Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Idaho
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 459
Registrován: 21/8/2008, 19:50

Příspěvek od Idaho »

Žáby v mlíku, no, je to taková prosťounká knížka o asi 640 stranách. Nechci ji srážet, ale je taková dost naivní a co se týče technických údajů tak i nepřesná. I tak je to zajímavé čtení. Většina věcí je tam založena na skutečnostech (ale občas jsou rozšířeny do jiných rozměrů), samozřejmě vyjma těch vyloženě vymyšlených (nechci spoilerovat, zjistíte sami :))

Hraničářská Kalvárie - je depresivní, opravdu. Popisuje příběhy lidí, kteří defacto bojovali ve válce, o který všichni tvrdili že to válka není a ve které byli oni označováni za ty špatné. Ale příběhy sou to opravdu zajímavé (je tam i jeden o hraničářovi, který přežila si 3 rány do hlavy) a dobře to vykresluje situaci.

K těm hraničářům, mám dojem že i kulometem sestřelili německé průzkomné letadlo (dopadlo na německé straně), ale to nevím, jestli si to nepletu. Navíc popisuje i taktiky a přípravy předpolí
Existují stovky různých, vzájemně nesouvisejících důvodů, proč se věci dějí nebo nedějí. Neporozumění může být tísnivé, stejně jako vědomí vlastní zodpovědnosti. Proto je lákavé svést všechny nepravosti na všemocné tajné organizace, které ovládají prakticky všechny prostředky komunikace a zbavují nás tak veškeré zodpovědnosti za naše omyly. Napsal Pavel Kasík
Frolda
vojín
vojín
Příspěvky: 14
Registrován: 22/5/2011, 16:05

Příspěvek od Frolda »

O knížce Žáby v Mlíku jsem slyšel a chystám se ji přečíst. Zvědavost mi nedala a koukl jsem se na recenze, kde jeden chytrý člověk napsal seznam kritických chyb. Dost mě dostalo, že autor knížky přiřadil ráži 47 mm k tankům LT vz.35. (správně má mít 37 mm)

To letadlo, je to dost možné. Zcela jistě sestřelili němci jedno naše průzkumné, které dopadlo na německé straně a posádka zahynula. O tom německém nevím nic, ale nezavrhuju to.
Uživatelský avatar
Idaho
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 459
Registrován: 21/8/2008, 19:50

Příspěvek od Idaho »

Aha, tak že by to bylo obráceně? Jak říkám, věnoval jsem se tomu pár let zpátky , tak mi nějaké detaily určitě vypadli, je teda možný že máme na mysli jedno letadlo. I když jsem si myslel že to bylo německé :)
Existují stovky různých, vzájemně nesouvisejících důvodů, proč se věci dějí nebo nedějí. Neporozumění může být tísnivé, stejně jako vědomí vlastní zodpovědnosti. Proto je lákavé svést všechny nepravosti na všemocné tajné organizace, které ovládají prakticky všechny prostředky komunikace a zbavují nás tak veškeré zodpovědnosti za naše omyly. Napsal Pavel Kasík
Frolda
vojín
vojín
Příspěvky: 14
Registrován: 22/5/2011, 16:05

Příspěvek od Frolda »

Je to dost možné :D To letadlo tuším bylo na jihu čech nebo moravy, Prostě na hranicích s bývalým Rakouskem. Snad se jednalo o přestavěný šmolík nebo něco takového. Taky mi detaily utekly pryč :D
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11543
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Ona je najivní hlavně z hlediska historie a technické detaily jsou v tom spíše vedlejší. Mám rád alternativní historii, ale buď musí být historicky co co nejreálnější (tedy že se opravdu seriozně zamýšlím "co by kdyby") a nebo "úplně ujetá" tedy že překopu dějiny od základu.
Tohle ale není ani jedno ani druhé. Na jednu stranu se to odvolává na skutečné dějiny na druhou je to úplně mimo. Hlavní problém je, že to mnohdy vypadá, že autor nemá přehled o historii, resp. že bere vyjádření různých historických osobností v rámci jejich pamětí jako historická fakta a na jejich základě sesnaží rozvíjet svoje spekulace.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Koniaash
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 13/5/2012, 12:04

Re: Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Příspěvek od Koniaash »

Tak jsem konečně přečetl Žáby II… ale tentokrát se mi vážně chtělo kvílet… akusticky naváděná střela, bezproblémově fungující v r 1940! A pak jako koruna věta, že tato určuitě sofistikovaná střela s naváděcím zařízením se vyrobí o polovinu levněji a rychleji než dělostřelecký granát.... U bohů… o samopalech čs armády mluvit nebudu ( snad jen- 9mm redukovaný náboj- asi .380, to se zde nepíše- zde má famózní, démony nebo kým očarovaný dostřel 2000 m, ale buďme zpravedliví, účiný jen.... 1000m!!!!! ), ale 2 prototypy proudového letounu, z toho oba se šípovými křídly a jeden zhruba na úrovni MiGu 15 a to bez bojových zkušeností? To by vysvětlila snad jen křišťálová koule ( kterou ale generalita evidentně vlastní, jak víme z Mlíka ) OMFG!!!!! A to není konec- nákup licence na lancastery, které by vzhledem k nepotřebnosti strategického bombardování ( Británie válčí jen v tichomoří ) ani v Británii nevznikl ( pokud by vůbec něco vzniklo, tak dvoumotorový předstupeň Manchester s nespolehlivými motory Vulture )- prostě by Britům stačily Stirlingy… O tom, že Avie B135 by byla v roce 1942 deklasována kvůli slabému motoru, o tom se nic nepíše, zato Říše začne montovat merliny do mezků a zbaví je výhody přímého vstřikování paliva… ST-40 "žába", zde evidentně popsaný jako nejlepší ST na světe jsme stihli zavést do výroby za rok od krádeže fotky T-34( ne plánu, fotky, čtete dobře ) a to prosím v zemi, kde se doteď používala absolutně jiná koncepce výroby tanků od pásů až po anténu na věži! No jsou to kumštýři v té Škodovce... Za rok podle fotky zvládnout odlévanou věž, postavit tankový dýzl, pochopit, že motor i převodovka sou u sebe tak je tank nižší.... O tom že se nám jen tak omylem povedlo v 40 vynalézt vrstvený pancíř... Místy jsem měl chuť kousnout se do vlastního zadku… Vůbec nehodnotím monarchistické tendence autora, ale probohy pane Drnek, příště si aspoň vezmou k ruce encyklopedii letadel a tanků, ať se příště nestane, že nám v Avii střílí hřídelí kanon OBERLIKON....
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11543
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Příspěvek od Dzin »

Vidím, že si druhý díl asi přečtu :-D A co z hlediska´dějiných konstrukcí, taky taková slabota jako první díl?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Příspěvek od Pátrač »

Že se vám takové pitomosti chce číst. Přelouskejte si raději Klabzubovu jedenáctku. :rotuj:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Koniaash
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 13/5/2012, 12:04

Re: Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Příspěvek od Koniaash »

Dzin píše:Vidím, že si druhý díl asi přečtu :-D A co z hlediska´dějiných konstrukcí, taky taková slabota jako první díl?
Drnek opsal Ledoborec od Suvorova a řízl to svými obsesemi o monarchismu a nezbytnosti federativních států... jinak vlastně jde o konflikt hodná generalita a rozvědka, kteří chtějí spolupracovat s říší kontra zlý hloupý Stalinův patolízal beneš podporovaný zesocializovanou lůzou.... A na dálném východě se nám plaví adm. NAGUNO :D
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Příspěvek od Julesak »

Ja som si prvý diel daroval na (asi) minulé vianoce a potom som ľutoval že som to radšej neprepil... druhý Clancy, veľká škoda...
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Příspěvek od Polarfox »

Tak to raději tyhle Vánoce nepropij, nebo si v podroušení koupíš ten druhý :D A tohle dílko se prodává v knižní podobě?
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Koniaash
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 13/5/2012, 12:04

Re: Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Příspěvek od Koniaash »

áno, ale já sehnal první díl v nějakém balíku e-knížek, co mi nakopíroval kamarád... říkal jsem si že si to přečtu, a docela jsem se pobavil ( mám tyhle kravinky celkem rád ), ovšem když jsem viděl cenu druhého dílu, protočily se mi oči... tak jsem jí poctivě upirátil.... a teď v prosinci vyjde třetí, tak ten upirátím taky, abych zjistil, jakými geniálními tahy Češi porazí Stalina a zlikvidují bolševiky :D Možná postaví první mezihvězdnou bitevní loď R.Č.S.S. Habsburk...
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Příspěvek od Lucius »

Osobne by som si vedel túto sekciu (teda tému o knihe Žáby v mlíku) predstaviť vo Vtipoch :razz:
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Koniaash píše:áno, ale já sehnal první díl v nějakém balíku e-knížek, co mi nakopíroval kamarád...tak jsem jí poctivě upirátil.... a teď v prosinci vyjde třetí, tak ten upirátím taky
Jak te tak ctu, tak domaci knihovna jiste zabira podstatnou cast tveho obydli...
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
vbn78
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 25/5/2010, 06:39
Bydliště: Bory

Re: Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Příspěvek od vbn78 »

A kdo z vás četl Druhý dech habsburské monarchie? ;-) To je také zajímavý kousek...
Obrázek
Koniaash
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 13/5/2012, 12:04

Re: Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Příspěvek od Koniaash »

M1A2 Abrams píše:
Koniaash píše:áno, ale já sehnal první díl v nějakém balíku e-knížek, co mi nakopíroval kamarád...tak jsem jí poctivě upirátil.... a teď v prosinci vyjde třetí, tak ten upirátím taky
Jak te tak ctu, tak domaci knihovna jiste zabira podstatnou cast tveho obydli...
ale jo, mám 2 kategorie- knížky co chci v knihovně ( upozorňuju že si kupuji knihy rád ), jinak vlastním čtečku na knihy a v ní všechno možný, od detektivek až po div ne kuchařky. Jelikož čtu rychle a rád a sem často mimo domov, nehodlám si kupovat nákladního oslíka na tahání literatury po republice... tolik k tomu, abych nevypadal jako notorický knižní zloděj. Pokud jde o mé e-booky jde vesměs o knihy typu přečíst-zahodit. Knihy, ke kterým se hodlám vracet, nebo mě zajímají si kupuju v papíru- lépe se to čte a nepotřebuje to baterky.
Naposledy upravil(a) Koniaash dne 9/11/2012, 22:18, celkem upraveno 1 x.
Koniaash
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 13/5/2012, 12:04

Re: Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Příspěvek od Koniaash »

vbn78 píše:A kdo z vás četl Druhý dech habsburské monarchie? ;-) To je také zajímavý kousek...
to mi nepřišlo ani z půlky tak hrozné... I když jsou tam taky nesmysly a je to OPĚT agitka na geniální Bohem požehnané Habsburky..
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Diskuse nad knihou Žáby v mlíku

Příspěvek od Polarfox »

Tak dnes jsem viděl první díl v knihkupectví, ale rozhodl jsem se nečíst ani jeden z dosavadních dílů a počkat si na desátý, kde už Češi budou ovládat celou zeměkouli a kontaktovat ETho ze základny na Měsíci.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Julesak »

Arthur píše: Takže čo by bolo keby môžme použiť aj Žáby v mlíku (1938 Věrni zůstaneme / 1938 Neporaženi) :roll:
To je snáď vtip :shock:
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Scotty87 píše:Žáby v mlíku jsou pěkná fikce co by se stalo kdyby Československé armádě všechny vyšlo a Německu naopak ne. Realita by byla taková že by jsme mohli Němcům způsobit těžké ztráty, ale porážka by byla jen otázka času.
Možno áno, možno nie...
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“