Těžké křižníky třídy ADMIRAL HIPPER (1937/1938)

Lodě Bismarck, Tirpitz a další, ponorky, ponorkové základny.

Moderátoři: Zemakt, jarl

Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Těžké křižníky třídy ADMIRAL HIPPER (1937/1938)

Příspěvek od Lord »

Já jsem to zase nezkoumal loď po lodi, byly tam letadlové, výsadkové a jiné lodě. Poškození utrpět jistě musely. Srovnávejme pak adekvátní třídy, s němcem pak křižník. Některé byly starší kousky, ať už třeba japonská bitevní loď Nagato, která první test relativně ustála, ale druhý už pro ní dopadl hůře, a potopila se už za 5 dnů. Prinz Eugen bez údržby se potopil až mnohem později, ale lze to analyzovat z různých úhlů pohledu, vzdáleností od epicentra, atd. Vydalo by to jistě na samostatný článek, tím se zabývat nebudu, ale můžete sem dát klidně odkazy na kvalitní zahraniční články. Amíci si o tom sepisovali reporty.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Těžké křižníky třídy ADMIRAL HIPPER (1937/1938)

Příspěvek od Lord »

Obrázek
Prinz Eugen - je vidět na jeřábu záď lodě.

Obrázek
Admiral Hipper při naloďování vojáků v Norsku v roce 1940.

Další hezké fotky na:
https://www.warhistoryonline.com/histor ... ipper.html
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 867
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Těžké křižníky třídy ADMIRAL HIPPER (1937/1938)

Příspěvek od Ataman »

Lord píše:Já jsem to zase nezkoumal loď po lodi
Aha. Přesto seš schopnej napsat, že "Prinz Eugen mezi tím šrotem patřil do špice"
Lord píše:Loď přežila první výbuch, druhou podvodní explozi Baker také...Americký těžký křižník USS Salt Lake City taky přežil oba výbuchy
Takže nejdříve vypíchneme fakt, že PE přežil oba testy, bez jakékoliv zmínky o tom, jak dopadly ostatní lodě, po upozornění, že tam PE nebyl sám se vybere jedna loď stejného typu a napíše se, že "také přežila", jak dopadly další lodě zase ani muk - čistě účelová manipulace k navození dojmu nadřazenosti skopčáckýho šífu.
Lord píše:Srovnávejme pak adekvátní třídy, s němcem pak křižník.
Klidně můžem, dej se do toho a nezapomeň ani na "lodě menší než CA". Anebo, ve zkratce shrnuto podrženo, ty lodě dopadly velice podobně, téměř stejně.
Lord píše:Vydalo by to jistě na samostatný článek, tím se zabývat nebudu
Ok. A taky se vybodni na veškerý pokřivený srovnávání, sloužící k navození dojmu nadřazenosti skopčáckýho šífu, že už se zas musím opakovat.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Těžké křižníky třídy ADMIRAL HIPPER (1937/1938)

Příspěvek od Lord »

USS Salt Lake City byla starší loď, sám si napsal, že tam amíci dali šrot :) Šlo jím o to co to udělá. I kdyby tam byly novější lodě, tak k poškození zařízení prostě nějakým otřesem dojde. O to jím podle mně šlo, resp. takový závěry z výbuchů obecně plynou. Takže i dnes když hodíš na svaz atomovku, tak když lodě nepotopíš, tak je tak vážně poškodíš, že i to stačí, ale nevím abych zase nekecal, třeba jsou motory umístěné na nějakých pérových plošinách, tak otřesy vydrží.
Prinz Eugen máš akorát dobře zdokumentovaný, je to loď, kterou ponechali i jako vrak místo jeho likvidace, tak nějak vznikají legendy, ale velebit ho nehodlám.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 867
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Těžké křižníky třídy ADMIRAL HIPPER (1937/1938)

Příspěvek od Ataman »

Lord píše:Prinz Eugen máš akorát dobře zdokumentovaný
Jó? To jako jiný lodě nejsou? Třebas i mnohem líp?
Lord píše:tak nějak vznikají legendy
Legendy o něm vznikají jen a pouze proto, že šlo o hitlerovskej šinágl. To samý a pořád dokola - bizmark, princ eugen, maus, ratte, haunebu...
Naposledy upravil(a) Ataman dne 20/10/2021, 10:13, celkem upraveno 1 x.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Těžké křižníky třídy ADMIRAL HIPPER (1937/1938)

Příspěvek od Lord »

Ale třeba kdyby jsi hledal tak jo. Podle mně už to přesahuje ale rámec tohoto vlákna, pak by to znamenalo pátrat po dalších a napsat v podstatě samostatný článek.

Můžu se podívat na mapku, kterou sem dával o několik příspěvků zpět a hledat, např. USS Saratoga. Dejme tomu, že tato letadlová loď byla původně projektována jako bitevní křižník.
Nebezpečnější byl pro lodě podvodní test BAKER, při kterém vzniklo několik mohutných přílivových vln, které plavidla nadzvedávala a narážely do jeho boků, čímž způsobovaly vážné škody bočního opláštění. Letová paluba Saratogy taky byla poškozena, možná už při prvním jaderném testu, atd.
Zdroj: https://gue.com/blog/wreck-in-depth-uss-saratoga-cv-3/

Ale co říci závěrem? Lodě na takové bomby stavěné nebyly. Navíc starší lodě měly slabší podvodní ochranu proti torpédům, natož A-bombě. Psal jsem, že ani protitorpédová ochrana Prinze Eugena nebyla dobrá, přesto lepší než amerického křižníku. Chválím však ochranu Bismarcka, což však byla jiná třída. Můžeš klidně konstruktivně oponovat, ale Haunebu sem radši netahej :lol:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Těžké křižníky třídy ADMIRAL HIPPER (1937/1938)

Příspěvek od kacermiroslav »

Atamane,
jak píše Lord, otázka A-testů na lodích by byla na samostatné vlákno. Klidně se toho můžeš chopit. Co se názoru na hodnocení PE a celkově třídy AH týče, tak myslím, že tu toho také zaznělo dost. V úvodním článku jsem také nějaké hodnocení napsal. Nicméně já jsem srovnával především evropské konstrukce, protože Němci nepředpokládali, že budou válčit i s USA. Navíc zatímco USA stavěli vylepšenější a vylepšenější těžké křižníky prakticky nerušeně po celou válku, tak Němci, Britové, Francouzi a Italové se stavbou přestali prakticky v momentě zahájení WW2. Proto i v samotném hodnocení třídy AH by toto mělo být zohledněno. Ideálně je tak srovnávat konstrukce do roku 1940 včetně. Novější stavby (USA), již vycházeli z válečných zkušeností.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 867
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Těžké křižníky třídy ADMIRAL HIPPER (1937/1938)

Příspěvek od Ataman »

kacermiroslav píše:Nicméně já jsem srovnával především evropské konstrukce, protože Němci nepředpokládali, že budou válčit i s USA.
Jenže ony evropské země(VB) zase naopak předpokládali, že nebudou válčit jen a pouze s němčoury(v Atlantiku).
kacermiroslav píše:Ideálně je tak srovnávat konstrukce do roku 1940 včetně.
Jenže podle čeho? Každá je stavěná podle úplně jiného zadání a požadavků.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Odpovědět

Zpět na „Kriegsmarine“