Slovensk narodne povstanie

Legie, První republika, politika, okupace, rozpad ČSR, Protektorát,Slovenský štát, odboj, partyzáni, SNP.
Zamčeno
Milanxyz
Prudič neodbytný
Prudič neodbytný
Příspěvky: 78
Registrován: 19/4/2010, 11:07
Bydliště: sem a tam

Příspěvek od Milanxyz »

Pán kacermiroslav, prosím Vás, nenamýšľajte si. Ako by som si mohol predstavovať, že Vy by ste sa vedeli pohybovať v čase, keď o danej tématike ste dokázali ignorovať faktá v knihe, ktorá je na svetle božom už viac ako 45 rokov? A to si hovoríte historik!
“Chybné faktografické údaje” v stati o povstaní som vymenoval v úvodnom článku. Pokiaľ ste ich minuli, tak ako dielo Prečana, prosím prečítajte si to ešte raz.
Na “chybné faktografické údaje” v celom článku “Slovenský štát 1939-1945” som poukázal v množstve mojich pripomienok, ktoré horlivý Pátrač v mene slobody slova a prejavu proklamovanému na Palbe všetky vyzmizikoval.
A nielen ich, ale aj všetky ohlasy čitateľov na moje pripomienky.
Nuž niekedy aj tak sa “robí” história.

Rabo, zabudol si na jednú maličkosť: Benešoví šovinisti si nemohli dovoliť vysťahovať “poražených přisluhovaču fašistického Německa”, pretože tí “porazení prísluhovači fašistického Nemecka” im boli po desaťročia dobrou biologickou zásobarňou a tá by im bola veľmi chýbala pri zaľudnení vyprázdnených Sudet, i lacnej pracovnej sily na Ostravsko-Karvínsku.

Alfík: O povstaní v auguste boli za tých 45 plus rokov napísané desiatky kníh cez prizmu ideológie schválenej ÚV KSČ, v ktorom sa vplyv Benešovho šovinizmu nedá vylúčiť. Na Slovensku po rozdelení vyšla iba jedna kniha o povstaní od historika Lacka, kde sa troche “opatrnejšie” díva na bojovú časť povstania, menej už na pozadie. Ostatní historici na Slovensku študujúci a neskôr hrbiaci sa pod komunistickou ideológiou, sa k tej dobe nevracajú, pretože by museli dovtedajšie svoje a niektorých aj celoživotné, dielo odvolať.
Nie som historik, nie je to ľahká téma, ale neľutoval by som čas na krátke zhrnutie mne dostupných dôležitých faktov, keby tu bola aká-taká nádej, že slovenský pohľad na udalosti nebude okamžite nálepkovaný ako “nacionalistický” (ešte som žiadný príspevok českého prispievateľa na Palbe nevidel nálepkovaný, ako “nacionalistický”, to asi patrí výlučne len pre Slovákov) a aká-taká nádej, že ho pán “zmizík” Pátrač po čase, ako nepohodlný na českom blogu nevymaže.

Milda: V živote je to už tak. Jedná politická banda nás za judašský groš zapredala a druhá po takmer polstoročí rozdelila.
Len jedna žiadosť: Prosím cituj údajnú “nenávisť”, aby som sa poopravil.
Jedna malá poznámka: Dr V.Tuka (a to sa vôbec nezastávam jeho názorov) niekedy v 38-mom poukazoval, že k Pittsburgskej (či Clevelandskej) dohode existovala tajná klauzula, podľa ktorej po dvadsiatich rokoch ďaľšie zotrvanie v spoločnom štáte nebolo legálne platné.
Zaujímavé, že?
Tuka bol obvinený zo špionáže v prospech Maďarska a uväznený v Čechách.

Pátrači, ehmm, ehmm, keď už si do toho zabŕdol: Včera bola ešte na aktuálne.sk zpráva, že pri stavbe autostrády v Spišskom Štvrtku, odhalili ďaľšie popolnicové pohrebisko, ako aj náleziska zemníc a dokonca aj bronzový šíp a niekoľko črepov.
To by malo znamenať, že už v dobe bronzovej tu žili predkovia (podľa prof.Feráka) dnešných Slovenov/Slovákov.
To ale nemôže byť Pravda, veď podľa oficiálnej verzie Slováci popadali zo stromov niekedy v 15. storočí.
Ale aby som Ťa potešil, miestna archeologička usúdila, že črepy patria do “Pražskej kultúry”! Čiže to môže ľahko viesť k dedukcii, že v bronzovej dobe sídlili na Slovensku Češi.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Milanexyz - pokud jde o archeologii než k ní začneš něco blábolit, tak si k tomu něco přečti,

dám ti návod- páč ho zjevně potřebuješ "Kultura s keramikou pražského typu"

edit: ono to v tom článku je dokonce napsané, že to je z 6./7. století, a že to jsou slovani, což je "Kultura s keramikou pražského typu." To tě zjevně netankovalo. a taky proč, že jo.

edit 2: ty si vážně komik, (špatněj, protože k smíchu to neni) dyt tam máš i napsané že šlo "keramiku tzv. pražského typu" nikoli nějakou pražskou kulturu.

A víš proč se tomu řiká keramika pražského typu? Protože ji rozpoznal český archeolog Ivan Borkovský během 2. světové války především podle nalezišť v Praze.

Bronzácký pohřebiště, které tam je zmíněné bude asi o něco starší než ty slovani. Co myslíš?
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

pane Milanexyz citim se ponekud odstrcen

zatimco vsechny ostatni jste komentoval, muj dotaz jste ignoroval. Nechce se mi verit ze byste na to "zapomnel" ci ze jste si "nevsiml"
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Příspěvek od t.hajek »

odbočím a upřesním jak praví Wikipedie: PhDr. Ivan Borkovský DrSc. (původním jménem Ivan Borkovskyj-Dunin) (8. září 1897 Čortovec, dnes Ukrajina – 17. března 1976 Praha) byl významný ukrajinský archeolog specializující se na dějiny raného středověku, působící především na území Prahy a mapující tedy vývoj pražské aglomerace ve středověku. (jen, aby nedošlo k další nacionalizaci..)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Ale já nenapsal slovo "nacionalistický" v pejorativním smyslu. Naopak, ostatně moje vlastní příspěvky jsou silně nacionalistické, jsem tím znám, a pokud píšu na jiná než česká fora - což dělám, např. jsem napsal o Slovanském osídlení Polabí (dnes Německo) a Kašubska a Žmudže (později vých. Pruska a ještě později Královecka a dnes Polska a Kaliningradské divnooblasti) - a těžce jsem si to od germánů schytal :) no a co, myslíš že jsem na ně nas...štvanej víc než dřív? Pche, počítal jsem s tím že připomenutí fakta že už Julius Caesar nás (Slovany, Anty, nejrůznější Baltiky ale taky spoustu ugrofinských kmenů) těžce poškodil když z vojenskopolitických důvodů "vytvořil" jednotný barbarský národ s názvem "germáni", což ti parchanti dodnes zneužívají.
Ale nato ty fora máme, napsat nepříjemnou a někdy i neznámou pravdu, tak sedni a napiš.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5862
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

ty si vážně komik, (špatněj, protože k smíchu to neni)
Já tohohle pána zatím neznal, tak se celkem bavím :), ale věřím, že po delší době už jeho styl může být trošku "únavný" :D

Ještě že jsou i normální Slováci...

Jakožto člověk mladší a bez rodinných a jiných osobních vazeb ke Slovensku jsem nikdy netíhnul k nostalgii po společném státě. Upřímně jsem za rozdělení rád, protože my už nemáme kouli na noze a oni se nemusí cítit, že je utlačujeme :)...a je to hned vedle, takže kdo chce, může si odskočit sem i tam, žádná železná opona. Ale po poslechu ještě takových pár milanůxyz bych se začal přiklánět k názoru, že nejlepší by bylo nechat Slovensko Maďarům a spol :D
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Milanxyz píše:Pátrači, ehmm, ehmm, keď už si do toho zabŕdol: Včera bola ešte na aktuálne.sk zpráva, že pri stavbe autostrády v Spišskom Štvrtku, odhalili ďaľšie popolnicové pohrebisko, ako aj náleziska zemníc a dokonca aj bronzový šíp a niekoľko črepov.
To by malo znamenať, že už v dobe bronzovej tu žili predkovia (podľa prof.Feráka) dnešných Slovenov/Slovákov.
To ale nemôže byť Pravda, veď podľa oficiálnej verzie Slováci popadali zo stromov niekedy v 15. storočí.
Ale aby som Ťa potešil, miestna archeologička usúdila, že črepy patria do “Pražskej kultúry”! Čiže to môže ľahko viesť k dedukcii, že v bronzovej dobe sídlili na Slovensku Češi.
K podobné dedukci bych došel pokud bych byl pan profesor Ferák. Takto jen naznám, že kultura která podle stejného typu keramiky je nazývána pražskou - a to pouze a jen proto, že poprvé byla nalezena a popsána v Praze, tak jako třeba věteřovská kultura byla poprvé nalezena a popsána na hradišti u malé moravské obce zvané Věteřov - mohla být rozšířena až na Slovensko. Ale také to mohl být i pouhý pozůstatek obchodních aktivit.

Ale jsem dost znalý věci, abych tvrdil, že pražská kultura byli Češi. Jelikož ale u vás doma je nyní zvykem tvrdit, že cokoliv najdete a je jedno z jaké doby to je patří Slovenům/Slovákům, značí to, že u vás nastal hrubý úpadek znalostí o dějinách, nebo je to dáno jen tím, že se snažíte udělat ze sebe něco co nejste. Přitom to nepotřebujete.

Ale proč ne - takto se stanete národen který má nejdelší dějiny na světě a to je přece super. A všichni vám budou závidět a vzhlížet k vám. A o to přece jde. Skutečnost není až tak důležitá.

A nyní se věnuj kolego SNP nebo to celé zamáznu jako nesmysl.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Příspěvek od CAT »

Polarfox: No nejhorší je, že se tu bude opakovat úplně to samé, co se dělo v tématu ŽIDOVSKÁ OTÁZKA NA SLOVENSKU a role J.Tisa http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4042&highlight= . A nic nového už se od Milanaxyz nedovíme...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

CAT - nebude se to opakovat. V pravý čas pokud se zde neobjeví něco opravdu seriozního to celé smázmu a šmidra.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Příspěvek od Scrat »

Proboha upravte už někdo název toho úvodního článku.
To je opravdu síla když Slovák nedokáže bez chyby napsat pouhá tři slova "Slovenské národné povstanie".

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Milanxyz
Prudič neodbytný
Prudič neodbytný
Příspěvky: 78
Registrován: 19/4/2010, 11:07
Bydliště: sem a tam

Příspěvek od Milanxyz »

Bleu: Žiaľbohu, čo sa týka “blábolania” o archeológii, musím Ťa odkázať na príspevok vyššie od Pátrača, ktorý už má “zmizík” pripravený.

VGR-j4ck41: Ospravedlňujem sa, nemám to momentálne po ruke a cítiac Pátračovú ruku na zmizíku, ani sa mi veľmi nechce tratiť čas hľadaním.

t.hajek: Udreli ste klinec, ako sa hovorí, “rovno po hlavičke”.

Alfik: Pokiaľ si tých ďaľších 225 príspevkov písal podobným štýlom, potom Ti tie štyri frčky dali zaslúžene.

Polarfox: Jo, Polarfox, môj štýl je pre mnohých na tomto forume “únavný” pre pohľad “z druhrj strany”. Viď príspevky povyše. A sú aj “normálni” Slováci, aj kolaboranti, ktorí doteraz nemôžu Slovensku prísť na meno a žijú v nejakej “tejto krajine”.

Kolega Pátrač, vidím, že si sa stačil “hodit do klidu”, ako kedysi v minulosti a preto rešpektujem Tvoje prianie (i hrozbu zmizíkom) a bočím od histórie.
Až na jednu maličkosť: U nás nenastal “hrubý úpadek znalosti o dějinách”, ba práve naopak, u nás sa objavili nové cesty, nové poznania našej väzby na časy dávno-minulé. Odporúčam C. A. Hromník: Sloveni Slováci, kde sú vaše korene. Vyšlo v Eko-konzult minulého roku.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5862
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

U nás nenastal “hrubý úpadek znalosti o dějinách”, ba práve naopak, u nás sa objavili nové cesty, nové poznania našej väzby na časy dávno-minulé.
Asi jako když Putin vylovil ty amfory z Černého moře což?

Je krásné pořád někoho automaticky osočovat, je krásné demagogicky operovat zmizíkem a mít tak alibi. Celou dobu si hrát na jediného spravedlivého, jediného kontroverzního, co má tu sílu se postavit obecným nepravdám a přitom pořád dokola plkat to samé a střílet salvu za salvou a zahltit protivníkovu obranu :)....pročetl jsem něco z té diskuze k židovské otázce a nechápu, jak to mohlo dojít až na 7 stránku. Slováci chudáci, zneuznaní, osočovaní, ubližovaní, co bylo zlé, k tomu byli přinuceni nebo o tom nevěděli, nikdo je nemá rád, každý úspěch si přisvojil někdo jiný, ve světě se o něm neví atd. atd. Já myslím, že ti normální spoluobčané by takovým měli vystavět v Tatrách rezervaci/skanzen, protože sami už toho taky musí mít plné kecky...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Velkoslováci se vrátili. Ozval se hlas z otčiny všech ostatních Slováků ať už západních (Čechů, Poláků, Lužických Srbů), jižních (Srbů, Bulharů atd.) tak východních (Rusů). Budiž pozdraven národ, který hrdě odolával už starým Římanům, Germánům, Keltům a jenž je tak neprávem opomíjen v Bibli. Národ, který nejen že existoval v dobách, kdy ostatní Slováci ještě žili v kmenové společnosti, ale byl i jediným národem jenž existoval i před velkým třeskem. Ne nadarmo se říkalo "Všechny cesty vedou do Tater", než to Římané převzali.

Jen nevím, estli by si jeho Velkobačost přála, aby jsme zůstali u novodobého překrouceného výrazu "Slovák", nebo měli trvat na staré řeči "Sloven".
On totiž i Karel Havlíček říkával - "Slovák jsem a Slovák budu!", ale není nic jednodušího než si historii přepsat a dát mu do úst "Sloven jsem a Sloven budu!", že.


EDIT: Pro neznalé předchozího vystupování Milana - tento pán je jedním z těch co jsou zarytě přesvědčení že Slovák=Sloven, respektive jeden z výrazů jenž se v prvním tisíciletí používal k označovaní slovanských kmenů. A neváhal dojít k tomu názoru, že tu prostě už tehdy existoval národ Slováků a všichni ti kronikáři, když psali o Slovanech, tak vlastně psali o Slovácích.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Milanexyz, ty seš fakt vůl.
Za prvé: jaké štyri frčky? Co to meleš? To se vyžíváš v tom že si děláš z huby prdel?
Za druhé (napíšu to slovensky abys tomu rozuměl ty "slovensk" intošu): Keď pes sekne zubmi po ruke ktorá mu nesie žrať, tak si na budúce žrať nezaslúži. Vieš čo? Prestaň láskavo robiť ostudu Slovákom ty kokot drevený!
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Milanxyz
Prudič neodbytný
Prudič neodbytný
Příspěvky: 78
Registrován: 19/4/2010, 11:07
Bydliště: sem a tam

Příspěvek od Milanxyz »

Alfik,
pod Tvojím menom je napísané “štábní rotmistr” a pod tým vojenský náplecník so štyrmi trojcipími hviezdami, ktoré sme kedysi medzi sebou volali “frčky”.
Viac “frčiek” na náplecniku, väčšia hodnosť, väčšia úcta medzi vojakmi. Tvoj predchadzajúci príspevok sa mi páčil a vyjadril som Ti pochvalu spôsobom, že pokiaľ aj ostatné Tvoje príspevky boli take vecné a vyvážené, že Ti tu na Palbe dali hodnosť a s tým aj úctu “štábního rotmistra” (štyri frčky) zaslúžene.
No pomýlil som sa v charaktere. Po Tvojom predstavení si myslím, že úcta a postavenie štábneho rotmajstra Ti nepatrí.
Napriek tomu, že Tvoj “príspevok” porušuje všetky pravidla slušného správania, dúfam, že ho Pátrač tak skoro nevymaže, aby viacerí čitatelia tohto forumu mali možnosť vidieť stupeň inteligencie prispievateľa pod pseudonym “Alfík”.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17790
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

vrať se k tématu nebo to tady ukonči
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Milane XYZ,
A) Vůbec jste nepochopil systém diskusí na internetových serverech a jejich tzv. odměňování formou výložek. Pochybuju, že to někdy pochopíte, ale vězte, že tato tzv. hodnost, nemá nic společného s nositelem, ale pouze s tím, kolik příspěvků na dané stránce má.

B) Váš komentář k tzv. keramice pražského typu jen opět dokazuje, jak jste totálně mimo mísu a máte před sebou jen červený ručník, který představuje vše české, proti čemu, jak jsem z vaších textů pochopil, jste bytostně zaměřen (ať oprávněně, či neoprávněně)

C) Nikdy jsem o sobě netvrdil, že jsem historik, takže si prosím příště tuto spojitost odpustě.

D) Nevymlouvejte se na Pátrače a jeho zmizík. Stačí, když budete respektovat základní pravidla (jsou na první stránce portálu) diskuse. tato pravidla jsou platná prakticky na všech takto laděných stránkách. Pokud budete dále v tématu o SNP pokračovat o původu Slováků a jejich existenci od počátku světu v pupku Evropy atd., tak prostě budou vaše příspěvky moderátorem odstraněny, protože prostě nepatří do tématu SNP. Je vidět, že jste opět nepochopil, že vše vyžaduje řád, jinak bychom se např. u tématu o letounu Fokker Dr. I, mohli bavit třeba o pravěkých fortifikačních systémech. Promiňte, ale to pochopí i malé dítě, že takto to prostě motat páté přes deváté nejde.

E) Otázka výzkumu prof. Feráka opět patří do úplně jiné kategorie, než téma o SNP. Mimochodem: s tímto tématem (a nejen s ním), vás ze svých stránek vypráskal i váš někdejší GURU historik Anton Hrnko...na tuto blbost prezentovanou tak, jak jí předvádíte, tu zřejmě nikdo nevěří (a nejen zde), takže si klidně ušetřte síly na to vůbec něco psát:-)

F) Vaše komentáře k mému tématu o Slovenském štátu jsem si přečetl. Bohužel více méně nic než nepodložené hypotézy, konspirační teorie atd. jsem se z nich nedozvěděl.
PS: Nejsem povinnen číst každou knížku, která v sobě obsahuje něco o SNP. Na toto téma jich ve své skromné, několikatisícové knihovně, mám dost. Nicméně, pokud mi ten článek, na který se odkazujete a kterému tak bezvýhradně věříte, pošlete...tak si jej rád přečtu.

G) To o těch škodách, to jste se trošku sekl. Podívejte se prosím, čím se Tisa a další slovenští fašisté mimo jiné hájili. Právě srovnáním škod v Protektoátu a Slovenském štáťě.

H) Ach ano Milane...zase berete místo bible do ruky Cyrila Hromníka:-) Čtete kromě něho také jiného, vámi schváleného, autora?:-) Jen pro nezasvěcené, tento "historik", který študoval především africké kmeny, je v odborných kruzích považován za takového slovenského E.Dänikena. Nemůžu se ubránit dojmu, že se nejedná o nic jiného, než o komerční záležitost:-) takových lidí, jako je Milan XYZ si jeho knížky kupuje hodně a na tom postavil svou kariéru/živnost. Pokud Milane zase budete argumentovat Hromníkem, který podle vás má v malíčku zmáknuté dějiny světa od afrických kmenů až po současnost, tak mě tím budete už jen NUDIT.

I) To co Milan XYZ z tématu o SNP udělal (za guláš), si bohužel zase nezaslouží nic jiného, než přesunout do Hospody.

J) Milane, pokud chcete, aby vás někdo bral vážně, tak na téma SNP napište obsáhlou práci (založenou na dokumentech a nikoliv jedná bába povídala), branou z vašeho úhlu pohledu. Bude to mít určitě větší efekt, než vaše dosavadní příspěvky na tomto portále (a nejen zde, že?:-)
Naposledy upravil(a) kacermiroslav dne 11/10/2011, 19:28, celkem upraveno 3 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Aha, tohle myslíš :D tak pro tvoji informaci, ty frčky přiděluje server čistě na základě počtu příspěvků, ať již chytrých nebo blbých. Proto si toho nevšímám u sebe ani u jiných a nepovažuji to jaksi za hodna své pozornosti.
Skelete, tohle vlákno patří jednoznačně do žumpy, nebo přinejmenším do Hospody. Milanxyz přes mou nabídku nepíše nic objevného o SNP. Mrzí mě to, toto téma by mě zajímalo, ale... přesuň to prosím kam to patří.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17790
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Toto je Pátračovo území, jak s tím naloží je na něm.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovensk narodne povstanie

Příspěvek od kacermiroslav »

Milanxyz píše: Kacermiroslav píše, že “Od jara 1944” (vskutočnosti oveľa skôr) “vedly skupiny slovenských politiků úvahy, jaký bude další osud Slovenska ve světle předpokládané porážky nacistického Německa.” Pravda, takticky tieto “skupiny” nemenuje, pretože by musel mimo iného priznať aj to, že “vpuštění Rudé armády přes Karpaty do Slovenska”..... “čímž by výrazně narušili plánované ústupové boje, které ještě měli stát mnoho lidských životů na obou stranách”, bolo plánom členov najvyššieho veliteľstva Slovenskej armády a nie nejakého odboja.
Milane, samozřejmě že téma přechodu na druhou stranu, bylo probíráno již dříve. Lépe řečeno od té doby, co i Slovensko vidělo, že vsadilo na špatného koně:-) Nicméně máte pravdu, měl jsem raději napsat "Od jara 1944 vedly skupiny slovenských politiků INTENZIVNÍ úvahy..." Kdybych jen býval tušil, že se tu jednou objevíte:-)))

Ohledně vpuštění Rudé armády jsem jasně uvedl "přechod slovenských vojenských jednotek na stranu Sovětského svazu a vpuštění Rudé armády přes Karpaty do Slovenska. Tím by se výrazně napomohlo k porážce německých jednotek, které ještě stále drželi jižní frontu v Maďarsku. Sovětské jednotky by tak přes Karpaty vpadli němcům do týlů, čímž by výrazně narušili plánované ústupové boje, které ještě měli stát mnoho lidských životů na obou stranách..." Můžete mi prosím říct, v čem jsem kecal?:-) Podsouváte mi text "najvyššieho veliteľstva Slovenskej armády a nie nejakého odboja...". Nic takového jsem nenapsal. Naučte se prosím číst:-) Nicméně, i pokud nejvyšší vojenské velení ignoruje politiku státu, tak se logicky stává tou druhou stranou...klidně ji odbojem můžeme nazvat. Nebo je to snad podle vás špatně?:-)

Milanxyz píše: Z existujúcich protištátnych skupín v tom čase mali najväčší vplyv na neskoršie ciele povstania čechoslovácko-benešovská skupina, ktorú predstavoval Kapinaj, vojensko-benešovská zastúpená Golianom a komunistická, ktorú predstavoval Husák. Skupina okolo Kapinaja (Flóra), ktorej členovia mali prevažne české korene, už 10-2-1943 zaslala Benešovi “Memorandum”, v ktorom oznamujú, že “bojujú za obnovu Československej republiky z roku 1918”, sú proti autonómii Slovenska a navrhuju riešenie otázok v ČSR v duchu “jednoty československého národa.” Pokiaľ by mal niekto pochybnosti, čo to v praxi znamená, nech si prečíta Benešové “Memorandum o Slovensku”, ktoré som na Palbu minulého roku “nalepil”, pokiaľ ho ešte nevymazali.

Z toho jednoznačne vyplýva, že táto skupina nepripravovala žiadny boj proti nemeckým okupantom, ona pripravovala protištátne spiknutie s cieľom zániku slovenskej samostatnosti.
Víte..na rozdíl od vás si tyto všechny skupiny napříč politickým spektrem uvědomovali důsledky toho, kdyby Slovensko bylo po válce uznáno válečným agresorem. Mohlo to tedy klidně dopadnout tak, jak psal Pátrač. Beneš na obnovu Československa nemusel slyšet a Slovensko by bylo buď přímo součásti SSSR, jako Podkarpatská Ukrajina. Nebo by se stalo jeho vazalem. Tak jako tak by bylo obyvatelstvo donuceno platit válečné reparace. Takže místo spílání, by jste Benešovi měli děkovat že pronesl právě tato vámi uváděná slova:

“Nikde ve světe nevezme nikdo ani v úvahu, že by snad Slovensko mohlo býti odloučeno od zemí českých, nebo že by se snad mohlo počítat na nějaké federace v nichž by Slovensko bylo samostratnou časti.”[/quote]

Milanxyz píše: O tom, čo mal Beneš na mysli svedčí nasledovná direktíva zaslaná 3.septembra 1943: “Všechny podrobnosti, jak věci pujdou v době převratu a jak do toho z Londýna zasáhneme, nelze ješte říci ......Při pádu Německa musí hned být odstraněn režim na Slovensku, i kdyby pŕi tom měli násilně padat lidové revoluci za oběť dnešní vinníci. Bylo by to ostatně lepší, nežli kdyby musili být později souzení.”
Čiže odstrániť, hoci aj vraždami vedúce osobnosti Slovenska, “vinníkov”, ktorí nenechali národ rozdeliť medzi Maďarov, Nemcov a Poliakov, ale v snahe ho zachrániť zvolili jedinú možnú cestu, vyhlásenie samostatnosti.
Ano...i třeba vraždami. Politické vedení Slovenského štátu bylo zodpovědno za desítky tisíc vražd (především více jak 57.000 Židů), zatažení Slovenska do války s Polskem a SSSR. Nebo si snad představujete, že by po válce měl být Tiso, nebo Tuka třeba ministerským předsedou Československa?:-))))

Milanxyz píše: Pre časový sled tu treba ešte pripomenúť, že 12.decembra 1943 Beneš podpísal v Moskve Československo-sovietsku dohodu, ktorou za uznanie obnovenia ČSR Sovietmi, spečatil zaradenie republiky do sovietskej záujmovej sféry i odovzdanie vlády komunistom.
Čiže typický v duchu “o nás, bez nás”.
Zároveň si u nich vydobil, že slovenská otázka bude pokladaná za “ryze vnitřní věc československou”, čiže voľnú ruku, aby sa mohol pomstiť Slovákom.
Slováci v březnu 1939 také rozhodovali o nás bez nás.....takže čemu se divíte? Tím že vznikl Slovenský štát, padla poslední šance použít čs. armádu v boji. Jistě je vám znám plán obrany, který počítal s poslední obrannou linii právě na moravsko slovenském pomezí. Nehledě na to, že Slovenský štát ihned v poledne 14.března 1939 uzavřel své hranice, včetně vzdušného prostoru, takže i ta poslední kapka naděje na pomoc ze SSSR, padla. A za to snad měla exilová vláda tehdejším slovenským politikům tleskat? To snad nemíníte vážně.

Milanxyz píše: Ďaľšie kacermiroslavove tvrdenie: “V důsledku těchto plánů” (prechod slovenských vojakov na stranu ČA) “a i sílícího odporu proti Hlinkově straně, jejím gardám a spojenectví s Německem, vypuklo 29.srpna 1944 SNP (Slovenské národní povstání).
Ano...Němci se o chystáném přechodu dozvěděli, takže udělali to, co považovali za nejlepší řešení. Tedy opět žádný můj výmysl, nebo nějaká utajovaná lež:-)

Milanxyz píše: Kým pronárodná skupina (Čatloš, Malár) chystala zabezpečenie karpatských priesmykov pre hladký prechod ČA na Slovensko v čase, keď ČA sa k prekročeniu rozhodne, Benešovci a komunisti vyzývali na sabotovanie, rozvrat hospodárstva a občianskú neposlušnosť podľa pokynov moskovského vedenia KSČ už od januára 1943. Keď po výsadku sovietskych partizánov v júli v 44-tom začali rôzne diverzné akcie, okrádanie, terorizovanie i vraždenie obyvateľstva, najmä nemeckého, Nemci protestovali a žiadali rázne zakročenie proti povstalcom. To však slovenská vláda, vďaka aj čechoslovakistom v armáde nebola schopná účinne zaistiť a tak po zavraždení vracajúcej sa nemeckej vojenskej misie 28. augusta a nasledovnom, na pokyn z Londýna vyhlásenom povstaní na druhý deň, sa Nemci rozhodli zakročiť.
Pri menovaní účastníkov povstania kacermiroslav opomenul pripomenúť, že dokumenty tiež hovoria o odvelení (teda nedobrovoľnej účasti) posádok do Povstania i o mobilizácii ďaľších ročníkov civilistov, pomocou lži, že prezidenta Tisa zajali Nemci.
Pane Milane....čemu se zase divíte? Vždyť jste byly ve válce!!!! jednou jste ji vyvolali, tak si koukejte nést následky....vaše nářky, že trpěli Němci na Slovensku, fakt není na místě. Nejmenujete se křestním jménem náhodou třeba Adolf a nemáte holou hlavu?:-) Pak bych možná vaše názory pochopil:-)

Milanxyz píše: V celkovej bilancii padlých tohto „protinacistického vystúpenia“ autor „pozabudol“ uviesť tých 12-15000 židov, ktorých vyviezli Nemci po obsadení Slovenska, ani tie biliónové škody na slovenskom hospodárstve týmto povstaním spôsobené.
Téma židovské otázky jsem v tom článku rozebíral. K těm vyvezeným jsem napsal toto: "Realizaci tentokráte přenechala slovenská strana plně v rukou nacistického Německa. Tudíž již nebyla respektována žádná další vyjímka. Ze Slovenska tak v druhé etapě 1944 – 1945 bylo deportováno dalších 13.500 Židů, přičemž asi 1.000 bylo popraveno ještě na území Slovenska. Přibližně 10.000 dalších židovských občanů se zachránilo díky pomoci slovenských občanů."

Stačí když se naučíte číst. Je to tam vše jasně napsané:-) To že slovenská strana to "přenechala" Němcům je fakt.....Slovenský štát a jeho představitelé stále existovali a tudíž za to nesou odpovědnost.

A k těm škodám. Čelní představitelé Slovenského štátu právě na otázce finančních škod pöstavili jeden ze svých bodů obhajoby. Lépe řečeno...argumentovali tím, že takto Slovensko utrpělo mnohem menší finanční škody, než Protektorát. Takže vaše poznámka je zcela mimo mísu:-) To že nějaké škody byly...tak o tom není pochyb. Čemu se divíte, vedli jste VÁLKU !!!
Milanxyz píše: A v neposlednej miere záškodnícka činnosť partizánov i samotné povstanie bolo príčinou odzbrojenia Východoslovenských vojenských jednotiek, ktoré mali podľa plánu veliteľstva Slovenskej armády zaistiť prechod ČA na Slovensko a teda i smrti desaťtisícov vojakov ČA i ČS armádneho zboru na Dukle.
Prečanom zozbierané dokumenty o povstaní jasne dosvedčujú, že londýnskej a moskovskej emigrácii vrátane ich domácich stúpencov, išlo hlavne o likvidáciu slovenskej štátnosti. Tvrdiť, že „SNP bylo velkým přínosem“ môže historik len vtedy, keď sa naň díva cez prizmu Benešových koloniálnych záujmov.
Docela by mě Milane zajímalo, na které straně barikády jste tehdy stál:-) Mám obavu, že jste zřejmě patřil k Hlinkovým gardám nebo tak něco podobného.

Ano...SNP byl přínos. Plán je jedna věc, realizace druhá. Plán nevyšel, Němci obsadili Slovensko a odzbrojily jednotky dříve, než vpustili Rudou armádu. Pokud by se SNP nerealizovalo, tak by se Beneš za vás nemohl u vítězných mocností přimluvit a vzít vás zpět pod ochranná křídla, ať se vám to líbilo nebo ne. V opačném případě by následovalo to...co jsem psal já i Pátrač výše. Byli jste poraženi.....nebyli jste v pozici, kdy si vy můžete diktovat podmínky !!!


PS: Ještě jednou zůrazňuji, že téma SNP v mém článku, který Milan XYZ tak kriticky hodnotí, se otázky SNP dotýkal pouze okrajově. Z toho důvodu neobsahuje vícero údajů, které šťoural Milan XYZ očekával mít:-)
ObrázekObrázekObrázek
Zamčeno

Zpět na „Československá Republika“