VZNIK BARBARSKÝCH KRÁLOVSTVÍ do r.476
Napsal: 29/4/2011, 11:10
VZNIK BARBARSKÝCH KRÁLOVSTVÍ
na území Západořímské říše před jejím pádem (476)

Obr.č 1: Stěhování barbarů na území Říše
Po pádu Západořímské říše roku 476 se římská moc udržela dále ve východní Říši (Byzanc) a po nějakou dobu i v někdejších provinciích západního Impéria. Postupně ale i tato území pohltili barbaři. Posledním z významných středisek římské moci mimo vlastní Apeninský poloostrov, které padlo pod meči barbarů, bylo tzv. Syagriovo království v Galii (současná Francie). To bylo vyvráceno králem sálských Franků a zakladatelem dynastie Merovejců Chlodvíkem I. (*466 - +511) v roce 486 v bitvě u Soissons/Nogentu. Nicméně již počátkem 5. století moc Západořímské říše slábla natolik, že někdejší foederáti (spojenci) začali vytvářet svá vlastní panství nezávislá na Impériu. Situace posledních císařů a jejich vojevůdců tak byla nelehká. Pokoušeli se tu mečem, tu zlatem udržet tato území v závislosti na Římu. Aby jejich úkol nebyl jednoduchý, tak i na hranicích římského světa stála celá řada barbarských kmenů, kteří byli do Evropy dotlačeni ve vlně stěhování národů, a kteří chtěli obsadit bohatá římská území. Když už se nedařilo zabránit vzniku barbarských království na území Impéria, snažili se politici, vojevůdci a církevní představitelé z nich alespoň udělat své spojence. Někdy se jim to dařilo, někdy ne (někteří, jako například Vizigóti byly v této době již křesťanským kmenem). Barbaři, uvědomující si svou pozici, se přikláněli k jedné či druhé straně podle toho, co jim ze spojenectví mohlo kynout za prospěch. Některé tyto říše, tak alespoň formálně uznávali římskou nadvládu. V každém případě, území Západního císařství tak, jak bylo rozděleno v roce 395 (dělení Impéria na Západořímskou a Východořímskou říši), velice rychle ztrácelo svá území jak v Evropě, tak i severní Africe. Do doby, než Skir Odoaker v roce 476 vyhnal posledního římského císaře Romula Augustula, tak vznikla celá řada říší, o kterých si teď něco málo povíme.

Obr.č 2: Evropa kolem roku 400
VANDALSKÉ KRÁLOVSTVÍ (ŘÍŠE)
Stejně jako v případě Franků v Gálii, i další někdejší území západního Impéria ovládli dříve či později příchozí barbaři. Již roku 429 se Vandalové, jeden z germánských kmenů, zmocnili severní Afriky a římských provincií Africa a Mauretania, kde vytvořili své vlastní království s centerm v Kartágu. Tento germánský kmen se pak do Afriky dostal poté, co kolem roku 406 opustili svá původní sídla ve střední Evropě (kolem Odry) a prošli Gálii. Roku 409 Vandalové obsadili jižní Hispanii (Španělsko), kde se formálně podřídili římské moci a byli se svolením Říma v Hispanii usazeni jako foederáti. Po nich také tato oblast dnešního Španělska dostala název Andalusia. V Africe založené království Vandalů se pak stalo významnou námořní velmocí ve Středozemí a později využili své moci k získání římské Sicílie a Korsiky. Roku 455 pak, jak již víme z předchozí kapitoly, Vandalové vyplenili Řím. Ten se pak z toho plenění již nikdy zcela nezotavil. Ale i říše Vandalů měla brzy padnout. Za Východořímského císaře Justiniána I. Velikého bylo jejich panství zničeno vojevůdcem Belisarem v letech 533-534 a obyvatelstvo násilně přesídleno do Malé Asie. Tento krok byl předstupněm invaze Byzance na Apeninský poloostrov (Itálie) proti Ostrogótské říši. Zbytek Vandalů, kteří zůstali v Hispanii a nestěhovali se do Afriky, byli pohlceni zde vznikající Vizigótskou říši.
Panovníci (pouze do r. 476):
• ??? – 406 – Godigisel
• 406 – 428 – Gunderich
• 428 – 477 - Geiserich
VIZIGÓTSKÁ ŘÍŠE (TOLUÁNSKÉ ČI VIZIGÓTSKÉ KRÁLOVSTVÍ)
Dalším z barbarských kmenů, který využil oslabení Západořímské říše v posledním století její existence, byli Vizigóti. Tento kmen náležel k tzv. západním Gótům. Ve 2.století po Kristu opustili Vizigóti svá původní sídla na severu Evropy (ústí řeky Visly) a vydali se hledat nové domovy do Černomoří. V polovině 3.století opanovali Dácii a dále postupovali až k Dněpru. V té době se ale na východě objevili Hunové, kteří iniciovali stěhování národů v tomto prostoru. Vizigóti se tak obrátili na jihozápad a započali s útoky na území Římské říše. V roce 378 porazili v bitvě u Drinopole východního císaře Valense (ten v bitvě padl), a poté vtrhli do Řecka a Itálie. Roku 410 dokonce dobyli samotný Řím. Po této demonstraci moci se stali z přání Říma jejich foederáty a počátkem 5.století se souhlasem císaře obsadili Aquitánii. Nejdříve obsadili římskou provincii Aquitánia II. (její západní část). Za vlády ostrogótského krále Theodoricha I. Velikého (*cca 453 - +526) se v první polovině 5.století zmocnili také provincie Aquitánie I. a západní části Narbonensis. Vizigóti uzvávali římskou nadvládu až do pádu západního Impéria (476), poté se ale podíleli na likvidaci zbytku římské moci. Jejich dílem koláče bylo ve spolupráci s Franky rozdrtit a rozdělit mezi sebe tzv. Syagriovo království. To zaniklo roku 486. Vizigótská říše tak koncem 5.století zaujímala území od řeky Loiry až k Pyrenejím. Její severní hranice ale začal ohrožovat někdejší spojenec, Franská říše. Za franského krále Chlodvíka (*466 - +511) byli Vizigóti roku 507 Franky drtivě poraženi, a přišli tak o naprostou většinu svého panství ve Francii, až na Septimánii (konec Tolosánské říše). Po ztrátách utrpěných na severní hranici od Franků, se přesunulo centrum Vizigótské říše na Pyrenejský poloostrov do Toleda. Zde se jim také v letech 568-585 podařilo vyvrátit Suébskou říši (severní část území dnešního Portugalska) a její území připojili ke svému. Na druhou stranu ale utrpěli ztráty na úkor Byzance, která načas v letech 551-568/570 ovládla jižní pobřeží Hispánie.
Vizigóty bychom správně mezi tzv. barbary neměli počítat, protože většina kmene již v průběhu 3.-4.století přijala křesťanství v době jejich pobytu v Černomoří. Vzkvétající Vizigótská říše zanikla po vpádu Arabů na Pyrenejský poloostrov v letech 711-718.
Panovníci (pouze do r. 476):
• 395 – 410 – Alarich I.
• 410 – 415 – Athaulf
• 415 – Sigerich
• 415 – 419 – Wallia
• 419 – 451 – Theodorich I.
• 451 – 453 – Thorismund
• 453 – 466 – Theodorich II.
• 466 – 484 - Eurich
SUEBSKÁ (SVÉBSKÁ) ŘÍŠE
Další z nástupnických říší, která vznikla na někdejších římských provinciích, byla Suebská říše (Svébská). Říše (někdy též nese označení království), zahrnovala většinu území Galicie a dnešního Portugalska na Pyrenejském poloostrově. Její základy položil germánský kmen Suebů, který měl svá původní sídla ve střední Evropě (odtud jméno Švábsko) a mezi které patřili také Markomani sídlící na našem území. Část Suebů se spojila s Vandaly a Alany a vydala se hledat nové domovy. Své panství na Pyrenejském poloostrově nově příchozí Suebové založili v letech 408 – 411. Stejně jako v případě Vizigótů i Sueby bychom správně neměli považovat za barbary, protože v době zakladání své říše vyznávali křesťanství ariánského vyznání. Za panování krále Theodomira (král v letech cca 558 – 570) přestoupili Suebové ke katolické víře. Vzhledem k územní izolaci bylo otázkou času, kdy Suebská říše podlehne svému mocnému a jedinému sousedovi, Vizigótské říši. Jižní části země ztratili v prospěch Vizigótů již v průběhu 5.století. Zbytek Říše podlehla Vizigótům v letech 568-585.
Panovníci (pouze do r. 476):
• Cca 409 – 438 – Hermeric
• 438 – 448 – Rechila
• 448 – 456 – Rechiar
• 456 – 457 – Aioulf
• 456 – 460 – Maldras
• 457 – 464 – Richimund
• 460 – 464 – Frumar
• 464 – 469 – Remismund
• kolem 485 - Hermeneric
BURGUNDSKÁ ŘÍŠE
Sousedem Vizigótské říše na severovýchodě byli germánští Burgundi, kteří byli Římany na svém území usazeni jako jejich foederáti roku 443. Jejich novým domovem se stala jižní oblast provincie Maxima Sequanorum. Původní panství Burgundů se rozkládalo mezi řekami Rýn a Neckar, odkud pod vedením krále Gundicara v roce 407 odešli na jih, ke střednímu Rýnu. Jejich hlavním centrem na středním Rýnu se stala oblast kolem Wormsu (lat. Borbetomagus). Tato oblast jim byla ale těsná, a tak na úkor Římské říše podnikali vpády do Galie. V několika střetnutích byli ale římským vojevůdcem Aëtiem poraženi. Římané k tomu využili jako své spojence Huny. Roku 408 se již s Burgundy utkali Hunové sami. Bitva pro Burgundy skončila drtivou porážkou, když v boji padl jejich král i celá jeho družina. Přestože v bitvě padla celá burgundská elita, neznamenalo to konec Burgundů. Roku 437 byl Worms vypleněn Huny a toto jejich řádění se promítlo i do známého eposu „Píseň o Nibelunzích“. Poté co byla Huny většina Burgundů vyvražděná, dal se jejich zbytek roku 443 na další cestu. Jejich cílem se stalo Savojsko. Během druhé poloviny 5.století si burgundští panovníci podmanili území ležící mezi Alpami, Seinou a Francouzským středohořím.
V letech 452 (436) až 473 panoval Burgundům král Gundwig. Během jeho vlády došlo k rozdělení království na čtyři subkrálovství s centry v Lyonu, Bysanz (Besangon), Gens a Penne. Tato subkrálovství byla de facto samostatná. V průběhu druhé poloviny 5.století a počátkem 6.století došlo ke sloučení některých burgundských subkrálovství s Franskou říši. Roku 546 pak byl zlomen poslední burgundský odpor, když byli Franky poraženi v bitvě u Autunu (staré keltské oppidum Bibrete). Burgundi se tak stali součástí Franské říše.
Panovníci (pouze do r. 476):
• ??? – cca 407 – Gebicca
• Cca 407 – 411 – Gundomar I. (Gundicar)
• Cca 407 – 411 – Giselher
• Cca 407 – 436 – Gunther
• 436 – 473 – Gunderich (Gundwig)
• 443 – cca 480 – Chilperich I.
FRANSKÁ ŘÍŠE
SFranky a Franskou říši jsme se již několikrát v této kapitole setkali a tak je čas si o nich také něco málo říct. Frankové se řadí mezi západogermánské kmeny, kteří se v průběhu 3.století usadili na pravém břehu Rýna. Tato řeka pak Franky dělila na tzv. horní a dolní, nebo též na sálské (střední Rýn) a ripuárské (dolní Rýn). Sálští Frankové se počátkem 5.století natrvalo usadili na středním toku Rýna kolem dnešního Kolína nad Rýnem. Ripuárští Frankové se usadili na území mezi řekou Maasou a Šeldou. V roce 446 se pak tito dolní Frankové stali římskými spojenci - foederáty. Velkého rozkvětu doznala Franská říše za vlády krále Chlodvíka I. (*466 - +511), který navázal na sjednocení Franků v druhé polovině 5.století a po pádu Západořímské říše se podílel na zničení posledního zbytku římské moci v podobě Syagriova království (486) v Galii. Chlodvík se ukázal jako prozíravý panovník, když jménem všech Franků přijal křesťanství a v roce 496 se v Remeši nechal pomazat na franského krále. Na úkor Alamanů a Vizigótů dále rozšiřoval své království, když je v roce 507 porazil v bitvě u Vouillé. Vizigóti po této bitvě přišli o velkou část svého Galského území, ze kterého jim zůstala pouze Septimánie. Centrum Franské říše se následně přesunulo do Paříže a jejího okolí.
Poté co roku 511 Chlodvík I. zemřel, byla Franská říše říše rozdělena mezi jeho tři syny, přičemž Chlodomer obdržel Aquitánii a Orléans, druhý syn Childebert obdržel Paříž s okolím a poslední Chlothar Soissons. Také Chlodvíkovi synové se činili a významně rozšířili území říše. V letech 500 až 534 postupně připojili území Burgundska, 531-532 Gaskoňsko, 537 Provance. Další obětí Franků se stali Alamani, Bavoři a Durynkové. Říše tak v této době sahala od Pyrenejí až za Rýn a od Atlantiku po horní tok Dunaje. V roce 537 se ustálilo dělení říše na tři samostatné úděly. Na Austrasii (úděl východní), který obývalo převážně germánské obyvatelstvo (Alamani, Bavoři a Durynkové), Neustrii – úděl západní, který zahrnoval někdejší Syagriovo království a Aquitanii, a Burgundsko s převahou románského obyvatelstva.
Franskou říši v průběhu 6. a počátkem 7.století bychom tedy mohli charakterizovat jako říši rozdrobenou na četné samostatné úděly, které se občas slučovaly dohromady a poté zase dělily. Až za krále Chlothara II. (král v letech 584 – 628) došlo ke znovusjednocení říše. Do té doby tedy Franská říše představovavala spícího obra, který se de facto probudil až v době existence Sámova kmenového svazu. Ale o tom budou až další kapitoly této kníhy věnující se právě období Sámovy říše. Co se dalších dějin Franské říše týče, tak právě tato země hrála evropský prim koncem 8. a počátek 9.století za krále a pozdějšího císaře Karla Velikého, který znovu obnovil římskou říši (korunován císařem roku 800).
Panovníci (pouze do r. 476):
• 355 – 380 – Mallobaudes
• 380 – 409 – Marcomer
• 409 – 426 – Pharamond
• 426 – 447 – Clodio
• 447 – 458 – Merovech
• 458 – 481 – Childerich I.
Také na Britských ostrovech vznikala četná království především Anglů a Sasů, z nichž některá k nám v čase dolehla v podobě pololegendárního krále Artuše a jeho bájného Kamelotu a rytířů kulatého stolu (první třetina 6.století). I na územích kolem někdejší hranice Západního impéria vznikala četná nová panství. Jejich popis je ale již nad rámec tohoto článku.

Obr.č 2: Evropa kolem roku 500
Zdroje:
• Čapek V., Pátek J. – Světové dějiny I. – Praha 1994
• Čornej P., Čornejová I., Charvát P., Charvátová K., Kepartová J., Kostlán A. - Dějiny evropské civilizace I. – Praha 1997
• Čornej P., Kučera J., Vaníček V. a kolektiv – Evropa císařů a králů - Praha 1997
• Honzák, Pečenka, Stellner, Vlčková – Evropa v proměnách staletí – Praha 1997
• Kolektiv – Encyklopedie historie světa – Praha 2001
• Kolektiv – Velká rodinná encyklopedie Dějiny světa – Praha 2005
• Kosminský J.A. – Dějiny středověku I. – Praha 1957
• Kvirec J. – Evropa do roku 1914 Historie v dokumentech – Liberec 2007
• MNO a Československá akademie věd - Československý vojenský atlas – Praha 1965
• Prokopios z Kaisareie - Války s Góty a Vandaly - Praha 1985
• www.wikipedia.org
• www.palba.cz
PS: Jména panovníků a doba jejich vlády se různí podle zdrojů. Je tedy pouze infromativní.
na území Západořímské říše před jejím pádem (476)
Obr.č 1: Stěhování barbarů na území Říše
Po pádu Západořímské říše roku 476 se římská moc udržela dále ve východní Říši (Byzanc) a po nějakou dobu i v někdejších provinciích západního Impéria. Postupně ale i tato území pohltili barbaři. Posledním z významných středisek římské moci mimo vlastní Apeninský poloostrov, které padlo pod meči barbarů, bylo tzv. Syagriovo království v Galii (současná Francie). To bylo vyvráceno králem sálských Franků a zakladatelem dynastie Merovejců Chlodvíkem I. (*466 - +511) v roce 486 v bitvě u Soissons/Nogentu. Nicméně již počátkem 5. století moc Západořímské říše slábla natolik, že někdejší foederáti (spojenci) začali vytvářet svá vlastní panství nezávislá na Impériu. Situace posledních císařů a jejich vojevůdců tak byla nelehká. Pokoušeli se tu mečem, tu zlatem udržet tato území v závislosti na Římu. Aby jejich úkol nebyl jednoduchý, tak i na hranicích římského světa stála celá řada barbarských kmenů, kteří byli do Evropy dotlačeni ve vlně stěhování národů, a kteří chtěli obsadit bohatá římská území. Když už se nedařilo zabránit vzniku barbarských království na území Impéria, snažili se politici, vojevůdci a církevní představitelé z nich alespoň udělat své spojence. Někdy se jim to dařilo, někdy ne (někteří, jako například Vizigóti byly v této době již křesťanským kmenem). Barbaři, uvědomující si svou pozici, se přikláněli k jedné či druhé straně podle toho, co jim ze spojenectví mohlo kynout za prospěch. Některé tyto říše, tak alespoň formálně uznávali římskou nadvládu. V každém případě, území Západního císařství tak, jak bylo rozděleno v roce 395 (dělení Impéria na Západořímskou a Východořímskou říši), velice rychle ztrácelo svá území jak v Evropě, tak i severní Africe. Do doby, než Skir Odoaker v roce 476 vyhnal posledního římského císaře Romula Augustula, tak vznikla celá řada říší, o kterých si teď něco málo povíme.

Obr.č 2: Evropa kolem roku 400
VANDALSKÉ KRÁLOVSTVÍ (ŘÍŠE)
Stejně jako v případě Franků v Gálii, i další někdejší území západního Impéria ovládli dříve či později příchozí barbaři. Již roku 429 se Vandalové, jeden z germánských kmenů, zmocnili severní Afriky a římských provincií Africa a Mauretania, kde vytvořili své vlastní království s centerm v Kartágu. Tento germánský kmen se pak do Afriky dostal poté, co kolem roku 406 opustili svá původní sídla ve střední Evropě (kolem Odry) a prošli Gálii. Roku 409 Vandalové obsadili jižní Hispanii (Španělsko), kde se formálně podřídili římské moci a byli se svolením Říma v Hispanii usazeni jako foederáti. Po nich také tato oblast dnešního Španělska dostala název Andalusia. V Africe založené království Vandalů se pak stalo významnou námořní velmocí ve Středozemí a později využili své moci k získání římské Sicílie a Korsiky. Roku 455 pak, jak již víme z předchozí kapitoly, Vandalové vyplenili Řím. Ten se pak z toho plenění již nikdy zcela nezotavil. Ale i říše Vandalů měla brzy padnout. Za Východořímského císaře Justiniána I. Velikého bylo jejich panství zničeno vojevůdcem Belisarem v letech 533-534 a obyvatelstvo násilně přesídleno do Malé Asie. Tento krok byl předstupněm invaze Byzance na Apeninský poloostrov (Itálie) proti Ostrogótské říši. Zbytek Vandalů, kteří zůstali v Hispanii a nestěhovali se do Afriky, byli pohlceni zde vznikající Vizigótskou říši.
Panovníci (pouze do r. 476):
• ??? – 406 – Godigisel
• 406 – 428 – Gunderich
• 428 – 477 - Geiserich
VIZIGÓTSKÁ ŘÍŠE (TOLUÁNSKÉ ČI VIZIGÓTSKÉ KRÁLOVSTVÍ)
Dalším z barbarských kmenů, který využil oslabení Západořímské říše v posledním století její existence, byli Vizigóti. Tento kmen náležel k tzv. západním Gótům. Ve 2.století po Kristu opustili Vizigóti svá původní sídla na severu Evropy (ústí řeky Visly) a vydali se hledat nové domovy do Černomoří. V polovině 3.století opanovali Dácii a dále postupovali až k Dněpru. V té době se ale na východě objevili Hunové, kteří iniciovali stěhování národů v tomto prostoru. Vizigóti se tak obrátili na jihozápad a započali s útoky na území Římské říše. V roce 378 porazili v bitvě u Drinopole východního císaře Valense (ten v bitvě padl), a poté vtrhli do Řecka a Itálie. Roku 410 dokonce dobyli samotný Řím. Po této demonstraci moci se stali z přání Říma jejich foederáty a počátkem 5.století se souhlasem císaře obsadili Aquitánii. Nejdříve obsadili římskou provincii Aquitánia II. (její západní část). Za vlády ostrogótského krále Theodoricha I. Velikého (*cca 453 - +526) se v první polovině 5.století zmocnili také provincie Aquitánie I. a západní části Narbonensis. Vizigóti uzvávali římskou nadvládu až do pádu západního Impéria (476), poté se ale podíleli na likvidaci zbytku římské moci. Jejich dílem koláče bylo ve spolupráci s Franky rozdrtit a rozdělit mezi sebe tzv. Syagriovo království. To zaniklo roku 486. Vizigótská říše tak koncem 5.století zaujímala území od řeky Loiry až k Pyrenejím. Její severní hranice ale začal ohrožovat někdejší spojenec, Franská říše. Za franského krále Chlodvíka (*466 - +511) byli Vizigóti roku 507 Franky drtivě poraženi, a přišli tak o naprostou většinu svého panství ve Francii, až na Septimánii (konec Tolosánské říše). Po ztrátách utrpěných na severní hranici od Franků, se přesunulo centrum Vizigótské říše na Pyrenejský poloostrov do Toleda. Zde se jim také v letech 568-585 podařilo vyvrátit Suébskou říši (severní část území dnešního Portugalska) a její území připojili ke svému. Na druhou stranu ale utrpěli ztráty na úkor Byzance, která načas v letech 551-568/570 ovládla jižní pobřeží Hispánie.
Vizigóty bychom správně mezi tzv. barbary neměli počítat, protože většina kmene již v průběhu 3.-4.století přijala křesťanství v době jejich pobytu v Černomoří. Vzkvétající Vizigótská říše zanikla po vpádu Arabů na Pyrenejský poloostrov v letech 711-718.
Panovníci (pouze do r. 476):
• 395 – 410 – Alarich I.
• 410 – 415 – Athaulf
• 415 – Sigerich
• 415 – 419 – Wallia
• 419 – 451 – Theodorich I.
• 451 – 453 – Thorismund
• 453 – 466 – Theodorich II.
• 466 – 484 - Eurich
SUEBSKÁ (SVÉBSKÁ) ŘÍŠE
Další z nástupnických říší, která vznikla na někdejších římských provinciích, byla Suebská říše (Svébská). Říše (někdy též nese označení království), zahrnovala většinu území Galicie a dnešního Portugalska na Pyrenejském poloostrově. Její základy položil germánský kmen Suebů, který měl svá původní sídla ve střední Evropě (odtud jméno Švábsko) a mezi které patřili také Markomani sídlící na našem území. Část Suebů se spojila s Vandaly a Alany a vydala se hledat nové domovy. Své panství na Pyrenejském poloostrově nově příchozí Suebové založili v letech 408 – 411. Stejně jako v případě Vizigótů i Sueby bychom správně neměli považovat za barbary, protože v době zakladání své říše vyznávali křesťanství ariánského vyznání. Za panování krále Theodomira (král v letech cca 558 – 570) přestoupili Suebové ke katolické víře. Vzhledem k územní izolaci bylo otázkou času, kdy Suebská říše podlehne svému mocnému a jedinému sousedovi, Vizigótské říši. Jižní části země ztratili v prospěch Vizigótů již v průběhu 5.století. Zbytek Říše podlehla Vizigótům v letech 568-585.
Panovníci (pouze do r. 476):
• Cca 409 – 438 – Hermeric
• 438 – 448 – Rechila
• 448 – 456 – Rechiar
• 456 – 457 – Aioulf
• 456 – 460 – Maldras
• 457 – 464 – Richimund
• 460 – 464 – Frumar
• 464 – 469 – Remismund
• kolem 485 - Hermeneric
BURGUNDSKÁ ŘÍŠE
Sousedem Vizigótské říše na severovýchodě byli germánští Burgundi, kteří byli Římany na svém území usazeni jako jejich foederáti roku 443. Jejich novým domovem se stala jižní oblast provincie Maxima Sequanorum. Původní panství Burgundů se rozkládalo mezi řekami Rýn a Neckar, odkud pod vedením krále Gundicara v roce 407 odešli na jih, ke střednímu Rýnu. Jejich hlavním centrem na středním Rýnu se stala oblast kolem Wormsu (lat. Borbetomagus). Tato oblast jim byla ale těsná, a tak na úkor Římské říše podnikali vpády do Galie. V několika střetnutích byli ale římským vojevůdcem Aëtiem poraženi. Římané k tomu využili jako své spojence Huny. Roku 408 se již s Burgundy utkali Hunové sami. Bitva pro Burgundy skončila drtivou porážkou, když v boji padl jejich král i celá jeho družina. Přestože v bitvě padla celá burgundská elita, neznamenalo to konec Burgundů. Roku 437 byl Worms vypleněn Huny a toto jejich řádění se promítlo i do známého eposu „Píseň o Nibelunzích“. Poté co byla Huny většina Burgundů vyvražděná, dal se jejich zbytek roku 443 na další cestu. Jejich cílem se stalo Savojsko. Během druhé poloviny 5.století si burgundští panovníci podmanili území ležící mezi Alpami, Seinou a Francouzským středohořím.
V letech 452 (436) až 473 panoval Burgundům král Gundwig. Během jeho vlády došlo k rozdělení království na čtyři subkrálovství s centry v Lyonu, Bysanz (Besangon), Gens a Penne. Tato subkrálovství byla de facto samostatná. V průběhu druhé poloviny 5.století a počátkem 6.století došlo ke sloučení některých burgundských subkrálovství s Franskou říši. Roku 546 pak byl zlomen poslední burgundský odpor, když byli Franky poraženi v bitvě u Autunu (staré keltské oppidum Bibrete). Burgundi se tak stali součástí Franské říše.
Panovníci (pouze do r. 476):
• ??? – cca 407 – Gebicca
• Cca 407 – 411 – Gundomar I. (Gundicar)
• Cca 407 – 411 – Giselher
• Cca 407 – 436 – Gunther
• 436 – 473 – Gunderich (Gundwig)
• 443 – cca 480 – Chilperich I.
FRANSKÁ ŘÍŠE
SFranky a Franskou říši jsme se již několikrát v této kapitole setkali a tak je čas si o nich také něco málo říct. Frankové se řadí mezi západogermánské kmeny, kteří se v průběhu 3.století usadili na pravém břehu Rýna. Tato řeka pak Franky dělila na tzv. horní a dolní, nebo též na sálské (střední Rýn) a ripuárské (dolní Rýn). Sálští Frankové se počátkem 5.století natrvalo usadili na středním toku Rýna kolem dnešního Kolína nad Rýnem. Ripuárští Frankové se usadili na území mezi řekou Maasou a Šeldou. V roce 446 se pak tito dolní Frankové stali římskými spojenci - foederáty. Velkého rozkvětu doznala Franská říše za vlády krále Chlodvíka I. (*466 - +511), který navázal na sjednocení Franků v druhé polovině 5.století a po pádu Západořímské říše se podílel na zničení posledního zbytku římské moci v podobě Syagriova království (486) v Galii. Chlodvík se ukázal jako prozíravý panovník, když jménem všech Franků přijal křesťanství a v roce 496 se v Remeši nechal pomazat na franského krále. Na úkor Alamanů a Vizigótů dále rozšiřoval své království, když je v roce 507 porazil v bitvě u Vouillé. Vizigóti po této bitvě přišli o velkou část svého Galského území, ze kterého jim zůstala pouze Septimánie. Centrum Franské říše se následně přesunulo do Paříže a jejího okolí.
Poté co roku 511 Chlodvík I. zemřel, byla Franská říše říše rozdělena mezi jeho tři syny, přičemž Chlodomer obdržel Aquitánii a Orléans, druhý syn Childebert obdržel Paříž s okolím a poslední Chlothar Soissons. Také Chlodvíkovi synové se činili a významně rozšířili území říše. V letech 500 až 534 postupně připojili území Burgundska, 531-532 Gaskoňsko, 537 Provance. Další obětí Franků se stali Alamani, Bavoři a Durynkové. Říše tak v této době sahala od Pyrenejí až za Rýn a od Atlantiku po horní tok Dunaje. V roce 537 se ustálilo dělení říše na tři samostatné úděly. Na Austrasii (úděl východní), který obývalo převážně germánské obyvatelstvo (Alamani, Bavoři a Durynkové), Neustrii – úděl západní, který zahrnoval někdejší Syagriovo království a Aquitanii, a Burgundsko s převahou románského obyvatelstva.
Franskou říši v průběhu 6. a počátkem 7.století bychom tedy mohli charakterizovat jako říši rozdrobenou na četné samostatné úděly, které se občas slučovaly dohromady a poté zase dělily. Až za krále Chlothara II. (král v letech 584 – 628) došlo ke znovusjednocení říše. Do té doby tedy Franská říše představovavala spícího obra, který se de facto probudil až v době existence Sámova kmenového svazu. Ale o tom budou až další kapitoly této kníhy věnující se právě období Sámovy říše. Co se dalších dějin Franské říše týče, tak právě tato země hrála evropský prim koncem 8. a počátek 9.století za krále a pozdějšího císaře Karla Velikého, který znovu obnovil římskou říši (korunován císařem roku 800).
Panovníci (pouze do r. 476):
• 355 – 380 – Mallobaudes
• 380 – 409 – Marcomer
• 409 – 426 – Pharamond
• 426 – 447 – Clodio
• 447 – 458 – Merovech
• 458 – 481 – Childerich I.
Také na Britských ostrovech vznikala četná království především Anglů a Sasů, z nichž některá k nám v čase dolehla v podobě pololegendárního krále Artuše a jeho bájného Kamelotu a rytířů kulatého stolu (první třetina 6.století). I na územích kolem někdejší hranice Západního impéria vznikala četná nová panství. Jejich popis je ale již nad rámec tohoto článku.

Obr.č 2: Evropa kolem roku 500
Zdroje:
• Čapek V., Pátek J. – Světové dějiny I. – Praha 1994
• Čornej P., Čornejová I., Charvát P., Charvátová K., Kepartová J., Kostlán A. - Dějiny evropské civilizace I. – Praha 1997
• Čornej P., Kučera J., Vaníček V. a kolektiv – Evropa císařů a králů - Praha 1997
• Honzák, Pečenka, Stellner, Vlčková – Evropa v proměnách staletí – Praha 1997
• Kolektiv – Encyklopedie historie světa – Praha 2001
• Kolektiv – Velká rodinná encyklopedie Dějiny světa – Praha 2005
• Kosminský J.A. – Dějiny středověku I. – Praha 1957
• Kvirec J. – Evropa do roku 1914 Historie v dokumentech – Liberec 2007
• MNO a Československá akademie věd - Československý vojenský atlas – Praha 1965
• Prokopios z Kaisareie - Války s Góty a Vandaly - Praha 1985
• www.wikipedia.org
• www.palba.cz
PS: Jména panovníků a doba jejich vlády se různí podle zdrojů. Je tedy pouze infromativní.