Luftminenwerfer a pneumatické minomety

Moderátor: Rase

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Luftminenwerfer a pneumatické minomety

Příspěvek od Rase »

Obrázek
Francouzský pneumatický minomet

Luftminenwerfer a pneumatické minomety

Velkým problémem klasických dělových konstrukcí byly především vysoké teploty uvnitř hlavně vzniklé odpálením nálože a potřeba dopravovat velké množství střelného prachu. Mnozí konstruktéři tak obrátili svou pozornost k látce které je všude a je zdarma. Začali tedy experimentovat se zbraněmi poháněnými stlačeným vzduchem – zbraním pneumatickým. Je pozoruhodné že jedny z prvních pneumatických děl vznikaly na druhém konci světa a to v Americe. Zde dokonce bylo postaveno několik pobřežních baterií a křižník USS Vesuvius byl dokonce vyzbrojený třemi dynamitovými děly ráže 380mm (15 palců). Těmito dělo dokázala loď tiše ostřelovat nepřítele až na vzdálenost 2000m. Je třeba zmínit a hlavně připomenout, že nekonvenční pohon má ve Spojených státech poměrně dlouhou tradici. Vždyť právě v Bostnu vzniklo v rukou Williama Joslina první dělo poháněné párou (Baltimorské parní dělo). Mnozí se možná ptají proč právě pára nebo stlačený vzduch, ale odpověď je prostá. V případě Baltimorského děla šlo o nedostatek střelného prachu v konfederačním vojsku. Tato myšlenka ale nebyla zapomenuta a brzy vnikl i speciální pneumatický kanon Sims-Dudley, ve kterém byl stlačený vzduch pro pohon projektilu generován pohybem pístu, hnaného odpálením malé prachové nálože. Dostřel až 900m. Z tohoto důvodu se často nazývá též dynamitovým dělem. Je také třeba zmínit že tato děla se dočkala sériové výroby a také širokého nasazení americko-španělské válce (1898). A právě pozoruhodné úspěchy této zbraně znovuobnovily zájem evropy o pneumatická děla. První pokusy se stlačeným vzduchem se totiž datují až do dob pozdního středověku (!)

Nízká úsťová rychlost těchto zbraní ale nové děla omezovala především pouze pro střelbu vrchní skupinou úhlů. Stlačený vzduch se tedy v Evropě uplatnil téměř výhradě u minometů. Koncem 19. století disponovalo nejlepším dělostřelectvem především Rakousko-Uhersko a právě tento stát jasně vynikal i při konstrukci minometů na bázi stlačeného vzduchu. Tehdy ale experimentovaly a později používaly i státy jako třeba Francie a Německo. Rakousko-uherské minomety ale fungovaly zcela odlišně. U většiny tehdejších (i moderních) vzduchových zbraní probíhá výstřel tak, že do hlavně je nejprve vložena střela a následně je do ní co nejrychleji vpuštěn stlačený vzduch ze zásobníku. Rychlost vpuštění vzduchu do hlavně je absolutně kritická. Střela se totiž začíná pohybovat okamžitě poté, co tlak v prostoru za ní dosáhne takové hodnoty, aby síla, tímto tlakem vyvozovaná na dno střely překonala její tření v hlavni. Pokud je vzduch do hlavně vpouštěn pomalu, střela opustí hlaveň velmi brzy, ještě předtím, než na ni může začít působit maximální síla expandujícího vzduchu a tedy než může dosáhnout maximálního zrychlení. Klíčem k výkonu klasických větrovek je tedy rychlost otevření ventilu a průřez vedení mezi zásobníkem vzduchu a hlavní. Konstruktéři Rakousko-uherských vzduchových minometů si ale osvojili zcela netradiční přístup a to, že ventil vůbec nepoužili (!) Ventil totiž nahradili speciálním zařízením, které udržovalo střelu na místě až do okamžiku, kdy tlak v prostoru za ní dosáhl požadované hodnoty. Teprve poté byla střela uvolněna a začala se pohybovat, přičemž od samotného začátku jejího pohybu na ni působila maximální možná síla. Minomety tedy dosahovaly velmi dobrých výkonů a to i při použití relativně nízkého tlaku vzduchu 55 atmosfér. Tato konstrukce neobsahovala žádné díly vystavené prudkým tlakovým rázům. I tak ale bylo nutné používat hlavně bez vývrtu, což citelně snižovalo jejich přesnost. Jelikož se zbraně poháněné vzduchem používaly spíše jako dávné moždíře (tedy minomety), byla přesnost dostatečná a nebylo tedy ani považováno za nutné střely v letu jakkoli stabilisovat.

Většina popsaných vzduchových minometů se dočkala použití na italské frontě, kde sloužily u dělostřeleckých podpůrných oddílů jednotlivých pěších divizí. Ač se může na první pohled zdát, že tyto neobvyklé zbraně byly jen velkou přítěží pro zásobovače, opak byl pravdou. Haličská nebo balkánská fronta byly poměrně pohyblivé a místní infrastruktura také nebyla zrovna nejlepší. Oproti tomu na extrémě poziční frontě, kterou italské bojiště zajisté bylo, existovala přímo ideální situace. Téměř na každém kopci nebo hoře byl umístěn elektrický světlomet a skoro pod každým kopcem hloubili minéři pomocí pneumatických sbíječek, dlouhé chodby, snažíc se tak odpálit postavení nepřítele (pravdou ale je, že rakouští vojáci museli povětšinou používat obyčejná dláta a palice). Elektrické generátory a kompresory tedy patřily v době první světové války už ke standardnímu vybavení armády. Podobně jako dříve u amerických kanonů byla opět vysoce hodnocena obtížná zjistitelnost místa zbraně. Velikou výhodou také byla absence nutnosti dopravovat, do vysoko položených pozic, enormní množství střelného prachu a munice. Hlavní tíhu bojů sice nesly těžké houfnice a vynikající 7,5cm horské kanony M.15 ale ani jednotky používají nejrůznější typy Luftminenwerferů se za své výkony nemuseli stydět. Konec války byl ale nemilosrdný i v případě těchto nevšedních zbraní. Po roce 1918 zůstaly vzduchové minomety krátce ve výzbroji rakouské armády, ale vzhledem ke ztrátě výrobních závodů a celkové redukci armády byly brzy vyřazeny. Československo, kde zůstaly zachovány v podstatě veškeré kapacity pro výrobu dělostřeleckých zbraní rozhodně netrpělo nedostatkem dělostřelecké výzbroje a jeho nově vzniklá armáda se orientovala na těžší palné zbraně, takže do její výzbroje vzduchové minomety zařazeny nebyly. Podobně konservativně se zachovala armáda maďarská a tak éra těchto vynálezů prakticky skončila s posledními výstřely první světové války. Na závěr ještě soupis veškerých Luftminenwerferů používaných Rakousko-uherskou armádou (i s výrobcem):

8cm Luftminenwerfer M15 – Vereinigte Elektrische Maschinen AG
10,5cm Luftminenwerfer M15 – Ehrhardt & Sehmer (Německo)
12cm Luftminenwerfer M16 - Österreichische Metallwerke, Königfeld bei Brünn
15cm Luftminenwerfer M15 - Maschinenfabrik Esslingen (Německo)
20cm Luftminenwerfer M16 – Österreichische Metallwerke, Königfeld bei Brünn


8 cm Luftminenwerfer Model 1915

Jako první se do výzbroje dostal osmicentimetrový lehký minomet. Prototyp byl zkonstruován v dílnách 58.pěší divize. Sériová výroba započala u firmy Vereinigte Elektrische Maschinen AG v Budapešti. Jeho hlaveň byla přibližně 70 centimetrů dlouhá a bylo možno měnit její náměr. Lafetu tvořila jednoduchá dřevěná deska a na kovovém rámu byl umístěn i litý zásobník na vzduch. Tento nejmenší minomet pracoval na systému Roka-Halasz. Nabíjel se ústím hlavně a jeho zadržovací zařízení nemělo vnější ovládací prvky. Ve dně střely byl umístěn speciální šroub který držel střelu na místě. Až bylo dosaženo potřebného tlaku tak se šroub přetrhl a střela vylétla z hlavně. Obsluhu mohl bez problémů obstarat jediný voják.

Ráže: 80 mm
Systém: Roka-Halasz
Délka: 70 cm
Max. dostřel: 1500 m
Hmotnost střely: 1,5 kg
Obsah vzduchu: 6 – 7 litrů
Tlak vzduchu v láhvi: na 10 – 12 výstřelů
Obsluha: 1


12 cm Luftminenwerfer Model 1916

Královopolské strojírny u Brna (Brünn-Königsfelder Maschinenfabrik Lederer & Porges) ale brzy přišly s mnohem úspěšnějším řešením a vznikl tak prototyp dvanácticentimetrového minometu. Dne 23.listopadu roku 1915 proběhly armádní testy a nový minomet svými schopnostmi jasně překonával původně používaný minomety německé výroby. Zásadním konstrukčním rozdílem proti minometu osmicentimetrovému bylo také to, že se nabíjel zezadu – systém Spitz-Bartelmus. Před výstřelem se hlaveň oddělila od závěru a na kolejnicovém závěsu se posunula vpřed ve směru střelby. Mina byla následně usazena do závěru a spojena se zádržným zařízením. Následně byla hlaveň bajonetovým úchytem opět spojena se závěrem – navlečena na střelu. K drobnějším korekcím dostřelu bylo možno využít i nastavitelný náměr. Tyto minomety se v průběhu války vyráběly také v různých jiných firmách. Na začátku rok 1916 se podařilo vyrobit 100 minometů a 50 tisíc střel. Do konce roku se vyrobilo přibližně 280 a do konce roku 1917 dokonce 930 Luftminenwerferů. Během let docházelo k různým úpravám a předělávkám, jelikož dokumenty z konce války pojmenovávají původní verze jako M.16a, detaily k těmto úpravám ale nejsou známy.

Ráže: 120 mm
Systém: Spitz-Bartelmus
Délka: 2 m
Hmotnost: 309 kg
Max. dostřel: 800 - 1600 m
Hmotnost střely: 4,65 kg
Hmotnost výbušné látky: 1 kg
Max. tlak vzduchu: 35 atm.
Max. rychlost střelby: 2 rany/min.
Výška láhve se stlačeným vzduchem: 1,1 m
Hmotnost láhve: 60 kg
Tlak vzduchu v láhvi: 200 atm.
Obsluha: 3


20 cm Luftminenwerfer Model 1916

Královopolské strojírny u Brna ale také daly vzniknout největšímu Rakousko-uherskému, pneumatickému minometu. Jednalo se v podstatě o zvětšený minomet ráže 12cm. Jeho výkon byl více než úctyhodný. Pětatřicetikilogramové miny dokázal střílet na vzdálenost přibližně 1,25 km a lehčí miny dvaadvacetikilogramové pak téměř na 1,6km. Rozměry a zejména hmotnost (přes 700kg) této zbraně se velmi negativně projevovaly na bojové použitelnosti. Zejména kvůli nutnosti manipulovat při míření celou zbraní. Také spotřeba vzduchu byla enormní. Navíc měl fixní náměr (45°) a dostřel mohl být korigován pouze použitým tlakem. Celkem bylo vyrobeno jen sto těchto kolosů a brzy jej nahradil šestadvaceticentimetrový minomet M.17 vyvinutý Škodovými závody v Plzni.

Ráže: 204,8 mm
Systém: Spitz-Bartelmus
Délka: 3 m
Hmotnost: 725 kg
Hmotnost střely: 34,4 kg
Max. dostřel: 1250 m
Hmotnost střely: 22,6 kg
Max. dostřel: 1600 m
Max. tlak vzduchu: 55 atm.
Délka láhve: 110 cm
Hmotnost láhve: 60 kg
Tlak vzduchu v láhvi: 200 atm.
Tlak vzduchu v láhvi: na 5 - 7 výstřelů
Obsluha: 5


Zdroje:
https://weaponsandwarfare.com/2015/10/1 ... atic-guns/
http://g2mil.com/pneumatic.htm
http://en.valka.cz/topic/view/36225
http://panzernet.net/php/index.php/topic,2632.0.html

Obrázek
Sims-Dudleyovo dynamitové dělo

Obrázek

Obrázek
USS Vesuvius

Obrázek
8 cm Luftminenwerfer

Obrázek
12 cm Luftminenwerfer Model 1916
Naposledy upravil(a) Rase dne 7/8/2012, 08:22, celkem upraveno 3 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Rase, kde jsi vzal údaj o výrobě? Co já vím, tak v době 1. světové v Brně nebyla žádná zbrojovka, jen dílny na opravu zbraní, ze kterých vznikla po válce Zbrojovka Brno.
Já jen, aby si ti čtenáři nepletli.
Pokud máš jinačí údaje, rád si opravím své vědomosti.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Dôvod vzniku lode Vesuvius a pneumatických vrhačov je pomerne zaujímavý (a v článku nie je spomenutý) - objav dynamitu v druhej polovici 19. storočia viedol k pokusom použiť ho ako náplň výbušných striel.
Takéto pokusy v klasických delách však celkom pravidelne končili neslávne až tragicky.
Dôvod je celkom jednoduchý - zrýchlenia striel pri výstrele. U diel na čierny prach sú zrýchlenia relatívne nízke, desiatky, maxímálne pár sto G. Napriek tomu je namáhanie dynamitovej náplne trhavej strely počas výstrelu tak vysoké, že postačovalo na jej odpálenie čisto zotrvačnými silami v samotnej náplni.
Pneumatické zbrane majú "štart" pohybu strely omnoho plynulejší, či "mäkší", takže dynamitové náplne boli menej namáhané a dali sa relatívne bezpečne odpalovať.
Za prvej svetovej vojny sa ako vojenské výbušniny už plne presadili hlavne tritol (trinitrotoluén) a ekrazit (trinitrofenol, kyselina pikrová), ktoré sú voči namáhaniu pri výstrele podstatne odolnejšie ako dynamity a dynamit ako náplň vojenskej munície bol navždy opustený - a s ním zväčša aj špeciálne zbraňové systémy, ktoré pre svoje použitie nevyhnutne vyžadoval.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Je také třeba zmínit že tato děla se dočkala sériové výroby a také širokého nasazení americko-španělské válce (1898).
Tady je míněn jen Vesuvius a nebo i polní děla?

Jinak jsem nevěděl, že těch monstrozit bylo více a dokonce se dostaly i do Brazílie :)

http://www.navweaps.com/Weapons/WNUS_Zalinsky.htm
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Tunak - o tom že se vyráběly zmíněné minomety ve zbrojovce Brno se psalo ve všech zdrojít (zde konkrétně třech), možná se jednalo o nějakou menší výrobnu zbraní v Brně - nevim. Možná je to vážně jen výmysl, ale rozhodně je to rozšířený výmysl.

Alchymista - velice zajimavé, děkuju za doplnění.

Polarfox - konkrétně by se mělo jednat i o ona polní děla. Viděl sem i celkem dost fotek jejich transportu a i nějakou tu fotografii z bojiště. Nevím konkrétně o jaké bojiště se jednalo, ale bylo umístěné na polokryté pozici.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Na doplnenie - Treba si uvedomiť, že prvé moderné trhavé granáty plnené účinnými trhavinami sa objavujú až po roku 1895 - Lydditom (kyselina pikrová) plnené granáty boli v Británii (vtedy zrejme najprogresívnejšia armáda a námorníctvo) zavedené až v roku 1896.
Druhá vec - zadom nabíjané námorné delá v tom čase (cca rok 1880) mali dostrel 8-12km, námorné delá nabíjané ústím viac než 6 km.

K lodi USS Vesuvius a jej výzbroji - strela mala valcovú hlavicu, dlhú 3-4 kalibre a obsahujúcu okolo 250kg (550lb) dynamitu , z nej vybiehala dozadu tyč, nesúca stabilizačné krídla, ktoré boli špirálovito stočené, aby udelili strele rotáciu. Dostrel sa uvádza rôzny, jeden až jedena pol míle, so strelou odľahčenou na 200 lb (alebo náplňou 200lb dynamitu?) až 4000 yardov (dve míle). Zásoba munície bola zrejme 15 striel.
Loď bola použitá v španielsko americkej vojne v roku 1895 a ostrelovala Santiago na Kube.
Psychologický efekt bol asi značný, pretože prepad bol uskutočnený v noci, a výstrely boli prakticky bezhlučné - zato výbuch 250kg dynamitu je počuť naďaleko...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
950
praporčík
praporčík
Příspěvky: 318
Registrován: 3/6/2010, 18:43
Bydliště: Kolín

Příspěvek od 950 »

Dovolím si skromnou poznámku a pokud se mýlím, tak mne prosím opravte. S tou Zbrojovkou Brno je to pravda, ta byla za 1WW jen opravnou poškozených zbraní. Pokud jde o ty Minenwerfere či vrhače min (minomety), tak co mé skromné anály hovoří výrobci byli tito:

22cm Minenwerfer M15 - Böhler Edelstahl GmbH & Co.KG, Kapfenberg
24cm Minenwerfer M16 - Böhler Edelstahl GmbH & Co.KG, Kapfenberg
26cm Minenwerfer M17 - Böhler Edelstahl GmbH & Co.KG a také Skoda Werken AG
9cm Minenwerfer M17 – Fegyvér és Gépgyár Rt (Budapest)
10,5cm Luftminenwerfer M15 – Ehrhardt & Sehmer (Německo)
20cm Luftminenwerfer M16 (syst. Spitz-Bartelmus) – Österreichische Metallwerke,
Königfeld bei Brünn
Tedy nikoliv Zbrojovka Brno, ale 1. Královopolské strojírny u Brna

12cm Luftminenwerfer M16 - Österreichische Metallwerke, Königfeld bei Brünn
14cm Minenwerfer M15 – Skoda Werken AG
14cm Minenwerfer M16 – Skoda Werken AG
6cm Minenwerfer M16 (syst. Kolben) – Elektritäts-AG, Wysotschan bei Prag
7,5cm Minenwerfer M17 (syst. Kolben) – Elektritäts-AG, Wysotschan bei Prag
8cm Luftminenwerfer M15 (syst. Roka-Halasz) – Vereinigte Elektrische Maschinen AG
(Budapest)
12cm Minenwerfer M15 – Teudloff & Dittrich, Wien
15cm Luftminenwerfer M15 - Maschinenfabrik Esslingen (Německo)
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

950 - děkuju mnohokrát, hnedle to opravím.

Tady je obrázek Sims-Dudleyho děla v boji. Příslušním "Rough Riders" při obléhání Santiaga. Tyto dynomitová děla prý odvedla poměrně dobré výsledky, ale byla mechanicky nespolihlivá a né příliš přesná.

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

V tomto tématu jsou následující informace poněkud OT, ale na samostatné téma jich mám proklatě málo. Vezměte je prosím jako zmínku o dalším netradičním médiu pro pohon projektilů.

Gogu Constantinescu sestrojil v Anglii vzorky děla a minometu, které použily ke střelbě expanzi stlačené kapaliny. U minometu expandovala voda, stlačená tlakem 2000 kp/cm2. Dělo vystřelilo granát o váze 90 kg do vzdálenosti 1400 m expanzí oleje. Když Constantinescu předložil své návrhy úřadům, byly ihned zamítnuty jako „blábolení potrhlého Rumuna“; kapalina je přece nestlačitelná … (to byl prosím rok 1915!)
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Děkuju, hodně zajimavý podotek (psalo se něm i v jednom mém zdroji), stejně si ale nedokážu představit jak něco takového mohlo fungovat. Klobouk dolů před "potrhlým rumunem".
Jednou třeba něco sepíšu i k těm dynamitovým dělům. Kdyby někdo našel ještě nějaký jiný nevšední pohon zbraní - budu rád
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1871
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od El Diablo »

Ta "1" v názvu Královopolské strojírny je navíc. Buď máš 1 Brněnskou strojírnu nebo Královopolskou, prosím nekombinovat...

BTW u těch dynamitových děl je IMHO název odvozen podle střel, viz obrázek.
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Královopolská strojírna se v 1. svět. jmenovala "Brünn-Königsfelder Maschinenfabrik Lederer & Porges", takže zase název nesedí.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Alchymista píše: ... objav dynamitu v druhej polovici 19. storočia viedol k pokusom použiť ho ako náplň výbušných striel.
Takéto pokusy v klasických delách však celkom pravidelne končili neslávne až tragicky.
Dôvod je celkom jednoduchý - zrýchlenia striel pri výstrele. U diel na čierny prach sú zrýchlenia relatívne nízke, desiatky, maxímálne pár sto G. Napriek tomu je namáhanie dynamitovej náplne trhavej strely počas výstrelu tak vysoké, že postačovalo na jej odpálenie čisto zotrvačnými silami v samotnej náplni.
Pneumatické zbrane majú "štart" pohybu strely omnoho plynulejší, či "mäkší", takže dynamitové náplne boli menej namáhané a dali sa relatívne bezpečne odpalovať.
Pro své relativně malé zrychlení a plynulý pohyb se ukázala být ideální pro dopravu nálože dynamitu nebo trhací želatiny raketa s motorem na TPH. Na přelomu 19. a 20. století překonala raketa, poháněná balistitem, dostřel pneumatického děla víc než dvakrát a při stabilizaci rotací dosáhla přesnosti zásahu srovnatelné s klasickým dělem.
Obrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Máš nejaké podklady o nejak funkčnej konštrukcii, zavedenej niekde do výzbroje?
Fungovať by to samozrejme mohlo celkom slušne, ale v tom čase sa rakety považovali za "nemoderné"
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Luftminenwerfer

Příspěvek od badaxe »

Myslím že dohadování jak se jmenovala Královopolská za WWI je zbytečné. Minimálně ten 12 cm M16 dělal někdo úplně jiný (nebo se firma úplně jinak jmenovala). Štítek na zbrani (je na rámu pod hlavní) mluví zcela jasně, výrobcem je "Brand & Lhuillier AG. Brün" na fotce to uvidíte jasně. Zbraň i se štítkem je ve Vídni velmi dobře přístupná.

Obrázek
vložil Skelet
Naposledy upravil(a) badaxe dne 9/12/2012, 23:31, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1871
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Luftminenwerfer

Příspěvek od El Diablo »

Roku 1836 tak byla na Olomouckou ulici do blízkosti Svitavy přemístěna významná strojírna J. A. Luze (pozdější První brněnská strojírna), založená ve Šlapanicích roku 1814 při tamní přádelně. Blízkost všech továrních provozů v jedné oblasti byla výhodná z hlediska společného zásobování parou. Dalšími strojírenskými podniky byly strojírna Bracegirdla na Malé Křenové, strojírna Brand a Lhuillier na Olomoucké a roku 1864 byla na Trnité založena strojírna Friedricha Wanniecka. Roku 1872 se sloučily Luzova a Bracegirdleova strojírna v První brněnskou strojírenskou společnost. (KUČA, K., 2000).

Zdroj:
http://is.muni.cz/th/135976/prif_b/Vyvo ... veZony.doc
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Luftminenwerfer a pneumatické minomety

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Obrázek
Luftminenwerfer na Piavě dne 15.3. roku 1918

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Luftminenwerfer a pneumatické minomety

Příspěvek od badaxe »

Na první fotce je "8 cm Luftminenwerfer M.15" na tom je zajímavé, že byl vyvinut a zpočátku i vyráběn v dílnách 58 pěšího pluku, kde se vyrobilo asi 20 kusů. Následně byla výroba předána do Budapešti do továrny Egyesült Villamos gépek A.G. (Společnost pro elektrická zařízená a.s.) Minomet fungoval tak, že mina byla držena šroubem, který se při určitém tlaku přetrhl a tím umožnil nárůst tlaku ze zásobníku na předem daný tlak. U pneumatických zařízení to není až tak neobvyklé řešení.
Na dalších dvou snímcích je "20cm Luftminenwerfer M.16" šlo o systém "Spitz-Bartelmus", náboj se do komory vložil zezadu, a byl držen spojkou kterou ho bylo možno uvolnit při předem nastaveném tlaku (maximum bylo 55 atmosfér). Tlakem se určoval dostřel (max. 1450 m) z toho důvodu nebylo třeba měnit elevaci hlavně a ta byla fixována v úhlu cca 45°a se zbraní se prováděl jen odměr. Miny byly váky buď 22,6 kg nebo 34,4 kg, celá zbraň vážila asi 720 kg a obsluha byla 5 mužů
Minomet M.16 je ve velmi pěkném stavu ve Vídni v Muzeu a pokud máte kliku a jazykové znalosti, lze si i s některými pracovníky muzea o něm pokecat.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Luftminenwerfer a pneumatické minomety

Příspěvek od Rase »

Tak to je veliká paráda, díky za doplnění - tohle je přesně ten důvod, proč jsem oprášil letitý článek.
Našel jsem perfektní článek na Střelecká revue, tak někdy z toho udělám výcuc a doplním informace:

http://www.streleckarevue.cz/archiv-det ... grafie.pdf

Obrázek
15 cm Luftminenwerfer - Panowitz Nord in Slowenien, Oktober 1917
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Luftminenwerfer a pneumatické minomety

Příspěvek od Rase »

Rakousko-uherské minomety, jak vzduchové tak i klasické:
Obrázek

minomet ráže 25 cm
Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj a dělostřelectvo“