Sci-fi

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Sci-fi

Příspěvek od Daver »

Ono je to taková všehochuť a je kouzelné jak moc je to prepalene. Ze začátku vzaly proste elfy a udělali sci-fi elfy, vzaly orky a udělali scifiorky ale za těch 30 let se to proste desne posunulo takže už ty “známe” rasy, nevypadají jako rip off.

Hodně toho ke brak nebo nesmysl ale furt se v knihách, hlavně o imperiální gardě, da najít dost kvalitní military sci-fi
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sci-fi

Příspěvek od Dzin »

Abych se přiznal, nejspíše jedinou military scifi sérii, kterou jsem kdy četl byla Honor Harringtonová a už u ní jsem dost brblal (pokud budu brát ono military a pominu zbytek). Asi profesionální deformace. :wink: Jinak jsem četl ještě Carpe Diem od Fabiána a to se mi docela líbilo, asi proto, že to bylo takové "malé", tedy osobnější děj s pozdějším přechodem k více sci-fi tématice. A z hlavy si už další sci-fi military nevybavím, pokud neberu různé popisy válek blízké budoucnosti.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1700
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: Sci-fi

Příspěvek od mikhail »

Dzin píše: 18/5/2022, 14:58 Abych se přiznal, nejspíše jedinou military scifi sérii, kterou jsem kdy četl byla Honor Harringtonová a už u ní jsem dost brblal (pokud budu brát ono military a pominu zbytek). Asi profesionální deformace. :wink: Jinak jsem četl ještě Carpe Diem od Fabiána a to se mi docela líbilo, asi proto, že to bylo takové "malé", tedy osobnější děj s pozdějším přechodem k více sci-fi tématice. A z hlavy si už další sci-fi military nevybavím, pokud neberu různé popisy válek blízké budoucnosti.
Tak na Honor mi nesiahaj :) Ale chápem, že asi takticky a logisticky to nie je veľmi presné. Trochu ma mrzí, že dosiaľ nepreložili poslednú knihu série - Uncompromising Honor

Inak David Weber tvorca Honor Harrington písať ozaj vie. Mne sa strašne toto páčilo od neho.

https://www.legie.info/serie/629-roger-macclintock
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Sci-fi

Příspěvek od Daver »

Honor harrington? Myslíš Horatio Hornblowera v sukni a ve vesmíru? 🤣
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Vigilant
desátník
desátník
Příspěvky: 50
Registrován: 9/9/2010, 18:29
Bydliště: Praha

Re: Sci-fi

Příspěvek od Vigilant »

No nevím, Honor mám rád, ale Weber se s tím začal někde po Popelu vítězství fakt trápit. Netrpělivost z čekání na překlady mě alespoň naučila jít rovnou ke zdroji a číst originály... Zrovna konkrétně Baen (původní vydavatel HH) má na webu spoustu ukázek knih a některé starší tam jsou celé. Tedy pokud angličtina nevadí, nebo je chuť jí zlepšit..
Série Empire o Man je hodně dobrá, také doporučuji. Škoda že to nevypadá na pokračování. Weber i Ringo sice občas zmíní, že o tom uvažují, ale už to je roky.
Z novějších věcí mě příjemně překvapil Mike Kupari s Her brothers keeper a pokračováním Sins of Her Father. Ale netuším jestli to vyšlo v překladu u nás. U Baenu je ještě zajímavý Michael Z. Williamson, ale ne úplně každá kniha (resp. začne se to opakovat). Např. Rogue je hodně dobrý, ale Angeleyes je skoro to samé jen s jinými lidmi a o kus vedle.
A pak také série Frontlines od Marko Kloose, ta česky myslím vyšla.
40k trpí na všechny problémy velkého vesmíru kam píše hodně lidí. Jak psal Daver spousta knih je špatná, nebo hrozná. Ok je série Gaunts Ghosts od Dana Abnetta (ale nečetl jsem všechno). Dobrá je pak série o komisaři Cainovi od Sandyho Mitchella. Ale to není úplně pravé 40k, protože obsahuje humor a naprosto kacířskou myšlenku "racionálně uvažující lidé v 40k". :lol:
sahidko
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 587
Registrován: 26/7/2010, 20:07

Re: Sci-fi

Příspěvek od sahidko »

Áno keď 40k tak najlepšie začat Abnettom. Série Eisenhorn a Ravenor sa mne osobne dosť páčili.
Vigilant
desátník
desátník
Příspěvky: 50
Registrován: 9/9/2010, 18:29
Bydliště: Praha

Re: Sci-fi

Příspěvek od Vigilant »

sahidko píše: 18/5/2022, 16:37 Áno keď 40k tak najlepšie začat Abnettom. Série Eisenhorn a Ravenor sa mne osobne dosť páčili.
Pravda, Eisenhorn a Ravenor jsou pro nasátí atmosféry dobrá volba.
Daver píše: 18/5/2022, 16:23 Honor harrington? Myslíš Horatio Hornblowera v sukni a ve vesmíru? 🤣
Mám pocit, že Honor na to že existují sukně přijde až někde kolem osmého dílu :)
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Sci-fi

Příspěvek od jarl »

mikhail píše: 17/5/2022, 19:47 Viete mi prosím poradiť nejaké nové knihy z oblasti space opier, military scifi, prípadne postapo z posledných rokov (max 2-4 roky dozadu). Mne sa javí, že som už všetko prečítal, ale rád si dám poradiť, je možné, že mi niečo uniklo.
V posledních třiceti letech sice čtu více fantasy, ale i tak bych několik sci-fi tipů z posledních let mněl.

Space opera: Série Legie od Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové.Od Kotlety doporučuji také knihu Poutník z Mohameda; Alláhův hněv, která sice vyšla už před mnoha lety pod jeho občanským jménem, ale nedávno jí předělal o vydal už pod svým slavným pseudonymem.

Military sci-fi: Momentálně mám rozečtenou sérii UTSS Salamis od Jakuba Maříka.

Postapo: Série od Petry Stehlíkové čítající zatím knihy Naslouchač, Faja a Nasterea; Poslední velkoměsto z Oggerdovského cyklu od Vladimíra Šlechty; knihy Město v oblacích a Země v troskách od Kristýny Sněgoňové a antologii Ve stínu apokalypsy.

Plus mimo tyto subžánry: Ultimus od Ondřeje Neffa kde se autor vypsal z nechuti k dnešní mánii bojovat za práva kdekoho a kdečeho.
Dzin píše: 18/5/2022, 12:44
Zemakt píše: 18/5/2022, 12:36
Toho u nás čte jen naše prababička. :twisted:
Asi řádná punkerka :up:
:D :D :D Ani nevíš jaká. Se svého syna ptala, že by chtěla ke čtení něco údernýho, kde je hodně násilí, sexu a obecně je to drsný. On jí řekl, že na to je nejlepší Kotleta a tak mě poprosila o něco od něj a já jí sehnal trilogii Hustej nářez. Moc si jí pochvaluje.
A já aspoň mohu tvrdit, že knihy pro seniory nečtu. 8-)
Tak jí sežeň ještě Kotletovy povídkové sbírky Příliš dlouhá swingers party, Velké problémy v Malém Vietnamu a Poslední tango v Havaně, ve kterých jejich hlavní hrdina Tomáš Kosek praktikuje sexuální magii.
Zemakt píše: 18/5/2022, 13:59 V té poslední plukovník zařve, ale ve velkém stylu.
Pozor! Plukovník Michálek sice ve třetím díle opravdu ve velké stylu zařve, ale to není konec série Spad. Ještě je tu Řetězová reakce, ve které je vypravěčkou Michálkova spolubojovnice Alice.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sci-fi

Příspěvek od Zemakt »

Jarl: tak tak. Pardon za mystifikaci.
Tohle taky není špatný
https://www.martinus.cz/?uItem=114627
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Sci-fi

Příspěvek od Daver »

Hodně se mi líbil Armor od Johna Steakleyho.
Mam slabost pro mil. Sci-fi kde se rezou xenos na způsob vetřelce, zergu(starcraft),tyranidu(Warhammer 40k universe)nebo Arachnidu(hvězdná pěchota)
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Sci-fi

Příspěvek od Vlastimil Čech »

Doporučuju upřímně http://www.ctenizdarma.cz/vyhledavani.html a pak vložit "Semerád" ... Nu a podle názvu si vyberete
Mě se nejvíc líbí ta serie...
bheid
praporčík
praporčík
Příspěvky: 332
Registrován: 7/12/2008, 19:26

Re: Sci-fi

Příspěvek od bheid »

Moc military sci-fi jsem nečetl, ale mám za to že W40k série Gauntovi duchové uspokojí v tomhle směru choutky každého :)
kwaak
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 18/8/2012, 18:58

Re: Sci-fi

Příspěvek od kwaak »

Sice neni sci-fi ve smyslu, jak se zde diskutuje, ale hadam, ze se na palbe najde par lidi, kteri na teto strance spali par hodin.

Atomic Rockets:
http://www.projectrho.com/public_html/rocket/

Jeste by mohlo nekoho zajimat - jak vytvaret realisticke sci-fi
https://toughsf.blogspot.com/
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Sci-fi

Příspěvek od seabee »

kwaak píše: 18/5/2022, 20:49 Jeste by mohlo nekoho zajimat - jak vytvaret realisticke sci-fi
https://toughsf.blogspot.com/
fi je zkratka pro "fiction" - takže realistická fikce? To je protimluv - oxymorón, jak říkáme u nás na Žižkově :D
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
kwaak
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 18/8/2012, 18:58

Re: Sci-fi

Příspěvek od kwaak »

Fiction má v angličtině širší význam, to čemu se v češtině řekne “román” spadá do “fiction”

https://www.merriam-webster.com/dictionary/fiction
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Sci-fi

Příspěvek od seabee »

kwaak píše: 18/5/2022, 21:36 Fiction má v angličtině širší význam, to čemu se v češtině řekne “román” spadá do “fiction”

https://www.merriam-webster.com/dictionary/fiction
To ano, souhlas, ale nikoliv ve spojení "Science-fiction". To se rozhodně nepřekládá jako "Vědecký román".
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sci-fi

Příspěvek od Dzin »

mikhail píše: 18/5/2022, 15:38 Tak na Honor mi nesiahaj :) Ale chápem, že asi takticky a logisticky to nie je veľmi presné. Trochu ma mrzí, že dosiaľ nepreložili poslednú knihu série - Uncompromising Honor

Inak David Weber tvorca Honor Harrington písať ozaj vie. Mne sa strašne toto páčilo od neho.
Na Honor bych si sáhnul hned a rád. :twisted:

Weber psát umí, ale i na sérii je vidět, že se musel vypsat. Ty první díly mají strašně přepálené charaktery, ale na druhou stranu jsou z hlediska fungování bojů o dost lepší, než ty pozdější, které jsou naopak daleko čtivější. Navíc mě u něj při pozdějších knihách štvalo, že pro potřeby děje někdy popírá to, co vytvořil v předchozích knihách. Klasika třeba to, že na začátku není fyzikálně vůbec možno zaštítit gravitační klín lodi a později už to možno je, jen loď přijde o možnost manévrovat. Tohle mě vždy na knihách roztrpčuje nejvíce, když popírá samu sebe.
jarl píše: 18/5/2022, 18:22 Tak jí sežeň ještě Kotletovy povídkové sbírky Příliš dlouhá swingers party, Velké problémy v Malém Vietnamu a Poslední tango v Havaně, ve kterých jejich hlavní hrdina Tomáš Kosek praktikuje sexuální magii.
Super, dobré návrhy, to by mohla ocenit. :-)
seabee píše: 18/5/2022, 21:47 To ano, souhlas, ale nikoliv ve spojení "Science-fiction". To se rozhodně nepřekládá jako "Vědecký román".
Jj, máme už skoro pozapomenuté "vědecko-fantastický román".


Co se ale týká "realistické sci-fi", držím se názoru, že sci-fi jako každá kniha má v prvé řadě bavit a zaujmout a pokud něco, tak dodržovat vlastní vytvořená pravidla. Potom je úplně jedno, že jsou "nereálná" nebo "nerealistická".
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Vigilant
desátník
desátník
Příspěvky: 50
Registrován: 9/9/2010, 18:29
Bydliště: Praha

Re: Sci-fi

Příspěvek od Vigilant »

Dzin píše: 19/5/2022, 09:38 Na Honor bych si sáhnul hned a rád. :twisted:

Weber psát umí, ale i na sérii je vidět, že se musel vypsat. Ty první díly mají strašně přepálené charaktery, ale na druhou stranu jsou z hlediska fungování bojů o dost lepší, než ty pozdější, které jsou naopak daleko čtivější. Navíc mě u něj při pozdějších knihách štvalo, že pro potřeby děje někdy popírá to, co vytvořil v předchozích knihách. Klasika třeba to, že na začátku není fyzikálně vůbec možno zaštítit gravitační klín lodi a později už to možno je, jen loď přijde o možnost manévrovat. Tohle mě vždy na knihách roztrpčuje nejvíce, když popírá samu sebe.

Super, dobré návrhy, to by mohla ocenit. :-)
Tohle mi tak hrozné nepřišlo. Naopak Weber myslím celkem pečlivě celou dobu trousí náznaky o tom, že RMN topí spoustu peněz do výzkumu gravitačních technologií a že to nese nějaké ovoce. Vlastně všechny "velké průlomy" celé série jsou na tom postavené.
Pak myslím, že zrovna to zaštítování hrdla klínu se v některé knize celkem hodně pitvá. Jestli si dobře vzpomínám, tak to není o tom, že to je fyzikálně nemožné. Jen ztráta schopnosti manévrovat nedává praktický smysl ve staré doktríně boje na blízko v sevřených formacích. V novém světě super LAC a ostřelování obrovskými salvami raket přes půl sluneční soustavy najednou začne cokoliv co alespoň trochu zvedá šance na přežití vypadat dobře.

Spíš mi právě vadilo, že se Weber později až moc rozepsal. Ty jednotlivé knihy jsou napsané dobře, ale celkový děj se hodně zadřel a nic se nikam neposouvalo.
Dzin píše: 19/5/2022, 09:38 Co se ale týká "realistické sci-fi", držím se názoru, že sci-fi jako každá kniha má v prvé řadě bavit a zaujmout a pokud něco, tak dodržovat vlastní vytvořená pravidla. Potom je úplně jedno, že jsou "nereálná" nebo "nerealistická".
Tohle je svatá pravda, ale záleží kde má kdo hranici při které ho to kopne. A když vezmu jak často ve sci-fi lasery střílí nějaké projektily... Tak se trocha času stráveného na Atomic rockets může autorům vyplatit :)
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sci-fi

Příspěvek od Dzin »

Vigilant píše: 19/5/2022, 11:22 Tohle mi tak hrozné nepřišlo. Naopak Weber myslím celkem pečlivě celou dobu trousí náznaky o tom, že RMN topí spoustu peněz do výzkumu gravitačních technologií a že to nese nějaké ovoce. Vlastně všechny "velké průlomy" celé série jsou na tom postavené.
Jasně, to by mi nevadilo, ale zde konkrétně, alespoň co si pamatuji, šlo o to, že měl přímo napsáno, že je fyzikálně nemožné nějak přehradit štítem klín. Později to sice vysvětluje, právě tím, že pak loď ztratí možnost manévrování, jenže před tím je to právě podáno stylem, že to vůbec nejde. Alespoň si to tak vybavuji, protože už když jsem četl 2. díl, tak jsem si říkal, že je to škoda, že nemohou vůbec použít nic, co by vzdáleně připomínalo letadlové lodě.

Ono to ale do sebe i zapadá, když psal první díly, bylo to vlastně takové bitvy bitevních lodí v kosmu a proto nějak musel vysvětlit, proč tomu tak je. Proč tam funguje "příčka na té", proč se dělá boční palba atd. ikdyž je to ve vesmíru. Později samozřejmě potřeboval rozvinout a tak přišel s vylepšením, přičemž holt muselo jít to co dříve napsal stranou.
Vigilant píše: 19/5/2022, 11:22Spíš mi právě vadilo, že se Weber později až moc rozepsal. Ty jednotlivé knihy jsou napsané dobře, ale celkový děj se hodně zadřel a nic se nikam neposouvalo.
Já se dostal do doby, když Honor utíká z Pekla (jestli si to dobře pamatuji). Tam prý měla podle původního autorova záměru zemřít, ale nakonec vyměknul. Dál jsme se nedostal, a už tehdy mi to přišlo tak na hraně. Kamarád ale tvrdil, že když se spolu spojí a začnou válčit proti Slunečnímu Svazu (nebo jak se jmenuje), tak to začne být zase lepší.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Sci-fi

Příspěvek od Vlastimil Čech »

Co je dobré sci-fi? Podle mne, tedy příklad.
Když autor 18-tého století napíše knihu o vynálezu a provozu automobilu, je to DOBRÝ nápad.
Ale když v tom příběhu budou i automobilové zácpy, potíže s parkováním, benzinové pumpy, a vůbec aspoň některé z piškuntálií okolo, pak je nápad SKVĚLÝ.
A když i chování lidí v jeho díle zobrazí s ohledem na automobilový věk, je dílo GENIÁLNÍ.
Myslím, že skutečně dobrá sci-fi je o lidech. Jak reagují lidi na změněné okolnosti, na novou věc, na jiné (horší, nebo lepší) podmínky. A ze všemi okolnostmi.
Ta změna podmínek, to je to "fiction" , to ostatní je "sci".
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“