Voják dvou armád - druhý styčný důstojník
Napsal: 8/1/2011, 21:23


VOJÁK DVOU ARMÁD LEOPOLD PARMA - DRUHÝ STYČNÝ DŮSTOJNÍK
V kapitole své práce o československé pomoci vznikajícímu a statečně bojujícímu státu Izrael, kterou jsem věnoval položení základů izraelského výsadkového vojska a výcviku budoucích izraelských tankistů, jsem v úvodu napsal pár slov o prvním styčném důstojníkovi mezi izraelskými vojenskými představiteli a lidmi z naší armády a průmyslu a politických institucí. Byl to muž jménem Naftali Bar Shalom.
Ale vše co jsem napsal, není ještě dost. Nezbývá tedy než se na chvilku vzdálit od technických věcí a napsat pár slov a dalším vojákovi, který v akci „ Důvěrné Izrael“ plnil stejnou funkci. Byl to druhý styčný důstojník jménem Leopold Parma, původním jménem Presser.
V tomto příspěvku se podíváme na jeho život tak, jak plynul do doby, než v květnu roku 1949 opustil naši zemi a odešel do své nové vlasti, do Izraele. Vše se to pokusím zasadit do kontextu právě probíhajících událostí.
Kapitola první: Než začala bitva o Sokolovo
Leopold Presser se narodil dne 31. července roku 1922 v Polsku, konkrétně v Jasienici, která dnes leží ve vojvodství bielském, nedaleko našich společných hranic. Rodiče se pár let po jeho narození přestěhovali do Českého Těšína. Nebyl jejich jediné dítě. Měl bratra Egona a sestru, jejíž jméno se mi nepodařilo zjistit.
Všichni chodili do českých škol a byli společně členy židovské sportovní organizace Makkabi. Tyto sportovní organizace začaly vznikat po roce 1903 a byly součásti sionistického programu, který měl zajistit vyšší fyzickou zdatnost židovský občanů té které země, a v pravdě šlo o masové organizace, které se soustředily na celé spektrum sportovních aktivit. Leopold byl úspěšný student a byl i úspěšný sportovec. Bohužel v té době se nad Československem začalo stmívat. Po sérii krizí, povstání sudetoněmeckého obyvatelstva a potlačení tohoto povstání československou brannou mocí, došlo k mnichovským jednáním, při kterých naši spojenci svůj klid a iluzorní bezpečnost vyměnili za naši svobodnou existenci. Na tomto aktu bezpráví se zprostředkovaně podílelo i Polsko. Už 2. října 1938 byl Český Těšín obsazen pěchotním plukem polské armády s dělostřelectvem a posilovými prostředky. Do 11. října 1938 pak Polsko nekompromisně zabralo veškeré československé území na levém břehu řeky Olše. Naše země tak přišla díky Polsku o 805 kilometrů čtverečních území, na kterých žilo 227 399 lidí vícero národností, ale Poláků bylo jen 76 230, tedy asi třetina.
V kritických dnech polské okupace se členové skautu a také Makkabi společně podíleli na sestavování pohraničních hlídek. Tyto hlídky se dostaly mnohokrát do konfliktů s polskými vojáky. Při jednom z těchto incidentů byl zastřelen polský poddůstojník. Na základě vyšetřování, které bylo řízeno polskými okupačními orgány, bylo z dalšího studia vyloučeno několik desítek studentů českotěšínského gymnázia. Leopold Presser byl mezi nimi. Zde začíná jeho cesta uprchlíka, vězně a vojáka Svobodovy východní armády, která nakonec končí jeho prací pro Izrael a nakonec emigrací.
Po vyloučení z gymnázia ho k sobě bere starší bratr Egon, který v té době už bydlí a pracuje v Ostravě, ubytuje ho u sebe a dokonce mu sežene práci. Po krátké době relativního klidu se ale přiblížil 15. březen 1939 a tím pádem okupace Ostravy německou wehrmacht. Hned za ní přišly represivní složky a na našem území začala být uplatňována protižidovská opatření. Všichni Židé byli do pár dnů z práce vyhozeni. Leopold se s obtížemi dostal do Českého Těšína k rodičům. Zde se zapojil do aktivit organizace „Alija Noár“, která připravovala emigraci židovského obyvatelstva do Palestiny.
Alija, doslova „cesta vzhůru“, či „výstup“ je souhrnný název pro židovskou imigraci do Palestiny a od roku 1948 do Státu Izrael. Židé hovoří o „návratu do domova svých otců“. Do vzniku státu Izrael proběhlo těchto výstupů, alijí šest. Pro náš příběh je důležitá pátá alija. Jako pátá alija se označuje pátá vlna židovská imigrace na území Britského mandátu Palestina z Evropy a Asie v letech 1929 až 1939. Tato imigrační vlna začala po palestinských povstání z roku 1929 a její konec přinesl začátek druhé světové války. Během této aliji přišlo do Židy osídlených oblastí Palestiny více než 250 000 nových Židů, z nichž více než čtvrtinu tvořili němečtí a rakouští Židé. Většina imigrantů se usadila ve městech a podpořila tak městský rozvoj, avšak v rámci této aliji byly i malé skupina lidí, které se usadily v zemědělských oblastech a zakládaly kibucy a mošavy.
Tato alija byla pro Izrael zásadní především z praktických důvodů:
- primo: vytvořila základ pro válku za nezávislost v roce 1948
- secundo: přivedla do země velké množství finančního kapitálu, jenž zmírnil dopad ekonomické krize,
- tertio: přivedla sem velké množství intelektuálů , a to architektů, lékařů, vědců a akademiků, kteří se podíleli na založení univerzit a vědeckých institutů.
Pátá alija začala imigrací malého množství lidí již v roce 1929, ale výrazných rozměrů masové imigrace dosáhla až v letech 1933 až 1935 díky rasové perzekuci Židů v nacistickém Německu. Arabské povstání v mandátní Palestině v roce 1936 imigraci částečně oslabilo, ale v předvečer druhé světové války v letech 1938 až 1939 přišly do mandátu další tisíce imigrantů, z nichž část přišla ilegálně. Poměrně velká část v této době přišlých lidí pocházela i z území Sudet a protektorátu. Do této vlny emigrace se pokusila zapojit i rodina Leopolda Pressera, ale nebylo jim dopřáno.
Dne 1. září 1939 se stalo Polsko obětí zničujícího útoku německých ozbrojených sil a už v říjnu 1939 bylo veškeré práceschopné židovské obyvatelstvo odvedeno k nuceným pracím. Z okupovaného Českého Těšína bylo ve 40 dobytčácích odvezeno asi dva tisíce židovských mužů ve věku od 16 do 60 let do nového koncentračního tábora někde v oblasti Niska nad Sanem v okupovaném Polsku. V Nisku nad Sanem bylo dislokováno spádové velitelství SS, které tyto tábory provozovalo.

Městečko Nisko, dnešní panoramatický pohled na místo, které se stalo křižovatkou mnoha lidských osudů.
V odloučeném lágru ve vesnici Jaroczyn byl umístěn s Leopoldem i jeho otec Artur. Ale bylo zde i několik desítek bývalých vojáků, kteří při práci s polskými lidmi zjistili, že nedaleko probíhá sovětsko – německá demarkační linie podél řeky San. Od tohoto zjištění bylo k rozhodnutí o útěku jen kousek. Za pomoci podplacených pašeráků se větší skupině židovských uprchlíků podařilo řeku přebrodit a tak s dostali z působnosti německých okupačních orgánů. Při vniknutí na sověty ovládané území byli napadeni střelbou sovětských vojáků. Po zjištění že jde o civilisty emigranty byli okamžitě zatčeni, a převezeni do tehdy pohraničního města Sniatin. Zde je čekal kolotoč výslechů. Jako vězení a výslechové místnosti posloužila místní škola a její třídy. Niskem prošlonemálo budoucích vojáků naší armády v SSSR. Mezi jinými i „nezdolný a nezranitelný“ Arnošt Steiner.
V této škole v době příchodu Leopoldovy skupiny bylo už několik desítek internovaných a k velké radosti obou Presserů zde byl i Leopoldův bratr Egon. I jemu se podařilo s dalšími lidmi uprchnout z transportu a přes řeku San se dostal na území okupované Sovětským svazem. Pro úplnost bych snad uvést, že tato akce- transporty do Niska nad Sanem byla řízená Adolfem Eichmannem a postihla na pět tisíc židů z českých zemí, Polska a Rakouska. Jsou doloženy dva transporty do Niska nad Sanem a třetího transport skončil v ghettu v Sosnowci. Je navíc zajímavé že většina těchto lidí byla zahnána strážemi SS na území Sovětského svazu, kde byli znovu uvězněni v sovětských koncentračních táborech – gulazích.
První desítky lidí ale čekal jiný osud. Po výsleších, provedení registrace sovětské orgány tyto první uprchlíky poslaly po železnici do Lvova. Zde podobných lidí bylo už několik tisíc. Čechů, Slováků, Poláků, Rakušanů a dalších národů, které už pocítily dopad německé okupace a protižidovských opatření. Kupodivu většina z nich dostala jak povolení k pobytu tak i práci. Ale tato pozitiva netrval dlouho.
V započínajícím létě 1940 se ale situace ve Lvově a okolí začala výrazně měnit k horšímu. Nakonec sovětské orgány pod vedením NKVD provedly nečekanou razii na uprchlíky. Jejich povolení k pobytu, pracovní povolenky a jiné dokumenty, které legalizovaly jejich pobyt na území Sovětského svazu byly označeny za neplatné a tím se z těchto lidí stali vetřelci a podezřelé osoby. Bez dalšího čekání byli vyvedeni z jejich dočasných příbytků, byli nahnáni na čekající povozy a nákladní automobily a tyto je dopravily na nádraží. Zde jim bylo mimo nejnutnější věci vše odebráno a pomocí pažeb a bajonetů byly naloženi do přistavených vagonů. Bez jakéhokoliv vysvětlení se tímto aktem zvůle začala jejich cesta do neznáma.
Ve vagonech těchto zvláštních vlaků se setkali občané Polska, Československa, Rakouska, Židé i nežidé, vojáci i civilisté. Tři týdny trvala cesta přes Sverdlovsk do města Ťumeň na řece Irtyš. Tři týdny cesty do neznáma, se zastávkami na opuštěných stanicích, kde dostali trochu vody a sušenou rybu. Během celé cesty tito lidé trpěli hladem, žízní, nemožností se vyspat a při každé zastávce jich pár bylo z vagónů vyloženo mrtvých. Cesta pokračovala týden na parníku do Tobolska a odtud na člunech po řece Samaře až do tábora nucených prací Sojma.
Tito lidé toho zhusta nechtěli moc. Chtěli přežít a nemálo z nich doufalo, že na území SSSR, který považovali za zemi zaslíbenou, kde jim bude umožněno bojovat za návrat do vlasti, budou vítáni. Nikdo z utíkajících neměl ani tušení o tom, že v „zemi zaslíbené" je čekají nejkrutější chvíle jejich životů, pro většinu z nich ty poslední. Po zatčení následovaly výslechy, věznění a odsouzení za nelegální přechod hranic SSSR se sazbou tří a více let v pracovních táborech.
Tento osud čekal i Leopolda Pressera, jeho otce i bratra. Najednou byli zločinci. Nemohlo to být jinak. Sovětský svaz měl s Německem uzavřenou smlouvu, která mu umožnila zabrat velká území Polska, Bukovinu, Besarábii a nakonec i pobaltské státy. Přítomnost těchto lidí byla obtížnou a byla solí v očích německých spojenců. V lágru byli rozmístěni do dřevěných baráků po 30 až 40 lidech a začalo martýrium.
Po příjezdu do táborů nucených prací byli totiž vězni zařazeni na nejtěžší fyzické práce. Bylo to při stavbě železnic, silnic, v kamenolomech i na jiných venkovních těžkých pracích – v Sojmě to bylo kácení stromů. V táborech byly stanoveny nesplnitelné pracovní normy a při jejich nesplnění byla snížena za trest už tak nedostatečná stravní dávka. Při dalším nesplnění norem byli provinilci zavíráni do podzemních bunkrů tedy do korekce, a to od jednoho do pěti dnů, bez jídla a vody, kde v mnoha případech umírali slabostí a v severských oblastech nejvíce na podchlazení.
Táboroví lékaři, což byli téměř vždy političtí vězni, měl přesně stanovenou normu, kolik nemocných smí uznat na jednotlivé dny. Zpravidla to byla jen třetina z těch, kteří byli skutečně nemocni. Ostatní nemocní byli naloženi na povozy a i v třicetistupňových mrazech převáženi na pracoviště, někdy vzdálená i několik kilometrů. Mnoho jich cestou zahynulo. V táborech, tak jako ve věznicích vládly kriminální živly, „pridurci“, které se nezastavily před žádnou brutalitou, včetně ubíjení nemocných, nebo „neposlušných" vězňů. Často tento lidský odpad byl k tomuto veden orgány NKVD a tím za tyto lidi dělali „pridurci“ špinavou práci. Jsou známy případy, zejména v táborech s nejtěžšími pracovními a klimatickými podmínkami, že každý měsíc tam umíralo hladem, vyčerpáním, nebo prostě zmrzlo, případně bylo kriminálními živly ubito, mnoho desítek, někdy i stovek vězňů.
Neuvěřitelným řízením osudu se v tomto táboře sešla, pokud jsem správně pochopil dostupné prameny, téměř celá Presserovic rodina. O Leopoldovi s bratrem a tátou už víme. Ale v dalším transportu dorazila i jejich sestra s manželem, sestřenice také s manželem a několik přátel.
Ale život píše příběhy. A čas nejde zastavit. Nedávné německo-sovětské spojenectví, doprovázené čilými hospodářskými styky, vzalo za své. Dne 22. června 1941 v časných ranních hodinách zahájilo Německo útok proti Sovětskému svazu. Soustředilo k tomu mohutné vojenské síly: 192 divizí s více než třemi miliony vojáků podporovalo 3700 tanků a 2700 letadel. Válku SSSR vyhlásila rovněž Itálie a vojenské jednotky vyslaly do bojů na východní frontě i další spojenci Německa: Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Finsko a Chorvatsko. Bojů se na německé straně zúčastnila i jedna divize španělských dobrovolníků.
Začala válka, jakou dějiny do této doby nepoznaly a která měla nadlouho ve svém důsledku změnit svět. Pro mnoho vězňů rozmístěných pomalu umírajících v táborech souostroví GULAG jak tuto zrůdnou mašinérii nazval Alexandr Solněžicin, svitla naděje na změnu. A často byla i vyslyšena. Už v červnu 1941 byly z tábora v Sojmě propuštěni všichni polští státní příslušníci včetně asi tří set polských Židů. Asi třicet jich ale v táboře z rozhodnutí NKVD zůstalo. A velitel odmítl propustit i všechny občany z Československa tedy vlastně všechny Presserovic i s příbuznými. Důvod? Rozkazy se týkají pouze Poláků. A tak dřeli v lesích okolo tábora dál. Jejich osud byl podobný jako mnoha československých vojáků i nevojenských osob, které hledali v Sovětském svazu možnost bojovat či alespoň pomoci bojovat za vlast.
V roce 1940 se podařilo určitou část díky diplomatické aktivitě Benešovy vlády ve Velké Británii dostat do Francie. Zde sehrál velkou hru plukovník Heliodor Píka, který s nasazením a osobní statečností málo vídanou v podmínkách stalinského státu nekompromisně intervenoval ve prospěch československých občanů a dokázal mnoho z nich z gulagů vytáhnout. Kolika z nich tím zachránil život, nelze dnes určit. V druhé polovině roku 1941 po napadení Sovětského svazu nacistickým Německem se začala situace zbylých vojáků i civilistů pocházejících z rozbitého Československa měnit. Českoslovenští komunisté, kteří byli v sovětském azylu i samotné vedení legionu pod vedením podplukovníka Ludvíka Svobody, přiměly sovětskou vládu, aby schválila vznik československého zahraničního vojska na jejím území. Na přelomu roku 1941 na rok 1942 se v uralském městě Buzuluku začala formovat jednotka, která měla být základem nové československé armády. O tomto dění se dostala zpráva i do lágru kde byla internována i Presserovic rodina a jejich přátelé. Připravili se a v příhodný čas, kterým byla bujará silvestrovská oslava se za pomoci kulaků, kteří v okolí tábora žili ve vyhnanství, dostali do městečka Chanti Musinsk, které bylo asi třicet kilometrů od tábora.
Uprchlíci byli čtyři. Leopold a Egon Presserovi, jejich tatínek Artur a jejich přítel Löffelholz. Hlásili se na místním vojenském velitelství, kde až na tatínka byli uznáni schopnými služby v armádě a dostali „bumašku“ – cestovní rozkaz, k cestě do Buzuluku. Jejich otec pro celkovou slabost danou těžkou prací a dlouhodobým hladověním toto štěstí neměl a byl vrácen do tábora k další internaci. Další důvod byl ten, že mu bylo už více než padesát let.
Tři budoucí vojáci museli počkat na sběrné letadlo, které je dopravilo do Ťumeně. Odtud pokračovali celé tři týdny po železnici do Buzuluku. Na počátku února 1942 dorazili na velitelství československé jednotky. Leopold byl ve strašném stavu. Nakonec u něj byl diagnostikován skvrnit tyfus a byl dán do karantény. Přežil a po vyléčení byl řádně odveden. Rok trvalo, než oběma bratrům podařilo do Buzuluku dostat zbytek rodiny. Otec ale krátce po příjezdu na naprosté vyčerpání zemřel. Své syny už neviděl – v době jeho příjezdu už cestovali na frontu.
Leopold Presser byl zaregistrován do československé jednotky pod číslem 357. To ukazuje, jak malý ten zárodek budoucího suverénního vojenského tělesa byl. Byl překvapen, kolik v této vznikající jednotek bylo vojáků židovského původu. Velitelem byl podplukovník Ludvík Svoboda. Jeho důstojníci byli zkušení vojáci z takzvané „oranské skupiny“. Jméno získala podle Oranek, kde se tato skupina postupně zformovala.
Zde si je potřeba uvědomit, že Ludvík Svoboda byl podle všeho pevně přesvědčen, že Sovětský svaz, nehledě na uzavřenou smlouvu s Německem, vstoupí nakonec s tímto agresivním partnerem do války a najdou se názory, že už tenkrát tušil, že to bude hlavní válčiště vojenského střetnutí, které se Evropou a dalšími částmi světa šířilo. O tom si dovolím pochybovat – spíše si myslím, že byl přesvědčen o tom, že Německo rychle narazí a že by tak mohla být cesta k osvobození naší zaniklé vlasti kratší. Vzhledem k tomu jak se vyvíjela válka Německa se západními státy, naznal, že by Československo mělo mít vojenskou jednotku v Sovětském svazu, kde také byly značné rezervy pro doplňování počtů dobrovolníků zejména pak:
- československá emigrace
- volyňský český živel
Proto uvítal jednání se Sovětskými představiteli o této možnosti, předložil jim svou koncepci budoucí vojenské spolupráce a v létě v roce 1940 v dohodě se sovětskými orgány odjel do Istanbulu, který byl přestupní stanicí československých vojáků na cestě na Západ a později na Střední východ, aby přispěl k navázání kontaktů sovětských představitelů se zástupci československé vlády. Tato jeho iniciativní činnost byla v souladu se zájmem prezidenta Beneše i londýnského ministerstva národní obrany a byla jimi v této době velmi vítána.
V důsledku jednání mezi představiteli československé a sovětské vlády již v dubnu 1941 začala v Moskvě pracovat vojenská mise vedená plukovníkem Heliodorem Píkou, která vzhledem k sovětsko-německé smlouvě, zatím byla tajná. A potom dne 21. června došlo k napadení Sovětského svazu Německem a 18. července 1941 byla v Londýně podepsána Československo - sovětská úmluva o spolupráci, v níž bylo uvedeno mimo jiné i to, že na území Sovětského svazu se budou formovat samostatné československé vojenské jednotky.
Již během přípravy této dohody nebyla ze Sovětského Svazu do Palestiny odsunuta skupina, která byla určena, aby se stala základním organizačním a velitelským kádrem budoucí vojenské jednotky, známá jako oranská skupina. Bylo to:
23 důstojníků,
66 poddůstojníků a rotmistrů a
3 lékaři, celkem jich bylo 92.
Tito lidé se pak stali zárodkem napřed praporu, později brigády a nakonec armádního sboru.
Bratři Presserové byli přiděleni k výcvikové četě Antonína Sochora. Jejich velitel v té době již podporučík, byl jmenován v únoru 1942 velitelem výcvikové čety, v říjnu pak převzal velení čety průzkumníků. Do čety průzkumníků byli vybráni i Leopold a Egon. Výcvik jednotek 1. československého samostatného polního praporu probíhal intenzivně od března 1942 a nakonec po složitém jednání plném vzdoru proti legitimní vládě v Londýně byl odeslán na frontu. Poprvé pak měly v československé armádě bojovat bok po boku s muži i ženy.
Toto stojí alespoň za pár obrázků.
Obr. první:


Obrázek první ukazuje vojákyně našeho praporu při přesunu na učebny v Buzuluku. Obrázek druhý ukazuje Marii Lastoveckou, jednoho z našich prvních snajprů v sukních. U Sokolova při protiútoku 2. pěší roty zastřelila 4 německé vojáky.
Válka Sovětského svazu proti Německu a jeho spojencům trvala už rok a devět měsíců. Ztráty Rudé armády byly do této doby děsivé a ztráty protivníka zkrušující. Ale Rudá armáda porazila Němce u Moskvy a měla za sebou impozantní vítězství u Stalingradu.
Polní maršál Erich von Manstein, který je oprávněně považován za jednoho z nejbrilantnějších německých vojevůdců v průběhu druhé světové války, po porážce u Stalingradu řídil ústupové boje německých armád a rozhodl vyklidit město Charkov. Sovětské velení doufalo, že má nad nepřítelem velkou převahu a zahájilo ofenzívu s cílem zničit německé jednotky v celé šíři jižní frontu. Rudá armáda se dala do pohybu v před na široké frontě. Postupovala na západ a vytlačoval svého nepřítele z okupovaných území. Jenže postup vpřed nebyl podložen potřebnými zálohami, masou materiálu a dopravními možnostmi. V nejméně v hodném momentu Němci shromáždili síly a přešli do razantního a navíc brilantně řízeného protiútoku.
V krátké době Rudá armáda čelila vážné krizi. Vojáci 1. čs. samostatného praporu byli přepraveni z výcvikového tábora v Buzuluku do železniční stanice Valujka, odkud vyrazili na 350 kilometrů dlouhý pochod do Charkova, protože dále již byly železnice zcela zničené. Pochodovalo se v noci, jelikož přes den hrozily nálety letadel Luftwaffe. Zde jsem vložil tyto dva obrázky:
Obr. první:


Obrázek první ukazuje, jaký frmol to byl, když se naši vojáci nakládali do ešelonu číslo 22 904, který je odvezl z Buzuluku. Obrázek druhý ukazuje strastiplný pěší přesun. Fotografie byla pořízena někde na dlouhé cestě z Valujek do Sokolova.
Do právě osvobozeného Charkova se prapor dostal 1. března 1943. Zde si vojáci odpočinuli a 2. března po půlnoci vyrazili k dalšímu pochodu do prostoru Sokolova. Nebylo zbytí, fronta praskala ve švech. Obyvatelé Charkova ale poprvé v této válce uviděli vojáky, kteří mluvili jiným jazykem, a přitom bylo jasné, že jde o přátele. Našim vojákům se dostalo slavnostního i když improvizovaného uvítání. Po příchodu do prostoru vesnice Sokolovo bylo nadřízeným velitelstvím rozhodnuto, že náš prapor, který díky svému vybavení a počtům byl zdaleka nejsilnější homogenní jednotkou v oblasti, dostane svůj první bojový úkol – udržet postavení na linii nově budované obrany na řece Mža. Prostor rozmístění byl v úseku Mirgorod,- Sokolovo- Arťuchovka. Zde mělo dojít s využitím řeky Mža místy široké až 500 metrů k přehrazení postupu německých tankových sil nejkratší cestou na Charkov.
Naše jednotka měla tak trochu štěstí. Přístupy k Sokolovu držel v první linii v osadě Taranovka sovětský 78. gardový střelecký pluk, který bojoval s obrovskou přesilou Němců. Velel mu plukovník Biljutin, kterému v době, kterou popisujeme, zůstalo posledních 380 aktivních bodáků. Ale gardová pěchota se opřela o zděné stavby, zejména kostel a odolávala se zarputilostí, která naše vojáky naplňovala nadšením. Boj gardistů a zejména mimořádný vojenský čin pětadvaceti vojáků pod velením poručíka Šironina dal našim vojákům příklad i čas - mohli se dobře připravit na blížící se útok a provádět opevňovací práce. Problémem bylo, že řeka Mža byla zamrzlá, a proto nebylo těžké, aby se přes ni dostaly německé tanky.
Při volbě uspořádání bojové sestavy jsou dva výklady:
První tvrdí, že velitel praporu Ludvík Svoboda sám rozhodl o tom, že se jedna rota přesune před řeku Mžu, kde zaujme ve vesnici Sokolovo vysunuté obranné postavení. K tomuto úkolu se přihlásil velitel první roty, nadporučík Otakar Jaroš. Toto Svobodovo rozhodnutí měl nadřízený velitel pouze schválit.
Druhý výklad pak konstatuje to, co je uvedeno přímo ve válečném deníku 1. polního praporu. Zde je jasně uvedeno, že přímý nadřízený našeho velitel Ludvíka Svobody. „Velitel 25. gardové střelecké divize nařídil změnu sestavy praporu v obraně. Jednu zesílenou rotu předsunut do Sokolova s úkolem přehradit směr Taranovka - Sokolovo – Mirgorod“. Tak to prostě je. Tedy je zřejmé, že sestavu, která se nakonec ukázal jako nevýhodná si naši velitelé nezvolili sami, ale byla jim určena. Možná by bylo jednodušší nechat německou pěchotu a tanky útočit po hladkém ledě a složitě vystupovat na bráněné břehy. Ale to je už prostě pryč a není třeba nad tím složitě bádat. Následuje schéma bojových aktivit v oblasti Sokolova.

Vesnice byla díky času, který byl našim vojákům dán díky boji gvardějců v Taranovce dobře opevněna, k posílení obrany byly Jarošovi přiděleny dva sovětské protitankové kanóny. Dalšími podpůrnými prostředky bylo těžké dělostřelectvo a raketomety, umístěné za řekou Mža, a deset sovětských tanků T-34, které sloužily jako záloha k protiútoku. Od 6. března 1943 československé průzkumné hlídky několikrát narazily na Němce a při přestřelkách jich několik zastřelily. Byla to předzvěst rozhodujícího útoku.
Před počátkem samotného boje o Sokolovo se bratři Presserové odloučili. Egon byl přeřazen k první rotě nadporučíka Otakara Jaroše a Leopold byl přidělen do průzkumné čety druhé roty nadporučíka Jana Kudliče. Druhá rota byla rozmístěna v obranných postaveních opřených o osadu Arťuchovka. Po dobu kdy oba bratři sloužili pod velením Antonína Sochora se na rozdíl od jiných jednotek nestali svědky ani terčem skrytého nebo otevřeného antisemitismu. Sochor byl velmi čestný člověk a byl označován ve vzpomínkách přeživších židovských veteránů československých jednotek na východní frontě za filosemitu. V jeho dosahu pro tyto projevy nebyl prostor.
Boj o Sokolovo začal 8. března 1943 asi o půl osmé ráno. Jeho popis není nutný. V době kdy se bojovalo, průzkumníci od druhé roty prováděli hlídkování a průzkum, který měl zjistit, zda se nepřítel neblíží k jejich postavením. Při jednom návratu jeden z průzkumníků upustil omylem odjištěný granát v odpočinkové místnosti. Záchranou byla duchapřítomnost velitele čety četaře Bernarda Bražiny, který na granát hodil svůj vlastní plášť, který utlumil výbuch a zabránil katastrofě.
V Sokolově se zatím urputně bojovalo o každý dům, o každý zákop a každou zbraň. Českoslovenští vojáci, kteří z velké části byli v boji poprvé, čelili razantnímu útoku zkušených německých veteránů s odvahou, která snese nejvyšší míru kritiky. Ale nemohli obstát. Bylo jich málo, o většinu těžkých zbraní přišli díky lsti protivníka už na počátku boje a když měly dorazit na pomoc posilové tanky, které mohly zvrátit vývoj boje, díky nečekané oblevě už první z nich do Mže zapadl. Informace o tom, že je možné pokračovat v boji na druhém břehu se k Jarošovi a jeho lidem nikdy nedostala. Telefonní kabely byly zpřetrhány a spojky zahynuly při snaze doručit potřebné zprávy.
V hořkém boji, který vyvrcholil v kruhové obraně okolo kostela – zde je vidět, že se naši vojáci učili u plukovníka Biljutina a jeho vojáků - jich většina zde soustředěných padla. V roce 1975 vyšla kniha jednoho z vojáků, který boj v Sokolově přežil, Rudolfa Pešky. Nese název V boji za mír. Byla vydána v Ostravě v roce 1975. Jeho vzpomínky utřídil a sepsal Jan Rohel. Je to neuvěřitelné, ale až z této knihy, která se k němu dostala do Izraele se Leopold dozvěděl, jak jeho bratr Egon zahynul. Podle vzpomínek plukovníka inženýra v záloze Rudolfa Pešky to bylo takto:
"Do doby zaujetí kruhové obrany u kostela se Egon se zbytkem průzkumníků pohyboval po bojišti a zabíjeli nepřátelské vojáky z léček. Hluk boje kulminoval a přes malý prostor okolo kostela se nesly výbuchy granátů a dávky kulometů pročesávaly sníh. Při pokusu dostat se k Jarošovi Egon a pár vojáků vpadlo německé rojnici do boku, rozvrátili ji a vtom si Egon všimnul polozasypaného těžkého kulometu. Přestože byl už raněn a krvácel po tváři a z levého boku, vyprostil ho, vylezl z trosek zákopu a rozběhl se s cenou zbraní ke kostelu. Po pár krocích klesl k zemi – bil zabit dávkou střel ze zbraně německého samopalníka".

Sokolovský kostel, centrum obrany 1. pěší roty a velitelské stanoviště kapitána Otakara Jaroše.
Leopold se dostal do boje druhý den, kdy byl vydán rozkaz, který druhou rotu nadporučíka Kudliče poslal do protiútoku na Němci obsazené Sokolovo. Celý tento útok tak často popisovaný jako hrdinská záležitost byl pouze zoufalým náporem na dobře opevněného nepřítele, který obsadil československé zákopy, zapustil tanky do věžových postavení a čekal co protivník tedy naši vojáci a sověti vymyslí. Bohužel nevymysleli nic, pouze čelní útok přes led. Přesto se pěchotě podařilo do Sokolova proniknout a následně zahájila boj každý dům. Ale útok neměl šanci na úspěch a byl tvrdě odražen. Mnoho našich vojáků vykrvácelo na ledě, mnoho padlo přímo v boji a několik dalších jich padlo do zajetí tak jako předchozího dne. Sám Leopold byl při ústupu dezorientován a ztratil se. Zatímco zle pošramocená rota, kde byl nadvakrát těžce raněn i její velitel Kudlič a další boj řídil Rudolf Tesařík ustupovala, Kudlič sám byl převážen s dalšími raněnými do Charkova do nemocnice a zahynul dne 11. března 1943 po útoku německého letadla. Leopold Parma se dokázal ke své jednotce vrátit po dvou dnech, kdy ji našel v sovchozu Veseloje. Tím docílil toho, že byl vyškrtnut ze seznamu nezvěstných.
Většina raněných, kteří uvázli v Charkově, byla povražděna německými vojáky poté, co tito znovu Charkov obsadili. Do zajetí padlo 20 našich vojáků. Pět jich bylo z propagandistických důvodů odesláno do protektorátu, zbytek byl i díky tomu, že většina z nich byli Židé, brutálně zavražděna. Jejich utýraná těla naši vojáci viděli připoutaná nebo pověšená na stromech na okraji Sokolova.
Zde je prostor pro něco málo statistik
Procento židovských vojáků v prvním československém praporu v SSSR bylo neuvěřitelné. K 1. květnu 1942 bylo v Buzuluku 683 registrovaných vojáků. Jejich národnostní složení bylo o 606 z nich zaznamenáno takto:
- 110 Čechů
- 124 sovětských Čechů
- 43 polských Čechů
- 21 Slováků
- 19 zakarpatských Ukrajinců
- 3 Maďaři
- 286 Židů
Počet vojáků židovského původu tak bylo oficiálně 47, 25 %. Stejného původu bylo 9 důstojníků ze 40, a co se týká 24 žen, tak jen 6 z nich bylo jiného než tohoto původu.
Ale to není vše. Když vojenský ešelon číslo 22 904 vyrazil na svoje první bojové nasazení bylo ve vagonech umístěno 974 vojáků. Bylo to u mužů:
26 důstojníků
10 rotmistrů
237 poddůstojníků
663 vojínů. V jejich řadách bylo neuvěřitelných 417 vojáků židovského původu, dobrovolníků.
Dále zde bylo 34 že:
7 poddůstojnic
31 vojínek. Z tohoto počtu zde bylo 28 židovských dobrovolnic.
Je tedy neoddiskutovatelnou pravdou, léta zamlčovanou, že v době kdy na západě a na Středním východě bojovali naši vojáci v letadlech a u pozemních jednotek a počet Židů byl minimální – což bylo dáno záměrným odmítáním tyto lidi přijímat do československých jednotek, na východní frontě Židé tvořili v této době nosnou část bojujících vojáků a byli to převážně oni, kdo vybojovali první boje proti německým protivníkům. Jejich riziko bylo extrémní – pro ně zajetí neexistovalo, jen smrt. O to více vyniká jejich vlastenectví, statečnost a morální síla. Pokud by kdokoliv pochyboval o tom, co je zde napsáno, nechť se podívá sem:
http://forum.valka.cz/index.php/f/504143
Je zde kompletní seznam příslušníků 1. československého pěšího praporu k 8. 3. 1943. Už jen ta jména dávají jasnou odpověď. Je jasné, že se to muselo promítnout do ztrát.
Většinu trvalých ztrát tedy padlých vojáků tvořili vojáci židovského původu. V té době už věděli, že zajetí pro ně není možné a pokud bylo možné, nevzdávali se. Podle všech sesouladěných seznamů v bitvě o Sokolovo, při následném ústupu a při povraždění našich raněných vojáků v Charkově zahynulo 106 příslušníků naší jednotky.
V roce 1968 vydal Svaz protifašistických bojovníků seznam těchto obětí prvního bojového vystoupení naší armády na východní frontě. V tomto seznamu je uvedeno, že 40 z nich bylo židovského původu. Jenže zde narážíme na buď nedbalost, nebo úmysl. Při vyhotovení seznamu padlých židovských občanů z Ostravy a okolí v této bitvě, který vyhotovila velmi pečlivě ostravská židovská obec, dospěla k 21 lidem – vojákům. Všichni byli i v tom pražském ale u 14 z nich nebylo uvedeno pravdivě, že šlo o vojáky židovského původu. Tím jich najednou bylo už více než polovina, 54. Další hledání a pečlivé zkoumání nakonec dospělo k závěru, že padlých vojáků židovského původu bylo mezi 76 až 78. Pokud je to pravda, tak hlavní tíhu boje o Sokolovo, hlavní tíhu ztrát na padlých a raněných nesli Židé.
K tomu je v jistém rozporu podíl vojáků židovského původu na udělených vyznamenáních: Z osmdesátipěti sovětskými řády a medailemi vyznamenaných vojáků jich bylo židovského původu 25. Pro to, že v této práci o druhém styčném důstojníkovi mi jde především o příslušníky naší armády na východní frontě židovského původu, je zde vyjmenuji všechny:
Řád Rudého praporu obdrželi:
četař Brodavka Arnošt Heřmanovič
četař Wolf Kurt Bertholdovič
svobodník Redisch Hugo Bertholdovič
vojín Švéd Josef Deziderovič
rotný Reicin Bedřich Šalomovič
svobodník Spiegel Ignác Davidovič
Řádem vlastenecké války 2. stupně byli vyznamenáni
svobodník Hans Mikuláš Vladimirovič
vojín Koloman Heřman Mořicovi
podporučík Jiří Frank Otovi
svobodník Jan Sheimann Isakovič
poručík Engel František Nathanovi
Řádem Rudé hvězdy potom:
vojín Menachovský Bernard Jevsejevič
četař Frešl Erik Viktorovi
četař Friedmanová Malvína Morevna
vojín Györ Peter Petrovič
vojín Schwarz Heřman Josefovi
rotný Eckstein Vojtěch Arnoštovi
podporučík Elovič Albert Jakubovi
Medailí Za odvahu:
vojínka Ackermanová Sára Jakubova
svobodník Weissmann Bohumil Emanuelovi
rotný Weber Max Arnoldovič
svobodník Goldmanová Greta Gustavova
vojín Scharf Bedřich Otovi
desátník Steiner Bedřich Emilovi
Medailí Za bojové zásluhy:
desátník Markovi Kurt Josefovi
Tento obrázek ukazuje předávání řádů a medailí vojákům 1. československého samostatného praporu jejich velitelem, Ludvíkem Svobodou.

Tento obrázek ukazuje fotografii Otakara Jaroše a poštovní známku s jeho obrázkem, vydanou v roce 1969. Myslím si, že není moc zahraničních vojáků, kteří by se dostali v Sovětském svazu na známku.
Československá vláda zplnomocnila plukovníka Jana Kratochvíla, aby v zastoupení našeho prezidenta Edvarda Beneše předal vojákům našeho praporu dalších vyznamenání. Bylo uděleno osmaosmdesát Československých válečných křížů 1939 a sedmasedmdesát medailí Za chrabrost. Kolik z nich obdrželi mnou sledovaní vojáci se mi nepodařilo uspokojivě určit. Mám ale pocit, že to bylo obdobné. Vláda Sovětského svazu ale udělala ještě něco. Vyznamenala prvního zahraničního vojáka titulem Hrdina SSSR, s právem nosit Zlatou hvězdu. Byl jím v boji padlý velitel 1. pěší roty nadporučík Otakar Jaroš.