Nikolaj Kibalčič
Napsal: 4/3/2012, 17:05
Nikolaj Ivanovič Kibalčič
(1853 - 1881)

OD ATENTÁTU NA CARA PO OBJEV REAKTIVNÍHO MOTORU.
V historii Narodnaje volji bychom našli desítky zajímavých osobností. Jednou z těch nejslavnějších byl Nikolaj Ivanovič Kibalčič, který byl mimořádně nadaným vědcem, vynálezcem a patřil mezi průkopníky nových možností poznávání vesmíru. Kibalčič však svůj život zasvětil revoluci, které měla podle vizí skupiny Narodnaja volja přinést všeobecné blaho. Díky příklonu k revoluci Kibalčičovy spisy nadlouho zmizely v archivech. Když byly po letech znovuobjeveny, ruská věda byla šokována. Vlna teroru, která Rusko spláchla v druhé polovině 19. století, s sebou zkrátka odnesla i takovéto mozky.
Životopis Kibalčiče nebude patřit mezi ty tradiční. Vlastní biografie není příliš obsáhlá, protože o Kibalčičově krátkém životě se mnoho hodnotných informací nezachovalo. Co nám ovšem zůstalo, jsou deníky a dopisy. Některé z nich psal sám Nikolaj Kibalčič během svého pobytu ve vězení, jiné pocházejí od jeho spolubojovníků z hnutí Narodnaja volja. Snad se mi prostřednictvím svědectví lidí, kteří celou situaci zažili, a krátkého shrnutí vývoje v Rusku podaří aspoň trochu nastínit život tohoto výjimečného člověka.
Nejprve velmi krátce k politické situaci v ruském impériu. Vláda Mikuláše I. v letech 1825 až 1855 Rusku přinesla období utužení samoděržaví, dobu tvrdé cenzury a absolutní politické a osobní nesvobody, která byla řízena carskou tajnou policií. Po Mikulášově smrti v průběhu Krymské války se na trůn dostává nejstarší syn Alexandr jako car Alexandr II.. Na rozdíl od politiky Mikuláše se Alexandr přikláněl k liberalismu, zrušil cenzuru tisku i nevolnictví a umožnil tak rozkvět země ve všech oblastech. Relativní svoboda, kterou Alexandr Rusku dal, se však stala základním kamenem pro krach impéria.
Během deseti-patnácti let po Alexandrově nástupu na trůn dorostla nová mladá generace, která nepamatovala dobu Mikulášova útlaku a vyrostla ve volnosti. Roku 1862 tato mládež zveřejnila proklamaci Mladé Rusko (zde je jasně patrný odkaz k podobným hnutím Mladé Německo, Mladá Itálie a Mladé Polsko), v níž se hlásila k zásadám liberalismu a odmítala absolutismus. Ruská inteligence ovlivněná dílem Nikolaje Černyševského Co dělat? začala houfně vyrážet mezi chudý lid, aby jej přesvědčila o nevyhnutelnosti revoluce. Rolníci však nechtěli o revoluci ani slyšet, inteligence se vrátila zpátky do měst, kde začaly vznikat organizované spolky.
V Petrohradě bylo založeno hnutí Zemlja i volja (Земля и воля). Bouře inteligence a studentů začaly psaním letáků a proklamací, pokročily ve střety s policií a skončily u využití teroru jako posledního, finálního prostředku na prosazení vlastních zájmů – zájmů revoluce. V roce 1879 došlo v Zemlji i volji vlivem střetu zájmů a rozdílnému přístupu k otázce revoluce k rozštěpení skupiny do dvou frakcí: Čornyj pereděl (Чёрный передел) a Narodnaja volja (Народная воля). Členové první frakce se snažili vyhnout použití síly, chtěli vést boj s carem ideologicky. Narodnaja volja byla radikálnější: žádala okamžitou smrt cara, rozdělení půdy mezi pracující a nastolení beztřídní společnosti. V době, kdy Zemlja i volja dosud držela pohromadě, na scénu přichází bývalý student Nikolaj Kibalčič, který zanechal studia, aby mohl svůj život a své schopnosti vložit do rukou terorismu.
Rodina Kibalčičů patřila ke starým a váženým ruským rodinám, přesto, že původně pocházela odněkud ze Srbska. O jejich příchodu do Ruska dodnes není známo téměř nic. Skrze generace ji provázela silná duchovní tradice a řada jejích příslušníků zasvětila život pravoslavné církvi. Nejinak tomu bylo u Nikolajova otce, Ivana Josifoviče.
Ivanovi předci, co si chlapec pamatoval, byli kněžími. Už v osmi letech se rozhodl, že se bude držet rodinné tradice. Během studií v Černigově se seznámil se zdejší inteligencí. Letní prázdniny často trávil u rodiny Silčevských. Jednoho dne u Silčevských potkal Varvaru Maximovnu Ivanickou, jejich vzdálenou příbuznou. Veselá, milá dívka se mu zalíbila a brzy se s ní oženil. Rodina Kibalčičů se pomalu rozrůstala. Narodil se syn Stěpan, dcery Olga, Jekatěrina a Taťjana, další syn Fjodor a 19. října roku 1853 přišel na svět Nikolaj. Narodil se ve městě Korop v Černigovské gubernii (dnešní severní Ukrajina).

Vozněsenská ulice v Koropu
Nikolajovo dětství silně poznamenal rozdíl mezi přísným otcem a jemnou matkou. Ivan Josifovič byl na své ratolesti velmi náročný a nikdy ze svých vysokých požadavků neslevil. Jeho žena rodinné vztahy urovnávala a dodávala dětem pocit bezpečí. Čtyři roky po narození Nikolaje však Varvara onemocněla. Rozvinula se u ní tuberkulóza. Aby předešla možnosti, že své děti nakazí, uzavřela se před nimi do pokoje a přestala je vídat. Ztrátou matčiny přítomnosti trpěl zvlášť nejmenší Kolja.
Poté, co Kolja vychodil zdárně základní školu, nastoupil ve městě Novgorod-Severskij (Novgorod-Severskij je jedno z větších měst v Černigovské gubernii, kde se Kibalčič narodil) na gymnázium. Byla to škola s teologickým zaměřením, na níž se vyučovala především latina, řečtina a pravoslavná liturgie.
Nikolajovi spolužáci a jiní studenti na něho vzpomínali takto:
Dmitrij Petrovič Silčevskij: "Na gymnáziu v Novgorodu-Severském, zvlášť v posledních dvou ročnících, byl Nikolaj nejlepším studentem, udivoval spolužáky i samotné učitele svými úžasnými matematickými schopnostmi.
Když jsme měli volno, což se stávalo zejména v létě, scházeli jsme se v naší velké zahradě na oblíbeném místě – ve starém dřevěném altánku s nízkým stolem a dvěma lavicemi - kde jsme si povídali, četli z knížek a počítali příklady. Stali jsme se dobrými kamarády.
Nikolaj byl velmi laskavý člověk: vše, co měl, rozdával chudým. Druhého takového člověka jsem nikdy nepotkal. Podělil se s námi i o poslední rubl, raději sám seděl ve třídě o hladu a bez hrníčku čaje, než by se díval, jak já nebo naši další společní kamarádi nemáme co jíst.
Dodnes si vzpomínám, jaké knihy jsme četli. Nejraději jsme měli romány Alexandra Puškina a povídku Taras Bulba od Nikolaje Gogola. Když jsme navštěvovali poslední, sedmý ročník, začal se Nikolaj zajímat o chemii. Sháněl si odborné publikace a zřídil si doma knihovnu. Později do ní přidával ilegální literaturu, zejména knihy Černyševského, Pisareva nebo Dobroljubova. Říkali jsme mu, že je to nebezpečné, ale neposlouchal nás."
F. P. Sander: "Kibalčič byl starší než já, chodil o pět ročníků výše, ale pamatuji si ho velmi dobře. Byl průměrné výšky, hubený a nosil brýle. Byl vynikajícím studentem, přesto zůstával klidný a skromný. Vzpomínám, že tou dobou, kdy končil školu, jsme si hráli na vojáky a válčili jsme mezi sebou. Čekali jsme, že se Nikolaj připojí do naší zábavy, ale on to odmítl."
Během studií na gymnáziu se také vyostřil Nikolajův vztah s otcem. V šestnácti se s ním přestal bavit a začal se životem potloukat sám, na vlastní náklady.

Nikolaj Kibalčič
Roku 1871 Kibalčič složil závěrečné zkoušky a nastoupil na Institut železniční dopravy, kde studoval do roku 1873. První měsíce byl tímto oborem nadšený, důvody, proč si vybral zrovna tuto školu, uvedl následující: "Pro Rusko je soustava kvalitních železnic tou nejnaléhavější a nejdůležitější otázkou. Pokud v zemi vybudujeme síť železničních tratí, podpoříme tím rozvoj průmyslu a umožníme další vývoj vzdělávání. To je hlavní důvod, proč nyní studuji na tomto institutu."
Jenže i ke Kibalčičovi se dostaly ideje rebelujících studentů, po dvou letech ho omrzela i studia na Lékařsko-chirurgické akademii. Jeho spolužák Nikolaj Rakitnikov změnu v jeho chování vyjádřil takto: "Nikolaje hluboce poznamenaly studentské nepokoje, rozhodl se, že se jako mnozí jiní vypraví mezi chudý lid. Přemýšlel, jak by mohl lidem pomoci, zbavit je chudoby a podvýživy. Studium medicíny pro něj přestávalo mít smysl a přihlásil se na studia politické ekonomie."
Od podzimu roku 1875 Kibalčič zanechal vzdělání definitivně a věnoval se šíření ilegální literatury nabádající mladé lidi k revoluci. Takto na něj vzpomínal I. Jasinskij, který spolu s ním pracoval v časopise "Nový rozhled": (Kibalčič zde vystupoval pod přezdívkou Samojlov):
"Samojlov byl zvláštní. Když jsem ho viděl prvně, bylo mu kolem pětadvaceti let, měl na sobě černý plášť, naškrobenou košili a kravatu, jakou nosí mladí muži v Evropě. Vypadal velmi elegantně. Působil jako inteligentní, zdvořilý a pokorný člověk. Zřídkakdy se smál, v jeho černých očích se odrážel smutek. Zjistil jsem, že má dva bratry - Stěpana a Fjodora a dvě sestry, Jekatěrinu a Olgu. O jeho rodičích jsem nic nevěděl, tvrdil, že jsou oba dávno po smrti. Podobně jsem nepochodil, když jsem se vyptával na jeho ženu."
(Informace, které o Kibalčičovi získal Jasinskij, byly pravdivé jen částečně. Nevíme proč se Kibalčič nezmínil o tom, že měl další sestru Taťjanu, rovněž se nikdy neoženil, přestože se mu narodila dcera. Jméno její matky jsem ale nikde nenašla. Kibalčičova dcera Věra se později provdala za Jevgenije Golovanova a narodil se jí syn Alexandr, pozdější velitel 18. letecké armády a maršál letectva SSSR.)
Několik týdnů poté, co Kibalčič získal místo v "Novém rozhledu", chytili ho policisté a předvedli k soudu, kde byl za držení nelegálních tiskovin na tři roky uvězněn.

Nikolaj Kibalčič
Když se Kibalčičův trest chýlil ke konci, sepsal si ve věznici na kus papíru přísahu: "Dávám slovo, že veškerý svůj čas a všechny své síly věnuji službě revoluci cestou teroru. Budu se zabývat takovou vědou, která by pomohla mně i mým druhům prosazovat zájmy revoluce. Může trvat roky, než najdu správnou cestu, ale nevzdám svůj úkol, dokud ho nesplním."
Z věznice, do níž vešel nerozhodný student, vyšel v červenci 1878 přesvědčený revolucionář. Můžeme se je těžko domnívat, co všechno na něj během pobytu v cele působilo a formovalo jeho vztah ke společnosti. Možná, že měl dost času, aby si ujasnil, co od života chce. Jisté je, že jakmile ho propustili na svobodu, vyhledal v Petrohradě špičky Zemlji i volji (Alexandra Michajlova, Andreje Željabova, Alexandra Kwiatkowského a Sofii Perovskou) a připojil se do jejich hnutí, kde se stal jedním z hlavních vůdců radikálního jádra nazvaného Svoboda nebo smrt – pozdější frakce Narodnaja volja.

Andrej Željabov
Své první dny mezi teroristy Kibalčič komentoval takto: "Když jsem přišel do Zemlji i volji, na vlastní kůži jsem si vyzkoušel, jak vypadá služba teroru v praxi. Nejprve jsem, asi jako většina revolucionářů, bral teroristický útok pouze jako pomstu za popravené spolubojovníky. Později jsem si uvědomoval, že díky nim můžeme demonstrovat svoji sílu a s jejich pomocí bojovat proti samoděržaví. V létě jsme se dohodli, že od svého plánu necouvneme a zničíme cara."
Jak je patrné z Kibalčičova zápisku, nepatřil mezi klidnější křídlo a hlásil se k radikálům. Když došlo k rozdělení Zemlji i volji, připojil se Kibalčič k Narodnaje volji.
26. srpna 1879 se narodovolci usnesli nad vyhlášením rozsudku smrti pro samotného svatého cara. Kibalčič byl ohromen, jak dokazuje další zápis z jeho deníku: "Úžasná, okouzlující představa. Konečně můžeme naplno ukázat svou sílu. Domnívám se, že si strana bude žádat mých znalostí. Abychom osvobodili zemi od útlaku carství, musíme se uchýlit ke krajním prostředkům, zejména dynamitu. Začal jsem se usilovně věnovat studiu vlastností nitroglycerinu a následné výrobě bomby. Sehnal jsem si veškerou dostupnou literaturu, zavřel se do malé místnosti a pokoušel se z malého množství nitroglycerinu vytvořit zmenšeninu nálože."
Kibalčič se svými pomocníky na několik měsíců uzavřel do laboratoře, aby měl více klidu na vytvoření dostatečného množství dynamitu, aby mohl naplnit smělý plán Narodnaje volji. Skupina se uchýlila k efektivnímu způsobu zabití cara: rozhodli se vyhodit do vzduchu carský vlak.
Jako každý podzim, i v roce 1879, car Alexandr II. odjel vlakem do krymského paláce v Livadiji. Zpátky do Petrohradu se mohl vracet pouze dvěma možnými cestami. První vedla po Černém moři do přístavu Oděsa, odkud car jel vlakem přes Moskvu až do Zimního paláce. Druhá cesta vedla přes Simferopol, z něhož vyjížděl vlak do Moskvy. Cestou do Moskvy vlak projížděl stanicí Alexandrovsk. Narodovolci vybrali Oděsu, Alexandrovsk a Moskvu, kam poslali část svého kádru s dostatečným množstvím dynamitu. Zbývalo jen počkat, kudy se carská družina vydá. Sám Kibalčič se vydal do Oděsy.
Práce v Oděse nakonec vyšla nazmar, protože Alexandr se zpátky vracel přes Alexandrovsk. Kibalčič odjel z Oděsy, aby vypomohl skupině v Alexandrovsku. Poslední dny prakticky nespal a byl tak vyčerpaný, že usnul na nádraží v Charkově. Jeho zavazadla obsahovala část dynamitu, ale naštěstí jej nikdo nepovažoval za podezřelého člověka a Kibalčič šťastně dojel do Alexandrovska. Ani zde však nálož nevybuchla, během propojení obvodu došlo k chybě a nálož se nevznítila. Vlak s carem zdárně projel městem a mířil dál do Petrohradu. Oči všech narodovolců se upřely na Moskvu.
V Moskvě vše proběhlo podle plánu, nálož vybouchla. Vagón, v němž měl jet car, exploze vymrštila do vzduchu, převrátil se a dopadl koly vzhůru. Strhl s sebou i další vagóny. Narodovolci se pustili do oslav. Za několik hodin je však zachvátilo zklamání. Díky zdržení na trati byl carský vagón puštěn dříve a vagón, který byl při výbuchu zničen, obsahoval pouze desítky kilogramů zralého krymského ovoce, jež si Alexandr II. vezl do Zimního paláce.
Plán s vlakem sice neuspěl, Narodnaja volja však práci s dynamitem nezavrhla. Pustila se nakonec do ještě smělejšího plánu, při němž měla být do vzduchu vyhozena část carského sídla v Zimním paláci. Spolu s Alexandrem by tak zahynula i jeho rodina a další "nepotřební" členové romanovské rodiny. Exploze v Zimním paláci znamenala další obrovské množství dynamitu, což značilo, že Kibalčič měl opět před sebou těžkou práci.
Výbuch v Zimním paláci byl naplánován na 5. únor 1880, kdy k carovi přijel na návštěvu Alexandr Hesenský, bratr jeho manželky – carevny Marie Alexandrovny. Večer, když se konala slavnostní večeře, dynamit explodoval. Carská rodina vyvázla, ochránila ji silná žulová klenba v jídelně, ale výbuch odneslo několik nevinných gardistů sloužících v paláci.
Narodovolci byli zdrceni, nejprve jim car proklouzl ve vlaku a nyní přežil i výbuch v Zimním paláci. Jejich víra v lepší zítřky zakolísala. Co když je car opravdu nesmrtelný a chrání ho Bůh? Víra v dobro revoluce byla nakonec silnější, na jaro 1881 byla naplánována další velká akce.
Během roku 1880 řady Narodnaje volji značně prořídly. Carská policie pochytala několik vůdčích osobností, takže zbývající členové museli rychle vymyslet, jak se pokusí cara zabít tentokrát. Nakonec bylo dohodnuto, že car bude zabit přímo v Petrohradě a musí se tak stát v neděli, protože každou neděli se car jel podívat na přehlídku u Michailovských jízdáren a zpátky do Zimního paláce se vracel přes ulice Petrohradu.
Rozmístěné hlídky vyzjistily, že car používá pro návrat dvě možné cesty (podobně, jako tomu bylo u pokusu s carským vlakem). Jedna vedla přes ulici Malá Sadová, druhá přes Jekatěrinský kanál. Na obou místech se začalo s přípravami na umístění nálože.

Jekatěrinský kanál, dnes kanál Gribojedova
27. února 1881 zatkli Andreje Željabova, který celou akci plánoval. Jeho zatčení všechny zaskočilo. Željabov, pokud by se atentát opět nepodařil, měl vyskočit z boční ulice a cara prostě probodnout dýkou (zoufalým narodovolcům už bylo jedno, jak cara sprovodí ze světa). Plán s jízdárnou však byl těžce ohrožen ztrátou Željabova. Mají pokračovat nebo přípravy odložit? Zasedla speciální komise vedená Sofií Perovskou. Soněčka, jak jí přezdívali, byla Željabovou milenkou a rozhodla, že budou pokračovat podle původních plánů. Velkolepá operace jejího nejdražšího musí proběhnout až do konce.

Sofie Perovská
Kibalčič obdržel jasný rozkaz, aby do dvou dnů vyrobil dostatek dynamitu. Na pomoc mu poslali dva muže. Pracovali bez přestávky celou noc. 1. března 1881 měli hotovo, čtyři bomby byly připraveny roztrhat tělo svatého panovníka. Úkolů vrhačů se zhostili čtyři mladíci: Timofej Michajlov, Ignacy Hryniewiecki, Nikolaj Rysakov a Ivan Jemeljanov.

Timofej Michajlov a Nikolaj Rysakov
Hryniewiecki si noc před vraždou zapsal do deníku: "Alexandr II. musí zemřít. Jeho dny jsou sečteny. Zemře – a společně s ním zemřeme i my, jeho nepřátelé, jeho vrazi. Dějiny ukazují, že nádherný strom svobody vyžaduje lidské oběti. Osud mi předurčil časný skon, takže svobodu neuvidím, neprožiji jediný den, jedinou hodinu zářné epochy triumfu. Myslím ale, že svou smrtí vykonám vše, co jsem vykonat měl a víc ode mě nikdo, nikdo na světě nemůže žádat."

Ignacy Hryniewiecki
Okolo jedné hodiny odpoledne 1. března 1881 skončila přehlídka v Michailovských jízdárnách, car zavelel k odjezdu do Zimního paláce, kam se neměl nikdy dostat. Zachovaly se nám poměrně podrobné informace, jak vše probíhalo. Sofie Perovská, která stála mezi oběma možnými ulicemi, lehce mávla dámským kapesníkem, čímž dala vrhačům najevo, že se mají přesunout k Jekatěrinskému kanálu.
Průvod začínaly Alexandrovy saně, na nichž seděl na kozlíku kočí a jeden kozák, za nimi jela skupinka kozáků na koních, poté následovaly saně plukovníka Dvoržického a ostatních příslušníků vojska. Když Alexandr když míjel Koňušenského most, hodil po jeho kočáru bombu devatenáctiletý Nikolaj Rysakov. Výbuch poškodil pouze zadní stranu kočáru a zabil kozáky, kteří jeli za panovníkem. Car vystoupil ven, ujistil okolo stojící lid, že není zraněn, pokřižoval se a vydal se promluvit s chyceným atentátníkem. Dvoržickij a ostatní přesvědčovali vladaře, aby hned jeli domů, ale on odmítl. Tak co měli dělat jiného, než poslechnout. Alexandr během promluvy s Rysakovem zjistil, že chlapec je měšťan. Panovník ho po chvíli svěřil strážím se slovy "Pěkné kvítko," a znovu byl upozorněn, že nemusel být Rysakov sám. Alexandr na nátlak svolil, že odjedou, ale napřed si chtěl prohlédnout místo výbuchu. Prošel několikrát po ulici a poté vykročil směrem k jámě. Na tuhle chvíli čekal mladík u zábradlí. Ignacy Hryniewiecki. Ten se již nemýlil.

Výbuch nálože na Jekatěrinském kanále
Výbuch téměř rozdrtil obě Alexandrovy nohy a způsobil četná krvácení. Car byl rychle dopraven do paláce, ale jeho zranění byla příliš vážná. Alexandra naložili do Dvoržického saní, do pomoci carovi se zapojil i třetí z atentátníků, Ivan Jemeljanov. Rád pomohl, když dobře viděl, že car nepřežije.
Jemeljanovova předpověď se vyplnila týž den odpoledne. Ve tři hodiny a čtyřicet minut byla carská vlajka nad Zimním palácem stažena na půl žerdi. Petrohrad pochopil. Alexandr II. je po smrti. Zemřel ve věku 62 let. Carská rodina truchlila, ale terorismus, a s ním i Nikolaj Kibalčič, triumfoval.
Z velkého vítězství se Narodnaja volja nijak dlouho netěšila. Carská policie, kterou poháněl nový car Alexandr III. (syn Alexandra II.), postupně zatýkala jednu vůdčí osobnost hnutí za druhou. Většinu z nich dopadli na základě informací zajatého Nikolaje Rysakova, který uvěřil vyšetřovatelům, že za zradu přátel vyvázne živý. Když Rysakov pochopil, že naletěl, bylo pozdě. Byla zatčena Sofie Perovská, Gesja Gelfmanová a další.

Gesja Gelfmanová
17. března 1881 si policie přišla i pro Nikolaje Kibalčiče. Kibalčičovi bylo více než jasné, že ho trest smrti nemine. Svůj zbývající čas se věnoval bádání, na které neměl díky předcházejícím letům služby božské revoluci čas.

Proces Pervomartovců ("pjervyj mart" - rusky 1. březen, datum atentátu na Alexandra II.)
zleva: Andrej Željabov, Sofie Perovská, Nikolaj Kibalčič, Gesja Gelfmanová, Timofej Michajlov a Nikolaj Rysakov
Jeho advokát si poznamenal: "Když jsem přišel ke Kibalčičovi, ze všeho nejdřív mě zarazilo, že se zabývá čímsi zcela jiným, co nikterak nesouviselo s právě probíhajícím procesem. Cele se věnoval jakémusi teoretickému výzkumu, jehož předmětem bylo velmi rychlé vzdušné plavidlo. Bažil po tom, aby se mu dostalo možnosti své matematické propočty, týkající se tohoto stroje, řádně sepsat a postoupit svým nadřízeným."

Nikolaj Kibalčič u soudu
"Rychlé vzdušné plavidlo", na němž Kibalčič pracoval, bylo fantastickým objevem, který mohl ruskou vědu katapultovat na vědecko-technický Olymp. Dokončil projekt reaktivního motoru. Kibalčičův advokát listiny předal policejnímu řediteli, ale ten jakékoli další uveřejňování odmítl. Prohlásil, že: "poskytnout toto k posouzení odborné obci by sotva bylo moudré - zbytečně by to vyvolávalo nežádoucí výklady a zbytečné emoce."

Kibalčič a jeho objevy
31. března, pár dní před popravou, poslal dopis ministru vnitra, v němž žádal, aby jeho projekt nezatracovali pouze kvůli tomu, čím se provinil. Ministr jeho žádost ignoroval, vrahu svatého cara přece nemůže vyhovět. Rovněž zamítl další Kibalčičův dopis, v němž psal: "Prosím vás, Vaše Excelence, aby mi předtím, než zemřu, umožnili vidět mé přátele. Nebo alespoň Željabova a Perovskou.."

Jeden z dopisů Nikolaje Kibalčiče
Poslední zápis v Kibalčičově deníku hlásí:
"Já, Nikolaj Kibalčič, píši tento spis ve vězení několik dní před popravou. Věřil jsem v praktičnost svého nápadu, a moje víra mě neopouští ani v této hrůzné situaci. Třeba jednou vědci a badatelé, kteří budou mé nápady zkoumat, ocení práci, jíž jsem pro lidstvo vykonal. Pak rád půjdu na smrt s vědomím, že moje nápady nezemřou se mnou, ale zůstanou i nadále pro blaho lidstva, za nějž jsem obětoval život. Modlil jsem se, aby tito vědci brali můj nápad se vší vážností a vyřešili jej co nejdříve.
Chtěl bych upozornit, že jsem neměl čas, abych se zabýval všemi podrobnostmi tohoto projektu. Nebylo mi umožněno si ověřit určité informace a poté si je dokázat matematicky. Díky tomu budou tyto závěry muset potvrdit až odborníci, do jejichž rukou bude tento spis předán.
Nejsem bohužel obeznámen s hmotností podobného typu tělesa, jako jsem objevil v posledních dnech. Také nevím, jak s tímto objevem naloží samotní znalci. Ale pokud vím, obdobný projekt nebyl dosud nikým uveřejněn.
Během svého bádání nad vzduchoplaveckými stroji jsem se zaměřil na otázku, jaká síla uvede toto zařízení do pohybu. Podle mého názoru je to díky pomalu hořícím výbušným látkám, které dokáží tuto sílu uvolnit. Domnívám se, že v průběhu spalování výbušných směsí dojde k uvolnění velkého množství plynných látek, které mají obrovskou energii. Ale dá se tato energie použít pro můj stroj? Snad ano, pokud se energie neuvolní okamžitě."

Nikolaj Kibalčič
Okolo osmé hodiny ráno 3. dubna 1881 vyjely z věznice dva vozy. První převážel Andreje Željabova s Nikolajem Rysakovem, v druhém putovali s Kibalčičem Timofej Michajlov a Sofie Perovská. Všem odsouzeným svázali ruce a nohy, oblékli jim dlouhé černé rubáše s barevným nápisem "carovrah".
V 9:21 kat Frolov podrazil stoličky, na nichž odsouzenci stáli. Kibalčičovi jako prvnímu. Poprava "carovrahů" porušila všechny zákony. Andreji Željabovi navlékl kat oprátku špatně, příliš blízko k bradě, což značně prodloužilo jeho trápení. Timofeje Michajlova věšeli natřikrát. Poprvé se s ním utrhl i provaz. Po pádu byl dosud naživu, tak ho znovu pověsili, ale provaz opět nevydržel. Potřetí použil kat jinou oprátku a pro jistotu se ho ještě chytil za nohy.. Když Nikolaj Kibalčič zemřel, bylo mu sedmadvacet let.

Poprava Pervomartovců
Pro přeživší narodovolce byla smrt jejich vůdců velkou ránou. Poprava byla veřejná, aby nový car dokázal společnosti, že každý náznak revolty řádně a krutě potrestá. Do roku 1886 přežívaly poslední zbytky bojovníků vedené Nikolajem Morozovem a Věrou Fignerovou. Po jejich zatčení se Narodnaja volja i podobná hnutí víceméně rozpadla. Teroristy se podařilo vymýtit, ideje nikoli. Zůstaly zakořeněné v lidech a čekaly na svou chvíli. Spolu s nimi přežívalo i krédo Andreje Željabova: "My zahyneme, přijdou další."

Věra Fignerová
Kibalčičův zástupce v soudním řízení později vzpomínal na poslední rozhovor, který spolu vedli. Kibalčič prohlásil: "Pořád si lámu hlavu tím, jak si filozoficky zdůvodnit, že život zkrátka nemá smysl. Jenže ať si ji lámu sebevíc, přesvědčit se nedokážu. Protože se mi tak chce žít! Život je tak krásný. A stejně musím zemřít. Co můj vzdušný koráb? Je v pořádku?"
Jedna z nejodvážnějších myšlenek konce 19. století byla v pořádku, ale skončila pod nánosem prachu v petrohradských archivech. Génius, jakým Nikolaj Kibalčič bez debat byl, byl na dlouhou dobu zapomenut. Počátkem následujícího století se ke Kibalčičovým poznatkům (poté, co je roku 1917 uveřejnil v časopise Nikolaj Rynin) dostal Konstantin Ciolkovskij a byl naprosto ohromen. Poznamenal, že Kibalčič doslova pod oprátku otevřel Rusku i celému světu dveře do vesmíru.

Muzeum Kibalčiče v Koropu
Na památku byl jeho jménem nazván kráter na odvrácené straně Měsíce. Kibalčičovo jméno také nesou ulice v Kyjevě, Charkově, Moskvě, Volgogradě a Kaluze. V SSSR i pozdější nezávislé Ukrajině vyšla série poštovních známek s Kibalčičovým portrétem. Ve měste Korop, kde se Kibalčič narodil, dodnes stojí památník s jeho sochou a také malé muzeum mapující jeho život.

Památník Nikolaje Kibalčiče v Koropu
ZDROJE:
http://www.roscosmos.ru
http://ru.wikipedia.org
http://space.hobby.ru
http://www.inventor.perm.ru
http://www.bestpeopleofrussia.ru
http://uchus.info
http://www.hrono.ru
http://www.city.zt.ua
http://narovol.narod.ru
__________________________
Tak, Pátrači, doufám, že jsem alespoň trochu rozšířila informace a konečně splnila, co jsem kdysi slíbila. Nic lepšího jsem z dostupných zdrojů nevytřískala.
Jinak, budu ráda za všemožná doplnění a opravy, jako vždycky.
(1853 - 1881)

OD ATENTÁTU NA CARA PO OBJEV REAKTIVNÍHO MOTORU.
V historii Narodnaje volji bychom našli desítky zajímavých osobností. Jednou z těch nejslavnějších byl Nikolaj Ivanovič Kibalčič, který byl mimořádně nadaným vědcem, vynálezcem a patřil mezi průkopníky nových možností poznávání vesmíru. Kibalčič však svůj život zasvětil revoluci, které měla podle vizí skupiny Narodnaja volja přinést všeobecné blaho. Díky příklonu k revoluci Kibalčičovy spisy nadlouho zmizely v archivech. Když byly po letech znovuobjeveny, ruská věda byla šokována. Vlna teroru, která Rusko spláchla v druhé polovině 19. století, s sebou zkrátka odnesla i takovéto mozky.
Životopis Kibalčiče nebude patřit mezi ty tradiční. Vlastní biografie není příliš obsáhlá, protože o Kibalčičově krátkém životě se mnoho hodnotných informací nezachovalo. Co nám ovšem zůstalo, jsou deníky a dopisy. Některé z nich psal sám Nikolaj Kibalčič během svého pobytu ve vězení, jiné pocházejí od jeho spolubojovníků z hnutí Narodnaja volja. Snad se mi prostřednictvím svědectví lidí, kteří celou situaci zažili, a krátkého shrnutí vývoje v Rusku podaří aspoň trochu nastínit život tohoto výjimečného člověka.
Nejprve velmi krátce k politické situaci v ruském impériu. Vláda Mikuláše I. v letech 1825 až 1855 Rusku přinesla období utužení samoděržaví, dobu tvrdé cenzury a absolutní politické a osobní nesvobody, která byla řízena carskou tajnou policií. Po Mikulášově smrti v průběhu Krymské války se na trůn dostává nejstarší syn Alexandr jako car Alexandr II.. Na rozdíl od politiky Mikuláše se Alexandr přikláněl k liberalismu, zrušil cenzuru tisku i nevolnictví a umožnil tak rozkvět země ve všech oblastech. Relativní svoboda, kterou Alexandr Rusku dal, se však stala základním kamenem pro krach impéria.
Během deseti-patnácti let po Alexandrově nástupu na trůn dorostla nová mladá generace, která nepamatovala dobu Mikulášova útlaku a vyrostla ve volnosti. Roku 1862 tato mládež zveřejnila proklamaci Mladé Rusko (zde je jasně patrný odkaz k podobným hnutím Mladé Německo, Mladá Itálie a Mladé Polsko), v níž se hlásila k zásadám liberalismu a odmítala absolutismus. Ruská inteligence ovlivněná dílem Nikolaje Černyševského Co dělat? začala houfně vyrážet mezi chudý lid, aby jej přesvědčila o nevyhnutelnosti revoluce. Rolníci však nechtěli o revoluci ani slyšet, inteligence se vrátila zpátky do měst, kde začaly vznikat organizované spolky.
V Petrohradě bylo založeno hnutí Zemlja i volja (Земля и воля). Bouře inteligence a studentů začaly psaním letáků a proklamací, pokročily ve střety s policií a skončily u využití teroru jako posledního, finálního prostředku na prosazení vlastních zájmů – zájmů revoluce. V roce 1879 došlo v Zemlji i volji vlivem střetu zájmů a rozdílnému přístupu k otázce revoluce k rozštěpení skupiny do dvou frakcí: Čornyj pereděl (Чёрный передел) a Narodnaja volja (Народная воля). Členové první frakce se snažili vyhnout použití síly, chtěli vést boj s carem ideologicky. Narodnaja volja byla radikálnější: žádala okamžitou smrt cara, rozdělení půdy mezi pracující a nastolení beztřídní společnosti. V době, kdy Zemlja i volja dosud držela pohromadě, na scénu přichází bývalý student Nikolaj Kibalčič, který zanechal studia, aby mohl svůj život a své schopnosti vložit do rukou terorismu.
Rodina Kibalčičů patřila ke starým a váženým ruským rodinám, přesto, že původně pocházela odněkud ze Srbska. O jejich příchodu do Ruska dodnes není známo téměř nic. Skrze generace ji provázela silná duchovní tradice a řada jejích příslušníků zasvětila život pravoslavné církvi. Nejinak tomu bylo u Nikolajova otce, Ivana Josifoviče.
Ivanovi předci, co si chlapec pamatoval, byli kněžími. Už v osmi letech se rozhodl, že se bude držet rodinné tradice. Během studií v Černigově se seznámil se zdejší inteligencí. Letní prázdniny často trávil u rodiny Silčevských. Jednoho dne u Silčevských potkal Varvaru Maximovnu Ivanickou, jejich vzdálenou příbuznou. Veselá, milá dívka se mu zalíbila a brzy se s ní oženil. Rodina Kibalčičů se pomalu rozrůstala. Narodil se syn Stěpan, dcery Olga, Jekatěrina a Taťjana, další syn Fjodor a 19. října roku 1853 přišel na svět Nikolaj. Narodil se ve městě Korop v Černigovské gubernii (dnešní severní Ukrajina).

Vozněsenská ulice v Koropu
Nikolajovo dětství silně poznamenal rozdíl mezi přísným otcem a jemnou matkou. Ivan Josifovič byl na své ratolesti velmi náročný a nikdy ze svých vysokých požadavků neslevil. Jeho žena rodinné vztahy urovnávala a dodávala dětem pocit bezpečí. Čtyři roky po narození Nikolaje však Varvara onemocněla. Rozvinula se u ní tuberkulóza. Aby předešla možnosti, že své děti nakazí, uzavřela se před nimi do pokoje a přestala je vídat. Ztrátou matčiny přítomnosti trpěl zvlášť nejmenší Kolja.
Poté, co Kolja vychodil zdárně základní školu, nastoupil ve městě Novgorod-Severskij (Novgorod-Severskij je jedno z větších měst v Černigovské gubernii, kde se Kibalčič narodil) na gymnázium. Byla to škola s teologickým zaměřením, na níž se vyučovala především latina, řečtina a pravoslavná liturgie.
Nikolajovi spolužáci a jiní studenti na něho vzpomínali takto:
Dmitrij Petrovič Silčevskij: "Na gymnáziu v Novgorodu-Severském, zvlášť v posledních dvou ročnících, byl Nikolaj nejlepším studentem, udivoval spolužáky i samotné učitele svými úžasnými matematickými schopnostmi.
Když jsme měli volno, což se stávalo zejména v létě, scházeli jsme se v naší velké zahradě na oblíbeném místě – ve starém dřevěném altánku s nízkým stolem a dvěma lavicemi - kde jsme si povídali, četli z knížek a počítali příklady. Stali jsme se dobrými kamarády.
Nikolaj byl velmi laskavý člověk: vše, co měl, rozdával chudým. Druhého takového člověka jsem nikdy nepotkal. Podělil se s námi i o poslední rubl, raději sám seděl ve třídě o hladu a bez hrníčku čaje, než by se díval, jak já nebo naši další společní kamarádi nemáme co jíst.
Dodnes si vzpomínám, jaké knihy jsme četli. Nejraději jsme měli romány Alexandra Puškina a povídku Taras Bulba od Nikolaje Gogola. Když jsme navštěvovali poslední, sedmý ročník, začal se Nikolaj zajímat o chemii. Sháněl si odborné publikace a zřídil si doma knihovnu. Později do ní přidával ilegální literaturu, zejména knihy Černyševského, Pisareva nebo Dobroljubova. Říkali jsme mu, že je to nebezpečné, ale neposlouchal nás."
F. P. Sander: "Kibalčič byl starší než já, chodil o pět ročníků výše, ale pamatuji si ho velmi dobře. Byl průměrné výšky, hubený a nosil brýle. Byl vynikajícím studentem, přesto zůstával klidný a skromný. Vzpomínám, že tou dobou, kdy končil školu, jsme si hráli na vojáky a válčili jsme mezi sebou. Čekali jsme, že se Nikolaj připojí do naší zábavy, ale on to odmítl."
Během studií na gymnáziu se také vyostřil Nikolajův vztah s otcem. V šestnácti se s ním přestal bavit a začal se životem potloukat sám, na vlastní náklady.

Nikolaj Kibalčič
Roku 1871 Kibalčič složil závěrečné zkoušky a nastoupil na Institut železniční dopravy, kde studoval do roku 1873. První měsíce byl tímto oborem nadšený, důvody, proč si vybral zrovna tuto školu, uvedl následující: "Pro Rusko je soustava kvalitních železnic tou nejnaléhavější a nejdůležitější otázkou. Pokud v zemi vybudujeme síť železničních tratí, podpoříme tím rozvoj průmyslu a umožníme další vývoj vzdělávání. To je hlavní důvod, proč nyní studuji na tomto institutu."
Jenže i ke Kibalčičovi se dostaly ideje rebelujících studentů, po dvou letech ho omrzela i studia na Lékařsko-chirurgické akademii. Jeho spolužák Nikolaj Rakitnikov změnu v jeho chování vyjádřil takto: "Nikolaje hluboce poznamenaly studentské nepokoje, rozhodl se, že se jako mnozí jiní vypraví mezi chudý lid. Přemýšlel, jak by mohl lidem pomoci, zbavit je chudoby a podvýživy. Studium medicíny pro něj přestávalo mít smysl a přihlásil se na studia politické ekonomie."
Od podzimu roku 1875 Kibalčič zanechal vzdělání definitivně a věnoval se šíření ilegální literatury nabádající mladé lidi k revoluci. Takto na něj vzpomínal I. Jasinskij, který spolu s ním pracoval v časopise "Nový rozhled": (Kibalčič zde vystupoval pod přezdívkou Samojlov):
"Samojlov byl zvláštní. Když jsem ho viděl prvně, bylo mu kolem pětadvaceti let, měl na sobě černý plášť, naškrobenou košili a kravatu, jakou nosí mladí muži v Evropě. Vypadal velmi elegantně. Působil jako inteligentní, zdvořilý a pokorný člověk. Zřídkakdy se smál, v jeho černých očích se odrážel smutek. Zjistil jsem, že má dva bratry - Stěpana a Fjodora a dvě sestry, Jekatěrinu a Olgu. O jeho rodičích jsem nic nevěděl, tvrdil, že jsou oba dávno po smrti. Podobně jsem nepochodil, když jsem se vyptával na jeho ženu."
(Informace, které o Kibalčičovi získal Jasinskij, byly pravdivé jen částečně. Nevíme proč se Kibalčič nezmínil o tom, že měl další sestru Taťjanu, rovněž se nikdy neoženil, přestože se mu narodila dcera. Jméno její matky jsem ale nikde nenašla. Kibalčičova dcera Věra se později provdala za Jevgenije Golovanova a narodil se jí syn Alexandr, pozdější velitel 18. letecké armády a maršál letectva SSSR.)
Několik týdnů poté, co Kibalčič získal místo v "Novém rozhledu", chytili ho policisté a předvedli k soudu, kde byl za držení nelegálních tiskovin na tři roky uvězněn.

Nikolaj Kibalčič
Když se Kibalčičův trest chýlil ke konci, sepsal si ve věznici na kus papíru přísahu: "Dávám slovo, že veškerý svůj čas a všechny své síly věnuji službě revoluci cestou teroru. Budu se zabývat takovou vědou, která by pomohla mně i mým druhům prosazovat zájmy revoluce. Může trvat roky, než najdu správnou cestu, ale nevzdám svůj úkol, dokud ho nesplním."
Z věznice, do níž vešel nerozhodný student, vyšel v červenci 1878 přesvědčený revolucionář. Můžeme se je těžko domnívat, co všechno na něj během pobytu v cele působilo a formovalo jeho vztah ke společnosti. Možná, že měl dost času, aby si ujasnil, co od života chce. Jisté je, že jakmile ho propustili na svobodu, vyhledal v Petrohradě špičky Zemlji i volji (Alexandra Michajlova, Andreje Željabova, Alexandra Kwiatkowského a Sofii Perovskou) a připojil se do jejich hnutí, kde se stal jedním z hlavních vůdců radikálního jádra nazvaného Svoboda nebo smrt – pozdější frakce Narodnaja volja.

Andrej Željabov
Své první dny mezi teroristy Kibalčič komentoval takto: "Když jsem přišel do Zemlji i volji, na vlastní kůži jsem si vyzkoušel, jak vypadá služba teroru v praxi. Nejprve jsem, asi jako většina revolucionářů, bral teroristický útok pouze jako pomstu za popravené spolubojovníky. Později jsem si uvědomoval, že díky nim můžeme demonstrovat svoji sílu a s jejich pomocí bojovat proti samoděržaví. V létě jsme se dohodli, že od svého plánu necouvneme a zničíme cara."
Jak je patrné z Kibalčičova zápisku, nepatřil mezi klidnější křídlo a hlásil se k radikálům. Když došlo k rozdělení Zemlji i volji, připojil se Kibalčič k Narodnaje volji.
26. srpna 1879 se narodovolci usnesli nad vyhlášením rozsudku smrti pro samotného svatého cara. Kibalčič byl ohromen, jak dokazuje další zápis z jeho deníku: "Úžasná, okouzlující představa. Konečně můžeme naplno ukázat svou sílu. Domnívám se, že si strana bude žádat mých znalostí. Abychom osvobodili zemi od útlaku carství, musíme se uchýlit ke krajním prostředkům, zejména dynamitu. Začal jsem se usilovně věnovat studiu vlastností nitroglycerinu a následné výrobě bomby. Sehnal jsem si veškerou dostupnou literaturu, zavřel se do malé místnosti a pokoušel se z malého množství nitroglycerinu vytvořit zmenšeninu nálože."
Kibalčič se svými pomocníky na několik měsíců uzavřel do laboratoře, aby měl více klidu na vytvoření dostatečného množství dynamitu, aby mohl naplnit smělý plán Narodnaje volji. Skupina se uchýlila k efektivnímu způsobu zabití cara: rozhodli se vyhodit do vzduchu carský vlak.
Jako každý podzim, i v roce 1879, car Alexandr II. odjel vlakem do krymského paláce v Livadiji. Zpátky do Petrohradu se mohl vracet pouze dvěma možnými cestami. První vedla po Černém moři do přístavu Oděsa, odkud car jel vlakem přes Moskvu až do Zimního paláce. Druhá cesta vedla přes Simferopol, z něhož vyjížděl vlak do Moskvy. Cestou do Moskvy vlak projížděl stanicí Alexandrovsk. Narodovolci vybrali Oděsu, Alexandrovsk a Moskvu, kam poslali část svého kádru s dostatečným množstvím dynamitu. Zbývalo jen počkat, kudy se carská družina vydá. Sám Kibalčič se vydal do Oděsy.
Práce v Oděse nakonec vyšla nazmar, protože Alexandr se zpátky vracel přes Alexandrovsk. Kibalčič odjel z Oděsy, aby vypomohl skupině v Alexandrovsku. Poslední dny prakticky nespal a byl tak vyčerpaný, že usnul na nádraží v Charkově. Jeho zavazadla obsahovala část dynamitu, ale naštěstí jej nikdo nepovažoval za podezřelého člověka a Kibalčič šťastně dojel do Alexandrovska. Ani zde však nálož nevybuchla, během propojení obvodu došlo k chybě a nálož se nevznítila. Vlak s carem zdárně projel městem a mířil dál do Petrohradu. Oči všech narodovolců se upřely na Moskvu.
V Moskvě vše proběhlo podle plánu, nálož vybouchla. Vagón, v němž měl jet car, exploze vymrštila do vzduchu, převrátil se a dopadl koly vzhůru. Strhl s sebou i další vagóny. Narodovolci se pustili do oslav. Za několik hodin je však zachvátilo zklamání. Díky zdržení na trati byl carský vagón puštěn dříve a vagón, který byl při výbuchu zničen, obsahoval pouze desítky kilogramů zralého krymského ovoce, jež si Alexandr II. vezl do Zimního paláce.
Plán s vlakem sice neuspěl, Narodnaja volja však práci s dynamitem nezavrhla. Pustila se nakonec do ještě smělejšího plánu, při němž měla být do vzduchu vyhozena část carského sídla v Zimním paláci. Spolu s Alexandrem by tak zahynula i jeho rodina a další "nepotřební" členové romanovské rodiny. Exploze v Zimním paláci znamenala další obrovské množství dynamitu, což značilo, že Kibalčič měl opět před sebou těžkou práci.
Výbuch v Zimním paláci byl naplánován na 5. únor 1880, kdy k carovi přijel na návštěvu Alexandr Hesenský, bratr jeho manželky – carevny Marie Alexandrovny. Večer, když se konala slavnostní večeře, dynamit explodoval. Carská rodina vyvázla, ochránila ji silná žulová klenba v jídelně, ale výbuch odneslo několik nevinných gardistů sloužících v paláci.
Narodovolci byli zdrceni, nejprve jim car proklouzl ve vlaku a nyní přežil i výbuch v Zimním paláci. Jejich víra v lepší zítřky zakolísala. Co když je car opravdu nesmrtelný a chrání ho Bůh? Víra v dobro revoluce byla nakonec silnější, na jaro 1881 byla naplánována další velká akce.
Během roku 1880 řady Narodnaje volji značně prořídly. Carská policie pochytala několik vůdčích osobností, takže zbývající členové museli rychle vymyslet, jak se pokusí cara zabít tentokrát. Nakonec bylo dohodnuto, že car bude zabit přímo v Petrohradě a musí se tak stát v neděli, protože každou neděli se car jel podívat na přehlídku u Michailovských jízdáren a zpátky do Zimního paláce se vracel přes ulice Petrohradu.
Rozmístěné hlídky vyzjistily, že car používá pro návrat dvě možné cesty (podobně, jako tomu bylo u pokusu s carským vlakem). Jedna vedla přes ulici Malá Sadová, druhá přes Jekatěrinský kanál. Na obou místech se začalo s přípravami na umístění nálože.

Jekatěrinský kanál, dnes kanál Gribojedova
27. února 1881 zatkli Andreje Željabova, který celou akci plánoval. Jeho zatčení všechny zaskočilo. Željabov, pokud by se atentát opět nepodařil, měl vyskočit z boční ulice a cara prostě probodnout dýkou (zoufalým narodovolcům už bylo jedno, jak cara sprovodí ze světa). Plán s jízdárnou však byl těžce ohrožen ztrátou Željabova. Mají pokračovat nebo přípravy odložit? Zasedla speciální komise vedená Sofií Perovskou. Soněčka, jak jí přezdívali, byla Željabovou milenkou a rozhodla, že budou pokračovat podle původních plánů. Velkolepá operace jejího nejdražšího musí proběhnout až do konce.

Sofie Perovská
Kibalčič obdržel jasný rozkaz, aby do dvou dnů vyrobil dostatek dynamitu. Na pomoc mu poslali dva muže. Pracovali bez přestávky celou noc. 1. března 1881 měli hotovo, čtyři bomby byly připraveny roztrhat tělo svatého panovníka. Úkolů vrhačů se zhostili čtyři mladíci: Timofej Michajlov, Ignacy Hryniewiecki, Nikolaj Rysakov a Ivan Jemeljanov.


Timofej Michajlov a Nikolaj Rysakov
Hryniewiecki si noc před vraždou zapsal do deníku: "Alexandr II. musí zemřít. Jeho dny jsou sečteny. Zemře – a společně s ním zemřeme i my, jeho nepřátelé, jeho vrazi. Dějiny ukazují, že nádherný strom svobody vyžaduje lidské oběti. Osud mi předurčil časný skon, takže svobodu neuvidím, neprožiji jediný den, jedinou hodinu zářné epochy triumfu. Myslím ale, že svou smrtí vykonám vše, co jsem vykonat měl a víc ode mě nikdo, nikdo na světě nemůže žádat."

Ignacy Hryniewiecki
Okolo jedné hodiny odpoledne 1. března 1881 skončila přehlídka v Michailovských jízdárnách, car zavelel k odjezdu do Zimního paláce, kam se neměl nikdy dostat. Zachovaly se nám poměrně podrobné informace, jak vše probíhalo. Sofie Perovská, která stála mezi oběma možnými ulicemi, lehce mávla dámským kapesníkem, čímž dala vrhačům najevo, že se mají přesunout k Jekatěrinskému kanálu.
Průvod začínaly Alexandrovy saně, na nichž seděl na kozlíku kočí a jeden kozák, za nimi jela skupinka kozáků na koních, poté následovaly saně plukovníka Dvoržického a ostatních příslušníků vojska. Když Alexandr když míjel Koňušenského most, hodil po jeho kočáru bombu devatenáctiletý Nikolaj Rysakov. Výbuch poškodil pouze zadní stranu kočáru a zabil kozáky, kteří jeli za panovníkem. Car vystoupil ven, ujistil okolo stojící lid, že není zraněn, pokřižoval se a vydal se promluvit s chyceným atentátníkem. Dvoržickij a ostatní přesvědčovali vladaře, aby hned jeli domů, ale on odmítl. Tak co měli dělat jiného, než poslechnout. Alexandr během promluvy s Rysakovem zjistil, že chlapec je měšťan. Panovník ho po chvíli svěřil strážím se slovy "Pěkné kvítko," a znovu byl upozorněn, že nemusel být Rysakov sám. Alexandr na nátlak svolil, že odjedou, ale napřed si chtěl prohlédnout místo výbuchu. Prošel několikrát po ulici a poté vykročil směrem k jámě. Na tuhle chvíli čekal mladík u zábradlí. Ignacy Hryniewiecki. Ten se již nemýlil.

Výbuch nálože na Jekatěrinském kanále
Výbuch téměř rozdrtil obě Alexandrovy nohy a způsobil četná krvácení. Car byl rychle dopraven do paláce, ale jeho zranění byla příliš vážná. Alexandra naložili do Dvoržického saní, do pomoci carovi se zapojil i třetí z atentátníků, Ivan Jemeljanov. Rád pomohl, když dobře viděl, že car nepřežije.
Jemeljanovova předpověď se vyplnila týž den odpoledne. Ve tři hodiny a čtyřicet minut byla carská vlajka nad Zimním palácem stažena na půl žerdi. Petrohrad pochopil. Alexandr II. je po smrti. Zemřel ve věku 62 let. Carská rodina truchlila, ale terorismus, a s ním i Nikolaj Kibalčič, triumfoval.
Z velkého vítězství se Narodnaja volja nijak dlouho netěšila. Carská policie, kterou poháněl nový car Alexandr III. (syn Alexandra II.), postupně zatýkala jednu vůdčí osobnost hnutí za druhou. Většinu z nich dopadli na základě informací zajatého Nikolaje Rysakova, který uvěřil vyšetřovatelům, že za zradu přátel vyvázne živý. Když Rysakov pochopil, že naletěl, bylo pozdě. Byla zatčena Sofie Perovská, Gesja Gelfmanová a další.

Gesja Gelfmanová
17. března 1881 si policie přišla i pro Nikolaje Kibalčiče. Kibalčičovi bylo více než jasné, že ho trest smrti nemine. Svůj zbývající čas se věnoval bádání, na které neměl díky předcházejícím letům služby božské revoluci čas.

Proces Pervomartovců ("pjervyj mart" - rusky 1. březen, datum atentátu na Alexandra II.)
zleva: Andrej Željabov, Sofie Perovská, Nikolaj Kibalčič, Gesja Gelfmanová, Timofej Michajlov a Nikolaj Rysakov
Jeho advokát si poznamenal: "Když jsem přišel ke Kibalčičovi, ze všeho nejdřív mě zarazilo, že se zabývá čímsi zcela jiným, co nikterak nesouviselo s právě probíhajícím procesem. Cele se věnoval jakémusi teoretickému výzkumu, jehož předmětem bylo velmi rychlé vzdušné plavidlo. Bažil po tom, aby se mu dostalo možnosti své matematické propočty, týkající se tohoto stroje, řádně sepsat a postoupit svým nadřízeným."

Nikolaj Kibalčič u soudu
"Rychlé vzdušné plavidlo", na němž Kibalčič pracoval, bylo fantastickým objevem, který mohl ruskou vědu katapultovat na vědecko-technický Olymp. Dokončil projekt reaktivního motoru. Kibalčičův advokát listiny předal policejnímu řediteli, ale ten jakékoli další uveřejňování odmítl. Prohlásil, že: "poskytnout toto k posouzení odborné obci by sotva bylo moudré - zbytečně by to vyvolávalo nežádoucí výklady a zbytečné emoce."

Kibalčič a jeho objevy
31. března, pár dní před popravou, poslal dopis ministru vnitra, v němž žádal, aby jeho projekt nezatracovali pouze kvůli tomu, čím se provinil. Ministr jeho žádost ignoroval, vrahu svatého cara přece nemůže vyhovět. Rovněž zamítl další Kibalčičův dopis, v němž psal: "Prosím vás, Vaše Excelence, aby mi předtím, než zemřu, umožnili vidět mé přátele. Nebo alespoň Željabova a Perovskou.."

Jeden z dopisů Nikolaje Kibalčiče
Poslední zápis v Kibalčičově deníku hlásí:
"Já, Nikolaj Kibalčič, píši tento spis ve vězení několik dní před popravou. Věřil jsem v praktičnost svého nápadu, a moje víra mě neopouští ani v této hrůzné situaci. Třeba jednou vědci a badatelé, kteří budou mé nápady zkoumat, ocení práci, jíž jsem pro lidstvo vykonal. Pak rád půjdu na smrt s vědomím, že moje nápady nezemřou se mnou, ale zůstanou i nadále pro blaho lidstva, za nějž jsem obětoval život. Modlil jsem se, aby tito vědci brali můj nápad se vší vážností a vyřešili jej co nejdříve.
Chtěl bych upozornit, že jsem neměl čas, abych se zabýval všemi podrobnostmi tohoto projektu. Nebylo mi umožněno si ověřit určité informace a poté si je dokázat matematicky. Díky tomu budou tyto závěry muset potvrdit až odborníci, do jejichž rukou bude tento spis předán.
Nejsem bohužel obeznámen s hmotností podobného typu tělesa, jako jsem objevil v posledních dnech. Také nevím, jak s tímto objevem naloží samotní znalci. Ale pokud vím, obdobný projekt nebyl dosud nikým uveřejněn.
Během svého bádání nad vzduchoplaveckými stroji jsem se zaměřil na otázku, jaká síla uvede toto zařízení do pohybu. Podle mého názoru je to díky pomalu hořícím výbušným látkám, které dokáží tuto sílu uvolnit. Domnívám se, že v průběhu spalování výbušných směsí dojde k uvolnění velkého množství plynných látek, které mají obrovskou energii. Ale dá se tato energie použít pro můj stroj? Snad ano, pokud se energie neuvolní okamžitě."

Nikolaj Kibalčič
Okolo osmé hodiny ráno 3. dubna 1881 vyjely z věznice dva vozy. První převážel Andreje Željabova s Nikolajem Rysakovem, v druhém putovali s Kibalčičem Timofej Michajlov a Sofie Perovská. Všem odsouzeným svázali ruce a nohy, oblékli jim dlouhé černé rubáše s barevným nápisem "carovrah".
V 9:21 kat Frolov podrazil stoličky, na nichž odsouzenci stáli. Kibalčičovi jako prvnímu. Poprava "carovrahů" porušila všechny zákony. Andreji Željabovi navlékl kat oprátku špatně, příliš blízko k bradě, což značně prodloužilo jeho trápení. Timofeje Michajlova věšeli natřikrát. Poprvé se s ním utrhl i provaz. Po pádu byl dosud naživu, tak ho znovu pověsili, ale provaz opět nevydržel. Potřetí použil kat jinou oprátku a pro jistotu se ho ještě chytil za nohy.. Když Nikolaj Kibalčič zemřel, bylo mu sedmadvacet let.

Poprava Pervomartovců
Pro přeživší narodovolce byla smrt jejich vůdců velkou ránou. Poprava byla veřejná, aby nový car dokázal společnosti, že každý náznak revolty řádně a krutě potrestá. Do roku 1886 přežívaly poslední zbytky bojovníků vedené Nikolajem Morozovem a Věrou Fignerovou. Po jejich zatčení se Narodnaja volja i podobná hnutí víceméně rozpadla. Teroristy se podařilo vymýtit, ideje nikoli. Zůstaly zakořeněné v lidech a čekaly na svou chvíli. Spolu s nimi přežívalo i krédo Andreje Željabova: "My zahyneme, přijdou další."

Věra Fignerová
Kibalčičův zástupce v soudním řízení později vzpomínal na poslední rozhovor, který spolu vedli. Kibalčič prohlásil: "Pořád si lámu hlavu tím, jak si filozoficky zdůvodnit, že život zkrátka nemá smysl. Jenže ať si ji lámu sebevíc, přesvědčit se nedokážu. Protože se mi tak chce žít! Život je tak krásný. A stejně musím zemřít. Co můj vzdušný koráb? Je v pořádku?"
Jedna z nejodvážnějších myšlenek konce 19. století byla v pořádku, ale skončila pod nánosem prachu v petrohradských archivech. Génius, jakým Nikolaj Kibalčič bez debat byl, byl na dlouhou dobu zapomenut. Počátkem následujícího století se ke Kibalčičovým poznatkům (poté, co je roku 1917 uveřejnil v časopise Nikolaj Rynin) dostal Konstantin Ciolkovskij a byl naprosto ohromen. Poznamenal, že Kibalčič doslova pod oprátku otevřel Rusku i celému světu dveře do vesmíru.

Muzeum Kibalčiče v Koropu
Na památku byl jeho jménem nazván kráter na odvrácené straně Měsíce. Kibalčičovo jméno také nesou ulice v Kyjevě, Charkově, Moskvě, Volgogradě a Kaluze. V SSSR i pozdější nezávislé Ukrajině vyšla série poštovních známek s Kibalčičovým portrétem. Ve měste Korop, kde se Kibalčič narodil, dodnes stojí památník s jeho sochou a také malé muzeum mapující jeho život.

Památník Nikolaje Kibalčiče v Koropu
ZDROJE:
http://www.roscosmos.ru
http://ru.wikipedia.org
http://space.hobby.ru
http://www.inventor.perm.ru
http://www.bestpeopleofrussia.ru
http://uchus.info
http://www.hrono.ru
http://www.city.zt.ua
http://narovol.narod.ru
__________________________
Tak, Pátrači, doufám, že jsem alespoň trochu rozšířila informace a konečně splnila, co jsem kdysi slíbila. Nic lepšího jsem z dostupných zdrojů nevytřískala.
Jinak, budu ráda za všemožná doplnění a opravy, jako vždycky.