahuje žádné obranné prvky. V době budování hradišť byl zpravidla zemědělsky využíván a nebyly na něm žádné objekty, které by bylo možno využít nepřítelem.
PŘÍKOP: vždy se jedná o uměle vyhloubenou překážku. Někdy se za příkop označuje i přírodní útvar upravený lidským působením a ten potom plní funkci příkopu. Hlavní funkce příkopů jsou:
- zlepšit výškový rozdíl mezi obránci a útočníky ve prospěch obránců
- znesnadnit přístup k vertikálním obranným stavbám a to plotům, palisádám a hradbám
Stěny příkopů byly někdy zpevňovány pomocí polí z organických materiálů- například košovým výpletem a nebo u příkopů novějších hradišť kamennými stěnami nasucho kladenými. V pravěku byly příkopy vždy suché, bez řešení zavodnění – hydrologické práce v té době ještě stavitelé hradišť nezvládali.
Jejich hlavní typy ukazuje následující obrázek.

Vytěžený materiál býval použit pro navršení:
PŘEDPRSNĚ: což býval jednoduchý zemní násep z vytěženého materiálu umístěný na vnější stranu příkopu. Na našem obrázku šipka označuje směr příchodu nebezpečí a je tedy jasné že vnější strana je ta u nepřítele a vnitřní ta u našich obránců. To bude platit v celém textu. Předprseň stejně jako záprseň sloužily jednoznačně ke zvýšení hloubky příkopu
ZÁPRSEŇ: jde o stejný jednoduchý násep, který se umístil na vnitřní stranu příkopu, pokud za příkopem není volná plocha před hradbou.Tato volná plocha se nazývá:
BERMA: jde o rovnou nebo šikmou přirozenou nebo uměle upravenou plochu mezi vnitřním okrajem příkopu a čelní stranou hradby. Berma byla nezbytná, pokud pevnost podloží neumožnila postavit hradbu přímo na okraji příkopu, což bylo možno jen u příkopů vylámaných ve skále. Její úkol byl jediný – zabránit tomu, aby se vnitřní stěna příkopu pod vahou hradby zhroutila a tím došlo k destrukci hradby. Berma se objevuje u většiny jak pravěkých, tak raně středověkých hradišť. Zdá se, že stavitelé opevnění byli velmi dobrými statiky.
Jak jsem uvedl, příkopy byly zpravidla vytvořeny prací lidských rukou. Ale ti lidé kteří hradiště budovali nebyli obyčejní stavbaři. Oni u práce přemýšleli a měli velký cit pro volbu místa pro zamýšlenou stavbu. A často se stávalo, že dokázali terén využít tak, že stačilo malé úsilí a získali mohutnou překážku jen malou úpravou terénních útvarů, jako byly například rokle, vyschlá koryta potoků a podobně. Mě nejznámější ukázkou je tento obrázek:

Ukazuje dokonalé využití přírodních podmínek na hradišti v lokalitě Lhota-Točná, známější jako halštatské hradiště Závist.
Ale to není o příkopech ještě úplně všechno. Zbývá dodat, že často se používá termín šíjový příkop. Je to příkop, který probíhá napříč šíjí ostrožny nebo hřbetu. Za šíji je považováno nejužší místo. Příkopy byl bráněny z hradeb nad nimi vztyčenými a nebo bočním působením z vysunutých prvků v obranné linii, nebo z věží v komponovaných do celkového obranného komplexu hradiště.
Za příkopy pak býval umístěn nějaký vertikální obranný prvek. V méně exponovaných prostorech jako byla předhradí to bývaly ploty a palisády.

POLSKÝ PLOT – PLOT: byl to lehké fortifikační prvky. Polský pot byl tvořen řadou kůlů zaražených do země s jistou mezerou. od sebe. Tyto mezery pak byly pevně vypleteny pružnými větvemi či proutím. Plot z dvojitých stojem byl tvořen souběžnou linií dvojic sloupů mezi které byly zasunuty kmínky tenkých stromů.
PALISÁDA: byla to a to po mnoho tisíc let nejednoduší varianta vertikálního opevnění nebo jen ohrazení.Vždy to byla řada zašpičatělých kůlů svisle zaražených vedle sebe nebo vsazených do vyhloubeného ZÁKLADOVÉHO ŽLABU. Tento žlab byl souvislý příkop zahloubený pod úroveň terénu nebo na koruně náspu. Byla do něj vsazena, zapuštěna nebo založena palisáda nebo ostrokůly nebo obojí. Tento žlab býval často vyložen kamennými deskami, které zajistili lepší kotvení jednotlivých kmenů. Palisáda tvořila ucelenou dřevěnou stěnu.
Tato dřevěná stěna byla použita vícero způsoby:
A - obklopovala bráněné místo jako úplně samostatný prvek. Takto bývala užívána jako opevnění předhradí nebo samostatných dvorů mimo hlavní fortifikaci. Mohla sloužit pro bránitelné rozdělení velkých ploch neopevněných i opevněných sídel.
B – byla součástí hlavních hradeb jako jejich předsunutá součást nebo je přímo tvořila, kdy mezi dvěma palisádami blízko sebe navíc navzájem spojených příčnými spojkami byla umístěna zhutněná zemina a tím vznikla pevná dřevozemní hradba
C – bývala součástí vrcholové úpravy náspů
D – palisáda mohla sloužit jako zajištění těch částí hradiště, které byli jinak velmi dobře chráněny přírodními podmínkami. Tyto přírodní podmínky jen vylepšila.
Varianta palisády, která byla tvořena kolmou stěnou a k ní přičleněnou řadou šikmých zašpičatělých kůlů opřených o násep nebo založených do základového žlabu, se nazývala OSTROKŮLY.
Takto mohla vypadat pohledová rekonstrukce plotu z kmenů mezi stojkami a hned vedle je pohledová rekonstrukce polského plotu.


A takto mohlo vypadat použití plotů v systému opevnění hradiště po celou dobu jejich budování:

Moje obrazové pole je sice správné, ale ne úplně výpravné. Následující obrázek by měl lépe osvětlit jak to s palisádami ve fortifikacích bylo.

Myslím si že je to natolik názorné, že není potřeba popis. Ale protože jsem slíbil, že se budu snažit méně naznačovat a více popisovat, pár slov připojíme.
Obrázek první ukazuje val za příkopem opatřený palisádou. Její pevnost je jištěna zezadu dřevozemní konstrukcí. Tím palisáda získala kvalitu lehčí hradby.
Obrázek druhý pak ukazuje použití dvou palisád jako čelní části regulérní mohutné dřevozemní hradby.
Obrázek třetí ukazuje třířadou palisádu která je zpevněna svázáním horních konců použitých kmenů. Taková palisáda byla velmi odolná proti mechanickému působení.
Obrázek čtvrtý ukazuje použití palisády jako vertikálního prvku který vylepšuje obranné možnosti navršeného valu. V příkopu pak jsou zapištěny krátké zašpičatělé kůly jak past na útočníky.
Nyní nadešel čas na to, abychom se lépe podívali na ostrokůly. Je to zajímavý prvek a nejlepší obrázek co jsem našel je rekonstrukce hlavního opevnění hradiště Klučov. Zde vyniká komletnost použitého opevnění a v této časti textu vás požádám o to, aby jste si všímali pouze pravé části obrázku.

A než část o palisádách a plotech ukončíme, je zde možnost vidět sice méně kvalitní ale o to výpravnější dvouobrázek

Co na něm můžeme vidět?
V horní části je rekonstrukce opevnění tvořeného dvojitou palisádou. Tato sestava tvoří jakýsi nekonečný tunel či spíše koridor. Při proražení přední palisády před protivníkem stojí druhá stěna. Při pokusu probíhat koridorem je minimální možnost pohybu do strana a to způsobuje velkou zranitelnost útočníka působením obránců.
V dolní části pak vidíme jinou a navíc velmi sofistikovanou variantu použití ostrokůlů v systému obrany hradiště.
Tím že jsem uvedl, že palisády byl spíše pomocný fortifikační prvek, jsem nechtěl nic znevážit. Jejich místo bylo v systému opevnění nenahraditelné. A vzhledem k tomu, že některá hradiště byla velmi rozlehlá a potom palisády tvořily většinu opevnění. To potom ukazuje následující obrázek.
Rekonstrukce lehkého opevnění palisádami řazenými za sebou na hradišti ve Stradonicích

Tímto bych opustil příkopy a palisády a podíváme se dál, na podkapitolu o hradbách a náspech.