Stránka 1 z 4

Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 6/11/2012, 18:37
od Tuchačevskij
Jak už jsem psal. Téma SOVĚTSKÉ PERMANENTNÍ PŘEDVÁLEČNÉ OPEVNĚNÍ bych zde nerad otevíral. Myslím, že si zcela určitě zaslouží samostatnou sekci. Mám k tomuto tématu nasbíráno docela dost nákresů a fotek... Také jsem pár článků na téma Molotovova a Stalinova linie přečetl. Přeci jen ale něco málo nastíním :D SSSR Stalinova linie byla budována v letech 1931-1934 na Ukrajině a v Bělorusku. Byla založena na uzlech odporu, které byly od sebe vzdáleny 7-20 km (mezery byly vyplněny polním opevněním)
SSSR Molotovova linie byla budována až po obsazení části Polska Sovětským svazem a její budování bylo přerušeno napadením SSSR v červnu 1941. Prudký útok Wehrmachtu Molotovova linie nezachytila ani nezpomalila... Taková malá zajímavost, že 26. června 1941 se bojů o toto opevnění zúčastnila i jednotka Slovenského štátu :lol: (nějaké fotky také najdu) Po skončení 2. světové války a následném vyrovnání polských hranic se část této linie tím pádem dostala na polské území.
Zde jsou moc pěkné stránky věnované právě Molotovově linii
http://molotovovalinie.ic.cz/vyst.html
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Jedná se o objekt nacházející se na dnešním území Polska...
Za povšimnutí stojí vstup do pevnosti. Je tvořen zamřížovaným vchodem krytým vchodovou střílnou. Na levé straně je užší zamřížovaný otvor, který je také krytý vchodovou střílnou. Tohle řešení je u Sovětského opevnění velice častým jevem. Používalo se i u mnohem menšího-lehkého opevnění. Vstup je tak řešen z toho důvodu, aby došlo k rozložení tlakové vlny při výbuchu a nebo dokonce umístění nálože do vstupní chodbičky. Je to opravdu dosti zajímavá záležitost, která stojí za pozornost! Jak je vidět tohle řešení je použito i zde na mnohem menším objektu.
V tomhle případě se jedná o kulometný objekt Stalinova linie...
Obrázek
A tady v tom případě se jedná podle mě o objekt novější Molotovova linie... (Zde se mi moc líbí celkové řešení zajištění vchodu. Řekl bych, že celkem slušné. Týlová střílna kryjící vchod je vymodelována pouze z betonu)
Obrázek

Re: Pevnost Eben Emael

Napsal: 6/11/2012, 19:18
od Tuchačevskij
To máš pravdu, že se nám tady toho sešlo trochu více... :lol: Já zrovna dopisoval můj krátký příspěvek o SOVĚTSKÉM OPEVNĚNÍ a koukám, že už je tady článek od Lorda-Pevnost betonu :lol: Vím. Říkal jsem, že to tady nebudu rozbalovat, ale nedalo mi to... Můj příspěvek se může klidně přesunout tam kam patří. Když vznikne sekce o sovětském opevnění :lol: Také bych rád někdy připomenul NIZOZEMSKÉ opevnění :lol:

Re: Pevnost Eben Emael

Napsal: 6/11/2012, 19:38
od Montgomery
Když už jsme u toho, tak jsem si prohlížel objek Molotovovy linie a zajímalo by mě, k čemu jsou ty místnosti mimo bojový prostor. Vyděl bych to na filtraci vzduchu a sklad munice. Ale na muničák se mi to zdá neprakticky bokem.

Re: Pevnost Eben Emael

Napsal: 6/11/2012, 19:52
od Tuchačevskij
A jaký ten objekt máš konkrétně na mysli?

Re: Pevnost Eben Emael

Napsal: 6/11/2012, 21:17
od Montgomery
Tuchačevskij píše:Obrázek
Tenhle

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 6/11/2012, 22:10
od Lord
Tak hoši udělal jsem vám samostatné vlákno, ať se to nemíchá!
... ty místnosti mimo bojový prostor. Viděl bych to na filtraci vzduchu a sklad munice ...
Uprostřed jak je vidět ta klika ... asi pohon filtrace. Obdelníček vlevo ... dvojité dveře ... plynotěsnost. Pak střílna ... vpravo uprostřed bude zřejmě sklad, vpravo dole, zajímavější ... je tam vidět kruh ... komínek?

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 6/11/2012, 22:40
od Martin.K
Lord: Ta klika je označení uskočení roviny řezu A-A, to se běžně používá v projektování.

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 6/11/2012, 22:45
od Tuchačevskij
Díky! Takhle to bude mnohem přehlednější :lol: S tou klikou má Martin.K pravdu :lol: Jde označení uskočení roviny... Podle mého ta místnost s klikou je místností velitele objektu. Možná byl konkrétně tenhle objekt zamýšlen jako velitelský. Každá objekt tuhle místnost mít nemusel. Určitě se v ní nacházelo telefonní spojení a ten kruh podle mě zobrazuje rouru pro periskop, kterým velitel mohl svěřovat okolní svěřený úsek. Touhle místností mohl být vybaven třeba jeden z 10. objektů. Že se jedná o místnost velitele soudím z tohoto nákresu (azbuku moc neovládám) :-x Jinak vpravo uprostřed s tím skladem bych také souhlasil. Může se ale také jednat o ubikace. Munice může být složena přímo ve střeleckých místnostech jako je tomu u československého lehkého opevnění. Na tu ubikaci by to možná i sedělo více, když vezmeme v potaz, že zcela určitě ta místnost vpravo dole bude pro uložení filtrace...
Obrázek

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 6/11/2012, 23:00
od Lord
Dyžtak sem dávej překlady ruský legendy, ju ... pak to bude mít úroveň. S klikou jsem si možná naběhnul, ale ventilace tam mohla stejně bejt ... někde snad byla, a tam my to přišlo vhodný, a co kamínka na zimu, měly objekty?

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 6/11/2012, 23:03
od Tuchačevskij
Lord píše:Dyžtak jsem dávej překlady ruský legendy, ju ... pak to bude mít úroveň.
Trochu průser je ten, že překládat azbuku moc nezvládám :-x Máti přítel má z Ruštiny státnice, tak mu příští týden řeknu o překlad a budeme hned moudřejší... S těma kamínkama to samozřejmě možné také je

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 6/11/2012, 23:19
od Lord
Chceš tady psát o těchto opevněních a neumíš bukvy! To daleko nedojdeš :-?

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 6/11/2012, 23:24
od Tuchačevskij
Neboj nic! :D Mám schopného překladatele... Jinak tenhle objekt pro dva 76,2 mm kanony je celkem podle mejch představ. Jen bych doplnil ještě jednu střílnu na obranu vchodu, která by zároven pěkně kryla tu druhou, která je vymodelována z betonu. Také bych přidal nějaký ten granátový skluz. Jak na obranu týlu, tak i jeden ústící do příkopu...
Obrázek

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 6/11/2012, 23:26
od Polarfox
On to nějak zvládne :)...ale ruština je mor, v překladačích se nedá zpětně kontrolovat a vůbec se s tím blbě pracuje, když to člověk nezná :/

Mě by časem zajímala opevnění na východě.

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 6/11/2012, 23:35
od Lord
Tuchačevskij píše:... tenhle objekt pro dva 76,2 mm kanony je celkem podle mejch představ. Jen bych doplnil ještě jednu střílnu na obranu vchodu, která by zároven pěkně kryla tu druhou, která je vymodelována z betonu. Také bych přidal nějaký ten granátový skluz. Jak na obranu týlu, tak i jeden ústící do příkopu...
To vypadá dobře, hlavně ten pořádnej kanón, protože mě na opevněních přijde, že tam byly montovaný relativně slabý děla, vím tehdy to asi stačilo, proto si myslím, že tento model bude spíše už z válečného období, nebo byli sověti docela progresivní. :up:

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 7/11/2012, 00:02
od kopapaka
Lord píše:To vypadá dobře, hlavně ten pořádnej kanón, protože mě na opevněních přijde, že tam byly montovaný relativně slabý děla, vím tehdy to asi stačilo, proto si myslím, že tento model bude spíše už z válečného období, nebo byli sověti docela progresivní.
Lorde, jde o dělostřelecký objekt, nikoli protitankový... Na tanky byl v předválečném Sovětském opevnění 45 mm PTK.

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 7/11/2012, 00:04
od Tuchačevskij
Řekl bych, že sověti byli spíše progresivní. Tenhle objekt by měl být postaven na Stalinově linii. I když by nebyl, tak z Molotovově a ta také vznikala před napadením v roce 1941. Je dost možné, že tenhle objekt pro boční palbu byl spíše určen k palbě na větší vzdálenosti. Proto na svou dobu měl ve střílnách děla takové ráže. Děla, která se samozřejmě velice šikla, když nepřítel chtěl linii prorazit tanky. Řekl bych, že čím blíže objektu chtěl projet, tím lépe pro obránce :D Německé tanky v té době (při červnovém napadení), kdy jich hodně bylo ještě typu PZ-I, II a III musel dost vyřadit z boje :lol:

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 7/11/2012, 09:45
od Dzin
To sice ano, ale německé vojenské cvičení z roku 1935 ukázalo, jak jsou tankové jednotky při průlomu statických pozic vysoce efektivní. Sice opevnění by prolamovali z větší optíží, ale opět by to pro ně nepředpokládalo nepřekonatelnou překážku.

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 7/11/2012, 13:41
od Alchymista
Obrázek
Preklad popisu objektu:
Vrchné poschodie
1) "slepá ulička", priechod ("сквозник" je ťažko preložiteľné, "сквозняк" = prievan)
2-3) pravá a druhá protichemická predsieň
4) kazemata s priechodom do nižšieho poschodia
5) veliteľská kazemata s periskopom a rádiostanicou
6-7) bojové kazematy pre 76mm delo ("palebné postavenie"/montáž/zbraň L-17)
Spodné poschodie
8) úkryt/ubikácia
9) úmývadlo
10) umyváreň
11) sklad munície
12) filtro-ventilačné zariadenie
13) "agregátorovňa"
14) studňa?
15) sklad
Grodnensky opevnený rajón, delostrelecká polokaponiera (Montáž L-17)

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 7/11/2012, 14:25
od Alchymista
Zbraň/montáž L-17 predstavoval tankový kanón L-10/L-11 na kazematovej lafete so zameriavačom KT-4. Index zbrane je 52-П-364.
Počiatočná rýchlosť ~555m/s, dostrel ~4800m, priebojnosť 55mm na 500m pri uhle dopadu 90°. Odmer na lafete 60°(+/-30°), námer +/- 12°. Dostrel je obmedzený hlavne pomerne malým námerom zbrane na lafete.
zopár obrázkov:
http://starcom68.livejournal.com/98610.html?nojs=1
http://fortoved.ru/forum/index.php?t=ms ... bb&start=0 a ďalšie strany
Výkonovo to síce nebola absolutná špička, ale na druhej strane pomerne bezpečne prekonávala palebným výkonom väčšinu zbraní používaných v opevneniach v iných krajinách. Mal však aj problémy, v krajných polohách lafety hrozilo zaseknutie brzdovratného zariadenia a zbraň (hlavne jej brzdovratné zariadenie) nebola príliš vhodná na dlhodobú rýchlopaľbu - prehrieval sa vratník a jeho náplň.


Je zaujímavé, že v roku 1948 bola zavedená náhrada - 85mm kazematový kanón ZiF-26 vzor 1948 (85-мм казематная пушка ЗиФ-26 образца 1948 года) - zhruba v rovnakom období riešila aj čs. vojenská správa vyzbrojenie niektorých objektov pohraničného opevnenia upraveným TK kalibru 85mm.

Re: Sovětské předválečné opevnění

Napsal: 7/11/2012, 14:30
od Tuchačevskij
Díky moc za překlad! :) Je vidět, že Rusky umíš perfektně. Podle tohoto popisu bude ta místnost s klikou, jak zde byla o ní řeč zcela určitě místností velitele ;-)