Realistický vzhled modelů

Návody, postupy, prostě jak na to. Místo zde mají diorámy a figurky.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Realistický vzhled modelů

Příspěvek od Lord »

Modeláři, kteří chtějí aby se jejich modely vzhledem přibližovaly k frontovým strojům se dřív nebo později musí naučit dělat různé odřeniny, škrábance, rez, opálení, fleky po oleji, důlky od postřelování, poškození nebo deformace plechu apod. Odřená a poškrábaná barva se obvykle vyskytuje nejvíce na specifických místech s různou intenzitou. Charakter škrábanců určuje i prostředí a čas ve kterém se vozidlo pohybuje na poušti, v lese, v zimě apod. Starší vozidla, zbraně, letadla bývají zpravidla více odřená.

Podvědomí a dovednosti při tvorbě konečného hávu vozidla získává modelář na základě zkušeností, ale také srovnáváním se vzorovými fotografiemi. Pokud nemáme k dispozici zrovna fotku daného modelu můžeme se inspirovat jiným podobným typem vozidla.

Někteří modeláři používají na svých modelech stejných odřených efektů, používají stále stejné pracovní postupy a stále stejné barvy na kterýkoliv druh vozidla, bez vědomí že materiály a působení barev jsou různé v každém prostředí. Rovněž je vhodné se vyhnout pravidelnému, kulatému či opakovanému vzhledu. Lepší než udělat velkou odřeninu je jedna malá s několika menšími kolem.

Škrábance a odřeniny můžeme rozdělit:

1) Velmi nízká intenzita - odřenina, která je pouze rýhou nebo mírně otlučenou barvou. Jedná se v podstatě jen o zesvětlený odstín.

2) Nízká intenzita – větší plošky odření, otlučení na základovou barvu.

3) Střední intenzita – je typická pro ložné plochy nákladních vozidel, plochy tanků na nichž je uložena bagáž apod. Přechod od mírného odření, základové barvy okolo až odření na kov.

4) Vysoká intenzita – efekt hluboké až na kov staré odřeniny. Jde o starou rezatou odřeninu, která může být pokryta vrstvou prachu či vrstvou bláta. Jako první nanášíme tmavou rezavou odřeninu s několika malinkými dokola se světlejším odstínem rzi.

Dále modeláři praktikují různé efekty jako třeba efekt oprýskané kamufláže - typický pro vozidla, kdy na původní barvu byla nanesena nová kamufláž až na frontě nebo bílá zimní kamufláž. Tato barva nanášená v polních podmínkách má menší odolnost než barva nanášená v továrně a proto se nátěr v bojových podmínkách více oprýskával.
Nebo kouřový efekt – jde o černé opálení na konci hlavní děl, úsťové brzdy, výfuků motoru. Efekt postřelování a jiné.

Uvítám názory praktiků ... zatímco toto byl teoretický článek, je vhodné dodat konkrétní "výrobní postupy" při tvorbě konkrétních efektů, odřenin, škrábanců ... ovšem pokud nejsou tajemstvím :P

Obrázek
Kvalitní imitace.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

... všimněte si imitace struktury a kovového povrchu pancéřových plátů ...

Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Hlavně je taky potřeba udělat znečištění, bahno atd. Čistá bojovka...jedině z továrny nebo na přehlídce...jinak byla většinou obalena bahnem, pokryta prachem, v zimě zas sněhem...zvlášť směšně vypadá tank s x proužky vítězství na hlavni, ošoupaný, rezatý...a čistý!

Dobré je taky pomuchlat blatníky a podobně...nejlepší je stavět stroj, na který máme fotky...poškození, individuální úpravy provedené posádkou atd...

K zabahnění používám pasty Model+ ředitelné vodou, na prach nejsou špatné vodovky...

Problém taky byvá s povrchem modelu, který je často moc hladký, což pancíř nebývá...můj způsob asi není zrovna košer...naleptám povrch ředidlem a pak "zhrubuju", aby to vypadalo "pancéřově"... :oops: ...ale funguje mi to :wink:
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

... zvlášť směšně vypadá tank s x proužky vítězství na hlavni, ošoupaný, rezatý... a čistý! jako myslíš že jde o změnu pořadí?
Dej nějaké fotky svých modelů do alba nebo osobní galerie ...
Hrubost pancířu ... asi tam lidi spíš nanášej něco navrch než leptaj, ale technik je víc ...
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Rád bych dal, ale všechno jsem rozprodal...takže sž bude zas něco nového...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
asd1937
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 1/2/2008, 12:54

vše v 1:35

Příspěvek od asd1937 »

Co se týče zastarání povrchu jje lépe být velmi opatrnej.

Viděl jsem už mnoho nekrytých tanků někde venku a ani po mnoha letech se mi nezdá jejich nátěr zdaleka zestarlej,jak je vidět na některých modelech.A vemze si, že byl letní a zimní nátěr a ne zdaleka každej tank přišel do boje na jaře, ale třeba až koncem léta v letním kabátu.Typuju, že když pak šel na nějakou generálku tak ho stříkli napříkla žlutou znova a polní jednotky si ho už dobarvili sami. Myslím, že ani životnost tanků nebyla moc velká.Nemyslím, že by bylo hodně pzIV h co by dožili v původním nátěru z jara 43 do jara 45.Kolik byl vyrobeno pziv a kolik jich

To samé na dodatečné zhrubování pancíře bych šel z lehka, vemte si že 5cm dolík po odražené střela v pancíři tigera (1:35) je na modelu hlubokej asi 1,5 mm, to znamená že 5mm nerovnost na KV nebo t34 je 1,5 desetiny milimetru.To znamená že jakékoliv drobné škrábance a jejich zrezavěví je nesmírně drobounké.Nelze dělat poškození a ostaření na tank 1:35 ve velikosti 1:10.
asd1937
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 1/2/2008, 12:54

15cm hofnice

Příspěvek od asd1937 »

dioramko, dělo za 150 kč, figurky tamiya asi za 200, podložka pěnovej polysteren + sádra.

jagitger + figurky běžná cena dragonu.Trávu jsem udělal ze štětin kance ale jistě to jde i z něčeho jiného :-)

Obrázek
velitelé si ujanují cíle s velitelem panzerů.
Obrázek
zbývá už jen malá chvilka .-)
Obrázek
Chvilka před útokem.
Odpovědět

Zpět na „Návody, postupy a diorámy“