Boeing F/A-18E/F Super Hornet
Napsal: 15/7/2010, 19:27
Pozn.: aktuální release PDF/e-book verze je 1.3.03 - volně ke stažení na http://cover72.net/superhornet

Boeing F/A-18E/F Super Hornet
Též známý jako "Super Bug" (super-brouk) a na palubě letadlových lodí amerického námořnictva identifikovaný jako "Rhino" (nosorožec; obě alternativní jména jsou použita i dále v textu) je víceúčelový stíhací bombardér střední hmotnostní kategorie, který v americkém námořnictvu nahradil širokou škálu letadel - od A-6 a KA-6D přes "legacy" Hornety ("legacy" = doslova odkaz, přeneseně též "minulá generace" - jde tedy o letouny F/A-18 verzí A až D) až po slavné F-14. Svými schopnostmi a taktikou nasazení připomíná jiný slavný stíhací bombardér - F-4 Phantom - jemuž také původně náležela ona výše zmíněná přezdívka "Rhino".
Tato monografie si bere za cíl rozebrat Super Hornet především po stránce konstrukce a systémů; historii typu jsem vzal stručně a bojovému nasazení se věnuji jen velice okrajově a pouze pro dokreslení konstrukčních záležitostí. Celé dílo má ovšem 50 stran formátu A4 čistého textu takže došlo k ohavné fragmentaci; číst článek přes portál nedoporučuji, správně uspořádané je to v threadu díla - http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=80400
Pro zájemce nabídnu ke stažení i verzi "elektronické knihy" ve formátu PDF, kterou si můžete vytisknout - ta je (bude) k dispozici na adrese http://www.cover72.net/dl/SH_Monografie.pdf
0.0: stručná historie a zajímavosti o "legacy" Hornetech
0.1: vznik
Super Hornet je přímým pokračovatelem původní typové řady McDonnel Douglas F/A-18 Hornet. Počátky toho se váží k roku 1973, kdy bylo americké námořnictvo (USN) vybídnuto kongresem k nalezení levnější náhrady za F-14. Cena obou předložených alternativ - "oškubané" verze F-14X a navalizované F-15N - nebyla o mnoho nižší, než cena původní F-14, takže tehdejší ministr obrany USA Schlesinger nařídil námořnictvu, aby vyhodnotilo tehdy právě probíhajícího programu LWF letectva spojených států, který měl za cíl totéž - najít levný doplněk drahých F-15.
Jednomotorová YF-16 nepřipadala v úvahu a proto si USN vybojovalo zcela nový stroj založený na YF-17 (který ovšem zcela nesplňoval požadavky na něj kladené).
Tak vznikl Hornet, jak byl letoun v březnu 1977 pojmenován náčelníkem námořnictva G. Claytorem. Nový letoun, který s protoypem YF-17 nesdílel ani jednu konstrukční část, vyvinul a vyráběl McDonnel Douglas - a nový stroj, ač nakonec paradoxně dražší, než F-14, plně splnil cíl projektu - nahradit A-4, A-7 a na malých letadlových lodích i F-4.
Letové osádky si Hornet velmi rychle oblíbily díky mj. intuitivnímu a přehlednému kokpitu se třemi víceúčelovými obrazovkami (MFD). Nejvíce si ale cenily výborného výhledu z kokpitu a vynikající manévrovatelnosti v pásmu nízkých rychlostí - Hornet byl totiž mezi prvními letadly na světě, využívajícími vírové přechody LEX (Lead Edge eXtension, prodloužení náběžné hrany křídla), což mu společně s umělou nestabilitou v náklonu (podélně, resp. v ose "pitch" byl Hornet aerodynamicky stabilní), nakloněnými SOP a unikátními flaperony na VOP (!) a digitalizovaným systémem řízení letu umožnilo bezpečně manévrovat v (na západě) do té doby nevídaných úhlech náběhu (AoA) - originální Hornet byl úspěšně testován při úhlech náběhu od 30 do 50°, přičemž byl certifikován pro stabilní (tj. trvale udržitelné) AoA 35°. Pro srovnání - F-16 block 40 měla pevně zabudovaný limit (stabilního) AoA 26° a F-15C okolo 30°, mnohem pozdější Su-27 pak drželo stabilní AoA 38°.
V provozu se pak ukázalo, že bude Hornet v režimu high-AoA využíván ještě víc, než bylo plánováno což vedlo k zavedení aerodynamických plůtků umístěných na horní straně LEXů, které směrovaly proudění vzduchu pryč od VOP a eliminovaly víry - tím jednak zlepšovaly ovladatelnost při "extrémních" úhlch náběhu a druhak - a to hlavně - snižovaly namáhání SOP, na kterých se začaly objevovat praskliny.
Hornet mohl na svých devíti závěsnících (podtrupový pro PPN/B61, dva pro Aim-7 pod motory, čtyři pod křídly a dva na wingtipech) nést širokou škálu zbraní, od protivzdušných Aim-9 a (narozdíl od F-16 [pro rýpaly, vyjma verze ATF]) i Aim-7, přes Mavericky, Durandaly, Paveway a kontejnery s napalmem až po neřízenou taktickou nukleární pumu B61.
Stroj oblíbený jak u letových osádek, tak u mechaniků (narozdíl od předchozích strojů byl Hornet navržen s ohledem na údržbu, takže ve srovnání s ostatními letouny tehdejšího USN vyžadoval poloviční čas k údržbě a měl třikrát delší střední dobu mezi poruchami) měl jen dvě zásadní vady: malý bring-back-payload (váha zbraní a paliva, se kterými se mohl Hornet vrátit na palubu), a relativně krátký bojový dolet 540km (hi-lo-lo-hi profil letu).První potíž vyřešila verze C/D se zesíleným podvozkem (která přinesla i SAR radar APG-73 s možností mapování terénu, rušičku a novou katapultovací sedačku NACES) a ta další si na vyřešení počkala skoro deset let.
0.2: bojové nasazení
V roce 1986 se USA dostaly do konfliktu s Lybijským vůdcem M. Kaddáfím, který podporoval teroristické aktivity v Evropě a hlavně prohlásil celý záliv Sidra za lybijské teritoriální vody, přičemž deklaroval "čáru smrti" spojující břehy zálivu, za které nesměla vplout žádná loď. Prezident Reagan nařídil šesté flotile, aby vplula do tohoto zálivu a tím demonstrovala názor USA, že jde o mezinárodní vody. Při této příležitosti Hornety létaly CAP mise z letadlové lodi "Coral Sea" a bok po boku doprovázely lybijské MiGy 23,25, Su-22 a Mirage na jejich hlídkách. První ostrá akce ale přišla až s operací "Prairie Fire" 24. Března 1986, kdy Hornety bombardovaly pobřežní instalace, "obtěžující flotilu". Při té příležitosti Hornety zaútočily na základnu kompletu S-200 v Sitře, což byl bojový debut jak pro Hornety, tak pro tehdy poprvé použitou střelu AGM-88 HARM. Útok proběhl v nízké letové výšce (kopírování terénu, nad mořem pak doslova "v úrovni vrcholků vln - wavetop" - tzn. asi 30m AGL) a všechny Hornety se vrátily na palubu Coral Sea bez poškození. V rámci "lybijského turnusu" se pak Hornety dostaly do akce ještě jednou, při operaci Eldorado Canyon (při které měly být původně nasazeny F-117), během které letěly SEAD mise proti lybijským bateriím S-75. Žádná ze střel na ně vypálených Hornety nezasáhla.
Během první plavby nasazení byla provozuschopnost Hornetů udržována na úrovni 89% - to je více, než kdy dosáhly jednotky s A-6.
Dalším nasazením byl až Irák v roce 1991 - tehdy došlo ke ztrátě jednoho Hornetu, který se oficiálně stal obětí palby ze země, avšak jiné zdroje uvádějí jako útočníka MiG-25; dvou Hornetů mimo boj a co je nejdůležitější pro článek - tři Hornety dostaly přímé zásahy IČ naváděnými SAM, ale dokázaly se vrátit na palubu a bezpečně přistát (viz kap. 1.5)
0.3: modernizace Hornetu a vznik Super Hornetu
Jak jsem již napsal, všechny problémy Hornetu byly vyřešeny - až na jeden - onen nešťastný dolet. Tento problém se stal ještě výraznějším s tím, jak se v průběhu devadesátých let začaly vyřazovat stroje A-6 Intruder a s nimi i jejich tankovací verze KA-6D, které udržovaly Hornety ve vzduchu; společně s tím byly úplně vyřazeny stroje KA-3D (odvozené ze staričkého Douglasu Skywarrior). Kromě toho všeho zasáhla námořnictvo i rána v podobě snižování rozpočtu po konci studené války, ve kterém se už opravdu nenacházel dostatek financí k náhradě stárnoucí flotily Tomcatů za jejich verze D nebo lepší. Dále byl v roce 1991 zrušen i projekt A-12, projektovaná "stealth" náhrada za Intrudery, takže se námořnictvo muselo poohlédnout po novém a velmi univerzálním letounu, který by nahradil všechny stíhače i bombardéry flotily a přitom měl nižší provozní i pořizovací náklady.
To bylo námořnictvo - a teď rychlý pohled do dílny k Douglasům.
Douglas samozřejmě neusnul na vavřínech a Hornety v průběhu let vylepšoval. Od roku 1987 měly Hornety C a D z novovýroby vylepšený radar AN/APG-73 se syntetickou aparaturou a tedy i schopností mapování terénu, který měl oproti předcházejícímu APG-65 (ze kterého vycházel) vylepšené bloky zpracování signálu, větší paměť, lepší procesory a rychlejší AD/DA převodníky (viz kap. 5.1). Navíc byl APG-73 založen na blocích, společných s v té době také nově vyráběnými APG-70, určenými pro F-15C/D/E, čímž bylo dosaženo nižší ceny. Tento nový radar a avionika umožnila nosit i AMRAAMy, Mavericky a střely z rodiny Harpoon/Slam. Kromě toho dostaly tyto nové Hornety novou katapultovací sedačku NACES a rušičku.
Od roku 1989 pak Hornety dostaly vylepšenou schopnost nočních misí díky schopnosti podvěsit IČ navigační kontejner Hughes AN/AAR-50, Loral AN/AAS-38 Night Hawk (FLIR), kokpit kompatibilní s nočním viděním a barevné MFD namísto původních monochromatických; prostřední MFD pak dostal pohyblivou mapu, kterou si piloti okamžitě zamilovali a nechtěli do žádného stroje, který ji neměl. Od roku 1991 pak byly všechny Hornety i zpětně vybavovány motory F404-GE-402, dodávajícími o 20% větší tah.
Toto ale nemohlo stačit a i přes slušné exportní úspěchy (Austrálie, Kuvajt, Španělsko, Kanada, Finsko, Malajsie) bylo lidem z Douglasu jasné, že je potřeba zapracovat na novém stroji. Projekt A-12, zrušený Dickem Cheneym v roce 1991 byl totiž právě projekt Douglasů a na rok 1992 byl přitom naplánován konec výroby Hornetů C/D; hrozily tedy prázdné výrobní linky.
Už v roce 1987 byl však americkým MO vydán požadavek na návrh letounu, který by přemostil období do nástupu F-22 a A-12. Douglas tehdy vytvořil několik návrhů "Hornetu 2000", který představoval prakticky zvětšený a výkonnější Hornet s větší zásobou paliva, výkonnějšími motory a novým kokpitem. V roce 1987 se dokonce do Evropy vypravila delegace Pentagonu, aby přesvědčila ke spolupráci Francouze, ale ti dali přednost vlastnímu Rafale. Projekt byl pak dán do šuplíku, aby byl s nízkou prioritou znovu rozjet na počátku devadesátých let.Jak jsem už psal, v roce 1991 přišlo zrušení projektu A-12 - projekt zvětšeného Hornetu ale stále přežíval, protože byl dostatečně multifunkční.
Když byl pak ke konci téhož roku zrušen program NATF, plánovaná náhrada za F-14, námořnictvo už nemělo jinou volbu - projekt A-12 mu kongres zrušil, NATF také, F-14 ve verzi "Tomcat 21" také - a zbyl jen projekt, který od roku 1987 běžel s nízkou prioritou a v různých podobách (vč. tzv. "konfigurace IV" s canardy). Ten tedy najednou uspěl, získal definitivní podobu zvětšeného Hornetu klasické konfigurace a v roce 1992 se USN rozhodlo nakoupit plných 1000 Super Hornetů, jak se nyní projekt jmenoval, a to za 63 mld. USD (tento počet byl ovšem snížen v roce 1993, kdy došlo ke zformulování projektu JSF). Kongres vyčlenil na vývoj rozpočet ve výši 4,88 mld. dolarů (pro srovnání, vývojový program F-22 stál 65 miliard dolarů a program F-35 stál donynějška něco přes 40 miliard dolarů) a 7. prosince 1992 byl podepsán kontrakt na vývoj a následnou stavbu tří neletových strojů pro pozemní zkoušky, pěti jednomístných letových prototypů F/A-18E a dvou dvoumístných F/A-18F Vzhledem k tomu, že námořnictvo protlačilo letoun kongresem jako "upgrade" Hornetů a nikoli nový stroj se totiž výrobce vyhnul nutnosti postavit prototypy - letové testy měly proběhnout až na letounech z úvodní nízkosériové produkce. Pohon všech verzí měly zajišťovat staro- nové F-414, vyráběné konsorciem General Electric, které dostalo kontrakt na vývoj a finance ve výši 754 mil. USD.
Hlavními požadavky byl dolet zvětšený na minimálně 140% původního a hodnotu minimálně 600NM a vytrvalost na CAP misi srovnatelná s F-14. Avionika a drtivá většina systémů prvních prorotypů a vůbec SuperHornetů "block 0" byla pro zlenění nákladů totožná se staro-novými Hornety C/D, takže se vývojové práce soustředily na aerodynamiku a konstrukci a už v červnu 1993 proběhly s St. Luis zkoušky "Critical Design Review", jejichž účelem bylo zjistit, jestli se vývoj vydal dobrým směrem a zda vůbec splňuje požadavky, kladené na nový stroj.
Požadavky na vytrvalost byly splněny beze zbytku, protože SuperHornet v konfiguraci "fleet defense" (obrana flotily) může ve vzdálenosti 400NM (730km) patrolovat po dobu 71 minut, což je v porování s Tomcatem o 15 minut více. V září 1994 byla v St. Luis otevřena montážní linka Super Hornetů a v květnu 1995 začala konečná montáž prvního "prototypu". Ten se vznesl v listopadu téhož roku s testovacím pilotem Douglasu Fredem Madenwaldem a až na drobný problém s indikátorem systému živ. funkcí proběhl první let bez problémů. Pozemní prototyp ST-50, určený prostatické zkoušky, se zapojil do testování v srpnu 1995, přičemž po ukončení zkoušek byl použit pro testování záchytné sítě a následně pro ověření přežitelnosti v boji, kdy byl letoun ostřelován mj. i 20mm HEI municí. Prototyp DT-50, určený pro dynamické zkoušky, zahájil svou kariéru v únoru 1996 a konečně prototyp FT-50, určený pro únavové zkoušky 30. července '97. Zatím probíhaly letové zkoušky letových "prototypů" a to od února '96, kdy byl na zákaldnu USN Patuxent River přelétnut letoun E1 (tak se značily letové "prototypy"). Letouny E1~E4 a F1 byly určeny pro letové/aerodynamické zkoušky a prototypy F2 a E5 už měly plné avionické vybavení. 12. dubna 1996 pak prototyp E1 poprvé dosáhl nadzukové rychlosti (M1.1).
Od 6. srpna '96 také probíhal program palubních zkoušek - zatím ze základny Patuxent River, na jejím parním katapultu a "maketě" přistávací paluby se záchytnými lany. Na letadlovou loď (CVN-74) se SuperHornet poprvé podíval v lednu 1997. V průběhu zkoušek se objevilo několik závažných problémů s aerodynamkou křídla; všechny se je povedlo vyřešit a program dovést ke zdárnému konci, nicméně letounu tím zůstal jistý handicap (viz kap. 1.3 a 8).
1.0 Konstrukce a "stealth" prvky
1.1: konstrukce a drak
SuperHornet je dvoumotorový celokovový středoplošník klasické konstrukce, postavený z velké části z lehkých materiálů - tam, kde to bylo možné, byly použity hliníkové slitiny (nakonec zastoupené 31% hmotnosti), epoxy-uhlíkové kompozity na površích jako plášť (19%) a na zvláště namáhaných místech konstrukce a v rámu byly použity slitiny titanu, tvořící nakonec 21% hmotnosti draku - ty byly použity i pro ukotvení zvětšeného křídla (v legacy hornetech byl tento prvek postaven z hliníkových slitin). Přední část stroje je kombinací titanového "rámu" s hliníkovými segmenty obráběnými z jednoho kusu, povrch je tvořen z epoxidů s uhlíkovými vlákny (možná je to blbý překlad - orig. "carbon fibre epoxy"). Při konstrukci bylo zvláště dbáno na snadnou údržbu a tím pádem i zmenšené provozní náklady; oproti starším typům tedy opět došlo ke zvětšení plochy a množství údržbářských panelů, zmenšení počtu potřebných nástrojů, různých vylepšení pro mechaniky (např. motor se dá vysunout takřka "ve stínu" letounu, tj. není potřeba tolik manipulačního prostoru) a také bylo výrazně zmenšeno množství součástí, jak ilustruje obrázek:

Kvůli snížení provozních nákladů byl také drak postaven na "konstrukční násobky přetížení" +7,5/-3,9 - stejně, jako u "legacy" Hornetů. Ovšem pozor - to neznamená, že by (Super) Hornety nemohly manévrovat s takovými násobky, jako stíhače pro vybojování vzdušné nadvlády: "konstrukční" násobky přetížení jsou normálně vynucovány řídícím počítačem systému FBW (viz kap. 4.7) a jsou kontinuálně propočítávány počítačem na základě váhy letounu, těžiště atd. V případě potřeby ale může pilot "omezovač" stisknutím "pádlového" přepínače na řídící páse dočasně deaktivovat, čímž se limit pro přetížení zvedne o 33% - tedy až na +10/-4,6G; piloti SuperHornetů jsou instruováni tak, že mohou bez problémů jít až na 10G aniž by se báli o poškození draku letounu za letu a ať to v nouzi (manévrování v souboji či při uhýbání PLŘS) využijí. Jelikož byl ale limit 7,5G uvalen kvůli delšímu resursu draku a delšímu intervalu mezi servisními prohlídkami, je každá aktivace "G-limiter-override", jak se onen deaktivátor omezovače nazývá, zaznamenána a drak letounu musí po přistání projít důkladnou kontrolou; pilot sám se tedy v případě použití v době míru musí zodpovídat důstojníku údržby a svému veliteli a zdůvodnit jim zkrácení resursu draku a zvýšené náklady na údržbu. Dalším negativním aspektem je, že ač drak samotný 10G bez problémů zvládne, závěsníky jsou většinou certifikovány právě do 7,5G a u nich a zvláště podvěsů jako průzkumný SHARP či IČ ATFLIR může dojít k fyzickému "ohnutí" podvěšeného zařízení a tím i poškození.
Vstupy vzduchu do motorů jsou jednou z nejznatelnějších vizuálních změn - z "C" tvaru se změnily na klínový průřez, díky čemuž mohou dodávat motorům o 18% vzduchu více a mají lepší aerodynamické vlastnosti při vysokých rychlostech a zřejmě i při vysokých úhlech náběhu. Další výraznou vizuální změnou je rozšíření přechodů LEX (viz kap. 1.3) a "zub" na křídle za místem sklápění, který na "legacy" Hornetech nebyl. Oproti "legacy" variantě se trup prodloužil o 1,28m a rozšířil o 860mm.
1.2: stealth/LOD
Drak letounu byl přepracován podle zásad stealth, respektive LOD ("Low Observable Design", hůře zpozorovatelná konstrukce), takže drtivá většina hran je sklopena pod stejnými úhly (konstrukce typu "platform-alignment" zlepšující vlastnosti "stealth" bez negativního vlivu na letové vlastnosti), byla odstraněna většina ne-hranatých částí a taktéž zmizel hřbetní brzdící štít a lá F-15 či Su-27, jehož funkci převzala (na fotkách dobře viditelná) výchylka SOP "ven", doplněná výchylkami ostatních ploch - toto řešení, použité také na F-22A, podle pilotů funguje dokonce lépe než klasický brzdný štít z předchozích verzí; dalším žádaným efektem byla úspora mrtvé váhy, daná právě vyhozením masivního brzdeného štítu a jeho jednoúčelové hydrauliky.
Vstupy vzduchu do motorů pak obsahují speciálně konstruovaný úsek, který blokuje odrazy radaru od lopatek turbín motorů. Ten je tvořen dvěma stupni - prvním je samotný okraj vstupu vzduchu, který se jakoby zužuje směrem dovnitř pomocí čtyř panelů, jejichž funkce spočívám v odražení paprsku radaru do boků, resp. "uvěznění" paprsků proniklých do vstupu motoru v odrazové pasti, druhým je fakt, že je šachta vedená tak, aby byla zepředu vidět jen minimální část dmychadla. K tomu jsou ještě před vlastním dmychadlem umístěny blokovací prvky, které nezasvěcenému pozorovateli vizuálně evokuje lopatky dmychadla. Toto komplikované řečení bylo zvoleno proto, že odrazy od lopatek dmychadla se v největší míře podílely na čelním RCS starého (legacy) Hornetu - odstranění těchto odrazů tedy bylo klíčovým prvkem pro zmenšení čelního RCS. Onen blokovací prvek připomínající lopatky dmychadla má ale tu nevýhodu, že snižuje průtok vzduchu a tím i potenciál pro rozvoj motorů; v případě instalace výkonnějších motorů by bylo nutné tento úsek překonstruovat, pravděpodobně za cenu zkomplikování motorového úseku či zhoršení LO charakteristiky.
Dalším prvkem snižujícím RCS je zakrytí všech přechodů a prohlubní, umožňujících rezonanci dopadajícího záření - dutiny byly zakryty a překryty ventilace, APU a další průduchy, které byly na "legacy" Hornetech zakryté mřížemi byly nově zakryty speciálními panely děrovanými tak, aby se záření na centimetrových vlnových délkách (X-band) jevily jako neprostupné. Všechny antény, u kterých to bylo možné, byly integrovány do povrchu letounu (do náběžných hran SOP a křídel); venku zůstaly hlavně antény systémů elektronického boje a IFF a i ty byly - kde to jen šlo - zakrytovány kosočtvercovými kryty; trupové závěsníky pak byly (polo)zapuštěny.
Na tomto místě je třeba také podotknout, že významný vliv na čelní RCS má i samotný radar a radom - vzhledem k tomu, že radom musí být pro frekvence emitované svým nosičem "průsvitný" je samozřejmě průsvitný i pro radary nepřátelských stíhaček; klasický radar s parabolou a natáčením pak má údajně několikanásobně vyšší RCS, než statická anténa radarů typu AESA, nakloněná navíc o desítky stupňů směrem nahoru a tedy odrážející přinejmenším část dopadajícího záření mimo; krom toho některé zdroje uvádějí, že i radar Super Hornetu je "ošetřený RAM"; prakticky se pak bude jednat spíše o natření bloků avioniky a dalších "radarem viditelných" krabic uvnitř radomu a tlakové přepážky před kokpitem. Radom samotný je pak ošetřen frekvenčními filtry, takže propouští jen záření v rozsahu využívaném právě palubním radarem.
Stejný problém, jako s radomem byl i s kokpitem - podle některých zdrojů se kulatá pilotní přilba a komplikované konstrukce v pilotní kabině (HUD, katapultovací sedačka..) podílely až na řádově desítkách procent celkového RCS stíhačky; už v 80. letech byly tedy překryty kabin letounů Panavia Tornado a F-16 potaženy tenoučkou vrstvičkou kovu (u F-16 tuším zlata), která nepropouštěla EM záření dovnitř; stejnou úpravu má i Super Hornet. Povrch letounu, hlavně náběžné hrany, je pak podle oficiálních zdrojů "ošetřen LOM", tedy jakousi nižší a snáze udržovatelnou (pokud vůbec udržovanou, může jí jen o aplikaci kompozitů) úrovní RAM; volba takových materiálů či nátěrů byla dána jednak tím, že se do návrhu Super Hornetu silně promítaly požadavky na nízké provozní i pořizovací náklady a druhak - to je ale moje soukromá domněnka - proto, že u de facto expedičního a frontového stíhacího bombardéru je řádově vyšší pravděpodobnost sestřelu a tedy i pádu použitých materiálů do rukou nepřítele, než u high-tech, hi-end stíhačů pro vybojování vzdušné nadvlády jako F-22, které by navíc byly nasazeny v malých počtech. (Viz sestřel F-117 v Jugoslávii a následný promptní odvoz některých částí povrchu do Ruské Federace). I tak byl ale zatím Super Hornet ve verzi shodné či blízké verzi pro USN povolen k vývozu pouze do Austrálie. David Donald nicméně ve své knize "Warplanes of the Fleet" uvádí, že bylo na Super Hornetu použito asi 70kg materiálů RAM.
Zajímavost na konec - konsorcium EADS podle časopisu Aviation Week odhaduje, že díky aplikaci LO opatření se RCS Super Hornetu oproti "legacy" variantě zmenšilo o 20dB; námořnictvo samotné pak prohlašuje, že RCS naloženého (tj. se výzbrojí na vnějších závěsnících) Super Hornetu je 3-5x nižnší, než RCS naloženého "legacy" Hornetu; toto tvrzení je nicméně třeba brát s rezervou, protože existují snadné způsoby, jak toto srovnání zmanipulovat - např. podvěsit "Rhinu" stealthy střely AGM-154 a "legacy" stroji laserem naváděné Paveway III, jež RCS opravdu nezlepšují.
1.3: křídla, řídící plochy, aerodynamika
Jak už jsem psal výše, nedílnou součástí aerodynamické koncepce rodiny Hornetů jsou tzv. "LEXy" (viz obr.), prodloužení náběžné hrany křídla. Hornet byl průkopníkem této koncepce - miniaturní LEXy měl Harrier a svým způsobem i MiG-29 a Su-27, ale viditelné a účelově postavené LEXy mají kromě Hornetů jen Su-47, PAK-FA a maketa etounu 6.generace od Boeingu, přičemž Hornet všechny dalece předchází a ony ruské stroje tedy jen potvrzují vhodnost této aerodynamické koncepce. Právě LEXy totiž výrazně zvyšují vzlak a manévrovatelnost v pásmu nízkých rychlostí (100-300 uzlů) a vysokých úhlů náběhu - již "legacy" Hornet díky nim v tomto pásmu dosahoval velice pěkných výsledků a SuperHornet jde ještě dále. LEXy se na něm totiž zvětšily o 34%. Jejich začátek byl ale oproti těm na "legacy" variantě přesunut o něco proti směru letu (z místa u začátku aerodynamického štítku překrytu kokpitu až k jeho konci, resp. začátku sklápěné části překrytu), aby se zlepšil výhled do předních bočních kvadrantů; přesunuté LEXy, resp. jejich "začátek" je tak nejsnazším rozpoznávacím prvkem Super Hornetu, nejsou-li vidět nové vstupy motorů (viz obr.)
I díky výše zmíněnému zvětšení se zvětšily hodnoty pro úhel náběhu: trvale udržitelný AoA má SuperHornet "papírově" stanovený na 45°, dočasný/okamžitý pak nijak omezen není, což předváděcí piloti Boeingu často a rádi demonstrují na předváděčkách potencionálchím kupcům - letové ukázky pro Malajsii nebo některé domácí předváděčky jsou pastvou pro oči. Další zajímavou aerodynamickou vlastností LEXů na Super Hornetu je, že při vysokých úhlech náběhu nejen zajišťují dostatek vztlaku a vzduchu pro motory, ale jimi vytvářené proudění o vysoké energii jde přímo na SOP, kterým se tím zlepšuje ovladatelnost (to tvrdí konstruktéři) a ty, díky tomu že jsou nakloněné, část onoho proudění "přeposílají" i VOP, čímž si rodina Hornetů zajišťuje právě onu excelentní manévrovatelnost v pásmu nízkých rychlostí a vysokých AoA; Super Hornet se svými zvětšenými LEXy i řídícími plochami je pak na tom ještě lépe, než "legacy" vyrianta. Na "legacy" Hornetech byly v LEXech obdélníkové otvory, které přepouštěly vzduch stlačený v oblasti pod LEXem nad něj a tím vytvářely turbulentní proudění, které výrazně zlepšovalo manévrovací schopnosti Hornetu v režimu vysokých AoA. Na druhou stranu tyto otvory, resp. neustálé přepouštění výrazně zvyšuje odpor a tím zpomaluje akceleraci; proto na Super Hornetech onen otvor v LEXech zmizel a byl nahrazen prepouštěcím ventilem (viz obr.) Ventil ale už není ventilem - v průběhu testování byl shledán nepotřebným, takže se na produkčních letounech sice fyzicky vyskytuje, ale v software řízení je naprosto zablokován a měl by být neustále v poloze "otevřeno", zajišťujíc tak totéž, co původní otvory - jen složitěji.
Na LEXech se také nacházejí zvláštní "LEX-spoilery", které mají vícero funkcí: spolu s koordinovanou výchylkou ostatních řídících ploch fungují jako aerodynamické brzdy, ale kromě toho také regulují ono proudění na SOP - u "legacy" Hornetů docházelo po čase ke vzniku prasklin na SOP, způsobovaných velkými energiemi turbulencí vytvářených LEXy při letu s vysokými úhly náběhu; to bylo vyřešeno jednak zesílením SOP a druhak přidáním aerodynamických plůtků, které ono proudění regulovaly. Plůtky by ale narušovaly "LOD" profil, pročež jejich funkci převzaly právě LEX-spoilery, řízené počítačem. Nu a poslední funkcí LEX-spoilerů je odvětrávání přechodové vrstvy z oblasti vstupu vzduchu do motorů při letech nadzvukovou rychlostí; všimněte si ale, že na fotkách vstupů nevidíte žádný otvor. To proto, že pod LEX-spoilery je vzduch přepouštěn skrze oblast v SOP perforovanou tak, že je neprůhledná pro radary - to je ještě další malé "stealth" opatření, jakých jsou na Super Hornetu tisíce. Toto přepouštění se aktivuje automaticky při rychlostech vyšších, než M1,5. LEX-spoilery mají tři polohy - zavřeno (0°), 13° (odpouštění přechodové vrstvy) a 60° (aerodynamické brzdy nebo let v režimu vysokých AoA).
Křídlo Super Hornetu je vícenosníkové, s frézovanými žebry a nosníky. Má uhlíkový potah a tvarem z větší části odpovídá křídlu klasického hornetu, ovšem zvětšenému co se plochy týče o 25% (z 37,16 m^2 u "legacy" Hornetu na 46,45m^2) a s šípovitostí o vyšší o 3°, tedy (odhadem) někde celkem asi 29,4° (odhadem podle schémat ale 32-33°). Na každé straně pak křídlo povyrostlo o 60 cm, čímž se zvýšila i štíhlost křídla (tedy poměr mezi druhou mocninou rozpětí křídla a jeho plochou, neplést se štíhlostí/tloušťkou profilu křídla!) a to z hodnoty 3,5 u "legacy" Hornetů na 4,0 u "Rhina" (pro srovnání, F-15 má štíhlost 3,01 a F-16 3,59). Zvýšení štíhlosti mělo za následek zmenšení aerodynamického odporu - ten se zmenšuje přímo úměrně rostoucí štíhlosti křídla; kromě toho bylo z principu nutné křídlo zvětšit nejen kvůli většímu a těžšímu draku ale také kvůli potřebě "někam" nacpat palivo navíc, protože právě "krátké nohy" byla zdrojem největších potíží původního Hornetu. Dále byla zvětšena i tloušťka křídla, čímž se zvýšila jeho tuhost a také prostor využitelný pro palivovou nádrž v oblasti křídla. Co se přechodu trup-křídlo týče, trupové přepážky nesoucí křídlo jsou vyrobeny ze slitin titanu (narozdíl od "legacy" Hornetů) a z oblasti přechodu zmizely podlouhlé otvory sloužící k vypouštění přebytečné mezní vrstvy od vstupů k motoru do oblasti s nízkám tlakem na svrchní straně přechodu; tyto otvory byly největší u předsériových YF-17, na F/A-18 verzí A-D se zmenšily asi na 8cm a na Super Hornetech úplně chybí. Dále je v zadní části přechodu trup-křídlo je vidět jakási "vystouplina" či opravdu velmi prodloužená náběžná hrana SOP (viz obr.) - ta plní funkci původního aerodynamického půltku, který byl na "legacy" Hornetech v této oblasti, tj. usměrňujě proudění na SOP.

Co se mechanizace křídla týče - na odtokové hraně se směrem od trupu ke konci křídel vyskytují flaperony a ailerony. Super Hornet k řízení využívá koordinovaných výchylek všech ploch, takže i klapky/flaperony slouží k zatáčení podél podélné osy (pokud počítač řízení letu chce, což bývá obyčejně při nízkých rychlostech) a ailerony se vysunují s klapkami; to je jednak dobré pro redundanci a druhak to výrazně zlepšuje manévrovatelnost, zvláště v pásmu nižších rychlostí, pro které je "Rhino" optimalizován. Na náběžné hraně jsou pak standardní spoilery, vyráběné australským De Havillandem. Pokud má dojít k výchylce klapek či flaperonů směrem dolů, povysunou se nejdříve trošku proti směru letu a až pak klesnou; vzniká tedy mezera mezi křídlem a řídícími plochami (tj. klapky i flaperony jsou Fowlerova typu). Maximální výchylka klapek je 34° dolů, maximální výchylky aileronů jsou +25/-42°.
Křídlo jako celek je samozřejmě dělené kvůli schopnosti skládání, nutné to podmínce pro provoz na letadlové lodi. Nahoru skládaná část měří 2,2 metru, na konci má OZ schopné nosit rakety rakety typu AIM-9 a její vnitřní žebronosníková konstrukce je obráběna z jednoho kusu materiálu;
právě na skládané půli křídel se pak nachází flaperony. Narozdíl od "legacy" Hornetů nemá SuperHornet jednolitou náběžnou hranu - namísto toho je na přechodu křídlo-skládaná část zub (zmíněný již výše), kde je skládaná část vysunuta o něco kupředu oproti pevné. Tento zub byl součástí prototypu YF-17, ale byl u sériových Hornetů byl odstraněn kvůli nedostatečné tuhosti křídla (viz dále); u Super Hornetu byl tedy implementován a slouží k tomu, že vyvoláváním vírů zlepšuje účinnost aileronů. Skládání křídla také Super Hornetu způsobilo největší potíže při vývoji: mechanizace skládání křídla a z ní vyplývající aerodynamické prvky byly hlavním viníkem vzniku vírů, které způsobovaly náhlé klopení křídla v řádu desítek stupňů. Tento fenomén, zvaný "wing drop", sice podle komise nijak neohrožoval bezpečnost letu, protože se projevoval pouze při rychlostech od M0,7 do M0,95 a při úhlech náběhu od 7 do 12°, ale na druhou stranu se projevoval v rozsahu rychlostí kritickém pro manévrový vzdušný boj. Fenomén byl hojně medializován a někteří kongresmeni se ho pokusili využít k okamžitému zrušení celého projektu; to sice neprošlo, ale MO William Cohen prohlásil, že pokud nebude "wing drop" vyřešen, celý program skončí (resp. přestane být financován). Námořnictvo empirickými testy zjistilo, že problém vyvolává náhlá ztráta vztlaku na sklápěné části křídla; Boeing se tedy dal dohromady s týmem NASA z pobočky v Langley, identifikovali problém a vyřešili ho integrací pasivně porozitního materiálu do aerodynamického krytu systému sklápění křídla, který byl viníkem celoho fenoménu. Problém "wing drop" byl úplně vyřešen - jediné, co zbylo jsou jemné vibrace, které se projevují pouze v rozsahu 7.8 až 8.1° AoA. V provozu bylo ale záhy zjištěno, že toto řešení není dotstačující - porózní vrstva se zanášela barvou a nečistotami a pozbývala své funkce; navíc způsobovala vibrace. Proto byly od roku 2003 nahrazeny či doplněny aerodynamickými půltky, které konečně vyřešily jak problém "wing drop", tak zároveň vibrace, snižující životnost podvěšených zbraní.
Sklápění křídla je zajištěno dvěma elektromotory: jeden odemkne zámek, zajišťující křídlo v letové poloze a druhý ho složí.
Poslední výraznou změnou na křídlech je odstranění podélného zkroucení křídla, jaké bylo na "legacy" Hornetech. To je dáno tím, že křídlo "legacy" F/A-18 bylo dost pružné a při manévrech s vysokým násobkem přetížení či odhozu těžší munice se křídlo prohýbalo; zkroucení křídla tedy sloužilo k tomu, aby měla vnější část křídla "legacy" Hornetu menší úhel náběhu, než vnitřní. Jelikož má ale Super Hornet tužší křídlo o tlustším profilu, nebylo už zkroucení potřebné a tedy nebylo aplikováno.
Plovoucí VOP jsou oproti "legacy" Hornetu zvětšeny o 36% co se plochy týče a kromě toho, že byly nově vyrobeny z kompozitních materiálů (i kvůli stealth, VOP se totiž svými pohyby značně podílejí na čelním RCS) na nich není nic zajímavého.
SOP už jsou o něco zajímavější - jednak ve své spodní části obsahují malé palivové nádrže a druhak jsou do nich integrovány antény systému ozáření radarem ALR-67(V)3 [viz kap. 7.2]; dále na nich ještě ústí systém vypouštění paliva (viz kap. 2.6 - výdech je pod navigačními světly). Oproti "legacy" Hornetům byla jejich plocha celkem zvětšena o 15%, ale plocha samotné směrovky byla zvětšena o celých 54% a zvětšila se i její maximální výchylka a to sice o 10°, takže je teď možné ji vychýlit až o ±40° proti podélné ose; to je dáno jednak potřebou manévrovat s větší masou a druhak tím, že právě SOP tvoří nedílnou součást aerodynamického brždění onou výše zmíněnou koordinovanou výchylkou ploch.
Mezi SOP jsou také na tubusech motorů umístěny dva aerodynamické plůtky či vírové generátory (viz předchozí obr.), umístěné právě uprostřed délky SOP; ty pravděpodobně slouží k optimalizaci proudění u výstupních trysek motorů.
Větší křídlo umožňuje Super Hornetu přistávat s přibližovací rychlostí o 10 uzlů (18 km/h) menší, než legacy varianta a vrátit se s větším množstvím nespotřebované munice.
1.4 podvozek a hák
Super Hornet dosedá při přistání na letadlovou loď vertikální rychlostí okolo 220 m*s^-1 přičemž po dopadu dosahuje záporné zrychlení 2,7G ve vertikální rovině (dopad) a 4G v horizontální rovině (záchyt za lano); na katapultu je pak celá stíhačka tažena za ráhno, vystupující z místa osy pneumatik předního podvozku. To znamená, že podvozek a záchytné ráhno Super Hornetu jsou extrémně namáhané a proto také velmi robusní součásti konstrukce; jedním z požadavků na Super Hornet ale bylo i další zvýšení nákladu, se kterým se stroj mohl vrátit na palubu letadlové lodi, což si spolu se zvětšením draku a tedy i váhy stroje vyžádalo další zesílené nosné konstrukce podvozku. Hlavní podvozek zasunující se do gondol motorů unese 12,3 tuny zátěže a na každé noze má jednu pneumatiku; rozvor hlavního podvozku je 3,2 metru. Odpružení je hydraulicko plynové, kombinace olej+dusík. Zajímavý je systém skládání hlavního podvozku - ve vzduchu je podvozek napřímen a mírně pokrčen (tvar nalomeného "I"), ale po dosednutí se částečně složí do tvaru nalomeného "L" a to trochu "bokem" vzhledem k podélné ose - viz obr.:

Tento systém skládání podvozku má svou vlastní, nikoli nezajímavou historii. Když námořnictvo adaptovalo návrh YF-17, podvozek byl na jejich vkus příliš vepředu: protože námořní piloti přistávají s větším úhlem náběhu, vyžaduje USN podvozek více vzadu, aby byla minimalizována možnost "škrtnutí" ocasní části o palubu. Podvozek YF-17 ale nešel posunout vzad bez významých konstrukčních změn, které nebyly akceptovatelné; konstruktéři tedy vymysleli ono zalomení do "L", čímž byly pneumatiky posunuty dozadu, ale ukotvení v trupu zůstalo na svém místě. Tím ale záležitost nekončila: USN chtělo rakety AIM-7 Sparrow a chtělo je na boku motorových gondol, kde by ale překážely.. podvozku. Konstrukční tým YF-17 se to pokusil shodit ze stolu s tím, že Sparrow není zrovna příliš funkční raketa (měl mizerné výsledky). Za USN ale promluvil instruktor Top Gunu jménem Robert Thompson, který pracoval pro admirála Housera a nechal se slyšet v tom duchu, že ač je Sparrow nespolehlivý, dal by Hornetu možnost pálit PLŘS v čelním střetu a nikoli jen do zadní polosféry nepřátelské stíhačky, jako tehdejší AIM-9. Přirovnal Sparrow k opilci s pistolí: samotný fakt, že opilec má pistoli vás donutí přehodnotit taktiku proti němu nehledě na to, jak mizerně střílí - a o to jde. Konstruktéři Hornetu tedy dostali za úkol předělat hlavní podvozek tak, aby
-se pneumatiky přesunuly dozadu
-vydržel brutální síly působící při dopadech na palubu letadlové lodi a k tomu
-nepřekážel externím a hlavně trupovým závěsníkům - jinak bude celý kontrakt zrušen.
Díky tomu tedy vznikla pravděpodobně nejkomplikovanější konstrukce podvozku u ne-dopravních letadel a také jedna ošklivá nehoda při vývoji a testování, kdy se díky příliš prudkému dobržďování podvozkových kol po odlepení se ze země zdeformovala jedna nosná komponenta a jedna podvozková noha se po opětovném vysunutí zajistila nakřivo, což vedlo k vyjetí letounu z dráhy, převrácení se na záda a smrti testovacího pilota. Toto se týkalo původního podvozku, resp. jeho vývoje - jak podvozek Hornetu, který z toho vzešel, tak zesílený a zvětšený podvozek Super Hornetu mají za sebou desítky tisíc přistání bez problémů.

Zdvojený příďový podvozek se zatahuje dopředu a unese 5,3 tuny. Navíc je za něj celý stroj katapultován z paluby letadlové lodi, pročež je podvozek postaven tak aby vydržel velké síly i v podélném směru; kromě hlavního, vertikálního nosníku (jenž je odpružen takovým způsobem, že se část, na níž je uchycena osa podvozkových kol zasune o cca 20cm dovnitř části ukotvené v letounu) má také silný, hydraulicky odpružený nosník zajišťující ho proti směru letu - dohromady tedy něco jako "||/". K příďovému podvozku je také přidělán nástavec, kterým se letadlo hákuje do katapultu pro vzlet na letadlové lodi - tzv. "launch bar" (viz obr.).
Pneumatiky příďového podvozku o rozměrech 22x6,6-10/22 vyrábí Michelin Air. Mají pět drážek, 22 vrstev, jsou bezdušové a dimenzované na maximální tlak 2,09MPa a rychlost 352 km*h^-1; zajímavostí je, že mají stejné rozměry a pravděpodobně i konstrukci jako pneumatiky příďového podvozku "legacy" Hornetu, jen jsou dimenzovány na vyšší tlak (20,9b oproti 18,6b). Pneumatiky hlavního podvozku se mi nepodařilo jednoznačně identifikovat; je ale pravděpodobné, že obdobně jako pro příďový podvozek se nezměnily rozměry, ale jen nosnost/tlakování, takže by měly o rozměru 30x11,5-14,5/26 a taktéž od Michelinu, jen se čtyřmi drážkami namísto pěti.
Brzdy všech kol vybavené protiskluzovým systémem (ABS) vyrábí Bendix a podvozek samotný pak kompletuje firma Messier-Dowty z komponent dodávaných Goodrichem a GE. Řízení na zemi je dáno kombinací brždění, diferenčního tahu motorů a ovládaného předního podvozku, který má také dva "zatáčecí módy", mezi kterými se volí přepínačem na "základně" kniplu (nikoli u podlahy): "low-mode", kdy je zatáčení limitováno na ±22,5° a "high-mode" s limitem ±75°. Prve zmíněný se používá pro "normální" pojíždění, zatímco druhým se provádí ostrá zatáčka při zajíždění na katapult. Minimální poloměr pro otáčení na zemi se udává jako 11,4m.
Co se přistávacího háku týče, kromě toho, že musí snést 4G zbrždění stroje o váze 19958kg (nejvyšší přípustná přistávací hmotnost pro LL) je na něm zaznamenáníhodný pouze způsob fungování: hák je totiž držen v zatažené poloze mechanickými západkami; když jsou uvolněny, vysouvací mechanismus hák vystřelí, protože v zatažené poloze stlačen píst obsahující dusík; při zatažení je hydraulicky překonána síla stlačovaného dusíku působící proti zavírání a hák zatažen a zajištěn. Tento systém umožňuje extrémně spolehlivé vysunutí háku (kritického pro jakékoli přistání na LL), protože pro vysunutí stačí mechanicky odblokovat západky - hák je naprosto nezávislý na ostatních systémech.
1.5 odolnost vůči poškození
Jako námořní (frontový) stíhací bombardér byl už "legacy" Hornet navržen tak, aby byl - samozřejmě v rámci možností - maximálně odolný vůči poškození. Toho bylo dosaženo nejen konstrukcí, důsledně uplatňující principy redundance, ale i šikovným propojením funkčnosti ploch a řízení (viz kap. 1.3) a samozřejmě to do jisté míry vyplynulo i z velice robusní konstrukce, nutné pro nasazení stroje na palubě letadlových lodí. Původní Hornety tedy přežily několik ošklivých nehod a bojových incidentů, které by se jiným letadlům pravděpodobně staly osudnými - během cvičení Top Gun se například v zápalu nácviku manévrového boje srazily dva legacy Hornety, přičemž přes dost těžké poškození to oba dotáhly na základnu:

Levý Hornet přišel o celý úsek přídě až po přetlakovou přepážku pilota -zmizel radar, bloky avioniky a rádií, rotační kanon a vytekla hydraulika a kromě toho se rozpadl i bublinový překryt kabiny, takže si pilot domů dovezl "kabriolet". Pravá F/A-18 (ev.č.162454) pak přišela o velkou část křídla vč. obalu křídelní palivové nádrže, celou levou VOP a část levé SOP.
Jiný Hornet dostal v roce 1991 při bojové operaci nad Irákem zásah IČ naváděnou SAM (pravděpodobně systému Strela-10) do levého motoru, ale také se úspěšně vrátil na základnu:

DARPA ve spolupráci s firmou Rockwel Collins pak testovala výzkumný&vývojový program, zaměřený na zachování ovladatelnosti letadla i při katastrofálním poškození řídících ploch. Jako technologický demonstrátor použili právě v měřítku zmenšený model Hornetu; systém dokázal během několika vteřin po zničení části křídla obnovit stabilitu a během několika minut se autonomně rekonfiguroval tak, aby byla z velké části obnovena letová obálka a letounek provedl bezproblémové přistání. V roce 1998 byl na Super Hornetu zaveden obdobný systém - ten funguje tak, že pokud řídící letový počítač (FBW) zdetekuje neadekvátní odezvu/chování nějaké řídící plochy (třeba VOP), uzamkne ji v rovnovážné poloze a její funkci nahradí právě koordinovanou výchylkou ostatních ploch (viz kap. 1.3) - pokud není schopen danou řídící plochu ovládat, uvolní ji, počká, až se do rovnovážné polohy dostane sama působením proudění vzduchu a pak ji zamkne. Kromě toho byly do oblastí draku poblíž palivových nádržích nainstalovány samostatné hasící systémy a byla zlepšena balistická ochrana nádrží; rozmístění komponent bylo plánováno s ohledem na minimalizaci nebezpečí vtečení paliva z prostřelené nádrže do motoru a jeho následného zničení/vyřazení. I na potvrzení tohoto všeho byl Super Hornet vystaven relativně drakonickým testům - mj. byl skrze nasávací otvor vzduchu pro motor do centrální palivové nádrže střelen HEI (výbušně-zápalný) kanonový projektil.
V propagačních materiálech se dočtete, že letoun je výrazně "přežitelnější" ("more survivable"), než "legacy" varianta. To má jednoduchý důvod: kromě zavedení pokročilých systémů REB a protioopatření proti řízeným střelám totiž Super Hornet aplikoval všechna doporučení, jež vyvstala při testech JLF. Ta zkratka znamená "Joint Live Fire" - jedná se o program ostřelování strojů skutečnou municí, v jehož rámci bylo na počátku 90. let ostřelováno několik Hornetů verzí C/D. V rámci těchto testů bylo například zjištěno, že křídlo díky své vícenosníkové konstrukci a kompozitovým potahům vydrží zásahy výbušně-zápalnou kanonovou municí, protože se její efekt šíří různou rychlostí. Také ale bylo zjištěno, že průstřel nádrže může způsobit nasátí paliva do motoru s katastrofickými důsledky - to je důvod onoho výše uvedeného ostřelování nádrží Super Hornetu. Zpráva o testu nicméně doporučila pět změn, které měly být provedeny za účelem zlepšení odolnosti letounu. Vedení vývoje Super Hornetu je vzalo vážně a všechny je implementovalo pomocí devíti opatření. Krom jiného byla výrazně zlepšena protipožární ochrana palivových nádrží a to zejmén v oblastech, kde by se po průstřelu mohlo palivo dostat do motorů; byly vystuženy přechody SOP-trup, protože v průběhu ostřelování SOP bylo zjištěno, že plochy samotné jsou značně odolné proti ostřelování, nicméně jejich upevnění k trupu může povolit následkem čehož by došlo k fyzickému oddělení SOP od trupu; kvůli redundanci při průstřelu se zvětšily rozestupy mezi vedením pro hydrauliku ovládající SOP; křídla byla vyplněna pěnou, pohlcující exploze; chladící kapalina radaru byla nahrazena ještě méně vznětlivou a došlo k odebrání mechanického záložního systému ovládání letu (více v kapitole 4.7). V průběhu vývoje letounu byl prosazen zákon, který po nově zaváděných vojenských strojích vyžadoval ostřelovací zkoušky; Super Hornet se jim podrobil a i díky aplikaci poznatků z programu JLF prošel s výbornými výsledky. Na druhou stranu ale USN zvolilo cestu testování jen změněných systémů, přičemž ty, pro které už existovaly výsledky testů z "legacy" varianty testovány nebyly; tento postup byl námořnictvu opakovaně vyčítán.
O ostřelovacích testech nejsou z pochopitelných důvodů moc podrobné informace; podařil se mi ale získat fotku pravděpodobně Super Hornetu z jejich průběhu:

(může se ovšem jednat i o první testy JLF a tedy "legacy" Hornet)
[následuje kapitola: 2.0]

Boeing F/A-18E/F Super Hornet
Též známý jako "Super Bug" (super-brouk) a na palubě letadlových lodí amerického námořnictva identifikovaný jako "Rhino" (nosorožec; obě alternativní jména jsou použita i dále v textu) je víceúčelový stíhací bombardér střední hmotnostní kategorie, který v americkém námořnictvu nahradil širokou škálu letadel - od A-6 a KA-6D přes "legacy" Hornety ("legacy" = doslova odkaz, přeneseně též "minulá generace" - jde tedy o letouny F/A-18 verzí A až D) až po slavné F-14. Svými schopnostmi a taktikou nasazení připomíná jiný slavný stíhací bombardér - F-4 Phantom - jemuž také původně náležela ona výše zmíněná přezdívka "Rhino".
Tato monografie si bere za cíl rozebrat Super Hornet především po stránce konstrukce a systémů; historii typu jsem vzal stručně a bojovému nasazení se věnuji jen velice okrajově a pouze pro dokreslení konstrukčních záležitostí. Celé dílo má ovšem 50 stran formátu A4 čistého textu takže došlo k ohavné fragmentaci; číst článek přes portál nedoporučuji, správně uspořádané je to v threadu díla - http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=80400
Pro zájemce nabídnu ke stažení i verzi "elektronické knihy" ve formátu PDF, kterou si můžete vytisknout - ta je (bude) k dispozici na adrese http://www.cover72.net/dl/SH_Monografie.pdf
0.0: stručná historie a zajímavosti o "legacy" Hornetech
0.1: vznik
Super Hornet je přímým pokračovatelem původní typové řady McDonnel Douglas F/A-18 Hornet. Počátky toho se váží k roku 1973, kdy bylo americké námořnictvo (USN) vybídnuto kongresem k nalezení levnější náhrady za F-14. Cena obou předložených alternativ - "oškubané" verze F-14X a navalizované F-15N - nebyla o mnoho nižší, než cena původní F-14, takže tehdejší ministr obrany USA Schlesinger nařídil námořnictvu, aby vyhodnotilo tehdy právě probíhajícího programu LWF letectva spojených států, který měl za cíl totéž - najít levný doplněk drahých F-15.
Jednomotorová YF-16 nepřipadala v úvahu a proto si USN vybojovalo zcela nový stroj založený na YF-17 (který ovšem zcela nesplňoval požadavky na něj kladené).
Tak vznikl Hornet, jak byl letoun v březnu 1977 pojmenován náčelníkem námořnictva G. Claytorem. Nový letoun, který s protoypem YF-17 nesdílel ani jednu konstrukční část, vyvinul a vyráběl McDonnel Douglas - a nový stroj, ač nakonec paradoxně dražší, než F-14, plně splnil cíl projektu - nahradit A-4, A-7 a na malých letadlových lodích i F-4.
Letové osádky si Hornet velmi rychle oblíbily díky mj. intuitivnímu a přehlednému kokpitu se třemi víceúčelovými obrazovkami (MFD). Nejvíce si ale cenily výborného výhledu z kokpitu a vynikající manévrovatelnosti v pásmu nízkých rychlostí - Hornet byl totiž mezi prvními letadly na světě, využívajícími vírové přechody LEX (Lead Edge eXtension, prodloužení náběžné hrany křídla), což mu společně s umělou nestabilitou v náklonu (podélně, resp. v ose "pitch" byl Hornet aerodynamicky stabilní), nakloněnými SOP a unikátními flaperony na VOP (!) a digitalizovaným systémem řízení letu umožnilo bezpečně manévrovat v (na západě) do té doby nevídaných úhlech náběhu (AoA) - originální Hornet byl úspěšně testován při úhlech náběhu od 30 do 50°, přičemž byl certifikován pro stabilní (tj. trvale udržitelné) AoA 35°. Pro srovnání - F-16 block 40 měla pevně zabudovaný limit (stabilního) AoA 26° a F-15C okolo 30°, mnohem pozdější Su-27 pak drželo stabilní AoA 38°.
V provozu se pak ukázalo, že bude Hornet v režimu high-AoA využíván ještě víc, než bylo plánováno což vedlo k zavedení aerodynamických plůtků umístěných na horní straně LEXů, které směrovaly proudění vzduchu pryč od VOP a eliminovaly víry - tím jednak zlepšovaly ovladatelnost při "extrémních" úhlch náběhu a druhak - a to hlavně - snižovaly namáhání SOP, na kterých se začaly objevovat praskliny.
Hornet mohl na svých devíti závěsnících (podtrupový pro PPN/B61, dva pro Aim-7 pod motory, čtyři pod křídly a dva na wingtipech) nést širokou škálu zbraní, od protivzdušných Aim-9 a (narozdíl od F-16 [pro rýpaly, vyjma verze ATF]) i Aim-7, přes Mavericky, Durandaly, Paveway a kontejnery s napalmem až po neřízenou taktickou nukleární pumu B61.
Stroj oblíbený jak u letových osádek, tak u mechaniků (narozdíl od předchozích strojů byl Hornet navržen s ohledem na údržbu, takže ve srovnání s ostatními letouny tehdejšího USN vyžadoval poloviční čas k údržbě a měl třikrát delší střední dobu mezi poruchami) měl jen dvě zásadní vady: malý bring-back-payload (váha zbraní a paliva, se kterými se mohl Hornet vrátit na palubu), a relativně krátký bojový dolet 540km (hi-lo-lo-hi profil letu).První potíž vyřešila verze C/D se zesíleným podvozkem (která přinesla i SAR radar APG-73 s možností mapování terénu, rušičku a novou katapultovací sedačku NACES) a ta další si na vyřešení počkala skoro deset let.
0.2: bojové nasazení
V roce 1986 se USA dostaly do konfliktu s Lybijským vůdcem M. Kaddáfím, který podporoval teroristické aktivity v Evropě a hlavně prohlásil celý záliv Sidra za lybijské teritoriální vody, přičemž deklaroval "čáru smrti" spojující břehy zálivu, za které nesměla vplout žádná loď. Prezident Reagan nařídil šesté flotile, aby vplula do tohoto zálivu a tím demonstrovala názor USA, že jde o mezinárodní vody. Při této příležitosti Hornety létaly CAP mise z letadlové lodi "Coral Sea" a bok po boku doprovázely lybijské MiGy 23,25, Su-22 a Mirage na jejich hlídkách. První ostrá akce ale přišla až s operací "Prairie Fire" 24. Března 1986, kdy Hornety bombardovaly pobřežní instalace, "obtěžující flotilu". Při té příležitosti Hornety zaútočily na základnu kompletu S-200 v Sitře, což byl bojový debut jak pro Hornety, tak pro tehdy poprvé použitou střelu AGM-88 HARM. Útok proběhl v nízké letové výšce (kopírování terénu, nad mořem pak doslova "v úrovni vrcholků vln - wavetop" - tzn. asi 30m AGL) a všechny Hornety se vrátily na palubu Coral Sea bez poškození. V rámci "lybijského turnusu" se pak Hornety dostaly do akce ještě jednou, při operaci Eldorado Canyon (při které měly být původně nasazeny F-117), během které letěly SEAD mise proti lybijským bateriím S-75. Žádná ze střel na ně vypálených Hornety nezasáhla.
Během první plavby nasazení byla provozuschopnost Hornetů udržována na úrovni 89% - to je více, než kdy dosáhly jednotky s A-6.
Dalším nasazením byl až Irák v roce 1991 - tehdy došlo ke ztrátě jednoho Hornetu, který se oficiálně stal obětí palby ze země, avšak jiné zdroje uvádějí jako útočníka MiG-25; dvou Hornetů mimo boj a co je nejdůležitější pro článek - tři Hornety dostaly přímé zásahy IČ naváděnými SAM, ale dokázaly se vrátit na palubu a bezpečně přistát (viz kap. 1.5)
0.3: modernizace Hornetu a vznik Super Hornetu
Jak jsem již napsal, všechny problémy Hornetu byly vyřešeny - až na jeden - onen nešťastný dolet. Tento problém se stal ještě výraznějším s tím, jak se v průběhu devadesátých let začaly vyřazovat stroje A-6 Intruder a s nimi i jejich tankovací verze KA-6D, které udržovaly Hornety ve vzduchu; společně s tím byly úplně vyřazeny stroje KA-3D (odvozené ze staričkého Douglasu Skywarrior). Kromě toho všeho zasáhla námořnictvo i rána v podobě snižování rozpočtu po konci studené války, ve kterém se už opravdu nenacházel dostatek financí k náhradě stárnoucí flotily Tomcatů za jejich verze D nebo lepší. Dále byl v roce 1991 zrušen i projekt A-12, projektovaná "stealth" náhrada za Intrudery, takže se námořnictvo muselo poohlédnout po novém a velmi univerzálním letounu, který by nahradil všechny stíhače i bombardéry flotily a přitom měl nižší provozní i pořizovací náklady.
To bylo námořnictvo - a teď rychlý pohled do dílny k Douglasům.
Douglas samozřejmě neusnul na vavřínech a Hornety v průběhu let vylepšoval. Od roku 1987 měly Hornety C a D z novovýroby vylepšený radar AN/APG-73 se syntetickou aparaturou a tedy i schopností mapování terénu, který měl oproti předcházejícímu APG-65 (ze kterého vycházel) vylepšené bloky zpracování signálu, větší paměť, lepší procesory a rychlejší AD/DA převodníky (viz kap. 5.1). Navíc byl APG-73 založen na blocích, společných s v té době také nově vyráběnými APG-70, určenými pro F-15C/D/E, čímž bylo dosaženo nižší ceny. Tento nový radar a avionika umožnila nosit i AMRAAMy, Mavericky a střely z rodiny Harpoon/Slam. Kromě toho dostaly tyto nové Hornety novou katapultovací sedačku NACES a rušičku.
Od roku 1989 pak Hornety dostaly vylepšenou schopnost nočních misí díky schopnosti podvěsit IČ navigační kontejner Hughes AN/AAR-50, Loral AN/AAS-38 Night Hawk (FLIR), kokpit kompatibilní s nočním viděním a barevné MFD namísto původních monochromatických; prostřední MFD pak dostal pohyblivou mapu, kterou si piloti okamžitě zamilovali a nechtěli do žádného stroje, který ji neměl. Od roku 1991 pak byly všechny Hornety i zpětně vybavovány motory F404-GE-402, dodávajícími o 20% větší tah.
Toto ale nemohlo stačit a i přes slušné exportní úspěchy (Austrálie, Kuvajt, Španělsko, Kanada, Finsko, Malajsie) bylo lidem z Douglasu jasné, že je potřeba zapracovat na novém stroji. Projekt A-12, zrušený Dickem Cheneym v roce 1991 byl totiž právě projekt Douglasů a na rok 1992 byl přitom naplánován konec výroby Hornetů C/D; hrozily tedy prázdné výrobní linky.
Už v roce 1987 byl však americkým MO vydán požadavek na návrh letounu, který by přemostil období do nástupu F-22 a A-12. Douglas tehdy vytvořil několik návrhů "Hornetu 2000", který představoval prakticky zvětšený a výkonnější Hornet s větší zásobou paliva, výkonnějšími motory a novým kokpitem. V roce 1987 se dokonce do Evropy vypravila delegace Pentagonu, aby přesvědčila ke spolupráci Francouze, ale ti dali přednost vlastnímu Rafale. Projekt byl pak dán do šuplíku, aby byl s nízkou prioritou znovu rozjet na počátku devadesátých let.Jak jsem už psal, v roce 1991 přišlo zrušení projektu A-12 - projekt zvětšeného Hornetu ale stále přežíval, protože byl dostatečně multifunkční.
Když byl pak ke konci téhož roku zrušen program NATF, plánovaná náhrada za F-14, námořnictvo už nemělo jinou volbu - projekt A-12 mu kongres zrušil, NATF také, F-14 ve verzi "Tomcat 21" také - a zbyl jen projekt, který od roku 1987 běžel s nízkou prioritou a v různých podobách (vč. tzv. "konfigurace IV" s canardy). Ten tedy najednou uspěl, získal definitivní podobu zvětšeného Hornetu klasické konfigurace a v roce 1992 se USN rozhodlo nakoupit plných 1000 Super Hornetů, jak se nyní projekt jmenoval, a to za 63 mld. USD (tento počet byl ovšem snížen v roce 1993, kdy došlo ke zformulování projektu JSF). Kongres vyčlenil na vývoj rozpočet ve výši 4,88 mld. dolarů (pro srovnání, vývojový program F-22 stál 65 miliard dolarů a program F-35 stál donynějška něco přes 40 miliard dolarů) a 7. prosince 1992 byl podepsán kontrakt na vývoj a následnou stavbu tří neletových strojů pro pozemní zkoušky, pěti jednomístných letových prototypů F/A-18E a dvou dvoumístných F/A-18F Vzhledem k tomu, že námořnictvo protlačilo letoun kongresem jako "upgrade" Hornetů a nikoli nový stroj se totiž výrobce vyhnul nutnosti postavit prototypy - letové testy měly proběhnout až na letounech z úvodní nízkosériové produkce. Pohon všech verzí měly zajišťovat staro- nové F-414, vyráběné konsorciem General Electric, které dostalo kontrakt na vývoj a finance ve výši 754 mil. USD.
Hlavními požadavky byl dolet zvětšený na minimálně 140% původního a hodnotu minimálně 600NM a vytrvalost na CAP misi srovnatelná s F-14. Avionika a drtivá většina systémů prvních prorotypů a vůbec SuperHornetů "block 0" byla pro zlenění nákladů totožná se staro-novými Hornety C/D, takže se vývojové práce soustředily na aerodynamiku a konstrukci a už v červnu 1993 proběhly s St. Luis zkoušky "Critical Design Review", jejichž účelem bylo zjistit, jestli se vývoj vydal dobrým směrem a zda vůbec splňuje požadavky, kladené na nový stroj.
Požadavky na vytrvalost byly splněny beze zbytku, protože SuperHornet v konfiguraci "fleet defense" (obrana flotily) může ve vzdálenosti 400NM (730km) patrolovat po dobu 71 minut, což je v porování s Tomcatem o 15 minut více. V září 1994 byla v St. Luis otevřena montážní linka Super Hornetů a v květnu 1995 začala konečná montáž prvního "prototypu". Ten se vznesl v listopadu téhož roku s testovacím pilotem Douglasu Fredem Madenwaldem a až na drobný problém s indikátorem systému živ. funkcí proběhl první let bez problémů. Pozemní prototyp ST-50, určený prostatické zkoušky, se zapojil do testování v srpnu 1995, přičemž po ukončení zkoušek byl použit pro testování záchytné sítě a následně pro ověření přežitelnosti v boji, kdy byl letoun ostřelován mj. i 20mm HEI municí. Prototyp DT-50, určený pro dynamické zkoušky, zahájil svou kariéru v únoru 1996 a konečně prototyp FT-50, určený pro únavové zkoušky 30. července '97. Zatím probíhaly letové zkoušky letových "prototypů" a to od února '96, kdy byl na zákaldnu USN Patuxent River přelétnut letoun E1 (tak se značily letové "prototypy"). Letouny E1~E4 a F1 byly určeny pro letové/aerodynamické zkoušky a prototypy F2 a E5 už měly plné avionické vybavení. 12. dubna 1996 pak prototyp E1 poprvé dosáhl nadzukové rychlosti (M1.1).
Od 6. srpna '96 také probíhal program palubních zkoušek - zatím ze základny Patuxent River, na jejím parním katapultu a "maketě" přistávací paluby se záchytnými lany. Na letadlovou loď (CVN-74) se SuperHornet poprvé podíval v lednu 1997. V průběhu zkoušek se objevilo několik závažných problémů s aerodynamkou křídla; všechny se je povedlo vyřešit a program dovést ke zdárnému konci, nicméně letounu tím zůstal jistý handicap (viz kap. 1.3 a 8).
1.0 Konstrukce a "stealth" prvky
1.1: konstrukce a drak
SuperHornet je dvoumotorový celokovový středoplošník klasické konstrukce, postavený z velké části z lehkých materiálů - tam, kde to bylo možné, byly použity hliníkové slitiny (nakonec zastoupené 31% hmotnosti), epoxy-uhlíkové kompozity na površích jako plášť (19%) a na zvláště namáhaných místech konstrukce a v rámu byly použity slitiny titanu, tvořící nakonec 21% hmotnosti draku - ty byly použity i pro ukotvení zvětšeného křídla (v legacy hornetech byl tento prvek postaven z hliníkových slitin). Přední část stroje je kombinací titanového "rámu" s hliníkovými segmenty obráběnými z jednoho kusu, povrch je tvořen z epoxidů s uhlíkovými vlákny (možná je to blbý překlad - orig. "carbon fibre epoxy"). Při konstrukci bylo zvláště dbáno na snadnou údržbu a tím pádem i zmenšené provozní náklady; oproti starším typům tedy opět došlo ke zvětšení plochy a množství údržbářských panelů, zmenšení počtu potřebných nástrojů, různých vylepšení pro mechaniky (např. motor se dá vysunout takřka "ve stínu" letounu, tj. není potřeba tolik manipulačního prostoru) a také bylo výrazně zmenšeno množství součástí, jak ilustruje obrázek:

Kvůli snížení provozních nákladů byl také drak postaven na "konstrukční násobky přetížení" +7,5/-3,9 - stejně, jako u "legacy" Hornetů. Ovšem pozor - to neznamená, že by (Super) Hornety nemohly manévrovat s takovými násobky, jako stíhače pro vybojování vzdušné nadvlády: "konstrukční" násobky přetížení jsou normálně vynucovány řídícím počítačem systému FBW (viz kap. 4.7) a jsou kontinuálně propočítávány počítačem na základě váhy letounu, těžiště atd. V případě potřeby ale může pilot "omezovač" stisknutím "pádlového" přepínače na řídící páse dočasně deaktivovat, čímž se limit pro přetížení zvedne o 33% - tedy až na +10/-4,6G; piloti SuperHornetů jsou instruováni tak, že mohou bez problémů jít až na 10G aniž by se báli o poškození draku letounu za letu a ať to v nouzi (manévrování v souboji či při uhýbání PLŘS) využijí. Jelikož byl ale limit 7,5G uvalen kvůli delšímu resursu draku a delšímu intervalu mezi servisními prohlídkami, je každá aktivace "G-limiter-override", jak se onen deaktivátor omezovače nazývá, zaznamenána a drak letounu musí po přistání projít důkladnou kontrolou; pilot sám se tedy v případě použití v době míru musí zodpovídat důstojníku údržby a svému veliteli a zdůvodnit jim zkrácení resursu draku a zvýšené náklady na údržbu. Dalším negativním aspektem je, že ač drak samotný 10G bez problémů zvládne, závěsníky jsou většinou certifikovány právě do 7,5G a u nich a zvláště podvěsů jako průzkumný SHARP či IČ ATFLIR může dojít k fyzickému "ohnutí" podvěšeného zařízení a tím i poškození.
Vstupy vzduchu do motorů jsou jednou z nejznatelnějších vizuálních změn - z "C" tvaru se změnily na klínový průřez, díky čemuž mohou dodávat motorům o 18% vzduchu více a mají lepší aerodynamické vlastnosti při vysokých rychlostech a zřejmě i při vysokých úhlech náběhu. Další výraznou vizuální změnou je rozšíření přechodů LEX (viz kap. 1.3) a "zub" na křídle za místem sklápění, který na "legacy" Hornetech nebyl. Oproti "legacy" variantě se trup prodloužil o 1,28m a rozšířil o 860mm.
1.2: stealth/LOD
Drak letounu byl přepracován podle zásad stealth, respektive LOD ("Low Observable Design", hůře zpozorovatelná konstrukce), takže drtivá většina hran je sklopena pod stejnými úhly (konstrukce typu "platform-alignment" zlepšující vlastnosti "stealth" bez negativního vlivu na letové vlastnosti), byla odstraněna většina ne-hranatých částí a taktéž zmizel hřbetní brzdící štít a lá F-15 či Su-27, jehož funkci převzala (na fotkách dobře viditelná) výchylka SOP "ven", doplněná výchylkami ostatních ploch - toto řešení, použité také na F-22A, podle pilotů funguje dokonce lépe než klasický brzdný štít z předchozích verzí; dalším žádaným efektem byla úspora mrtvé váhy, daná právě vyhozením masivního brzdeného štítu a jeho jednoúčelové hydrauliky.
Vstupy vzduchu do motorů pak obsahují speciálně konstruovaný úsek, který blokuje odrazy radaru od lopatek turbín motorů. Ten je tvořen dvěma stupni - prvním je samotný okraj vstupu vzduchu, který se jakoby zužuje směrem dovnitř pomocí čtyř panelů, jejichž funkce spočívám v odražení paprsku radaru do boků, resp. "uvěznění" paprsků proniklých do vstupu motoru v odrazové pasti, druhým je fakt, že je šachta vedená tak, aby byla zepředu vidět jen minimální část dmychadla. K tomu jsou ještě před vlastním dmychadlem umístěny blokovací prvky, které nezasvěcenému pozorovateli vizuálně evokuje lopatky dmychadla. Toto komplikované řečení bylo zvoleno proto, že odrazy od lopatek dmychadla se v největší míře podílely na čelním RCS starého (legacy) Hornetu - odstranění těchto odrazů tedy bylo klíčovým prvkem pro zmenšení čelního RCS. Onen blokovací prvek připomínající lopatky dmychadla má ale tu nevýhodu, že snižuje průtok vzduchu a tím i potenciál pro rozvoj motorů; v případě instalace výkonnějších motorů by bylo nutné tento úsek překonstruovat, pravděpodobně za cenu zkomplikování motorového úseku či zhoršení LO charakteristiky.
Dalším prvkem snižujícím RCS je zakrytí všech přechodů a prohlubní, umožňujících rezonanci dopadajícího záření - dutiny byly zakryty a překryty ventilace, APU a další průduchy, které byly na "legacy" Hornetech zakryté mřížemi byly nově zakryty speciálními panely děrovanými tak, aby se záření na centimetrových vlnových délkách (X-band) jevily jako neprostupné. Všechny antény, u kterých to bylo možné, byly integrovány do povrchu letounu (do náběžných hran SOP a křídel); venku zůstaly hlavně antény systémů elektronického boje a IFF a i ty byly - kde to jen šlo - zakrytovány kosočtvercovými kryty; trupové závěsníky pak byly (polo)zapuštěny.
Na tomto místě je třeba také podotknout, že významný vliv na čelní RCS má i samotný radar a radom - vzhledem k tomu, že radom musí být pro frekvence emitované svým nosičem "průsvitný" je samozřejmě průsvitný i pro radary nepřátelských stíhaček; klasický radar s parabolou a natáčením pak má údajně několikanásobně vyšší RCS, než statická anténa radarů typu AESA, nakloněná navíc o desítky stupňů směrem nahoru a tedy odrážející přinejmenším část dopadajícího záření mimo; krom toho některé zdroje uvádějí, že i radar Super Hornetu je "ošetřený RAM"; prakticky se pak bude jednat spíše o natření bloků avioniky a dalších "radarem viditelných" krabic uvnitř radomu a tlakové přepážky před kokpitem. Radom samotný je pak ošetřen frekvenčními filtry, takže propouští jen záření v rozsahu využívaném právě palubním radarem.
Stejný problém, jako s radomem byl i s kokpitem - podle některých zdrojů se kulatá pilotní přilba a komplikované konstrukce v pilotní kabině (HUD, katapultovací sedačka..) podílely až na řádově desítkách procent celkového RCS stíhačky; už v 80. letech byly tedy překryty kabin letounů Panavia Tornado a F-16 potaženy tenoučkou vrstvičkou kovu (u F-16 tuším zlata), která nepropouštěla EM záření dovnitř; stejnou úpravu má i Super Hornet. Povrch letounu, hlavně náběžné hrany, je pak podle oficiálních zdrojů "ošetřen LOM", tedy jakousi nižší a snáze udržovatelnou (pokud vůbec udržovanou, může jí jen o aplikaci kompozitů) úrovní RAM; volba takových materiálů či nátěrů byla dána jednak tím, že se do návrhu Super Hornetu silně promítaly požadavky na nízké provozní i pořizovací náklady a druhak - to je ale moje soukromá domněnka - proto, že u de facto expedičního a frontového stíhacího bombardéru je řádově vyšší pravděpodobnost sestřelu a tedy i pádu použitých materiálů do rukou nepřítele, než u high-tech, hi-end stíhačů pro vybojování vzdušné nadvlády jako F-22, které by navíc byly nasazeny v malých počtech. (Viz sestřel F-117 v Jugoslávii a následný promptní odvoz některých částí povrchu do Ruské Federace). I tak byl ale zatím Super Hornet ve verzi shodné či blízké verzi pro USN povolen k vývozu pouze do Austrálie. David Donald nicméně ve své knize "Warplanes of the Fleet" uvádí, že bylo na Super Hornetu použito asi 70kg materiálů RAM.
Zajímavost na konec - konsorcium EADS podle časopisu Aviation Week odhaduje, že díky aplikaci LO opatření se RCS Super Hornetu oproti "legacy" variantě zmenšilo o 20dB; námořnictvo samotné pak prohlašuje, že RCS naloženého (tj. se výzbrojí na vnějších závěsnících) Super Hornetu je 3-5x nižnší, než RCS naloženého "legacy" Hornetu; toto tvrzení je nicméně třeba brát s rezervou, protože existují snadné způsoby, jak toto srovnání zmanipulovat - např. podvěsit "Rhinu" stealthy střely AGM-154 a "legacy" stroji laserem naváděné Paveway III, jež RCS opravdu nezlepšují.
1.3: křídla, řídící plochy, aerodynamika

I díky výše zmíněnému zvětšení se zvětšily hodnoty pro úhel náběhu: trvale udržitelný AoA má SuperHornet "papírově" stanovený na 45°, dočasný/okamžitý pak nijak omezen není, což předváděcí piloti Boeingu často a rádi demonstrují na předváděčkách potencionálchím kupcům - letové ukázky pro Malajsii nebo některé domácí předváděčky jsou pastvou pro oči. Další zajímavou aerodynamickou vlastností LEXů na Super Hornetu je, že při vysokých úhlech náběhu nejen zajišťují dostatek vztlaku a vzduchu pro motory, ale jimi vytvářené proudění o vysoké energii jde přímo na SOP, kterým se tím zlepšuje ovladatelnost (to tvrdí konstruktéři) a ty, díky tomu že jsou nakloněné, část onoho proudění "přeposílají" i VOP, čímž si rodina Hornetů zajišťuje právě onu excelentní manévrovatelnost v pásmu nízkých rychlostí a vysokých AoA; Super Hornet se svými zvětšenými LEXy i řídícími plochami je pak na tom ještě lépe, než "legacy" vyrianta. Na "legacy" Hornetech byly v LEXech obdélníkové otvory, které přepouštěly vzduch stlačený v oblasti pod LEXem nad něj a tím vytvářely turbulentní proudění, které výrazně zlepšovalo manévrovací schopnosti Hornetu v režimu vysokých AoA. Na druhou stranu tyto otvory, resp. neustálé přepouštění výrazně zvyšuje odpor a tím zpomaluje akceleraci; proto na Super Hornetech onen otvor v LEXech zmizel a byl nahrazen prepouštěcím ventilem (viz obr.) Ventil ale už není ventilem - v průběhu testování byl shledán nepotřebným, takže se na produkčních letounech sice fyzicky vyskytuje, ale v software řízení je naprosto zablokován a měl by být neustále v poloze "otevřeno", zajišťujíc tak totéž, co původní otvory - jen složitěji.
Na LEXech se také nacházejí zvláštní "LEX-spoilery", které mají vícero funkcí: spolu s koordinovanou výchylkou ostatních řídících ploch fungují jako aerodynamické brzdy, ale kromě toho také regulují ono proudění na SOP - u "legacy" Hornetů docházelo po čase ke vzniku prasklin na SOP, způsobovaných velkými energiemi turbulencí vytvářených LEXy při letu s vysokými úhly náběhu; to bylo vyřešeno jednak zesílením SOP a druhak přidáním aerodynamických plůtků, které ono proudění regulovaly. Plůtky by ale narušovaly "LOD" profil, pročež jejich funkci převzaly právě LEX-spoilery, řízené počítačem. Nu a poslední funkcí LEX-spoilerů je odvětrávání přechodové vrstvy z oblasti vstupu vzduchu do motorů při letech nadzvukovou rychlostí; všimněte si ale, že na fotkách vstupů nevidíte žádný otvor. To proto, že pod LEX-spoilery je vzduch přepouštěn skrze oblast v SOP perforovanou tak, že je neprůhledná pro radary - to je ještě další malé "stealth" opatření, jakých jsou na Super Hornetu tisíce. Toto přepouštění se aktivuje automaticky při rychlostech vyšších, než M1,5. LEX-spoilery mají tři polohy - zavřeno (0°), 13° (odpouštění přechodové vrstvy) a 60° (aerodynamické brzdy nebo let v režimu vysokých AoA).
Křídlo Super Hornetu je vícenosníkové, s frézovanými žebry a nosníky. Má uhlíkový potah a tvarem z větší části odpovídá křídlu klasického hornetu, ovšem zvětšenému co se plochy týče o 25% (z 37,16 m^2 u "legacy" Hornetu na 46,45m^2) a s šípovitostí o vyšší o 3°, tedy (odhadem) někde celkem asi 29,4° (odhadem podle schémat ale 32-33°). Na každé straně pak křídlo povyrostlo o 60 cm, čímž se zvýšila i štíhlost křídla (tedy poměr mezi druhou mocninou rozpětí křídla a jeho plochou, neplést se štíhlostí/tloušťkou profilu křídla!) a to z hodnoty 3,5 u "legacy" Hornetů na 4,0 u "Rhina" (pro srovnání, F-15 má štíhlost 3,01 a F-16 3,59). Zvýšení štíhlosti mělo za následek zmenšení aerodynamického odporu - ten se zmenšuje přímo úměrně rostoucí štíhlosti křídla; kromě toho bylo z principu nutné křídlo zvětšit nejen kvůli většímu a těžšímu draku ale také kvůli potřebě "někam" nacpat palivo navíc, protože právě "krátké nohy" byla zdrojem největších potíží původního Hornetu. Dále byla zvětšena i tloušťka křídla, čímž se zvýšila jeho tuhost a také prostor využitelný pro palivovou nádrž v oblasti křídla. Co se přechodu trup-křídlo týče, trupové přepážky nesoucí křídlo jsou vyrobeny ze slitin titanu (narozdíl od "legacy" Hornetů) a z oblasti přechodu zmizely podlouhlé otvory sloužící k vypouštění přebytečné mezní vrstvy od vstupů k motoru do oblasti s nízkám tlakem na svrchní straně přechodu; tyto otvory byly největší u předsériových YF-17, na F/A-18 verzí A-D se zmenšily asi na 8cm a na Super Hornetech úplně chybí. Dále je v zadní části přechodu trup-křídlo je vidět jakási "vystouplina" či opravdu velmi prodloužená náběžná hrana SOP (viz obr.) - ta plní funkci původního aerodynamického půltku, který byl na "legacy" Hornetech v této oblasti, tj. usměrňujě proudění na SOP.

Co se mechanizace křídla týče - na odtokové hraně se směrem od trupu ke konci křídel vyskytují flaperony a ailerony. Super Hornet k řízení využívá koordinovaných výchylek všech ploch, takže i klapky/flaperony slouží k zatáčení podél podélné osy (pokud počítač řízení letu chce, což bývá obyčejně při nízkých rychlostech) a ailerony se vysunují s klapkami; to je jednak dobré pro redundanci a druhak to výrazně zlepšuje manévrovatelnost, zvláště v pásmu nižších rychlostí, pro které je "Rhino" optimalizován. Na náběžné hraně jsou pak standardní spoilery, vyráběné australským De Havillandem. Pokud má dojít k výchylce klapek či flaperonů směrem dolů, povysunou se nejdříve trošku proti směru letu a až pak klesnou; vzniká tedy mezera mezi křídlem a řídícími plochami (tj. klapky i flaperony jsou Fowlerova typu). Maximální výchylka klapek je 34° dolů, maximální výchylky aileronů jsou +25/-42°.
Křídlo jako celek je samozřejmě dělené kvůli schopnosti skládání, nutné to podmínce pro provoz na letadlové lodi. Nahoru skládaná část měří 2,2 metru, na konci má OZ schopné nosit rakety rakety typu AIM-9 a její vnitřní žebronosníková konstrukce je obráběna z jednoho kusu materiálu;

Sklápění křídla je zajištěno dvěma elektromotory: jeden odemkne zámek, zajišťující křídlo v letové poloze a druhý ho složí.
Poslední výraznou změnou na křídlech je odstranění podélného zkroucení křídla, jaké bylo na "legacy" Hornetech. To je dáno tím, že křídlo "legacy" F/A-18 bylo dost pružné a při manévrech s vysokým násobkem přetížení či odhozu těžší munice se křídlo prohýbalo; zkroucení křídla tedy sloužilo k tomu, aby měla vnější část křídla "legacy" Hornetu menší úhel náběhu, než vnitřní. Jelikož má ale Super Hornet tužší křídlo o tlustším profilu, nebylo už zkroucení potřebné a tedy nebylo aplikováno.
Plovoucí VOP jsou oproti "legacy" Hornetu zvětšeny o 36% co se plochy týče a kromě toho, že byly nově vyrobeny z kompozitních materiálů (i kvůli stealth, VOP se totiž svými pohyby značně podílejí na čelním RCS) na nich není nic zajímavého.
SOP už jsou o něco zajímavější - jednak ve své spodní části obsahují malé palivové nádrže a druhak jsou do nich integrovány antény systému ozáření radarem ALR-67(V)3 [viz kap. 7.2]; dále na nich ještě ústí systém vypouštění paliva (viz kap. 2.6 - výdech je pod navigačními světly). Oproti "legacy" Hornetům byla jejich plocha celkem zvětšena o 15%, ale plocha samotné směrovky byla zvětšena o celých 54% a zvětšila se i její maximální výchylka a to sice o 10°, takže je teď možné ji vychýlit až o ±40° proti podélné ose; to je dáno jednak potřebou manévrovat s větší masou a druhak tím, že právě SOP tvoří nedílnou součást aerodynamického brždění onou výše zmíněnou koordinovanou výchylkou ploch.
Mezi SOP jsou také na tubusech motorů umístěny dva aerodynamické plůtky či vírové generátory (viz předchozí obr.), umístěné právě uprostřed délky SOP; ty pravděpodobně slouží k optimalizaci proudění u výstupních trysek motorů.
Větší křídlo umožňuje Super Hornetu přistávat s přibližovací rychlostí o 10 uzlů (18 km/h) menší, než legacy varianta a vrátit se s větším množstvím nespotřebované munice.
1.4 podvozek a hák
Super Hornet dosedá při přistání na letadlovou loď vertikální rychlostí okolo 220 m*s^-1 přičemž po dopadu dosahuje záporné zrychlení 2,7G ve vertikální rovině (dopad) a 4G v horizontální rovině (záchyt za lano); na katapultu je pak celá stíhačka tažena za ráhno, vystupující z místa osy pneumatik předního podvozku. To znamená, že podvozek a záchytné ráhno Super Hornetu jsou extrémně namáhané a proto také velmi robusní součásti konstrukce; jedním z požadavků na Super Hornet ale bylo i další zvýšení nákladu, se kterým se stroj mohl vrátit na palubu letadlové lodi, což si spolu se zvětšením draku a tedy i váhy stroje vyžádalo další zesílené nosné konstrukce podvozku. Hlavní podvozek zasunující se do gondol motorů unese 12,3 tuny zátěže a na každé noze má jednu pneumatiku; rozvor hlavního podvozku je 3,2 metru. Odpružení je hydraulicko plynové, kombinace olej+dusík. Zajímavý je systém skládání hlavního podvozku - ve vzduchu je podvozek napřímen a mírně pokrčen (tvar nalomeného "I"), ale po dosednutí se částečně složí do tvaru nalomeného "L" a to trochu "bokem" vzhledem k podélné ose - viz obr.:

Tento systém skládání podvozku má svou vlastní, nikoli nezajímavou historii. Když námořnictvo adaptovalo návrh YF-17, podvozek byl na jejich vkus příliš vepředu: protože námořní piloti přistávají s větším úhlem náběhu, vyžaduje USN podvozek více vzadu, aby byla minimalizována možnost "škrtnutí" ocasní části o palubu. Podvozek YF-17 ale nešel posunout vzad bez významých konstrukčních změn, které nebyly akceptovatelné; konstruktéři tedy vymysleli ono zalomení do "L", čímž byly pneumatiky posunuty dozadu, ale ukotvení v trupu zůstalo na svém místě. Tím ale záležitost nekončila: USN chtělo rakety AIM-7 Sparrow a chtělo je na boku motorových gondol, kde by ale překážely.. podvozku. Konstrukční tým YF-17 se to pokusil shodit ze stolu s tím, že Sparrow není zrovna příliš funkční raketa (měl mizerné výsledky). Za USN ale promluvil instruktor Top Gunu jménem Robert Thompson, který pracoval pro admirála Housera a nechal se slyšet v tom duchu, že ač je Sparrow nespolehlivý, dal by Hornetu možnost pálit PLŘS v čelním střetu a nikoli jen do zadní polosféry nepřátelské stíhačky, jako tehdejší AIM-9. Přirovnal Sparrow k opilci s pistolí: samotný fakt, že opilec má pistoli vás donutí přehodnotit taktiku proti němu nehledě na to, jak mizerně střílí - a o to jde. Konstruktéři Hornetu tedy dostali za úkol předělat hlavní podvozek tak, aby
-se pneumatiky přesunuly dozadu
-vydržel brutální síly působící při dopadech na palubu letadlové lodi a k tomu
-nepřekážel externím a hlavně trupovým závěsníkům - jinak bude celý kontrakt zrušen.
Díky tomu tedy vznikla pravděpodobně nejkomplikovanější konstrukce podvozku u ne-dopravních letadel a také jedna ošklivá nehoda při vývoji a testování, kdy se díky příliš prudkému dobržďování podvozkových kol po odlepení se ze země zdeformovala jedna nosná komponenta a jedna podvozková noha se po opětovném vysunutí zajistila nakřivo, což vedlo k vyjetí letounu z dráhy, převrácení se na záda a smrti testovacího pilota. Toto se týkalo původního podvozku, resp. jeho vývoje - jak podvozek Hornetu, který z toho vzešel, tak zesílený a zvětšený podvozek Super Hornetu mají za sebou desítky tisíc přistání bez problémů.

Zdvojený příďový podvozek se zatahuje dopředu a unese 5,3 tuny. Navíc je za něj celý stroj katapultován z paluby letadlové lodi, pročež je podvozek postaven tak aby vydržel velké síly i v podélném směru; kromě hlavního, vertikálního nosníku (jenž je odpružen takovým způsobem, že se část, na níž je uchycena osa podvozkových kol zasune o cca 20cm dovnitř části ukotvené v letounu) má také silný, hydraulicky odpružený nosník zajišťující ho proti směru letu - dohromady tedy něco jako "||/". K příďovému podvozku je také přidělán nástavec, kterým se letadlo hákuje do katapultu pro vzlet na letadlové lodi - tzv. "launch bar" (viz obr.).
Pneumatiky příďového podvozku o rozměrech 22x6,6-10/22 vyrábí Michelin Air. Mají pět drážek, 22 vrstev, jsou bezdušové a dimenzované na maximální tlak 2,09MPa a rychlost 352 km*h^-1; zajímavostí je, že mají stejné rozměry a pravděpodobně i konstrukci jako pneumatiky příďového podvozku "legacy" Hornetu, jen jsou dimenzovány na vyšší tlak (20,9b oproti 18,6b). Pneumatiky hlavního podvozku se mi nepodařilo jednoznačně identifikovat; je ale pravděpodobné, že obdobně jako pro příďový podvozek se nezměnily rozměry, ale jen nosnost/tlakování, takže by měly o rozměru 30x11,5-14,5/26 a taktéž od Michelinu, jen se čtyřmi drážkami namísto pěti.
Brzdy všech kol vybavené protiskluzovým systémem (ABS) vyrábí Bendix a podvozek samotný pak kompletuje firma Messier-Dowty z komponent dodávaných Goodrichem a GE. Řízení na zemi je dáno kombinací brždění, diferenčního tahu motorů a ovládaného předního podvozku, který má také dva "zatáčecí módy", mezi kterými se volí přepínačem na "základně" kniplu (nikoli u podlahy): "low-mode", kdy je zatáčení limitováno na ±22,5° a "high-mode" s limitem ±75°. Prve zmíněný se používá pro "normální" pojíždění, zatímco druhým se provádí ostrá zatáčka při zajíždění na katapult. Minimální poloměr pro otáčení na zemi se udává jako 11,4m.
Co se přistávacího háku týče, kromě toho, že musí snést 4G zbrždění stroje o váze 19958kg (nejvyšší přípustná přistávací hmotnost pro LL) je na něm zaznamenáníhodný pouze způsob fungování: hák je totiž držen v zatažené poloze mechanickými západkami; když jsou uvolněny, vysouvací mechanismus hák vystřelí, protože v zatažené poloze stlačen píst obsahující dusík; při zatažení je hydraulicky překonána síla stlačovaného dusíku působící proti zavírání a hák zatažen a zajištěn. Tento systém umožňuje extrémně spolehlivé vysunutí háku (kritického pro jakékoli přistání na LL), protože pro vysunutí stačí mechanicky odblokovat západky - hák je naprosto nezávislý na ostatních systémech.
1.5 odolnost vůči poškození
Jako námořní (frontový) stíhací bombardér byl už "legacy" Hornet navržen tak, aby byl - samozřejmě v rámci možností - maximálně odolný vůči poškození. Toho bylo dosaženo nejen konstrukcí, důsledně uplatňující principy redundance, ale i šikovným propojením funkčnosti ploch a řízení (viz kap. 1.3) a samozřejmě to do jisté míry vyplynulo i z velice robusní konstrukce, nutné pro nasazení stroje na palubě letadlových lodí. Původní Hornety tedy přežily několik ošklivých nehod a bojových incidentů, které by se jiným letadlům pravděpodobně staly osudnými - během cvičení Top Gun se například v zápalu nácviku manévrového boje srazily dva legacy Hornety, přičemž přes dost těžké poškození to oba dotáhly na základnu:

Levý Hornet přišel o celý úsek přídě až po přetlakovou přepážku pilota -zmizel radar, bloky avioniky a rádií, rotační kanon a vytekla hydraulika a kromě toho se rozpadl i bublinový překryt kabiny, takže si pilot domů dovezl "kabriolet". Pravá F/A-18 (ev.č.162454) pak přišela o velkou část křídla vč. obalu křídelní palivové nádrže, celou levou VOP a část levé SOP.
Jiný Hornet dostal v roce 1991 při bojové operaci nad Irákem zásah IČ naváděnou SAM (pravděpodobně systému Strela-10) do levého motoru, ale také se úspěšně vrátil na základnu:

DARPA ve spolupráci s firmou Rockwel Collins pak testovala výzkumný&vývojový program, zaměřený na zachování ovladatelnosti letadla i při katastrofálním poškození řídících ploch. Jako technologický demonstrátor použili právě v měřítku zmenšený model Hornetu; systém dokázal během několika vteřin po zničení části křídla obnovit stabilitu a během několika minut se autonomně rekonfiguroval tak, aby byla z velké části obnovena letová obálka a letounek provedl bezproblémové přistání. V roce 1998 byl na Super Hornetu zaveden obdobný systém - ten funguje tak, že pokud řídící letový počítač (FBW) zdetekuje neadekvátní odezvu/chování nějaké řídící plochy (třeba VOP), uzamkne ji v rovnovážné poloze a její funkci nahradí právě koordinovanou výchylkou ostatních ploch (viz kap. 1.3) - pokud není schopen danou řídící plochu ovládat, uvolní ji, počká, až se do rovnovážné polohy dostane sama působením proudění vzduchu a pak ji zamkne. Kromě toho byly do oblastí draku poblíž palivových nádržích nainstalovány samostatné hasící systémy a byla zlepšena balistická ochrana nádrží; rozmístění komponent bylo plánováno s ohledem na minimalizaci nebezpečí vtečení paliva z prostřelené nádrže do motoru a jeho následného zničení/vyřazení. I na potvrzení tohoto všeho byl Super Hornet vystaven relativně drakonickým testům - mj. byl skrze nasávací otvor vzduchu pro motor do centrální palivové nádrže střelen HEI (výbušně-zápalný) kanonový projektil.
V propagačních materiálech se dočtete, že letoun je výrazně "přežitelnější" ("more survivable"), než "legacy" varianta. To má jednoduchý důvod: kromě zavedení pokročilých systémů REB a protioopatření proti řízeným střelám totiž Super Hornet aplikoval všechna doporučení, jež vyvstala při testech JLF. Ta zkratka znamená "Joint Live Fire" - jedná se o program ostřelování strojů skutečnou municí, v jehož rámci bylo na počátku 90. let ostřelováno několik Hornetů verzí C/D. V rámci těchto testů bylo například zjištěno, že křídlo díky své vícenosníkové konstrukci a kompozitovým potahům vydrží zásahy výbušně-zápalnou kanonovou municí, protože se její efekt šíří různou rychlostí. Také ale bylo zjištěno, že průstřel nádrže může způsobit nasátí paliva do motoru s katastrofickými důsledky - to je důvod onoho výše uvedeného ostřelování nádrží Super Hornetu. Zpráva o testu nicméně doporučila pět změn, které měly být provedeny za účelem zlepšení odolnosti letounu. Vedení vývoje Super Hornetu je vzalo vážně a všechny je implementovalo pomocí devíti opatření. Krom jiného byla výrazně zlepšena protipožární ochrana palivových nádrží a to zejmén v oblastech, kde by se po průstřelu mohlo palivo dostat do motorů; byly vystuženy přechody SOP-trup, protože v průběhu ostřelování SOP bylo zjištěno, že plochy samotné jsou značně odolné proti ostřelování, nicméně jejich upevnění k trupu může povolit následkem čehož by došlo k fyzickému oddělení SOP od trupu; kvůli redundanci při průstřelu se zvětšily rozestupy mezi vedením pro hydrauliku ovládající SOP; křídla byla vyplněna pěnou, pohlcující exploze; chladící kapalina radaru byla nahrazena ještě méně vznětlivou a došlo k odebrání mechanického záložního systému ovládání letu (více v kapitole 4.7). V průběhu vývoje letounu byl prosazen zákon, který po nově zaváděných vojenských strojích vyžadoval ostřelovací zkoušky; Super Hornet se jim podrobil a i díky aplikaci poznatků z programu JLF prošel s výbornými výsledky. Na druhou stranu ale USN zvolilo cestu testování jen změněných systémů, přičemž ty, pro které už existovaly výsledky testů z "legacy" varianty testovány nebyly; tento postup byl námořnictvu opakovaně vyčítán.
O ostřelovacích testech nejsou z pochopitelných důvodů moc podrobné informace; podařil se mi ale získat fotku pravděpodobně Super Hornetu z jejich průběhu:

(může se ovšem jednat i o první testy JLF a tedy "legacy" Hornet)
[následuje kapitola: 2.0]