Čechů plémě

Moderátor: Bleu

Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

t.hajek: To je taky zajímavá teorie. Nedá se zjistit na čem je založená? Jestli jsou to forenzní vykopávky nebo je založena spíše na předpokladech migrace obyvatel? Jenže podobný popis by seděl například i na Henryho Baskervilla z pera A. C. Doyla, který jej popisoval jako "keltský" typ. Tedy je poněkud příliš obecný. Vcelku každý rozezná klasický řecký nos nebo římský profil, ale takové rozpoznávací znaky v severnějších částech Evropy zkrátka chybí.

Osobně mě zaujalo vyobrazení šesti základních evropských "ras". Dle mého názoru se s jejich výskytem v zásadě dá souhlasit (možná mi tam chybí románský/římský typ) - dovedu si ze svého okolí vybavit představitele všech šesti - ovšem naprosto bez souvislosti s geografickým místem pobytu nebo státní příslušností. Ono totiž dokonce ani ve Skandinávii není zdaleka tak rozšířen onen "nordický" typ i když obyvatelům jižnějších krajů to tak může připadat.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13114
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

jersey:
Co se německého rozdělení týče, mohla by tě zajímat kniha od Hanse F. K. Günthera, odkaz zde: http://www.velesova-sloboda.org/antrop/ ... olkes.html
Jsou tam i přiložené fotografie jednotlivých skupin a jejich kombinace. Poměrně zajímavé. S hledáním původu onoho "řeckého nosu" ti asi moc nepomůžu, možná by pomohla spíše frenologie - fyziognomie:
http://cz.ezo.tv/clanky/fyziognomie-nos.html
(tam jde totiž o vzhled jednotlivých částí obličeje na základě duševního profilu daného jedince).

Starodávnými slovany se podrobně zaobírala Ilse Schwidetzky v knize Rassenkunde der Altslawen (1938) tak si z ní něco můžete přeložit:
http://www.velesova-sloboda.org/antrop/ ... lawen.html
Dle kosterních pozůstatků byl prý i Přemysl Otakar II. malé, svalnaté postavy, s kulatou hlavou a údajně tmavých očí, tmavých vlasů a snědé kůže. Je tedy klidně možné že takové tělesné znaky sedí i na původní praslovany - kdo ví.
Jinak moji prababičku z Beskyd, si v době první republiky, jezdil fotit jakýsi fotograf až z Prahy*. Podle něj prý byla prototypem slovanské ženy - leč nebyla malá a ani tmavovlasá, ale vysoká a zrzavá :D Je tedy jasné, že zmatek v hlavě měli i ve 30.letech.

*praděd s tím problémy neměl, tak asi vážně jen fotil. Obdobně si fotili i němečtí fotografové vzorové typy lidí do svých publikací.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Stryx
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 135
Registrován: 22/11/2009, 22:00
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Stryx »

Kdyz se bere v potaz recky/rimsky nos tak dalo by se rict,ze tenhle typ nosu ma vetsina prislusnika narodu z okoli mediteranu. Jako biolog bych si dovolil stanovit teorii ze je to evolucni morfologicka adaptace, protoze tento typ nosu pomaha lepe ochlazovat vzduch a zlepsuje tedy dychani v tamnich podminkach. (Bergmannovo, Allenovo a Glogerovo pravidlo)
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.
Uživatelský avatar
#
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 10/7/2009, 15:57

Příspěvek od # »

Zkoušel jste někdo genealogickej test původu? Stojí to asi 3 litry.
Don't worry, pee happy.
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Příspěvek od josefg »

# píše:Zkoušel jste někdo genealogickej test původu? Stojí to asi 3 litry.
když tě přijmou do projektu genetika a příjmení udělají ti to zdarma, Pochopitelně musíš přistoupit na jejich podmínky stran zpracování a nakládání s výsledky výzkumu. Základní podmínka je že počet nositelů příjmení v republice nesmí výrazně převýšit 300.
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

slovani v Něměcku

Příspěvek od josefg »

Slované na území Německa, a slovanské jazyky v německých zemích.
Z našeho pohledu je Německo stát, který nemá se Slovany nic společného, ale zdání někdy klame. Kromě nemalého zastoupení skupiny R1a, která je považována za slovanskou byl sever a východ Německa domovem možná až šesti slovanských jazyků.
- Pomořanští Slovinci, slovinština, západoslovanský národ, který do druhé světové války žil na území Pomořanska.
- polabština dnes už jen mrtvý jazyk jazyk Polabských Slovanů v severním Německu),
- Kašubové, kašubština stále živý jazyk podobný polštině a vymřelé polabštině,zajímaví představitelé Günter Wilhelm Grass, Donald Tusk,
- pomořanština slovanský jazyk používaný západně od dolní Visly a východně od Trávy v dnešním
- Lužičtí Srbové, lužická srbština, jsou malý národ obývající jihovýchodní část východního Německa, historicky zvanou Lužice. Používají dva samostatné spisovné jazyky: hornolužičtinu dolnolužičtinu. Jejich německé pojmenování je Sorben, na rozdíl od jihoslovanských Serben.
A protože skupina R1a, která se v těch oblastech vyskytuje, je z větší části řazena do větve staré až 2500 let s tolerancí plus minus 300 let a ve slovanských jazykových oblastech Německa, je kromě R 1a, rozšířena I2, která je v Evropě ještě déle, může být realita i taková, že slovanské jazyky se v Evropě používají několik tisíc let, bez ohledu na původ momentálně příchozích.
Je tedy otázka, jestli slovanství má být vázáno na používání slovanského jazyka tedy „příbuzného slova“. Nebo na rodovou či kmenovou příslušnost.
Tady si dovolím oponovat jmodrakovi, z předchozí diskuze, jeho pojetí, že kmeny vznikaly „dle potřeby“ „ad hoc“ v důsledku znamená, že by se jako kmen mohla označovat každá politická strana, církev nebo dokonce i svaz zahrádkářů, nebo odbory. To se mi příčí, tak se raději budu držet výkladu učitele ze ZŠ, že rodiny tvoří rod a příbuzné rody kmen, tedy, že základem kmene je vědomí sounáležitosti na základě pokrevní příbuznosti. Konec konců na základě příbuzenství sestavujeme rodokmen, podle společných zájmů členskou základnu.

Jiné zajímavosti:
Míchání českého a německého živlu dokládá i v Čechách se vyskytující jméno Kotačka a genetická blízkost jeho nositelů (R1b) k bavorským předákům ze 7. století, pohřbených okolo roku 670 v Ergoldingu.
Zdroj: http://www.genebaze.cz/cgi-bin/gap/vysl ... ?j=kotacka
Naposledy upravil(a) josefg dne 12/5/2012, 22:23, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

t.hajek píše:V polovině 90.let jsem měl tu možnost se u zkoušky zeptat našeho předního antropologa a etnografa RNDr. Josefa Wolfa jak vlastně vypadají etničtí Češi a zda po neustálém mísení ještě někde žijí. Podle pana profesora je etnický Čech středního vzrůstu, hnědých vlasů a očí s kulatými tvářemi. Žijí zejména na jihočeském venkově, méně v Podkrkonoší.
To je pěkné drso. Kluci ja jsem narazil na informaci, že podle dobových záznamů čínských historiků byli Mongolové vysocí, urostlí, modroocí a blond. A mrkněte na ně nyní. To snimi udělali 900 let. Asi se dá říci, že my nebudeme výjimkou.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
#
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 10/7/2009, 15:57

Příspěvek od # »

Pátrač píše:podle dobových záznamů čínských historiků byli Mongolové vysocí, urostlí, modroocí a blond.
To zní skoro jako :)
Obrázek
Don't worry, pee happy.
Uživatelský avatar
Sova
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 18/1/2009, 11:56
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Sova »

Rase
Skvělý článek!
Potlesk.

Jestli tady někomu vadí pojem "České plémě" nebo "Čechů plémě" tak nutno poznamenat, že je jaksi prudérně mimo.

Toto slovní spojení je například použito ve druhé sloce České národní hymny...

Kde domov můj,
kde domov můj.
V kraji znáš-li Bohu milém,
duše útlé v těle čilém,
mysl jasnou, vznik a zdar,
a tu sílu vzdoru zmar?
To je Čechů slavné plémě,
mezi Čechy domov můj,
mezi Čechy domov můj!
Necessity hath no law
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13114
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Pátrač:
no když si uvědomíme, že vedle mongolů žili i Polovci, kteří jak ruské označení napovídá, byli blonďatí (zmiňují to i ruské kroniky). Je tedy klidně možné že i mezi Mongoly byli blonďatí a modroocí lidé. Někteří indoevropané se zkrátka zdrželi na východě déle než budoucí germáni, slované atd. Je to ale zajímavé.
Stryx:
Koukám že sme stejně staří a oba z Prostějova - brzo ovládneme celou Palbu :D jéhehe, tak Sova taky
Sova:
Druhou sloku cituji hned na začátku. Komu přijde slovo plémě poněkud rasistické, nebo s rasistickým podtextem, možná má pravdu, to je jeho věc, ale měl by se odstěhovat raděj někam jinam - hymnu totiž hned tak nebudeme. Obdobně by šlo ale klidně citovat Jiráska, nebo další buditele, kteří označení "plémě" používali běžně.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Stryx
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 135
Registrován: 22/11/2009, 22:00
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Stryx »

josefg píše:
# píše:Zkoušel jste někdo genealogickej test původu? Stojí to asi 3 litry.
když tě přijmou do projektu genetika a příjmení udělají ti to zdarma, Pochopitelně musíš přistoupit na jejich podmínky stran zpracování a nakládání s výsledky výzkumu. Základní podmínka je že počet nositelů příjmení v republice nesmí výrazně převýšit 300.
Tak to je vpoho, nas je sotva 70 :)
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.
Koniaash
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 13/5/2012, 12:04

Příspěvek od Koniaash »

skvěle napsáno... jen mi trochu chybělo větší rozpracování těch Avarů ( přecijen jsem z půlky východňár, tak by mě předci zajímali...) jinak podle mého jsou Češi nejpodobnější Sasům. Což nic němění na tom, že se považuji za hrdého Slovana :D
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Sova píše:Rase
Skvělý článek!
Potlesk.

Jestli tady někomu vadí pojem "České plémě" nebo "Čechů plémě" tak nutno poznamenat, že je jaksi prudérně mimo.

Toto slovní spojení je například použito ve druhé sloce České národní hymny...

Kde domov můj,
kde domov můj.
V kraji znáš-li Bohu milém,
duše útlé v těle čilém,
mysl jasnou, vznik a zdar,
a tu sílu vzdoru zmar?
To je Čechů slavné plémě,
mezi Čechy domov můj,
mezi Čechy domov můj!
Nikdy jsem nepochopil, proč se po rozpadu Československa a změně hymny nedostala namísto původní slovenské části tahle sloka. Možná kvůli eurohujerům?
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13114
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Koniaash: diky a zdravím. Když sem tak hledal něco o Avarech, našel sem náhodou zmíńku i o vzhledu starých slovanů, jak je popsal Prokopios:
"Bydlí v žalostných chatrčích, daleko od sebe odděleni, a neustále se stěhují z místa na místo... Mají jediný jazyk, a to barbarský... Všichni jsou vysoké a silné postavy. Barva pleti není příliš bílá, barva vlasů není příliš světlá a ani nepřechází zcela do černé, ale všichni jsou rusí... Vedou život drsný a primitivní... A jsou pořád plní špíny." Tedy se nedozvídáme nic nového, spíš jde jen o potvrzení ostatních kronik. Jiank k Avarům, no nedá se říct že by Avaři byli početně nějak ohromně silní. Když kupříkladu obléhali Konstantinopol, bylo Avarů jen zhruba 25000 válečníků. Dále pak s nimi táhli Bulhaři a Slovani. Po drtivých porážkách se ale smísili s okolními slovany. Jednoduše řečeno, do 10.století přestali turkičtí avaři existovat, byli totiž nahrazeni Maďary, kteří přitáhli ze střední Asie. Postupem času byli i maďaři oslabeni ve válkách a rovněž se usadili (dost možná se poslovanštili i vzhledem, díky vzájemným kontaktům). To co si představíme když se řekne maďar (dlouhý tmavý knír, snědý atd.) je spíš vina Kumánů a snad i Mongolských vojsk, kteří zemi poplenili ve středověku (Kumáni se zde usadili trvale).

Něco se dočteš třeba tady:
http://www.lovecpokladu.cz/home/slovane-a-avari-i-2508
http://www.rozhlas.cz/toulky/vysila_pra ... ri--298150
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Rase tohle není mé hoby,
ale tvůj článek i vzhledem kontraverznímu článku předtím jsem samozřejmě přečetl..
Z vojenského hlediska nic moc - jinak pohoda - žádná jinak je všechny příložitostně zabijem...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Příspěvek od josefg »

Rase píše: našel sem náhodou zmíńku i o vzhledu starých slovanů, jak je popsal Prokopios:
"Bydlí v žalostných chatrčích, daleko od sebe odděleni, a neustále se stěhují z místa na místo... Mají jediný jazyk, a to barbarský... Všichni jsou vysoké a silné postavy. Barva pleti není příliš bílá, barva vlasů není příliš světlá a ani nepřechází zcela do černé, ale všichni jsou rusí... Vedou život drsný a primitivní... A jsou pořád plní špíny."
Tož jako bych ty slovany viděl na východním Slovensku docela nedávno. Až na ty vlasy všechno sedí 100%. Bydlí v chatrčích, neustále se stěhují, jediný jazyk... barva pleti není příliš bílá ani nepřechází do černé, barva vlasů není příliš světlá..... rusí už nejsou, vysocí taky ne, silní jak kteří.. vedou život drsný a ..... . prostě žije žije duch slovanský :D :D :D žít bude na věky
Obrázek

read between lines, read between lies
Koniaash
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 13/5/2012, 12:04

Příspěvek od Koniaash »

josefg píše:
Rase píše: našel sem náhodou zmíńku i o vzhledu starých slovanů, jak je popsal Prokopios:
"Bydlí v žalostných chatrčích, daleko od sebe odděleni, a neustále se stěhují z místa na místo... Mají jediný jazyk, a to barbarský... Všichni jsou vysoké a silné postavy. Barva pleti není příliš bílá, barva vlasů není příliš světlá a ani nepřechází zcela do černé, ale všichni jsou rusí... Vedou život drsný a primitivní... A jsou pořád plní špíny."
Tož jako bych ty slovany viděl na východním Slovensku docela nedávno. Až na ty vlasy všechno sedí 100%. Bydlí v chatrčích, neustále se stěhují, jediný jazyk... barva pleti není příliš bílá ani nepřechází do černé, barva vlasů není příliš světlá..... rusí už nejsou, vysocí taky ne, silní jak kteří.. vedou život drsný a ..... . prostě žije žije duch slovanský :D :D :D žít bude na věky
tak tihle se sem dostali tuším kolem 13. století... A duch slovanský v nich moc nežije, slovanům totiž nikdo nikdyy nic nedal zadarmo :D
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13114
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Čechů plémě

Příspěvek od Rase »

Pár posledních článků tady na fóru, mi připomenuly pár zajímavých podoteků, o které se s vámi podělím. Zhruba v první třetině 19.století se začíná osamostatňovat německá kultura z vlivu Francouzského, který tehdy dominoval Evropě (nezaměňujme slova německý za pruský). Zhruba v polovině 19.století se začíná vzmáhat česká kultura, na úkor právě německé (pod pojmem kultura myslím také národní uvědomění atd.), později se na úkor maďarské a následně české kultury, osamostatnili slováci (jedná se tedy o přirozený proces, kdy se poslepované národy rozpadají na měnší celky).
V Rakouském mocnářství byly protěžovány národy na vyšším stupni rozvoje - tedy podle jazyka Němci, Maďaři a pro některé překvapivě Poláci. Tyto národy hrály v politice říše Prim. Druhořadými národy pak byli Ukrajinci, Srbové, Chorvati, Češi a snad by sem šlo zahrnout i Slovince a Slováky, ti ale byli prakticky asimilováni do národů prvního řádu. Bosňáci se do područí říše dostali až hodně pozdě a tak se tamní kultura neměla šanci rozvinout. Italskou menšinu také nepočítám, jelikož ti mohli vzhlížet za hranice do Itálie. Tohle rozdělení fungovalo poměrně hladce, leč jen co byl Napoleon poražen, došlo k nebývalému rozvojí českého národního uvědomění. Tak rychlému že jej nikdo neočekával. Zhruba za 40 let míru, kdy se česká kultura mohla volně rozvíjet, dosáhla úrovně té německé. Habsburkové ale tuto skutečnost přehlíželi a politická práva jim upírali - což vedlo k pnutí a pocitu ukřivděnosti vůči Vídni...
Emancipační snahy je možné sledovat do časů Josefa druhého, jehož snahy o centralizaci moci vedly k tomu, že se Česká zemská šlechta (obávajíce se o svůj vliv a majetek), začala zajímat o českou historii atd. Bez jejich podpory by později národní obrozenci neměli žádnou oporu (a češi dopadli stejně jako slováci, tedy prakticky pohlceni kulturou maďarskou). Je zajímavé jak si naši obrozenci přetvářeli to co znali z Německa, vždyť i slavný Sokol je přepracovaným turnerským hnutím atd.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Rasová teorie

Příspěvek od Lord »

jersey.se píše:Mě se článek líbí. A moc. I následná diskuse těch, co k tématu opravdu mají co říct. Osobně se domnívám, že Evropa je velmi promíchaná a nejen že Češi se ve své většině vzhledově příliš neliší od Němců, ale ani Rusové, minimálně z jistých oblastí, se od germánských a severských národů prakticky neliší. A opravdu by mě zajímalo, kde všude se pohybovala třeba zrovna moje DNA - ono je fakt že dejte mi na hlavu buďonovku a budu přesvědčivě hrát Rusa. Navlíkněte mi uniformu SS a budu taky působit docela věrohodně (obojí jsem si zkusil).
Samozřejmě nyní je pánové věda dál a můžeme některé nacistické závěry považovat za pitomost. Pomocí DNA a genotypů je lepší určení než měřit lebky. Ale jen tak pro zajímavost, jak to tehdy viděli...

Obrázek X Obrázek

Jersey ti máš možná univerzální obličej, ale rozdíly přeci jen určitý jsou :lol: Nejpatrnější je určitá protáhlost lebek, tzv. dolichocefalie oproti brachycefalii. Kulatější nebo hranatější obličej. Podsaditá nebo vysoká postava, atd.

Obrázek

Z mapky můžete vidět, že Česko či Polsko tvoří tzv. přechodné rasové zóny střední Evropy. Jedná se o tzv. europoidní rasy. Každý vědátor používal trošku jinou terminologii.

Základ byl, aspoň podle Stewarta Chamberlaina - árijská rasa je vybudována na základech protoindoevropské kultury a tuto rasu tvoří Keltové, Germáni, Slované, Řekové a Římané. Vedoucí úlohu v této Árijské rase mají nordické – germánské kmeny.
Chamberlain docházel v poznatcích o Galilejcích k závěru, že Ježíš mohl být sice židem svou vírou, ale nebyl Židem svým původem. Ježíš byl podle této teorie Árijec :roll: Chamberlainovy práce se za jeho života staly velmi populární v celé Evropě a především v Německu.

Prof. Dr. Hans Friedrich Karl Günther - evropskou populaci rozdělil do šesti rasových skupin – Nordický typ (Nordische Rasse), Fálský typ (Fälische Rasse), Baltický typ (Ostbaltische Rasse), Dinárský typ (Dinarische Rasse), Alpínský typ (Ostische Rasse) a Mediteránní typ (Westische Rasse). Podle Günthera byl Nordický rasový typ zakladatelem vlivných kultur téměř po celém světě.
Zdroj: http://rasovetypy.wordpress.com/

Karl Günther byl dvorní eugenik NSDAP a Himmlera. Učil na univerzitách v Jeně, Berlíně a Freiburgu. Napsal spoustu knih a esejů o rasové teorii. Získal spoustu ocenění. V roce 1935 byl prohlášen "pýchou NSDAP" pro jeho vědeckou práci. V roce 1940 získal medaili za umění a vědu od Adolfa Hitlera. V březnu roku 1941, byl přijat jako čestný host na konferenci Alfreda Rosenberga o studii židovské otázky.

Obrazová příloha - srovnání nordického a baltického typu

Leč Adolf Hitler vůči Slovanům dával najevo posměšné opovržení. „Árijci“ se ukázali nakonec jako slabší oproti Die ostbaltische Rasse :D

Obrázek X Obrázek

Obrázek X Obrázek

Obrázek X Obrázek

Obrázek X Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Re: Čechů plémě

Příspěvek od Tkuh »

Narazil jsem na akcičku související s diskuzí...http://www.arup.cas.cz/?p=22338#more-22338
Odpovědět

Zpět na „Společenské změny v historické perspektivě“