Stránka 1 z 1

Piráti, privateeři, korzáři a jiná havět 16. - 19. století

Napsal: 18/1/2011, 10:58
od Bleu
K výzbroji zkusim něco sepsat ono to totiž, zejména v 18. století nebyla taková anarchie...

Napsal: 18/1/2011, 11:02
od skelet
Bleu: Destroyman píše , jak je jeho zvykem, na toto téma rozsáhlou práci. Tak to nechte uležet, ať mu to nevezme chuť do práce a díla.

Napsal: 18/1/2011, 11:15
od Chouan
Správně, piraterie sice není moje oblíbené téma, ale tím je naopak korzárská válka konce 17. a začátku 18. století a osobnosti jako Jean Bart, René Duguay-Trouin, Cloude de Forbin, Jean-François Duclerc či Français Duquesne.

Napsal: 18/1/2011, 12:22
od Polarfox
K výzbroji zkusim něco sepsat ono to totiž, zejména v 18. století nebyla taková anarchie...
Já nevím, řekl bych, že vzhledem k charakteru pirátství by to mohla být slušná anarchie. Samozřejmě pokud se jedná o lépe organizovanou chásku nebo dokonce vládou zaštítěné korzáry, tak je to jiná...ale pokud se pár otrapů jednoho dne rozhodne, že už se jim nechce rybařit, sekat dřevo, lovit ptáky a že budou místo toho přepadávat lodě co jim plují kolem ostrova, tak se podle mě s troškou nadsázky mohou na palubě zjevit s bambusovým klackem, sekerou, nějakým rybokuchem a puškou na slony. A časem si polepšit..pokud je nevymydlí na první plavbě nebo něco vůbec chytí :D

Napsal: 18/1/2011, 15:25
od Chouan
No ono záleží na druhu piraterie. Zde zřejmě mluvíme o „zlatém věku“ pirátství, tedy o období druhé poloviny 17. a začátku 18. století. Také je myšleno zřejmě pirátství v oblasti Karibiku, Indického oceánu a západoafrického pobřeží. Taktéž zřejmě mluvíme o pirátech evropského původu a tím pádem vynecháme ve své době asi nejpočetnější skupinu berberských pirátů (zde se však nejednalo o čistou piraterii, protože byly většinou v holportu s některým ze severoafrických bejů a částečně se jednalo i o jistý džihád proti nevěřícím), pirátů z oblasti Malajsie a Indonésie, pirátů čínských nebo japonských (ti ovšem byly také často podporovány lokálními japonskými velmoži či přímo šógunem).
Tak ruční zbraně na běžné lodi od pobřežní šalupy po velký indiaman byly dost shodné. Pistole, tesák či abordážní šavle, sekera a mušketa (buď běžná vojenská nebo dlouhá lovecká tzv. Les Fusil Boucanier), musketon či trobon. Nůž patřil do výstroje námořníka naprosto stejně jako kalhoty. V případě pobřežní piraterie a vykrádání vraků - baratterie či spíše wrecking (běžné například na pobřeží Anglie a Skotska, ale i na Jamajce, Bahamách či na Bermudách), opravdu bude stačit mačeta na cukrovou třtinu (Karibik či Indický oceán) nebo kus klacku na doražení poloutopeného námořníka (staré anglické právo totiž tvrdilo, že pokud nikdo nepřežil, ani člověk, kočka či pes (sic!), náklad patří nálezci - tak kdo by stál o přeživší že?). Tak co jiného by měli mít ve výzbroji?

Re: Piráti, privateeři, korzáři a jiná havět 16. - 19. stole

Napsal: 18/1/2011, 15:55
od kacermiroslav
Bleu píše:K výzbroji zkusim něco sepsat ono to totiž, zejména v 18. století nebyla taková anarchie...
Mno...anarchie tu je, ale řekl bych v tomto článku. Podle mě by to chtělo nejdříve nějaký kvalitní úvodní článek. V opačném případě takto nově "vzniklé" téma budu mazat. Takže navrhuji toto téma zde týden ponechat a za tu dobu snad někdo z vás diskutujcích napíše úvodní článek. Pokud ne, mažu.

Napsal: 18/1/2011, 16:20
od Bleu
slo o to ze se začalo zaplevelovat vlakno o lineární taktice... o nic jiného

Napsal: 18/1/2011, 20:42
od Dzin
Hele, znám tu x témat, které nezačínají kvalitním článkem. Tohle je doskuzní ne spisovatelské fórum, ne? Prostě si chceme o něčem popovídat, tak proč k tomu psát nějaký článek? Diskuze sama o sobě může být kvalitní.

Napsal: 21/1/2011, 11:40
od Bleu
k palným zbraním - je to otázka dostupnosti protože přímo namístě se vyrabělo jen naprosté minimum. Takový pirát se tedy mohl dostat ze zbraním španělským, francouzským, ale zejména britským a holandským. By voko 90-95% procent zbraní které se v té době vyrobily pro civilní trh, nebyly žádné honosné kusy ale v zásadě civilní varianty vzorových vojenských zbraní. Ať už legálně nebo ilegálně. Britské manufkatury (které vyráběly pro stát) mohly například získat patent na dodávání zbraní, resp. jejich částí pro civilní trh.

Například pažbu na ostrově vyrobí ale už nejsou s to vyrobit hlaveň. Právě ony Fusiles Boucanier o kterých tu mluvil Chouan měly z velké části hlavně francouzské (a ve francouzských manufakturách - Tulle a Charleville se také většina těchto pušek vyráběla - byly běžnou součástí výbavy obchodních lodí, a předpisovou lodí vojenských) relativně normovaných délek i ráží. Jak taková fusil boucanier vypadala dobře dokumetuje tenhle obrázek
Obrázek

Napsal: 21/1/2011, 11:59
od Farky
Dzin píše:Hele, znám tu x témat, které nezačínají kvalitním článkem. Tohle je doskuzní ne spisovatelské fórum, ne? Prostě si chceme o něčem popovídat, tak proč k tomu psát nějaký článek? Diskuze sama o sobě může být kvalitní.
+1 :up:

Napsal: 21/1/2011, 13:10
od skelet
Dzin píše:Hele, znám tu x témat, které nezačínají kvalitním článkem. Tohle je doskuzní ne spisovatelské fórum, ne? Prostě si chceme o něčem popovídat, tak proč k tomu psát nějaký článek? Diskuze sama o sobě může být kvalitní.
To máš pravdu. Nicméně by první příspěvek neměl být typu "výkřik do tmy", jak to zde někteří nováčci předvádějí. A tím nemyslím zakladatele tohoto vlákna. Doufám, že si zde nevystřílíte munici, která by vám pak chyběla pod připravovaným článkem o pirátech páně Destroymana.

Napsal: 21/1/2011, 14:04
od Dzin
Tak bude chybět. Kde je psáno, že u každého článku musí nutně následovat nějaká diskuze k němu?
Můžeme to ale i vzít z druhé strany. Je třeba ke každé diskuzi nutno psát nějaký článek? Nestačí mnohdy třeba diskuze sama o sobě?
Ale už nebudu dál psát mimo téma. :-)

Napsal: 21/1/2011, 14:40
od skelet
Nic nepotěší autora článku více než minimální/žádná diskuze pod ním :lol:
Zde je zvykem, že každá diskuze je zahájena článkem. Diskuzi to rozproudí spolehlivě a zaujme to dle mého i více lidí. Diskuze samotná není špatná věc, už párkrát jsem ji zde zakládal během čištění OT odjinud. Ale i zde by měl být první příspěvek víc jak holá věta, a od článků odlišena i vložením slova debata/diskuze do názvu vlákna.

Napsal: 21/1/2011, 17:25
od Polarfox
Nic nepotěší autora článku více než minimální/žádná diskuze pod ním
Já jsem např. u svých pidinámořnictev zvyklý :D...ale vůbec se nevzdávám :D

A o vystřílení bych se nebál, myslím, že kolega Destroyman dodá zase takovou šlupku, která to rozproudí :)

Napsal: 21/1/2011, 18:07
od skelet
Dobře, toto Ot považujme tedy za uzavřené a věnujme se vodní havěti :)

Re: Piráti, privateeři, korzáři a jiná havět 16. - 19. stole

Napsal: 24/11/2014, 21:25
od vodouch
Vážené veřejnosti doporučuji
http://www.thepirateking.com/index.htm
Dovíte se tu príma věci. Piráti nebyli "obyčejní" námořníci-pohybovali se na mořích rychlostí v uzlech za hodinu, urazili po moři pozemní míle.
Ale dočetl jsem se tu něco o křesacích zámcích.

Re: Piráti, privateeři, korzáři a jiná havět 16. - 19. stole

Napsal: 7/10/2017, 21:41
od El Diablo
Black Sails - Černé vlajky
Seriál vs. skutečnost:
U nás je název seriálu přeložen jako "Černé vlajky", nicméně správně to má být "Černé plachty" což odpovídá tomu že piráti je skutečně používali, protože nejsou vidět v noci a nejspíš i lépe splývají s obzorem. I když v seriálu se tato skutečnost zatím neobjevila, možná že filmaři neměli dost financí na obarvení plátna... :)
http://eldiablo.webz.cz/pages/blacksails.html