Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Odpovědět
Kristoff
Příspěvky: 5
Registrován: 19/2/2013, 00:20

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Kristoff »

Ahoj, dneska jsem byl v archivu a mají tam pradědovu vojenskou knihu, mám ji ofocenou něco můžu dát do alba, až ty fotky zpracuju. Teď už je jasné, že sloužil na S.M.S. Radetzky asi od 1914 nebo 15 až do 1918, pak teprve sloužil na S.M.S. Uskoke, kdo ví, možná kvůli té účasti na vzpouře. V knize jsou samozřejmě přesná data od kdy do kdy. Pak jsem ještě od maminky odvezl jeho album, kde pár fotografií ze služby také je, většina z S.M.S. Radetzky. Ale ty fotografie jsou samozřejmě nalepené natvrdo v albu. Za chvilku jim bude 100. Ale album jde rozvázat a listy vyndat, tak s ím zkusím něco udělat> Má někdo zkušenosti s nějakým ateliérem, kdy by ty fotky mohli třeba ještě opravit? Jsou některé dost vybledlé... Pak mě ještě napadlo, když bychom si vyměnili fotky předků, kteří třeba mohli sloužit na stejných lodích, třeba bychom vzájemně mohli přijít k dalším, které neznáme a nemáme.
Takže prosím Karel Schweighofer sloužil na S.M.S. Radetzky a taky na S.M.S. Uskoke.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Na základě upřesňujících informací jsem Karla Schweighofera přesunul z Uskoke k Radetzkemu. Ty fotografie by byly perfektní a doufám, že se nakonec na Palbu dostanou.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Kristoff
Příspěvky: 5
Registrován: 19/2/2013, 00:20

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Kristoff »

Aha, díky a já jsem z té vojenské knížky zjistil, že sloužil opravdu na Radetzky až do 23.6.1918 a pak od 24.6.do 28.10.1918 na Ukoke. No, rád bych to ukázal, ale nevím, jestli se mi podaří umístit fotky, kdyby ne, tak mi prosím napiš, kam to mám dát. Zajím jen ta stránka s rozpisem, další přílohu už mi to nechce vzít.

Obrázek

Jarl: ten obrázek jsem vložil správným způsobem. Na Palbě máme vlastní úložiště: http://www.palba.cz/album/
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od kacermiroslav »

Kristoff píše:Ale ty fotografie jsou samozřejmě nalepené natvrdo v albu. Za chvilku jim bude 100. Ale album jde rozvázat a listy vyndat, tak s ím zkusím něco udělat> Má někdo zkušenosti s nějakým ateliérem, kdy by ty fotky mohli třeba ještě opravit? Jsou některé dost vybledlé...
Já mám dobré zkušenosti i s klasickým přefocením pomoci digitálu. Pokud jsi to nezkoušel, tak možná budeš překvapenej, že přefocená fotka může mít kvalitu originálu, aniž by jsi album rozdělával, či fotky odlepoval. U 100 let starého alba by to byla škoda. Zkus to přefotit, upravit pak v PC a pokud to bude špatná kvalita, tak teprve poté můžeš zkusit to album rozdělat.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od skelet »

V různých kopírovacích centrech by to měli dokázat oskenovat i bez rozdělání.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Tunac »

Já jsem alba rozdělal, oskenoval celý list a potom z listu udělal jednotlivé fotky. Dpi jsem nastavil na 300, potom fotoprogramem změnil na 150dpi a měl jsem v komplu dvojnásobnou velikost.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Kristoff
Příspěvky: 5
Registrován: 19/2/2013, 00:20

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Kristoff »

Ten digital zkusim, to mě nenapadlo. Některé ty fotky jsou totiž tak vybledlé, že je sotva rozeznat, co na nich je, tak pokud nevyjde ten digital ani skenování, tak jsem myslel, jestli třeba neexistuje nějaký chemický proces na oživení fotek nebo Perwol nebo něco takového, ale tipnul bych si, že asi není, i když jsem měl z chemie většinou za čtyři.
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím, nějak jsem nebyl v poslední době ve formě ( operace,chřipka, horečky) prostě na H..... Dnes jsem do seznamu přidal 13 jmen, sečetl jsem dosavadní score a pro zajímavost v seznamu je uvedeno 632 jmen. Počítám-li zhruba těch 32 , že se víckrát opakují tak tam máme 600 jmen original.

Pro Segouše , nějak si se odmlčel, co se děje?

Pro Kristoffa- dám jsem fota námořníků z lodi Radetzky. Náhoda je blbec.


Obrázek

Obrázek

Obrázek


Můj nejnovější úlovek do sbírky lodní pošty.

Obrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Sloučil jsem Kryštofovy první komentáře z vlákna http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=92& ... 19#p137819 s jeho prvním příspěvkem v tomto vláknu a své odpovědi jsem vymazal. Učinil jsem tak proto, aby StanislavM mohl v případě potřeby zarezervovat další chlívečky pro případné rozšíření seznamu.

Dnes jsem po dlouhé době přidal několik jmén, ale tím už jsem své zdroje skoro vyčerpal. Proto navrhuji přidat do seznamu i námořníky, kteří sloužili u Dunajské flotily, námořního letectva a u pozemního personálu. I oni byli řádní příslušníci rakousko-uherského válečného loďstva a byla by škoda je opomenout.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

No nevím, zatím o rozšiřování seznamu o navrhované nejsem přesvědčen. Nepopírám , že do nějakého seznamu tito příslušníci voj.námořnictva RU určitě patří . Chápu ten seznam tak jak je uvedený v úvodu , čili pro mě je námořník ten co slouží na lodi a od toho bych se nerad odchýlil. Jasně Dunajská flotila , to je jiná ale upozorňuji na velmi malý výskyt korespondence a co jsem měl možnost prohlédnout tak je to 99% Madaři dále Slováci atd.U těch letců se korespondence ( česká) skoro vůbec nevyskytuje. Bude se jednat o jednotlivce. Příslušníci sloužící na pobřeží to je otázka jak je určovat ( je nějaká struktura těchto vojákú) tím myslím i číselná orientace jednotlivých oddílů ( pobřežní dělostřelectvo, radiotelegrafisté, zásobovací oddíly, ženisté, balónové stráž. oddíly atd.) , sám nevím co všechno tam patří.

Jarle pokud by jsme toto všechno smíchali tak si myslím , že by to ničemu nepomohlo ale naopak by byla umenšena ojedinělost seznamu , který spolu vytváříme. Nemyslím , že jsme v konci ,je to práce neustálá a dokud Nás to bude bavit tak na čase nezáleží.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Jak myslíš, ale podle mě seznamu nazvaný "čeští námořníci v 1. světové válce" by měl obsahovat opravdu všechny české příslušníky rakousko-uherského loďstva a ne jenom ty sloužící přímo na lodích. Ale je to tvé vlákno, takže to respektuji. Já jsem v tom případě skoro skončil, protože už nemám moc kde brát, ale třeba ještě objevím nějakou další literaturu.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím, oslovil mě uživatel Palby " parmezáno" , že má naskenované stránky časopisu Železničář a tam že se píše o dvou námořnících , kteří sloužili v RU maríně a jestli mám o tyto články zájem. Pochopitelně jsem zájem měl a dnes se s Vámi o tyto články podělím.Zároveň jsem mohl doplnit další jméno do seznamu.Je to zajímavá ukázka toho, kde všude můžeme získat další námořníky ( jména ) do seznamu.


Obrázek Obrázek

Potvrzení o námořníku Šatánkovi.

Obrázek

Nakonec bych chtěl , pokud je mezi uživateli Palby někdo z Chebu, jestli by se mě ozval. Potřeboval bych aby navštívil Okr. archív v Chebu a nechal udělat kopii seznamu námořníků RU , který je udajně ve stavu rozpracovanosti. Bližší údaje až jestli se někdo ozve.

Náhledy fotek upravil Skelet
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím. Při doplňování jmen českých námořníků do seznamu se setkávám s německý znějícími jmény což by mohlo vyvolat u čtenářů , pokud jsou uvedeny v seznamu dojem zpochybňující příslušnost k české národnosti. Dám sem proto několik ukázek pohledů s takto znějícími jmény a sami si uděláte názor zda tito námořníci patří do seznamu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Jsou to jména Schwab,Schaffer,Klein atd.

Ještě bych měl jednu připomínku. Před časem se tady v příspěvku ozval uživatel Segouš stím , že jeho předek také sloužil u maríny a slíbil zde uvést nějaké fotky a dokonce i foto deníku , který si jeho předek vedl.Čas plyne a zatím nic ? Je to škoda , protože si myslím , že by to návštěvníky Palby zajímalo a co se týče ukázek z deníku by to byla určitá vyjímečnost. Nebo je zatím něco jiného, nějaká jiná aktivita ??? Škoda

fotky upravil Skelet
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Skelete díky. Já jsem nemohl přijít na to jak udělat hranatou závorku a když jsem viděl že jsi přihlášený tak jsem počítal že to opravíš. Dík.
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím. Chtěl bych Vás dnes upozornit na článek , který vyšel ve filatelistickém časopise Merkur- Revue v číslech 6/2012 a 1/2013.Článek napsal pan Lubor Kunc a je to určité zdokumentování událostí oblasti Kotoru z pohledu filatelistického . Já zde článek zveřejním ale zatím nemám od autora povolení, takže se může stát , že budu nucen článek smazat.Nevím jak dopadne úprava ale on to Skelet kdyžtak upraví. :D

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Jinak stále pokračuje doplňování do seznamu. Sice již pomaleji ale to se dalo čekat.

Odkaz na seznam.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=92&t=5483
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím. Chtěl bych jen upozornit , že práce na doplňování seznamu českých námořníků v RU Kriegsmarině v době 1. sv války stále pokračuje. Nemám to sice přesně spočítané ale podle hrubých počtů už je v seznamu 700 jmen. Dále jsem podnikl kroky v součinnosti s p. Luborem Kuncem a to , že v příštím zpravodaji sběratelů polních pošt , bude zveřejněna výzva ke spolupráci na tomto seznamu. Tak uvidíme.Povedlo se mě od kolegy sehnat staré aukční katalogy takže jsem mohl celou řádku jmen v posledním měsíci doplnit.Rovněž jsem získal kopie spolku RU námořníků z archívu v Chebu.Bohužel jsou to jen inventární údaje bez jmen.Ale měla by tam existovat kniha spolku a tam by mohlo být více.Stím bych potřeboval pomoct.
Duplicita jmen v seznamu je zatím v zanedbatelná ale existuje a bude to potřeba nějakým způsobem vyřešit. Jarle pošlu SZ jestli mě stím pomůžeš.

Na ukázku jsem dám pohled kde se český námořník podepisuje jako Nitsch ale adresuje to na svoji sestru Ničovou.Proč asi?

Obrázek


Odkaz na seznam.


http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=92&t=5483
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Určitě se ozvi a já pomůžu jak jen to půjde. Jinak máš můj obdiv. Ten seznam je už teď opravdu obsáhlý a díky tvému úsilí se stále rozrůstá. Snad se najdou další uživatelé, kteří přidají nová jména a třeba i nějaké fotografie a dokumenty.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím. Jak jsem ve svém předešlém příspěvku avizoval ,že bude v časopise sekce polních pošt za pomoci pana Lubora Kunce zveřejněna výzva na sběratele, filatelisty, kteří se zabývají poštovní historií k pomoci na vytváření seznamu čes. námořníků tak k Moji radosti to netrvalo dlouho a první sběratelé se již ozvali.Ozval se mě hned po vydání časopisu pan Oldřich Špreňar sběratel razítek lodní pošty. Po e-mailové výměně názorů na seznam jsem od něj obdržel několik desítek jmen , které jak sám uvedl si začal taky pro sebe vypisovat. Měl pochopitelně i kritické připomínky k profesionalitě jak zatím seznam vypadá a co vše by vněm mělo být. No brzo jsme si ujasnili , že na vylepšení seznamu tzn. třeba datumování, služební zařazení, adresování kam, že stím jsem vlastně tak nějak počítal , že budu tyto věci dělat až tak nějak zdroje jmen vyschnou a bude čas se tímto zabývat.Ubezpečil jsem ho , že ve svém počítači se mohu zpětně vrátit zhruba 90 % korespondence a tyto věci dál řešit.Slovo dalo slovo a jsem kněmu pozván po prázdninách a budu si moci vypsat další jména do seznamu a naskenovat korespondenci.Nyní jsem již do seznamu zapracoval jeho příspěvek a to 60 jmen námořníků torpédovek. Dále ještě mám od něj něco málo na doplnění ponorek a Nitkův seznam námořníků kteří si vypůjčovali knihy na Sankt Georgu.Velmi se těším na další spolupráci.
Dále bych Vás seznámil i s dalším kolegou který poslal tento dopis na sekci polních pošt a odtud mě ho přeposlaly.

Cituji. Vážení kolegové, četl jsem v Postilionu Vaši výzvu. To co posílám je něco jiného, nicméně zajímavého. Je to výstřižek ze Svobodného slova.Přeji zdar ve Vašem konání. Zdraví RNDr Miroslav Vostatek, Pardubice.

Obrázek

Nechci to nějak zveličovat ale v seznamu máme již dobrých 800 jmen.Věřím , že se časem ozvou i další sběratelé PROTOŽE kdo nebude v seznamu není ČECH , hop,hop,hop. :lol: Už blbnu tak končím.
Uživatelský avatar
kolarski
Příspěvky: 9
Registrován: 13/3/2014, 18:11

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od kolarski »

Dobrý den všem, při svém pátrání po pohlednicích a fotkách K.u.K. Krigsmaríny jsem narazil na tohle forum a vytvářený seznam. Mám doma už docela rozsáhlou sbírku pohlednic a fotek a tak začnu dávat dohromady české námořníky abych také mohl přispět do vznikajícího seznamu. Myslím že to byl z Vaší strany vynikající nápad. Zdraví Jan Kolář,Nýrsko
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Ahoj , díky za uznání a nabídku ke spolupráci na seznamu. Mám ve svém počítači uloženo několik set ( asi 300-400) kusů pohledů ještě nezpracovaných a nějak se k tomu nemůžu dokopat abych je prohlídl a zařadil. Je to poměrně už dost časově náročné procházet celý seznam a kontrolovat jestli už tam to jméno někde není. Ale to nic já se k tomu postupně dostanu. Pokud poskytneš další jména a případně fotky námořníků se jmeny tak to bude supr.Mám takový pocit že, to jméno Kolář se mě vybavuje jako autor knížky o lodích RU kriegsmariny. Mám pravdu?
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“