Hlavička pro Palbu

Vzkazy a žádosti vedení Palby pro uživatele

Moderátoři: jarl, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11600
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Zemakt »

Smysl portálu je podle mně velký pro článkaře a čtenáře. Dělá z fóra jakýsi redakční systém. Kdo přijde na úvodní stránku, vidí hned co je nového.
:up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od michan »

Dík Lorde za výklad.
Úpravu nechám na většině a Hlavičku také. A barvy také.

Jen bych si přál, aby byla zachována prvá strana tak, že se na ní prezentuje "po staru" prvních 10 článků, které byly na Palbu dány.
Dobře bylo přístupné Album, dobře byly přístupné články - po staru - a aby do článků šlo dobře vkládat obrázky.
A Články jako celek šly stejně, dle žánrů a období, nebo podobně, raději "po staru" - vkládat na Palbu.

To je má prosba.

Vím i od kolegů a kamarádek a kamarádů, kteří hledají články, že jsme stále složitější. Pokud si to někteří nezapíší, nemohou je pak najít a volají znovu a prosí o vysvětlení a nejsou to žádní "podržtaškové"!
Zvláště to platí pro ty, co zde nejsou jako my několikrát za den a denně.

Prosím vzít v úvahu.
Naposledy upravil(a) michan dne 23/11/2019, 16:19, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13186
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Rase »

Lord:
Za ten šedo-oranžový flat_style bych si klidně připlatil. Osobně s platbou čekám co se vymyslí za vzhled. Totiž bych fakt nechtěl, aby to tady vypadalo jak z 90.let. Přeci jen když už modernizace, tak ať je i vidět.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Lord »

Michane, jsem rád za poznatky "lidí z vnějšku". Sami jsme si už na ledacos zvykli, ale kdo vidí Palbu poprve, tak může mít problém, tomu věřím.
michan píše:... Jen bych si přál, aby byla zachována prvá strana tak, že se na ní prezentuje "po staru" prvních 10 článků, které byly na Palbu dány.
Dobře bylo přístupné Album, dobře byly přístupné články - po staru - a aby do článků šlo dobře vkládat obrázky.
A Články jako celek šly stejně, dle žánrů a období, nebo podobně, raději "po staru" - vkládat na Palbu.

To je má prosba.

Vím i od kolegů a kamarádek a kamarádů, kteří hledají články, že jsme stále složitější. Pokud si to někteří nezapíší, nemohou je pak najít a volají znovu a prosí o vysvětlení a nejsou to žádní "podržtaškové"!
Zvláště to platí pro ty, co zde nejsou jako my několikrát za den a denně.

Prosím vzít v úvahu.
Čím je více článků, témat, čím je více obsahu, tím je pochopitelně složitější takový obsah organizovat a vyhledávat. Navíc engine fóra není na tohle ideální. Od toho se dělají právě redakční systémy.

Na druhou stranu pro uživatele, co sem chodí spíše často diskutovat, tak má jen fórum smysl, neboť se přihlásí, uvidí co je nového, přečtou si co je zajímá, a případně reagují.

Co se týče vyhledávání článku, tak se čtenáři buď prokoušou strukturou fóra, která je v současnosti už značně rozmanitá, a má vnořená subfóra.
Nebo postupují dle časové osy, jak byla uvedena jednotlivá témata.

Jelikož současný portál nemá na úvodní stránce stránkování, ale zobrazuje jen určitý počet posledních článků, tak jsme implementovali mod "ČLÁNKY" http://www.palba.cz/newspage.php , který už stránkování má, a v pravém sloupci je i Archiv dle roků a měsíců. Ten však zobrazuje všechna témata.

Tento mod newspage extension však zase nemá nyní aktualizaci pro verzi phpBB 3.2.x, naposled byl aktualizován právě před 5 lety :) Takže musíme hledat něco jiného.

Nabízí se cBB Blockgets, jenže jsem zatím nenašel jeho počeštění. Originál je ve španělštině. Angličtina se ale asi najde. cBB Blockgets umožňuje stránkování už na úvodní stránce. Navíc i trošku sortování obsahu dle menu, apod.

Jako příklad uvádím web, kde si ale pohráli i hezky s designem stránek.
https://www.lasegundaguerra.com/portal

Je to portál na bázi fóra phpBB, o druhé světové válce "la segunda guerra", tedy Palbě tématicky podobný.

Jak říkal Špidla zdroje jsou, ale ještě to někdo musí udělat :D
Sám programátorsky zdatný moc nejsem. Navymýšlet lze taky ledacos, ale horší je vždy ta realizace.
Nicméně jak už jsem psal, udělal jsem alespoň ten průzkum, co vše je možné už v rámci dostupných řešení.
Tohle musí pak Pegeucko přetlumočit Kamilovi, nahodit to na nějakém testu, a tam vnímat, co případně ještě upravit, a odladit. Takovej je plán.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4087
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od jarl »

I já se přimlouvám za zachování portálu, na němž lze snadno dohledat nejnovější články. Pokud by tato možnost zmizela, články by nebylo možné odlišit od přehršle témat založených jednou větou, takže jejich už beztak nijak závratná návštěvnost by ještě poklesla.

Dále bych se přimlouval za technické řešení, které by nepřihlášeným a hlavně neregistrovaným uživatelům umožnilo zjistit, že nějaké starší téma, jako nyní Operace Lvoun (Seelöwe), ožilo a stojí za pozornost. Původně byla na Palbě lišta, na které bylo možné najít nejnovějších deset aktivních témat, ale ta při posledních větších úpravách zmizela, aniž by byla nahrazena něčím podobným.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11600
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Zemakt »

I já se přimlouvám za zachování portálu, na němž lze snadno dohledat nejnovější články. Pokud by tato možnost zmizela, články by nebylo možné odlišit od přehršle témat založených jednou větou, takže jejich už tak nijak závratná návštěvnost by ještě poklesla.
Tak jinak, a omlouvám se za slovník. Jestliže by se to mělo transformovat do nějaké podoby "jenomfóra". Dle mého názoru je konec Palby takové jaká byla. Palba vždy byla kompilací článků a diskuzí, diskuzí ne rigidně řízených, ale volně směřovaných. Bez nějakých přílišných tlaků a emocí (neplést s anarchií). To je Palba i dnes. Jestliže z toho bude klasické fórum, skončí Palba taková jaká je. Jak to vypadá jinde, každý snad zná. Spousta lidí sem nechodí prázdně klábosit, ale něco se dozvědět a jenom číst. Třeba na hajzlu v práci.

Co se týče článkařů, tak v případě "jenomfóra", dřív nebo později na to každý hodí bobek, respektive se na to vysere. Protože co si budeme povídat, vyvěšení článku na portál je takové malé zadostiučení, a nedej bože že se pod článkem nediskutuje. Nicméně i v případě nějaké minimální diskuze autora těší, že jeho dílko je na "nástěnce". Holt, každej chlap je drobet ješitnej, kort když nad tím stráví hodiny a hodiny času. Směřování do anonymity článků, což fórum je, je blbost. Sám si dobře pamatuji jak na staré Palbě byl "chlíveček" s pár aktuálníma příspěvkama v tématech. A když to zmizelo, bylo to jednoznačně out. Devadesátky, osmdesátky. Na to sere pes, když to funguje není co řešit. Jen pro příklad nového "rádoby in přístupu" je struktura diskuze na AN. Píčovina na entou. Uplně na závěr tohoto ovíněného komentu, Palba je značka. A tak by se k ní mělo přistupovat. Mercedes má taky trojcípou hvězdu, nikoliv každých pět let čtyřcípou či pěticípou :wink: . Dobrou noc všem.
Dále bych se přimlouval za technické řešení, které by nepřihlášeným a hlavně neregistrovaným uživatelům umožnilo zjistit, že nějaké starší téma, jako nyní Operace Lvoun (Seelöwe), ožilo a stojí za pozornost. Původně byla na Palbě lišta, na které bylo možné najít nejnovějších deset aktivních témat, ale ta při posledních větších úpravách zmizela, aniž by byla nahrazena něčím podobným.
To je přesně ono Jarle. Bylo to fajn a člověk hned viděl kde se co hejbe. A nemusel kvůli tomu párkrát klikat. Uživatelská přívětivost, nebo jak se tomu vlastně říká. Ale prej to nešlo.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od michan »

Dík pánové, jsem se lek... Palba a... tak jsem si dal jednu (skoro víc jak 1/2 deci, na dvakrát, se sodou... a pak teprve...) Ballantines... :razz:
Co to má být?
Věřím Lorde, že jsi vysvětloval a dobře - já i někteří určitě jsme možná nechápali... - já určitě - přidám klidně i peníze nechť je to diskuzní a i historiografie a hlavně je to o vojně, vojácích a i dále do budoucna... Tak jste to přece zakládali a já tam v roce 2005 šel i kvůli tomu a vidíš, že je nás postupně víc.
Rase to dává pro mladé a je... chlapče a tak to bude dobře... Válka bohužel jakákoliv čeká i Rase a spol... pokud to neví. My jsme nikoliv v devadesátkách, ale na začátku 2005 a dále Rase také nevěděli - před 14ti lety co bude mít Čína a další státy a jak bude a hele....
Koukejme okolo sebe....
Naposledy upravil(a) michan dne 24/11/2019, 02:37, celkem upraveno 4 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od michan »

Ještě snad pro kolegu Jarl řeknu - Věřil bys mi, že sem kluci dali tohle na Portále - Aktivní témata - http://www.palba.cz/recent.php ?
Já to objevil asi před 5ti měsíci nebo kdy - já se stydím :oops: ...

Myslím, že počítají jak s modernou Raseho tak i s námi dědky palby - dík :D
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13186
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Rase »

Zemakt, jarl atd.:
Máte pravdu, hned mi to asi nedošlo. Portál je dobrý.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od michan »

A ještě snad přece jenom k té barvě, mám vždy u černé asociaci smrti, která se snoubí s vojenstvím. Mám však i nechvalně známou asociaci SS a jejich černá. Važte prosím i toto.
Vazby z Německých webů jsou právě s černou a neonacismem a to má Palba tak trochu za sebou - neonacismus.
Je to však na zvážení.,..
Modrá a bílá s vazbou na jemně červenou prostě k Palbě patřila takřka 12 let.

Esteti barvy važte... to a to a také přirozenou bílou . Terče, a kolt, jsou možná OK. nevím, ale dosavadní Palba.cz také neměla chybu v Hlavičce......

Kdo nevíte tak Palba se bude měnit ve svém provedení, od svého vzniku 2004 do dneška, po druhé.... vznik, změna a nynější změna.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4087
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od jarl »

michan píše:Ještě snad pro kolegu Jarl řeknu - Věřil bys mi, že sem kluci dali tohle na Portále - Aktivní témata - http://www.palba.cz/recent.php ?
Já to objevil asi před 5ti měsíci nebo kdy - já se stydím :oops: ...
Nevěděl a ani dnes jsem jí na portálu nenašel a to jsem se opravdu snažil. Takže je to určitě užitečná funkce, ale v praxi je naprosto k ničemu protože jí neregistrovaní uživatelé nenajdou.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od michan »

Hned pod Logem Palba jsou - Portál Obsah fóra a končí to RSS. A před RSS je Aktivní témata, když je rozklikneš tak je tam 20 témat, která se právě diskutují a to mě pomáhá na cestách, že vím co se právě diskutuje... Já si toho všiml až před 5ti měsíci a tak se stydím :oops:
Chtěl jsem vědět jestli jsem sám kdo neví, že tam jsou diskutovaná témata a nemusí se třeba právě do RSS, kde je jich jen deset.
To když se třeba nepřihlašuji a chci vědět oč na Palbě jde...
Naposledy upravil(a) michan dne 24/11/2019, 12:06, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4087
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od jarl »

Díky, už jsem to našel. Možnost pro všechny návštěvníky Palby sledovat aktivní tématu tu tedy je, takže tahle námitka padá.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Lord »

michan píše:Věřím Lorde, že jsi vysvětloval a dobře - já i někteří určitě jsme možná nechápali... - já určitě - přidám klidně i peníze nechť je to diskuzní a i historiografie a hlavně je to o vojně, vojácích a i dále do budoucna...
Tak jste to přece zakládali a já tam v roce 2005 šel i kvůli tomu a vidíš, že je nás postupně víc.
Rase to dává pro mladé a je... chlapče a tak to bude dobře... Válka bohužel jakákoliv čeká i Rase a spol... pokud to neví. My jsme nikoliv v devadesátkách, ale na začátku 2005 a dále ...
Michane já jsem ani nějak neplánoval Palbu zase měnit, aktualizovat, přeci jen píšeš předchozí verze sloužila 10 let, pak přišel Pege a sehnal Kamila, takže se aktualizace zdála schůdná.
Nyní nás zase tlačí hosting, neboť poslal zprávu, jak má nový hosting a program. A tam je zase jiná verze PHP, a tu naše Palba neumí.

My jsme se snažili různýma fičurama, aby lidi měli dobrý přehled o tom, co se na fóru děje, co se diskutuje, co je nového. Klasický fórum tohle ani moc nemá, pokud nejste registrovaný, a přijdete jen jako čtenář.

Mladý jsou možná trošku zvyklý ze sociálních sítí, facebook, instagram, kam se taky musejí registrovat, nutí je to tam chodit pravidelně a čumět na to, co se děje, ale vyhledávání je tam taky podle mně bídný.
Jenže to je ani moc netrápí, žijí okamžikem, chtějí se bavit. Případně kliknou na hashtag a najde jim to podobná témata.

Ano my pamatujeme devadesátky, ale spíše počátek milénia na internetu, známe to jinak, mladí to už nepoznali, teprve se rodili, a berou za normální co je teď. Mileniáni dokáží využívat svým způsobem sociálních sítí a přitom ležet s mobilem na sedacím pytli.

Ale abych byl víc věcný, Pege navrhl, že převedem Palbu jen na forum, protože prej portál neexistuje.
Já jsem mu oponoval, že existuje, a poslal mu odkazy. Pak někteří napsali, že portál je stejně zbytečný.
Jako kdyby na tom byla shoda, tak je s tím aspoň mín práce. Jenže jak jsem předpokládal zvyk je železná košile.

A občas, jsme fakt i vojensko-historický web, je třeba vytáhnout starý věci, retro/neretro :) Provést syntézu a analýzu.
A motivace článkářů (jak uvedl Zemakt) je taky důležitá.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Kouzelnik »

Lord píše:
michan píše:Věřím Lorde, že jsi vysvětloval a dobře - já i někteří určitě jsme možná nechápali... - já určitě - přidám klidně i peníze nechť je to diskuzní a i historiografie a hlavně je to o vojně, vojácích a i dále do budoucna...
Tak jste to přece zakládali a já tam v roce 2005 šel i kvůli tomu a vidíš, že je nás postupně víc.
Rase to dává pro mladé a je... chlapče a tak to bude dobře... Válka bohužel jakákoliv čeká i Rase a spol... pokud to neví. My jsme nikoliv v devadesátkách, ale na začátku 2005 a dále ...
Michane já jsem ani nějak neplánoval Palbu zase měnit, aktualizovat, přeci jen píšeš předchozí verze sloužila 10 let, pak přišel Pege a sehnal Kamila, takže se aktualizace zdála schůdná.
Nyní nás zase tlačí hosting, neboť poslal zprávu, jak má nový hosting a program. A tam je zase jiná verze PHP, a tu naše Palba neumí.

My jsme se snažili různýma fičurama, aby lidi měli dobrý přehled o tom, co se na fóru děje, co se diskutuje, co je nového. Klasický fórum tohle ani moc nemá, pokud nejste registrovaný, a přijdete jen jako čtenář.

Mladý jsou možná trošku zvyklý ze sociálních sítí, facebook, instagram, kam se taky musejí registrovat, nutí je to tam chodit pravidelně a čumět na to, co se děje, ale vyhledávání je tam taky podle mně bídný.
Jenže to je ani moc netrápí, žijí okamžikem, chtějí se bavit. Případně kliknou na hashtag a najde jim to podobná témata.

Ano my pamatujeme devadesátky, ale spíše počátek milénia na internetu, známe to jinak, mladí to už nepoznali, teprve se rodili, a berou za normální co je teď. Mileniáni dokáží využívat svým způsobem sociálních sítí a přitom ležet s mobilem na sedacím pytli.

Ale abych byl víc věcný, Pege navrhl, že převedem Palbu jen na forum, protože prej portál neexistuje.
Já jsem mu oponoval, že existuje, a poslal mu odkazy. Pak někteří napsali, že portál je stejně zbytečný.
Jako kdyby na tom byla shoda, tak je s tím aspoň mín práce. Jenže jak jsem předpokládal zvyk je železná košile.

A občas, jsme fakt i vojensko-historický web, je třeba vytáhnout starý věci, retro/neretro :) Provést syntézu a analýzu.
A motivace článkářů (jak uvedl Zemakt) je taky důležitá.

Pár poznámek ke zpětné vazbě:

a) autorská práva
Lord píše: Mladý jsou možná trošku zvyklý ze sociálních sítí, facebook, instagram, kam se taky musejí registrovat, nutí je to tam chodit pravidelně a čumět na to, co se děje, ale vyhledávání je tam taky podle mně bídný.
Jenže to je ani moc netrápí, žijí okamžikem, chtějí se bavit. Případně kliknou na hashtag a najde jim to podobná témata.
sociální sítě fungují na bázi (stručných) textů, komentů od známých/přátel, videí, obrázků = sami uživatelé tvoří "obsah" který je "kořeněn" jakýmysi sociálními vazbami. Obávám se, že zejména u historických témat je ukrutně málo volně šiřitelných obrázků a ještě míň videí. S ohledem na reformu autorského práva (loni přijato, účinnost relativně brzo) se nedomnívám, že současný způsob publikace obrázků/videí/skenů knížek může obstát. Jo, leda za to začít platit - FB a spol. na placení autorům mají (protože brutálně tlačí reklamu)...

Závěr: nemyslím si, že je vhodné srovnávat Palbu se sociálními sítěmi... protože je to předem prohraný boj.

Lord píše: A motivace článkářů (jak uvedl Zemakt) je taky důležitá.
Jojo, to je klíčová otázka - pro koho Palba funguje? Z mého pohledu jsem rozdal pár doporučení ve svém okolí, že Palba je OK, pár zajímavých informací plus místo potkávání se sečtělých lidí.... Jenže po časem já sám zjistil, že část zdejších zdejších přispěvatelů dlouhodobě píše fakta mixovaná s výmysly/polopravdami/čistou lží... Tj. jestli se má Palba.cz profilovat jako odbornější historicko-military web (s přesahem na soudobou military problematiku v České a ve Slovenské republice), tak je potřeba zapracovat na rozlišení věrohodnosti jednotlivých zdejších přispěvatelů (vůbec nemluvím o cenzurování názorů, pouze mluvím o tom aby šlo snadno poznat kdo v minulosti publikoval nepravdivá fakta a když byl vyzván aby to vysvětlil, tak jak dotyčný "nepravdomluvec" vysvětloval).

Jestli má Palba.cz fungovat jako on-line konkurence pro časopisy (Válka Revue,...) pro širokou veřejnost, tak v tom Palba prohraje, protože se na to lidi brzo vykašlou, zvláště, když populárnější texty budou skoro bez obrázků (neboť někdo z Palby by autorům musel za obrázky zaplatit).

Tj. - z mého pohledu má Palba.cz budoucnost jako platforma pro setkávání hardcore fanoušků, která bude kombinovat on-line s časopiseckým světem.... např. jak Dzin kritizoval nepřenosti v časopickém článku o Seelöwe.... Tuto diskuzi o nepřenostech logicky časopis nebude umět.... A zde bych viděl potencionál nových čtenářů - kterým nestačí (leckdy povrchní) článek v populárním časopisu avšak tito čtenáři nemají načteno spoustu "tlustospisů" od Glantze či od Kershawa....
A tím jak jednotliví uživatelé FB/Instagramu přestanou být dostatečně saturování povrchním facebookem, tak část z nich začne mít o zájem o komplexnější texty...

Vůbec nehovořím o formě za každou cenu šokovat jako se asi nenapravitelně poškodily texty od Suvorov.

Shrnutí: Nemůže dlouhodobě pokračovat současné fungování Palby zčásti založené na obsahu za který nikdo autorům nezaplatil. Může fungovat jako odborná diskuzní platforma (např. reagovat na články časopisech) - tj. v této pozici snad bude na Palbu nahlížení jako na výjimku z autorských práv. Nezbytnou podmínkou, proč by se zde měli scházet zájemci o psaní odbornějších názorů, je, aby odpadlo zdejší bezstrestné ničení diskuzí pomocí (zčásti) nepravdivých faktů....

Za mě je naprosto odstrašujícím příkladem to co zde dělá Skeptik = ten mix jeho sebejistého/jednoznačného názoru a pozoruhodně vysokého procenta nepravdivých faktů.... zajímavé je, že výsledek jeho činnosti je přesně takový jako popsal znalci fake-news (naštvat odpůrce). Mě osobně trvalo řadu měsíců než jsem si udělal jednoznačný názor o mixování pravdivých a nepravdivých faktů (např. Skeptikem), protože Palba neprovozuje fact-checking... tj. po pár doporučeních svých přátelům/známým už nedoporučuji Palbu jako zdroj diskuzí bez fake-news....

P.S. Jestli Palba vidí svoji budoucnost v jakési verzi Sputniku (jestli jsem správně pochopil názory Alfíka, když komentoval způsob nakládání s fakty v tématu o AČR konkrétně ohledně Gripenů v Estonsku - jeho pozoruhodný komentář je bohužel již smazaný, ale otevřel mi oči co je jeho zájmem), tak je to samozřejmě možné.... Ovšem bylo by fajn to napsat rovnou na úvodu webu.
R.I.P.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Lord »

Kouzelnik píše:Jojo, to je klíčová otázka - pro koho Palba funguje? Z mého pohledu jsem rozdal pár doporučení ve svém okolí, že Palba je OK, pár zajímavých informací plus místo potkávání se sečtělých lidí.... Jenže po časem já sám zjistil, že část zdejších zdejších přispěvatelů dlouhodobě píše fakta mixovaná s výmysly/polopravdami/čistou lží... Tj. jestli se má Palba.cz profilovat jako odbornější historicko-military web (s přesahem na soudobou military problematiku v České a ve Slovenské republice), tak je potřeba zapracovat na rozlišení věrohodnosti jednotlivých zdejších přispěvatelů (vůbec nemluvím o cenzurování názorů, pouze mluvím o tom aby šlo snadno poznat kdo v minulosti publikoval nepravdivá fakta a když byl vyzván aby to vysvětlil, tak jak dotyčný "nepravdomluvec" vysvětloval).

Jestli má Palba.cz fungovat jako on-line konkurence pro časopisy (Válka Revue,...) pro širokou veřejnost, tak v tom Palba prohraje, protože se na to lidi brzo vykašlou, zvláště, když populárnější texty budou skoro bez obrázků (neboť někdo z Palby by autorům musel za obrázky zaplatit).
Kouzelníku taky máš názor, a to je správný. Tvůj příspěvek má jako obvykle mnoho rovin. Ono máš třeba "akademiky" na Frontě, ale jen o WW2. Když už tedy vezmu, co je na našem písečku. Valka.cz na diskuse rezignovala a je to jen faktografie, asi věděli proč to dělají. Zemakt psal o AN, články tam mají asi konzervativní a k věci, ale diskuse tam je neskutečnej mix, to kam se hrabe Palba, ale maj teda stíhat ostatní za "jedinej správnej názor" ?, zase to tam aspoň nějak žije.

Co se týče vojenských skupin na FB, tak jak píšeš, někdo tam mrskne obrázek, stručnej koment, a už se plácá, a kupodivu to má zatím velkej úspěch, protože mnoho lidí se chce bavit, a trošku přispět i svými omezenými znalostmi do mlýna. Když tam začneš psát elaboráty, tak to nikdo nepochopí.

V zásadě je jen několik možností, buď lidi, co se ti jejich názor nelíbí vyobcuješ, nebo někde mají reputační systém, kde se mínusuje a plusuje, ale nezdá se, že by si s tím stejně někteří lámali hlavu. Nebo co není úplně košér nějak moderuješ, což ovšem je poměrně náročné na čas a sám moderátor taky musí o dané věci něco vědět, a stejně se nezavděčí všem.

Co se týče autorských práv - Palba nemá z ničeho zisk, musíš dokázat kolik jsi komu učinil újmu. FB a jiné weby mají třeba příjem z reklamy, tudíž obsah zveřejní, resp. uživatelé a část jde na provoz a část je zisk. Jak se to vše bude dál vyvíjet je otázka, ale každopádně "svobodný internet" asi končí. Osobně jsem byl vždy proti cenzuře, ale nyní to chtějí omezit aspoň politicky kvůli údajnému ovlivňování voleb.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3956
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od HONZIK11 »

Kouzelníku, jdi se léčit. Ty Tvá invektiva jsou čím dál silnější. Nevím budoucnost v case kdy se aplikace léciv a jejich vyvoj v nejbližší době mohou ucinne vypořádat s nárůstem tvých předsudků v danych oblastech, kterým se věnujes nebo o kterých jsi se doposud vyjádřil.Ty nejsi žádný sjednocujici prvek v diskusich, jsi unavny kopirovatel odkazů bez vlastního logického nazoru.Nehledis zda je ten obsah aktuální z hlediska času a logiky.
Svůj názor propagujes tím, že útoky degradujes oponenty.
:razz: lol Prave teď jsem použil tvůj styl argumentace, jak se to to líbí?
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Mirek58 »

Hmm,
tak je potřeba zapracovat na rozlišení věrohodnosti jednotlivých zdejších přispěvatelů (vůbec nemluvím o cenzurování názorů, pouze mluvím o tom aby šlo snadno poznat kdo v minulosti publikoval nepravdivá fakta a když byl vyzván aby to vysvětlil, tak jak dotyčný "nepravdomluvec" vysvětloval).
Tak to opravdu stojí za zamyšlení!
Co takhle dát "příslušnému" k avataru" nějaké jednoduché grafické znamení?
A co také rozlišit jedince, kteří se po jednom doslova nechutně dožadují zdrojů. Od druhého jim postačí jednoslovné vyjádření - studuj - a od třetího radši nepožadují vůbec nic, ačkoliv ten třetí napíše naprosto stejné jako první.

Ale v každém případě myšlenka na rozlišení věrohodnosti by neměla zapadnout. Zařadit do škatulky to je vynález a rozlišit pěkně na dálku!
( Jen pozor na to, kdo se v jaké škatulce ocitne)

Edit:
Palba je forum zaměřené na historii.
A v právě máme v historii krásné poučení jak dopadlo jedno z největších "rozlišení".
Němci "rozlišovali" do té doby, než byli donuceni nosit vlastní "rozlišení" a to se jim to "rozlišování" najednou začalo sakra zajídat.
ObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od Kouzelnik »

Lord píše: (...) ale diskuse tam je neskutečnej mix, to kam se hrabe Palba, ale maj teda stíhat ostatní za "jedinej správnej názor" ?, zase to tam aspoň nějak žije.
Já jsem netvrdil, že se má někdo "stíhat" za názor. To vůbec. Zopakuji to o čem mluvím... Čtenář má poznat jestli autor názoru často pro svůj názor používá nepravdivá/polopravdivá fakta. Čili klidně ať diskuze žije, ale ať člověk neztrácí čas s překrucovači faktů... Stačí si kliknout na aktuální komenty ve vlákně o L-410 (která se posunulo např. k debatě o IL-62/62M a VC-10), a jak poznat který názor stojí za to číst? Já po stovkách hodin ověřování faktů ve Skeptikových komentech už všechny komentáře Skeptika s odporem přeskakuji (a to podotýkám, že velká kus jeho komentářů byl dle pravdivých faktů,.... o to těžší bylo poznat jeho skutečný přístup k mixování pravdivých faktů).

Lord píše: Co se týče vojenských skupin na FB, tak jak píšeš, někdo tam mrskne obrázek, stručnej koment, a už se plácá, a kupodivu to má zatím velkej úspěch, protože mnoho lidí se chce bavit, a trošku přispět i svými omezenými znalostmi do mlýna. Když tam začneš psát elaboráty, tak to nikdo nepochopí.
Jop, přesně takhle jsem to myslel. Že nemá smysl porovnávat typický obsah (a zaměření na čtenářské skupiny) na FB a Palbě.
Lord píše: V zásadě je jen několik možností, buď lidi, co se ti jejich názor nelíbí vyobcuješ, nebo někde mají reputační systém, kde se mínusuje a plusuje, ale nezdá se, že by si s tím stejně někteří lámali hlavu. Nebo co není úplně košér nějak moderuješ, což ovšem je poměrně náročné na čas a sám moderátor taky musí o dané věci něco vědět, a stejně se nezavděčí všem.
Nesouhlasím, že jsou pouze výše uvedené možnosti. Odkázal bych se na svůj dřívější návrh via PM (=samostatné vlákno kde by byl vypíchnut pouze faktografický přešlap a aby autor faktografické nepřesnosti měl možnost si svoji nepřenost obhájit... leckdy to může být tím, že se zdroje liší) Tj. ať si každý udělá obrázek sám...
Když má autor svobodnou možnost mixovat nepravdu do pravdivých fakt, tak by měla existovat svoboda čtenáře (či účastníka diskuze), aby měl možnost neztrácet čas s názory založenými zčásti na nepravdivých faktech...
. Podotýkám, že já jsem tuto svobodu (poznat, že jde autor míchá pravdivé a nepravdivé fakta) neměl a sebralo mi spoustu času... I po této diskuze s odporně polopravdivými fakty mi přijde skoro zbytečné chodit na Palbu, když Palba s tímto přístupem některých nechce systémově nic dělat....

A rozhodně nesouhlasím s mínusováním, plusováním (protože nejde rozlišit jestli se to vztahuje k názoru nebo k pravdivosti/úplnosti faktů na kterých je názor založen. Toto je IMHO velmi důležité rozlišovat.

Lord píše: Co se týče autorských práv - Palba nemá z ničeho zisk, musíš dokázat kolik jsi komu učinil újmu. FB a jiné weby mají třeba příjem z reklamy, tudíž obsah zveřejní, resp. uživatelé a část jde na provoz a část je zisk. Jak se to vše bude dál vyvíjet je otázka, ale každopádně "svobodný internet" asi končí. Osobně jsem byl vždy proti cenzuře, ale nyní to chtějí omezit aspoň politicky kvůli údajnému ovlivňování voleb.
Nechápu co má mít loňská reforma autorských práv společného s cenzurou... Primárním záměrem té loňské reformy je cíl, aby autoři dostali zaplaceno za autorská práva.
Klidně si můžeš používat kritérium že za autorská práva se nemusí nic platit, pokud člověk bez zisku šíří cizí autorská díla. Já jsem neviděl takovou výjimku. Stačí si všimnout jak situaci komentovala Wiki (= že je to ohrožení budoucnosti wiki)... Já osobně vidím výjimku z placení za autorská práva v tom, kdy půjde o odbornější diskuzi (tj. nebude převažovat převzatý text, ale bude převažovat jeho diskutování a rozebírání a porovnávání jednotlivých zdrojů).

Nad rámec autorských práv bych si dovolil připomenout leckdy velmi agresivní přístup daňových výběrčí - tj. asi by dávalo smysl se zamyslet nad daňovým pohledem, nicméně případná platba daní by asi nebyla likvidační
https://www.lupa.cz/clanky/zvoni-komuni ... recendens/


@Honzik11,

klidně mě můžeš považovat za blázna (to je názor a já jsem pro svobodu názorů). Ale asi si nerozumíme.

Příklad
Kdybys ovšem uvedl nějaký vymyšlený příklad (na kterém by byl postaven Tvůj názor že jsem blázen), tak by bylo fajn, aby čtenář si mohl ověřit Tvoji reputaci = tj. jestli často stavíš názor na vymyšlených/polopravdivých faktech...

Už rozumíš tomu rozdílu mezi zachováním svobody názorů a skoro nulovou svobodou čtenářů Palby jak snadno poznat renomé autora z hlediska uvádění pravdivých/polo-/nepravdivých faktů?
R.I.P.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3956
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Hlavička pro Palbu

Příspěvek od HONZIK11 »

Kouzelníku, já se už mnohokráte nadzvihl s oznamenimi, kterým se nedá říkat fakta, se kterýma jsem v ten moment nesouhlasil a po určité době jsem přehodnotit svůj názor a uznal že dotyčný měl pravdu. Co je na tom divneho? A věř mi, nejednalo se o rozdíl mezi šedou a tmavé šedou, ale o bílou a černou.
Odpovědět

Zpět na „Vzkazy od vedení Palby“