Boje o Itálii 1943 až 1945. Diskuze.

Ponorková válka, letecká válka. Od roku 1944 invaze do Evropy.

Moderátor: Pátrač

Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Máš trojí dělení Polska (1772, 1793 a 1795). V roce 1939 není oficiálně označováno jako "dělení Polska", jen se o něm někdy tak mluví a tedy je to chronologicky 4. dělení Polska.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Nevím kde tam vidíš napsané, že si Polsko 3x dělili mezi sebe SSSR a Německo?
To tam nevidím a ani to tam není. Moje že si mezi sebou Polsko potřetí rozdělili Němci a Sověti? se vztahovalo k tomu, že tzv. Třetí dělení podle michana proběhlo na podzim 1939 a jeho aktéry bylo Německo a SSSR. Nenapsal jsem to úplně šťastně, uznávám, ale kdybych měl parafrázovat tvůj příspěvek, vzal sis z tohoto květnatého vyjádření významově špatnou variantu :)

(sorry, ale mě z toho vzešlo, že se Polsko dělilo 3x a potřetí to bylo mezi Německo a SSSR...)
A to je právě ta peachovina, na kterou upozorňuju. Kdyby sis přečetl můj příspěvek do konce (nebo klikl na odkaz na wiki), tak to tam je.

Už jen pod čarou nevím, nakolik je stavba domů na Kanadském venkově pilířem bojů v Itálii??
To já taky nevím :) Jen mě rozesmálo, jak to bylo zformulováno - a ostatně i samotný fakt, že to vůbec bylo zmíněno.
Uživatelský avatar
Malej Achil
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 7/10/2009, 11:52

Příspěvek od Malej Achil »

Checht, jo takhle.:D Dobrý, to jsme se teda nepochopili.
Ok, tak tam michane napiš 4. do uvozovek, protože přidávat tam k tomu to Rakousko by bylo offtopic :wink: .
Voják bez humoru je žoldnéř.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Malej Achil děkuji.

Všem se omlouvám a předkládám co se vlastně s - dělením Polska z mé strany stalo:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2771

Nově opraveno je to co je v Č 2 nyní správně:

Prosím omluvte technickou chybu vzniklou již v původním článku na Palbě. Chyba vznikla přenosem z mého původního článku, v mém počítači. Když jsem přenášel článek Č 2. od sebe, z mého skladu na Palbu, ono pondělí 18. srpna 2008, neobtisklo se mě " Třetí dělení", které jsem sem nyní dal celé. Byla tam jen mezera a já jí již řádně nezkontroloval. Když jsem nyní psal Itálii, soustředěn jen a jen na Itálii jsem to psal tak jak to bylo s chybou. V současné době je již vše řádně opraveno. Děkuji za pochopení.....):
A to „Třetí dělení“ uskutečňují 24. října 1795 Prusko, Rusko a Rakousko a je to až do roku 1939 poslední dělení. Zároveň se tyto země zavazují, že již nikdy nedopustí vznik Polska jako státu a jeho jméno má být vymazáno ze země po všechny časy.

Celé znění " Třetího dělení" je tedy nyní i s omluvou i v Č 79. - Itálie 1943 až 1945 a následně je pokračováno správně "Čtvrtým dělením"!
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=5067

Chyba se stala a já se omlouvám.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

V sérii čl. 88-90, ale i vlastně předchozích: ve větší míře jsou zmiňováni odstřelovači a je jim přisuzována poměrně důležitá role, kdy svojí činností pozastavovali útočné akce, viz tady
Bylo 18. května 1944, když velitel 13. as dostal od průzkumu informace, že německý odpor ochabuje. Vyzval velitele své úderné divize, zesílené 78. pěší divize a britské 6. obrněné divize k dalšímu náporu. Generál Keightley se po důkladném průzkumu odmítl podrobit nátlaku. Tvrdil, že ve stísněném prostoru, který ovládají němečtí ostřelovači, s vyčerpanými svými pěšími jednotkami, musí udělat přestávku.
Chtěl jsem se zeptat zda-li existují nějaké konkrétní počty nebo respektive přibližný odhad, kolik a na jaké ploše působilo odstřelovačů a dále jaké přibližné ztráty mohly způsobovat.

Působení ne morálku vojska je mi zcela jasné, zrovna tak si uvědomuji téměř dokonalý terén pro tento způsob boje. Ale vždy jsem to vnímal jako působení individualit s ne příliš velkým vlivem na bojové akce a ne takovýto masový jev, navíc se solidním výsledkem proti celé divizi.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Nic dalšího, než podobné věty o německých ostřelovačích v údolí řeky Liri v květnu 1944, než které jsem i já uvedl, jsem v mě dostupných historických dokumentech nenašel.

Jen z povahy terénu v údolí řeky Liri - údolí široká místy několik kilometrů, ale asi jako právě v popisovaných místech – se údolí zužovalo na několik stovek metrů. Pole, sady malé vesničky – okolo kopce a hory od 700 metrů až 1 500 metrů.
Ideální místa pro ostřelovače, krytá místa pro kulometčíky a za kopci skrytá palebná postavení minometů ( a také to tak dle některých popisů bylo, když navíc v některých místech byly zakopány tanky Panther až po věže a maskované).

Ne vždy, hned a všude, mohli Britové a Kanaďané postupovat vepředu s tanky ( zastřílené německé protitankové dělostřelectvo, jak SHD tak kolová protitanková děla a ruční protitankové zbraně).
Musela nastoupit pěchota, kterou decimovali ostřelovači ze skrytých postavení.....
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Zdravím- já do těchto prací moc nekecám, protože ve své podstatě není co dodat. Ale v této souvislosti bych něco málo měl.

Liddel Basil Hart, který se tomuto dění věnuje s poměrně velkou pozorností kupodivu o potížích s odstřelovači nepíše ani slovo. Ne že by pan Hart věděl všechno. To neví, i když jako historik je na úrovni a většinou je považován za velmi přesného. Ale v jiné souvislosti píše, že američtí velitelé si často stěžovali na velké množství snajprů, kteří jim působili velké ztráty.

A pan Hart to komentuje tak, že velké oči hodně vidí. V daném těžkém terénu de facto horské povahy, kde se vede boj často na vzdálenost desítek metrů může působit jako střelba odstřelovače i přesná střelba obyčejného pěšáka, který se dobře schová a pokud jiná cesta než přes něj nevede, napáchá hodně škod.

V daném případě prostě velící generál uvedl co považoval za fakt podle hlášení podřízených a skutečných ztrát. Že by se zde vyskytovala větší koncentrace pravých odstřelovačů bych považoval za nepodložené. Mohu se mýlit ale asi ne.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Na dotvrzení mých slov a i toho co říká Pátrač, ještě pohled do údolí řeky Liri.

Obrázek


Text pod obrázkem mě " Překladač" - pro nás odkojené jen ruštinou, jako cizím jazykem, přeložil takto:

"Při pohledu na Sora z Vicalvi. Horní Údolí lir mizí v dáli na pravé straně".
Lir je určitě údolí řeky Liri - je to vysvětlení i pro mou osobu, jestli to dobře chápu.

A ještě jeden snímek z Horního údolí Liri za Sora.

Obrázek


Překlad textu nad druhým obrázkem mě "Překladač hodil:
"V horní části údolí lir za Sora".

Zvláště ten druhý snímek je " výmluvný" - Pro obranu a ostřelovače jako dělané....
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Tak takhle by to mohlo nějak vypadat.

Obrázek

Obrázek

Obrázek


V článku o čečenské válce je uvedeno nasazení 4 rot odstřelovačů o cca 50 - 60 mužích.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2478

trochu OT, aber jen tak pro zajímavost.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ano to mohlo. To jsou prostě výsadkáři vyzbrojení normální puškou. Optiku nemá ani jedna ze zbraní na obrázcích. Ale pokud pálím na 100 až 200 metrů a jsem vycvičený střelec - výsadkáři byli velmi dobře vycvičení střelci - mohu zabít hodně lidí.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
matej112
vojín
vojín
Příspěvky: 14
Registrován: 14/12/2011, 14:43
Bydliště: Šahy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od matej112 »

Máš to pekne spracované je to super
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Díky,
kolego matej112.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

michan píše:'Nemohu nasadit britskou, nebo indickou divizi na zasněženou horu tím způsobem, jako mohu /nasadit/ Američany...'."
Chachacha, to bylo od Clarka možná dobrý předsebzetí, ale realita byla asi někde jinde, protože tohleto jsou Brazilci! :D

Obrázek
さようなら。
Odpovědět

Zpět na „Západní fronta“