XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 25.

Od Normandie po kapitulaci Německa

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 25.

Příspěvek od michan »

XIII.díl. Operace OVERLORD. Č 25.


Dislokace německých divizi v obraně k 6. červnu 1944.

Obrázek



Oklamání PVO Normandie a PVOS Hitlerovy Říše.

Špatné počasí a prudké vlny komplikovaly situaci invazních jednotek, zvláště takřka katastrofu způsobily u vzdušně-výsadkových jednotek. U invazních plavidel špatné počasí, které "řádilo" v noci z 5. na 6. června 1944 znamenalo, že se potopilo několik lehkých lodí, většinou tažených těmi většími již z přístavů v Anglii. U vzdušně-výsadkových divizí Spojenců ( jednalo se v americkém sektoru o americkou 82. a 101. vzdušně-výsadkovou a v britském sektoru o britskou 6. vzdušně výsadkovou) špatné počasí nejvíce komplikovalo situaci - až hraničním a katastrofálním způsobem - zejména v době, kdy se výsadkáři shromažďovali. V paralele přísloví : " Všechno špatné je pro něco i dobré" musíme říci, že špatné počasí vadilo i Němcům. Když se k špatnému počasí ještě přidalo dokonalé oklamání místních PVO v Normandii Spojenci, které po svém vzniku vytvořilo navíc " Díru v PVOS Říše". Díru, která po svém vzniku znamenala nesprávné hodnocení vzniklé situace a to po několik nejdůležitějších hodin od půlnoci z 5. na 6. června 1944 - měli Němci "malér"!!!
Historicky je, mnou zesílený popis ( jehož význam si za chvíli, pro svou důležitost, detailněji vysvětlíme), zkráceně popsán u Edward Marold - Operace Neptune - takto, cituji:

" Vzedmuté moře, které v tisících vojáků, trpících mořskou nemocí, vyvolávalo pocit touhy po pevné zemi, také způsobilo, že německé velení odvolalo z kanálu La Manche hlídková hladinová plavidla. Navíc britské bombardéry zničily radarové stanice na mysu Barfleur i jinde na invazním pobřeží.
Spojenci také nepřátelské radary rušili. Nikdo v rámci celé flotily neporušil radiové mlčení. A konečně spojenecká vojska užila různých lstí a fint pro odlákání pozornosti nepřítele. V důsledku toho Spojenci dosáhli úplného strategického i taktického překvapení... Němci se o přítomnosti Spojenců dověděli až několik zbylých radarů 6. června v 03,00 zachytilo hladinové cíle...."

....různé lsti a fígle, ... zbývající radary,.... úplné strategické i taktické překvapení,....zbylé radary v 03,00 zachytily hladinové cíle... Co znamenají tyhle termíny?

Co se vlastně s PVO Normandie a s částí PVOS Říše stalo?

PVO Normandie a PVOS Říše, jakož i lsti a různé fígle a vše ostatní co Spojenci k oklamání Němců použili, vysvětluje nejen Hubáček v knize - Invaze, ale i další historici, uvedení na konci článků. Sestavil jsem z mnoha historických děl a článků - co se to v květnu, začátkem června 1944, ale především v noci z 5. na 6. června vlastně stalo:
Nejprve si řekněme, že pro štáb SHAEF špatné počasí v Normandii, jakož i silným větrem zaviněná nepřesnost seskoku Spojeneckých vzdušně-výsadkových divizí znamenaly málem katastrofu. Zvláště pak v prvních minutách a hodinách, kdy se velitelé jednotlivých sektorů snažili po přistání na pevné zemi shromáždit alespoň část svých jednotek( o spojeneckých vzdušně-výsadkových divizích, jejich výsadcích i boji, bude podrobnější popis ještě následovat později).
Tehdy skutečně nemohli v SHAEF důstojníci vědět, že jejich nevýhodu a kritickou situaci maže " úplná dezinformace a chaos na německé straně velení", i když ostatní, jako bylo napadení radarů, provedli Spojenci cílevědomě, plánovitě, stejně jako provedli i další oklamaní Němců..... Musíme si však toho ještě hodně říci a vysvětlit.
Všechny historické prameny hovoří o tom, že i když spojenečtí parašutisté seskočili 15 minut po půlnoci(již vlastně 6.června), německý 84. as, který zajišťoval celou obranu sektoru od Caen až po západní pobřeží poloostrova Cotentin, nevyhlásil poplach dříve než v 1 hodinu 20 minut ráno. No jo, ale v tu dobu byla již údolí řek Orne ( britská 6. vzdušně-výsadková

Obrázek


) a řeky Meredet ( americká 82. a 101. vzdušně výsadková) zaplněny spojeneckými výsadkáři.....
A nyní si řekněme jak informace pronikaly z terénu, ( jak se rozplizly a postupně ztrácely na důležitosti a nejprve byly špatně vyhodnocovány až do stavu, kdy pak již reakce, protiakce, přicházely se ztrátou důležitých prvních hodin), na vyšší velitelství, a to až k Hitlerovi a OKW, trochu detailněji a pronikněme postupně k PVO v Normandii a PVOS Říše.

Na velitelství již zmiňovaného německého 84. (LXXXIV.) as ( součást německé 7. A), ve francouzském městě St. Ló, kterému velel generál Erich Marcks, a který zajišťoval celou obranu sektoru od Caen až po západní pobřeží poloostrova Cotentin, probíhala ještě noční porada štábu, když zazvonil v 1 hodinu 11 minut, již vlastně 6. června 1944, telefon. Telefon dle zvyku zvedl okamžitě, v tuto pozdní noční hodinu, sám velitel 84. as generál Marcks. Dle pedantských německých zápisů se generálu Marcksovi ihned, po prvních slovech, na tváři objevil napjatý výraz. Zároveň generál Marcks pokynul náčelníkovi štábu, aby poslouchal s ním. Telefonoval operační důstojník německé 716. divize ( jednotlivé divize v obraně, je zde vidět právě úsek německé 716. divize


Obrázek


) a rozrušeně hlásil, cituji:

"Nepřátelští výsadkáři seskočili východně od ústí řeky Orne. Jejich hlavní koncentrace je v o hlavní oblasti Bréville-Ranville a na severním konci Baventského lesa. Cílem jsou zřejmě mosty přes řeku Dives a přechody přes řeku Orne (britská 6. vzdušně-výsadková - moje poznámka). Protiakce byla zahájena."

Důstojníci štábu byli ohromeni a ihned se začali dohadovat, že zpráva znamená zahájení invaze. Někteří z důstojníků myšlenku vyvraceli a přemýšleli o tom, že se může jednat o vysazení silných skupin "Hnutí odporu". Zpravodajský důstojník však správně odhadoval, že vysazení takhle blízko frontové linie by "Hnutí odporu" neriskovalo, a že se jedná o invazi! Generál Marcks celou diskuzi utnul, když řekl, cituji:

"Počkejme a uvidíme."

Debata ještě pokračovala, když zazvonil znovu telefon. Volal zástupce velitele 709. divize plukovník Hamann, který hlásil, cituji:

"Nepřátelští výsadkáři seskakují jižně od St. Germain de Varreville a v St. Merie du Mont. Druhá skupina západně od Merederet a na silnici k St. Mére Église. Na velitelství 3. praporu 919. pluku granátníků jsou drženi zajatci z americké 101. vzdušně-výsadkové divize."

Po obou hlášeních nemohl už generál Marcks váhat a musel vyhlásit všem jednotkám svého 84. as invazní poplach. Byla 1 hodina 20 minut dne 6. června 1944, když zároveň operační důstojník 84. as hlásil svému nadřízenému velitelství německé 7. A, cituji:

"Od 00,30 hodin seskakují výsadkáři v prostoru východně a severozápadně od Caen, u St. Marcoufu, Monteburgu, po obou stranách řeky Vire a na východním pobřeží Cotentinu."

Byla 1 hodina 30 minu dne 6. června 1944, když byl v celé oblasti německé 7. A vyhlášen poplach.

V Paříži, ve velké budově na Bois de Boulogne, v sídle Velitelství námořní Skupiny Západ se rozezněl telefon v 1 hodinu 50 minut. Po převzetí telefonu shromáždil operační důstojník námořní Skupiny Západ, kapitán Wegener, štábní důstojníky v operační místnosti a dle zápisu klidným hlasem pravil, cituji:

"Myslím, že začala invaze."

Jen prý to dořekl, přiběhl, ještě v županu, do operační místnosti, náčelník štábu kontraadmirál Hoffmann. V tu samou dobu ke druhé hodině ranní docházela také hlášení, ale nyní pozor, z radarových stanic, "které ještě fungovaly".
Všechny provozuschopné radary hlásily, že na obrazovkách svých radiolokátorů vidí ohromné množství signálů. Nejprve prý, dle zápisu, se obsluhující technici domnívali, že jde o nějaké poruchy. To proto, že ani při cvičeních, simulacích, nikdy takové množství cílů neviděli. Sami se domnívali, že takové množství lodí ani nemůže existovat... Po chvíli již neměli pochybnosti - k normandskému pobřeží se blíží obrovské loďstvo. Na Velitelství námořní Skupiny Západ pak kontraadmirál Hoffmann ještě v županu prohlásil, cituji:

"To může být jen invazní loďstvo."


Kontraadmirál Hoffmann nařídil, aby bylo okamžitě informováno Vrchní velitelství Západ polního maršála Rundstedta, Hitler a OKW. Zároveň velitelství námořní Skupiny Západ uvedlo do pohotovosti všechny své jednotky na pobřeží a v přístavech. Tenhle německý zápis, z Velitelství námořní Skupiny Západ, jeho závěry vysokých důstojníků, jsou v rozporu s operačním deníkem Vrchního velitelství Západ, která má ve svém zápisu, z oněch minut a hodin, tato slova, cituji:

"Nedomníváme se, že jde o rozsáhlou invazní operaci: Vrchní velitelství Západ a 3. Letecká armáda jsou stejného názoru. Zvýšené obranné hlídkování v Seinské zátoce nebylo nařízeno vzhledem k nepříznivým podmínkám přílivu a počasí. Nejsou další známky nepřátelského vylodění."
Naposledy upravil(a) michan dne 16/7/2012, 06:55, celkem upraveno 3 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 26.

Hlášení z 84. as na nadřízenou německou 7. A se na armádě prověřovalo, zpracovávalo a prodiskutovávalo, od půl druhé do čtvrt na 3.. Byly 2 hodiny 15 minut, když náčelník štábu německé 7. A generálmajor Max Pemsel, hlásil, náčelníku štábu generálporučíku Hansi Speidelovi, na Rommelovu "Skupinu armád B", následující věty, cituji:

"Z moře u východního pobřeží Cotentinu je slyšet zvuk motorů. Admirál obrany lamanšského pobřeží hlásí lodi oznámené radarem poblíž Cherbourgu."

Dle generála Pemsela vše jednoznačně ukazovalo na nepřátelskou operaci velkého rozsahu. Jenomže vyšší velitelství počínaje náčelníkem štábu "Skupiny armád B" generálporučíkem Hansem Speidelem, přes Vrchní velitelství Západ polního maršála Gerda von Rundstedta až po OKW zastoupené Jodlem ( Hitler v oné době spal omámen léky, které mu podal, jako obvykle, jeho osobní lékař doktor Morell), měli jiný názor. Vyjádřil jej polní maršál Rundstedt ve 2 hodiny 40 minut ráno 6. června 1944, když v zápise stojí, že generálu Pemselovi bylo sděleno, že, cituji:

"vrchní velitel nepovažuje za pravděpodobné, že jde o významnou operaci..."

jenomže za 10 minut, tedy ve 2 hodiny 50 minut - Kriegsmarine - válečné námořnictvo původní znepokojivé hlášení o cílech potvrdilo a navíc připojilo další velice i pro nás důležitou informaci, a to formou poznámky, cituji:

"Podrobnosti nejsou známy vzhledem k ´poruše Radiolokátorů´..."

No jo, jenomže "porucha Radiolokátorů" byla "poruchou" takového rozsahu, že znamenala zhroucení celé velké části vnější linie PVOS Říše - Proti Vzdušné Obrany Státu - zde PVOS okupované Německé říše , která byla závislá na systému včasného varování.
A zde si musíme říci něco o PVOS Říše jako takové.
Nejprve si řekněme, že Němci své dílčí PVO a noční a denní stíhače z Kammhuberovy linie (Kammhuberova linie viz. na tomto odkaze:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=835
spojili k 1. květnu 1941 v tzv. "PVOS Říše" viz. zde v článku Č 49 ke konci - zesíleno:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4168
, když PVOS Říše měli organizovanou podobně jako byla organizována PVOS Velké Británie viz. zde v článku Č 13, 14 a 15:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4013
. V centralizované PVOS Říše byly jen malé rozdíly v bodech 1 až 8 (v článku Č 14 na začátku) v tom, že protiletadlové dělostřelectvo v PVOS Říše měli na povel šéfové měst a žup, kteří si je řídili (Britové svou PVOS měli zcela centralizovanou, Němci měli povinnost sice hlásit údaje výš, ale až po opatřeních.). Němci v PVOS Říše měli zainteresovanou také svou skvělou radiorozvědku a každá ze zbraní, jako byla Kriegsmarine, Luftwaffe pak především, měly svá vlastní vyhodnocovací střediska (RU - Radiotechnické Uzly). Samozřejmě součástí PVOS Říše bylo denní i noční stíhací letectvo. Dobře zde na Palbě popisuje některé komponenty PVOS Říše Lord ve článku - Německá protivzdušná obrana viz. zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1185
Přidávám ještě typy radarů - Radiolokátorů - používaných Němci za 2. světové války.

Obrázek



jeden z nich pak je Radiolokátor Freya


Obrázek


). K PVOS Říše si řekněme, že Němci měli vybudován, do roku 1944, poměrně složitý řetěz radarových stanic - Radiolokátorů - pokrývajících celé Atlantské pobřeží od Kirkenesu v severním Norsku až po španělské hranice. Zvláště hustá síť Radiolokátorů byla v místech přímo proti Velké Británii, tedy na pobřeží Holandska, Belgie a severozápadní Francie, kde na každých 16 km byla hlavní Radilokační stanice, kterou doplňovala již ne tak hustá, ale stále velmi početná síť Radilokačních stanic ve vnitrozemí. Radiolokátory, o kterých hovořím, a které tvořily součást PVOS Německa - PVOS Říše - spravovala Luftwaffe. Další Radiolokační stanice, určené k odhalování pohybů spojeneckého loďstva, mělo ve své dikci, ve své kompetenci, v používání , německé válečné námořnictvo - Kriegsmarine.
Když se člověk na tu hustotu podívá, řekl by věty, které používají někteří historici. Teoreticky šlo o dokonalý varovný systém. Vždyť cílem tak husté sítě Radiolokátorů bylo zachytit všechny lodě ve vzdálenosti 40 až 50 km od pobřeží a Luftwaffe měla zachytit každé podstatnější letecké uskupení, které by vzlétlo jižně od linie ohraničené na západě Bristolským zálivem a na východoanglickém pobřeží zálivem Wash.

Přes PVOS Říše si byli Němci takřka jisti, že je Spojenci nemají jak překvapit.

No jo, jenomže Němci nebrali v úvahu možnost, že lze jejich varovný systém vážně ochromit různými " fígly".

Jisti si byli Němci o to víc, že mezi Cherbourgem a Boulogní pracovalo mimo 6ti velkých Radiolokačních stanic určených ke sledování pohybu letounů dodávajících informace, ještě také 4 hlavní Radiostanice, které byly nervovými centry skvělé německé radiorozvědky a kontroly stíhací ochrany Luftwaffe.
Spojenci vše věděli a proto týden před "Dnem D" byla každá z vyjmenovaných stanic napadena bombardéry britského letectva. Dalším stupněm ochromování bylo, že po celou noc, která předcházela hodině H, byla většina zbývajících Radilokačních stanic, určených k oznamování pohybu letounů, nacházející se ve střední vzdálenosti, pohybu lodí, řízení stíhací obrany a pobřežního dělostřelectva - rušena.
A klamání a rušení Němců mělo ještě jednu fázi.

Dostatečný počet Radilokačních a Radiových stanic, které operovaly severně od řeky Seiny, byl ponechán bez jakéhokoliv zásahu, aby odhaloval falešné spojenecké konvoje...


Zde jeden rozbitý německý Radiolokátor Würzburg vyfotografovaný u Arromanches - za britskou pláží GOLD - dne 22. června 1944.


Obrázek


Výsledek se dostavil.
Velitel spojeneckého Expedičního letectva, hlavní maršál letectva Trafford Leigh-Mallory, později ve své zprávě napsal, cituji:

"V rozhodujícím období mezi jednou a čtvrtou hodinou ranní, když se invazní armáda blížila k pobřeží, pracovalo pouze 9 německých Radarových stanic a během celé noci byl počet aktivních stanic v prostoru 'Operace NEPTUNE' snížen z 92 na 18. Nebylo zjištěno, že by byla v provozu jediná stanice mezi Le Havrem a Barfleurem na severovýchodním výběžku Cotentinského poloostrova."

To bylo přece úžasné, Spojenci zničili Němcům prakticky 80 % všech Radiolokátorů. Je proto úplně jasné, že PVO Normandie byla oslepena a když si k tomu přidáme špatné počasí, je jasné, že letadla Spojenců, která přilétala se vzdušně-výsadkovými divizemi, nebyla skoro vůbec napadena( později si řekneme, že jich bylo sestřeleno jen několik, informace dostalo německé protiletadlové dělostřelectvo z místním videohlásek, ale především od "Akustických lokátorů" místních PVO ) . Navíc Luftwaffe vyslala své hlavní síly nočních stíhačů proti svazu spojeneckých bombardérů operující nad Amiensem v rámci "Operace FORTITUDE", jejímž cílem bylo odvést pozornost od skutečného prostoru vylodění. Zde noční stíhačky Luftwaffe uvízly po celou dobu, kdy spojenecký vzdušný výsadek přistával v Normandii...

Invazní loďstvo Spojenců, v rámci těchto "spojeneckých fíglů" a bombardování, nebylo zpozorováno až do doby, kdy už námořní svaz U (UTAH), dosáhl ve 2 hodiny ráno vykládacího prostoru - oblasti - kde úderné jednotky přestupovaly z velkých dopravních lodí na menší výsadková plavidla, což bylo 20 km od východního pobřeží poloostrova Cotentin. A přítomnost těchto spojeneckých lodí nezjistil žádný německý Radiolokátor, protože ty byly rozbité, ale zjistil je - Akustický lokátor.... (viz. výše - Lordovy komponenty v článku - Německá protivzdušná obrana).
Naposledy upravil(a) michan dne 16/7/2012, 07:41, celkem upraveno 3 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

XIII.díl. Operace OVERLORD. Č 27.

Skupina válečného námořnictva Západ provedla první protiopatření ve 3 hodiny 9 minut, když nařídila motorovým torpédovým člunům a dalším lehkým plavidlům, aby hlídkovaly - ale v Seinské zátoce. Bylo jasně patrné, že klamná opatření, která provedli Spojenci stále přesvědčovala německé velení, že invaze bude provedena přes Calaiskou úžinu, neboť většina plavidel byla vyslána do prostoru mezi Dieppe a Le Tréport. Nutno však říci, že hlášení přicházející od německých jednotek jen trochu vyjasňovala situaci i v Normandii. Totiž v půl čtvrté ráno dne 6. června 1944 hlásil, dle zápisu, německý 84. as své nadřízené 7. A, cituji:

"Kluzáky přistávají ve značném množství od 3 hodiny 25 minut v oblasti Bréville východně od řeky Orne a Grandcampu. Výsadková plavidla u ústí Orne. Z moře na pevninu těžká dělostřelecká palba. Situace kolem Grandcampu stále nejasná. Jsou tam pravděpodobně výsadková plavidla. Bojové velitelství 91. divize napadeno nepřítelem v síle jednoho praporu. Spojení se St. Me're Église přerušeno. Baterie v Riva Bella (severně od Caen) částečně zničena leteckým napadením."

Všechna ta záplava hlášení od jednotek způsobovala v Rundstedtově "Vrchním velitelství Západ" strašný zmatek. Vůbec největší zmatek působila hlášení o vzdušném výsadku. Němečtí letečtí pozorovatelé (videohlásky, jako součást PVO a PVOS Říše) slyšeli a hlásili průlety letadel, nebo kluzáků. Hlásili také shozy parašutistů (byli vlastně jediní, co něco viděli spolu s akustickými lokátory, které něco slyšely, neboť Radiolokátory v oblasti Normandie, jak jsme si řekli, byly rozbité), ale měli v noční tmě jen malou možnost rozeznat rozsah vzdušně-výsadkové akce. Nebyli schopni posoudit, který výsadek je skutečný a který má sloužit pouze k odvrácení pozornosti. A právě sama podstata takového hlášení u osádek videohlásek vyvolávala tendenci zveličovat a přehánět.
No a je jasné jaký byl výsledek. Rundstedtovo velitelství bylo zahlceno informacemi, z nichž nebylo možno odhadnout správný obraz celkové situace. Během několika nočních hodin se mapa operačního sálu zaplnila sítí značek, které označovaly nepřátelské cíle. A největší množství nepřátelských cílů se objevovalo severovýchodně od Caen a severně od Carentanu. Cíle se rozbíhaly až na východ od řeky Dives a dokonce až za řeku Seinu, neboť nepřátelské výsadky byly hlášeny i mezi Le Havrem a Rouenem. Totiž Němci tehdy nevěděli, že v tomto prostoru byly shazovány na padácích figuríny, tzv. "RUPERT"


Obrázek


, vybavené časovanou aparaturou, která vydávala zvuky odpovídající palbě ručních zbraní. Znamenalo to, že se na německé mapě objevil výsadek v tak širokém prostoru, že vznikl naprosto klamný dojem o velikosti vzdušně-výsadkového útoku. Rundstedtův štáb tak neměl přesnější odpověď na základní otázku:
Kde je těžiště útoku a kde jsou jeho hranice?
Vše ještě komplikovala znalost každého německého štábního důstojníka, která vycházela z nesprávného údaje, že na britských ostrovech je dislokováno více než 60 amerických a britských polních divizí (skutečnost byla taková, že v době invaze bylo na britských ostrovech 50 spojeneckých divizí a z nich jen 37 bylo vyčleněno pro účely invaze), které, dle německých znalostí, byly rozloženy tak, že se zdálo, že hlavní hrozba vylodění směřuje proti oblasti Le Havre - Dunkerque. A nesprávný údaj ještě posilovaly příchozí zprávy z radarových pobřežních stanic, které Spojenci úmyslně nerozbombardovali a které byly umístěny poblíž Le Tréport a Bologna.
Bylo ráno 6 hodin, když náčelník štábu Rundstedtova Vrchního velitelství Západ generálmajor Günter Blumentritt telefonoval náčelníků štábu Vrchního velitelství branné moci - OKW - generálplukovníkovi Jodlovi do Berchtesgadenu a žádal o Hitlerův souhlas, aby mohl použít 12. td SS a divizi Panzer Lehr k odražení invaze. Generál Jodl mu však odpověděl, že "führer" si nepřeje nasadit strategické zálohy předčasně, a že tyto divize nebudou přesunovány, dokud ranní průzkum neposkytne přesnější obraz o tom, co vlastně Spojenci svým útokem zamýšlejí... Není prý jasné, jestli vzdušný výsadek Spojenců není jen pouhou lstí a jestli vše neznamená, že Hlavní útok přijde severně od řeky Seiny. Bylo by přece bláznovství hnát tolik důležité tanky na Západ za situace, kdy by měly za zády řeku Seinu s pobořenými mosty.
Je patrné, že generál Jodl pro Vrchní velitelství Západ nic nevyřešil a jediný muž, který to mohl udělat, který mohl vývoj situace zásadně ovlivnit - Adolf Hitler - v inkriminované době prostě spal omámen léky, které mu pravidelně, než šel spát, podával jeho osobní lékař doktor Morell. Na OKW tehdy přijímal telefon od náčelníka štábu Vrchního velitelství Západ generála Blumentrita Jodlův zástupce generál Warlimont, který ve svých pamětech uvedl, cituji:

"Žádost o uvolnění tankových záloh byla prvním a nejdůležitějším rozhodnutím, které musel Hlavní stan učinit, proto jsem okamžitě zavolal Jodla. Brzy však bylo jasné, že dosavadní informace jej ještě nepřesvědčili, že toto vylodění znamená začátek skutečné invaze. Proto se nedomníval, že nastal okamžik k nasazení našich posledních záloh, a měl zato, že vrchní velitel vojsk na Západě se musí napřed snažit situaci vyjasnit silami Skupiny armád B. Tím bude také získán čas k ujasnění, zda operace v Normandii není jen klamným útokem předcházejícím Hlavní vylodění v Calaiské úžině."

A jasno nebylo ani přímo v Rundstedtově štábu a na ostatních velitelstvích. Vždyť i podle operačního deníku Skupiny válečného námořnictva Západ, kterému velel viceadmirál Theodor Krancke, až do 5ti hodin ráno Vrchní velitelství Západ a ani Skupina armád B, nevěděly, zda nepřátelské vylodění, k němuž už došlo je jen klamným manévrem odpoutání pozornosti, nebo oním Hlavním útokem.
A Němci zůstávali na pochybách oč jde i po zahájení ostřelování pobřeží děly spojeneckých lodí, které německý 84. as hlásil
po rozednění v 6 hodin ráno...
Ranní situační hlášení poslané z německé 7. A generálplukovníka Freidricha Dollmana na nadřízenou Skupinu armád B polního maršála Rommela nese tento zápis, cituji:

"Rozsah nepřátelského vzdušného výsadku v oblasti řeky Orne a jižního Cotentinu naznačuje široce založený útok. Účel ostřelování pobřeží není ještě zcela zřejmý. Zdá se, že jde o krycí akci prováděnou v souvislosti s útoky, ke kterým má dojít později a na dalších místech. Letecký a námořní průzkum nepřinesl od rozednění žádné čerstvé informace."

Tohle hlášení prosím bylo vysláno v 6 hodin 45 minut dne 6. června 1944.
Bylo to v době, kdy již na úseku UTAH začal spojenecký námořní výsadek jednotek amerického 7. as...
Tolik tedy o zmatení PVOS Říše. Jde zde o důkaz, že Němci až takřka do 7 hodin nevěděli, kdy a kde Spojenci provedou Hlavní útok, ale z historie je známo, že prakticky celý červen se domnívali, že přes vylodění v Normandii ta "Hlavní rána" přijde u Calais.

Pro vojenskou specifičnost textu, jakož i z důvodů zachování vojenské terminologie, a kvůli většímu zachování faktů, menší chybovosti v historické faktografii, jsem většinou od míst v Č 25. až Č 27. psal text, ze svých poznámek a osnovy celého tažení v Normandii, text mnou sestavený ( Osnovu viz zde na tomto odkaze v Úvodu:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5236
) - dále pak jsem psal text z informací z historického pojednání Operace Neptune - Edward Marolda, - Detlef Vogel - Německá obrana, a místy jsem pak použil informace pro text ve svých článcích z historického pojednání - Miloš Hubáček - Invaze - což jsou podklady uvedené i u Č 27. na konci.
Všechen historický děj v článcích popisuji svými slovy. Pokud je uvedena citace, je vždy uvedeno odkud byla použita.
U některých historických dějů jsou informace použity z dalších podkladů, které jsou uvedeny na konci posledního článku, zde u Č 27. - Použité podklady.
Obrázky a mapy jsou použity z volně uložených na zahraničních webech, umístěných zde na Palbě v - Album, nebo Fotoforum - odtud pak dle návodu vložených do mých článků.




Použité podklady:

Duce – Anatomie jedné kariéry – Luboš Taraba.
Adolf Hitler a jeho cesta k moci – Rainer Zitelmann.
Nacismus – Alessandra Minerbiová – editor: Flavio Florani.
Pakty Stalina s Hitlerem – výběr z dokumentů 1939 a 40 – Naše vojsko.
Přísně tajné 3/99, 4/99, 3/05 a 3/08.
HPM ročník XIV. – Ivo Pejčoch – Těžký křižník Canarias.
Září 1938 – Role a postoje spojenců ČSR – Miloslav John.
Dějiny světa, svazek IX – L. I. Zubka, A. M. Zubinský a G. N. Sevosťjanov.
Dějiny světa, svazek X. – V. V. Kurasov, A. M. Někrič.
Krev, slzy a pošetilost v nejtemnější hodině 2. světové války – Len Deighton.
Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert.
Blitzkrieg od Hitlerova nástupu po pád Dunkergue - Len Deighton.
Druhá světová válka – John Keegan.
Polské tažení Hitler a Stalin rozbíjejí Polskou republiku – Janusz Piekalkiewicz.
Tanková válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Letecká válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Námořní válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Historie německé armády 1939 – 1945 – Philippe Masson.
Slovenská armáda 1939 – 1945 – Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal.
Hitlerovi válečníci – Guido Knopp.
Německé obrněné jednotky – Horst Scheibert.
Hitlerovy elitní jednotky – Lucas Cooper.
Němečtí parašutisté ve II. světové válce – Volkmar Kühn.
Operace Jubilee, Dieppe 1942 – Norman Franks.
Narvik – Donald Macintyre.
Ocelová lavina – Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak.
Bitva o Británii – Leonard Mosley a redakční kolektiv Time-Life Books.
Černí andělé, Historie zbraní SS – Rupert Butler.
Historie válek – David Brownstone a Irene Franck.
Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv – Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin.
Den D, 1944, Hlasy z Normandie – Robin Neillands, Roderick de Normann.
Druhá světová válka den za dnem – Donald Sommerville.
Svět ve válce 1939 – 1945 – Dr. Duncan Anderson, Dr. Stephen Badsey, David Chandler, Dr. Paddy Griffith, Sean McKnight, Gary Sheffield.
Marcel Jullian – Bitva o Británii – červenec-září 1940
Alan Cooper – Cíl Drážďany.
Boje o Itálii 1943 až 1945 – Dominick Graham a Shelford Bidwell.
Hitlerovy horské jednotky – James Lucas.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1176,
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1179
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1193
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1209
a v nich následné diskuze.
Miloš Hubáček – Bitva u Matapanu.
Miloš Hubáček - INVAZE.
Miloš Hubáček – Bitva u Matapanu.
Charles Kirkpatrick - Spory o druhou frontu.
Stephen Badsey - Příprava operace Overlord.
Detlef Vogel - Německá obrana.
Edward Marolda - Operace Neptune.
Steven J. Zaloga - Den D 1944 Pláž OMAHA.
Roger Cirillo, Stephen Badsey - Den D.
Charles Kirkpatrick - Soustřeďování sil.
Alfred Price - Vzdušné boje.
Nigel de Lee - Boje v Ńormandii.
Nigel de Lee - Průlom.
Jaroslav Hrbek – Tobruk 1941.
Janusz Ledwoch – Afrikakorps.
Paul Carell – Lišky Pouště.
Janusz Piekalkiewicz – Rommel – Tajná válka v Africe.
Dwight David Eisenhower – INVAZE DO EVROPY.
Harry C. Butcher – TŘI ROKY s EISENHOWEREM.
Jiří Brož – STŘEDOMOŘÍ V OHNI DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY.
D – DAY OPERACE OVERLORD, dle nakladatelství Salamander
Books Ltd, Londýn.
Další související historická literatura.
Mé dlouholeté poznámky a mapy.
Z webu http://www.Palba.cz je použito jako podklad a upoutávka:
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 u Francie zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=143
a zde jednotlivé sekce:
a) Pozemní a cizinecká legie – (články od Kačermiroslav, Sa 58 a Bruno):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=160
b) Letectvo – ( články YAMATO, Kačermiroslav a Fatale):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=161
c) Námořnictvo – (ovládal Norad – Nelson):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=162
d) Opevnění a bunkry – (od Bruna a Lorda):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=48
Aby pak důležitou smlouvu o porážce Francie z 22. června 1940 dodal Kačermiroslav v sekci
e) Ostatní:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3463
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 pak nalezneme - Británie viz zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=139
kde jsou pak jednotlivé sekce, a v nich potom musíš otevřít - Pozemní vojsko:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=154
tam teprve otevřeš Obrněná technika – (především YAMATO, TonyHazard a Easy_Company) zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=241
aby pak ještě následovaly odkazy od Sa 58:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3351
a Thór:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2936
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2892
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2821
Royal Navy (především Norad – Nelson a také trochu Mikhassel. Dralno):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=153
Letectvo:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=99
pak má své podsekce:
Stíhací letouny – (xradar, YAMATO, Tempík, Reisen):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=216
Bombardovací a bitevní letouny – (Haness, YAMATO):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=217
Ostatní letouny – (Kačermiroslav):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=218
Různé – (od Haness, Ikala, Lord a YAMATO):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=220
A starší neaktualizovaný článek od Fatale:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1180
O Německé obrněné technice je možné se na Palbě dozvědět na tomto odkaze v subkapitolách zde http://www.palba.cz/viewforum.php?f=138
Tanky a stíhače tanků:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=116
od Sa 58, YAMATO, TonyHazard.
Samohybná děla http://www.palba.cz/viewforum.php?f=117 také od Sa 58 a YAMATO.
Mnoho dalších věcí, jako jsou OA – Obrněné Automobily - na tomto odkaze http://www.palba.cz/viewforum.php?f=17 také od Sa 58.
Z letecké techniky jsou to především v subkapitole Luftwaffe
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=20
u Stíhacích letadel http://www.palba.cz/viewforum.php?f=112
monografie Hans S a YAMATO, stejně jako u Bombardovacích a bitevních http://www.palba.cz/viewforum.php?f=113
a u Ostatních http://www.palba.cz/viewforum.php?f=192
je to pak Tunac, Haness, Hans S a YAMATO.
Vybavení letounů http://www.palba.cz/viewforum.php?f=193je od Ikala, Eda a Sa 58.
O Itálii jsou pak jednotlivé subkapitoly zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=142


Případné doplnění a diskuzi prosím směřujte na tento odkaz:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=67&start=40
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Pozemní boje 1944 - 1945“