Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od kacermiroslav »

Obrázek

Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Námořní sekce kolem rakousko-uherské Mariny se nám na Palbě docela slušně rozrostla a v poslední době, se nám zdá se může obohatit o další zajímavé téma. Nový člen StanislavM je totiž podle svých vlastních slov velkým sběratelem informací o českých námořnicích na RU lodích, kterých si přiznejme, nebylo zase tak málo. Zlaté české ručičky totiž byli na tak složitých zařízeních jako válečné lodě pořád potřeba. To víte, takový tradiční obyvatel pobřežních zemí z konce 19.století byl totiž vynikající rybář, ale tím to vše většinou končilo. A tak tu uvítáme téma, o co největším počtu českých a moravských námořníků, kterých před Velkou válkou na RU lodích sloužilo více jak šest tisíc, zřejmě i více. Paměti některých z nich se zde na Palbě již v příslušných sekcích dají dohledat. StanislavM kromě jiného přislíbil dodat dobové novinové články, originál poštu, výpisy z knih a kopie z archivu. Tímto ho vítám do řad členů Palbu a za nás za všechny se budu těšit na zajímavé informace, obrázkové a fotografické podklady včetně dobových zajímavostí a článků z per novinářů, ale i vlastních námořníků.

Zdroj obrázku:
http://hynek.domalip.sweb.cz/POHLEDNICE ... CE113.html
ObrázekObrázekObrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Dobře ,tedy .Dejte mě čas do neděle a já zkusím dát tomu nějakou formu. Uvedu ukázku jak bych si to představoval.Dát dohromady jmenný seznam všech českých a moravských námořníků je nemožné, to vím.Jedno je ale jisté , ještě to nikdo pokud vím nezkoušel a je to výzva kam až se společně dobereme.Tak v neděli pokud to nestihnu dříve. Zdravím StanislavM
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lord »

Ano nějak začni, a pak se uvidí co z toho vzejde. Píšeš lodní pošta, co všechno kolem toho máš a můžeš sem dát, fotky námořníků, dopisy, cesty kolem světa? Určitě to bylo a je atraktivní. Zatím jsem viděl jen tu pohlednici, můžeš to skenovat? Na Jadranu byla dislokována rakousko-uherská válečná flotila, která se mimo jiné angažovala i v Číně, jak už jsi uváděl.

Nemám představu s jakými archivy to porovnávat, atd. Takový kádry tady ani myslím nemáme, nechci přecenit naše možnosti. Moderátoři ti v rámci možností a svých znalostí snad pomůžou a možná to zaujme i nějaké další členy a čtenáře. Uvidíš sám.

Co se týče jmenného seznamu všech českých a moravských námořníků, hmm a to jde jenom o to? U RU maríny sloužilo na 6000 našich lidí. A co s tím dál, jejich osudy je těžké dál zjistit. Nějaké články napsal třeba Destroyman.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=61530
Ale to jen jen zlomek poskládaných příběhů mezi realitou a fikcí.
Nebo něco v tomto stylu od Jindřicha Marka z Vojenského historického ústavu.

Myslím si, že by bylo zajímavé sem postupně dávat věci, jak to definoval výše Kačermíra. Nicméně tedy napiš do neděle svoji představu a uvidíme, jak to bude schůdné. Jinak ten úkol, výzva, to už je spíš otázka pro vědátory v rámci nějakého grantu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Stuka »

Pár příběhů o osudech konkrétních námořníků by nebylo od věci sem dát. Osobně mám takové články radši než nějaké seznamy a technická data. :)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lord »

Ještě mě napadá, že pro ten společný Projekt o námořnících by byla vhodná naše WIKI na adrese http://www.palba.cz/wiki
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Už na tom pracuji.Ted´jste mě tedy popletli hlavu s WIKI. Ale přiznám se , že tomu nerozumím . Ty články od Destrymana a od Marka supr. Ano takhle bych si to nějak představoval.Ten seznam , vím je to složité, ale už s těchto článků lze do seznamu něco přidat. Berte to tak ,že ten seznam by byl nějaký bonus k tomuto tématu.Kdo bude chtít zúčastni se kdo ne přečte si co zde bude jiného. Je pravda , že dohledat osudy českých námořníků je scifi ale co když se to povede třeba u jednoho? No uvidíte , já nejsem nějaký badatel jenom sběratel lodní pošty RU kriegsmarine. Jsem rád , že jsou už kladné příspěvky na toto téma. Tak snad .........
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lord »

Pokud budeš psát články dobře na portál, fórum; pokud jsi chtěl dělat nějaký seznam a encyklopedii, s tím že by to eventuelně mohli lidi doplňovat tak wiki.
Ale zatím řeš nějakej ten koncept, a pak se uvidí :wink:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Destroyman »

Stanislave, myslím, že i ten holý seznam by byl hódně záslužná činnost a spoustě lidí by udělal radost. Mě se třeba stalo tohle:
Na základě Lordem zmíněného článku (ó, děkuji ti náčelníku, Birimaratoa být velký) se mi ozval jeden člověk, zda něco nevím o jeho strýci, který sloužil v Kotoru na lodi Gäa, asi tak trochu řádil během vzpoury, měl být odsouzen k trestu smrti, ale zastal se ho jeden německý ponorkový kapitán a tak nakonec přežil. Měl i jakési doklady, kde svědci po válce vše dosvědčovali, bylo tam i razítko MNO. Kurva, to bylo slovo do pranice! Nojo, ale nakonec bylo z pátrání celkem hovno. Sice jsem dohledal seznamy německých ponorkových kapitánů v Kotoru a usoudili jsme, kdo asi tak mohl být pravděpodobný zachránce života jeho strýce, ale to bylo asi tak všechno. Pán objel pražský archívy, tam ho poslali do Vídně a ve Vídni ho zase seřvali, že osobní spisy námořníků i soudní protokoly ze vzpory v Kotoru poslali do Prahy a ti blbí Češi je skartovali.
Pán nepochodil ani v ostravském rozhlase, kde byl jeho strejda v roce 1968 při příležitosti padesátého výročí vzpoury čestným hostem v asi tříhodinovém pořadu. Prý ať si prohrabe archív sám, ale že tam stejně nic nenajde, protože tam mají bordel.
Špatně dopadl i u pana Reného Grégra, historika, který skoro všechny kotoráky znal osobně. Slovutný pan historik sice milostivě přijal honorář ve formě několika litrů slivovice, ale nakonec se na něj vysral.
Tak jsem ho poslal aspoň do Kielu. Gäu tam postavili, tak se tam aspoň snad dochovala technická dokumentace a pán chtěl na počest strýce postavit model. Ale jak to nakonec dopadlo, to už nevím.
Lépe naopak dopadla jedna paní, která dohledávala osudy svého strýce, který zahynul na ponorce U-12. Ponorky, to už je tak trochu moje parketa, tož jsem jí vysvětlil, jak to s U-12 přibližně bylo a paní nakonec odjela do Benátek, kde prastrejdovi položila na hrob kytičku.
EDIT: Výsledky rodinného pátrání paní zveřejnila zde: http://naszviretnik.net/2010/10/16/zved ... ech-dejin/

Takže jak říkám, Stanislavova práce dává rozhodně smysl ať už bude v jakékoli formě. Už jen proto, že se na něj mohou díky palbě a internetu obrátit lidé s žádostí o pomoc a řešit to dál v soukromé linii.

Jo a ještě něco: Lorde, přestaň bláznit s tou svou wikinou, stejně na ni není nikdo zvědavej. :D
さようなら。
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Pokusit se sestavit co nejúplnější seznam českých námořníků v rakousko-uherském loďstvu a případně získat i nějaké jejich osobní údaje je výborný nápad a rád se tohoto projektu účastním a sám mohu dodat určitě nejméně desítky jmén, která jsem dohledal v nejrůznějších publikacích. Před časem jsem na Palbě založil tohle vlákno: http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=50& ... Dha#p71287 kde je možné si prohlédnout některé pohlednice, které posílal litohořský námořník Štěpán Říha z posádky torpédoborce Scharfschütze a nějaké citáty z jeho korespondence jsem použil v tomto článku: http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=208 ... ha#p114621 Majitelka těch pohlednic mě před časem přesvědčila, abychom se o tomto námořníkovi a jeho lodi pokusili sepsat článek pro jeden místní plátek (obec Litohoř máme přímo za humny), který nám k mému překvapení v červenci opravdu vydali a před nedávnem se nám ozvala jedna archivářka z Moravských Budějovic, abycho za ní zašli, že pro nás má nějaké nové informace, takže se snad o tom zapomenutém námořníkovi něco nového dozvíme a budu to zde moci zveřejnit.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Stuka »

http://naszviretnik.net/2010/10/16/zved ... ech-dejin/

Opravdu zajímavý příběh, přímo detektivní. Dá se jenom závidět lidem, co mají tak bohatou historii svého rodu, dopátrali se k ní a zjistili některé fakty. Také ty fotky a dokumenty jsou velmi cenné.
ObrázekObrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Díky za podporu. Věřím ,že to snad půjde. Ty odkazy na články jsem zatím jenom proklikl ,přečtu si je později ale to je ono! Vzkaz pro jarla ,budeš asi překvapený ,ten článek chci dát jako důkaz existence námořníka Říhy. Pro Lorda , vím že tabulka kde by mohli všichni zapisovat,přepisovat nebo mazat je špatně.Mám to vymyslené jinak, je to celkem jednoduché.Tak zatím ahoj
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lord »

Tak všichni to být nemusí, stáčí jen "námořní skupina" a vždy se uchovává předchozí verze, něco je možné i zakmnout a upravovat pak jenom daného námořníka. Ale mě je to vcelku jedno, byl to je návrh, samozřejmě prostý seznam můžeš editovat i sám, nebo i moderátoři ve fóru, vono záleží na rozsahu a koncepci. Jenže zpočátku stejně toho moc nepředpokládám a jinam to jde dát vždy.
Známá je také Britannica http://www.britannica.com/ ale zatím to nebudeme komplikovat.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Polarfox »

Nechat volné ruce, nemást hlavu wikinou a ono něco vznikne, ladit se může pak .)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lucius »

Trošku off topic, ale...dá sa teoreticky zistíť koľko slúžilo v námorníctve Slovákov? Ja som sa už o niečo podobné pokúšal a dostal som sa do slepej uličky, kedy som zistil, že Slováci boli pochopiteľne zaraďovaní medzi Maďarov takže z mojich snáh upadlo :D
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Stuka »

Sám si si odpovedal. :) Pátranie by sa možno mohlo začať odvíjať podľa miesta narodenia, ale aj vtedy by nebola istota či lodný kuchár Janko Skultéty narodený r. 1890 v Prešporku nebol Maďar ako hrom, alebo mu srdce ťahalo k predkom svojej matky rodenej na horných lazoch na Orave. :D
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lucius »

Ako najúspešnejší uhorský pilot Jozef Kiss (József Kiss) narodený vo vtedajšom Prešporku, otec maďar, mama slovenka. Narodil sa teda na území Slovenska ale bol to maďar jak poleno :D

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... pilóta.jpg
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Stuka »

Nedá sa nič iné povedať, len Bingo!!! :wink:
Napriek tomu: teraz ma napadlo , že ak sa dá zistiť koľko Slovákov narukovalo do Rakúsko-Uhorskej armády (a to sa zistiť dalo, keďže pramene tie čísla uvádzajú), že takýmto istým spôsobom sa dá zistiť počet Slovákov v námorníctve RU. Len teda netuším, akým spôsobom historici zisťovali príslušnosť.
ObrázekObrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím, tak už jsem celkem připraven na zveřejnění.Ted´musím akorát promyslet nějaký krátký úvod. Všímám si diskuze ale prosím o jedno držme se názvu témata " Čeští námořníci atd........ " , nekomplikujme to dalším rozšířením ( zatím). Pochopitelně články fota a další ze strany slovenských námořníků určitě supr.
Zkusím sem dát prozatím něco ke čtení ( pokud se mě to povede dám sem naskenovanou 1.stránku)
Jinak pokud se to nepovede tady je návod jak se ke článku dobrat. ( www. Filaso,knihovna,dig.knihovna,časopis Filatelie,vybrat rok 1975,pak kliknout na č.16 a dál uvidíte.

Obrázek

http://knihovna.filaso.cz/filatelie_1975_16.pdf (strana souboru 17 - 20)

(úprava příspěvku) *T*
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lord »

Bohužel to není oskenovaný až do kraje, nahoře je zase bílej okraj. Máš taky něco z Viribus Unitis?
Pokud jsem pochopil, tak sem můžeš dát i organizaci námořní pošty.
Ke sběratelství potřebuješ nějakej mustr, ne?
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

To bohužel není, ale Lorde to není celý článek, je to jen ukázka 1.stránky. Jinak je tam uvedeno jak se dostat k přečtení celého článku. Tady bych musel skenovat asi 8 nebo 9 takovýchto stránek.To přenášení internetových adres si musím ještě osahat. Ale pokud ty si najdeš podle návodu ten článek tak sem tu adresu dej nic proti tomu.Jde jenom o to aby ostatní věděli co tam mají hledat. Celý článek je na pokračování asi v 5 číslech Filatelie.O tom jak probíhala pošta v době 1sv. války je i vtom článku. Ty jsi četl jenom tu jednu stránku?Mustr ke svému sbírání mám ale taky mám dojem , že by to bylo nošením dříví do lesa.Taky jsem Vás chtěl Vás moderátory požádat o pomoc ,radu, dal jsem do alba nějaké oskenované věci, které bych chtěl právě dát do příspěvku k zahájení té Naší činnosti tady. Vím , že to jak to prezentuji není ideál. Chtěl jsem to dát do Mojeho alba , ale ten mě to nevzal.Tak jsem to naskenoval někam kam to nepatří. Může se to po provedení pak smazat nebo právě to je to co bych po Vás chtěl vyřešit nějak jinak.
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“