AČR kampak kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše: 30/7/2022, 21:51
skelet píše: 30/7/2022, 21:35 Tak pak mají dva.. 😁
Nebo plánují nějaké výstavy v teplejším klimatu...
Nesher píše: 30/7/2022, 21:48 Mimochodem bude to třetí zákazník, první byl HZS ČR.
Nedostali je hasiči zdarma?
Co vím tak ne, mají tři, zase takový altruista Strnad není :wink:
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Alfik »

tomas.kotnour píše: 30/7/2022, 20:46
Scotty87 píše: 30/7/2022, 08:40Skutečně domácí je Patriot II. Který už má i prvního reálného zákazníka.
skelet píše: 30/7/2022, 18:19Polskou armádu. Bude na něm stavět protitankový raketový stíhač
K tomu mi nějak nesedí ta barva karosérie
Obrázek
To je nejspíš druhá vrstva nátěru, protivibrační a protipožární. Bývá typicky 200-240mikronů tlustá (pro srv. základovka i svrchní nátěr či lak mívají okolo 40-60) a aby byla viditelná a zkontrolovatelná okem že je tam, tak mívá jinou barvu než základovka a než svrchní úprava.
Mch, na voj. technice dokonce bývají celkem 4 vrstvy, takže na svrchní barvě teprve bývá sezonní krycí (ve smyslu maskovací) nátěr protože v létě je jiný než v zimě a v poušti je jiný než doma :)
Základovka chrání kov před korozí apod., protivibrační a protipožádní chrání proti..., svrchní lak pak chrání obě před nepřízní počasí a otěrem, no a nakonec je ta proti očumování nepřítelem :) Ta nemusí nic moc vydržet, snadno se obnoví a konec konců, mění se při přechodech (jestli se tomu tak pořád říká) :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

MO připravuje nový zákon o zálohách a AZ.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mini ... omaci_lisv
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Ještě k tomu požáru:
Kbelské stroje W-3A jsou certifikovány pro použití menších podvěsných vaků na vodu Bambi Bucket typ 3542 kanadského výrobce SEI Industries Ltd. o objemu 1590 litrů vody, jež disponují závěsným systémem o délce 4,3 m a ovládáním plus rozprašovací úpravou „Firesock“. Vzhledem k vysokým teplotám v prvním týdnu musel být bambi vak plněn pouze ze 2/3, tedy na 1000 litrů, tak aby nebyla překročena povolená maximální vzletová hmotnost Sokolu. Až doposud bylo zvolené řešení na vrtulnících W-3A plně dostačující, navíc je tento menší a obratnější vrtulník na řadu hasících operací vhodnější než větší a těžší typy. Zároveň je potřeba si uvědomit, že AČR už z povahy věci plní primárně jiné úkoly a hašení požárů pomocí bambi vaku je spíše doplňkem a určitou výpomocí složkám IZS.

Vzhledem k obřímu a doposud nevídanému rozsahu požáru, se kterým se čeští vojenští piloti na území ČR doposud nesetkali, nakonec armáda rozhodla o nasazení těžšího stroje Mi-17. Šlo o vrtulník ze kbelské 243. vrtulníkové letky, pro který se podařilo získat od soukromého subjektu z moravsko-slezského kraje potřebný velkokapacitní bambivak, kterým armáda bohužel nedisponuje. Po nutných praktických zkouškách přímo na kbelské základně se už ve čtvrtek 28. července kbelský Mi-17 ev. č. 0850 zapojil s volacím znakem „GASTON 41“ poprvé do hasebních shozů nad Hřenskem. Zapůjčený bambi vak je určen na nesení maximálně 3.500 litrů vody, při hasebních pracích v NP České Švýcarsko je však plněn pouze na 2.500 litrů vody z důvodu zálohy výkonu. U vrtulníku Mi-17 standardně létají dva piloti a jeden palubní technik, u zásahu s bambi vakem je však součástí posádky ještě jeden „palubák“ navíc, který ovládá odhozy vody.
Současné působením vrtulníků AČR při hašení požáru v NP České Švýcarsko je bezpochyby největším nasazením pro tento typ úkolů v novodobé historii ČR, které pravděpodobně vyústí v některé systémové změny a nákupy dalšího speciálního vybavení, tak aby v budoucnu mohla armáda zasahovat při podobných událostech mnohem efektivněji.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Zdroj: http://czechairforce.com/news/armada-na ... roj-mi-17/
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Bitevní L 159A by časem měly nahradit drony.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/bi ... .seznam.cz
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3763
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Armáda kupuje pět návěsových souprav tahače Scania R660 6x4 a návěsu Goldhofer MPA 5 (245) A.
juhelak
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 185
Registrován: 28/2/2017, 15:08

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od juhelak »

Ted koukam i na ty nakoupene tatrovky pro RBS 70 NG. To mi hlava nebere zvlášť v době kdy jsou uspěsné malé mobilní jednotky
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Ted koukam i na ty nakoupene tatrovky pro RBS 70 NG. To mi hlava nebere zvlášť v době kdy jsou uspěsné malé mobilní jednotky
Mne to hlava nebere již dlouhodobě. Jakoby byl nepřekonatelný problém to namontovat na korbu kdejakého většího pickupu. Tohle mi fakt uniká. A může se tvrdit, že v další fázi bude výběr vhodné platformy. Ten pickup mohl být už od samého začátku a to nejen u NG.

Nadruhou stranu, až se pořídí ona ta platforma, Tatrovky poslouží dobře kdekoliv jinde. Tak je otázkou jestli to nebyl záměr.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3763
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Oč je pick-up mobilnější než Tatra? Dokud se to neumístí na střechu vozidla v rámci dálkově ovládané věže je v podstatě jedno na čem to vozí. Tohle řešení má výhodu v balisticky odolné nástavbě a dostatku místa pro obsluhu i munici.
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od KOLT »

Hlavně je menší, takže se mnohem lépe schová. A taky je jeho provoz o poznání levnější.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Myslím tím hlavně vedení střelby z vozidla.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

juhelak píše: 5/8/2022, 07:32 Ted koukam i na ty nakoupene tatrovky pro RBS 70 NG. To mi hlava nebere zvlášť v době kdy jsou uspěsné malé mobilní jednotky
Kedy sa tie Tatrovky objednávali? Ťažko kritizovať nákup spred dvoch rokov na základe skúseností z posledných 5 mesiacov.
To že sú aj lepšie riešenia je fakt. Niektoré aj veľmi lacné a svojím spôsobom primitívne.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Tak definitivní řešení už je snad za rohem, ale i ty starší RB70 by si zasloužily takovéto zhodnocení.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od KOLT »

Mám podezření, že Zemakt má pravdu – byl to záměr :) Potřebovali něco, na čem to budou vozit, a věděli, že na náhradu LVM si ještě počkají. Tak se to vyřešilo dočasně Tatrovkama s tím, že pak se použijou na něco jinýho.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Lynx »

Aj pri tejto logike, by na toto stačila 815-7 4x4. Takisto na minomety PRAM by stačila 4x4 resp 6x6.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Daver »

Lynx píše: 5/8/2022, 12:14 Aj pri tejto logike, by na toto stačila 815-7 4x4. Takisto na minomety PRAM by stačila 4x4 resp 6x6.
ty naše minomety mi přijdou jako super divnej koncept. Nestačilo by je....já nevím....táhnout? :D
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Ale takto rozviedčíci predsa netušia že to je mínomet :D
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3763
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Daver píše: 5/8/2022, 13:39
Lynx píše: 5/8/2022, 12:14 Aj pri tejto logike, by na toto stačila 815-7 4x4. Takisto na minomety PRAM by stačila 4x4 resp 6x6.
ty naše minomety mi přijdou jako super divnej koncept. Nestačilo by je....já nevím....táhnout? :D
Rozhodně ne. To že je minomet vezený na korbě i s dostatečnou zásobou munice hlavní zlepšení které to přineslo.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3763
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Lynx píše: 5/8/2022, 12:14 Aj pri tejto logike, by na toto stačila 815-7 4x4. Takisto na minomety PRAM by stačila 4x4 resp 6x6.
Záleží na váze té zodolněné nástavby. Na Tatru 810 to bylo moc.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“