RC modely

Zajímavosti, papírové modely, stavby replik, oznámení a další témata mající alespoń příchuť modelařiny

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4208
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Ale nikdo tady nepíše že to NEJDE, jde to, samozřejmě, jenže u dmychadla je kvůli jinému určení (než u vrtule) jiný tvar lopatek, jiný průběh tlaků, jiná jmenovitá výstupní rychlost proudu vzduchu... prostě to sice jde, ale není to vhodné řešení.
U vznášedla je to o chlup lepší, ale i tam je nevýhodná vysoká hmotnost v poměru k výkonu. Na youtube je dejme tomu 10 vznášedel kde to "nějak" vyšlo, jako zvláštnost, výjimka.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

no jako dival jsem se na nejake modelarske motorky a vrtule a musim uznat ze ty parametry jsou uplne nekde jinde. Tohle co me napadlo byla fakt blbost :D a cena je vlastne stejna ( motorek 130,- vrtule 25,- )

jenom se bojim ze kdybych si chtel udelat nerizene elektromeotorkem pohanene letadylko (protoze RC rizeni je na mne pokusy moc jak co se tyce ceny tak co se tyce sofistikovanosti)
tak bych musel pri kazdem pristani na cumak kupovat vovou vrtuli

premyslim furt jak udelat lehkou konstrukci letadla ktera by to vydrzela
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Otázka je, co vlastně chceš zkoušet :) Resp. co chceš dělat za pokusy.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Asija: V tom případě doporučuju se do žádné elektry nepouštět. Na takovéto vyblbnutí se hodí spíš něco poháněného gumovým svazkem. Jinak, dělají se volné modely poháněné například spalovákem a rozhodně se nedá říct že by potřebovaly po každém přistání novou vrtuli.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

jenom se bojim ze kdybych si chtel udelat nerizene elektromeotorkem pohanene letadylko
A když už to má motorek, nemělo by to být řízené? Jak ho donutíš přistát, poté co ho pustíš z ruky? :D
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

vzhledem k tomu, že je i chemik, tak asi s přistáním nepočítá.. bum, prásk.. Alláh Akbar :lol:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

:razz: Aha, tak to mi nedošlo.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4208
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Přistání je to poslední co by dělalo problémy :) poté co dojde palivo, letadýlko se změní v kluzáček, a odpor stojící vrtule ho donutí snášet se v kruzích (vyzkoušeno - do 16 jsem bastlil letadýlka a lodičky). Zbývá jen ozkoušet množství paliva. A doporučuju výrazné barvy :D občas se model hledá v obilí či na stromě...
Borci dokáží vhodným nastavením směrovky to, že dokud motor běží tak model stoupá v kruzích, a pak klesá v opačných kruzích. Doporučuju.
Jinak - k čemu se hodí nepoužívaný větrák: Např. se z něj dá udělat digestoř. Nemá sice takový výkon jako ty průmyslové, ale... já měl kdysi (to jsem byl ještě sezdaný :) ) větrák z Jézédáckého sálového počálu a to byl v digestoři pěknej hukot :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Vocko
svobodník
svobodník
Příspěvky: 35
Registrován: 1/12/2009, 16:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vocko »

asija píše: premyslim furt jak udelat lehkou konstrukci letadla ktera by to vydrzela
Sice nevím jaké pokusy chceš dělat, ale co si postavit něco ověřeného?
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

asija píše:jenom se bojim ze kdybych si chtel udelat nerizene elektromeotorkem pohanene letadylko (protoze RC rizeni je na mne pokusy moc jak co se tyce ceny tak co se tyce sofistikovanosti)
tak bych musel pri kazdem pristani na cumak kupovat vovou vrtuli
Na malé pokusy stačí bezmotorový model, pro lety stačí malý kopeček případně vystřelení gumou....
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

jj, taky zjistuju ze ty kluzaky hazene z kopce nejsou vubec marne.
A uplne me ted prekvapilo co dokazou ty gumou pohanene, ja sem k tomu byl dost skepticky.
... ten motorek byl jen takovy naivni prvni dojem.

jeste jsem uvazoval o valveless pulsejet (to me uplne dostvalo kdyz sem to videl na youtube)
a nebo nejakou paroturbinku (ala Heronova) roztacejici vrtuli tryskama na konci
neco na ten zpusob ale mensi
http://www.vortechonline.com/vj5/

no ale je to spise takove fantazirovani, ale stejne nejsem schopen nic takoveho z kovu vyrobit vzduchotesne pry vyzsich teplotach. Leda tak raketku na tuhe palivo :)
A vrcholem meho (jednoho weekedu) modelareni je airfoil z polystyrenu olepeneho izolepou a ocasem z uzenarske spejle vyvazeneho 5ti US centy :D


btw znate tehle program? Vcera jsem na nej narazil, prijde mi dost dobry (prekvapive i prijemne GUI na opensource symulacni soft)
http://xflr5.sourceforge.net/xflr5.htm
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Alfik píše: Jinak - k čemu se hodí nepoužívaný větrák: Např. se z něj dá udělat digestoř. Nemá sice takový výkon jako ty průmyslové, ale... já měl kdysi (to jsem byl ještě sezdaný :) ) větrák z Jézédáckého sálového počálu a to byl v digestoři pěknej hukot :D
V kuchyni mám v digestoři větrák z EC 1020, doporučuji.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4208
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Postupuj po krocích. Po kluzáku házeném z kopce gumipohon, a pak motor, ať již "frkací" nebo pístový. Ale pozor! Letecké modelářství má index návykovosti 10/10!
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Pokud se chce modelařině věnovat, doporučil bych rovnou něco rádiem řízeného. Ceny souprav nejsou dnes nijak vysoké a před vlastními experimenty doporučuju se naučit lítat na něčem osvědčeném a málo rozbitném. Já se celkem slušně naučit "páčkovat" na kombatovém svahovém samokřídle z epp. Je sice pravda že v té době už jsem měl za sebou pár letů s "dospělým" větroněm, ale model se ovládá dost jinak. Kombatové samokřídlo je vhodné z mnoha důvodů - je nerozbitné (téměř), je levné, potřebuje jen dvě serva a je značně neposedné, takže škola je to opravdu dobrá. A když ho člověk dostane trochu do ruky, může se na vhodném svahu bavit opravdu efektními rychlostními průlety znovu a znovu, o soubojích s podobně postiženými nemluvě. S vhodným větrem se dá ve vzduchu navíc vydržet celé hodiny, což s modelem létajícím jenom v termice moc nejde. Nejsem zrovna zastáncem začínání na "hodných" érech, člověku to moc nedá. Sakra, asi se k tomu kombatu vrátím jak se tak poslouchám ;)
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Vocko
svobodník
svobodník
Příspěvky: 35
Registrován: 1/12/2009, 16:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vocko »

Pořád záleží na tom, co od toho chce. Jestli chce jen létat a mít něco na hraní (= koupit něco z EPP a učit se), nebo chce taky nějaký čas strávit v dílně a po pár měsících práce vyjít na louku a tam si zalétat, sice ne akrobacii, se SVÝM letadlem a časem se k něčemu dopracovat.
Mně se třeba líbí stát půl hodiny na konci 25m dlouhé šňůry, snažit se "přečíst" vítr a čekat na sebemenší závan teplého vzduchu. Pak to přijde, krátký zápas a potom už člověk jen čeká aby "mašina" vydržela ve vzduchu 60s. :D
Pravda, ne každého toto asi baví.
slavik
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 14/4/2010, 19:31
Bydliště: ceska lipa

Příspěvek od slavik »

Zkus začít na trenažéru.Opravy nezaberou tolik času jako u modelu.Já jsem se právě vrátil z první jízdy se vznášedlem poháněnym dmychadlem a už mám zase co opravovat.Po nárazu do obrubníku jsem vyrval celé dmychadlo.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Su-27 1:6,5...
www.fishki.net/
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Kutuzov
praporčík
praporčík
Příspěvky: 351
Registrován: 16/11/2006, 17:37
Bydliště: Olomoucký kraj

Nádherná RC maketa SU-27

Příspěvek od Kutuzov »

Lidstvo dává veškerou svoji moudrost do knih a proto samo zůstává blbé.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

skvělá je kočka na konci videa
http://wimp.com/airswimmers/
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
dogyben
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 6/3/2009, 13:03
Bydliště: Velehrad, okr. Uherské Hradiště

Příspěvek od dogyben »

Ahoj modeláři. Kdo mě prosím poradí, zda a kde sehnat Rc modely tanků v měřítku 1:6 a nebo 1:4. Díky za info. :-)
Odpovědět

Zpět na „Modelařina, to ostatní...“