Fotokulomet u Italů

Moderátor: Hans S.

Odpovědět
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Fotokulomet u Italů

Příspěvek od glock »

V tématu o ANR padnul dotaz zda Mc 200 či G50 mohli nést fotokuloemet.
Mc 200 mohla nést kameru ROBOT a to dokonce na obou křídlech (i současne). Stejně tak Mc 202.

Doporučuju tenhle článek jsou tam i odkazy na nějaký natočený materil (i italský)

http://www.revi.bloguje.cz/708966-carlo ... -suasa.php
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Mám několik otázek -
1.- měla Mc 202 zabudovaný fotokulomet dovnitř konstrukce, nebo musel být připojen z vnějšku na křídlo? Pokud musel být připojen z vnějšku - existují nějaké fotografie Mc 202 s nainstalovaným fotokulometem?
2. - existují nějaké fotografie Mc 200, nebo G.50ky s nainstalovaným fotokulometem? Myslím tím u bojové jednotky.
3.- nevím nic o kameře ROBOT, manuál na Mc 200 7. série a k Fiatu G.50bis fotokulomet nazývá F.M. 62. A podle obrázků v těchto manuálech se zdá, že patřil na pravou polovinu křídla. Tak by mě zajímalo - jak vypadal ROBOT a byl to skutečně fotokulomet?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Btw - podle toho co jsem teď viděl na blogu je klidně možné, že na na tom videu s Tomahawkem je Mc 202.
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Příspěvek od glock »

Jasne ze existujou fotky a to i na dve kamery. V clanku od Kralika Bobka je take zminka. Slo o klasicke vybaveni pruzkumaku ktere se dalo vyuzit i jako fotokulomet. Pouzivali to mj i 205.

Primo na Ruspoliho masinu 91-3 (cili bojova jednotka) je fotka v sesitu na Mc 202 od vydavetelstvi IBN, Edice Aviolibri sesit cislo 1 (1 dil na Mc202) strana 17 nahore. Na strane 22 je letovy zaber na 202 s kamerou na kazdem kridle. Vypada to jako takovy "bobek" na nabezce. Kamera byla zabudovana v kridle, ven koukal jen kryt s objektivem. Montovala se vne sachty na kridelni kulomet (do nabezky)

Dalsi znamou Macchi (205) je 351-00 porucika Franchinoho (treba v sesitu Ali D Italia n Mc 205 strana 12) . Tyhle pruzkumaky byly podrizeny nejvyssimu veleni a dodavaly obrazovy material behem nekolika hodin (monitorovaly treba vylodeni na Sicili a vse dale).
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Tak jinak - měli Italové standardně montované fotokulomety? Ne nějakou nouzovku, že někdy, možná, asi, snad, použili průzkumné kamery k nafilmování střelby. Mám na mysli regulérní fotokulomety, ne nějaké vyjímky z pravidla jako je Ruspoliho éro.

A fotky Mc 200 a G.50 s fotokulometem, našli by se? Pokud možno z Afriky, ta mě totiž celkem zajímá.
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Příspěvek od glock »

Farky píše:Tak jinak - měli Italové standardně montované fotokulomety? Ne nějakou nouzovku, že někdy, možná, asi, snad, použili průzkumné kamery k nafilmování střelby. Mám na mysli regulérní fotokulomety, ne nějaké vijímky z pravidla jako je Ruspoliho éro.

A fotky Mc 200 a G.50 s fotokulometem, našli by se? Pokud možno z Afriky, ta mě totiž celkem zajímá.
To nejsou vijímky z pravidla. Ta kamera se na část 202 montovala běžně. Vím i o dalších 202 s tou kamerou. Můžu najít minimálně jedno další šídlo a to včetně výrobního a existuje dost info o dodávkách takových strojů bojovým jednotkám (i v Rusku z těch cca 15 202 byly dvě s "robotem").

Ale něco jako fotokulomet který je v každém letadle to není.

Po těch Mc 200 se juknu na G50 si tohle zařízení nevybavuju.
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Já vím, že Italové montovali na letadla kamery. Jenže to bylo kvůli průzkumu a ne kvůli ověřování sestřelů, i ty dvě mc 202 v Rusku jsou všude zmiňované jako průzkumné, alespoň myslím.

Našel jsem pár obrázků -
Obrázek
Tenhle Fiat G.50 má evidentně na křídle kování pro instalaci fotokulometu. A existují i další podobné fotky. Jenže na žádné jsem neviděl ten fotokulomet přímo namontovaný.
Obrázek
Tahle Mc 200 v SSSR má v křídle kameru, ale obávám se že je to průzkumák. Zřejmě to není fotokulomet, ale klasická kamera pro průzkumné účely.
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Příspěvek od glock »

Jo to bude ONO kamera ROBOT. Jak sem psal vyse fotokulomet italove nemontovali, jen tyhle kamery. Nevim jestli na kazdej 10, 20 nebo 30 stroj.
Proste meli rychleho pruzkumaka s kamerou ale stejne pro presnejsi snimkovani a pruzkum pouzivali dvoumotoraky.
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Příspěvek od glock »

Tak ještě něco. V rámci 22 Gruppo se bojů v Rusku účastnila (po určitou chvíli) i Reparto Autonomo Cinematografico di Volo (letající filmaři). Ty měli mj i Mc 200 s dvouma kamerama v křídlech. Kamo (i nákres instalace) se dá najít v publikaci Ali E Colori na Mc 200 a fotka na tento stroj ve francouzské publikaci serie HORSESERIE číslo 5 strana 18. Pilotoval ji kapitán Maurizio Ruspoli.
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Příspěvek od glock »

A ještě něco 2. Hledal jsem něco jiného a jak to býva našel jsem co sem "nechtěl". Několik Mc 200 s kamerou v křídle.

V sešitu Aviolibri Special 9 (druhý díl na Mc 200) strana 20 je startující "200" která má kameru určitě v křídle (levém).

V AIRMAGAZINE číslo 31 (věnovaním Mc 200) je na straně 22 barevná fotka s kamerou v pravém křídle a uprostřed je "rentgeňák" i s nákrasem klasického fotokulometu umisťovaného na pravé křídlo.
Uživatelský avatar
glock
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 132
Registrován: 22/4/2010, 15:34

Příspěvek od glock »

Tady je ta startující fotografická Mc200 základna někde v africe (podle popisky)

http://www.finn.it/regia/immagini/macch ... ecollo.jpg
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“