Opevnění byl jsem tam

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Jako člověk, kterej má celej Ašskej výběžek relativně prolezlej křízem krážem, narazím-li na jeden z mnoha bunkrů, pozůstatků železné opony, tak více méně nehnu ani brvou. Tyhle prefabrikované malé bunkry mne zkrátka nijak neohromují, jejich totiž stále dost i když jsou někdy téměř ve stoprocentním stavu. A co si budeme povídat, nejedná se zrovna o nějaké extra stavitelské dílo, jako jsou řopíky například, či pixly viz ve výše uvedeném příspěvku. Snad jediné co řeším, tak juknu jestli mají ještě pancéřové dveře a zejména jakým směrem je situovaná střílna. Jako třeba tento, jehož výhled směřuje přímo přes údolí Ohře na hrad Hohenberg.

Obrázek Obrázek

Jednu z venčících tras mám pár kilometrů od baráku, od tvrze Pomezná podél řeky do Českých Rýbářů a zpět. Asi po třista metrech od Pomezné, po pravé straně, na úbočí dosti výrazné terénní vlny a zároveň v ní situovaném záseku se nachází rovněž jeden takový malý bunkřík, ve velmi zachovalém stavu, jehož střílna míří jakoby do ohybu řeky.

Obrázek Obrázek

To by ale asi nebylo zas tak zajímavé, kdyby právě v tom zářezu, nebo rokli, po pár metrech nebylo takové betonové monstrum. Chodím kolem toho s Fidem několikrát do roka a marně si lámu hlavu, oč tu vlastně běží. A až dnes jsem se tedy rohodl se o tuto, pro mne, zajímavost podělit, respektive o ní něco zjistit.

Obrázek Obrázek

Na konci toho zářezu teče potůček, spíš čůrek, a v jeho korytě, asi deset minut od vlezu do bunkru se nachází betonový tunel, řekl bych že odlitý v kuse a vede tím zářezem nějakých 150 metrů do kopce. Beton je to velmi silný, a je poasfaltován. Konec tunelu pak ústí do rovněž betonového objektu čtřhraného půdorysu a nějakých pár mětrů vysokého.

Obrázek Obrázek Obrázek

Mohl by mi někdo znalý vysvětli, oč vlastně jde?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od niko »

Vyzera to ako sutokova komora a vyvod vody ten tunel. Pripadne ako kabelovy zvod a uzol. Nieco podobme je v Petrzalke, kde sto sluzilo ako kabeloby uzol pre komunikaciu s bunkrami na linii.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Stoka. Jako stoka se to opravdu jeví. Jenže, když si člověk uvědomí, že celé to je situované ani ne padesát metrů od signálky, navíc v zářezu, který sám o sobě jako stoka funguje. Pak nemalá investice do území "nikoho" (ne nikovo :D ) de facto od nikum nikam, postrádá logiku. Další z vysvětlení s kterým si pohrávám může být tunel pro bezpečný přístup k bunkru. Opět však, ten zářez to sám o s obě umožnuje, tak proč to tak kamplikovat. Proč dělat tak masivní vchod?
Pripadne ako kabelovy zvod a uzol.
Mno, nevím. Ale řekl bych, že spojení na signálce bylo řešeno klasicky polními telefony. Ale mohu se mýlit.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 554
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od parmezano »

Zemakt: U nás na "znojemské brigádě" v na konci šedesátých let , bylo to řešeno normálním vzdušným vedením na sloupech . Standartně tam byly 3 linky , součinostní spojení se sousední pohraniční rotou ,linka , kde byla zapojena "signálka" a telefoním vedením pro spojení hlídek s pohraniční rotou , hlídky byly vybaveny skládacím mikrotelefonem , zvaným "pojítko" , dalo se připojit na svodech umístěných na sloupu vedení
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Jj, něco podobného jsem měl na mysli. Zkrátka jednoduché spojení.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od IgorT »

Bratislavské bunkre boli pospájané podzemným telefónnym vedením.
V miestach spojenia viacerých káblov boli vybudovane železobetónové podzemné káblové komory, kryté masívnym pancierovým príklopom.

http://www.petrzalcan.sk/podari-sa-ucho ... -petrzalke
http://muop.bratislava.sk/assets/File.a ... menty=4947

Obrázek

Obrázek správně vložil Jarl.
Obrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od niko »

Presne toto som mal na mysli.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od hydrostar »

Zemakt píše: Na konci toho zářezu teče potůček, spíš čůrek, a v jeho korytě, asi deset minut od vlezu do bunkru se nachází betonový tunel, řekl bych že odlitý v kuse a vede tím zářezem nějakých 150 metrů do kopce. Beton je to velmi silný, a je poasfaltován. Konec tunelu pak ústí do rovněž betonového objektu čtřhraného půdorysu a nějakých pár mětrů vysokého.
Mohl bych tě prosím poprosit o rozměry? Podle tvaru a trochu i způsobu provedení mně to spíš připomíná úkryt pro mužstvo. Způsob provedení, tedy vejčitý průřez a neúplné zakrytí zeminou, je podobný německým úkrytů před bombardováním a tedy dataci bych viděl na poválečné období. Dle vyjádření odborníka:Kryty poměrně často vyčnívaly nad úroveň terénu. Z hlediska jejich funkce totiž nebylo směrodatná ochrana proti přímému zásahu leteckou pumou. Na tuto situaci nebyly kryty projektovány, měly spíše chránit před účinky tlakové vlny a střepinami.
Teorii o zodolněném vedení kabelů bych dle mého názoru úplně vyloučil. Tzv. kabelové komory se před válkou primárně stavěly v oblastech těžkého opevnění. Pro lehké opevnění se počítalo se spojením pomocí klasických polních telefonů. Uvedená oblast Ašského výběžku nebyla vůbec těžkým opevněním chráněna a ani výstavba lehkého opevnění zde neprobíhala.

Doplnění:
Jak měla vypadat kabelová komora a jakým způsobem se vedly a spojovaly kabely se dočtete případně zde na stránkách opevňování.cz
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Ok, tak já tam dnes zajdu venčit. S metrem.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od hydrostar »

Mám k tomu danému místu ještě nějaké otázky. Je celý tunel vodorovný nebo je ve sklonu dle terénu? Ten komín, má stupačky? A zásadní věc, je ten tunel za linií kulometných objektů nebo v jejich úrovni?

Dle knihy Putování po československém opevnění 1935-1989 byly stavěny i úkryty ÚŽ-4 a ÚŽ-5, které měly vejčitý tvar, ale současně měly být vyráběny z prefabrikátů. Při bližším pohledu to vypadá, že je to postavené ze segmentů.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Tak, začnu hezky popořádku:
- ke spojení viz Parmezano
Obrázek
- k rozměrům, v nejširším místě je to 90 na výšku pak 135, snad 140. Ano celý tunel je z prefabrikátů, nebo alespoň jeho jádro, svrchní vrstva může být litá, ale to nejde poznat protože ja natřená asfaltovou izolací, nebo něčím na způsob lepenky. Šel jsem tím tunelem asi deset metrů relativně pohodlně, ve vnitř je suchý, takže žádná stoka. Na konci tunelu bylo vidět světlo. Příště si vezmu baterku a projdu to celé. Nerad bych v půlce narazil na nasraného jezevce :) . A pak to vyfotím i z toho jakoby vlezu. Ten má rozměry 160x160 a od horní hrany tunelu na výšku cca 350. Bez žebříku se tedy člověk nechytá. Z venku žádné schůdky či stupačky nejsou. Ani žádné stopy po nich.

Aniž bych si přečetl tvoji dodatečnou otázku tak mi to tam celé docvaklo. Ano, je to celé situované v mírném sklonu, přičemž ten jakoby vlez, je komín. Fungující na přirozeném odvětrání. V nouzi se možná dal použít i jako únikový otvor. Stupačky tam nutně být nemusejí, stačil by žebřík. Ale to ověřím později, zdali po nich budou alespoň otvory. Zajímavý je začátek tunelu, respektive jakási příruba, viz foto, docela by mne zajímalo jak respektive čím se to celé uzavíralo.
Obrázek Obrázek
Obrázek

A teď si drobet zaspekuluji. Jedná-li se opravdu o protiletecký kryt, jakože už jsem o tom přesvědčen, pak je vcelku podivné, kde je situován. Západním směrem je bývalá rota pohraniční stráže Pomezí n/O. Je to cca 2 km. Na sever po čáře, rovněž pak maximálně 2 km je rota Dubina (Libá). Délka celého objektu je odhadem 150 (200) metrů. Tudíž se do něj klidně celá ta rota vojáků může v případě potřeby vměstnant.
No jo, ale to nic nemění na faktu, že je to jak z Pomezí nebo Dubiny drobet z ruky. No a tak jsem tedy ještě pořádně koukl na ten u ústí situovaný bunkr, kam má vlastně nasměřovanou střílnu. Ono je to před ní celé zarostlé nálety již vzrostlými stromy apod., nicméně tak jak jsem to z počátku psal, nesměřuje na ohyb řeky. Ten je poněku blíže k Pomezné, ale směřuje na toto místo:
Obrázek
(kdysi za bolševika se takovýto pohled naskýtal jen "vyvoleným", nebo těm ve smrtelné křeči :raf: )

Hvězdičkou jsem vyznačil přiblížné místo toho bunkříku, a nad ním ve stráni je ten kryt. Tudíž mne tedy napadá, jestli celá tahle paráda zde nebyla zbudována jen kvůli případnému zamezení násilného přechodu přes most, který byl kdysi, pravda, v širším okolí jediný. Což? Navíc, nejsem si vědom, že by v okolí ostatních rot se nacházely obdobné objekty.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od hydrostar »

Tak abych pravdu řekl, tak ty rozměry 140 cm na výšku a 90 cm na šířku kompletně rozbořily mé úvahy napasovat na tento objekt kryt pro vojáky. Standard výška byla 200 cm a to i u nejprimitivnějších palebných úkrytů KŽ-2 nebo pozorovatelen PŽ-1. Právě v blízkosti těchto pozorovatelen měly být budovány mnou popisované úkryty. Ale při těchto rozměrech nemám tušení, o co by se mohlo jednat.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 554
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od parmezano »

Zemakt: zeptám se : dala by se tím "protáhnout " nějaká protitanková zbraň? PS měla za úkol jako první zachytit případný nečekaný útok NATO . Pohraniční brigády na hranici s NSR byly silněji vybavený , než brigády na hranici s Rakouskem ( když jsem já byl na hranici , tak my jsme měli jen dvě tarasnice, tuším vz.24). A za skoro 30 let po mě ,se mnoho změnilo .
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Kdepa, maximálně snad jen ta tarasnice, později měli klasické RPG 7. Největší zbraní u PS byly asi tyto kanóny http://www.vhu.cz/exhibit/82mm-bezzaklu ... n-vzor-59/

No, uvidíme až tam vlezu. Nafotím to zevnitř. Ještě mne napadlo napsat na vojensko.cz, tam se kumulují pamětníci.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 896
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Ataman »

hydrostar píše:Tak abych pravdu řekl, tak ty rozměry 140 cm na výšku a 90 cm na šířku kompletně rozbořily mé úvahy napasovat na tento objekt kryt pro vojáky. Standard výška byla 200 cm a to i u nejprimitivnějších palebných úkrytů KŽ-2 nebo pozorovatelen PŽ-1. Právě v blízkosti těchto pozorovatelen měly být budovány mnou popisované úkryty. Ale při těchto rozměrech nemám tušení, o co by se mohlo jednat.
S dovolením si tady odložím něco od "konkurence":
V katalogu typizovaných objektů polní obrany se lze setkat smalým úkrytem ÚŽ-3, který byl sestaven z prefabrikovaných železobetonových rámů o světlé výšce pouhých 160 cm. Nakrytí 60–100 cm poskytovalo posádce ochranu proti přímému zásahu minou ráže 82 mm nebo výbuchu granátu ráže 155 mm ve vzdálenosti 4–5 m od objektu. Protitlakové dveře zajistily odolnost proti tlakové vlně po atomovémvýbuchu v hodnotě 1 kg/cm2. Realizace se tento objekt dočkal však až v letech 1962–64, kdy byl v mírně upravené podobě budován jako součást palebných objektů KŽ-4 pro 82mm tarasnici nebo 82mm BzK vz. 59.
https://www.valka.cz/clanek_14244.html
Jestli to ovšem k něčemu je nedovedu posoudit, neb se v tomto vůbec nevyznám.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Ony ty rozměry zdánlivě vypadají jako nedostatečné, ale v reálu je tam dost místa i na vyhýbání. Docela mne to překvapilo. Nevypadá to na první pohled.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Martas2411 »

Kdysi jsem dostal na narozky tuto knihu a je velmi zajímavá. Jsou tam různé typy takovýchto prefabrikovaných staveb.

Obrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od hydrostar »

No nevím, nechtěl bych se pohybovat delší dobu v prostoru vysokém 140 cm. Ono těch 20 cm navíc je hodně velký nárůst. I když ani to není zrovna příjemné na pohyb ve skloněné pozici. Ale výšku toho KŽ-4 známe jasně. U ÚŽ-6 už byla výška lepší. Asi to někoho trklo. Ani ne tak do očí, ale do hlavy...
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 554
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od parmezano »

Tak jsem potkal souseda , které byl co by "absík" v letech 69/ 70 na velitelství "chebské brigády " a měl na starosti evidenci zbraní na pohr. rotách . Podle něho byly na každé pohr. rotě , brigády 2 BZK .
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Tak jsem šel dnes zase kolem, a s čelovkou.
Obrázek
Obrázek
Jedinej nájemník tunelu, navíc tvrdě chrápající. Tak jsme toho moc nepokecali :)
Obrázek
Na konci toho tunelu, v tom komínu jsou fakt schůdky. A někdo tam hodil starou pneumatiku, nebo to tam doválel, čert ví. Jedno i druhý slušnej výkon.
Obrázek
Obrázek
Fido taky čuměl, moc se mu tam nelíbilo, ale šel dobrovolně. Nepřemlouval jsem ho.
Obrázek
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“