6,5 mm AUTOMAT FJODOROV

Organizace, jednotky, gardové pluky, pěchotní výzbroj.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

6,5 mm AUTOMAT FJODOROV

Příspěvek od kopapaka »

6,5 mm AUTOMAT FJODOROV
6,5 mm АВТОМАТ ФЕДОРОВА


Obrázek

K napsání tohoto článečku mě tak trochu dokopalo často opakované tvrzení, že Němci měli jako první zavedenou útočnou pušku. S tímto nechci polemizovat, dokonce i pokud by někdo nechtěl uznat prvenství Fjodorova automatu, Stg. 44 určitě nebyla první zbraní na kterou se hodilo označení " útočná puška ". Snad jen v tom názvu a ještě s výhradou, že část světa ho dodnes nepoužívá ( i když nevím jak říkají " útočným puškám " Číňani ).

Počátkem vývoje útočných pušek/automatů byl konec devatenáctého a začátek dvacátého století, kdy byla konstrukce běžných opakovaček a nábojů pro ně dovedena k dokonalosti. Byla samozřejmě možná dílčí vylepšení, ale opakovačka na náboj plného výkonu už nešla nějak významně vylepšit, alespoň pokud měla sloužit jako výzbroj běžného vojáka.

Obrázek

Dnes může jako samozřejmost připadat pokračování v podobě vývoje samonabíjecích zbraní, ale při plném výkonu puškového náboje to způsobovalo problémy s konstrukcí zbraní. Dokonce dnes trochu úsměvné obavy o příliš velkou spotřebu střeliva nejde jen tak odbýt, tehdejší armády měly poměrně značná omezení v zásobování mimo dosah železnice.

Obrázek

Vývoj střeliva v té době pokračoval už nějakou dobu ve snižování ráže ( umožněno především zavedením bezdýmého prachu ), cílem ovšem nebylo přímo odlehčení nábojů, ale především plošší dráha letu střely. Dalším důvodem bylo ( u některých států ) nahrazení nábojnice s okrajem nábojnicí bezokrajovou která je vhodnější pro použití v automatických zbraních.
Ovšem tato modernizace se vlastně nikde nepovedla, ve většině států právě skončila ( nebo ještě probíhala ) vlna přezbrojování na opakovačky a tak na zavádění dalších nových zbraní a dokonce i munice nebyla chuť a často ani finance. Navíc je nutné to všechno vidět v širších souvislostech, přezbrojování probíhalo i u dalších složek ( dělostřelectvo, námořnictvo ) a doplňování výzbroje poměrně drahými kulomety bylo teprve v počátcích.
Mnoho armád se proto omezilo na zkoušení samonabíjecích pušek a to v obvyklých, zvedených rážích.
Jak to dopadlo, je snad všeobecně známé, úspěšnější byly jen některé zbraně a to po přestavbě na lehké kulomety.

Madsen
Obrázek

CSRG Mle15 ("Chauchat")
Obrázek


V Rusku to bylo snad ještě horší, pomalé tempo dodávek pušek Mosin vz.1891 dokonce donutilo armádu nadále ponechávat ve výzbroji jednoranové pušky Berdan 2 a tak většina úsilí v oblasti pěchotních zbraní se soustředila na získání dostatečného počtu Mosinek.
Vývoj nových zbraní zbraní sice nebyl zastaven, ale přišel o většinu podpory státu ( ne že by před tím byla kdovíjak štědrá ) a tak většina konstruktérů prostě neměla úspěch ( mj. Tokarev a Děgťarev ).
Ovšem jeden z konstruktérů měl přece jen úspěch...

Vladimir Grigorjevič Fjodorov
Владимир Григорьевич Фёдоров


Obrázek

Narodil se v roce 1874 v Petrohradě, po střední škole nastoupil do Dělostřelecké školy, následně i do Dělostřelecké akademie ( Михайловская артиллерийская академия ). Zřejmě musel být vnikajícím studentem ( prameny jsou bohužel poněkud skoupé ), protože nedlouho po ukončení školy nastoupil k Dělostřeleckému výboru. Přestože pozdější události v Rusku ( a SSSR ) poněkud zhoršily pověst všech výborů, tento " pouze " zajišťoval ( mimo jiné ) vývoj a zkoušky střelných zbraní pro Ruskou armádu. Fjodorov nejdřív pracoval na přestavbě běžné mosinky na samonabíjecí zbraň ( od r.1905 ), ale po necelém roce byla tato zbraň zavržena a bylo rozhodnuto zahájit vývoj nové samonabíjecí zbraně od začátku. Jediné co zůstalo stejné, byla použitá munice, totiž náboj 7,62 x 54R mm. Zbraň v letech 1909 - 12 prošla úspěšně zkouškami a samotný Fjodorov byl za konstrukci vyznamenán, ale přes výrobu 150 ks na zkoušky k zavedení zbraně nedošlo. O důvodech můžeme jen spekulovat, ale nejspíš za to mohla pořád nedostatečná výroba pušek Mosin a také řekněme jednodušší vybavení Ruských továren. To je mimochodem další důvod, proč se v Rusku tak dlouho udržel okrajový náboj 7,62 x 54R mm, okraj na náboji sice poněkud komplikuje konstrukci zbraně, ale značně snižuje požadavky na přesnost nábojové komory. Nábojnice je totiž " zapřena " okrajem a komora nemusí být až tak přesná, naopak bezokrajová nábojnice s drážkou je zapřena ústím nábojnice, případně tělem náboje a pro správnou funkci tak vyžaduje mnohem nižší tolerance komory.

Obrázek

Ovšem v tomto okamžiku do osudu Fjodorovovy zbraně zasáhla ukončená Rusko - Japonská válka. Ruská armáda ( samozřejmě v zastoupení Dělostřeleckého výboru ) vyhodnocovala použité zbraně a munici a jedním ze závěrů bylo, že stávající náboj ráže 7,62 mm je až zbytečně účinný a přes větší průměr střely nezpůsoboval těžší zranění než Japonské střelivo ráže 6,5 mm. Fjodorov byl jedním z konstruktérů, kteří se při vývoji nových zbraní rozhodli jít cestou nové ráže.
Část pramenů uvádí, že Fjodorov pro svoji zbraň navrhl nový náboj ráže 6,5 mm, ale původně jsem myslel, že jde pouze o nedorozumění vzniklé právě kvůli nábojnici s polookrajem, která při nepříliš pečlivé obhlídce připomíná nábojnici bezokrajovou. Novější Ruské prameny ovšem uvádí i výkon náboje 6,5 mm Fjodorov ( se střelou o hmotnosti 8,5 g a rychlostí 860 m/s to dělá 3 140 J ) a tak soudím, že náboj asi skutečně existoval.

Náboj 6,5 x 50 mm Arisaka

Jde o poměrně zajímavý náboj, používá totiž nábojnici s polookrajem ( stejně jako náboj 7,65 mm Browning ). Takže nábojnice má běžnou drážku, ale dno nábojnice má okraj přesahující průměr náboje. U této kombinace zůstává výhoda opření náboje v drážce ( jednodušší výroba ), poměrně malý okraj nepůsobí až tak velké problémy v samonabíjecích zbraních ( pokud se někomu přesmekl náboj v mosince, tak ví o čem mluvím ) a běžně hluboká drážka ( pouze okraj by byl moc malý ) umožňuje pevné zachycení drápku vytahovače. Náboj byl laborován 9 g střelou ( samozřejmě FMJ ) a při použití ve zbrani s délkou hlavně 80 cm měla střela úsťovou rychlost 770 m/s a energii 2.615 J .

Obrázek

O všem, přes určité snížení výkonu by tento náboj rozhodně patřil mezi plnovýkonové a tak se dá soudit, že přechod na náboj 6,5 x 50 mm Arisaka mohl mít i jiné důvody než jen snadnou dostupnost střeliva.
Pokud jde o klasifikaci, jde samozřejmě o puškový náboj, ale na samé spodní hranici této kategorie. Pokud ovšem máte pocit, že tímto výkonem už automat Fjodorov ztrácí prvenství v oblasti automatů ( útočných pušek ), tak je ještě nutné dodat výkon tohoto náboje v automatu Fjodorov. Tento údaj totiž poněkud mění hodnocení náboje 6,5 x 50 mm Arisaka, protože z hlavně automatu Fjodorov o délce 520 mm dosahovala běžná střela o hmotnosti 9 g rychlosti 660 m/s a úsťové energie pouze 1960 J.
Pro získání přehledu přidávám tabulku nábojů používaných v útočných puškách/automatech:

Obrázek

Z mého pohledu ovšem tato tabulka není kompletním, chybí zde několik nábojů, které jsou obvykle označovány jako náboje samopalové, případně pistolové. Například náboj .45 Remington-Thompson použitý ve zkušebním " samopalu " Thompson Model 1923 "Military model" a z novějších například náboj .38 Casull který původně vznikl osazením upravené nábojnice 45 ACP střelou 9 mm Luger.
Ale podobných nábojů, které jsou na hraně své kategorie je samozřejmě více...


6,5 mm Fjodorov mod. 1913

První pokusná zbraň na náboj ráže 6,5 mm Fjodorov vycházela z konstrukce své předchůdkyně, jedinou změnou ( samozřejmě kromě ráže ) bylo nahrazení pevné nábojové schránky výměrným zásobníkem.

Obrázek

Zbraň se celkem povedla, protože bylo, samozřejmě poze kvůli zkouškám, objednáno 20 kusů. Ale ani těchto několik kusů nebylo dokončeno protože vypukla Velká ( tedy 1. světová, ale kdo to mohl vědět ) válka. Ruská armáda měla najednou úplně jiné starosti než zkoušet novou zbraň a vzhledem k nedostatku výzbroje dostal Fjodorov nový úkol. Skoro celé dva roky se po světě pokoušel sehnat zbraně pro Ruskou armádu, při této činnosti sice byl poměrně úspěšný, ale přes veškerou snahu nemohl dělat zázraky. Po návratu do Ruska už měl poměrně ujasněný náhled na to, jaká by měla být příští zbraň. Snad se na tom částečně podílel i Francouzský kulomet CSRG Mle15 ("Chauchat"), který přes veškeré problémy byl poměrně účinnou zbraní.

6,5 mm Fjodorov mod. 1916

Nová zbraň vycházela z původního modelu 1913, hlavní změnou byla schopnost střelby dávkou a s tím navýšení kapacity zásobníku na 25 nábojů. V souvislosti s tím se měnilo i zapažbení ( a délka hlavně ), hlavním důvodem bylo zlepšení ovladatelnosti zbraně a to nejen při střelbě dávkou, ale i při přenášení záměrného bodu.

Obrázek

Dost podstatnou změnou byl i přechod ze speciálního Fjodorovova náboje na japonský, zde asi nejvíc práce vykonaly Ruské zásobovací potíže a také zkušenost s obtížným sháněním nábojů pro " exotičtější " zbraně.
Díky podobnosti s předchozím modelem byl vývoj poměrně rychlý a už v průběhu léta 1916 bylo prvních několik ( před )sériových kusů vydáno na zkoušky k jednotkám. Většina zbraní skončila u speciální jednotky přičleněné k 189. pěšímu pluku. Hlavní výzbroj jednotky tvořili běžné pušky 6,5 x 50 mm Arisaka, doplněné automaty Fjodorov na stejný náboj. Po prvních zkouškách byla výzbroj doplněna ještě lehkými kulomety Fjodorov ( stejná zbraň, jen opatřená dvounožkou a s odstraněnou přední rukojetí ) a pistolemi Mauser. Přes jisté problémy se spolehlivou funkcí při znečištění Fjodorovovy zbraně osvědčily, přesností při střelbě jednotlivými ranami v malých a středních vzdálenostech údajně překonávaly i pušky Mosin. Dále se tyto pušky staly posledním hřebíkem do rakve v Rusku vyráběných lehkých kulometů Madsen, ty totiž byly ještě méně spolehlivé a díky výkonnějšímu náboji i hůře ovladatelné. Proto bylo rozhodnuto zastavit přípravu velkosériové výroby Madsenů v Kovrovu a nahradit je zbraněmi Fjodorov.

Obrázek

Ovšem v tuto chvíli se představy setkaly s realitou roku 1917 a velkovýrobu se nepodařilo rozběhnout. Továrna dokázala po několik let udržet výrobu cca 50 kusů ročně a s koncem Občanské války " dokonce " 150 kusů ročně ( osobně mi tato čísla tak trochu nesedí, protože celkový počet kusů se uvádí 3200 ) . Je ovšem docela možné, že do tohoto počtu vyrobených kusů jsou započítány i 6,5 mm kulomety Fjodorov, které byly z původního automatu odvozeny koncem Občanské války.

Obrázek

Kulomet se od automatu lišil hlavně otočením systému " vzhůru nohama " a nahrazením pažbení pistolovou rukojetí a ramenní opěrou. Tento kulomet ve zdvojené verzi tvořil sekundární výzbroj prvních verzí lehkého tanku T-18 (MS-1) a také obrněných vozidel s věží tohoto tanku.

Obrázek

Největší podíl na udržení výroby asi měla právě volba ráže, pušky Arisaka požívalo poměrně velké množství jednotek a v Rusku nebyly dostupné žádné jiné automatické zbraně této ráže.
Ovšem i toto se mělo zanedlouho změnit, v polovině dvacátých let byl zrušen vývoj všech pušek a kulometů, které nepoužívaly " standardní " ráži 7,62 mm a automaty Fjodorov. Všechny zbraně tak měly skončit ve skladech, ale podle dostupných údajů se používali pořád.

Obrázek

Poslední potvrzené a doložené nasazení je z války s Finskem, minimálně jeden kus byl Finskou stranou ukořistěn. Zbraně údajně používali Leningradští "dobrovolníci ".
Naposledy upravil(a) kopapaka dne 8/7/2010, 17:24, celkem upraveno 4 x.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pokračování...

Konstrukce automatu Fjodorov

Automat Fjodorov střílí z uzamčeného závěru, závěr je odemykán díky zpětnému rázu pomocí krátkého pohybu hlavně. V dnešní době se tento způsob odemykání používá většinou jen u samonabíjecích pistolí, ve své době byl ale všeobecně oblíbený i u " větších " zbraní. Uzamčení závěru bylo řešeno pomocí dvou výkyvných závor začepovaných do boků nábojové komory.

Obrázek

Závory držely závěr pomocí výstupků na bocích závěru a byly zapřené o tělo pouzdra závěru. Po krátkém zákluzu hlavně závory narazily na výstupek v pouzdře závěru, odpojily se od závěru a zapadly do vybrání v pouzdře závěru.
Dál funkci zbraně snad nemusím popisovat, neliší se od ostatních zbraní.

Obrázek

Spoušťový mechanizmus je kladívkový, pojistka a volič režimu palby jsou samostatné a umístěné v lučíku spouště. Jistá nejasnost panuje právě u voliče režimu palby, občas je uváděno jeho umístění za napínací pákou závěru, tomu by odpovídalo vybrání v pažbě na tomto místě. Osobně se přikláním k tomuto závěru, hlavním důvodem je nepřítomnost páčky i vybrání v pažbě u kulometu Fjodorov který střílel pouze dávkou.

Obrázek

Bohužel se mi nepodařilo získat popis rozbory, tedy kromě údaje, že byla značně složitá, sborka pro změnu ještě složitější.

Obrázek

TTD automatu Fjodorov mod.1916 ( AK-47 / STG-44 )

Ráže---------------------------- 6,5 x 50 mm ( 7,62 x 39 mm / 7,92 x 33 mm )
Délka--------------------------- 1045 mm ( 870 mm / 940 mm )
Délka hlavně------------------ 520 mm ( 415 mm / 419 mm )
Prázdná hmotnost----------- 4,4 kg ( 4,3 kg / 4,6 kg )
Kapacita zásobníku---------- 25 ks ( 30 ks / 30 ks )
Teoretická kadence---------- 600 r/min ( 750 r/min / 500 r/min )
Rozsah mířidel do------------ 2100 m ( 800 m / 800 m )


Zdroje:
http://www.palba.cz/portal.php
http://en.wikipedia.org/
http://forums.gunboards.com/
http://www.sotnia.ru/
http://www.militaryphotos.net/
http://www.rugun.ru/
http://www.evri.com/
http://armor.kiev.ua/
http://www.quarry.nildram.co.uk/
http://world.guns.ru/
http://temneuzemi.webzdarma.cz
http://www.thefirearmblog.com
Naposledy upravil(a) kopapaka dne 2/8/2010, 17:21, celkem upraveno 3 x.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Radši jsem i ty zbývající obrázky převeksloval do náhledové velikosti, některým by mohl náboj Arisaka probourat bočnici monitoru :D

Mám jednu rýpavou otázku ohledně jména, nemělo by se jeho jméno v češtině psát Fedorov?

Marná sláva, na východě se objevilo něco, co na západě ještě dlouho nebylo. Ale to, co si napsal o StG zavání podporou komunismu, bolševismu a ještě pár *ismů co neznáme :D Taky by si mohl být označen za špióna...

Docela by mne zajímala cena Avtomatu, třeba rozdíl oproti Mosinu. Ona asi ani opakovačka není zrovna levnou hračkou.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Když sem se ptal, tak se mi dostalo této odpovědi
robobrouk píše:Владимир Григорьевич Фёдоров = Vladimir Grigorjevič Fjodorov

ё = foneticky jo
e = foneticky je (ě) (často se píše jako e např Jakovlev zcela běžně)
э = foneticky e

http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=79797#79797
Ale nevím...

Těch pokusů bylo víc, dokonce i CSRG Mle15 ("Chauchat") byl původně řešený ( předchůdci ) na moderní náboj o ( trošku ) sníženém výkonu...
A takový Madsen...

Obrázek

Pokud se nepletu, tak tahle verze byla na některý 6,5 mm náboj...

Podle mě musel vyjít hrozně drahý, ale jen kvůli malé sériovosti...
Jinak by to asi nebylo až tak strašné.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

Co se týče těch obav vyšších armádních činitelů z přespřílišné spotřeby munice: Nešlo zdaleka jen o přepravní kapacity mimo dosah železnice, i když hrály významnou úlohu. V podstatě jde o to, že pohotovostní zásoba munice činí u pěšáka vyzbrojeného klasickou opakovačkou na plněvýkonný náboj maximálně 200 kusů střeliva - při 15 mířených ranách za minutu (prvoválečný standart britské pěchoty) to stačí na nějakých 13,5 minuty palby !!! No dobře, ruský voják střílel pomaleji, řekněme 20 minut. To není moc. Dokonce i dnes, ve věku automatických zbraní a plné motorizace armád, je jedním ze stěžejních úkolů velitele přimět mužstvo ke kontrolované palbě a hospodaření se střelivem. Řečeno slovy npor. Brázdy: "Který voják a kdy má dost nábojů? S žádným z vás nepojede do boje muniční vůz!"
Další významný faktor je kapacita výroby. Na přelomu 19. a 20. století neexistovaly CNC rotační linky na výrobu nábojů, s kapacitou řádově v milionech kusů denně. Střely a nábojnice se vyráběly shodnou technologií jako dnes, ale převážně na jednooperačních lisech, poháněných transmisemi od parních strojů, s velkou náročností na mezioperační přepravu a významným podílem ruční práce. Zmetkovitost byla řádově desetkrát vyšší než v současnosti, stejně jako podíl kovového odpadu. Jedna velká pozemní ofenzíva 1. světové války tak mohla během 24 hodin spotřebovat týdenní produkci muniček.
No a pokud k tomu připočteme fakt, že s výjimkou nejvyspělejších států Evropy na tom nebyla významná část odvedenců nejlépe se vzděláním, problém se ještě rozšíří. Dokonce i v R-U armádě, hlavně v její maďarské části, byla velká část vojáků negramotných. Natož v Rusku nebo třeba takovém Turecku. A jinak vyspělá a v průměru dost kvalifikovaná armáda císařského Německa obvykle vybírala k obsluhám rychlopalných zbraní - kulometů - délesloužící poddůstojníky, doplňované odvedenci se středoškolským, nejlépe technickým vzděláním.
Takže se nedivme, že řadě jinak osvícených důstojníků se ježily vlasy při představě, že by řadoví vojáci dostali plošně do rukou automatickou zbraň...
Jinak chvála a poděkování za výborný článek.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

Zdravím

v článku o Fjodorově automatu na http://world.guns.ru/ autor uvádí, cituji: "...its ballistic properties are very close to modern idea of "ideal" assault rifle and its ammunition."

Podobným způsobem (snaha o maximální přiblížení k ideálu ve výkonech munice) některé zdroje popisují vývoj "rádoby-NATO" munice 6.8 RemSPC

Tím mi na jazyku vyvstává menší rýpnutí: Znamená to že před 106ti lety zvládli rusové (ikdyž s japonskou municí) to co NATO má problémy vyřešit dodnes?
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Sancho: Asi si to moc dobře nečetl, ale to nevadí.
On totiž Automat Fjodorov má víceméně stejný osud, jako všechny další ( i předešlé ! )pokusy vyřešit ideální náboj i zbraň pro pěchotu.
I tebou zmiňovaný 6.8 RemSPC možná bude mít stejný osud jako náboj 6,5 x 50 mm Jap.
Zavedení u pár jednotek, občasné použití a nakonec návrat k předešlému, protože " ještě dostačuje ".

Ale osobně mám radši náboj 6.5 mm Grendel...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

kopapaka píše:Sancho: Asi si to moc dobře nečetl, ale to nevadí.
On totiž Automat Fjodorov má víceméně stejný osud, jako všechny další ( i předešlé ! )pokusy vyřešit ideální náboj i zbraň pro pěchotu.
I tebou zmiňovaný 6.8 RemSPC možná bude mít stejný osud jako náboj 6,5 x 50 mm Jap.
Zavedení u pár jednotek, občasné použití a nakonec návrat k předešlému, protože " ještě dostačuje ".

Ale osobně mám radši náboj 6.5 mm Grendel...
Což o to, že se Fjodorov a další nerozšířily (v lepším případě se osadily bipodem a těžší hlavní a nasadily jako LK) jsem se dočetl, ale samotný fakt že Remington do vývoje náboje s vlastnostmi v podstatě dost podobnými existujícímu (ikdyž několik desítek let ze služby a co jsem se dočetl tak až na kusovou výrobu pro sběratele v US i z výroby vyřazenému) vložil čertvíkolik milionů dolarů (aby se na něj po pár letech stejně zapomělo jako na Arisaku, českou 7.62x45 a další a další) mi přijde asi jako když výrobci saponátů na okna 5 let tvrdí jak je skvělý nový XY s lihem, dalších 5 let jak je YZ bez lihu ještě lepší aby se po další "pětiletce" vrátili k lihu a tak zas dokola, prostě nahlavu...

(P.S.: Ano, přirovnávat munici středního bal. výkonu k flašce ironu je blbost, ale nic lepšího mi hlavou neprojelo)
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

V dnešní době kde jen o peníze, zavedení nového náboje se při dnešním "laciném" způsobu nákupu zbraní a střeliva ku***** prodraží...

http://www.zelenysport.cz/scripts/podro ... p?IDZ=1210 - kdopak vyrábí 7,62x45?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Sancho píše:Tím mi na jazyku vyvstává menší rýpnutí ...
Sancho píše: ... aby se na něj po pár letech stejně zapomělo...
... přirovnávat munici středního bal. výkonu k flašce ironu je blbost ...
Buď v pohodě, dějí se i horší věci ...

Už tu někde někdo z mých vážených nadkolegů probíral čtivost gramaticky učesaných příspěvků ... Odpusťte starci, ale vždycky to se mnou škubne.
Obrázek
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

Je ta 7.62x45 opravdu novovýroba nebo skladovka? Vzhledem k tomu že pro něj byla v podstatě jediná zbraň (tuším že 530ka se do větší výroby nedostala) která navíc byla po 5ti letech přerážovaná na M43 a pak celkem rychle nahrazená osmapadesátkou tak nevidím důvod ho dál vyrábět (sice věřím že je lepší než M43, ale vyrábět vojenskou munici (soudě podle zařazení na tom webu) která nemá šanci se uplatnit jako vojenská munice... Leda někam do egypta, na Kubu či kam se tenkrát nadbytečné 52ky vyexpedovaly.
No, už jsem krapet OT, už toho radši nechám
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Sancho: Pokud vím tak zrovna pro Kubu se ty náboje ( 7,62 x 45 mm ) vyráběly poměrně dlouho. Ale odkud jsou tyhle...
V tom linku od sa58 jsou i jiné zajímavosti...
5,6x39mm z kterého vychází náboj 6.5 mm Grendel.
Ale nejvíc mě zaujal SPG9 WARRIOR 73mm za 180 000.0 Kč (vč. DPH) :D .
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Prudký Miloši kopírování z wiki tady není tolerováno. Máš první výstrahu!
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Rudá armáda, pěchotní výzbroj“