Generál VLASOV

Britské, americké, ruské, japonské osobnosti a vojáci.

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Odpovědět
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od kenavf »

.. - pro srovnání s aktivitivou ozbrojených sil SSSR v Praze, tj. sovětští rozvědčícijako V.I. Radolinský)
Chápem to správne že v tom PDF odkaze uvádzajú/tvrdia že vlasovcov do Pražského povstania vlastne zapojili sovietskí rozviedčíci npor. Radolinskij a spol ktorí boli vysadení do Prahy?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Kouzelnik »

Barrymore píše:Kouzelníku, rozporuji tvrzení, že tvrzení Antonova o již rozběhlé pražské operaci dne 4.5. v odpovědi američanům je křivárna. Operace se už připravovala, zahájení bylo plánováno na 6.5. a dosažení Prahy očekával 12.5. Nakonec to šlo na západ od Drážďan rychleji, než čekali, 8.5. odpoledne byli sověti v Teplicích a 9.5. ráno v Praze. Taky 9.5. večer dorazila s křížkem po funuse rychlá skupina 4. ukr. frontu. Takže sovětská armáda neměla potřebu ovládat most přes Vltavu, aby mohla operaci provést.
S vlasovci souvisí tato operace pouze tím, že její průběh svou činností trochu urychlili a umožnili povstalcům, aby zablokovali útěk více němcům z kotle východně od Prahy.

Velice záleží jestli byl reálný odhad viz citace z Tvého komentu "dosažení Prahy očekával 12.5."... Já k tomu nemám žádný podklad, kterých bych mohl vysvětlit ten obrovský optimismus RA ve srovnání s níže uvedeným skutečným tempem dobývání:

a) překonání opevnění v rámci Ostravsko-opavská operace = 8 týdnů
b) Podobně - https://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Breslau - vůbec nebylo jasné jestli nebudou podobně urputně probíhat boje o Ústí n. Labem či o Liberec
c) Přečti si o urputnosti patrně poslední velké bitvy na území Protektorátu - z pera Pátrače http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=57&t=8111&p=268217 ... vůbec nechápu kvůli čemu v té oblasti a v té době bojovali ozbrojené síly Třetí říše a jejích spojenců
d) Plus to, že RA nedokázala prolomit obranu v severním Rakousku (=ve směru postupu na Horní Rakousy), jednak, aby byl uzavřen koridor kudy by se mohly ozbrojené síly nacistů stáhnout ke dalším skupinám vojáků hor v oblasti Rakouska/Slovinska. A sekundárně, aby co nejdřív obsadili oblast mezi St. Pölten/Linz/Wels, která slibovala velké "úlovky" v rámci kořistění technologií - nevím jaký byl sovětský název těch operací zaměřených na transfer nacistických technologií/know-how - mluvím o sovětské obdobě: https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Paperclip
R.I.P.
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 408
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Barrymore »

Kouzelnik píše: ...
Velice záleží jestli byl reálný odhad viz citace z Tvého komentu "dosažení Prahy očekával 12.5."... Já k tomu nemám žádný podklad, kterých bych mohl vysvětlit ten obrovský optimismus RA ve srovnání s níže uvedeným skutečným tempem dobývání:
...
Nevím, kde ten optimismus vzali, ale evidentně to stihli v předtermínu.
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od mrfelix »

Ten major Radolinskij - údajné krycí jméno Sokolov mi přijde na celém Pražském povstání nejzáhadnější.
Zaprvé o něm slyším jenom od Pavla Žáčka.
Zadruhé i ten Žáčkem zpracovaný a ozdrojovaný dokument má tolik nejasností, že vůbec neojasňuje motivy "pana Sokolova".
1. Není jasné, jestli to byl (ideově) Čechoslovák snažící se jakýmikoliv prostředky přesvědčit Vlasovce, aby pomohli Praze a zachránili povstání. Napadá mě fantasmagorie, že celého "pana Sokolova" mohli stvořit Kutlvašrovi lidé a mohl to být československý agent.
2. Nebo to byl sovětský agent, který se snažil Vlasovce zatáhnout do povstání, aby Vlasovce angažované v Praze bylo možné později lépe pochytat, zatknout, postřílet.
3. Nelze vyloučit, že s Vlasovci nějak sympatizoval, ale že by to byl přímo Vlasovec, to mi přijde přitažené za Vlasy.
Chtělo by to mít tuto část historie zpracovanou i od někoho jiného, pro zachování objektivity.

Co si to tom myslíte vy?
Obrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Pegeucko »

Dzin
Podceňuješ zákeřnost soudobé "čekistické" propagandy. Novotný byl skutečně využit coby "užitečný idiot".
Jeho jako-styl "já pán -ty pán" pouze posloužil žádanému účelu. Že památník "Vlasovcům" chce prosadit duševně nemocný člověk.
Stalo se totiž to, co jsem zmínil v této poslední větě:
K tomuto prosazování pak má dopomoci místní "pátá kolona" a bohužel i ti "užiteční idioti".
Takže byl "nasazen" další čech , také Novotný, z oné "páté kolony" a uvedl vše "do potřebného rámce".

Cituji:
Stanislav Novotný..vystoupil.. na ruské televizi Rossija 1..Stanislav o Pavlovi Rusům vysvětlil, že je to pouhý blázen, bulvární novinář..dělá skandály, aby si vydělal peníze.
Většina Čechů prý ale chápe, co je to takzvaná pražská kavárna, která Pavla podporuje. „Jsou to v Česku lidé na okraji, kteří žijí z peněz neziskových organizací George Sorose. Pracují za peníze ve prospěch cizích zemí jako zahraniční agenti, sděluje zasvěceně Rusům bývalý český policejní prezident.
Zatímco Stanislav Novotný mluvil, tak režie prezentovala divákům na obrázcích Pavla Novotného jako nechutného blázna. Přitom vybrala jeho komická vystoupení, kde vystupoval polonahý. Jednalo se přitom o nahrané scénky. Nic víc.
viz zde:
https://www.forum24.cz/muj-pritel-stani ... ske-vlade/

Video na té stránce není, ono funkční video i s překladem je zde:
https://youtu.be/MH9VZZCrdJs


Celé video "60min" bez překladu je zde. To co se týká onoho tématu "Vlasovci-Novotný" začíná na 32 minutě. A hned první věta je vskutku výstižná.
Skabajevová říká:
Nedávno jsme vás seznámili s podporovatelem nacistických válečných zločinců P.Novotným ,který žije v čechách...

Ten vystřižený přeložený úsek je zde na 32:15 - 37:20 a je celkem zajímavé vidět co se dělo ty 2 min před a de fakto až do konce pořadu - tj cca 25min !!!

https://www.youtube.com/watch?v=dJbltUV7bbw

EDIT:
Sry - video s překladem je ZDE:

https://video.aktualne.cz/ze-sveta/novo ... 47ab5f122/
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Polarfox »

Pegeucko píše:Novotný byl skutečně využit coby "užitečný idiot".Jeho jako-styl "já pán -ty pán" pouze posloužil žádanému účelu.
Já s tímto nesouhlasím, protože většina lidí pomíjí jednu věc - danému účelu by to posloužilo tak jako tak. A je jedno, kdo by tam seděl a jak by se choval. Novotný jim alespoň posloužil se vztyčenou hlavou a museli ho velice předčasně vypnout, poněvadž jim to kapku kyslo.

Sám moc dobře víš, jak jejich mašinérie funguje a že i z distingovaného univerzitního profesora by byl nakonec fašista a není problém cokoli překroutit, lhát, jak když tiskne a pozvat si tam kohokoli (viz. např. tohle hovádko boží - https://video.aktualne.cz/ze-sveta/novo ... 47ab5f122/). Přijde mi naprosto nepodstatné a kontraproduktivní řešit nějakou ostudu nebo využití, když se tu bavíme o předem daném výsledku a takovém aparátu, kde stejně pravda nebo kontext nemají žádný prostor a angažovat se nebo se o něco snažit je naprosté mrhání času a energie.

Jestli jim něčím pomáháme, tak tím, že je vůbec bereme vážně. Ten pořad, ten formát, ty argumenty, ta celková ruská úroveň práce s fakty a "fakty" si naprosto žádnou vážnost a ohledy nezaslouží. Jestli žijí ve vlastním světě a vše je orientováno směrem dovnitř a s okolním světem si vytírají tentononc, tak proč bychom na to měli brát jakékoli ohledy? Řešit u nich nějakou "ostudu" nebo využití je zcela zbytné.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

celková ruská práce s fakty, hmm....najdeme si pár nejviditelnějších křiklounů na přes držku po vzoru Žirinovského, Spicyna a jiných individuí, kteří jsou i ve vlastní zemi velkou
částí veřejnosti označování za extrémisty a hurá to celoplošně naroubovat na celou ruskou společnost, které je přitom ČR srdečně u zádele, stejně jako je nám u zádele život v Rusku.

Novotného slaboduché vystoupení taky bereš jako názor !podstatné! části české společnosti, to je pro mě ještě zajímavější zjištění....
Jinak nezlobte se, ale články z Forum24 subjektivně řadím do stejné mediální žumpy jako Sputnik, to samé v bledě modrém.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Polarfox »

Ejdou Rotacak píše:celková ruská práce s fakty, hmm....najdeme si pár nejviditelnějších křiklounů na přes držku po vzoru Žirinovského, Spicyna a jiných individuí, kteří jsou i ve vlastní zemi velkoučástí veřejnosti označování za extrémisty a hurá to celoplošně naroubovat na celou ruskou společnost, které je přitom ČR srdečně u zádele, stejně jako je nám u zádele život v Rusku.
Pár křiklounů, velkou částí veřejnosti... Bože. Nevědomost je možná blažená, ale vždy potenciálně tuze nebezpečná.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

No...100 lidí, 100 chutí - ty očekáváš už už každou chvíli krvelačného, dobyvačného Putina v tanku u Suwalki, já si naopak myslím a pevně věřím, že něco takového není
ani v politickém zájmu Ruska, natož v jeho vojenských možnostech, pokud se neuchýlíme ke scénáři Doom´s Day.

Ale já už jsem si na AN a bohužel i zde na Palbě zvykl, že populární jsou odkazy z magazínů allá "Forum24", taky jsem už z diskuzí s "pravdoláskaři" zvyklý, že jakmile
mám jiný názor, tak jsem kremlbot a je mi vyhrožováno lustrací - prostě takové moderní pojetí demokracie :razz: co na tom, že jsem ze silně anitkomunistické rodiny,
kde šel fotr na truc studovat faráře a matka dělá do celýho světa skleněný oltáře do kostelů a bazilik - holt jsem Stalinista, Darwinista a rudá svině.....píšou děti bývalých soudruhů
a soudružek :lej: proto nezapomněli a mají huby pořád plné úderných hesel - prý demokratických.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17793
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od skelet »

Ejdou: problém státu, který má takovou vnitřní propagandu hledajícího vnějšího nepřítele je ten, že se to může vůdcům vymknout. A toto není nic jiného, než masírka ruské veřejnosti o tom, že jsou obklopeni nacistickými státy, které jsou nepřátelské vůči nim. Srandovní je na tom, a zároveň i hodně tragické, že televize Rossija 1 válčí s Řeporyji, o kterých do teď nevědělo ani 75% obyvatel ČR, na tož Ruska.
ObrázekObrázekObrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Scotty87 »

Hlavně tvrzení obou Novotných o menšinových nebo většinových názorech se nezakládá na žádných faktech. Nevím o žádném seriozním průzkumu který by hodnotil pohled Čechů na Vlasova nebo ROA. Stejně tak dobře se dá říct že názory toho putinovce Novotného jsou u nás naprosto menšinové.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Polarfox »

Ejdou Rotacak píše:No...100 lidí, 100 chutí - ty očekáváš
Já neočekávám nic. Ty si vedeš nějakou svoji bitvu mezi svými pravdoláskaři, dětmi soudruhů a kremloboty, do toho ti fakt kecat nebudu, ostatně ty se v tom zdáš být očividně mnohem fundovanější a asi víš, o čem mluvíš...já ne. Já jen konstatuji, že drtivá většina lidí nemá ani tucha, jak moc je to, co někdo považuje za minoritu a výstřelek, naopak v Rusku normální/standard. Ta realita je syrová, ubíjející a v podstatě absurdní. Jen nezájem, málo informací a jazyková bariéra mohou vzbuzovat dojem/zbožné přání, že se jedná o zemi jako je každá druhá, s pár těmi excesy navíc a místním svérázem. Ne nejedná. Jasně, je možné si zakrýt oči nebo si najít tisíc výmluv, ale to na realitě nic nezmění a je to kapku o ničem...

Tahle kauza s Vlasovci a Novotným nebyla okénkem do ruského bizáru, ale okénkem do seriózní ruské každodennosti, která je sama bizárem (!!!). A to to v podstatě ještě nebylo tak hrozný...umí se odvázat i podstatně více. Jen se to holt pohybuje absolutně pod radarem místního zájmu/běžného informačního dosahu a tak vzniká dojem celkem normální země.

A to ještě pořád řešíme v podstatě prkotinu...pomník padlým ROA. Co teprve, kdyby šlo o větší kalibr a ruská státní moc by se do toho chtěla opřít naplno.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Kouzelnik »

Scotty87 píše:Hlavně tvrzení obou Novotných o menšinových nebo většinových názorech se nezakládá na žádných faktech. Nevím o žádném seriozním průzkumu který by hodnotil pohled Čechů na Vlasova nebo ROA. (...)
K podtrženému -

pokud by ses dotázal těch zhruba 15 % procent občanů kteří se obstojně vyznají v historii, tak by "výzkum" dával smysl. A pro těch zhruba 50-70% kteří mají zájem o pravdu, ale třebas ve škole nedávali pozor (nebo měli smůlu, bo zažili školní dějepis který stihnul probrat tak akorát první světovou), tak pro ně by pomohla muzejní expozice, která by v plné šíři popsala ten zajímavý příběh konce války.

Není to tak úplně námět na film (moc postav, moc kontextu, moc dějových zvratů a překvapení), ale na seriál by to bylo. Ale asi by natočení bylo dost drahé (exteriéry, dobové reálie,...)


Nad rámec reakce na Scottyho bych se podělil o další vtip ve stylu Rádia Jerevan, který se tak nějak hodí k celé té ruské televizní show.
Přesně před 80 lety napadlo Finsko Sovětský svaz.

Finové byli odražení od bran Moskvy a Sovětský svaz jen díky své obrovské velkorysosti nezabral celé Finsko.
zdroj: https://twitter.com/RussianEmbCZnot/sta ... 9953297409 (BTW - předpokládám, že jde o fake, tj. doufám, že nejde o oficiální stanovisko Ruské federace).

Tímto bych za mě uzavřel účast v debatě, protože už nemám co dodat.
R.I.P.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13205
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Rase »

Kozák sloužící v dobrovolnické jednotce, v rukou s ruským samopalem PPŠ-41 Špagin. Zajímavé je, že fotografie pochází z 31. března 1944, ve francouzském departementu Charente-Maritime. Patrně je tak na stráži poblíž významného přístavu La Rochelle. ROA (Russische Befreiungsarmee) byla v době druhé světové války organizace několika vojenských jednotek ruských zajatců, kteří na straně nacistického Německa dobrovolně či z donucení bojovali proti Sovětskému svazu. Pro tyto jednotky se vžilo označení vlasovci podle jména jejich velitele generála Vlasova. Nutno zmínit, že jednotka byla založena až 14. listopadu 1944 a jejíž základ tvořili sovětští váleční zajatci z táborů, také bývalí příslušníci 29. granátnické divize SS (1. ruská) a bývalí příslušníci 30. granátnické divize SS (2. ruská), která byla rozpuštěna pro nespolehlivost po ozbrojené vzpouře ve Francii. Je tedy dost dobře možné, že jde o fotografii ještě před onou vzpourou.
Autorem fotografie je André Zucca a koloroval jej Julius Jääskeläinen.

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od kacermiroslav »

Tak docela by mě zajímala následná ruská diskuse na téma dobrovolnické jednotky z celé okupované Evropy bojující proti SSSR.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13205
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Rase »

Myslím, že jejich názor dost dobře vystihl Žirinovskij s tím, že všichni táhli do SSSR a ublížili Rusku. Prý celá "východní evropa" krom Portugalska a Řecka(?) Stalin se jim měl po válce pomstít, měl na to prý právo, ale vyměkl. Docela mi přijde, že s Němci jsou teď Rusové v pohodě, nechtějí do nich rýt, jelikož mají prachy. Oproti tomu vhodným fackovacím panákem jsou chudší státy Evropy, ideálně ti na Východě - tedy i my. Přeci jen zde jednají Rusové z pozice síly a to jak fyzické, tak i ekonomické a případná protiakce (embargo) je tak nebolí. Tedy propaganda bude spíš negativně vyzdvihovat dánské, belgické nebo chorvatské dobrovolníky (nevelké počty) v Rusku, než samotné Němce, kteří to způsobili.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Alfik »

Príma diskuse :)
Standa nebo Pavlík?
Standa je slušňák ale zaražený v ruské temné díře. Pavlík je sprosťák a "hulí", ale řekl jim co si o nich myslí.
A lidí, kteří se vůbec nějak zabývají Vlasovci a jejich pomníkem, je zhruba asi tak stovka v celém Česku a Rusku dohromady... a to do toho počítám i lidi v této diskusi :D
Uvědomte si, že lidem jak tady tak v Rusku je úplně u *** pomník. A televize, ta naše i ta jejich, s jejími propagandistickými tanečky (on takový V. M. neboli Vymývač Mozků je taky výživný... :twisted: ) je tam i tady tak max na to, aby "něco hučelo v obýváku". Tak jako nás nezajímá dění okolo pomníku Traktora Kombajnoviče Machinovského v górodě Krasnoje Polja, tak tam nikoho nezajímá pomník Vlasovců v Řeporyjích. Akorát ty propagandisty, ti tím "žijí" :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od kenavf »

kenavf píše:
.. - pro srovnání s aktivitivou ozbrojených sil SSSR v Praze, tj. sovětští rozvědčícijako V.I. Radolinský)
Chápem to správne že v tom PDF odkaze uvádzajú/tvrdia že vlasovcov do Pražského povstania vlastne zapojili sovietskí rozviedčíci npor. Radolinskij a spol ktorí boli vysadení do Prahy?
Dávam to sem znova pretože sa k tomu zatial vyjadril len jeden človek a myslím že je to dosť závažné na to aby sa to ignorovalo.
Je to podľa vás nejaký konštrukt alebo je na tom rozviedčíkovy Radolinskom niečo reálne? Ono by to dosť zmenilo podstatu účasti Vlasovcov na Povstaní(zapojenie Vlasovcov do povstania až na základe iniciatívy/lsti sovietskeho rozviedčika).
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Kouzelnik »

kenavf píše:
kenavf píše:
.. - pro srovnání s aktivitivou ozbrojených sil SSSR v Praze, tj. sovětští rozvědčícijako V.I. Radolinský)
Chápem to správne že v tom PDF odkaze uvádzajú/tvrdia že vlasovcov do Pražského povstania vlastne zapojili sovietskí rozviedčíci npor. Radolinskij a spol ktorí boli vysadení do Prahy?
Dávam to sem znova pretože sa k tomu zatial vyjadril len jeden človek a myslím že je to dosť závažné na to aby sa to ignorovalo.
Je to podľa vás nejaký konštrukt alebo je na tom rozviedčíkovy Radolinskom niečo reálne? Ono by to dosť zmenilo podstatu účasti Vlasovcov na Povstaní(zapojenie Vlasovcov do povstania až na základe iniciatívy/lsti sovietskeho rozviedčika).
Já k tomu nemám nic. A nebudu se tomu věnovat, neboť tipuji, že bude velmi velmi obtížné rozlišit do jaké míry je to pravda (=např. najít jestli něco chybí v tom popisu motivace jednotlivých aktérů). Protože v oblasti středních Čech/Prahy na konci války musel vládnout obrovský zmatek = pochybuji že se najde dostatek archivních podkladů, nota bene, když třebas u zúčastněných lidí nešlo o lidi lidi s úkolem bojovat, ale o (zakonspirované) lidi s úkolem získávat/předávat/vyjednávat informace.

Nevím jestli je vůbec nějaká (minimální) šance najít něco v ex-sovětských archivech. Viz příklad toho jak v SSSR těsně po válce vyráběli fake-news za účelem popření jednání, že SSSR by měl být součástí Osy. https://en.wikipedia.org/wiki/German%E2 ... History%22
R.I.P.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11570
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Generál VLASOV

Příspěvek od Dzin »

Rase
To právě ne. Rusové "východní členy EU" včetně nás vidí tak, jak my sami ne. Tedy jako EU. A vědí, že tyto státy s tímto mají problém resp. že zde existuje silná opozice proti EU. Proto se snaží zde působit a podporovat tuto opozici, aby oslabili vazby těchto států (včetně našeho) na EU, protože tím posílí svojí pozici v těchto státech.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti, vojáci, příběhy“