Stránka 1 z 23

Opevnění byl jsem tam

Napsal: 22/3/2005, 19:20
od Lord
Pánové tady se budou rozebírat Vaše zkušenosti, zážitky a dojmy z našeho opevnění. Já osobně jsem byl na tvrzích Dobrošov, Bouda a Hanička.

Nejvíc se mi líbila Hanička ... komančové si to tam pěkně přebudovali .... marnej nebyl ani dělotoč na Boudě, jen Škodovka už nestačila dodat vnitřek .... na Dobrošově se mi líbil zas dělostřelecký srub Zelený ... ovšem nebyly dodány houfnice.
Ale byla vyrobena alespoň maketa pro natáčení filmu Dny zrady, neznáte mimochodem někdo ten film?

Všude je něco ... nikde ale není vše kompletně zachováno, nebo vidět ...
Někde je zajímavé podzemí, ale abyste to dovedli ocenit musíte vědět něco z teorie ... jinak to pro Vás budou jen věci, kterým nebudete rozumět :shock:

Jinak v kvalitě betonu patřili naše opevnění mezi světovou špičku ... škoda jen, že Němci ve válce vytrhali zvony a po válce zas Kovošrot, státní podnik.

Více o řopíku a výsuvné otočné věži naleznete zde
www.palba.cz/viewtopic.php?t=383

Případně zda máte dotazy, ptejte se ...

Nezahynem :!:

Napsal: 22/3/2005, 19:24
od Lord
ale jem možný mluvit i o sólo pěchotních srubech, řopících atd.
Nejvíc bylo postaveno řopíků.

Napsal: 22/3/2005, 20:15
od Daver
řopíky jsou tady kde bydlim(okolí chomutova a Kadaňe) aý moc?....a většinouc jsou samotné tu a tam, ale některé skupiny(po třech, po čtyrech) jsou zbudovány tak že se jejich palebná pole pžekrývají

Napsal: 23/3/2005, 17:36
od Lord
Dobrý Daver, jde o to zda okolí Chomutova byla tak kriticky důležitá oblast jako třeba Orlické hory. Řopík byl vlastně takové kulometné hnízdo, a úkryt pro pár vojáků. Těžkých srubů tam asi moc mít nebudete? Řopíků je dost, jsou roztroušeny po celé republice.

Napsal: 23/3/2005, 18:14
od xradar
Já bzl v boudě a bylo to tam supr.., vysouvaci vez s kanony byla super, škoda že ji fakt nedokončili, nejvíc se milíbilo, že střelivo se mělo dělat až nahoře ve věži a tak se nemusely tahat nahoru těžké gránaty

Napsal: 23/3/2005, 18:54
od Lord
Jo ten dělotoč je absolutně nekompromisní, škoda že nebyl dokončen. Měl být ještě na nějakých dalších tvrzích tuším Bouda, Adam, a dál ?

Napsal: 23/3/2005, 19:14
od xradar
Myslím že jich mělo být sedm ale jména mi vypadly, ale co vím určitě že byly dokončeny jen dvě věže, které pak byly použity v normandii, ironie že ...

Obrázek
Dělostřelecká tvrz Bouda
Obrázek

Napsal: 23/3/2005, 19:16
od xradar
a takovéhle byli gránaty do těch děl

Obrázek

Napsal: 27/2/2006, 23:27
od Mikhassel.Dralno
Já byl na Stachelbergu - Krkonoše - Žacléřsko, postaven je pouze jeden pěchotní srub a kousek podzemí, jinak Stachelberg měl bejt největší pevností: 1x vchodový, 5x pěchotní, 2xdělostřelecký, 3x dělotoč, 1x velitelský, 2x minometná otoč. věž (minotoč) a 1x pozorovatelna - celkem 15 objektů-... docela hůstý, mezi Stachelbergem a Dobrošovem (tam se byl taky a sere mě jak němci zřídili Můstek) měla bejt ještě tvrz Poustka cca 7 objektů včetně jednoho dělotoče.

Napsal: 28/2/2006, 07:07
od lembloud
Já mám v podstatě "za domem" zkušební pěchotní srub Jordán. Tam probíhaly zkoušky odolnosti, takže vypadá tak jak vypadá. Docela fajn popis je http://www.brdy.net/clanek.php?id=1108545620 ale třeba vím, že vchod zatarasený není.

Napsal: 28/2/2006, 11:18
od Fuky
Mikhassel.Dralno píše:Já byl na Stachelbergu - Krkonoše - Žacléřsko, postaven je pouze jeden pěchotní srub a kousek podzemí, jinak Stachelberg měl bejt největší pevností: 1x vchodový, 5x pěchotní, 2xdělostřelecký, 3x dělotoč, 1x velitelský, 2x minometná otoč. věž (minotoč) a 1x pozorovatelna - celkem 15 objektů-... docela hůstý, mezi Stachelbergem a Dobrošovem (tam se byl taky a sere mě jak němci zřídili Můstek) měla bejt ještě tvrz Poustka cca 7 objektů včetně jednoho dělotoče.
:shock: :shock: To, co jste napsal, myslíte vážně, nebo jen jako legraci?

Napsal: 28/2/2006, 17:41
od Mikhassel.Dralno
Prooč???

Napsal: 28/2/2006, 19:56
od Fuky
Mikhassel.Dralno píše:Prooč???
Ále, jen by mě zajímalo, kde jste přišel k tomu, že na dělostřelecké tvrzi Stachelberg byl vyražen - nebo nevím, jak si vysvětlit vaši větu "postaven je pouze jeden pěchotní srub a kousek podzemí" - jen onen "kousek" podzemí?
Potom mě zaujal velice zajímavý termín "minotoč", obzvláště když o žádnou otočnou věž vůbec jít nemělo, termín "velitelský srub" se ovšem - pravda - rovněž vydařil. Příliš čtete Otu Holuba.
Objevuje se tu ještě jeden problém - ať počítám, jak počítám, k Vámi uváděnému počtu 15 objektů se při sčítání objektů Stachelbergu pořád nemůžu dopočítat! Nebude to snad tím, že dělostřelecké věže měly být jen dvě, "velitelský srub" neexistuje a pěchotní sruby měly být pouze 4? Při této korekci získáme totiž již správný počet jedenácti objektů tvrze, propojených podzemím a jedné izolované dělostřelecké pozorovatelny - celkem tedy 12 objektů.
Hovoříme-li o tvrzi Grünwald (Poustka) - ta měla mít 10, nikoliv 7 objektů, z toho jednu dělostřeleckou a jednu minometnou věž a dva dělostřelecké sruby.
Mezi Poustkou a Dobrošovem však měla být ještě tvrz Jírová hora s devíti objekty - a to opět jedna dělostřelecká a jedna minometná věž a dva dělostřelecké sruby. Zajímavé zde bylo ale to, že v jednom objektu pro minometnou věž měly být vlastně zabudovány věže dvě ! (resp. kopule), tvrz by tak disponovala poměrně značnou palebnou silou.

Napsal: 28/2/2006, 20:02
od Lord
Excelentní pamět a znalosti!

Napsal: 28/2/2006, 20:02
od Ralph Kerr
Fuky, co takhle založit si nějakej bunkrologickej portál ? Tam bys měl pravděpodobně vzdělanější debatéry než tady. Seš moc velkej detailista :shock:

Napsal: 28/2/2006, 20:07
od Mikhassel.Dralno
Stachelberg: <korekce podle knihy Československá zeď> - omlouvám se za chybu - těch objektů mělo být ve skutečnosti 11

K minotoči: Otočná minometná věž G/OR - pancéřová kopule sestavená ze čtyř dílů, tři jsou stejné a čtvrtý je zvětšen o "výklenek" s průchodem do spodního patra + otočný vrchlík, kterým procházejí hlavně dvojčete minometů ráže 120mm. Celá věž je zapuštěná do betonového objektu tak, že vyčnívá pouze malá část s otočným vrchlíkem o průměru 1,16m.
Na čs. opevnění jich mělo být instalováno celkem 15 z toho ve tvrzových objektech a 5 ve speciálních samostatných objektech na Jižní Moravě. Vývojem se zabývala Škodovka.

Velitelský srub = pěchotní srub se stanovištěm velitele (Můstek - tvrz Dobrošov), jinak mělo být vybudováno, několik samostatných "velitelských srubů" jako stanoviště velitelů pro dané úseky obrany. Tušim jeden byl postaven.

Napsal: 28/2/2006, 20:52
od Lord
Ralph Kerr píše:Fuky, co takhle založit si nějakej bunkrologickej portál ? Tam bys měl pravděpodobně vzdělanější debatéry než tady. Seš moc velkej detailista :shock:
Mohl by mít i zde svoji vyčleněnou sekci podle svých pravidel jako její moderátor. Pokud spory o detaily nepřerostou do vzájemného špičkování, nic proti.

Napsal: 28/2/2006, 20:53
od Fuky
Mikhassel.Dralno píše:Stachelberg: <korekce podle knihy Československá zeď> - omlouvám se za chybu - těch objektů mělo být ve skutečnosti 11
Je to tak, jak jsem napsal, tedy jedenáct objektů, spojených podzemím a samostatná pozorovatelna, celkem tedy 12.
Mikhassel.Dralno píše:K minotoči: Otočná minometná věž G/OR - pancéřová kopule sestavená ze čtyř dílů, tři jsou stejné a čtvrtý je zvětšen o "výklenek" s průchodem do spodního patra + otočný vrchlík, kterým procházejí hlavně dvojčete minometů ráže 120mm. Celá věž je zapuštěná do betonového objektu tak, že vyčnívá pouze malá část s otočným vrchlíkem o průměru 1,16m.
Na čs. opevnění jich mělo být instalováno celkem 15 z toho ve tvrzových objektech a 5 ve speciálních samostatných objektech na Jižní Moravě. Vývojem se zabývala Škodovka.
Ve svém příspěvku si poněkud odporujete, nemyslíte? Píšete "otočná minometná věž" a hned poté "pancéřová kopule". Kopule je snad pevný pancéřový prvek! Čili žádný "minotoč" (tento termín je něco jako "sněhánky" - v počasí TV Nova), ale ve výsledném projektu pevná pancéřová kopule poze s otočným vrchlíkem. Výzbroj zde mělo tvořit dvojče minometů B 12, jak správně uvádíte. Objevit se měly na tvrzích Orel, Šibenice, Adam, Skutina, Dobrošov, Jírová hora (2x), Poustka a Stachelberg (2x). Původně i na zrušených tvrzích Hohnberg a Kronfelzov.
Označení G/OR je naprostý nesmysl, neboť značka G označuje 9 cm minomet vz. 38 a značka OR kulometnou otočnou věž...
Mikhassel.Dralno píše:Velitelský srub = pěchotní srub se stanovištěm velitele (Můstek - tvrz Dobrošov), jinak mělo být vybudováno, několik samostatných "velitelských srubů" jako stanoviště velitelů pro dané úseky obrany. Tušim jeden byl postaven.
Nesmysl. Nevím, kde jste k tomu přišel.
Jen taková poznámka pro ostatní diskutující, aby měli přehled - velitelství každé tvrze sídlilo v podzemí, přesněji řečeno v kasárnách. Objekt N-S 72 "Můstek" na tvrzi Dobrošov je klasický tvrzový pěchotní srub. Mýtus Můstku jako "velitelského objektu" bohužel rozšířili autoři dávno vyšlých knih - především pan Holub a pan Kaplan.

Napsal: 28/2/2006, 20:58
od Fuky
Ralph Kerr píše:Fuky, co takhle založit si nějakej bunkrologickej portál ?
Takových již existuje několik.
Ralph Kerr píše:Seš moc velkej detailista
neřekl bych.
Lord píše:Excelentní pamět a znalosti!
:shock: to předpokládám nesměřovalo na mojí osobu :lol:

Napsal: 28/2/2006, 21:01
od Lord
Fuky nezapírej, že se tomu věnuješ ... že máš přečteno všechno možné, že nad tím bádáš roky... tak se nestyď a poděl se s ostatními ... tvoje znalosti nebudou věčné ... Palba možná přetrvá :wink: