Protiletadlové zbraně
Situace na poli protiletadlových zbraní byla v roce 1939 podobná stavu ostatní výzbroje. Tedy v procesu obměny, který sotva začal. Systém protiletadlové obrany byl sice v meziválečném období průběžně diskutován, ale k systematickému budování protiletadlových oddílů a nákupům výzbroje došlo až v polovině 30tých let. Do té doby mohly být nepřátelské letouny narušující švýcarský vzdušný prostor ohroženy hlavně stíhacími letouny a v rámci pěchotních jednotek protiletadlovými kulomety.

skromné počátky švýcarských protiletadlových oddílů
Leč v roce 1936 se konečně pohnuly ledy a z celkové sumy na výstavbu armády čítající 225 miliónů švýcarských franků bylo vyhrazeno na protiletadlové systémy a zázemí celých 48,2 miliónů (později byla částka navýšena až na 60 miliónů). Se zvyšováním napětí v Evropě se kladl stále větší důraz na včasné vyzbrojení a tak byly v roce 1937 objednány první 20mm kanóny Oerlikon (Flab Kan 37) a probíhal vývoj 34mm kanónu, zpočátku ovšem pro svou velkou váhu a údajně nízkou flexibilitu nepříliš preferovaného. V roce 1938 pokračovaly objednávky 20mm Oerlikonů (ale tentýž rok byly již testovány i první kusy 20mm kanónu Flab Kan 38 zbrojovky W+F), zaváděny těžké 75mm kanóny Schneider (doposud disponovalo Švýcarsko čtyřmi 75mm kanóny Vickers) a nakonec došlo i k objednávce 60ti kusů 34mm kanónu (i když poněkud oficiálnímu postupu navzdory).
I když v roce 1939 Švýcarsko přesměrovalo výrobu k uspokojení potřeb vlastní armády na úkor exportu (zastaveny dodávky 20mm kanónů do Německa, Nizozemí atd.), v době první mobilizace bylo protileteckých zbraní stále pramálo. Na konci roku 1939 bylo ve stavu pouze 131 20mm kanónů (v době mobilizace samozřejmě ještě méně, u šesti oddílů bylo po šesti až deseti kusech a 21 kusů bylo vyčleněno k obraně Curychu), 23 75mm kanónů Schneider a 4 kusy 75mm kanónu Vickers.
Organizační struktura k 28.8.1939 (první mobilizace):
2 baterie 75mm kanónů – Flab Bttr 20 a 21
6 baterií 20mm kanónů – Flab Bttr 22, 23, 24, 25, 26 a 27
2 baterie 20mm kanónů – Orstflab Bttr 301 a 302
1 baterie 34mm kanónů – Orstflab Bttr ? (ve výstavbě)
2 oddíly světlometů – Flab Scheinwerfer Kp 28 a 29
Švýcarské velení se potýkalo i s nedostatkem personálu, což vyřešilo poněkud svérázně. Celkem 18 000 mužů z pomocných jednotek (Hilfsdienst) dostalo do své vojenské knížky razítko „Vhodný pouze pro protiletadlovou službu“ („Nur Flab-diensttauglich“, což tito muži brali jako velmi ponižující a urážející a později bylo slovíčko „pouze“ vypuštěno) a putovalo do školících středisek, kde svojí různorodou kvalitou způsobovalo instruktorům bolení hlavy. Pokud by za hranicemi neprobíhala válka, nejméně polovina by jich dříve vůbec neprošla. Ostatně když máte školit zároveň dělníky, kriminálníky, profesory, muže s dřevěnou nohou nebo skleněným okem, tak vám to situaci neulehčí.
V průběhu války docházelo k intenzivnímu navyšování počtu baterií – v květnu 1940, tedy v době druhé mobilizace, existovalo již 15 lehkých baterií s 20mm kanóny a do října 1941 se jejich počet rozrostl na 59 (v jejich stavu bylo tehdy 520 kusů 20mm kanónů). Z továren proudily i další těžké 75mm kanóny a poté, co byla v roce 1940 finálně rozhodnuta otázka typového vybavení (tedy jestli zvolit koncepci zahrnující tři typy zbraní, tj. 20mm, 34mm a 75mm, či pouze 20mm a 75mm), došlo i k pevnému zařazení a objednávkám 34mm typu (objednáno 100 kusů spolu s 60ti dvojitými protiletadlovými kulomety). Takovéto překotné budování samozřejmě nebylo bez vady a tak se musely protiletadlové baterie přinejmenším do poloviny války potýkat s trvalým podstavem (na úrovni cca 60%).
Na konci druhé světové války každopádně místní protiletadlová obrana poskytovala zcela jiný obrázek než v roce 1939 a početní stavy výzbroje se nakonec rozrostly na více jak desetinásobek, tj. z necelých 200 kusů na cca 2000 (1448 20mm – 67 baterií, 278 34mm – 33 baterií, 274 75mm – 43 baterií, plus 14 těžkých a 12 lehkých světlometných oddílů).
Do akce se 20mm kanóny dostaly poprvé v dubnu 1940, jejich těžcí 75mm příbuzní si první střelby na nepřátelský letoun užily o měsíc později. Na vrub protiletadlové obraně připadá několik sestřelených letounů obou válčících stran (včetně pár amerických čtyřmotorových bombardérů), řada dalších byla poškozena.
Protiletadlové kulomety
Flab Mg 38 (Fliegerabwehr-Maschinengewehr Modell 1938) (7,5mm) – Viz. část věnující se kulometu Mg 38. Dle dostupných fotografií existoval i dvojitý model dosti podobný leteckému dvojčeti, ale bližší informace chybí. Celé provedení se zdá celkem primitivní, takže je možné, že je to jakýsi předchůdce kulometu Flab Doppel Mg 38 popsaného níže.

Flab Mg 38 na stíhačích tanků G 13 a poněkud svérázný způsob palby (1, 2) a dvojité provedení (3)
Flab Doppel Mg 38 (Fliegerabwehr-Doppel-Maschinengewehr Modell 1938) (7,5mm) - Mimo již výše popsaného Flab Mg 38 existoval tedy i zdvojený typ Flab Doppel Mg 38. Toto dvojče vzhledem ke své kadenci používalo záchytné vaky na vyletující nábojnice. Vodní chlazení (první série kryt z hladké oceli, u druhé série hliníkový s žebrováním), kromě jiného použity i na hlídkových člunech.
http://www.youtube.com/watch?v=GihbPCcII2A

Flab Doppel Mg 38 (dvě odlišné varianty – viz. povrchová úprava hlavně)
Protiletadlové kanóny
Kanóny SEMAG/Oerlikon (20mm) - Když bylo v roce 1918 poražené Německo „vykleštěno“ jak po stránce vojenské moci, tak i vývojových linií, stala se jednou ze zapovězených kategorií i technologie automatických kanónů. Konstruktér R. Becker vytvořil v průběhu první světové války za asistence zkušenějších zbrojních firem počátek velice životaschopné linie 20mm zbraní, kterou německá generalita nehodlala jen tak odepsat. A tak, ostatně jako v mnoha dalších případech, došlo k transferu technologické a výrobní základny do zahraničí a jako u řady jiných projektů bylo zvoleno Švýcarsko. V roce 1919 došlo k přesunu patentu a výrobních práv na firmu
SEMAG (Seebach Maschinenfabric AG), která se snažila nejen o prodej zbraně potenciálním zahraničním zákazníkům, ale i o další vylepšování původního konceptu.

německé kanóny Becker za první světové války (1 až 3) a v rukou Freikorpsu (4)
Základem byl automatický kanón
Becker M II používající munici 20x70RB, jehož bylo za války vyrobeno něco přes 500 kusů (přinejmenším 539 – 111 u firmy Becker a 428 u firmy MAN). Část vyrobených kanónů byla použita na vojenských letounech, zbytek putoval k pozemním jednotkám v roli protiletadlové a protitankové zbraně. Každopádně dohodové kontrolní orgány po válce nalezly ještě 362 kusů. SEMAG se jal původní konstrukci vylepšovat (mimo jiné navýšením kadence, prodloužením hlavně a s tím souvisejícím nárůstem úsťové rychlosti), ale firmě nebylo dáno do vínku sklidit plody své práce, neboť se počátkem 20tých let potácela na pokraji bankrotu (investice do výroby 20mm kanónů byla ale pouze jednou z příčin). Do převzetí společností
Oerlikon v roce 1924 stačila vyexpedovat pouze nevelké množství svých protitankových/protiletadlových zbraní (nejspíše do Číny a Španělska, pokud vůbec k nějakému exportu došlo). Pod vedením průmyslníka E. Bührleho se začala firma dosti slušně rozvíjet (mezi lety 1923 až 1935 narostl počet zaměstnanců na takřka desetinásobek, tj. 800 pracovníků, z nichž 200 pracovalo ve zbrojním oddělení) a na lepší časy svitlo i 20mm kanónům, kterými se podařilo v 20tých a 30tých letech rozšířit inventář mnoha světových armád. Největší boom nastal s vypuknutím druhé světové války, kdy se díky masové licenční produkci ve Velké Británii a USA staly Oerlikony doslova pojmem.

pravděpodobně jedna z úvodních konstrukcí firmy SEMAG
Ani konstrukční tým firmy Oerlikon neusnul na vavřínech a původní zbraň (i vylepšenou konstrukci firmy SEMAG) dále vyvíjel. Můžeme tak rozlišit celkem tři souběžné vývojové linie – typ F (vycházející z původního kanónu Becker, munice 20x70RB), typ L (na bázi typu vyvinutého firmou SEMAG, munice 20x100RB) a nakonec typ S (neboli originální větev započatá firmou Oerlikon, munice 20x110RB). Nyní krátce k jednotlivým cestám:
Typ F – Vzhledem k tomu, že typ F byl větví směřující k leteckým variantám, nebudu zde tuto linii dále rozebírat. Ostatně více naleznete v příslušné části věnované letecké technice.
Typ L – Linie začíná pravděpodobně s kanónem
SEMAG M.1923 (Model 1923) (ačkoli lze
nalézt i starší Model 1921), jehož největší exportní úspěchy započaly až po likvidaci původní firmy. Není mi známo nakolik (a zda-li) Oerlikon rozjel u tohoto modelu novou výrobu a nebo pouze rozprodával stávající poděděné zásoby. Spolu s modernějším modelem M.1929 se typ L dostal do několika armád v různých koutech světa, ale většinou spíše v menším množství. Vzhledem k tomu, že od poloviny 30tých let jsem nezaznamenal žádné zmínky o exportu, zdá se, že v roli pozemní zbraně linie typu L takříkajíc vyhynula. Ačkoli vývoj dále pokračoval leteckými verzemi, s nimiž bylo docíleno dílčích exportních úspěchů (Japonsko), objemem výroby je typ L (počítány jak pozemní, tak i letecké verze) bezesporu nejméně významným.
Typ S – Poněvadž několikatýdenní bádání v bažině jménem „typologie ranných verzí kanónů Oerlikon“ mě utvrdilo v pravdivosti pořekadla „v jednoduchosti je síla“, tak pouze stručně a bez přílišného zabředání do nejistých vod (s případnými zájemci se mohu o své poznatky podělit, ale zde by to bylo pouze na škodu přehlednosti a co největší pravdivosti údajů). U typu S se obvykle rozlišují následující vývojové stupně/verze:
S (1927) – 280 ran/min
1S (1930) – 280 ran/min
SS (1938) – 470 ran/min
1SS (1942) – 530-600 ran/min
2SS (1945) – 650 ran/min
Velice variabilní je i výčet montáží. Aby toho nebylo málo, lze se velice často setkat s označením
M.1928 a
M.1929, které je používáno dosti povšechně na dle mého větší škálu mírně odlišných variant z průběhu 30tých let, které jsou rozvinutím těchto dvou modelů.
Pokud se spolehneme na čistě vizuální stránku, lze dle dochovaných fotografií a vnějších rozpoznávacích znaků rozlišit několik základních typů:
1) Nejstarší varianta, která skončila na přelomu 20tých a 30tých let v zemích jako je Čína, Bolívie či Velká Británie (testovací exempláře), která je celkem snadno rozeznatelná dle obdobně masivního a dlouhého krytu pružiny obepínajícího takřka celou hlaveň (jako u linie typu L).
2) Novější, a dalo by se říci klasická verze druhé poloviny 30tých let, již dobře známe například z použití u československé armády jako VKPL vz 36, z Německa jako Flak 28, ze Švýcarska jako Flab Kan 37 atd.
3) K té se druží verze, která se liší použitím 60ti ranných bubnových zásobníků a masivním perforovaným krytem pružiny. Z Německa je známa jako námořní Flak 29.
Od těchto modelů je jen krůček k verzím masově produkovaným za druhé světové války britskými a americkými továrnami (jen v USA bylo vyrobeno 125 000 Oerlikonů), případně rozličným konstrukčním odvozeninám. Jak vidno, rodina typu S se stala zdaleka nejperspektivnější odnoží.

nejstarší varianta Oerlikonu typ S
Kanóny Oerlikon typů L a S se dostaly do následujících zemí:
Finsko – Finsko objednalo v roce 1924 celkem 4 kusy typu L modelu M.1923, které byly dodány někdy v letech 1925 či 1926 spolu s 4 000 ks munice a místně značeny jako
20 ItK/23. V roce 1939 bylo dokoupeno dalších 3 000 ks munice (staré zásoby byly takřka kompletně spotřebovány při testech a cvičných střelbách). Čtveřice kanónů vytvořila lehkou baterii, která byla během Zimní války užívána k ochraně měst, v průběhu Pokračovací války pak ke střežení letišť. Na kontě má údajně 4 sestřelené a 13 poškozených nepřátelských letounů.

finský 20 ItK/23
Mexiko – Dalším z ranných uživatelů německo-švýcarských kanónů bylo Mexiko. V roce 1924 zakoupilo jeden kanón typu L spolu s cca 2 000 ks munice a v roce 1926 následovala dodávka dalších 10ti kusů (plus 10 000 ks munice). S největší pravděpodobností se bude jednat o model M.1923. V době občanské války ve Španělsku proudily přes Mexiko k Republikánům dodávky zbraní a munice, mezi nimiž mělo figurovat i několik 20mm kanónů. Jedna z dodávek z roku 1937 měla kromě jiného obsahovat i 6 kanónů „SEMAG“ a 12 600 ks munice a nejspíše nebyla jediná. Těžko říci, zda-li se jednalo o mexické zbraně či část dodávek z ostatních latinskoamerických států.
Peru – Peru zakoupilo v roce 1927 čtveřici kanónů typu L (opět nejspíše model M.1923) a 6 000 ks munice.
Bolívie – V Jižní Americe ještě chvíli zůstaneme, neboť významné množství odebrala od Oerlikonu Bolívie. V roce 1927 bylo nejdříve dodáno 8 kusů typu L modelu M.1923 (ze zásob firmy SEMAG) a 12 000 ks munice. Později koupili Bolívijci ještě 4 a následně dalších 10 kanónů typu L modelu M.1929. Celkem tedy sloužilo 22 exemplářů typu L, které utvořily baterie po dvou kusech 20mm kanónů. Sedm kusů padlo během války o Gran Chaco do rukou Paraguayi (Paraguayci je užívali až do vyčerpání zásob munice). Část zbylých bolivijských zbraní byla během španělské občanské války prodána Republikánům (asi 10-12 kusů).

ex-bolivijské kanóny SEMAG/Oerlikon typ L modelů M.1923 (1) a M.1929 (2 a 3) ukořistěné Paraguayci
Jádro dodávek ale tvořil dvojhlavňový
typ K model
M.1931, což byl jediný čistě protiletadlový kanón z celé tehdejší rodiny těchto zbraní. Montáž údajně vycházela z typu vyvinutého původně pro britské námořnictvo a hostila jak zbraně typu L modelu M.1929, tak i S (či konkrétněji 1S, jak je udáváno v bolivijských zdrojích) modelu M.1928. Typ K model M.1931 s dvojicí kanónů typu L byl dodán v počtu 40 exemplářů, zatímco typ S užívalo 16 exemplářů. Dodávky proběhly v roce 1934 (začátek roku 1934 typ L a ke konci již typ S), typ užíval 20 ti ranných zásobníků. Mezi lety 1938 až 1946 bylo dodáno dalších 50 dvojkanónů, značených jako
K20 M.1938. Jednalo se patrně o pokročilejší model typu S se zásobováním municí pomocí 60ti ranných bubnových zásobníků.

dvojčata Oerlikon K – s kanóny typ L (údajně, mě všechny totožné, tedy typ S) (1) a typ S (2 a 3)
Argentina – Posledním uživatelem na tomto kontinentu je Argentina, která své kanóny obdržela pravděpodobně kolem roku 1938. Jedná se o typ S vizuálně identického provedení jako např. naše VKPL vz 36. Argentinské stránky je označují jako M.1928. Později byla část lafet použita k montáži čtveřice 12,7mm velkorážních kulometů. Řada zbraní očividně přežila v činné službě až do současnosti, neboť ji lze identifikovat na několika soudobých fotografiích.

argentinské Oerlikony typ S, na posledních dvou fotografiích kusy sloužící ještě v současné (či nedávné) době
Československo – Stále se zde odvolávám na české zbraně a tak by nebylo na škodu zvolit jako další zastávku předválečné Československo. První vlaštovkou bylo 19 originálních kanónů Becker zakoupených v roce 1919 z německých zásob, ale některé zdroje hovoří až o 47 exemplářích. V čem se shodnou je nepříliš pestrá služba. Po provedení testů byly na čas předisponovány k pobřežní obraně na Dunaji a poté uloženy do skladů. Československo další vývoj tohoto kanónu bedlivě sledovalo a průběžně nové varianty testovalo – v roce 1926 zakoupilo 4 kusy typu L (plus 4 000 ks munice) a o rok později dalších 10 kusů typu L (5 000 ks munice), další varianty byly zkoušeny i na počátku 30tých let. Zprvu nedokázala továrna Oerlikon představy svého potenciálního zákazníka naplnit, což se zadařilo až v roce 1935. Vývoj alternativního domácího typu (ZB-60) se opožďoval a tak byla dána zelená dodávkám ze zahraničí, jichž se zhostila firma Oerlikon s dalším vylepšeným modelem. Ten byl do naší armády zaveden jako
2 cm kulomet vz. 36 (neboli přesněji 2 cm velký kulomet proti letadlům vz. 36 – čili
VKPL vz. 36) a do německé okupace bylo dodáno celkem 229 kusů (v září 1938 227 kusů). Přes snahu o licenční výrobu se podařilo realizovat pouze výrobu munice, která se zastavila v březnu 1939 na čísle asi 1,7 miliónu kusů. Po okupaci a rozdělení republiky pohltila většinu kanónů německá branná moc, ale menší část (cca 62-64 kusů) zůstala na Slovensku. Mezi mixem výzbroje užívané poválečnou československou armádou figurovalo i několik kusů VKPL vz. 36 a z výzbroje byly finálně vyřazeny v roce 1951 (tehdy mělo být ve službě ještě 19 kusů).

VKPL vz. 36 československé (1 až 3) a slovenské (4) armády
Německo – Náš soused, který nám v roce 1938 pomohl od části území a o půl roku později i od již zmíněné výzbroje, byl jedním z prvních uživatelů kanónů Oerlikon. Ostatně bylo to pouze logické vyústění celého vývoje a německá armáda nové zbraně vyvinuté z dosahu restrikcí toužebně očekávala. V roce 1926 byl dodán jeden kus typu L spolu s 5 000 ks munice, další následovaly v roce 1929 (2 ks, 5 000 ks munice) a 1930 (4 ks, 10 000 ks munice), ale tažným koněm se stal typ S. První kusy dorazily v roce 1928 (4 zbraně a 10 000 ks munice) a od tohoto roku se nejspíše odvíjí německé označení
2 cm Flak 28. V roce 1930 přišlo ještě 45 zbraní (a 100 000 ks munice), případné dodávky z 30tých let jsem již nevysledoval. Jednalo se o první zbraň německé armády této kategorie, ale postupně Flak 28 zastínily 20mm kanóny Flak 30 (kořeny tohoto typu lze též nalézt ve Švýcarsku, a to u zbrojovky Solothurn) a jejich deriváty. I tak bylo nejspíše do Německa v průběhu války exportováno značné množství kusů – do států Osy (Německo, Itálie a Rumunsko) mělo doputovat něco mezi 6 000 – 7 000 kanónů, přes 14 miliónů kusů 20mm munice, 12 500 náhradních hlavní atd. Inu, neutralita . Německé i kořistní exempláře tak lze vysledovat na řadě míst, například při ochraně letišť či v různých pobřežních instalacích.
Flak 28, na posledním snímku nestandardně užitý Flak 28 na palubě námořního plavidla

Flak 28 ukořistěné běloruskými partyzány, případně rudou armádou
Německé ozbrojené síly používaly ještě jednu variantu typu S, značenou jako
2 cm Flak 29. Jak již bylo řečeno v úvodu, šlo o verzi užívající 60ti ranné bubnové zásobníky a opatřenou masivním perforovaným krytem pružiny. Vzhledově dosti připomínal varianty licenčně vyráběné v USA a Velké Británii a stejně jako ony, i Flak 29 byl především námořní zbraní.

Flak 29 (1 až 6) a zbraň, která je na mnoha stránkách označována jako Flak 28, ale spíše vypadá jako Flak 29, případně nějaký „mutantní“ exemplář Flak 29 s lafetou z Flak 28 a klasickým zásobníkem (7 a 8)
Francie – Mezi hlavní mocnosti používající kanóny Oerlikon patřila překvapivě i budoucí německá oběť, neboli Francie. V květnu 1940 měla francouzská armáda ve stavu 357 exemplářů vedených pod označením
Canon de 20mm Mle 1939 Oerlikon (237 ve Francii a 120 v koloniích – snad 100 v severní Africe, 20 v Indočíně a 4 v Levantě). Většina z nich pravděpodobně padla do německých rukou.
Nizozemí – První seznámení s Oerlikony absolvovalo Nizozemí již v roce 1927 a kanón přijalo veskrze s příznivým hodnocením, leč pak následovala delší odmlka. K obnovení pokusů došlo až v polovině 30tých let a teprve v roce 1938 uspěla švýcarská zbrojovka se svým typem jako náhradou za zastaralé protiletadlové kulomety M.25 (jinak německé Spandau M08). Objednávky se postupně vyšplhaly až na 450 20mm kanónů Oerlikon (plus několik set tisíc kusů munice). Než ke konci roku 1939 vyschnuly dovozní kanály, stačila místní armáda odebrat celkem 100 kusů značených jako
2 tl no.1 (tl - "tegen luchtdoelen"), z kraje roku 1940 přiteklo ještě 70 dalších, ale pak se kohoutky definitivně zavřely. Celkem tedy bylo dodáno 170 zbraní (sériová čísla 2056 až 2225), z nichž byla pravděpodobně většina (pokud ne všechny) soustředěna v době německého útoku v mateřské zemi. Oddíly se v té době nacházely teprve ve fázi přezbrojování a dostupné zbraně chránily strategicky významné cíle – města, továrny atd.
Nutno podotknout, že Holanďanům se příliš nezadařilo ani s potenciální vycpávkou. Po odstřižení dodávek Oerlikonů se pozornost obrátila k italským kanónům Scotti (v Nizozemí značeny jako 2 tl no.2), ale z objednaných 200 kusů dorazilo do května 1940 pouhých 46 zbraní. Není bez zajímavosti, že vzhledem k propojenosti firem BREVETTI Scotti AG a Oerlikon se do značné míry jednalo o další obchod se stejným subjektem a navíc italský typ má se svým švýcarským souputníkem hodně společného.

2 tl no.1
Španělsko – O něco jižněji se na evropském kontinentu významným uživatelem stalo i slunné Španělsko. To nejdříve pravděpodobně odebralo na počátku 20tých let od SEMAGu blíže nezjištěné množství typu L. Další zbraně se na španělské půdě objevily v průběhu 30tých (ať již přímými dodávkami nebo z druhé ruky – viz. část věnovaná Bolívii) a 40tých let (buď z Německa nebo ze Švýcarska?). Tyto zbraně byly značeny jako
Oerlikon 20/70. V roce 1941 byla zakoupena výrobní licence a od roku 1943 tak začaly z továrny Fábrica de Armas de Oviedo proudit kanóny
Oerlikon-Trubia OKN 20/70 domácí výroby (dle parametrů nejspíše pokročilejší typ S – kadence 450 ran/min a bubnové zásobníky by odpovídaly typu SS). V 50tých letech měly místní ozbrojené síly disponovat 240 kusy z dovozu a 380 kusy z licenční výroby.

španělské Oerlikony, na poslední fotografii licenční Oerlikon-Trubia OKN 20/70
Velká Británie – Největšího úspěchu ale švýcarská zbrojovka dosáhla jinde, ačkoli počátky celého kontraktu byly rozpačité. Nejdříve bylo v letech 1928 až 1929 zakoupeno 12 kanónů typu S staršího provedení (a cca 10 000 ks munice), které byly testovány v roli protitankové zbraně. Jako
Oerlikon 1 Pdr byly začleněny do pokusů o mechanizaci britské armády a na speciálním pásovém podvozku vlekány za tahači Carden Loyd a Universal carrier. Pokusně sloužily do roku 1938, kdy byly vyřazeny ze služby, leč vypuknutí války a hrozba německé invaze se zasloužily o jejich reaktivaci a přesun k jednotkám britské domobrany. Později byly užívány na střelnicích jako cvičné zbraně.

Oerlikon 1 Pdr (1 až 3) a tažné prostředky (4 a 5)
První krok na Britských ostrovech tedy nebyl žádným rekordy bořícím exportním úspěchem. O to více se ale prosadily na poli námořním. Zkoušky námořní varianty probíhaly od roku 1937 a Royal Navy měla tímto způsobem získat vhodnou protiletadlovou zbraň pro svá lehká plavidla (minolovky, trawlery, ale třeba i ozbrojené obchodní lodě). Protože muži sloužící na takovýchto plavidlech nebyli žádní vycvičení specialisté, byl požadavek na snadnost obsluhy jedním z úhelných kamenů. Ale byly tu i jiné a nabízený model 1934 britské námořnictvo nepřijalo (ostatně s totožným typem neuspěli Švýcaři ani v USA a firma nebyla daleko od toho následovat svoji předchůdkyni SEMAG na neprobádaná pole bankrotu, naštěstí se však podařilo získat finanční injekci prodejem několika zbraní a výrobní licence do Japonska). Po zvýšení výkonů a zapracování požadovaných úprav byla zbraň (nejspíše varianta SS) přijata do služby jako
20mm Mark I. Tím ovšem nebyl všem peripetiím konec. Psal se totiž rok 1939, respektive jeho konec, a brzy se letopočet přehoupl k číslici 1940 a nepříliš jasným zítřkům. Před obsazením Francie a zpřetrháním vývozních kanálů se podařilo odebrat pouhopouhých 100 kusů (109??). Naštěstí se na poslední chvíli podařilo získat výrobní licenci a dostat včas ze Švýcarska potřebnou technickou dokumentaci. Britská továrna v Ruislipu ale díky obtížím se zavedením výroby své první sériové kusy vyexpedovala až na podzim 1941. Brity vyrobené zbraně se označovaly jako
Mark II. Jelikož v roce 1945 bylo na plavidlech Commonwealthu dislokováno cca 55 000 kanónů Oerlikon a dodávky z USA v rámci Lend-Lease čítaly asi 15 000 exemplářů, dá se britská produkce nejspíše stanovit na 40 000 kanónů.

britský námořní Oerlikon v hlubokých poválečných letech
Zajímavým derivátem Oerlikonu je jeho zjednodušená varianta vyvinutá na bázi projektu polských konstruktérů, kteří s ním unikli v roce 1939 do Velké Británie. Náročnost výroby 20mm Oerlikonů (a ostatně i jiných švýcarských zbraní) byla příslovečná a ani cena takto produkovaného výrobku nepatřila k těm nejnižším (tento problém ale museli řešit i Američané - viz. USA). Tak spatřil světlo světa kanón
Polsten, který se vyráběl od roku 1944 a podstoupil důkladnou redukční dietu. Na rozdíl od těch současných stravovacích se ta britsko-polsko-česká (složení konstrukčního týmu) obešla bez vedlejších následků a vyplodila zbraň totožných výkonů, ale s polovinou dílů a za cca pětinovou cenu. K dispozici bylo několik tažených i samohybných variant, typ byl ale rozšířen i na různých obrněných vozidlech sériového i experimentálního charakteru. V britské armádě měl dosloužit na konci 50tých let.

kanóny Polsten a rozmanité způsoby montáže
USA – Pokud se počet vyrobených britských Oerlikonů zdá jako úctyhodný, stále je to pouze slabý soupeř pro udávaných 124 735 kusů vyprodukovaných americkými továrnami do roku 1945, kdy byla ukončena jejich výroba. Ale ani zde k tomu nevedla nijak jednoduchá cesta. Když byl v roce 1935 v USA prezentován (a zamítnut) model 1934, přivedlo to švýcarskou firmu téměř k finančnímu krachu. Představitelům amerického námořnictva vadila především nízká kadence a úsťová rychlost a prozatím se hodlala vydat cestou vylepšování svých 12,7mm kulometů. Zazněl tedy gong a oznámil přestávku ve vzájemném zápase.
Do druhého kola nastoupil Oerlikon se silnějšími trumfy. V roce 1940 bylo představitelům US Navy jasné, že půlpalcové kulomety jsou ve světle aktuálních událostí nedostačující alternativou a že je třeba hledat výkonnější náhradu. Švýcaři mohli nabídnout svůj vylepšený model, který se již k plné spokojenosti sloužil na britských plavidlech a navíc Britové hodlali přesunout část výrobních kapacit do zámoří, konkrétně USA. V porovnání s konkurencí, 20mm kanónem Hispano-Suiza, se Oerlikon ukázal jako po všech stránkách vhodnější námořní zbraň, což kromě amerických testů prokázaly i britské praktické zkušenosti. Ostatně Britové měli dostatek příležitostí porovnat obě zbraně, neboť v období mezi zastavením dodávek ze Švýcarska a rozjetím sériové výroby byly provizorně užívány i kanóny Hispano-Suiza. Hlášení jedné lodě, která prý raději nestřílela a doufala, že ji německé letouny nebudou považovat za válečné plavidlo, hovoří za vše.
Pod společným tlakem vlastních a britských potřeb dostala tedy celá záležitost na konci roku 1940 zelenou. První zbraně vyrobené v USA sjely z linek v červnu 1941 (takže nejspíše dříve, než kusy z britské produkce) a tempo výroby raketově narostlo s počátkem války v Pacifiku. Poněvadž ani Američanům nevyhovovala náročnost výroby, bylo změnami v konstrukci a výrobních procesech docíleno radikálního snížení výrobních nákladů, množství potřebného materiálu a času. Takže pokud v roce 1941 vyžadoval jeden kanón 428 výrobních hodin, v roce 1944 to bylo již jen 76 hodin, což je velice slušný výkon. Americká produkce zahrnovala modely
Mark 1,
2,
3 a
4. Série kanónů Mark 1 tvořily spíše prototypy, první produkční verzí byla až varianta Mark 2 a zdaleka nejrozšířenější pak Mark 4. Verze Mark 2 až 4 byly schopny pouze střelby dávkou, zatímco Mark 1, což je původní švýcarský Oerlikon, mohl pálit i jednotlivými ranami.
americké Oerlikony (1 až 3), vše pravděpodobně Mark 4, jinak na posledním snímku si lze povšimnout, že 60ti ranný bubnový zásobník nebyl zrovna malým drobečkem
Jak již bylo řečeno v části věnující se Velké Británii, určitá část americké produkce putovala do zahraničních námořnictev v rámci Lend-Lease. Z necelých 125 000 vyrobených kusů bylo v rámci této pomoci předáno 19 336 zbraní: 14 798 Velké Británii, 3 012 Rusku, 691 Francii, 413 Brazílii, 103 Nizozemí, 100 Chile, 57 Řecku, 52 Číně, 32 Mexiku, 31 Norsku, 26 Kolumbii, 12 Kubě, 9 Jugoslávii, 8 Venezuele, po 6 Dominikánské republice, Ekvádoru a Peru, 3 Uruguayi a 1 Haiti. Ve všech případech šlo o zbraně v jednohlavňovém provedení.
Není žádným překvapením, že britské a americké Oerlikony můžeme nalézt na válečných plavidlech až do dnešních dnů.
Čína – Z pohledu Evropana vzdálenějších uživatelů byla dobrým zákazníkem v průběhu 20tých let Čína, ale prvotní zakázky jsou poněkud mlhavé. Nejdříve snad měla na počátku 20tých let zakoupit snad až 56 kusů typu L (snad ještě od firmy SEMAG). Konkrétnější údaj pak pochází z let 1928 až 1930, kdy mělo být odebráno 120 kusů ranného modelu typu S (plus 150 000 ks munice) využitého při pozdějších bojích s japonskou armádou.

kanóny Oerlikon typ S z výzbroje čínské armády
Etiopie – Za bližší zmínku stojí ještě jedna exotická destinace, kam byl tento švýcarský zbrojní artikl vyvezen. Touto zemí je Etiopie, jež musela v roce 1935 čelit přesile italské válečné mašinérie. Její soukolí sice povrzávalo zaneseným pískem a jinými neduhy, ale na slabou etiopskou císařskou armádu to stále bylo více než dost. Mezi rozličnými (a zpravidla zastaralými) zbraněmi se vyskytly 20mm automatické kanóny Oerlikon, jež patřily k té modernější části místního arzenálu. Nejdříve byly v roce 1927 zakoupeny kanóny staršího modelu S (alespoň se zdá, že by se mohlo jednat o tento typ, v úvahu připadá ještě typ L model M.1929) v počtu 12ti kusů (a cca 1 400 ks munice, což není mnoho). V roce 1934 bylo dodáno 26 kusů modernějšího provedení a poslední obchod, zahrnující 10 kusů kanónů a další munici, se realizoval v říjnu 1935. Tato finální dodávka se uskutečnila navzdory italskému nátlaku na švýcarskou vládu (a zprostředkovaně tak i zbrojní firmy), neboť v Etiopii zainteresovaný Bührle si z toho příliš nedělal a dokázal obchod provést den před oficiálním odsouhlasením zbrojního embarga. Servilní přístup švýcarské vlády k etiopské záležitosti si tak již v úvodu utrhl u duceho Itálie menší ostudu. V Etiopii Oerlikony používala elitní císařská garda a údajně s nimi v boji proti Italům docílila řady úspěchů.

Oerlikon staršího provedení u etiopské císařské gardy (rok 1935) (1), výcvik obsluh ve Švýcarsku (typ S modernějšího provedení) (2) a samotný císař Haile Seslassie pózující s kanónem, který má znaky modernějšího modelu S, ale využívá starší typ lafety (3)
Švýcarsko – viz. Flab Kan 37.
Kromě výše uvedených zemí disponovali 20mm Oerlikony (případně testovali) i další uživatelé:
Litva,
Rumunsko,
Itálie (
Cannone Mitragliera da 20/70 Oerlikon, přinejmenším v roce 1930 zakoupeny 3 kusy typu S a 5 000 ks munice, o pozdějších dodávkách nemám informace) a
Maďarsko (1927 obdrželo 2 kusy typu S a 4 000 ks munice). Lze též najít státy jako
Polsko,
Portugalsko,
Chile,
Guatemala a
Nikaragua, ale nemám to ověřeno.

litevské Oerlikony

Rumunsko

Cannone Mitragliera da 20/70 Oerlikon
Kanóny Solothurn
Bude doplněno.
Typy zavedené švýcarskou armádou
Flab Kan 37 (Fliegerabwehr-Kanone Modell 1937) (20mm) – Kanón Oerlikon zavedený v roce 1937. Kadence 280 ran/min, úsťová rychlost 830 m/s, zásobník na 15 ks nábojů, rozkládací lafeta vybavená pro transport dvěma koly. Celkem bylo vyrobeno 360 kusů, které byly nahrazeny až v 50tých letech typem Flab Kan 54.

20mm Flab Kan 37
Flab Kan 38 (Fliegerabwehr-Kanone Modell 1938) (20mm) – Pokročilejší model s kadencí 400 ran/min a úsťovou rychlostí navýšenou na 1000 m/s. Munice (50 ks, pásové podávání) totožná s leteckým kanónem FMK 38 (20x139). Typická verze měla lafetu s nasazovacími koly, ale existovala i varianta na talířové lafetě určená k protiletadlové obraně pevností (Fliegerabwehr-Kanone Modell 1938 auf Sockellafette) vyvinutá krátce po druhé světové válce. Vyrobeno 1400 kusů.

20mm Flab Kan 38
I Flab Kan 43 (Infanterie-Fliegerabwehr-Kanone Modell 1943) (20mm) – Lehká a výkonná zbraň firmy Hispano-Suiza zavedená v roce 1943. Krátce nato šel do výroby i vylepšený model
I Flab Kan 43/44. Kadence 630 ran/min, úsťová rychlost 830 m/s, bubnové zásobníky na 60 nábojů, opět rozkládací tříramenná lafeta opatřená pro transport dvěma koly. Na konci 40tých let byla vyvinuta trojhlavňová varianta
Infanterie-Fliegerabwehr-Kanone Drilling Modell 1943) se souhrnnou kadencí 1890 ran/min. Těchto trojčat vyšlo z výroby celkem 110, dále modernizovány (v roce 1957).

I Flab Kan 43 (1), I Flab Kan 43/44 (2), I Flab Kan 43 či 43/44 (3) a trojhlavňový I Flab Kan 43/57 (4 a 5)
Flab Kan 38 (Fliegerabwehr-Kanone Modell 1938) (34mm) – Kdo se trochu vyzná v typech moderních protiletadlových kanónů, ten zajisté zná švýcarský 35mm kanón Oerlikon. Méně známým faktem je ovšem existence jeho 34mm předchůdce Flab Kan 38 (munice 34x239) produkovaného od počátku druhé světové války a sloužícího ve švýcarské armádě až do roku 1968. Jednalo se o zbraň s kadencí 270 ran/min, úsťovou rychlostí 900 m/s, zásobováním municí pomocí nábojového pásu a vodním chlazením. Dostřel 3,5 km.

34mm Flab Kan 38
7,5 cm Flab Kan 36 Vickers (75mm) – V roce 1936 zakoupeny 4 kusy k testování, později přestavěny na protitankové
7,5 cm Pak 37 (L/49) a v roce 1953 nainstalovány po jednom do bunkrů maskovaných za civilní objekty.

neškodný horský domeček s původně protiletadlovým kanónem typu Vickers
7,5cm Flab Kan 38 (Fliegerabwehr-Kanone Modell 1938) (75mm) – Licenční francouzský 75mm kanón Schneider. Munice 75x561R, dostřel 7,5 km. V průběhu války z něj bylo odvozeno několik protitankových typů (zkoušena byla polní, pevnostní i tanková varianta).

75mm Flab Kan 38 – lze vypozorovat dvě varianty úsťové brzdy, což by možná mohlo představovat dovezené (1 až 3) a licenční zbraně (4 až 6), ale mohou to být i dvě verze v rámci licence (každopádně ta na druhé trojici je novější, už vzhledem k provedení úsťové brzdy na tankových a protitankových kanónech)